Joop Groeskamp vedette in stuk De Vriendenkring Turnkampioenschap kreeg 'n onverwachte kampioene Wrak op Razende Bol opgemeten Ex-WRT'ers herenigen zich met Radio Texel Schildersbedrijven denken om 't milieu Uitslag verloting Kotex Geluidsoverlast PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 NOVEMBER oranje 193! levensmiddi Linda Zijm en Joop Groeskamp speelden de hoofdrollen in De Waldhoorn. De dame rechts op de foto is Gerdy Grabowski. Dat Joop Groeskamp over de nodige komische talenten beschikt, weet men in Den Hoorn al langer dan vandaag. Vrijdag steeg de toneelspeler echter boven zichzelf uit in de jongste uitvoering van De Vriendenkring. Als een door goudkoorts verblinde huisvader was hij onbetwist de spil in „Aan het eind van de regenboog", een stuk waarmee de toeschouwers tevreden konden zijn. Jammer was alleen de vlakke afloop. Het pleit voor De Vriendenkring dat dit euvel tevoren was onderkend. Om de vaart er nog wat in te houden waren de laatste twee bedrijven sa mengevoegd tot één slotbedrijf. He laas kon met deze noodgreep niet worden voorkomen dat het verras- singspeil zakte in vergelijking met de verwikkelingen vóór pauze. Voor het overige bevatte het stuk van de be kende schrijver Hans van Wijngaar den de nodige ingrediënten voor een leuk blijspel. Met schijnbaar simpele middelen ontstonden op het toneel telkens ludieke situaties, waarvan sommige onwillekeurig deden denken aan André van Duin-achtige sket ches. Eenvoudig maar zéér doeltref fend was bijvoorbeeld de scène waarin een lekgeslagen waterleiding onder controle moet worden ge bracht. Een hoogtepunt waarbij het toneel zelfs tijdelijk een verlaten aan blik bood, terwijl het spel doorging. Verder had de schrijver met mevrouw De Jager (tante Bep) een typetje in gevoerd dat zeer bruikbaar was voor komische ogenblikken. De spelers van De Vriendenkring slaagden erin deze sterke kanten van het stuk tot uitdrukking te brengen. Over de hele linie was hun spel gedegen te noe men, echter zonder uitblinkers -op Groeskamp na. Gouden tientjes Het gegeven is vlot verteld en ook in het stuk zélf was binnen vijf minuten duidelijk wat er aan de hand was. Het verhaal speelt zich af ten huize van een zekere mevrouw Stam die kamers verhuurt aan toeristen. Va kantieganger Wout Enkelaar staat er echter op dat hij en zijn gezin het woongedeelte van mevrouw Stam, op de begane grond, mogen betrek- Zo'n anderhalf jaar geleden ontdekte Hans Eelman op de Razende Bol de restanten van een geheel houten scheepje. Zondag voer hij erheen met Thijs Maarleveld. onderwater- archeoloog van het ministerie van WVC, die met een collega de restan ten heeft opgemeten. Het betreft waarschijnlijk een vissersschip van 100 tot 300 jaar oud. „Toen ik die spanten en huiddelen voor het eerst zag viel het me op dat het allemaal van eikenhout was en met pennen in elkaar zat", vertelt Eelman. Zondag bleek een groot deel schoongespoeld. Het op de kop lig gende restant werd uitgespit, waar door de mastvoet tevoorschijn kwam. „Een vlot verlopend onderzoek. Kijk, met zo'n wrak in het Scheurrak zijn ze een jaar bezig en hier is men in een dagje mee klaar". De tekening van het gevonden deel zal door de WVC-medewerkers wor den ingepast in bestaande modellen van oude vissersschepen, om de leeftijd te achterhalen. Het is de vraag of er meer met de resten zal worden gedaan. Eelman: „Het kan in middels wel weg zijn. Het was al zo ver bloot gespoeld en er stond veel wind en stroming". ken. Reden hiervan is dat tijdens de oorlog in de kelder een pot met een groot aantal gouden tientjes zou zijn verborgen. Enkelaar gaat op jacht naar de schat en in zijn hebzucht moet alles voor dit heilige doel wij ken. Met name tegen zijn dochter Karin stelt hij zich uitermate onheb belijk op. Gewapend met moker, schop en ander zwaar materieel gaat hij de kelder, die intussen is vol gestort en dichtgemetseld, te lijf, tot spot en ongenoegen van zijn vrouw en dochter. Niemand in het huis mag van de geheime missie weten en En kelaar vervalt dan ook voortdurend in vindingrijke uitvluchten. Grotesk Joop Groeskamp had als Enkelaar de Binnen veertien dagen zullen onge veer tien medewerkers van de voor malige piraat Weekend Radio Texel (WRT) weer programma's gaan ma ken voor de lokale omroep. De ex- piraten verlieten Radio Texel medio juni. na onenigheid over het „ge zicht" van de lokale omroep. Bemid deling van Jan Driehuis heeft er toe geleid dat de breuk weer hersteld lijkt. Driehuis werd zeven weken geleden aangezocht door Martin de Weijer, voorzitter van Radio Texel, om een aantal zaken organisatorisch goed op poten te zetten. Op het gebied van personeelsbezetting - Radio Texel heeft nog steeds een tekort aan me dewerkers - stuitte Driehuis telkens weer op de voormalige WRT'ers. Na dat voormalig WRT'er en ex- bestuurslid van Radio Texel Peter Ag- ter contact met hem gezocht had, re sulteerde dit in een gesprek, waarin afgesproken werd dat Agter zijn visie op papier zou zetten. Eenzelfde ver zoek ging richting dagelijks bestuur van de lokale omroep. Driehuis: „Er waren zoveel raakpun ten, dat beide partijen besloten heb ben weer tot elkaar te komen. We hebben niet meer gekeken naar wat er in het verleden gebeurd is, maar uitsluitend de raakvlakken in de over wegingen betrokken. Natuurlijk liggen er wel verschillen, maar die zijn bespreekbaar." Binnenkort zullen de voormalige WRT-medewerkers weer als vanouds op radio Texel te horen zijn. „Voorlo pig gaan we de gaten op de zaterdag invullen en lopen we met plannen rond om zaterdagavond langer door te gaan," vertelt Peter Agter. „We zouden het ook mooi vinden om in de periode tussen kerst en nieuwjaar meer uitzendingen te verzorgen dan normaal het geval is. Dat laatste is echter nog niet zeker." Agter is blij dat alle concepten over boord zijn gegooid en gaat met een vaste ploeg van ongeveer 10 perso nen enthousiast aan de gang. „We hebben in de tussentijd wel even overwogen om als piraat de lucht in te gaan, maar in ons achterhoofd hebben we toch altijd gedacht dat er wel een oplossing in het conflict zou komen. Dat is nu gebeurd." grootste rol. Het welslagen van het stuk hing in sterke mate van zijn spel af en zoals gezegd slaagde hij daarin uitstekend. Vanaf het allereerste mo ment „stond" hij er en groeide in zijn steeds grotesker aandoende heb zucht. Haast onvermijdelijk werd hij gaandeweg een karikatuur, ook al klonken zijn driftbuien nog zo leven secht. Belangrijk was de timing en wat Groeskamp op dit punt de monstreerde, was zonder meer klas se. De andere grote rollen kwamen voor rekening van Gerdy Grabowski (als mevrouw Ada Enkelaar) en Linda Zijm (als dochter Karin). Zij hadden tot taak als rustige partij te staan te genover de neurotische hoofdrolspe ler. Deze tegenstelling lag er niet dik bovenop: op sommige momenten had wat meer overdrijving geen kwaad gekund. De jonge Linda Zijm leverde het scherpste weerwerk. Het leek alsof ze door Groeskamp werd mee gesleurd en naar een hoger niveau getild. Haar giechelbuien werkten aanstekelijk. Zij toonde karakter en dat is iets wat we eigenlijk meer van Gerdy Grabowski gewend zijn. Die speelde ditmaal gedegen, maar niet méér dan dat. Mannen nodig Soortgelijke woorden zijn van toepas sing op het spel van Wim Jan Bakker als de naar rust snakkende bouwvak ker Bram de Wilde. Bakker had van met veel overdrijving van deze rol iets geks kunnen maken. Voor hem geldt het excuus dat hij als regisseur nog meer aan het hoofd had. De Vrien denkring kampt, zoals menig toneel club, met een gebrek aan mannelijke spelers. In het voorwoord werd daar om een beroep gedaan op geïnteres seerde mannen om zich aan te melden. Janny Schuyl had alle gelegenheid om iets moois te maken van het ty petje tante Bep. Onherkenbaar gesch minkt bewoog ze zich over het toneel, maar afgezien van de make up was ze te weinig een echt oud dametje. Geen trillende handen, onze kere tred of andere typische trekjes. Ze had ook best wat hardhorender mogen zijn dan ze nu speelde. On danks deze kritiek mocht ook haar inbreng er zijn. Tekst kwijt Onzeker was Alie Boon als mevrouw Stam, de kamerverhuurster. Een paar keer was ze zomaar haar tekst kwijt, één keer zelfs hinderlijk zodat tegen speler Marco Bakker haar moest steunen. Buiten deze momenten van concentratieverlies kwam ze behoor lijk voor de dag. In de scène dat zij verontwaardigd het sloopwerk in de badkamer ontdekt leverde zij haar beste prestatie. Marco Bakker tenslotte was wisselvallig. Als hij echt in actie moet komen doet hij het prima, maar zonder tekst weet hij met zijn houding moeilijk raad. Ko misch talent heeft hij zeker en daarmee valt veel te camoufleren. Niet alleen Wim Jan Bakker had een dubbelrol (speler en regisseur), ook Gerdy Grabowski had een extra taak. Zij verzorgde de grime en had vooral van Janny Schuyl een kunstwerk ge maakt. De voor de zaal onhoorbare souffleuse was Bep van Duijn. Dinsdag 18 november De Vrouwenbond FNV heeft in De Bureton een bijeenkomst, aanvang 20.00 uur. Thema is „De toekomst van de vrou wenbond". In dorpshuis d'Ouwe ULO heeft de Historische Vereniging Texel een biblotheekavond. Tevens bij eenkomst van de interviewgroep; aanvang 19.30 uur. Alleen toe gankelijk voor leden. In Cinema Texel draait „Lock up" met Sylvester Stallone; 20.00 uur. Woensdag 29 november: In het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan in Den Burg is er weer een koffie-inloopochtend, bestemd voor ouders met kinde ren van 0-4 jaar. Van 9.30 tot 11.30 uur staat de ochtend in het teken van Sinterklaas. Rianne Malschaert zal de kinderen een verhaal voorlezen. De kosten be dragen f2,-. In restaurant Azië wordt de eer ste speelavond gehouden om hei klaverjaskampioenschap van Texel: 20.00 uur. Van 14.00 tot 16.30 uur wordt het Gemini ziekenhuis in Den Helder een informatiemiddag ge. houden over „Bestraling bij kanker". De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. De Vereniging van Reumapatien ten heeft in appartementenhotel Tubantia een bijeenkomst; 20.00 Hoogwater Oudeschild Di. 28 7.54 en 20.24 Wo. 29 8.40 en 20.54 Do. 30 9.05 en 21.34 Aan het strand is het een uur eerder hoogwater Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt 26 november op om 8.18 uur en gaat onder om 16.36 uur. 28 november nieuwe maan; 30 november springtij In Mariëlle Vonk kreeg het Texels turnkampioenschap een onverwachte maar volgens de kenners in de zaal zeker verdiende kampioene. De GVT- turnster liet haar clubgenoten Esther Witte en Mark Jan Mulder in de al gemene rangschikking achter zich. Mede dankzij een zeer fraaie vrije oefening was zij het die aan het eind van een spannende zaterdagavond de wisselbeker uit handen van wet houder van sportzaken Piet Zegers in ontvangst mocht nemen. Met deze prijsuitreiking was het ein de gekomen aan een lange sportdag. 's Ochtends vroeg al begonnen de recreatieve verenigingswedstrijden, waaraan ruim tweehonderd jeugdle den van de zes Texelse turnverenigin gen deelnamen. Het programma moest 's middags noodgedwongen worden onderbroken, omdat Tevoko de sporthal nodig had voor het af werken van enkele competitie wedstrijden. Om 18.00 uur namen de turn(st)ers weer bezit van de zaal, ditmaal voor de verplichte en vrije oefenstof van het keurturnen. De on derbreking was de organisatie niet slecht bevallen; het zorgde voor een broodnodige adempauze. Een aantal medewerkers was namelijk vrijdag tot diep in de nacht in touw geweest om de toestellen te verhuizen van de Beatrixzaal naar sporthal Ons Genoe gen. Na afloop van de wedstrijd op zaterdag moesten de spullen weer worden teruggebracht, dus een lange pauze viel goed te gebruiken. Nadeel was dat sommige ouders extra heen en weer moesten rijden met hun kroost. In het ochtendprogramma waren zo'n 215 kinderen aan bod gekomen. Op vallend was de snelheid waarmee de wedstrijden werden afgewerkt. Gade geslagen door ouders en bekenden op de tribune, gaf de jeugd een flit sende demonstratie De oefeningen werden over het algemeen zelfverze kerd uitgevoerd. GVT (Den Burg) be haalde het hoogste puntengemiddelde: 43,94 punten per deelnemer. GOS (Oudeschild) eindig de op de tweede plaats met slechts een tiende punt minder, GyVo (De Koog) werd derde met 42,75 pt, GVO (Oosterend) scoorde gemiddeld 42,39 pt en SVC (De Cocksdorp) be haalde 42,18 pt. ZDH (Den Hoorn) bleef een tikkeltje beschamend op de laatste plaats steken. Slechts twee ZDH-jeugdleden kwamen in de sport hal in actie en dat was te weinig om in de uitslag te mogen worden opge nomen. De nieuwe Texels kampioene in actie. De Verenigde Schilders en Schilders bedrijf Bremer uit Oosterend verko pen en gebruiken sinds enige tijd milieuvriendelijke acrylaatverven. De ze kunnen worden verdund met wa ter en zijn prettig in het gebruik. Zowel schilders als doe-het-zelvers worden zich de laatste jaren steeds meer bewust van de nadelige invloe den die verf op het milieu heeft. De oplosmiddelen verdampen en zo ver dwijnen tienduizenden liters schadelij ke koolwaterstoffen de lucht in. Er is een nieuwe verfsoort ontwikkeld die dezelfde en op sommige punten zelfs betere beschermende en ver fraaiende eigenschappen heeft als de gebruikelijke alkydverven, maar het milieu minder belast. Dit zijn de zoge naamde „acrylaatverven". De milieuvriendelijke verf drupt min der, droogt snel en verkleurt niet. Het is vochtregulerend en zorgt voor een goede bescherming. „Vooral voor grenen- en vurenhout is het uitstekend geschikt", aldus René Kuiper van de Verenigde Schilders. Echte nadelen zitten er niet aan de acrylaatverf. Hoogglans bestaat (nog) Uitslagen avondwedstrijd Vrije oefenstof: Jongens, niveau 5C: I.Rutger Zoetelief 48,20 pt; 2.Michiel Spitzer 47,70; 3.Wilco Drijver 45,70. Jongens, niveau 3C: I.Mark Jan Mulder 49,80 pt Meisjes t.e.m. 12 jaar, D-lijn: I.Efaliena Drijver 29,40 pt; 2.Sigrid van Heerwaarden 28,95; 3.Yaltah Pansier 28,85. Meisjes vanaf 12 jaar, D: 1.Mariëlle Vonk 34,10; 2.Esther Witte 33,65; 3.Suzanne Boey en 32,60. Texels kampioenschap: 1.Mariëlle Vonk, ge middeld 8,525 pt; 2.Esther Witte, gem 8,413; 3.Mark Jan Mulder, gem. 8,3. Verplichte oefenstof: Meisjes t.e.m 10 jaar: I.Marloes Albers (GVT) 40,55 pt; 2.Sanne Schoo (GVT) 39,55; 3.Marlon Witte (GVT) 39,50 Meisjes vanaf 10 jaar: I.Mala Zwierenga (GOS) 40,35 pt, 2.Lonneke Legierse (GVO) 39,90; 3.Liesbeth van der Vis (GVO) 39,80. Jongens t.e.m. 10 jaar. I.Patrick Bakker (GVT) 42,5 pt; 2.Thijs Westerlaken (GVT) 42,4. Jongens vanaf 10 jaar Uasper Keizer (GVT) 47,70 pt; 2/3.Erik Jan Veeger en Dennis Bak ker (beide GVT) 44,30. niet, maar de glans die het heeft blijft langer. Het hecht alleen goed als de ondergrond zorgvuldig is schoongemaakt. De atmosfeer ma niet te koud of te vochtig zijn als i verf wordt aangebracht. Duurde De acrylaatverven zijn iets duurdei maar omdat geen speciaal verdun ningsmiddel nodig is, vallen de kosten niet bijzonder veel hoger In verloop van tijd zullen alle schil dersbedrijven waarschijnlijk op der milieuvriendelijke verfsoort over stappen. Schildersbedrijf Bremer en de Ver enigde Schilders werken zelf met ze verf en geven deskundige adviezen voor het gebruik. De Verenigde Schilders hebben be oktober tevens een destilleerappai voor vuile verdunningsmiddelen in bruik genomen. De chemische ver dunningsvloeistoffen worden hierrr geschikt gemaakt voor hergebruik. „Vroeger stuurden we de vuile ver dunningsmiddelen altijd naar de u kant", vertelt René Kuiper. Het apparaat zuivert de vloeistof en h enige dat overblijft en moet word! vernietigd is een droge stof. De verloting die werd gehouden dens de herfsttentoonstelling van kleidierensportvereniging Kotex, nejj de volgende uitslag opgeleverd. Messenset rose 348, kruidenrek 605, wasmand rose 122, rose 327, pakket wijn oranje 1933&I weegschaal rose 247, lenpakket rose 328, frituurpan 1760, kadobon rose 361, radio 1736, levensmiddelenmand rose dekbed oranje 1965. De prijzen nen worden afgehaald bij J. Velt kamp. Molenstraat 78. De politie heeft in de nacht van dag op zaterdag een van een 27-jarige inwoner van Burg in beslag genomen, nadat wonenden hadden geklaagd over luidsoverlast. De man heeft waarschuwingen gekregen omdat burengerucht veroorzaakte. Hij kiel deze keer tevens een proces verba Wethouder Zegers reikte de prijzen uit aan Texels beste jeugdturners. Hier krijgt Mariëlle Vonk de wisselbeker overhandigd, geflankeerd dooi H her Witte en Mark Jan Mulder.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2