Cjrocn 2 rwartsjexehin het harL, ST komt tegemoet aan nkele „zwartboek''-eisen V Ophoging kust door injecties met zuur op Texel toepasbaar? Texel ook in de ban van vroege winter.... Geschikte kalksteenlaag in bodem Ijsbanen nog niet geopend bonnementsprijs Groen licht voor overslagstation Kaak-kwetsuur Iets lager resultaat tweede rondje ecocar Op alle schaatsen 20% korting 1i«CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.438 DINSDAG 5 DECEMBER 1989 jvertenties, abonnementen, etc. eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 ie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741. werktijd deze week tot en met dinsdag a s. lopman. Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60 398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f40,40 per half jaar; Los f\,— ten centraal punt van het zuidelijke gedeelte van kampeer- n „Kogerstrand" wordt mogelijk nog voor het komende sei- een nieuw groot toiletgebouw gerealiseerd. Hierin komen alleen (warme) douches en „buitenom" bereikbare wc's, ook afsluitbare wascabines voor dames, scheerstopcontac- een kinderbadje en een voorziening voor het legen van de ische toiletten die steeds meer in campers, caravans en «1 worden gebruikt. besproken met de directie maar deze onmiddellijk naar allerlei instanties heeft gestuurd. Dit ondanks het feit dat was afgesproken dat over de grieven zou worden gepraat. Het voorlopig bestuur van de vereniging is het met die bezwaren niet eens, zodat de onderhandelingssfeer niet best was. Gesprek Er was dan ook sprake van een gespannen situatie toen de voorlopi ge bestuursleden van de kampeer- dersvereniging (voorzitter Peter Vink en zijn vrouw Anneke uit Uithoorn en penningmeester Theo Fennik uit Hil versum) onlangs met de RST- directeur en de beheerder in onder handeling traden over de in het zwartboek naar voren gebrachte eisen en de merendeels afwijzende schriftelijke reactie die de RST daar op in eerste instantie had gegeven. De irritatie was zo groot dat penning meester Fennik (die zich in verband met zijn gezondheidssituatie niet mag opwinden) wegliep en niet meer te rugkwam. Toch ontwikkelde het ge sprek (dat meer dan vier uur duurde!) zich tenslotte constructief en nu zegt Anneke Vink, de schrijfster van het zwartboek: „Lang niet alles wat we vragen en niet meer dan redelijk vin den, zal worden ingewilligd, maar we Kteur Menno Hofmann: Klachten zijn titan". ie wordt (gedeeltelijk) tege nkomen aan klachten die naar zijn gebracht door de Kam- rsbelangengroep „Ko- ind". Die klachten zijn omen in een 44 pagina's groot tboek" dat in combinatie met ven pagina's tellend „Pakket derhandelingspunten" bij het istuur is gedeponeerd. Boven- het „Zwartboek" gestuurd e gemeenteraad, beheerder en «el van „Kogerstrand", de iden. de dorpscommissies van og en Den Hoorn, de Texelse g van Recron. de plaatselijke in pers maar ook aan organi- zoals Staatsbosbeheer, Con- itenbond, VVV en ANWB. 200 leden tellende kampeer- teniging werd de afgelopen opgericht. Volgens de inlei- an het zwartboek was dat het van toenemende onvrede bij ipeerders over de dagelijkse en zaken op het kampeerter- behandeling van klachten bij de receptie van de cam- Is bij het RST-kantoor in Den tn het volkomen voorbijgaan belangen van de kampeer- ij het opstellen van het beleid, vartboek is bedoeld om daarin 'iring te brengen. Irritatie «rtboek is door RST-directeur Hofmann en „Kogerstrand"- 'der Gerrit Verhoeven niet in 'genomen. Zonder aarzelen ipelen zij een groot deel van :hten als onterecht. Er zitten aar veel kernen van waarheid ar - zo luidt hun verweer - in svallen gaat het om incidenten in het zwartboek de indruk Sewekt dat deze schering en rijn. Het is ook slecht gevallen kampeerdersvereniging de inbundel niet eerst heeft hebben de indruk dat de RST zich toch wel positief wil opstellen. We denken dat er wel wat zal uitkomen". Eisen De apart gepresenteerde eisen van de kampeerders liegen er niet om. Ze beperken zich niet tot aan- en op merkingen met betrekking tot het be heer en technische voorzieningen van de camping. De actievoerende kam peerders wilden een vertegenwoordi ging in het RST-bestuur, aanvankelijk in de vorm van adviserende leden en wel onmiddellijk. Verder wilden ze dat de prijsverhoging voor seizoen plaatsen die het afgelopen jaar van kracht is geworden, ongedaan wordt gemaakt en dat de camping voortaan open is tot na de herfstvakantie. Wat de beheers- en technische wensen betreft: de slagbomen bij de rotonde moeten weg en het parkeren moet voortaan gratis zijn, campers mogen niet meer op het gewone kampeer terrein maar zouden naar aparte plaatsen moeten zoals de duinstrook die aan het parkeerterrein grenst. Er zou een beter systeem van afvalver werking moeten komen; geen grote, maar kleine containers die vaker wor den geleegd. Er zouden verzamel- tanks voor chemische toiletten moeten worden geinstalleerd in com binatie met een lozingsverbod bij de toiletgebouwen. Ingaand seizoen 1990 zouden ALLE toiletgebouwen warm water moeten bieden, het ge zinsterrein zou een kinderbadje moe ten hebben. De toiletgebouwen moeten allemaal open zijn, van het begin tot het eind van het seizoen. Het ingaand afgelopen zomer uitge breide jeugdterrein zou weer tot zijn oorspronkelijke grootte moeten wor- Lees verder pagina 5 fxy- v p-"} - y/* IJspret op Waalenburg Terwijl in Friesland al de eerste wedstrijden op natuurijs zijn gehou den, beginnen ook de Texelse schaatsliefhebbers voorzichtig de ij zers uit het vet te halen. In het weekend verschenen de eerste en thousiastelingen op Waalenburg. Op de ijsbanen kan men nog niet terecht. De ijsbaan van Den Burg is vorige „Er ligt onder Texel een zeer pure kalksteenlaag van ruim een ki lometer dik. Die zou je zo sterk kunnen laten zwellen dat je op het eiland wel een ski-oord kan beginnen". Aan het woord is de Utrechtse hoogleraar R. Schuiling. In een televisieprogramma legde hij vorige week uit dat het mogelijk is om de bodem plaat selijk op te hogen door industrieel afval-zwavelzuur te injecteren in kalksteen. Hierdoor ontstaat namelijk gips, dat meer volume heeft en daardoor de bodem „optilt". Schuiling maakt deze week samen met medewerkers van het la boratorium voor grondmechanica in Utrecht een plan voor een proef, dat aan topmensen van Rijkswaterstaat zal worden over handigd. ■nals andere bladen zal ook Texelse Courant per 1 januari 50 de abonnementsprijs hogen. prijs wordt f20,70 per kwar- t f41,40 per half jaar en 2,80 per jaar. "nnees die automatisch over- 'rijven delen wij mee, dat de 'ragen door de banken en rigiro zullen worden aan past. Directie Langeveld en de Rooij Als de zuurinjectie-methode in de praktijk werkt, is dit het ei van Co lumbus in de strijd tegen de terug gang van de Texelse kust. Toch zijn er nog de nodige onopgeloste vra gen. Bijvoorbeeld, hoeveel zuur is er nodig om een bepalde hoeveelheid grond te laten stijgen? Professor Schuiling: „Het hangt er natuurlijk vanaf wat je wilt bereiken. Het zal niet de bedoeling zijn om heel Texel op te tillen, maar alleen een strook langs de kust of in het water om de stroming tegen te gaan. Ga er maar van uit dat één kubieke meter ver dund zuur nodig is voor een kubieke meter volumestijging. In theorie kun je door het injecteren van een 500 meter dikke laag kalksteen een berg van 500 meter maken". Kilometer Texel is zeer geschikt voor de „Schuiling-methode" omdat zo'n 1000 meter diep een pure kalksteen laag van wel een kilometer ligt. Een probleem is echter het injecteren van het zuur. Om de steenlaag te door drenken zullen waarschijnlijk vele ga ten moeten worden geboord. „Er kunnen eigenlijk twee reacties wor den verwacht. Aan de ene kant gaan de poriën die er zijn dicht door de gipsvorming, maar er ontstaat ook een ondergronds gas dat ze juist openhoudt. Het is maar net wat het sterkst is", aldus Schuiling, die erop wijst dat boringen na een vertikaal begin ook kunnen afbuigen, waarna een horizontale pijp met gaatjes door de kalksteenlaag kan worden gelegd, zodat veel zuur met veel kalksteen in contact kan worden gebracht. De professor is niet bang voor even tuele schade aan andere lagen door het zuur. „Het mag op andere plaat sen niet uit de pijpleiding komen. En zodra het in aanraking met kalksteen komt volgt een reactie en is het geen zuur meer". Geen warmte ledereen die wel eens iets heeft ge broken zal zich herinneren dat gips warm wordt als het met water is ver mengd en verhardt. Maar bij de reac tie tussen zwavelzuur en kalksteen komt geen warmte vrij. „Gips in de bodem is niet abnormaal. Miljoenen jaren geleden was Nederland een groot zoutbekken en toen is er al gipsvorming opgetreden. Het is dus geen onnatuurlijke stof en in elk ge val niet schadelijk", aldus de profes sor. Hij is niet bang dat door bodemverhoging op andere plaatsen ondergrondse scheuringen ontstaan. „De lagen boven het kalksteen zijn slap. De verhoging gebeurt zeer gelei delijk, dus alles past zich langzaam aan. Maar als er iets opstaat dat niet flexibel is, zoals een gebouw, dan kan daaraan wel schade ontstaan". Eén jaar Voor een bodemverhoging van één tot twee meter moet een jaar lang worden geinjecteerd. Mocht nader hand blijken dat er nog meer meters bijmoeten, dan kan men opnieuw een kalksteendeel met zuur bewerken. Hoe de gipslaag zich op den duur houdt is niet bekend, maar de ver wachtingen zijn goed. Schuiling: „Het wordt eigenlijk ingepakt door andere bodemlagen en kan dus nergens heen. Gips is hard, vaak harder dan kalksteen. Mijn eigen proeven hebben uitgewezen dat het stevig is". De professor laat het aan Rijkswa terstaat over om een geschikt proef gebied te vinden. „Ik heb als voorbeeld op televisie over de oost punt van Ameland gesproken. Om iedereen duidelijk te maken dat het bij wijze van spreken onder je eigen voeten kan worden gedaan. Maar planologische diensten moeten maar uitmaken waar het moet gebeuren". Te vroeg Het idee om de kustverlaging op de ze wijze aan te pakken kreeg profes sor Schuiling toen hij, naar eigen zeggen, een uur te vroeg wakker werd. „Het was pas zes uur, maar in eens héd ik het. Ik was al een tijdje aan het denken over een manier om van industrieel afvalzuur af te komen en natuurlijk heb ik de laatste tijd me ook wel verdiept in zeespiegelrijzing en het broeikaseffect". De Utrechter hoogleraar heeft eerst voor zichzelf alle voors en tegens afgewogen. „Ik was bang dat men mij zou uitlachen. Op gegeven moment ben ik erover begonnen tegen collega's en die na men het meteen heel serieus". De Rijksuniversiteit van Utrecht heeft pa tent aangevraagd op het idee. week onder water gezet. Piet Bolier van gemeentewerken: „Dat doen we pas als de ijsclub hekken heeft ge plaatst. Anders wordt het ijs toch weer vernield". Als er eenmaal ijs ligt pompt gemeentewerken er soms nog wat water onder. „Het zakt vaak toch nog weer wat in". Volgens L. Heerschap van IJsclub Den Burg is de baan vroeg genoeg onder water gezet. „Eerder vroor het nog niet genoeg. Het ligt daar in 't luwtje, dus het gaat niet zo hard". De baan is inmiddels aardig dichtge vroren. Maar pas bij zo'n zes centi meter ijs kunnen er schaatsiustigen worden toegelaten. „Zeven centime ter is het mooist. Want als het effe wil staat er algauw zo'n 700 man op. En die staan dan ook nog in groepjes bij elkaar... Maar als het kén gaat ie open. Als ze 'm maar heel la ten. Vaak klimt de jeugd voor school over de hekken en wordt het ijs stuk getrapt. Zonde", vindt Heerschap. In Oudeschild zit men met een totaal In het voorjaar zal de aanbesteding van het vuiloverslagstation in Oude schild plaatsvinden. Dit kan omdat het CAW Centraal Afvalverwijde- ringsbedrijf West- Friesland) per brief heeft toegezegd het Texelse afval te willen verwerken, nadat de stort plaats aan 't Horntje wordt gesloten. In de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid deel de wethouder Barendregt mee dat door de vuilverwerking Noordholland Noord en de provincie een akkoord is bereikt over een nieuwe vuilverbran dingsinstallatie. Deze zal verrijzen in de Boekelermeer te Alkmaar en moet in 1994 in werking zijn. Tot die tijd kan het Texelse afval echter naar het CAW. Wanneer het vuiloverslagstation in Oudeschild in gebruik wordt geno men is nog niet bekend. „De ge meenteraad heeft vastgesteld dat de installatie uiterlijk 1 januari 1991 moet draaien. We moeten nog over leg plegen met het CAW vanaf welke datum zij het Texelse vuil kunnen ver werken en dan is het een kwestie van terugtellen. We hopen dat voor de komende bouwvak de funderingen nog kunnen worden gelegd", aldus Jan Frederici van de gemeente. Een 39-jarige bromfietster uit De Cocksdorp liep vrijdag een kaak- kwetsuur op, toen ze op de kruising Krimweg/Vuurtorenweg een aanrijding kreeg met een 36-jarige automobilist uit De Cocksdorp Ze had verzuimd voorrang te verlenen. Hoewel de ijsboon nog geen water bevet werd in Oudeschild wei driftig gescheetst op slootjes, (toto Bert KoningI ander probleem: geen water. G. Wei- jers van de ijsclub: „Wij moeten het hebben van hemelwater en daarvan hebben we de laatste tijd geen drup pel gehad. Een regendans uitvoeren zal wel niet veel helpen". Water opspuiten is een mogelijkheid, maar dat kost geld en het risico bestaat dat de vorst niet doorzet. „Dat kost algauw zo'n f500,- en die gooi je dan misschien letterlijk in het water. Uit de sloot kan het niet worden ge haald, want dat is brak. Maar mijn gevoel zegt me dat deze winterse kou niet aanhoudt. Het is té vroeg. We kijken het nog even aan", aldus Weijers. Bij het tweede bezoek van de „eco car" aan Texel werd een iets kleinere hoeveelheid klein chemisch afval op gehaald dan tijdens de eerste keer, twee maanden geleden. De gisteren gehouden rondrit over het eiland was goed voor een totaal van 1229 kilo. Begin oktober bedroeg het resultaat 1310 kilo. Opmerkelijk was het ver schil in opbrengst tussen de twee ecocars die gisteren op Texel actief waren. Op de ene route werd 839 ki lo opgehaald, op de andere minder dan de helft (390 kilo). Nagegaan wordt waarin dit verschil zit. Volgens een gemeentewoordvoerder was de verwachting dat nu iets meer zou worden opgehaald. Dat liep dus an ders, maar: „Deze 1229 kilo belandt in elk geval niet in het milieu." f=* ri r=> L PARKSTRAAT 26-30 - DEN BURG

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1