ngrijpend onderhoud aan 16 WBV-woningen voltooid i 1990 nog eens 120 huizen aan de beurt? Waterschap vergadert Bouwvergunningen Texel Milieu Accoord M.S.T. Programma Afgelast? Bel de radio! Prijswinnaars kleurwedstrijd Over de kop Zaanse victories tijdens darten Sinterklaastoernooi van het LBO ER IJDAG 8 DECEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 deg werden de kozijnen met glas en el uit de gevel geheeld en er weer In gezet met een specleel hiervoor geconstrueerd metelen frame, hier voegwerk werd rondom uitgehakt en opnieuw opgevuld en de deken van de schuurtjes gei- erd en opnieuw bedekt. lewel de woningen relatief jong zijn ibouwd in 1968 of later), was Mot onderhoud dringend noodzake- Volgens directeur Hans Wendrich de Woningbouwvereniging (WBV lel) zijn de rond 1970 gebouwde 1Iningen van een mindere kwaliteit. A past in het landelijk beeld. Enkele Hgepaste materialen blijken niet zo ïlurzaam als ze volgens het afschrij- ■gsschema zouden moeten zijn. Zo ti bijvoorbeeld het merendeel van cozijnen, waarvoor het goedkope rhout was gebruikt, verrot, is het gebruik van goedkope mate- en destijds nodig om tot een aan- irdbare bouwprijs te komen, nu oorzaken ze vervroegd groot on thoud. Wendrich stelt dat het rijk rmee geen rekening heeft gehou- n. „Politici zijn opportunisten. Ze bben twintig jaar geleden vooral keken of de stichtingskosten wel genoeg waren, maar de kosten |n toekomstig onderhoud werden de lange baan geschoven. Daar tezijnertijd wel geld voor worden |ïgemaakt, dacht men." ir anno 1989 blijkt dat geld met ieite op tafel te komen. De rijksbij- ge is slechts een fractie van de rkelijke groot onderhoud-kosten. I rijk stelde voor 74000,- per wo- g beschikbaar, uitgaande van 28 verbeteren woningen. Deze bijdra- werd over alle 46 woningen uit- jsmeerd. Huren niet hoger werkelijke kosten per woning be- bgen 734.000,-. Het grootste, niet pr het rijk vergoede, deel van dit Mrag werd door de WBV zelf gefi- ficierd. Dat gebeurde echter niet een post onderhoudsreserve. Vol- !s Wendrich was het voor de WBV logelijk voldoende gelden te re- onderhoudsnorm in de exploitatie heeft gehanteerd. Daarbij kwam dat het centrale verwarming/isolatie project dat de WBV een paar jaar ge leden liet uitvoeren, een flinke hap uit het budget heeft betekend. De directeur ontkent dat dit hogere huren tot gevolg zal hebben. „Alleen degenen die nu mechanische ventila tie in huis hebben gekregen, gaan iets meer huur betalen." De financiële problematiek heeft er niet toe geleid dat de woningen min der ingrijpend zijn opgeknapt dan eigenlijk nodig is. „Als je groot on derhoud pleegt moet je het goed doen, anders kun je het beter laten", zegt Wendrich. In zijn ogen „staan de woningen er nu piekfijn bij". Inbraak-preventie Wendrich wijst op onder meer de nieuwe verstelbare ramen, die niet al leen voor een betere ventilatie zorgen maar ook uit inbraak-preventief oog punt een verbetering zijn. Ook zijn al le kozijnen vervangen, hoewel sommigen al in de loop der jaren wa ren vernieuwd. „Het merendeel was slecht, dus dan is het beter om alles in één keer goed te vervangen." Deze vlieger ging niet op voor de keuken blokken. Alleen voor de nog niet ver vangen keukens kwamen nu nieuwe keukens in de plaats (in ongeveer 60 procent van de woningen). Het grote praktische probleem waar voor men werd geplaatst, was: hoe kun je zoveel woningen zo snel mo gelijk opknappen, zonder dat de be woners hiervan grote hinder ondervinden. De sleutel tot de oplos sing bleek de continue inzet van een bouwkraan. Nadeel hiervan was dat de straat was versperd en voor alle verkeer moest worden afgesloten. De vele voordelen wogen daar ruim schoots tegenop. Basketbal: Klas 1 en 2: Poule 1: 1. team 2A van Arnold Boon, 2. team 2C van Sandra Belt. Poule 2: 1. team 2D van Richard Beijert; 2. team 2A van Monique vd. Broek. Klas 3 jongens: 1. team van Rinco Lemstra; 2. team van Herman Grootte. Klas 4 jongens: 1. team van Twan Roeters; 2. team van Arjen de Ruijter. Klas 4 meisjes: 1. team van Lilian Dijker; 2 team van Mariska Steenhuyzen Voetbal: Klas 1 jongens: 1. team van Marco Beers; 2. team van Pieter Daalder. Klas 1 meisjes: 1 team van Frouke Vonk; 2. team van Marlou van Hotten. Klas 2 jongens: 1 team van Ro nald Witte; 2. team van Patnck van Leeuwen. Klas 3 meisjes: 1. team CHV3B van Patricia Knol; 2 team CHV3B van Leonie Gieles. Klas 3 jongens: 1. team MC3 van Arjan Kiewiet. 2. team T3 van Arie van der Vis Klas 4 jongens: 1. team C4 van Guid Scherpenhuizen; 2. team MT4C van Recardo den Brok. Vrijdag 15 december, aanvang 20.00 uur komen de hoofdingelanden van het waterschp Texel in de gemeente lijke raadszaal in openbare vergade ring bijeen. De agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en medede lingen. 4. Besluit verkoop/ruiling grond K. Eelman en W. Ploeg. 5. Besluit ruiling grond gemeente Texel. 6. Vaststelling van de begroting van inkomsten en uitgaven dienstjaar 1990. 7. Besluit tot vaststelling omslagrege ling 1990. 8. Besluit tot vaststelling jaarwedden dijkgraaf, waarnemend dijkgraaf en heemraden, presentiegelden hoofdin gelanden, schouwvergoeding schou wers en vergoeding gebruik privévoertuigen per 1 januari 1990. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en/of in stanties bouwvergunning verleend: S. Dros, Heemskerckstraat 80, Oude- schild voor het gedeeltelijk vergroten van een garage/berging; W. T. van der Linde, Langeveldstraat 65, De Cocksdorp voor het plaatsen van een verblijfsruimte; C. van Houten, Pro fessor Scholtelaan 16, Amstelveen voor het plaatsen van een woonhuis, Spangerweg, De Waal; H. Kok, Buy- tengors 41, Den Burg voor het plaat sen van een schuur; A. Maat, Thijsselaan 19, Den Burg voor het plaatsen van een uitvaartcentrum, Bernhardlaan, Den Burg; De heer Bakker en Mevrouw Palm, Schou- dieck 61, Den Burg voor het plaatsen Tweeëntwintig „externe des kundigen" van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieubeheer hielden onlangs een tweedaag se bijeenkomst in Hotel Op- duin, onder de geheimzinige titel „Texel Milieu Accoord". Het eiland als voortrekker voor het nationale milieuplan? Ruud Lampers, voorzitter van de bijeenkomst: „De naam Texel is eraan verbonden omdat de conferentie op het eiland is gehouden. Het ging om het be reiken van overeenstemming over hoe wij het milieubewust zijn van het Nederlandse volk en bedrijfsleven kunnen ver beteren". In het accoord zijn zeven visies op het te voeren beleid vastge legd. „De inhoud heeft dus niet specifiek met Texel te maken, al is het qua milieuproblematiek natuurlijk een interessant ge bied", aldus Lampers. Volleybal: Zaterdag 9 december: Sporthal Ons Genoegen, Den Burg: 13.00 u. Tevoko-Polisprot 1 (m-BI 13.30 u. Tevoko 3-HCSC 4 (d) 13.30 u. Tevoko 3-Noordkop 2 (h) 14.10 u. Tevoko-Juvoc 2 (m-C) 15.00 u. Tevoko 2-Noordkop 1 (d) 15.00 u. Tevoko 1-Juvoc 1 (h) 15.20 u. Tevoko 1-Los'82 (d) Sporthal Molenstocht, Schagerbrug: 16.15 u. Harpoen 1-Tevoko (j-B) Donderdag 14 december: Sporthal Waldervaart. Schagen: 19.00 u. Los'82 1-Tevoko 1 (h) van een woonhuis, Vroonlant, Den Burg; P. G. B. Klippel, Vliestraat 17, Oosterend voor het gedeeltelijk ver anderen/vergroten van een zomer huis, Gerritslanderweg 116, Den Burg; D. B. Westerlaken, Kogerweg 134, Den Burg voor het gedeeltelijk ver groten van een woonhuis; Ecomare, Ruyslaan 92, De Koog voor het plaatsen van een kelder. Derden- belanghebbenden kunnen tegen deze beschikkingen ingevolge de Wet Ad ministratieve Rechtspraak Overheids beschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecre tarie, afdeling R.O.V., kamer 205. rechts zijn de bouwvakkers nog druk bezig. Verenigingen worden verzocht om Radio Texel op de hoogte te stellen als een wedstrijd wordt afgelast, zo dat hiervan in de uitzendingen mel ding kan worden gemaakt. De lokale omroep is bereikbaar onder nummer 12199 of 13972. De kleurwedstrijd die werd gehouden ter gelegenheid van de jeugduitvoe- ring van toneelvereniging „De Duin- kanters" in De Koog, heeft de volgende prijswinnaars opgeleverd: Patricia Mosk (8 jaar) uit Den Burg, Jespe Kragt (4) uit De Koog, Inez vd Snepscheut (6) u'rt Den Burg en Chantal Westerlaken (6) uit Den Burg. De prijzen zijn inmiddels bezorgd. Een 21-jarige automobiliste uit Hoog land raakte donderdag in een bocht van de Schilderweg door gladheid in een slip. Haar 24-jarige passagier zag een tegenligger naderen en greep het stuur. Hierdoor raakte de wagen in de berm, sloeg over de kop en kwam tegen een tuinwal tot stilstand. Nie mand raakte gewond, maar de auto was zwaar beschadigd. Afgelopen week gingen er twee re putaties, van gerenomeerde spelers, aan diggelen. Verantwoordelijk hier voor waren Gerrit Sman van de Big Sip (die Arie Eelman met 2-1 ver sloeg) en Klaas Fris van de Pilaar 2 (die Nico Bakker overwon met 2-1). De Zwaan ontving de Big Sip. Beide teams hadden nog geen wedstrijd verloren, dus de verwachtingen wa ren hoog gespannen. Alle single par tijen werden gewonnen door de Big Sip. Hierna dacht men dat men er al was. De concentratie verslapte, en in de doubles kwam De Zwaan tot 2-3 terug. De laatste partijen werden weer een prooi voor De Big Sip, zo dat de eindstand 2-6 werd. Bij De Zwaan was invaller Richard Daalder behoorlijk op dreef, door meerdere malen 100 punten te gooien. De hoogste score was evenwel voor Jan Duinker van De Big Sip met 140 pun ten. In café De Pilaar speelden het eerste en tweede team van de Pilaar tegen elkaar. Beide teams wilden niet verliezen. Pilaar 2 nam het heft me teen in handen en nam een 2-0 voor sprong. De wedstrijd eindigde met een 4-4 gelijkspel, waar beide partij en wel tevreden over waren. Hoogste score was voor Nico Bakker met 140 punten. De laatste wedstrijd was tus sen Dikke Mik All Sorts en 't Cafee tje Laatstgenoemde had nog geen wedstrijd verloren. Toch moest men nu de meerdere erkennen in Dikke Mik All Sorts. Dit team lijkt nu de juiste strategie te hebben gevonden om hun tegenstanders van het bord te vegen. De uitslag was 6-2 voor De Dikke Mik All Sorts. Willem de Kort van 't Cafeetje had met een score van 103 punten wel de hoogste van de dag. Wedstrijden 8 december: Big Sip-De Kuip in café Den Grooten Slock. De Zwaan-Dikke Mik All Sorts in café De Zwaan. De Pilaar l-'t Cafeetje in café De Pilaar. Stand Big Sip 3-6; De Pilaar 1 3-5; 't Cafeetje 4-5; De Zwaan 4-5; Dikke Mik All Sorts 5-4, De Pilaar 2 5-3; De Kuip 4-0 „Door dagelijks van een kraan ge bruik te maken, konden we wel twee keer zo snel opschieten terwijl de mensen niet het huis uit hoefden", vertelt Hans Koorn van Vissers Bouw- en Timmerbedrijf uit Oude- schild, het bedrijf dat door de Wo ningbouwvereniging voor het gehele project in de arm is genomen. Dagelijks werden de kozijnen er 's morgens vroeg uitgehaald en er aan het eind van de dag weer ingezet. Ook de steigers werden elke dag ver plaatst (uitgezonderd de kopsteigers). Overdag waren de gevels dus open zodat de werklui hun gang konden gaan, en 's avonds waren de wonin gen weer dicht ten gerieve van de bewoners. Gezellig Koorn: „De meeste mensen zagen er als een berg tegenop, maar achteraf hoor je dat het ze reuze is meegeval len. Sommigen vonden het zelfs jam mer als we klaar waren, omdat ze zoveel drukte om de deur best wel gezellig vonden. Bij deze zou ik alle vrouwen in de buurt nog willen be danken voor alle lekkere koeken waarmee we zijn volgestopt. Zonder dollenl Niet iedereen was trouwens positief: de huur zal wel weer om hoog gaan, zeiden ze. Opvallend was verder dat een aantal mensen onze komst aangrepen om ook zélf iets aan hun woning te doen. Ze zijn nu druk aan het schilderen en behan gen." Eigen ontwerp Het project heeft een voorspoedig verloop gekend. Dankzij het fraaie weer waren in totaal slechts vier vijf onwerkbare dagen te noteren. Een belangrijk efficiencyvoordeel werd behaald met het uithalen en in zetten van de kozijnen (met het glas erin). Dit zware werk zou met de kraan moeten worden gedaan, maar een metalen frame waarin de kozij nen kunnen worden bevestigd, bleek nie voor handen. Door personeel van Visser is toen zelf zo'n frame ontwor pen. Het op zichzelf zo logische hulpstuk wekte de interesse van de Duitse kozijnenfabrikant Reckendrees. De nieuw aangebrachte kunststof ko zijnen sluiten beter dan de oude. De stenen buitenmuur onder de kozijnen werd deels weggehakt, van isolatie- voorzien en afgedekt met trespa platen. Minder vochtig De constructie van de oude buiten muur veroorzaakte een opeenhoping van vocht. Verwacht wordt dat alle maatregelen leiden tot het terugdrin gen van de luchtvochtigheid en dat natte plekken in het plafond verleden tijd zijn. In het merendeel van de hui zen werd voorts een mechanisch ventilatiesysteem aangebracht. Verder werd al het voegwerk rondom aangepakt. „Zanderig metselwerk, echt slecht", aldus één der bouwvak kers. De daken van de schuurtjes kregen een isolatielaag, nieuwe boei- delen en dakbedekking. In sommige keukens werd niet alleen een nieuw blok geplaatst, maar werden ook de wanden opnieuw betegeld omdat de tegels loslieten. Snoep De vervangen kozijnen, met glas, worden thans door het personeel van Visser te koop aangeboden, „voor de koffie- en snoeppot". De kozijnen van nstreerd door Ton Buyeman en Hans Koorn. Het laatste huizenblok aan de Thijsselaan kwam deze week gereed- Links de vernieuwde gevels. straat was zes weken lang afgesloten, maar de bewoners nden blijven zitten. En dat terwijl hele gevels moesten worden rnieuwd, nieuwe keukens ingebouwd en ventilatiesystemen ïnstalleerd. Met het afwerken van een huizenblok aan de lijsselaan is een grootschalig, zeer ingrijpend groot onderhoud- oject van de Woningbouwvereniging Texel afgerond. In de loop n het nu bijna afgelopen jaar kregen 46 woningen in achter- nvolgens Oudeschild (Trompstraat), De Cocksdorp loosterstraat) en Den Burg (Drijverstraat en Thijsselaan) een lensieve opknapbeurt. Op de planningslijst voor 1990 staan fst 120 te verbeteren woningwetwoningen, waaronder de 19" aan de Bernhardlaan. Of deze 120 volgend jaar allemaal 5| n de beurt komerv is afhankelijk van de beschikbaar komende ,0( lanciële middelen. de eerder dit jaar opgeknapte wonin gen gingen soepel van de hand. Ze bleken in trek als windscherm of voor kassenbouw. Het project bood werkgelegenheid aan ongeveer achttien personen. Aannemer Visser schakelde tien elf man in en van de onderaannemers IBS/Oele, Zaanderwijk, VEM en CVI waren zeven acht mensen actief. Of zij volgend jaar bij liefst 120 wo ningen aan de slag kunnen, is nog de vraag. Het contingent is aange vraagd, maar is nog niet binnen. Wel licht worden niet alle 120 woningen (naast de „99" ook huizen in Ooster end en Den Hoorn) in één keer opge knapt. Dinsdag werd weer het traditionele Sinterklaastoernooi van het LBO ge houden. 's Morgens klas 3 en 4, 's middags klas 1 en 2. De leerlingen konden kiezen tussen zaalvoetbal en basketball. Er werd fanatiek om bo terletters en pepernoten gestreden. Om half vier 's middags keerden de spelers huiswaarts. De uitslagen wa ren als volgt: Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, Ada van Hol landstraat. Pieter van Cuyckstraat. Elemert. De Koog: Iedere tweede zaterdagmorgen van de maand wordt oud papier opge haald in De Koog en directe omge ving. leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7