Cjroen c2wartsJ~exels in het harL> 15.000,- sponsoring or Arco de Graaf Keuring landbouwspuiten voor een beter milieu 1 •i Op initiatief standsorganisaties: ingoeroe ïodgereden Greppelploeg gestolen Nieuwe directeur voor Jozefschool Last van vuurwerk Motor-ongeval Flinke waterschade aan Texelse kotter Reddingboten in actie voor ongeruste ouders Drankrijder had verkeerde toeter NR. 10.440 DINSDAG 12 DECEMBER 1989 advertenties, abonnementen, etc. iveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 0-12741. i werktijd deze week tot en met dinsdag a s. Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M0,40 per half jaar; Los f\— l° ■I oelatleet Arco de Graaf kan voortaan zonder financiële zor- storten op zijn trainingen en itrijden en daarmee zijn kansen ■oten om de top te bereiken, bedrijf Scheel Nederland Auto iuils B.V. uit Hilversum heeft namelijk aangeboden als spon- Arco de Graaf krijgt nu een ■rolstoel van het nieuwste en type Iter waarde van 4,5 dui- gulden) en ontvangt daarnaast fading van de reis-, hotel- en re kosten die zijn verbonden trainingen en wedstrijden in in- en buitenland. In totaal gaat 1990 om f15000,-. de Graaf is bijzonder gelukkig dit steuntje in de rug, dat hij nodig heeft om zijn reeds veel ende prestaties verder te kun- ivoeren. De rolstoelatleet had tijd geleden in een uitzending e,J(adio Texel te kennen gegeven lij op een goede sponsor hoopte, daarop kwam in eerste instan- ;en enkele reactie. Aris van der en b uit Den Burg, die de uitzending ,g leluisterd en later informeerde en iet resultaat was geweest, vond ietreurenswaardig dat geen en- rg Texelse zakenman zich blijkbaar au esproken had gevoeld. Hij gaf de di ipi estie daarom door aan Hans ir uit Hilversum (directeur van el Nederland Autofauteuils) een d van Texel die hier regelmatig chtsport komt beoefenen. Die •r wel oren naar. Hij vond in elk dat sponsoring van een rolstoe- it paste bij de aard van zijn be- Scheel levert op bestelling fauteuils voor auto's. Zijn en zijn mensen die afwijkende of eisen stellen aan het zitcomfort in wagen en daarom geen ge en nemen met de daarin zitten- andaardstoelen. De fauteuils en op maat geleverd in nauw eg met de klant en gaan vaak langer mee dan de auto, zodat in de ene wagen worden overge- aar de volgende, rens te beslissen over de spon- g stelde directeur Koster zich nader op de hoogte van de persoon en prestaties van Arco de Graaf. Hij maakte kennis met hem, beluisterde zijn wensen en liet hem een begro ting maken van de kosten die ge paard gaan met de uitoefening van zijn sport op het inmiddels bereikte hoge niveau. Dat liep allemaal posi tief af zodat een overeenkomst werd gemaakt. Superstoel Het meest dringend voor Arco is de nieuwe, speciale race-rolstoel van een lichter en beter op zijn lichaam af gestemd type waarmee hogere snel heden zijn te bereiken. Die stoel wordt momenteel vervaardigd in Amerika en zal over een week of acht worden geleverd. Arco: ..Hij is van het merk Topend, het beste dat op dit gebied momenteel op de markt is. Het ding is gemaakt van chroom-molybdeenstaal, is vier kilo lichter dan mijn huidige stoel, heeft betere stuureigenschappen, is stabie ler en laat een betere zithouding toe. Mijn concurrenten in de sport rijden er ook in, dus ik had al lang zo'n To pend willen hebben. Ik wijt de min der goede prestatie die ik onlangs boekte in Heidelberg dan ook hoofd zakelijk aan het materiaal. Maar f4500,- kon ik onmogelijk betalen, Tussen 25 november en 8 december is uit een niet-afgesloten schuur in Oudeschild een antieke greppelploeg gestolen. Benadeelde is een 42-jarige Texelaar. Arco de Graaf (midden). Hans Koster (links) en Aris van der Slikke aan de champagne ter viering zodat je kunt nagaan hoe blij ik nu ben. Het is echt een heel grote ver rassing. Als het meeloopt kan ik in de halve marathon van De Waal mijn nieuwe stoel al gebruiken en natuur lijk in elk geval volgend jaar op de werelspelen in Assen". Zorgeloos Ook het bedrag van meer dan flO.OOO,- waarmee Arco het komen de jaar de andere kosten van zijn sport mag dekken, is een uitkomst. Arco kan nu onbelemmerd binnen- en buitenlandse wedstrijden bezoeken en daarbij gebruik maken van behoorlijke hotelaccommodatie. „Dat is niet al leen aangenaam, maar ook nodig om het in de top goed te blijven doen", vertelt hij. „Als je je echt wilt con centreren, moet je geen financiële zorgen hebben. Je moet ook over een hotelkamer voor jezelf kunnen beschikken. Samen met een groep anderen in één overnachtingsruimte met stretchers is waardeloos omdat er veel recreanten bijzitten die er een feest van maken waardoor je onvol doende rust krijgt". Directeur Koster van Scheel Neder land rekent er vast op dat zijn spon soring een merkbaar positief effekt op de prestaties van Arco de Graaf zal hebben. „Ik heb daar alle vertrou wen in. Hij hoeft zich nu alleen nog van de sponsor-overeenkomst. maar zorgen te maken over de wed strijd en het gepieker over financiën is voorbij. Hij moet nu trainen, trai nen en nog eens trainen". Arco: „Daar mag hij op rekenen. Ik ga er volop tegenaan". Champagne De sponsoring werd zondagmiddag bekend gemaakt in de dertigste afle vering van „Sportlokaal" van Radio Texel. Daarbij werden Hans Koster, Aris van der Slikke en Arco de Graaf geinterviewd door presentator Dick Oudendag en werden glazen cham pagne geheven op de verdere goede afloop. van de ontsnapte kangoeroes li geruime tijd rondlooopt in de nan. leeft niet meer. Het dier I gisteravond op de Schumakers- aangereden door een automobi- m liep daarbij verwondingen op raan het later bezweek. automobilist was de heer D. Wit- an Elisabeth-hoeve die na afloop een vergadering in Bosch en Zee Dennen naar zijn huis in De ten wilde terugrijden. In de buurt Calluna sprong plotseling de kan- op de weg; Witte kon het dier inks hevig remmen niet meer «ijken. Hij nam het mee en fit het naar de dierenarts, waar korte tijd later stierf. Texelse landbouwers kunnen deze weken hun spuitmachines grondig laten nakijken. De keuringen, die worden uitgevoerd bij de landbouw- mechanisatiebedrijven Cebeco en Bonne, dienen een tweeledig doel: kostenbesparing voor de boeren en minder vervuiling van het milieu. Goed afgestelde spuiten leiden tot een gebruik van juiste hoeveelheden bestrijdingsmiddelen, zo is de ach terliggende gedachte. „Als een spuit afwijkingen vertoont, zal de gebruiker geneigd zijn om te veel chemische middelen te gebrui ken", verklaart Wim van der Gracht die de keuringen uitvoert bij Cebeco. In het kader van het nationaal milieu beleidsplan is het daarom niet vreemd dat maatregelen op dit ge bied zijn te verwachten. Concreet is er nog niets, maar verplichte keurin gen van spuiten lijken in aantocht, gezien uitlatingen van de zijde van het ministerie van VROM. De land- bouwwereld wacht de overheidsmaat regelen niet af en heeft nu zelf het initiatief genomen. Daartoe is de Stichting Keuring Landbouwspuiten (SKL) in het leven geroepen. De gezamenlijke landbouworganisa ties en afdeling Texel van Bloembol lencultuur hebben hierop ingehaakt. In samenwerking met Cebeco en Bonne zijn nu op Texel tijdelijke keu ringsstations ingericht. De keuringen zijn niet verplicht, maar gebeuren op vrijwillige basis. Niet storm Meer dan honderd agrariërs zijn aan geschreven of opgebeld. Het loopt vooralsnog niet storm, maar vergele ken met elders in den lande is het re sultaat op Texel niet zo slecht te noemen. Bij Cebeco was het vanaf vorige week maandag mogelijk om keuringen uit te voeren. Een meetap paraat en testbank staan nog tot en met morgen ter beschikking. De keu ringen bij Bonne zijn gisteren van start gegaan en lopen nog de gehele week. Tot en met afgelopen donder dag lieten bij Cebeco negen Texelse landbouwers hun spuitmachines con- londerdee/ van de keuring is de testbank, waarmee wordt gemeten of de vloeistof gelijkmatig verdeeld wordt gespoten troleren. Bonne had op dat moment vijftien aanmeldingen. Hoewel niet verplicht, is een keuring niet gratis: f200,-. Voor dat geld on dergaat een spuit een intensieve test, waarbij een groot aantal punten de revue passeert. Allereerst is er de vi suele keuring, welke tot doel heeft vooraf gebreken te constateren die tot onaanvaardbare afwijkingen in het „spuitbeeld" kunnen leiden. Gelet wordt onder meer op het in- en uit klappen van de spuitbomen (zwiepen mag nietl, de hoogte van de bomen, eventuele lekkage, speling, toestand van de slangen, de doppen die recht en op gelijke afstand aan de spuitlei- ding moeten zijn bevestigd, aflees baarheid van de druk via de manometers en werking van het roer in de spuittank. Afkeuring Daarnaast worden diverse metingen verricht, onder meer m.b.t. de mano meter, pompcapaciteit en vloeistof verdeling. Tevoren is aangegeven welke tekortkomingen leiden tot af keuring. Uitgangspunt is dat gewas bescherming met chemische middelen in principe foutloos moet gebeuren. Wordt een spuit afgekeurd, dan zal tot aanpassing of vervanging moeten worden overgegaan. In het uiterste geval is het zelfs nodig een nieuwe spuit aan te schaffen. Na goedkeuring ontvangt de gebrui ker een keuringscertificaat, testrap port en sticker. De geldigheidsduur van het certificaat is voor niet- loonwerkers twee jaar en voor loon werkers één jaar. Kosten Blijkens een publicatie in het blad „Oogst" zijn de kosten al gauw f1000,-. Boven de keuringskosten f200,- komen gemiddeld nog zo'n f 800,- aan reparatiekosten. Volgens ditzelfde artikel kan de besparing op het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen deze kosten doen ver geten. Ir. J.M.A.J. Heestermans, consulent voor de bedrijfsuitrusting, schat dat met goede apparatuur een besparing van ongeveer tien procent De heer L.M.A. Annyas uit Winsum (Groningen) wordt de nieuwe direc teur van Jozefschool in Den Burg. Het bestuur van de Stichting Katho liek Onderwijs Texel heeft besloten Annyas als zodanig te benoemen. Als aan alle benoemingsvoorwaarden is voldaan, gaat de benoeming in per 1 mei 1990. mogelijk is. Voor een gemiddeld ak kerbouwbedrijf (30 ha) betekent dat een besparing van f1600,-. De angst voor mogelijk hoge repara tiekosten lijkt een grote deelname van de landbouwers in de weg te staan. Het beeld is dat voornamelijk degenen die verwachten dat hun spuit wordt goedgekeurd, zich voor de keuring aanmelden. Dit wordt be vestigd door Wim van der Gracht van Cebeco, die dit betreurt: „Ik ben er heilig van overtuigd dat met versleten spuiten een hoop wordt aangerot- zooid. Het voordeel voor degenen die nu hun spuit laten controleren, is dat zij weten op welke punten wordt ge let zodra de keuring verplicht wordt." Geen verbod Dick van Heerwaarden uit Eierland, die namens de gezamenlijke landbou worganisaties bij de keuringen is be trokken, stelt dat de keuring opnieuw aantoont dat de Nederlandse land bouw veel is gelegen aan een goed milieu. Helemaal niet spuiten is vol gens hem echter niet aan de orde. „Dat leidt tot misoogsten en voedsel tekorten. De ziektedruk wordt dan te hoog, sommige schimmels kunnen in korte tijd meedogenloos toeslaan. Een andere oplossing, het kweken van resistente rassen, is vreselijk kostbaar." Ook hij betreurt dat de respons op de keuring niet al te groot is. „Als het landelijk zo laag blijft, zit een ver plichte keuring er dik in, evenals een het verplicht stellen van een spuitdi- ploma." Er is dit jaar veel overlast door vroeg tijdig afgestoken vuurwerk. De politie controleert streng en als wordt gesig naleerd dat iemand vuurwerk bij zich heeft, wordt dit afgepakt. Wie wordt betrapt op het afsteken ervan kan re kenen op een bekeuring. Een 19-jarige Oudeschilder raakte vo rige week vrij ernstig gewond bij een verkeersongeval in Den Helder. De jongen werd met een open onderbeen-fractuur naar het Gemini- ziekenhuis afgevoerd. Op de kruising kruising Ruijgheweg/Lijsterstraat/ Visstraat kwam hij op zijn motor in botsing met een uit tegenovergestel de richting naderende auto. De bestuurder, een 26-jarige inwoner van de marinestad, sloeg plotseling links af en verzuimde aldus de motorrijder voorrang te verlenen. De motorfiets werd ontzet en flink beschadigd; de auto had slechts lichte schade. De automobilist bleef ongedeerd. De kotter TX 21 „Pieter van Aris" van P. van der Vis uit Oosterend heeft aanzienlijke waterschade opge lopen. Wegens een lekkende leiding liep de machinekamer tijdens het weekend langzaam maar zeker vol water. Toen gisterochtend in alle vroegte een kijkje werd genomen in het schip, dat in de haven van Den Helder lag afgemeerd, stond er liefst een halve meter water op de vloer. Reiniging van door het water aange taste motoren zal zeker twee weken in beslag nemen. De leiding kon gaan lekken doordat een poetslap achter een terugslag klep was blijven steken. Zodoende sloot de leiding niet af. De kotter was vrijdag aan de kant gelegd in Den Helder. Het was de laatste reis van het jaar geweest, omdat het tongquotum was volgevist. Het ruim zat nog vol vis en de bedoeling was deze lading maandag bij de Helderse visafslag aan wal te brengen. Na het lossen van de vis zou de Texelse kot ter terugkeren naar de thuishaven Oudeschild. Het liep allemaal dus an ders. Nadat de machinekamer was leeggepompt door een bergingsbe drijf, kon de schade worden opgeno men. Het water was de generatoren met binnengedrongen, maar reiniging was evengoed noodzakelijk. Gisteren nog werden de generatoren uit het schip verwijderd. Daarnaast hadden verscheidene electromotoren en de hoofdmotor onder water gestaan. De ze zullen uit elkaar moeten worden gehaald en vervolgens gereinigd (doorspoelen van olieleidingen exJ.). Eigenaar P. van der Vis meent dat het herstelwerk tenminste twee we ken zal duren. Het ziet ernaar uit dat de verzekering voor de schade op draait. Om welk bedrag het gaat, kan Van der Vis niet zeggen. „Ik heb geen idee wat de precieze kosten zijn. Bovendien weet je nooit wat er allemaal nog bij komt. Hou het maar op een aanzienlijk bedrag." Toen het vrijdag al een paar uur don ker was en hun kinderen die 's mid dags op het Wad waren gaan vissen nog steeds niet thuis waren, alar meerde een ongerust geworden ou derpaar uit Den Helder de kustwacht. Er werd een zoekactie op touw gezet waaraan door man en macht werd deelgenomen, onder meer met vaartuigen van de KNZHRM-stations Den Helder, Cal- lantsoog. Petten en Texel (De Cocks- dorp en De Koog). De wipperploeg van De Koog had uiteindelijk de eer de vier gezochte jongens, gezond en zonder pech, als eerste aan te treffen. De vier Helderse knapen, in de leef tijd van ongeveer 14, 15 jaar, waren 's middags omstreeks twee uur ver trokken in twee motorvletjes. Tegen acht uur 's avonds sloegen de ouders alarm. In een gezamenlijke actie wisten de reddingsploegen snel resul taat te behalen. Systematisch wer den de kustwateren afgestroopt en na ongeveer een uur hadden ze de jongens te pakken. Het was op een gegeven moment de kustwachtpost Kijkduin die de redders op het goede spoor zette: vanaf de toren werd een flauw lichtje waargenomen, enkele honderden meters vanonder de dijk bij Den Helder. De wipperploeg met de snelle rubberboot was als eerste ter plaatse Het viertal bleek zich van geen kwaad bewust en was de tijd kennelijk nogal uit het oog verloren. Onder begeleiding werden zij naar de haven van Den Helder gebracht. Een 30-jarige automobilist uit Zoeter- meer werd zondag in het centrum van Den Burg aangehouden omdat hij toeterde met een meertonige claxon. Het apparaat werd gedemonteerd en in beslag genomen. De man bleek te vens teveel te hebben gedronken. Hij blies 540 ug./l., terwijl maximaal maar 220 is toegestaan. Navraag bij de Centrale Recherche Inlichtendienst leerde dat de man tweemaal eerder voor eenzelfde ver grijp was aangehouden, dus werd zijn rijbewijs ingevorderd.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1