Melige humor Herman Finkers boeit ook in nieuwste show U/R Cursus pottenbakken met wijn, koek en houthakken Texelse try-out beviel goed Raadsvergadering Wij zoeken een bezorger voor de Hoomderweg Avondgebed Korpsverjaardag ook op Texel gevierd Fractieleider CDA pas vierde op lijst Jachtwild voor Samen Eén-Gollards H Kentekenplaat wei! PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 12 DECEMBER Herman Finkers ontspannen lachend in het appartement van Klif 12, na afloop van de voor stelling. Theater „Klif 12" heeft binnen twee seizoenen een uitstekende reputatie opgebouwd, die strekt tot ver buiten de eilandgrenzen. Dat leidt soms tot opmerkelijke voorstellingen. Liet de steeds meer aan populairiteit win nende formatie Montezuma's Re venge" onlangs hun nieuwe programma in Den Hoorn in premiè re gaan, donderdagavond had Klif 12 met de Twentse conferencier Her man Finkers alweer een topper bin nen de muren. Ook ditmaal betrof het een voorstelling die nog nauwe lijks elders in Nederland was ver toond. Het publiek kwam in zeer groten getale opdagen en genoot. Finkers gaf een zogeheten „try-out" (letterlijk: uitprobeersel) van zijn nieuwste show „De zon gaat zinloos onder, morgen moet ze toch weer op", die eind maart in Stadskanaal in première gaat. Het was pas de derde try-out in een serie van bijna veertig. Tot aan de première is het schaven en nog eens schaven geblazen, zo liet Finkers na afloop blijken. „Vorig jaar bleken vijftien inspeelvoorstellin- gen niet genoeg. Toen die show in première ging, was hij nog allerminst èf. Ik was zeker nog twee maanden bezig met het aanbrengen van wijzi gingen, voordat ik er helemaal tevre den over was. Nu pak ik het anders aan, vandaar het zeer grote aantal try-outs. Het moet zó zijn, dat ik niets meer hoef te veranderen nadat de show in première is gegaan", al dus Finkers. De periode van try-outs vergt dan ook zeer veel concentratie en inspira tie. Het is zelfs niet uitgesloten dat de cabaretier halverwege tot de ont dekking komt dat hij het merendeel van de teksten beter maar kan schrappen. „Dit is de leukste fase, en tevens de meest zenuwslopende", karakteriseerde Finkers zelf, In dit verband heeft hij bewust geko zen voor try-outs in kleine theaters. „Ik vind het lekker om mijn teksten te oefenen in kleine zalen, waar je di rect contact met het publiek hebt. Grote zalen zijn veel te afstandelijk." Hartelijk Klif 12 was hem uitstekend bevallen: „Heel verrassend hoe dit is opgezet en de ontvangst was bijzonder harte lijk." Het gerucht dat Finkers na deze try-out later in het seizoen in Den Hoorn zou terugkeren met de defini tieve show, werd door zijn manager Erik Alferink na afloop ontzenuwd. „Hiervoor bestaan geen plannen." Alferink was door Klif 12-eigenaar Cor van Heerwaarden benaderd voor een try-out van Finkers. Waarom koos de manager voor de uithoek Texel; voor Herman Finkers staan im mers genoeg zalen in de rij? Alferink verklaarde dat hij via twee andere ar tiesten die hij onder hoede heeft, Bert Visser en Marz Teunis, zeer posi tieve verhalen over Klif 12 had verno men na hun Texelse optredens. De mond-tot-mond reclame in Neder landse kleinkunst-kringen, waarop Van Heerwaarden zijn hoop had ge vestigd, blijkt dus te werken. Tienertoer Voor Herman Finkers was het niet de eerste keer dat hij op Texel was. Maar net als toen had hij ook nu vrij wel niets van het eiland gezien, be- In verband met Ouwe Sunderklaas is de gemeenteraadsvergadering van december een week verzet. De ver gadering wordt nu gehouden op dins dag 19 december in het gemeente huis, aanvang 19.30 uur. De agenda is als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst van de vergadering van 14 november 1989. 4. a. Ingekomen stukken, b. Medede lingen. c. Beantwoording raads vragen. 5. Aanwijzing tot monument oude motoren voormalig gemaal Waal en Burg. 6. Eigendomsoverdracht schoolge bouw Gasthuisstraat 55 te Den Burg. 7. Benoeming in vaste dienst direc teur De Bolder. 8. Vaststelling verordening vuilwerk- toeslag. 9. Vaststelling verordening gladheids- bestrijding. 10. Compensatie premie AOW/AWW over werkgeversaandeel ziektekosten. 11. Wijziging Algemeen Ambtenaren reglement. 12. Aanleg picknickplaatsen. 13. Overzicht post onvoorziene uitgaven. 14. Aanschaf meubilair/inventaris raadhuis - instelling inventarisfonds. 15. Vervanging sportvloer Eierland- sche Huis. 16. Plaatsing speelwerktuigen Paelwerck. 17. Aanschaf c.v.-installatie burge meester De Koninghal. Wij zoeken iemand die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de Pontweg, Zuid-Haffel, Hoomderweg en Hemmerweg. Hier wonen ongeveer 43 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont, bijv. een scholier. De kranten moeten op dinsdag- en donderdagmiddag even na 15.00 uur in onze drukkerij in de War moesstraat worden opgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nade re informatie terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat 10 1791 AC Den Burg, Texel Postbus 11, 1790 AA telefoon 02220-12741 weerde Finkers. „De eerste keer was ik met mijn broer Wilfried, die nu in het programma meedoet, op tiener- toer. Toen we de oversteek naar Texel hadden gemaakt, zeiden we: verrek, alwéér weilanden met koeien. We pakten nog dezelfde boot terug en gingen naar huis...." Nu, anno 1989, kwam Finkers wederom niet toe aan een verkenning van het eiland. Nadat hij woensdagavond was aangekomen, doken Herman Finkers en zijn broer direct onder in het appartement van het Hoornder theater-restaurant. De hele woensdagavond besteedden de broers aan het herschrijven en beden ken van teksten, waarna de donder dag werd gebruikt voor het uit het hoofd leren van het gewijzigde pro gramma. Na afloop van de try-out zei Finkers er een goed gevoel van te hebben overgehouden. Na de tweede try-out lag dat heel anders: vandaar dat de teksten ingrijpend waren aangepast. De vraag of er ook nieuwe onderde len op Texel waren „geboren", werd door Finkers bevestigend beant woord. Het idee voor de persiflage op „Opsporing verzocht" met Wil Si mon in het deel na de pauze bleek op de boot te zijn bedacht. „Maar morgenavond in Almelo ziet het er al weer heel anders uit", wist Finkers al. Volwaardig Voor het 180 personen Texelse pu bliek kwam de try-out over als een volwaardige voorstelling, zo bleek uit de reacties tijdens de voorstelling en erna. Finkers was ondanks alle recen te wijzigingen behoorlijk tekstvast en ook de samenwerking met de geluid en lichttechnicus verliep -op één ha pering na- prima. Vanaf het allereer ste begin had de Twentse showman de lachers op zijn hand. De melige humor waarmee hij de laatste paar jaar furore heeft gemaakt, bleek nog steeds oorspronkelijk en aanstekelijk te kunnen zijn. De woordspelingen, de soms flauwe en vaak geniale in vallen en vooral de verteltrant met het grappige oostelijk accent en zijn timing, kortom alles wat Herman Fin kers tot een snelrijzende ster maakte, was ook in de try-out aanwezig. Na tuurlijk zijn er onderdelen waarop het een en ander valt aan te merken. Fin kers zélf is vakman genoeg om te onderkennen dat bijvoorbeeld zijn „Macbeth"-sketch van meteen na de pauze wat aan de lange kant is. Hij zal zich in alle eerlijkheid óók moeten afvragen in hoeverre zijn broer Wil fried een rol moet blijven spelen. Van Finkers eerder gedane uitlatingen dat niet hijzelf, maar eigenlijk zijn broer de leukste thuis is, bleef donderdag avond weinig overeind. Woensdagavond om 19.30 uur wordt in de Ned.Herv.Kerk van Den Burg een avondgebed gehouden met als thema: „Hun schuld is onze schuld". Het gaat om „Solidaridad" die deze maand bij de diakonie centraal staat. Het is een gewoonte om in de nacht dienst op kerstavond in de Ned.Herv. Kerk gezamelijk met de Geref.Kerk een collecte te houden. De opbrengst is dit jaar bestemd voor Solidaridad. De Braziliaanse vakbondsleider Lula zegt: „Zonder radikaal te willen zijn of te overdrijven, moet ik zeggen dat de derde wereldoorlog al begonnen is". Hij doelt hier op de financiële schuldenlast van de derde wereld aan de eerste wereld. In deze oorlog sterven kinderen in plaats van solda ten. Iedereen is bij dit avondgebed welkom. 18. Verandering halverlichting in de School met de Bijbel te Oosterend. 19. Instelling fonds aankopen kunst werken. 20. a. Beleidsplan 1990-1994 De Bol der. b. Jaarverslag 1988 De Bolder. 21. Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van het bouwplan van: a. Firma De Muy B.V. voor de wijzi ging van de bestemming van het per ceel Kikkertstraat 19 te De Cocksdorp: b. de heer P. Kooiman voor het plaat sen van een schuur aan de Emma- laan 68 te Den Burg; c. de heer C.J. Kuip voor het uitbrei den van een recreatief opstal aan de Boodtlaan 62 te De Koog; d. Rijkswaterstaat voor het plaatsen van een havenmeesterskantoor aan de Haven 1 te Oudeschild; e. de.Nederlandse Boekhoudcentrale voor de uitbreiding van het kantoor aan de Keesomlaan 44 te Den Burg; f. het uitwerkingsplan Den Burg-De Mars; g. het bestemmingsplan Den Burg- Centrum. 22. Beslissing beroepschrift van de heer J. Koning. 23. Beslissing beroepschrift van de heer C.J. Kuip. 24. Herinrichting Kikkertstraat. 25. Herinrichting Waalderstraat. 26. Intentieverklaring overdracht Rijksscholengemeenschap Texel. 27. Aanschaf diaprojector. 28. Aanschaf afstandmeter. 29. Milieusamenwerking. 30. Rondvraag. 31. Sluiting. De 324ste verjaardag van het Korps Mariniers is vrijdag over de hele we reld, en dus ook op Texel, gevierd. Buiten de vaste bemanning van de Joost Dourleinkazerne waren ook zo'n twintig Texelse oud-mariniers aanwezig. De afdeling ComTex (Contact oud mariniers Texel) bestaat momenteel uit zo'n veertig personen. De op komst van de Texelse oud-mariniers op de korpsverjaardag had volgens secretaris Aad Blom nog beter kun nen zijn als het tijdstip van het feest niet tussen de middag, maar aan het eind van de dag was geweest. Velen waren wegens werkzaamheden ver hinderd. De leider van de CDA-fractie in de Texelse gemeenteraad. Ate Rienstra, neemt pas de vierde plaats in op de voorlopige kieslijst van het CDA voor de aanstaande gemeenteraadsverkie zingen. Na lijsttrekker Gelein Jansen is zittend raadslid Nel Eelman-van 't Veer de nummer twee en de huidige voorzitter van het CDA Texel Kees Hin de nummer drie. De voorlopige kieslijst is samen gesteld door een adviescommissie bestaande uit CDA-bestuursleden en vertegenwoordigers van maatschap pelijke groeperingen. De leden van het CDA Texel hebben momenteel de gelegenheid nog verandering in de volgorde aan te brengen. Op 23 de cember worden alle voorkeursstem men geteld en wordt de definitieve kieslijst samengesteld. Als de situatie ongewijzigd blijft, keert Rienstra waarschijnlijk in de volgende raad te rug, aangezien vier zetels voor het CDA haalbaar zijn. Maar de kans is aanwezig dat hij nog een plaatsje zakt en op een vrijwel onverkiesbare vijfde plaats belandt. De voorlopige nummer vijf is landbouwvoorlichter Jan Koolhof. De feestelijkheden bestonden uit een toespraak van de commandant, bij zijn afwezigheid voorgelezen door eerste officier R. Kuling en een fraai verzorgd koud buffet. Volgens Blom staat het vast dat ma riniers ook na de actieve diensttijd sterk betrokken blijven bij het Korps Mariniers. Eenmaal per vijf jaar vindt tijdens de verjaardagsviering een défi lé van actieve en oud-mariniers plaats in Rotterdam. Volgend jaar is het weer zover en dan zullen zeker „ComTexers" meedoen. De officiële datum van oprichting van het Korps is 10 december 1665. Dit gebeurde door admiraal De Ruyter. Traditiegetrouw hebben de Texelse jagers wild afgestaan voor het kerst diner van een der Texelse verzor gingstehuizen. Deze keer gaat het resultaat van de zaterdag gehouden jachtdag naar de Stichting Samen-Eén. Om 16.00 uur verzamelde een groot aantal jagers, jachtopzichters en drij vers met hun respectievelijke familie leden zich bij „De Rovershut" in de Dennen, waar het tableau werd uit gelegd. Voorzitter Paul Kuip van van de afd. Texel van de Koninklijke Ne derlandse Jagers Vereniging dankte de goede gevers en sprak de hoop uit dat de traditie om jachtwild af te staan voor Texelse ouderen in stand zal worden gehouden. Voor de tweede keer presenteerde zich daarop de Texelse jachthoornbla zers, een groep die thans bestaat uit tien personen onder leiding van de heer J.K. Feikema. Er was ruim een jaar gezamenlijk geoefend en dat was te merken, want het hoorngeschal klonk mooi zuiver en kwam goed uit in deze bosrijke omgeving. „De Ro vershut" was door enkele vrijwilligers omgetoverd in een gezellige „jach thut" waar de succesvolle jachtdag onder genot van spijs en drank werd afgesloten. Wie zich opgeeft voor een cursus pottenbakken volgens de oud- Japanse ,,raku"-techniek, kan erop rekenen niet alleen vuile handen te krijgen van klei maar ook van as en roet. Dat bleek zondag, toen de jongste beginnerscursus van Nesrin Düring uit Oosterend met een „pottenbak-festijn" werd afgesloten. Alle potten die de deelneemsters (de ene heer onder de cursisten was af wezig) hadden gemaakt, werden bij die gelegenheid gebakken in eigen- gebouwde. zeer heet gestookte ovens. Op Texel worden jaarlijks vele cursus sen gegeven. Al jaren maken de pottenbak- en kleicursussen van Nes rin Düring deel uit van dit aanbod. Telkens weer blijken er mensen zin te hebben „iets met hun handen te doen". „Ik wilde gewoon eens lekker bezig zijn in mijn vrije tijd. Liefst een cursus waarbij je met in de studie boeken hoeft te duiken, maar waarbij je mooie dingen leert maken", ver woordt één der cursistes haar moti vatie om zich in het begin van de herfst aan te melden. Net als de ove rige tien vrouwen is ze vast van plan door te gaan. Als de cursus voor ge vorderden van start gaat, zal zij erbij zijn. Mevrouw Scholz, een Duitse voor wie Texel een tweede thuis is, is ver rukt over de cursus. „Nesrin heeft „unmöglich viele" uren in ons geïn vesteerd", zegt zij. Omgekeerd blijken ook de deelneemsters hun uiterste best te hebben gedaan om hun do cente zoveel mogelijk arbeid in de maag te splitsen. Aan de cursusuren alléén hadden sommigen niet vol doende. Kleibollen werden mee naar huis genomen en daar ging men on verdroten door met de handenarbeid. Televisie „Onder het t.v.-kijken gaat het het beste", beweerde een deelneemster. Bij elke volgende les werden de thuisgemaakte potten en andere creaties vervolgens met glimmende oogjes tevoorschijn gehaald. Het leukste van de cursus -daar was ieder het wel over eens- was de af sluiting, het bakken van de gegla zuurde potten in zelfgebouwde en -gestookte ovens. Een veldje achter het atelier van Jan Pelgrim aan de Gasthuisstraat, waar de acht lessen omvattende cursus werd gegeven, diende zondag als stookplaats. Tot groot plezier van de groep betrof het een zeer primitieve wijze van stoken, waarbij een grote eigen inbreng ver eist was. De twee oventjes werden met bakstenen eigenhandig opge bouwd, het afvalhout en de takken waarmee werd gestookt moest zelf worden gehakt, de potten werden met een lange tang in de ovens ge plaatst en er weer uitgehaald, met zaagsel ingewreven, in water afge koeld en tenslotte met zand opge poetst. Een volkomen natuurlijk proces dus, net zo natuurlijk als potten zelf. Kleurig „Het leuke is dat je alles ziet geb iti ren in zo'n open oven", vertelt eek cursiste tussen alle werkzaamheijm door. Inderdaad: de geglazuurde ten ondergaan een gedaanteverw ling. Als ze uit de oven zijn gehai en zijn bewerkt met achtereenvol zaagsel, water en zand, zijn kleui m en tekeningen zichtbaar geworde Het is telkens weer een verrassin «I hoe de potten eruit zien, dit in te stelling tot electrische ovens, wai st het resultaat bij voorbaat vaststa: 'J Nesrin Düring wijst op de potten soms een rode glans vertonen en andere gevallen grijs van tint zijn, hoewel slechts één kleisoort in hl spel is. Het blijkt dat het verschil kleur te maken heeft met de hoe heid zuurstof in de oven. Ligt de op een plaats in de oven waar w: zuurstof in de lucht zit, dan zal zuurstof worden gebruikt van het ijzeroxide-mengsel dat in het glaa is verwerkt. Hierdoor verdwijnt de de kleur en resteert een grijze, mi It taaiachtige tint. De hoeveelheid zuurstof in de lucht is onder meejre hankelijk van de wind. Er werd zondagmiddag echter nie uitsluitend gewerkt. Tussen het pi tenbakken door werden de cursist en eventuele bezoekers verrast op|V een kopje witte wijn, een bak kof en zelfgebakken appeltaart en koe r „Dat was vaste prik bij deze groe; Telkens probeerden we elkaar te v rassen en er ging geen les voorbij zonder lol." Voorzichtig wordt een zojuist gebakken schaal uit de tot 1000 graden Celsius verhitte oven gehaald, om in de vuilnisemmer te worden neerd Daaraan wordt tegelijkertijd een handvol zaagsel toegevoegd. Links docente Nesrin Düring. 10 In de nacht van zaterdag op zom e is van een in Oosterend geparkei ,r auto de voorste kentekenplaat er n middelste gedeelte van de grill m el het auto-embleem erop ontvreea De eigenaar is een 24-jarige inwi ;0 van De Koog. 2 1 Kerstmiddag begint vroec De door Anbo en Dorpscommiss georganiseerde kerstmiddag op woensdag 20 december in de D<16 kelder in De Koog begint niet om :'j 15.30 uur maar om 14.30 uur. Woensdag 13 december Om 19.30 uur wordt in de Hef6 vormde kerk in Den Burg terkerkelijk avondgebed gehouden. Thema: „Hun is onze schuld". Donderdag 14 december De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhu een openbare vergadering, aai vang 19.30 uur. Gesproken wi over de nota inzake het geme telijk ouderenbeleid, binnen- ei buitensportaccommodaties en het jaarverslag van „De Boldei'* In hotel De Lindeboom presen teert de stichting VVV Texelpi motie de promotieplannen voo 1990. Hoogwater Oudeschild Di. 12 7.35 en 20. Wo. 13 8.56 en 20. Do. 14 9.40 en 21 Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemi 6.15 uur na hoogwater. De zon komt december om 8.37 uur en gaat ondei om 16.29 uur. 12 december volle 14 december springtij.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2