,Een strandpaviljoen moet ochten en lekken VEILING Vef Zijm breidt Paal 28 uit Melkproduktie moeilijk door „ander" kuilgras vjrstdiner bij LBO Kerstviering in Den Hoorn Overstuur Amateurtje komt met „ander" stuk Ledenvergadering MST Heertjes voert K.T.F. naar prima prestatie Voetbaluitslagen Auto-inbraak Muziek op kerstmarkt Den Hoorn Geslaagd ISDAG 12 DECEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 te isoleren 't wel, maar dat is voor de geluidswering", grapt •t Zijm uit De Cocksdorp over zijn strandpaviljoen bij Paal 28, momenteel wordt verbouwd en uitgebreid. Doel hiervan is t verbeteren van werkomstandigheden voor het personeel en /aliteitsverbetering in het algemeen. ,,Maar het moet het ka- ter houden van een paviljoen. Tochten en lekken, dus", ver- art Zijm. ie grote ruimte voor magazijn. personeel en een privé onderkomen is Inmiddels het nieuwe Ijoengedeelte gezet. Ifoto: Patrick BrokkenI 1982 heeft Piet Zijm het paviljoen il 28 gepacht van Tinus de Graaf De Cocksdorp. In 1983 kocht hij deel en in 1987 nam hij het hele jrijf over. laatste vijf jaar zijn de toeristische 10 wikkelingen in de noordpunt van eiland in een sneltreinvaart ge in. Waar meer mensen zijn is meer idel, dus de meeste ondernemers De Cocksdorp varen er wel bij. 11 ■^jordat de vakantiespreiding door is ook in de winter genoeg pu ik. Wij draaien al vier winters «oon door. Met alle problemen, is bevroren waterleidingen en toi- ?len...", vertelt Piet Zijm. 1983 begon hij met een actie voor permanente bestemming voor paviljoen. Het enige andere ste" paviljoen op Texel is dat van lilie Vlaming, paal 9. „Als je ten minste het torenpaviljoen van paal 31 niet meerekent als strandpaviljoen, wat het in oorsprong natuurlijk wel is, net als de Buteriggel en Noord zee", vult Zijm aan. Niet zo blij Staatsbosbeheer was in die tijd met zo blij met de plannen van Zijm. Te genwoordig is het beleid op recreatief gebied echter wat soepeler. Zijm: „In het bestemmingsplan is opgenomen dat per strandslag een permanent pa viljoen mag komen. Ik heb geen idee waarom men er vroeger zo tegen was. Ik denk ook niet dat er toen een grote behoefte aan was. In de zeventiger jaren waren ze open van pinkster tot begin september en dan was het af. Het seizoen is natuurlijk de laatste jaren enorm uitgebreid". Strandwandeling Ook de plaatselijke bevolking weet in Een zijaanzicht ven het nieuwe paviljoen, gezien vanaf het strandslag. wintertijd het paviljoen van Paal 28 te vinden, vaak na een flinke strand wandeling. Na het hoogseizoen is men alleen in de weekenden en de vakanties geopend. Volgens Zijm kan dat ik de toekomst nog wel eens ver anderen. „Volgend jaar nog niet, maar daarna raken we vast wel aan een periode waarin we 365 dagen per jaar open zijn. Ik denk dat het toerisme zó groeit dat dat kan. Ge noeg klanten is niet helemaal een graadmeter. Het gaat om een be paald brok service dat je moet bie den. In januari en februari zijn er nog veel toeristen en het is wel eens droevig als je in bepaalde dorpen komt waar alles dicht is". Piet Zijm vindt dat de groei van De Cocksdorp niet helemaal is af gestemd op de groei van het toe risme in dit gebied. De veranderingen waar men nu mee bezig is, zoals het aanpassen van de Kikkertstraat en het aantrekkelijker maken van het „centrum" van het dorp, komen naar zijn mening te laat. „Het komt achter de ontwikkelingen aan. Het is wel gunstig dat het nu evengoed nog ge beurt hoor". Concurrentie Van concurrentie van restaurants en café's in het dorp is volgens Zijm geen sprake. „Wij zitten te ver van het dorp af om daarvan last te heb ben. We hebben trouwens goeie col legiale contacten onderling. Ach, een strand of een dorp zijn twee totaal verschillende gebieden". De verbouwing en uitbreiding van het paviljoen is inmiddels begonnen. Er is een gedeelte bijgebouwd, waarin de keuken wordt gemaakt. De oude keu- Een diep gat naast het huidige paviljoen markeerde enige tijd de plaats waar de grote kelder moest komen, ifotoPatrick BrokkenI ken en het huidige magazijn worden bij de bestaande zaalruimte gevoegd. Aan het interieur verandert niets. „We zijn straks eigenlijk geen strand paviljoen meer, maar een horecabe drijf in de duinen. Dat is de bestemming die het krijgt. Toch ben ik van mening dat het een houten keet op het strand, in wat voor vorm dan ook, moet blijven. Om het karak teristieke te bewaren". Invalidentoilet De werkruimte voor het personeel wordt uitgebreid, er komt een nieuwe keuken en een nieuwe toiletgroep. Er wordt tevens een toilet voor invaliden gemaakt. „We hebben hier op het strand bijna alle accommodatie voor invaliden, compleet met paden tot aan de vloedlijn, dus mag een voor ziening als een speciaal toilet niet ontbreken". In de keuken zullen enkele nieuwe machines worden geinstalleerd, waar onder één voor softijs. Onder het nieuwe deel van bedrijf is een grote kelder gemaakt voor magazijnruimte, personeelsverblijf en een onderkomen waar familie Zijm zomers zelf kan wonen. „We hebben voor deze afme tingen gekozen omdat als je 'm nu niet maakt het er nooit meer van komt. Je weet nooit waar je de ruim te in de toekomst nog eens voor no dig kunt hebben. Het is een kostbare kwestie om onder een bestaand ge bouw te spitten". Wegens de verbouwing moet het pa viljoen van januari tot ongeveer half maart worden gesloten. Het huidige gebouw verdwijnt tijdelijk. Dat wordt weer opgebouwd op een fundering. „Het staat nu op palen, maar dat be gint op den duur toch te zakken". Eigen werk De veranderingen aan het paviljoen worden uitgevoerd door Meijert Boon systeembouw, VEM, IBS en aanne mersbedrijf Nico de Graaf. Daarnaast zit er veel eigen werk in van Zijm en zijn medewerkers. De totale investe ring, waarbij ook de aanschaf van enig nieuw meubilair moet worden gerekend, bedraagt ongeveer f 225.000,-. Zijm zegt dat hij voorlopig even geen nieuwe toekomstplannen voor zijn bedrijf heeft. „Je hebt natuurlijk nooit een grens bereikt als onderne mer. Ik ben aan het denken over za ken die op het strand zouden kunnen worden verbeterd. Maar als ik uitga van een gemiddeld seizoen, dan denk ik dat we het hier op paal 28 goed voor elkaar hebben". Ie week voorafgaande aan de «dagen serveert ,,'t Proefkonijn", ischoolrestaurant van het LBO, tt zijn traditionele kerstdiners. In i atmosfeer, die volgens de orga- itie „speciaal" mag worden ge- imd, kan men reserveren voor izes gangen-diner, geheel bereid r: )i de leerlingen van de afdeling w en en serveren. diners vinden plaats op woensdag en donderdag 21 december. Be- men wordt met een welkomst- detail tussen 18.15 en 18.30 uur. i diner zal enige tijd in beslag ne- en duurt waarschijnlijk tot 21.30 i. Reserveren is mogelijk via een ifoontje met de administratie van l LBO, tel. 12121. Aan het kerstdi- zijn meer kosten verbonden dan truikelijk bij ,,'t Proefkonijn". Dit di- kost f 27,50 per persoon. „Le nu de Noël 1989" bevat de vol de gerechten: cocktail „Shepards am", sushi (gevuld rijstrolletje), ta- iu de paté de maison (plakjes pa- lconsomme l'indienne (soep), filet de boeuf „karwei" et sauce bearnai- se met garnituur (getrancheerde biefstuk met saus) ravioli de froma- ge frais (deegkussentje met Donatus- kwark) en dessert de Noël du chef (verrassingstoetje). Voor de leerlingen is een drukke tijd aangebroken. In de week voor kerstmis is de afdeling ko ken en serveren namelijk ook betrok ken bij de kerstavond van de Plattelandsvrouwen, afd. Den Burg- Texel, bij een speciale avond voor de onderneemsters van Texel en worden voor het Nioz hapjes bij de kerstbor rel geserveerd. Voor de leerlingen be tekenen al deze extra activiteiten een belangrijke ervaring, vooral omdat zij de stress van deze hoogtijperiode aan den lijve ondervinden, iets dat hen in hun latere loopbaan in de horeca van pas kan komen. Vanuit de praktijk komen signalen dat de melkproduktie bij een volledig winterrantsoen niet altijd meevalt. De melkkoeien zijn moeilijk op pro- duktie te houden. Hoewel er meer dere oorzaken kunnen zijn, wijst alles in de richting van het kuilgras. Gemiddeld genomen is het kuilgras van zeer goede kwaliteit, maar toch blijkt uit het onderzoek dat de sa menstelling anders is dan in voor gaande jaren. De Voeder Eenheden Melk (VEM) zijn zeer hoog en het Voeder Ruw Eiwit (VRE) is laag. Tevens blijkt, dat de gehalten aan snel afbreekbare koolhy draten (zoals suiker) in de graskuilen erg hoog zijn. De belangrijkste oor zaak van de sterk afwijkende samen stelling van het kuilgras is het extreem gunstige weer in mei. Het gras groeide toen snel, de instraling van het zonlicht was hoog en er wa ren hoge dagtemperaturen, die afge wisseld werden met koele nachten. De lage nachttemperaturen hebben er waarschijnlijk voor gezorgd dat de opname van mineralen in verhouding tot de groei is achtergebleven. Dit geldt ook voor het mineraal stikstof als belangrijkste bouwsteen van ei wit. Tevens verliep de omzetting in Evenals vorig jaar wordt in Den Hoorn weer een gezamenlijke kerst viering voor alle gezindten gehouden. Dit gaat uit van de Soos, de Her vormde Zusterkring en de ANBO. Het is op woensdag 20 december, aan vang 15.45 uur in dorpshuis De Waldhoorn. Er wordt een broodmaaltijd gebruikt en er wordt gezongen door mensen uit Den Hoorn, Oudeschild en kinde ren van de zondagsschool, ledereen uit Den Hoorn en omgeving is welkom. Wie wil komen moet zich van tevoren opgeven bij één van de volgende dames: mevrouw Zijm, tel. 19223, mevrouw Westerlaken, tel. 19431 en mevrouw Kok, tel. 19362. de grasplant door de lage nachttem peraturen trager. Het voordrogen ver liep erg vlot waardoor er in een korte tijd kon worden ingekuild. Afbraak en omzetting van koolhydraten trad nau welijks op omdat de ademhaling van het voordrooggras na het inkuilen werd stopgezet. Voeding Er zijn in de praktijk enkele graskuilen op het suikergehalte onderzocht. Hieruit bleek een gemiddeld suikerge halte van bijna 13 procent, met een variatie van 9 tot ruim 18 procent. In de praktijk kunnen nóg hogere suiker gehalten voorkomen. De indruk bestaat dat graskuilen met een ruime VEM - VRE verhouding van ongeveer 8 delen VEM op één deel VRE (of Ook ik raakte overstuur nadat bedoel de vrouw uit het politieberichtje in de krant van vorige week door ons was afgeleverd in Den Helder, waar een taxi klaar stond. Al gauw bleek dat de chauffeur het niet verantwoord vond verder te rijden dan de bin nenstad, daar hij niet gewend was psychiatrische patiënten te vervoeren. Na overleg met mij (het gaat ook voor rekening van mij) is gevraagd om begeleiding door de gemeentepo litie van Den Helder. Ik kreeg te ho ren: „Daar hebben wij geen regels voor, daar kunnen wij niet aan be ginnen". De vrouw is naar de EHBO van het Geminiziekenhuis gebracht, waar men geen noodzaak zag om haar op te nemen (ze was immers niet ge wond!). Is alleen psychische nood niet voldoende? Het gevolg was dat de vrouw om half twee in de nacht door de bin nenstad van Den Helder liep. Koud, ernstig bevuild en God aanroepend om hulp.... Hebben wij die „gezond kunnen den ken" niet de plicht om „domme" re gels voor deze medemens opzij te zetten? N. Smidt-Ellen Den Burg ruimer) een hoog suikergehalte heb ben, mits het produkt weinig ruw celstof en ruw as bevat. Voor grof ruwvoer gaat de eerder genoemde verhouding niet op. Normaal ligt het percentage suiker in kuilgras tussen de 0 en 5 procent. Grote hoeveelhe den suikers en snel afbreekbaar zet meel in het rantsoen kunnen pensverzuring veroorzaken. Hierbij kunnen vluchtige vetzuren, zoals bo- terzuur, propionzuur en soms melk zuur in een korte periode worden gevormd. Wanneer er veel melkzuur bij de pensverzuring van de melkkoe optreedt, zal in eerste instantie het melkvetgehalte dalen. Ook de melk produktie kan minder zijn dan ver wacht en de dieren kunnen dun op de mest zijn. Wat te doen Het voorjaarskuilgras kan meewerken aan een goede melkproduktie plus gehalten van de koeien. Wél dient het rantsoen dusdanig te zijn, dat de dieren niet teveel suikers binnen krij gen. Beperk de krachtvoergift en neem krachtvoer, dat ongeveer 10 procent suiker en snel afbreekbaar zetmeel bevat. Snijmaïs kan een gunstige invloed hebben op de vertering. Goed afge- rijpte maïs bevat weinig of geen sui ker en vrij veel zetmeel dat langzaam wordt afgebroken. Een dergelijk rant soen kan het beste worden aange vuld met niet te grote hoeveelheden krachtvoer dat weinig suiker en zet meel bevat. Voederbieten, rode bieten en wortelen zijn suikerrijke produkten en kunnen in een rantsoen met sui kerrijk kuilgras extra problemen ge ven. Verspreid voeren over de gehele dag kan eveneens helpien om de pro- duktie op peil te houden, evenals krachtvoer met weinig suiker en snel afbreekbaar zetmeel. Toneelvereniging het Amateurtje in De Waal heeft het stuk „Soms is het te laat" van J. Hemmink-Kamp in studie genomen. In tegenstelling tot wat de vereniging de laatste tijd bracht is het geen blijspel maar een vrij ernstig stuk, dat op zaterdag 3 maart in De Wielewaal zal worden opgevoerd. De Meer Sportenvereniging Texel (MST) houdt een algemene ledenver gadering op donderdag 14 december. Deze vindt plaats in „De Schakel" en de aanvang is 20.00 uur. De hernieuwde samenwerking tus sen dirigent Pieter Heertjes en het Koninklijk Texels Fanfarecorps begint nu duidelijk vruchten af te werpen. Op het zondag te Zaandam gehou den Najaarsmuziekconcours van de Algemene Nederlandse Unie van Mu ziekverenigingen werd een prima re sultaat geboekt, een eerste prijs met 30114 punten, daar waar 288 al vol doende is. K.T.F. bleef slechts vier en een halve punt verwijderd van de promotie naar de ere-afdeling. Het 48 leden tellende muziekgezel schap kwam uit in de afdeling uit muntendheid en vertolkte als ver plicht werk Sequensen van de Neder landse componist Jan de Haan. Voor dit werk kreeg K.T.F. 149 punten. Het vrije nummer, A Holiday Suite van E- ric Ball, werd met 15214 punten ge waardeerd. De prestatie van K.T.F. krijgt nog veel meer reliëf doordat maar liefst 21 van de 48 muzikanten voor het eerst aan een concours deelnamen. Het juryteam, bestaande uit de toonkunstenaars Wim Steyn, Kees Vlak en Rob Goorhuis had naast de gebruikelijke kritische kant tekeningen, veel waardering voor de uitvoering van de beide werken. Spe ciale vermelding kregen de klank, de techniek en het samenspel van de fanfare. Zeer hoog scoorde dirigent Pieter Heertjes wat betreft zijn opvat ting van de beide uitgevoerde wer ken. Het juryteam resumeerde: „Een muzikale prestatie, vertolkt door een prettige, goede fanfare onder prima leiding". Zaterdag 9 december: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: Texel B1-WGW B2 6-0 Texel C1-Koedijk C1 5-0 Tex.Boys B1-ZDH B1 1-3 Texel B2-Geelzwart B1 0-1 WGW C2-Texel C2 5-0 Tex.Boys C1-SVAP Cl 1-7 W.meer C2-Oosterend C1 3-6 W.meer B2-Oosterend BI 1-3 Pupillen: Tex.Boys F1-Oosterend F1 2-5 SVC F1-De Koog F1 3-5 Tex.Boys F2-Oosterend F2 afgel. ZDH F1-Texel F2 1-5 Texel El-De Koog El 2-2 Tex.Boys El-Oosterend El 0-5 Texel E2-Texel E4 6-5 SVC E1-Tex.Boys E2 7-0 Oosterend D1-Tex.Boys Dl 1-3 Texel D1-Texel D2 9-1 ZDH D1-Tex.Boys D2 0-6 Zondag 10 december: KNVB: Schagen-Texel 1-1 KNVB afdeling Noord-Holland: De Koog-Flevo 1-1 KSV-Tex.Boys 1-0 WMC-Oosterend 4-1 JVC 4-De Koog 2 0-5 SVW 4-Texel 2 0-4 Texel 3-LSVV 5 11-0 Oosterend 2-Tex.Boys 2 2-0 Tex.Boys 3-Hollandia T. 5 6-1 W.waard 4-Texel 4 1-8 Junioren: Texel A1-SRC Al 0-3 Dames: Flamingo's-Tex.Boys 7-2 De Koog-Valken 0-2 Uit een op de Elemert geparkeerd staande auto van een man uit 't Horntje, zijn in de nacht van zaterdag op zondag negen cassettebandjes gestolen. De linker portier van de wa gen was opengebroken. Er is vermoe delijk ook getracht de radiocassette recorder te stelen, want deze was half gedemonteerd. Leden van het kamermuziekensem- ble „Camera Lucida" uit Den Hoorn zullen tijdens de kerstmarkt in het Hoornder Ambachtencentrum kerst- muziek ten gehore brengen. Het ensemble is onlangs ontstaan toen een aantal leden van het mu ziekkorps DEK kamermuziek ging spelen. Het gezelschap is inmiddels versterkt met mensen van buiten DEK. Tijdens de kerstmarkt zullen en kele trio's en du's worden gevormd van blokfluit, klarinet, hoorn en alt saxofoon. Het optreden is op de vrij dagen 15 en 22 december van 19.00 tot ongeveer 20.00 uur, voorafgaand aan de gewone repetitieavond van DEK. Naast de reeds aangekondigde ande re activiteiten tijdens de kerstmarkt zal Marie Wieten uit Den Burg onder richt geven in het maken van kerst kaarten. Bovendien zal Lida Vlaming uit Oosterend bezig zijn met kaarsen. Voor de openingstijden en -dagen wordt verwezen naar de „Agenda" van de Texelse Courant. Marion van Tatenhove uit Den Burg heeft het diploma Z-verpleegkunde (zwakzinnigenverzorging) behaald. Zij kreeg haar opleiding, zowel praktisch als theoretisch, in „Noorderhaven" in Julianadorp. Op zaterdag 16 december zal onder toezicht van notaris de heer C. J. Boswijk bij opbod worden geveild: partij gereedschappen: o.a. compressoren en luchtgereed- schappen, boormachines, slijpmachines als ook electrisch en CO-2 lasapparatuur, daarnaast ook vele soorten hand gereedschappen. audio - video: Tevens gaat er stereo-apparatuur onder de hamer waaronder stereo-torens, losse cd-spelers, stereo boxen, autoradio's, Ktv's (nieuw en gebruikt) en video recorders. ■£r huishoudelijk: orJk magnetrons, stofzuigers, koffiezetap paraten en ander electrisch huishoudelijke apparatuur, ta felcassettes, etc. zal per stuk ter tafel worden gebracht. siervoorwerpen: siervoorwerpen van porselein, tin, koper, etc. klokken en verlichting. ïi vele soorten speelgoed. Alles wordt met 1 jaar volledige garantie geveild (m.u.v. de gebruikte ktv). 2 De veiling wordt gehouden in De Lindeboom, Groeneplaats 14, Den Burg. Kijkuur 13.00 uur - Veiling: 14.OO uur ingescnreven b>i oe K v K ie Oordrechi ond«r n» 60477 Voor meer informatie kunt u bellen: 03459-696

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5