Cjrocn kwartsJ~exels in het \A/V steekt f1,2 miljoen n promotie voor 1990 Twijfel over tweede kangoeroe Taxitarieven omlaag voor uitgaansklanten 'M Horeca Texel sluit contract met Grootjen Vinkeldiefstal drankrijders sxels oudste overleden Ibssen dijk en duinenrij Het buutedurp THUIS IS HET ECHT GEZELLIGER GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.441 VRIJDAG 15 DECEMBER 1989 r advertenties, abonnementen, etc. igeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 fdactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1220-12741. werktijd deze week tot en met dinsdag a s. irgreet Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60 398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 40,40 per half jaar; Los H.— VVV gaat er bij het promoten van Texel weer hard tegenaan, de diverse campagnes om in 1990 zoveel mogelijk toeristen aar het eiland te krijgen wordt ongeveer 1,2 miljoen gulden estoken. Voor dat bedrag gebeurt naar verhouding meer dan loeger omdat meer dan tot dusver acties worden gehouden taaraan wordt meebetaald door het Nationaal Bureau voor Toe isme (NBT), terwijl ook het direct belanghebbende bedrijfsleven i'n f50.000,- bijdraagt door in te haken op bepaalde cam- tgnes. (i opmerkelijke actie waarbij het JT is betrokken is gericht op België, ie keer kort na elkaar zal daar in ite dagbladen zoals „De Stan- erd" een advertentie van een halve gina worden geplaatst, waarmee miljoen lezers worden bereikt. Die yertenties vallen samen met de Va- itiebeurzen van Gent en Brussel sar de VVV Texel een stand heeft. advertentie staat een bon sarvoor men op de beurs een Va- ntiereisgids van Texel krijgt met n gemerkt reserveringsformulier dat ïht geeft op korting. Bovendien ijgt ieder die de bon komt inleveren n klein speelgoedzeehondje, voor in n het opschrift „Texel" dat als jt broche kan worden gedragen, de periode tussen de twee beur- i verschijnt in de kranten een puz- waarbij prijzen zijn te verdienen in vorm van een busreis naar Texel, «reengekomen is dat de redactie het blad een reportage maakt n deze busreis, die naderhand )rdt gepubliceerd. Een dergelijk ver- nd tussen advertenties en redactio- le activiteit is bij de meeste igbladen in Nederland ondenkbaar, lar in België kan het blijkbaar. De N maakt er graag gebruik van en lerft zo een maximaal effekt van a inspanningen. De hele campagne st f80.000,- waarvan f30.000,- ir rekening komt van het NBT. Drukwerk t drukwerk dat de VVV uitgeeft erdt steeds omvangrijker en fraaier, «ijl ook de oplagen telkens hoger «den. De brochure „Wandelen op keen winkel in de Weverstraat is tórdag door onbekenden een twee- avondtoilet ter waarde van i39,- gestolen. de Ouwe Sunderklaasnacht zijn .drankrijders" aangehouden. Een imobilist uit De Cocksdorp scoor- 425 ug./l. (maximaal is 220 ug./l. igestaan). Een 20-jarige automobi- uit 't Zand blies 525 ug./l., een iftijdgenoot uit Ede 510 ug./l. en «automobiliste uit Den Oever 500 lit. Zij kregen allen een proces ver en een rijverbod van vijf uur. 38-jarige vrouw uit Sneek kreeg rijverbod van een uur omdat ze 15 ug./l. had. Bij een 45-jarige man Oen Hoorn mislukte de blaastest werd een bloedproef uitgevoerd. bensdag is na een ziekte van enke- weken mevrouw M. Kikkert-van 'Idegem overleden. Ze werd bijna '2 jaar en was Texels oudste inge- 'lene. De laatste 16 jaar van haar *n bracht ze door in het verzor- fïstehuis Sint Jan. De foto werd hiaakt toen mevrouw Kikkert 101 -"werd. I 'oudste ingezetene is nu merouw M. de Jongh-Kuiper. Zij woont in Sint "d en werd op 30 mei j.l. 97 jaar. Texel" is aangepast en dat geldt ook voor de algemeen informerende bro chure „Texel in Vogelvlucht" en „Vo gels kijken op Texel". De Vakantiereisgids (beschikbaar in vier talen) is gegroeid van 24 naar 32 pagina's en de oplage is gestegen van 210.000 naar 238.000 exempla ren. Extra pagina's waren nodig om melding te kunnen maken van nieu we accommodaties, zoals de appar tementen van „Juliana" en „De Pelikaan". Het blad annonceert onder andere een vijfdaagse natuurontdek- kingsreis waarvoor kan worden inge schreven, maar ook een „kuurarrangement" in De Pelikaan. Het blad Waddeneiland Texel is ver schenen in een oplaag van 65.000 exemplaren (40.000 Nederlandse en 25000 Duitse) en is vooral wat be treft de algemene informatie over Texel verbeterd en aangepast. Van de bungalowbrochure voor 1990 zijn er 70.000 gemaakt, waarvan 45000 Nederlandse en 25000 Duitse. De kampeermogelijkheden op Texel zullen extra in de aandacht worden gebracht met een prachtige vierkleu- rige brochure, die de oude, sober uit gevoerde folder vervangt. Er zijn er 45000 van gemaakt in vier talen. De brochure kan onder meer worden aangevraagd met een coupon die is opgenomen in advertenties in Duitse en Nederlandse bladen. De brochure maakt melding van een bijzondere aanbieding die geldig is voor bepaal de perioden in voor-en najaar bij een verblijf van minstens drie nachten. Die aanbieding bestaat uit 10% kor ting op het kampeertarief en een gra tis „kennismakingspakket" voor kampeerders die met een caravan of vouwwagen naar Texel komen. Het pakket bestaat onder meer uit een landkaart en een boekje met voor deelbonnen, zodat bijv. tegen geredu ceerd tarief gebruik kan worden gemaakt van zwemparadijs Calluna. De actie is zodanig georganiseerd dat naderhand precies kan worden vast gesteld wat de resultaten zijn ge weest. De totale actie, waaraan door bijna alle kampeerbedrijven van Texel wordt meegedaan, kost f60.385,-. Omdat de belanghebbende campings en het NBT resp. f19.533,- en f 18.116,- bijdragen, hoeft de VVV er zelf nog geen f 23.000,- voor uit te trekken. Hat ogenschijnlijk gave kadaver van de kangoeroe die na een verblijf van meer dan anderhalf jaar reden Het dier heeft blijkbaar aan weinig gebrek gehad want het had een prachtige huid en een Was de kangoeroe die maandagavond in de buurt van De Koog dodelijk werd aangereden eenzaam en alleen, of moet ergens in het Texelse bos nog een tweede exemplaar rondzwerven? Over deze vraag heerst verdeeldheid. Veel mensen zeggen de afgelo pen twee jaar nooit meer dan één kangoeroe te hebben zien rondspringen. Anderen beweren met stelligheid dat het er twee waren. Dat tweede exemplaar zou dan een jong moeten zijn van de volwassen kangoeroe die ruim anderhalf jaar geleden de vrij heid verkoos, nadat een onbekende de poort van het verblijf had opengezet. Ongetwljfpld tot vreugde ven veel verhuurders Is de VW erin gesleagd alle belangrijke dru kwerken voor het toerlstensolzoen 1990 ruimschoots op tijd klaar te krijgen. De foto werd ge maakt In het magazijn, waar dezer dagen topdrukte heerst om alle aanvragers onmiddellijk van dienst te zijn. Dat is heel belangrijk want in de periode rond kerst en jaarwisseling maken de meeste mensen hun vakantieplannen. Volgens de eigenaar van de kangoe roe, Frank Berkhout van „De parel van Texel" aan de Witteweg bij Den Hoorn, is het mogelijk dat het dier een jong heeft gekregen maar hij vindt het niet waarschijnlijk. „Ik heb de kangoeroe na zijn ontsnapping herhaaldelijk in het bos gezien maar hij was altijd alleen". Kan dat eventuele jong dan niet er gens anders hebben gezeten? Berk hout: „Nee Bij kangoeroes zijn moeder en kind onafscheidelijk. Je ziet ze altijd samen". Hij twijfelt dan ook ernstig aan de waarnemingen van mensen die twee kangoeroes te gelijk hebben gezien in de Dennen, al Bezoekers van Texelse café's, disco's, restaurants en sommige hotels kunnen met ingang van zaterdag tegen een aanmerkelijk goedkoper tarief van de taxi gebruikmaken. Een ritje zal nu 25 procent goedkoper worden. Dat is het gevolg van een overeen komst die de afdeling Texel van Horeca Nederland heeft gesloten met het taxibedrijf Grootjen Zonen uit Oudeschild. De actie is tegen het zere been van de andere Texelse taxibedrijven; die blij ven de (door het gewest) verplichte huidige tarieven hanteren en trekken de rechtsgeldigheid van de overeenkomst in twijfel. De overeenkomst wordt gesteund door alle zestig bedrijven die lid zijn van Horeca Texel. Klanten die de taxi willen nemen, krijgen op ver zoek bij het verlaten van het desbe treffende horecabedrijf een kaartje met twee afscheurstrookjes. Eén strookje voor de rit terug naar huis en één strookje kan worden bewaard voor een volgende keer, maar dan in omgekeerde richting: voor de rit van huis naar een horecabedrijf. Om uit gaan en veilig vervoer nog meer te stimuleren zullen voorts vanaf janua ri elke zaterdagavond taxibusjes van uit alle dorpen van en naar Den Burg rijden, met vaste vertrektijden. Op 1 januari van dit jaar werden de taxitarieven binnen het gewest waar onder Texel valt, verplicht opgetrok ken tot één uniform niveau. „Veel te hoog", vond de Texelse horeca, en vrijwel direct werden pogingen onder nomen hieraan iets te doen. De hore ca vreesde niet alleen voor minder klanten, maar ook voor een verslech tering van de verkeersveiligheid. Méér mensen zouden in de eigen auto te stappen gaan, met het gevaar dat zij met een slok op achter het stuur zouden kruipen voor de terugreis. De horeca als idealistische voorvechter van een veiliger verkeer? Voorzitter Ed Stiekema van Horeca Texel: „In het begin van het jaar, na dat die verhoging was bekendge maakt, was de verkeersveiligheid wel degelijk ons belangrijkste motief. Zelfs de hardste barkeeper zal er zwaar van balen als een automobilist van zijn zaak op weg naar huis in be schonken toestand verongelukt. Dat soort dingen trek je je enorm aan en daarom willen we die graag voorko men." Openbaar vervoer De verontrusting werd aangekaart bij de gemeente, die in het begin van het jaar nog druk in gesprek waren met de AOT/NZH over de dienstrege ling. Wellicht dat het openbaar ver voer op de nieuwe ontwikkeling zou kunnen inspelen, opperde de horeca. Daarbij werd gewezen op het feit dat de openbaar vervoersmogelijkheden op Texel beperkter zijn dan in overig Nederland (en dus ook in het ge west): treinen, trams en (nacht)bus- sen rijden hier niet. Het Horeca-bestuur wachtte niet af wat er op dit gebied zou gebeuren, maar nam eveneens contact op met de gezamenlijke taxibedrijven. De le den hadden het bestuur hiertoe op dracht gegeven. Als dat op niets zou uitdraaien, zouden onderhandelingen moeten worden geopend met busbe drijf Robert Aris van Boven. In het vroege voorjaar vond een on derhoud plaats waarbij alle taxibedrij ven en de horeca waren vertegenwoordigd. Men slaagde er echter niet in snel tot overeenstem ming te komen. Volgens het Horeca- bestuur lieten de taxibedrijven niets Lees verder pagina 2 geeft hij toe dat het niet helemaal uitgesloten is. Zonder mannetje In elk geval was het exemplaar dat maandagavond werd aangereden het volwassen vrouwtje dat in het vroe ge voorjaar van 1988 ontsnapte bij „De parel van Texel". Dat dier had al eens een jong gebaard. Bij kangoe roes kan nadien echter opnieuw een jong worden geboren zonder dat daarvoor een mannetje nodig is. Berkhout: „Als de bevruchting heeft plaatsgevonden ontwikkelen zich in het moederlichaam twee jongen. Een daarvan wordt als embryo van een paar centimeter lengte geboren, kruipt in de buidel en zuigt zich daar vast aan een tepel. Na een half jaar heeft het diertje zich zodanig ontwik keld dat het de buidel kan verlaten. Op dat moment wordt het tweede embryo geboren, dat al die tijd dus in de baarmoeder heeft gezeten zonder te groeien. Dat tweede diertje volgt het voorbeeld van zijn voorganger en kan na zes maanden dus ook de bui del uit". Dat laatste zou in het Texelse bos gebeurd kunnen zijn. Er zou daar dus nog nog een kangoeroe kunnen rond lopen, maar Berkhout twijfelt daar sterk aan en acht het meer aanne melijk dat wel een kangoeroe is ge boren maar dat dit diertje kort na de bevalling is verworpen zodat niemand het kan hebben gezien. Vangpoging In begin werd de weggelopen kan goeroe telkens waargenomen in het meest zuidelijke bosperceel bij het Jan Ayeslag. Berkhout is er meer dan eens opaf geweest om het te voeren op de plek die het dier blijkbaar als vaste slaapplaats had uitgekozen. Een poging om de kangoeroe met be hulp van een net te vangen, mislukte op het nippertje maar was er waar schijnlijk de oorzaak van dat het dier zijn vaste slaapplaats verliet. Nadien werd het wel telkens in de directe omgeving waargenomen, vaak door jagers. Het punt bij de Schumakers- weg waar de kangoeroe maandag avond werd aangereden ligt hier ruim zes kilometer vandaan, maar dat vindt Berkhout niet opmerkelijk. „De ze kangoeroesoort heeft een territori um van wel tien vierkante kilometer. Het beest kan best vaker op die plek zijn geweest". Dat het in Australië thuishorende buideldier het zo lang in het Texelse klimaat heeft uitgehou den en daar blijkbaar zijn kostje bij in het Texelse bosmaandagavond werd aange- gewicht van ruim tien kilo. elkaar heeft kunnen scharrelen vindt de eigenaar evenmin bijzonder. „Deze soort hoort thuis in delen van Austra lië met een klimaat dat op het onze lijkt. Ook als de afgelopen winters strenger waren geweest zou de kan goeroe het waarschijnlijk hebben uit gehouden. Ze leven voornamelijk van gras en boombladeren en daar zal hij zeker geen gebrek aan hebben gehad". Grote haas Dirk Witte van „Elisabeth-hoeve" schrok nogal toen hij maandagavond tegen middernacht de plotseling op de weg springende kangoeroe schep te „Ik dacht eerst dat het een enor me haas was, want je rekent natuurlijk niet op een kangoeroe. Hij was niet direct dood en aan de bui tenkant was geen enkele verwonding te zien. Hij spartelde toen ik hem in de auto legde en naar de veearts bracht, maar kort na aankomst ging hij dood". Frank Berkhout heeft het kadaver in middels opgehaald en wil het laten opzetten. In zijn parkje heeft hij nu nog twee levenslustige kangoeroes, waaronder een vrouwtje dat in januari of februa ri een jong moet krijgen. door Klaas Bonne 't Gaat niet zo goed meer met de ouwe Het is niet meer zoals voorheen Vooral in onze buitendorpen Houdt hij het amper op de been Want als de kerkklok elf slagen Over 't dorp weerklinken laat Zie je slechts nog wat restanten In een uitgestorven straat En in het plaatselijk cafeetje Wacht men op het jurylid Die daar even komt vertellen Wie er in de prijzen zit. Maar niet zo lang daarna zoekt vader Bij de kapstok om zijn pet En de jeugd vertrekt naar elders Waar het feest wordt voortgezet Want in onze residentie Rijst de stemming uit de pan En plakt men er de laatste jaren Zelfs een daggie tegenan En't buurtedurp kan weer terugzien Op een half-verwaterd feest Wat toch nimmer de bedoeling Van de bisschop is geweest. Zie pagina 15 Schilderweg 265, Oudeschild

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1