)uwe Sunderklaas: minder leelname, kwaliteit goed rantenstrijd en Teso het meest gespeuld Ouwe Sunderklaas in de buitendorpen feit Koopman won ildrit in Dennen Uitslagen De Koog Oosterend Oudeschild De Waal De Cocksdorp Den Hoorn Geslaagd Aanrijding 11 JDAG 15 DECEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 tte sneeuw, ijsregen en een koud briesje deden dinsdag het ste vrezen voor het Ouwe Sunderklaas-feest dat 's avonds losbarsten. Laat op de dag streken de weergoden de hand jr het hart, maar ook zonder dit vriendelijke gebaar zou Ouwe nderklaas 1989 allerminst in het water zijn gevallen. In het al- meen was het niveau uitstekend (hoewel nauwelijks echte uit- ieters) en de deelname groot (hoewel niet zo massaal als in afgelopen jaren). Meest „gespeulde" onderwerpen bij de gro- voorstellingen in Den Burg waren de slag tussen de weekend- nten en Teso (tarieven, koffietest, stoelendans). De „slag om de weekendkranten was een Ideale Inspiratiebron voor veel speulers. Deze voorstelling reed rond In Den Burg. Net zich zichtbaar op de foto Is Igeen opzetI een aanhangwagentje achter het circusmet daarin drukker Sief Brügemann tendens van de afgelopen jaren in de buitendorpen vrijwel uit- tend voorstellingen over echt lo- i onderwerpen zijn te zien. werd rtgezet en ook de jeugd volgt dit rbeeld. Vooral Den Hoorn ont- it zich als een prima Ouwe iderklaas-dorp. Weliswaar gingen der mensen de huizen langs, Uil ir de voorstellingen waren stuk t stuk goed verzorgd. Het initia- om weer in de huiskamers en Uil izalen te speulen. dat de dorp- mmissie enkele jaren terug nam, it nu zijn vruchten af te werpen, der fraai was de rommel die door speulers in Den Burg op straat 0 d achter gelaten. Vele balen stro iden op straat uitgeschud en dat ide bedoeling van Ouwe Sunder- is niet zijn. I alleen de deelname was wat der, ook de café's waren minder k bezocht. Wat dat betreft kan s worden gesproken van een re- jk tamme Ouwe Sunderklaas- ing. Het verplichte sluitingsuur 106.00 uur was nauwelijks nodig, «t halverwege de nacht gingen ve- alweer op huis aan. Dat het er noedelijk aan toe ging, bleek ook uit het feit dat ongeregeldheden terwege bleven. Weliswaar moest i feestganger met een extra boot r Den Helder worden gebracht, sr dat kwam omdat hij zich had lesseerd aan een been. De politie d tijdens de nacht van dinsdag op insdag wel een zestal drankrijders Den Burg )en Burg was de deelname gerin- dan in andere jaren. De kwaliteit de voorstellingen had daarvan te lijden: die was in de meeste allen prima. Echte uitschieters, srvan men zegt „hoe bedenken ze ontbraken echter. In totaal na- ri bij de volwassenen 41 groepen 22 enkelingen en 32 paren. Bij jeugd gingen 18 enkelingen de at op, 32 duo's en 12 groepen, prestaties van de enkelingen bij kinderen vielen volgens de jury aar tegen, de groepen daarentegen ulden goed. letwiste nummer één in Den Burg i de concurrentieslag tussen de skendkranten. TC-uitgever Henk Wijk werd in menig voorstelling svoerd als een vraatzuchtige itenmagnaat. Het meest in het I sprong in dit verband het „Medi cus" dat op een wagen door het itrum van Den Burg trok. Dit „cir- - was een vijftien loketten tellend »uw en bij elk loket was een «we krant verkrijgbaar. Volgens s speulers zal uitgever Van Wijk nenkort ook op de markt verschij- imet onder meer een golfkrant, lere jongens maandblad, Hoornder jblad, dierenkrant en een 06-lijn. i camerateam (van RTV Van Wijk) jeleidde de voorstelling. In een derwagen achter het circus werd i zielig aandoende drukker Sjef igemann meegevoerd. Scouting tzelfde onderwerp werd verder «ral aangegrepen door speulers die li niet per trekker en wagen lieten Jrtbewegen. Zo zagen wij een drie- fe veldrit van wielervereniging cl, die zaterdag in de Dennen 'd gehouden had Hans van Osch bliksemstart. Na een halve ronde id hij ingelopen door Evert Koop- n. Die ging hard door en sloeg 1 groot gat dat door de andere ders niet meer kon worden ge- lit. Tymen Wit reed op de derde its en vormde een bedreiging voor is van Osch totdat hij ten val im en ver achter raakte. Hij zou i' de strijd staken. Om de vierde vijfde plaats werd telkens stuiver- Sewisseld door Jan Buis en Piet 'Per. Uiteindelijk trok Jan Buis aan 'langste eind. «rg; Koopman; 2. Hans van Osch; 3. Dirk 4. Jan Buis; 5. Piet Roeper, tnstand na vier wedstrijden; «Koopman 29 punten; Theo Boom 27; Suis 25; Dirk Vinke 19; Richard Koopman fet Roeper 17, Jordi Vinke 10, Tymen Wit f'lem Keyzer 6; Sies Ellen 3. tal jongedames dat met een minicon- tainer vol folders en zondagskranten op pad was. „De scouting wordt rijk dankzij al die weekendkranten", was hun conclusie. Een ander gezelschap duwde een rijdende muurkrant voort, waarin de plannetjes van Henk van Wijk weinig werden geprezen: „De kijk op Van Wijk: eerst de jeugd ver gallen (gokhal), dan de zondagskrant verknallen." Een enquetrice vroeg omstanders „wilt u er nog een krant bij op zaterdag?" Een ander stel was bezig nieuwe adverteerders te win nen voor hun krantje „De Weekend- Boulevard", waarin Parkstraat- ondernemers op sensatie-achtige wij ze hun waar aanprezen. Voor de meest opmerkelijke noot zorgden le den van het Texels Mannenkoor on der de naam „Brüggwijk", die in een vierstemmig lied opperden dat beide drukkers beter samen voor één mooi zondagsblad kunnen zorgen. Teso terug Zoals wel te verwachten viel was Teso weer „back in town" na een wat dat betreft rustige Ouwe Sun derklaas vorig jaar. Nu waren er aan knopingspunten genoeg om de bootdienst kritisch aan de kaak te stellen, hetgeen gretig werd aange grepen. Het indrukwekkendst was ongetwijfeld het „stil protest" van een groep met een liefst zestig meter lang lint, dat zich door de meute slin gerde. Over het lint (een wit doek) liep een rode baan en de groepsleden waren gekleed in jokerkostuums. De twee slogans op het doek sloegen daarop: „De Teso-tarieven lopen als een rode draad over Texel" en „Met Bedmen Her en der op het eiland werd in gespeeld op de Batman-rage. In Den Burg was het leukste voorbeeld de motorrijder „Bedmen", die inspeelde op de nieuw te bouwen fabriek van de Texelse Wol Onderneming. „Voor deze strijd tegen jicht, zijn B en W snel gezwicht. Als werkgelegenheids- held, krijg ik de grond voor half geld. Op de kosten van allemaal, sla ik de eerste paal." De nieuwe dekenfabriek inspireerde nog meer Sunderklazen. Een heel koppel levensechte schapen getooid met TWO-opdrukken had het over „een schapelijke prijs". Veel gespeuld in De Cocksdorp was het „koeienhotel" van Nico en Saskia Roeper en ook in Den Burg hadden twee grote groepen dit onderwerp aangegrepen. Eén voorstelling hier over was waarschijnlijk de leukste van alle wagens. Schaterlachend volgde het publiek de verrichtingen in Lees verder pagina 7 het 5 sterren-hotel (compleet met bruidssuite en restaurant) van een karikaturaal echtpaar Roeper, waarin de gasten uiteraard koeien waren. Demokar Enkele malen gespeuld werd profes sor Schuiiings idee voor het ophogen van de Texelse kust. De speuler die met een „demokar", waarop een schaalmodel van de duinkust, en een injectiespuit omstanders van het plan probeerde te overtuigen, werd door de jury beloond met de eerste prijs in zijn categorie. De Sunderklazen ble ken ook de noodzaak van een perfect geregeld ziekenvervoer onder ogen te zien. Vooral door twee- en drietallen werd dit herhaaldelijk opgevoerd, zo als de twee „fanatic nurses" (naar Rushdie's boek „Satanic verses") met een brancard en de drie zwaar gewonden die de omstanders de korste weg naar Den Helder vroegen. Stevig op de man gespeeld was een Haag, twee golfers deelden smeer geld uit om de golfbaan te realiseren en een zeer luidruchtige voorstelling was de opening van het fietspad Den Burg-Den Hoorn (compleet met provi sorische helikopter). Raadhuis De gemeente was op verschillende manieren mikpunt van spot. Op een wagen werd de ontwerptechniek de grond in geboord. Met als voorbeel den de mislukte fontein en de bouw van de nieuwe verdieping, werd gesteld dat de gemeente een bodem loze put is. „Als je het niet kan, laat het dan." Letterlijk de grootste voor stelling was de verbouwing van het raadhuis. De opbouw op de wagen De jeugdspeulers in De Koog hebben dinsdagavond hun beste beentje voor gezet. Maar liefst dertig voorstellin gen verschenen op het dorpsplein, gespeuld door zestig deelnemers. Het meest aan bod komende onder werp was het paardenrustoord. De voorstelling over de Koger Boulevard, gespeuld door een kleine groep, sprong eruit qua kwaliteit en origina liteit. Bij de volwassenen was de opkomst laag. Het speulen kwam pas laat op gang. Om 20.00 uur werd het dorpsplein alleen nog maar gevuld door een enkele afwachtende toe schouwer. Twintig voorstellingen werden ver zorgd door veertig speulers. Ook hier werd het te stichten paardenrusthuis menigmaal ten tonele gevoerd, com pleet met paarden in rolstoelen en op krukken. Ook het ophogen van het strand door zuurinjecties was een ge liefd onderwerp Een groep had hier voor zeer inventief de hefinstallatie van een tractor gebruikt, zodat het strandtafereel zich inderdaad ettelijke meters boven de grond verhief. Opvallend was de voorstelling over „Geld weg na jachtpartij". De gevan gen gezette Gerie Eelman deed zijn uiterste best om te ontsnappen en uitte zijn ongenoegen op luide wijze Twee Duitse toeristes van 55 jaar waren kennelijk goed bekend met het Texelse volksfeest. Zij liepen rond met thermoskannen koffie en een bord met tekst over de slechte Koger horeca (en hiermee verraadden zij hun afkomst door het als „horieca" te spellen). Ze waren al drie dagen op zoek naar een etablissement waar ze koffie konden drinken.... In Oosterend waren minder jeugdspeulers dan vorig jaar, maar meer volwassenen. Omdat de straat van goede verlichting was voorzien, werd over zeker driehonderd meter gespeuld, in plaats van alleen op het Kerkplein. Hierdoor kwam het spel beter tot zijn recht. Er was veel werk gemaakt van de voorstellingen en er werd actief geac teerd, zij het wel erg vaak over de zelfde onderwerpen (dominee Cees en de concurrentie tussen de slagers). Zeer terecht viel de voorstelling met de ongehoorzame hond van Sieme Dijt in de prijzen. Geketend aan een dikke tros werd het dier voor tgesleept en met luide vermaningen tot de orde geroepen. Sommige toeschouwers vonden het jammer dat geen eervolle klassering was weggelegd voor het spel over Lia Duinker, die cursussen Engelse taal geeft aan de schippers van de vloot. De opkomst van jeugdspeulers in Ou deschild was redelijk: zo'n zeventig personen, verdeeld over 37 voorstel- reikte dermate hoog, dat de straat versiering van de Parkstraat-„boule- vard" telkens een stukje moesten worden opgetrokken. „Eindelijk wordt op het raadhuis gewerkt", was hier de slogan, doelend op de bouwvak kers op het dak. Een derde voorstelling die de gemeente betrof, was een waarschuwing aan het adres van de brandweercommandant en de afdeling milieu. „Pas op de Groote Buitenweg", aldus deze speu ler, die op een handwagen een echt vuurtje had gestookt. Slagers Delicaat was de broodnijd (of „worst- nijd"tussen twee Oosterender sla- lingen. Bij de ouderen waren er min der speulers dan anders: 78 deelnemers over 34 voorstellingen. Vorig jaar waren het er 104 over 50. De kwaliteit van het spel was wel goed, al ontbrak een echt hoogte punt. „Skilder" gebeurtenissen kwa men het meest aan bod. Het tekort aan water op de ijsbaan was bij de jeugd een geliefkoosd on derwerp en er werd menige regen- dansende Gerard Weijers gesignaleerd. In één geval werd gesteld dat „Weijers meer verstand heeft van verzekeringen". Ook de komst van de nieuwe TWO-fabriek, de Texelse tong voor Artis en een Gemeenschap Oudeschild Zondags blad werd „te kiek" gezet. Bij de ouderen stond menige „fraaie" dame mannen te lokken om mee te gaan naar de witte punt. Meerdere speulers waarschuwden voor een vergaande ontsiering van de gevels van de De Ruyterstraat door t.v- schotels. Verder liep er een relatiebu reau rond dat verscheidene Oude schilder vrijgezellen „in de aanbieding" had (de melkboer bleek favoriet). Het schilderen van de kerk door vrijwilligers onder leiding van dominee Cees de Jong werd zo tref fend uitgebeeld dat hiermee bij de groepen een eerste prijs werd ver diend. De jeugd liet het in De Waal een beetje afweten. Er deden maar zes enkelingen en één paar mee. De voorstellingen waren wel van hoge kwaliteit en speelden in op gebeurte nissen uit het eigen dorp. Opvallend was de voorstelling met het levensgrote toilet, over het ont breken van WC-papier in de school, een gevolg van een conflict met de gemeente. De sinds een jaar bestaan de feestcommissie werd op de vin gers getikt, omdat nog men nog niets voor de jeugd heeft georga niseerd. De folkloreprijs ging naar een voor stelling over een lindeboom, waar een buurtbewoner last van had. Na dat de boom was omgezaagd, ver huisde de man.... In De Cocksdorp werd dit jaar opval lend veel en leuk gespeuld door zo wel de jeugd als de volwassenen. In de weken voorafgaand aan dit feest is geprobeerd het speulen te stimule ren door enkele enthousiaste dorpe lingen. Hoewel het initiatief niet heeft geleid tot een „Vrienden van Ouwe Sunderklaas-vereniging", gaf het wel de nodige stimulans, waardoor twijfe laars tóch de stap waagden en een voorstelling verzonnen. Golfbaan Zo'n 55 kinderen brachten hun spel in de verschillende opengestelde hui zen. De door Cocksdorpers verrichtte Staatsbosbeheertelling ten behoeve van de school was een veelvuldig aan de orde komend onderwerp. De Krim is ieder jaar een onuitputtelijke bron. Nu moest de golfbaan het ont gelden en de koppelverkoop van een gers, dat tot het bekrassen van een auto had geleid. Dit tafereel, met een woedende slager, werd letterlijk gespeuld. De jury schatte deze voor stelling hoog in, met een tweede plaats. Zoals elk jaar wel het geval is, bleef een aantal voorstellingen op wagens helaas steken op het niveau van „lang leve de lol", waarbij het nutti gen van alcohol belangrijker was dan de voorstelling zélf. Voorbeelden: slaapkamers op het gemeentehuis, geen bier meer in de sporthal. Opvallend tenslotte was het ontbre ken van voorstellingen over de (toch zo omstreden) minicontainer. bungalow met een jeep. Bij de volwassenen deden 86 speu lers mee De jury kon een complete veestapel samenstellen van alle koei en die werden gespeuld, met het oog op de goede melkopbrengsten van Nico Roeper. Het veranderen van de Kikkertstraat bracht ook deze keer de Cocksdorper gemoederen in bewe ging. En de ,,durpers" waren het er over eens dat de volgradar voor de straaljagers moet blijven staan, want het is nog nooit zó rustig geweest in het dorp. Een levensgrote boot werd de huizen in gemanoeuvreerd voor een lied over de „CESO", oftewel Cees Eiegen Stoomboot Onderne ming, voor het transport van domi nee Cees de Jong tussen De Cocksdorp en Vlieland. Er werden zelfs .echte" bootkaarten uitgedeeld. Trojkalied Het valt op dat in verschillende voor stellingen meerdere gebeurtenissen achterelkaar worden belicht. Zeer geslaagd, maar niet bekroond was het „Trojkalied", waarbij voor de ze keer de bedreigde familie was ver vangen door caféhouder Kees Swarthof en de wolven door de hore- caburen Kuiper, die steeds meer van het bedrijf opkopen. De folklorebeker ging naar de Oudste Sunderklaasspeuler, die zijn hart uit stortte over de toekomst van het dorp, tijdens een interview voor de dorpskrant. In de Herenstraat en Op diek werd zowel door de jeugd als de volwasse nen uitstekend werk afgeleverd. Het was werkelijk opvallend hoe veel aan dacht de speulers aan de afwerking van hun voorstellingen hadden ge schonken. Ook met de originaliteit zat het goed en wederom probeerde vrijwel iedereen Hoornder kwesties aan de kaak te stellen. De jurywaar deringen waren dit jaar dan ook ge middeld bijzonder hoog. Hiertegenover staat de lage opkomst bij de volwassenen. In totaal werden slechts 74 speulers geregistreerd. Het ontbreken van een groot aantal vaste deelnemers uit 't Horntje was hieraan mede debet. Verdiende eerste prijs-winnaar bij de volwassenen was de bekendmaking van een nieuw futuristisch bestem mingsplan voor Den Hoorn. Deze gro te groep kreeg hiervoor de SOW-beker. Een veel gespeuld the ma, dat niet in de prijzen viel, was de onthulling dat de bekende plaats genoot W.B. degene was die de heli kopter bestelde voor de opening van het fietspad langs de Hoornderweg. Veruit de beste en meest zorgvuldig aangeklede voorstelling bij de jeugd was het „Sterrennet", een eigen Hoornder commercieel t.v.-station. „Den Burg heeft Filmnet, maar wij hebben Sterrennet", was het motto Deze groep behaalde de meeste pun ten en kreeg daarom de mevr. Bothof-beker. Voorts betreurden enke le speulers het niet doorgaan van de jeugdclub dit jaar („Vrijwilligers ge zocht"). Jong geleerdoud gedaan. Deze speulers In Den nog prlfs ook.... Teso's tarief staan wij voor joker". De koffietest die het Algemeen Dag blad in het bootbuffet liet uitvoeren, werd herhaaldelijk uitgebeeld, zowel door enkelingen, kleine groepen als op wagens. AD's conclusie dat „de koffie smaakte als lauwe urine" was uiteraard koren op de molen voor de Sunderklazen. Zo tapte een drietal, getooid met namen van buffetperso- neel, kopjes „koffie" uit een urinoir en bood een ander stel de omstan ders Teso-koffie aan en vroeg hun oordeel. Een wagen, waarop het hos sen al was losgebarsten, ging in de rondte met het opschrift „Texels Eigen Slootwater Onderneming". Ook in dit buffet bleek het koffiezetappa raat te zijn aangesloten op het uri noir, hetgeen overduidelijk werd gedemonstreerd. Fietszadel Dat de keuze van stoelen in de sa lons van de „Schulpengat" ook bin nen Teso's raad van commissarissen en directie een discussiepunt zou zijn, werd getoond door een groep op een wagen. Zo had commissaris Coj^ Dros een sterke voorkeur voor een fietszadel en zag Bob Bakker meer in een ijzeren zetel. In een lied op de wijze van „Catootje" gaf de groep de eigen voorkeur aan: „Op de pont, een stoel goed en gezond". Teso-directeur Hoogerheide werd ook in ander verband ten tonele gevoerd, in wellicht de fraaist vormgegeven voorstelling van de avond. Een als gans verklede speuler legde een ver band tussen de boottarieven en Hoo- gerheide's hobby zweefvliegen, onder het mom van de TEVO, Theo's Eigen Vlieg Onderneming. „Theo heeft vliegles, zou hij de boot te duur vin den?" De voorstelling was uiteindelijk goed voor de tweede prijs. Hoorn zijn 7J$, 2 en 2'A jaar. En ze hadden voorstelling over grootgrutter AH; de jury zag er niettemin de humor van in, getuige de derde plaats als eind- score. Bar gezellig Het paardenrustoord (twee paarden met een rijdend ledikant) was niet het enige hippische onderwerp, ook werd manege Akenburg door een speuler op de korrel genomen. „Bar gezellig" en „De best lopende kroeg van Texel", aldus dit paard met tap De groei van het aantal bloemenwin kels in Den Burg kreeg een verras sende draai. Twee doodgravers die een stoet bloemen aanvoerden, stel den: „We stichten onze zaak naast de aula van Arie Maat; wedden dat het heel goed lopen gaat?" De illegale vis van een Texelse kotter die aan de ijsberen in Artis werd ge voerd, werd gedemonstreerd met een waslijn slippies, een als pilsje verkle de speuler hekelde de taxitarieven (al was zijn slogan nogal krakkemikkig), op de wagen „De Ark" was een klaslokaal te zien waarin uitvoerig herinneringen werden opgehaald aan het verdwijnen van de landbouw school, Sil had een goede jut in Den In Utrecht slaagde mevrouw Chris Lanser uit Den Burg voor het archie fexamen S.O.D. 1. Zij is werkzaam op de afdeling financiën van het Water schap Texel. Woensdagmorgen heeft een 46-jarige PTT-chauffeur uit Den Burg met zijn dienstwagen een Renault van een man uit Purmerend geraakt, nadat hij achteruit van een parkeerplaats reed. De schade was licht.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5