i uziekschool krijgt geen erbezettingsgeld SOW Open podia rond de jaarwisseling Oprichting één club na drie jaar overleg Aangespannen rijders weer vrienden laat met goed voorstel eer leliebedrijven illen zaalvoetballen )g een „Ark" Geen oude kleding bij papiercontainer Judoleraar laat vakmanschap zien Winterbosloop nu op Oudejaarsdag Koeienhotel Texels talent in Texels theater „Dus- Om je dood te schamen Jury 9MSDAG 19 DECEMBER 1989 TEXELSE COURANT rAtillMA IS PAGINA 11 e leiding van de muziekschool t al in mei dat men met een ld voorstel moest komen. Dat is gebeurd. Wij hebben lang ge- ig gewacht". Voor wethouder Piet jers was de maat vol. donderdag- nd tijdens de vergadering van de dscommissie voor welzijnsbeleid, beheerscommissie van d'Ouwe en het Jeugd en Jongerenwerk nden wèl goede voorstellen in en gen respectievelijk f9580,- en 872,-. nei maakte de gemeente duidelijk het potje met herbezettingsgel- eindelijk moet worden aange- nd voor extra werk. Alle secties i de SOW kregen de gelegenheid over voorstellen te doen. Om te irkomen dat de gemeente het geld in lengte van jaren in reserve et houden, werd afgesproken dat ir 1 januari 1990 een beslissing est worden genomen over de ver- ng. Als er geen goede voorstellen den komen, zou het geld in de al- nene middelen van de gemeente eien. Schoonmaken beheerscommissie van d'Ouwe wil graag een extra arbeids- ht inzetten tijdens drukke werk er ioden, bij het begin van het Tiwe cursusjaar en voor schoon- Nfekwerkzaamheden. De kosten voor worden geraamd op 71910,- jaar. (uwe ULO kan aanspraak maken f9580,- aan herbezettingsgeld, vijf jaar lang kan een extra Jcht worden aangesteld. Na afloop Texelse Muziek- en Dansschool grijpt naast een fors geldbe- ig, waarmee extra werk zou kunnen worden gesubsidieerd, t plan dat de school hiertoe bij de gemeente heeft ingediend, doet niet aan de eisen. De muziekschool zal dus niet profite- van de verdeling van de zogeheten „herbezettingsgelden" i de Stichting Ondersteuning Welzijn (SOW), een totaalbedrag T69.184,-, dat de gemeente nog altijd in reserve heeft. - i eerste zaalvoet baltoernooi voor tyelse leliebedrijven, dat zaterdag- nd in de sporthal werd verspeeld, s een doorslaand succes. A/oor haling vatbaar", concludeerde ini- iefnemer Hans Witte. Nu al heb- zich bij hem nog meer kwekers aangemeld voor een ntueel toernooi volgend jaar. ir de deelnemende leliebedrijven het toernooi een gezamenlijke uiting van alwéér een goed lelie- :oen. In de sporthal was het een rvolle bedoening, omdat zeker ehonderd man publiek op de tri- le had plaatsgenomen, compleet toeters en spandoeken. Bij de nes onder de toeschouwers gin- stemmen op om volgend jaar van de partij te zijn. Volgend na- zal via de krant een publicatie jen, waarop ook de andere lelie- rijven kunnen reageren. De over- tmng in dit eerste toernooi werd prooi voor het team Witte 1, dat Ie finale Witte 2 met 4-0 ver- ig. Trap 2 werd derde, Kikkert/Gra- vski vierde, Hoogenbosch 1 vijfde, D 1 zesde, Hoogenbosch 2 zeven en Schraag/Ran (met een „uitblin- de" doelman Sieme Ran) achtste 'aatste. iuk Suzuki Alto personenauto van and uit De Koog werd in de nacht zaterdag op zondag door een on- ende aangereden op het parkeer- ein Vogelenzang in Den Burg. De )en liep een deuk op bij een der lampen. iijkt enige verwarring te zijn ont- ia over de voorstelling „De Ark", tijdens Ouwe Sunderklaas in Den 5 over straat ging. In het verslag e vorige krant werd verwezen i een voorstelling over het ver ben van de landbouwschool, die afspeelde op een wagen waarop noodschoolgebouw „De Ark" uitgebeeld. Wie denkt dat deze sp de eerste prijs bij de grote tpen in de wacht sleepte (zoals ie uitslagenlijst schijnbaar blijkt), 1 bedrogen uit. Met die eer ging lelijk een andere „Ark" strijken, voorstelling die in het verslag wordt genoemd. Inspelend op mogelijke verdwijning van Texel lens stijging van de zeespiegel t verdronken Boltje"), was een t Ark van Noah vervaardigd, 'in voor Texel belangrijke zaken ersonen werden ingescheept, speuler van deze voorstelling liet weten: „Je moet trouwens heel doen om al vier keer de eerste te winnen en nog nooit in de I te hebben gestaan...." Bij deze van deze periode is het geld op. De jaarlijkse raamsubsidie zal niet wor den aangepast, dus dan moet de ex tra arbeidskracht weer verdwijnen. Het Jeugd- en Jongerenwerk stelde voor een extra arbeidskracht voor de vakantie-activiteiten voor de Texelse jeugd in te zetten. Dat kost 72980,- per jaar. Men heeft recht op f14.872,-, dus vijf jaar lang kan extra hulp worden betaald. Ook hier geldt dat de raamsubsidie daarna met wordt aangepast. „Opplussen" De Muziek- en Dansschool vroeg een bedrag van f52.548,58 voor het zo genaamde „opplussen" van partti mers. Daarmee wordt bedoeld dat de arbeidstijdverkorting niet wordt ge bruikt voor minder uren werk per week, maar om het salaris van de parttimers op te trekken. Naast dit bedrag wil de Muziek- en Dansschool een jaarlijks vast bedrag voor dit op- plussen. Als de gemeente met dit voorstel akkoord zou gaan, zou het geld niet worden gebruikt voor extra werk. Peter Bakker (PSP) was het donder dagavond eens met het college dat de plannen van de muziekschool niet bij de doelstelling van het extra geld pasten. Hij betreurde het dat er hier door een bedrag naar de algemene reserve verdwijnt. „Dan gebruiken wij het eigenlijk ook niet voor het doel waarvoor het was bestemd". Zegers hield voet bij stuk. Hij wilde niet op nieuw een pot met herbezettingsgeld vormen. „We willen vóór 1 januari schoon schip maken en hebben dat ruim van tevoren aangekondigd. De muziekschool heeft voldoende tijd gehad om goede projecten aan te melden. Ik zou ze zelf wel kunnen verzinnen". Gerard van der Kooi (PvdA) stelde voor de muziekschool nog een kans te geven. „Ik ben bereid u de be voegdheid te geven het af te hande len". Zegers voelde hier echter niets voor. Mevrouw Postma, vertegenwoor digster van het muziekschoolbestuur, verklaarde dat men was overvallen door de termijn. „We hebben altijd het idee gehad dat dit een goede manier was om het geld te beste den". De wethouder raakte hiervan niet onder indruk. Hij gaf aan dat niets het bestuur in de weg staat om een brief aan het college te schrijven met een beter voorstel, maar dat het wat hem betreft mosterd na de maal tijd zou zijn. „Het is niet zo dat de muziekschool hiervan de dupe wordt, men kan alleen geen extra project beginnen". 8n«ven van le/rm inrwoonfebjkhcrd vnn de redakue De demonstratie van judoleraar Sjaak Adriaansen Ir) en Lou Migo deed de kinderen de examens even vergeten Vorige week troffen leden van Scou ting Texel een grote baal vodden aan bij de papiercontainer naast het club gebouw aan de Bernhardlaan. Door de regen was de oude kleding on bruikbaar geworden en moest door Scouting naar de vuilstortplaats wor den gebracht Bovendien is het ech ter zo dat men met tweedehands kleding niet bij de club terecht kan, omdat de club er geen ruimte voor heeft. Scouting wil er daarom nog eens op wijzen dat goede gedragen kleding (dus geen kapotte kleren of vodden) naar andere adressen dient te worden gebracht. Op Texel bijvoor beeld Sint Jan, de actie-adressen voor Polen en één keer per jaar de Zak van Max. Verder heeft Scouting dringend be hoefte aan welpenpetjes, kabouter mutsjes en hemden voor de jongste jeugd. Oud-leden en anderen die deze spullen nog in redelijk goede staat op zolder hebben liggen en deze wel wil len afstaan, worden verzocht con- tacct op te nemen met de Scouting-leiding (Nick Slijdermk sr., tel. 12374). Leden van judovereniging Shima ge noten zaterdagmorgen met volle teu gen van een demonstratie Kime-no-kata, verzorgd door judo trainer Sjaak Adriaansen en jeugdlei der Lou Migo uit Den Helder. De demonstratie vond plaats tijdens de examens. Drie judoka's behaalden een naast gelegen hogere band. Ger- brand Zoetelief ging over op groen, Anton Kaluche en Robin van der Slikke op oranje. Judoleraar Adriaansen is de opvolger van Peter de Hoogh. Adriaansen is 55 jaar oud en in het bezit van de De traditionele winterbosloop, die de laatste jaren op de eerste zaterdag van het nieuwe jaar werd gehouden, wordt ditmaal gelopen op Oudejaars dag, zondag 31 december. Gehoopt wordt op een grote deelname van trimmers en groepen van verenigin gen, zoals in de populairste periode van de bosloop het geval was. De in schrijving is als vanouds in de kanti ne van Dennenoord en is mogelijk tussen 13.30 en 14.15 uur. De kosten zijn voor jeugd tot en met 16 jaar f2,50 en voor ouderen f5,-. AVT- leden mogen gratis meedoen. De start is op de Dennenweg (naast het fietspad vanaf de Grensweg tegen over Gortersmient). De wedstrijdloop over acht kilometer start om 14.30 uur; de minimumleeftijd voor deelna me is 14 jaar. De recreatieloop over 4 kilometer start om 14.35 uur. Tot slot is er ditmaal een nieuwe afstand: de 1J4 kilometer, die in principe is be doeld voor de jongste jeugd. De start hiervan is eveneens om 14.35 uur. zwarte band en vierde dam. Sinds augustus geeft hij naast judolessen aan de Helderse vereniging Dun Hong, ook les op het eiland. De Texelse judovereniging Shima heeft ongeveer 60 leden, waarvan de oudste 16 jaar zijn. De leraar liet zijn pupillen zaterdag morgen een staaltje van het echte vakmanschap zien. Toen Migo, vaste partner van Adriaansen, een mes met een zeer scherpe punt te voorschijn haalde en daarmee de leraar van de kinderen onder het slaken van luide kreten „te lijf ging", sloegen bij de kleinsten de zenuwen even toe. Ner veus giechelend volgden zij de man nen, die geen moment hun concentratie verloren. „Als je even niet oplet of een foute beweging maakt, heb je zo wat gebroken," ver telt Adriaansen na afloop. „Je moet ongelooflijk op je hoede blijven." Na afloop van de demonstratie werden de examens hervat, waarbij 27 kandi daten een gele, oranje of groene slip behaalden. builen verinrwocdMythnxl vn Langs deze weg willen wij alle Ouwe Sunderklaas-spelers, zowel groot als klein, hartelijk bedanken voor de po sitieve manier waarop ons koeienho tel is gespeuld. Jullie hebben er veel werk van gemaakt. Zelf de uiers wa ren op ware grootte en hadden een gezonde kleur. Geen koe had iets te klagen. Wij hebben er van genoten. Bedankt Nico en Saskia Roeper Vernieling Een man uit Den Burg deed namens zijn zoon aangifte van vernieling. Het zadel van de bij de Rijksscholenge meenschap staande fiets van de jon gen was met een mes bewerkt. In theater/restaurant Klif 12 in Den Hoorn worden rond de jaarwisseling twee „open podia" gehouden. Het eerste op de ochtend van zondag 31 december 1989, het tweede in de avond van maandag 1 januari 1990. Het is de bedoeling dat op beide da gen Texelse musici, acteurs, voor drachtskunstenaars, zangers, en cabaretiers hun kunnen kunnen to nen. Afgelopen jaar werd het eerste open podium in hetzelfde theater een overweldigend succes. Buiten het uur van de dag waarop zij worden gehouden, is er nog een ver schil tussen de beide open podia. Worden namelijk op de zondagmid dag de meer klassiek geschoolde kunstenaars verwacht, maandag avond gaat het vooral om de populai re muziek. Volgens de organisatoren is op Texel genoeg talent op beide vlakken aanwezig om twee concerten te verantwoorden. Bovendien is het voor het publiek waarschijnlijk aan trekkelijk als onderscheid wordt ge maakt tussen klassiek en populair. Hoewel het bij een open podium zo hoort te zijn dat gegadigden zich nog tijdens het concert kunnen aanmel den, vonden de organisatoren het in dit geval raadzaam om te werken met aanmeldingen. Op deze manier kan zowel de duur van het program ma, als de kwaliteit ervan in de ga ten worden gehouden, ledereen die zich geroepen voelt deel te nemen aan een van beide concerten, wordt dan ook uitgenodigd zich op te ge ven. Dat is mogelijk door contact op te nemen met het theater via tele foonnummer 19633 Het gaat hierbij niet alleen om bestaande groepen en groepjes, maar ook kunnen gelegenheids-formaties worden sa mengesteld. Ook is het niet nodig over een uitgebreid repertoire te be schikken. Het aantrekkelijke van een dergelijk concert is juist dat ook de genen die slechts een klein aantal nummers beheersen eens voor het voetlicht kunnen treden. busten vertnnwoctia^khaad v*n Of «üti* Bij toeval was ik woensdag 13 de cember getuige van een weerzinwek kend voorval. Gezellig even eten bij Chinees restaurant „Azië" op de Groeneplaats. Nog maar net gezeten hadden wij al in de gaten dat wij het niet erg getroffen hadden met enkele medegasten. Een paar Texelse jonge lui, nog steeds in Ouwe Sunderklaas- kleding, waren luidruchtig en onbeschoft aanwezig. Luide boeren en discriminerende opmerkingen zo als „spleetoog, ik lui tegen je" had den de duidelijke bedoeling de ober kwaad te maken. Toen dit geen ef fect had werden de provocaties steeds grover. Bij het afrekenen bij voorbeeld werd het geld de ober toe geworpen met de opmerking „Wat zèg je dan?" Vol respect zagen wij hoe de ober zich beheerste. Eén van de lawaaischoppers gaf het op en vertrok. De ander hield het spelletje vol en kreeg weldra assistentie van een hele groep die luidkeels „Viel biel en nazi!" bestelde, rommel maakte en zelfs versieringen begon te vernie len. Nu werd het de eigenaar te bar: hij belde de politie, een deel van de relschoppers vertrok na dai bericht. De harde kern bleef achter. „Nu werd het pas spannend" werd er gezegd. Gelukkig wist de even later gearri veerde politie de jongelui snel te overtuigen de zaak rustig te verlaten. Ons etentje had intussen wel een na re bijsmak gekregen. Wat jammer dat een leuk feest als Ouwe Sunderklaas voor sommigen aanleiding is zich een dag daarna nog zo te misdragen. En als je als Texelaar getuige bent van zulk discriminerend gedrag is dat om je dood te schamen. M. Bakker Den Burg Texel telt weer één vereniging voor het aangespannen paard. De leden van de bestaande clubs „Vrienden van het Paard" en „De Blijde Rij ders" namen dit besluit vrijdag in een besloten vergadering in „Bosch en Zee". Opheffingsvergaderingen zijn door beide fusiepartners reeds uitgeschreven, zodat de nieuwe ver eniging binnen enkele weken offi cieel kan gaan draaien. De heer Jo Engelvaart, die als bemiddelaar bijna drie jaar nauw bij de oprichting van de nieuwe club betrokken is ge weest, werd unaniem tot voorzitter gekozen. Met de oprichting is een einde geko men aan een splitsing binnen de paardensportwereld die ruim tien jaar heeft geduurd. Eind jaren zeventig stapte een aantal leden uit de Vereni ging voor Vrienden van het Paard en richtten in juni 1979 De Blijde Rijders op. Sinds februari 1987 zochten de besturen van beide verenigingen toe nadering, met als doel meer samen werking c.q. een fusie. Met behulp van bemiddelaar Jo Engelvaart en diens rechterhand Betty de Leeuw- Bakker (die zorgde voor de verslag legging) werden de knelpunten geïn ventariseerd en statuten van een nieuw op te richten vereniging op gesteld. De fusie hing in de lucht, maar ketste in het zicht van de finish af. Breekpunt was het aantal mensen zonder beschikking over een paard dat lid van de nieuwe vereniging mocht worden. Vooral de „Vrienden" beschikten over veel van dergelijke leden, die door de andere partij als „donateur" werden aangemerkt. Oud-burgemeester Engelvaart deed het bemid- delingswerk zó goed, dat hij nu tot voorzitter van de nieuwe paardensportvereniging werd gekozen De onderhandelingen werden een tijdlang stopgezet om de gemoederen tot rust te laten komen. Uiteindelijk werd in de afgelopen maanden bestuurlijk een compromis bereikt, zodat niets nog een oprichtingsverga dering in de weg stond. Het compro mis behelst dat éénmalig de als „niet-rijder" aangemerkte personen lid kunnen worden van de nieuwe vereniging. In totaal betreft dat 23 personen. Na de oprichting kunnen alleen nog mensen lid worden die de beschikking hebben over een aan spanning. Nog geen naam Voor de oprichtingsvergadering waren 134 personen uitgenodigd; 64 kwa men opdagen. De statuten werden met algemene stemmen vastgesteld. Gelijktijdig werd besloten tot oprich ting van één nieuwe vereniging, on der voorwaarde dat de twee bestaande clubs zullen worden opge heven. Pas dan kan de nieuwe vere niging in werking treden. Een naam is nog niet verzonnen. Aan de leden werd gevraagd met suggesties te ko men. Ook anderen kunnen een naam aandragen; wie iets weet, wordt ver zocht contact een der bestuursleden. De vergadering uitte de wens fris te beginnen, dat wil zeggen: zonder le den van de oude besturen in het nieuwe bestuur. De voorzitter zou een onafhankelijk persoon moeten zijn. Bemiddelaar Engelvaart werd alom als de meest geschikte kandi daat gezien. Hoewel hij er naar eigen zeggen beslist niet op uit was, aan vaardde Engelvaart de kandidatuur. Met algemene stemmen werd hij ge kozen, hetgeen ook gold voor de twee andere gegadigden voor het nieuwe bestuur, Henk Heetveld (naar voren geschoven door De Blijde Rij ders) en Piet Hin (namens de Vrien den van het Paard). Zij zullen respectievelijk de functies van secre taris en penningmeester bekleden. Commissies Het nieuwe bestuur zal tenminste één jaar in stand blijven, waarna een evaluatie zorgt. Naast het bestuurstrio werd een groot aantal commissies geïnstalleerd De voorzit ters daarvan moeten lid zijn van de nieuwe vereniging; de teamleden hoeven dat niet perse. De commissie voorzitters kunnen bestuursvergade ringen bijwonen, maar hebben slechts een adviserende stem. Er zijn commissies gevormd voor: ringste ken, activiteiten (o.m. lezingen, cur sussen), recreatie (diverse ritten), concours (organisatie van één of twee concours hippiques) en de sa mengestelde menwedstrijd Verder zal er een commissaris rijtuigen en mate rialen gaan functioneren. Theo Zijm is naast directeur van het arbeidsbureau Texel ook dogmatist. In een logische redenering (werk voor diegene die echt wil, echte wil dus werk) wordt de vloer aangeveegd met de (langdurig) werkloze (T.C. 01-12-1989). Zijms redenering nodigt uit tot de ware modus tollens rede nering: werk voor diegene die echt wil, geen werk dus geen echte wil. Laat ik beginnen met de opmerking dat Zijms „heilige overtuiging" niets méér kan zijn dan een theorie c.q. ge dachte. Deze wordt als waar geac cepteerd totdat een tegenvoorbeeld wordt gegeven waaruit blijkt dat ech te wil wèl bestaat, maar dat er des ondanks geen werk wordt gevonden. Met andere woorden: Zijms redene ring is niet verifieerbaar, maar kan wel worden gefalsificeerd. Daarom moet Zijm zijn theorie niet als een dogma of absolute waarheid presen teren (of, zoals in zijn eigen woorden: „heilige overtuiging"). Dat is, lijkt me, naast onwetenschappelijk ook ge vaarlijk. Het kan namelijk zo zijn (ik ben er niet heilig van overtuigd) dat mensen een „autoriteit" als Zijm blind geloven. Zijm zelf moet maar eens de litera tuur van criminoloog Frank Bovenkerk bestuderen, dan blijkt hoe pover zijn heilige overtuiging is. Of Zijm moet geloven, dat die werkloze Nederlan ders van Surinaamse en Antilliaanse afkomst doen alsof ze echt werk wil len hebben, maar eigenlijk liegen en liever lui dan moe zij. Dan is Zijm een rascist, en, inderdaad, ook rascisme is een dogma. Martin Bootsma, Alkmaar. Beste mensen, ik meen dat we kun nen stellen dat er aan deelname voor Ouwe Sunderklaas geen klagen was. Wel was er reden tot klagen wat be treft de jury bij Zegel in de Parkstraat. We voerden ons stuk op, en wat gebeurt er tot onze verba zing: De jury draait zich om en gaat met elkaar staan praten. Voor zover ik weet heeft geen mens ogen op zijn rug. Dus we hebben driekwart van ons stuk naar de rug van de jury staan spelen. Hoe kunnen ze zo ooit een oordeel geven wie het leukste is (onmogelijk). Een bedroevend tekort aan belangstelling, en de Ouwe Sunterklaas-spelers de grond intrap pen. Zo komt dit bij ons over. We zijn twee weken lang ieder uur dat we vrij hadden aan de wagen bezig ge weest. Dus onze conclusie zulke mensen horen niet in een jury. Ze worden in ieder geval bedankt voor het verknallen van twee weken voor bereidend werk en de Ouwe Sunder klaas zelf. Ouwe Sunterklaasspelers (Peter Haker) wagen 902

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 11