Cjroen cZwavtsJexeh in het Zeker niet bezuinigen op /erworven voorzieningen" Nieuwe „opper" blij met baan op Texel )ijkgraaf verdedigt hogere polder/asten: U/R erste lam wel éél erg vroeg Afhalen dennegroen Wat vond u van de jaren tachtig? Auto botst op obstakel Wieringer visboot aangespoeld Dronken tegen lantaarnpaal Te vroeg geknald... Nioz-bioloog krijgt belangrijke prijs Wij zoeken een bezorger voor de Hoomderweg DINSDAG 19 DECEMBER 1989 advertenties, abonnementen, etc. leveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741. n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. <5 Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99 17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /40,40 per half jaar; Los /I,— vaststelling van de begroting voor het dienstjaar 1990 en de armee samenhangende verhoging van de polderlasten met n gulden per hectare had vrijdagavond tijdens een vergadering het Waterschap Texel nogal wat voeten in de aarde. Het gterschap heeft te kampen met stijgende uitgaven en dalende (omsten, hetgeen komend jaar in de omslagheffing tot uiting imt. Hoofdingelanden H. W. Stark, C.H. Mantje en Th. Rutten inden zich hiermee niet verenigen en stemden tegen. V. Stark merkte op dat een om- gverhoging voor de ingelanden de makkelijkste manier is om het gat dichten. „Kosten voor algemeen lang worden op een steeds kleiner rdende groep agrariërs afgewen- d." Stark stelde ondermeer voor groot onderhoud aan dijken en fgen grotendeels uit te stellen tot >er financiële zekerheid is verkre- n. Dijkgraaf J.S. Dijt zette zich hier tegen af. „In het verleden hebben geweldig kunnen profiteren van irlei meevallers. De ruilverkaveling een zegen geweest voor agrarisch tel. De situatie op waterstaatsge- is hierdoor enorm verbeterd. Er ook nieuwe Deltadijken gekomen. <el is op zeewaterkerend gebied n de oostzijde eigenlijk nieuw op- (everd. En dat in een periode waar de subsidies zeer ruim voorhanden iren." u zijn we beland in een situatie larin we al die verworvenheden leten onderhouden. Alles is aan tage onderhevig en dat kost geld. i waterschap is echter een func tionele overheid en dat betekent dat je geen economisch-agrarische poli tiek kunt bedrijven. Een waterschap kent geen franje, maar moet z'n spul len onderhouden. Zonder dijken, ge malen, waterlopen en plattelandswegen kunnen we niets klaarmaken. Daarom strijkt het voor stel van Stark me erg tegen de haren in. Bezuinigen op verworven voorzie ningen wijs ik volstrekt van de hand," aldus Dijt. IMiet optimistisch Hoofdingeland K. Barendregt was van mening dat het ter tafel liggende begrotings-beeld voor 1990 er niet optimistisch uitzag. „De teruggelopen subsidies op de waterkeringen en de sterk stijgende omslagtarieven zijn punten van grote zorg. Op de terug gelopen subsidies kunnen we als klein zelfstandig waterschap weinig invloed uitoefenen. Via de Unie van Waterschappen kunnen we hoog stens de minister duidelijk maken dat de zorg voor de waterkeringen een doel dient dat boven de belangen van odra de ,,r" uit de maand is, kun de ram bij de schapen laten lopen. if is mij tenminste altijd verteld, m dat is nu toch niet helemaal iar gebleken," aldus Hein Tjepke- 3 uit De Waal. Donderdag 14 de- mber werd op het bedrijf een lond lam geboren, nadat zich za- 'dag 9 december ook al een lam id aangediend. Dit dier, dat zich taal onverwacht 's nachts aandien- overleefde waarschijnlijk de kou !f. Normaal lammeren schapen pas maart of april. jlgens Tjepkema moeten de moe- schapen in juli gedekt zijn. „Heel gewoon. In juli hebben er achter s huis verschillende rammen tus- n de schapen gelopen. De beesten bben rond die tijd geen enkele in- iesse in elkaar. De paartijd is pas in tober." De dieren die nu gelammerd hebben, werden er door de Tjepkema's van verdacht een afwijking te hebben, omdat ze de enige twee schapen waren die in het najaar „ongekleurd" bleven. Tjepkema: „Alle verdere scha pen hadden wel een kleurtje van de merkstift. Toen mijn zoon op 9 de cember het eerste lam ontdekte, zijn we onmiddellijk bij het andere onge kleurde schaap gaan kijken. We heb ben het binnengehaald, waarna donderdag nummer twee is gebo ren." Het tweede lam is een ram, met een normaal geboortegewicht. „Je hebt er alleen niet veel aan," aldus Tjepke ma. „Hij kan niet ingeschreven wor den, omdat je niet weet wie de vader is. Bovendien moet je er de he le winter achteraan lopen, want bui ten kan hij voorlopig niet. Maar het is op zich een mooi dier. Het blijft al leen een raadsel hoe dit heeft kun nen gebeuren." fiarsvreugde in december IFoto: Dirk Kuiter de direct betrokkenen uitstijgt. Dat zou ook door middel van passende subsidiëringen tot uitdrukking moeten komen. Erg optimistisch ben ik daar echter niet over. Barendregt dacht méér invloed uit te kunnen oefenen op de sterk stijgende tarieven voor de omslag. „Door een goed en efficiënt beheer van de ons toegemeten taken kunnen we probe ren de kosten te drukken. Het is voor het bestuur uiteraard moeilijk gelijk een antwoord te hebben als subsi dies teruglopen, maar we moeten ons tot het uiterste inspannen om dit met direct te vertalen in de hoogte van de tarieven." Barendregt meldde op dit moment - zonder in achterstallig onderhoud te vervallen - ook niet te weten op wel ke taken en kosten bezuinigd kan worden. Lange termijn-visie Barendregt uitte voorts kritiek op het ontbreken van een lange termijn-visie en een prognose ten aanzien van de kostenontwikkeling voor de komende jaren. „Vooral wat betreft onderhoud en vervanging. Ook wordt er onvol doende nagedacht over het herover wegen van taken. We hebben nog niet zo lang geleden definitief beslo ten de wegentaak in eigen beheer te houden. Je kunt je afvragen of dit wel zo'n verstandig besluit is ge weest." Volgens Dijt is het ontbreken van een lange termijn-visie te wijten aan het feit dat er lange tijd onzekerheid is geweest over de uitslag van de strijd om de dijksubsidie. Dijt zei toe dat er een poging wordt gewaagd om in 1990 een meerjarenbegroting op te stellen. Barendregt was hier niet te vreden mee. „Een poging wagen is niet voldoende. Ik zou graag willen dat u het gewoon deed. Ik denk dat we in de toekomst op een andere manier moeten gaan besturen, meer gericht op een langere termijn-visie. Als je een beroerde boodschap brengt, is het belangrijk dat je die in zijn totaliteit brengt en niet jaar op jaar." Dijt was het hier mee eens. „Door de vele onzekerheden hebben we tot nu toe echter geen vaste koers kunnen varen. We hopen dat we volgend jaar meer zekerheid hebben." Lees verder pagina 3 Evenals in voorgaande jaren stelt Staatsbosbeheer ook dit jaar weer dennegroen ter beschikking voor kerstversieringen. Hoewel het er eerst op leek dat deze geste dit jaar ach terwege zou blijven, stond de tele foon bij Staatsbosbeheer roodgloeiend, zodat werd besloten toch maar dennegroen voor alge meen gebruik af te snijden. Het groen (takken en boompjes van één tot twee meter) liggen voor de lief hebbers klaar aan de buitenrand van het bos, tussen hotel Opduin en de Pelikaanweg. Daar kan het zonder verdere problemen worden afgehaald. Het is dus niet de bedoeling dat men zélf de takken van de bomen snijdt. Er kan nog steeds worden ge reageerd op ons verzoek om uw meest gedenkwaardige her innering aan de jaren tachtig op papier te zetten. Welke „Texelse" of persoonlijke ge beurtenis heeft in de afgelopen tien jaar de meeste indruk op u gemaakt? Schrijf het ons; in de laatste krant van dit decen nium, die tussen kerst en oud jaar verschijnt, zullen uw reacties worden afgedrukt. De inzendingstermijn is verlengd tot woensdagochtend 27 de cember. Inzendingen moeten uiterlijk 11.00 uur bij de redac tie van deze krant binnen zijn; inlichtingen tel. 12741. Henk Willemsen. hartewens vervuld. „Dit is de vervulling van een jeugd droom", zegt de 45-jarige opper wachtmeester Henk Willemsen, die per 2 december een nieuwe kader functie heeft aanvaard bij de groep Texel van de Rijkspolitie. Willemsen is natuurliefhebber. Hij komt al dertig jaar op Texel als kam peerder en koesterde al die tijd de hoop dat hij daar ooit een baan zou kunnen vinden. Dat is dus gelukt. Aan hem werd de voorkeur gegeven hoewel een man uit Eist als eerste op de voordracht stond. Willemsen is geboren (op 25 maart 1944) en getogen in Arnhem. Zijn eerste baan was boekhouder bij het Arnhems Bodecentrum. In zijn militai re diensttijd had hij echter kennis ge maakt met een meer opwindend en afwisselend bestaan. Hij zat toen bij het Nato-onderdeel Afcent in België, waar hij zich onder meer bezig hield met verbindingen en met het organi seren van internationale militaire sportwedstrijden. Hij was zelf en thousiast beoefenaar van sporten als tennis, voetbal, volleybal en tafelten nis, maar de laatste jaren moet hij daarvan afzien wegens rugklachten. Willemsen zag in dat hij het als boek houder niet zou kunnen uithouden tussen vier muren en volgde de opleiding van de Arnhemse politie school. Zijn eerste standplaats als politieman was Schaijk (behorend tot de groep Grave). Het beviel hem daar prima, maar na 15 jaar besloot hij te solliciteren naar Breskens omdat hij daardoor opperwachtmeester kon worden. Daar functioneerde hij 5,5 jaar als rayoncommandant totdat hij de advertentie zag waaruit bleek dat iemand werd gezocht voor een nieu- De auto van een vrouw uit Den Burg liep schade op toen deze op de Pontweg vlakbij de veerhaven op het voetstuk van een tuinparasol botste. Hoe het ding daar is terecht geko men, is onbekend. De voet kan van een auto zijn gevallen maar er ook door iemand uit balorigheid zijn neer gegooid. De schade aan de auto was met ernstig, maar herstel zal toch meer dan f300,- vergen. we kaderfunctie op Texel. Opper Wil lemsen is op Texel vooral belast met het organisatoren en begeleiden van speciale politieprojecten, maar zal - vooral in de zomer - ook wel op straat actief zijn. Willemsen en zijn vrouw Ans Roelofs hebben geen kinderen. „Maar we hebben wel twee grote honden, een zwarte en een blonde labrador. Daar mee wandelen en op allerlei andere manieren bezig zijn is een van onze hobby's". De familie Willemsen woont voorlopig op het adres Parnassiastraat 8 in De Koog. Zaterdag werd op de Hors een vis- bootje aangetroffen dat daar was gestrand. Het was niet moeilijk de eigenaar te achterhalen want op het bootje stonden naam en telefoon- nummmer van iemand uit Westerland op Wieringen. Het vaartuigje was daar op drift geraakt, mogelijk nadat iemand het had losgemaakt. Hulpstrandvonder Willem Duinker heeft inmiddels voor berging gezorgd. Een 35-jarige man uit Den Burg botste zaterdagavond rond 21.00 uur met zijn auto tegen een lan taarnpaal op het Schilderend tegen over bloemenmagazijn Kortenhoeven. De oorzaak is vrijwel zeker overma tig drankgebruik. Bij de blaasproef in het bureau constateerde de politie een gehalte van 745 ug/l. Maximaal toelaatbaar is 220 ug/l. Gezien de ernst van de zaak nam de politie het rijbewijs in. De man gedroeg zich agressief: met een asbak gooide hij de confronta tiespiegel in de verhoorkamer stuk. Naderhand heeft hij beloofd de scha de te zullen vergoeden. De bescha digde auto van de man werd door Van Boven weggesleept en zal tech nisch worden onderzocht. Het is verboden om vóór 12.00 uur Oudejaarsdag vuurwerk af te steken; men mag tot dat tijdstip zelfs geen rotjes e.d. bij zich hebben. De politie let scherp op naleving van deze nog betrekkelijk nieuwe regel. Dat merkten donderdag vier jongens uit De Waal die in de buurt van de bejaardenwoningen aldaar vuurwerk afstaken en daarmee klachten uitlok ten. De politie sprak de daders op niet mis te verstane wijze toe en nam het vuurwerk dat zij bij zich hadden (20 rotjes en wat vuurpijlen) in beslag. Iets dergelijks gebeurde de volgende dag in De Cocksdorp, waar een poli tieman ook optrad tegen overtreding van het vuurwerkverbod. De in Den Burg woonachtige Nioz- bioloog Teunis Piersma heeft de Her man Klomp-prijs, de enige en tevens belangrijke onderscheiding op het gebied van de ornithologie (vogel kunde) in Nederland, toegekend ge kregen. Piersma (31) nam de prijs, waaraan een geldbedrag van ƒ2500,- is verbonden, eind vorige week in Wageningen in ontvangst. Hij kreeg de prijs op grond van een artikel in het Nederlandstalig weten schappelijk blad „Limosa". In dat eind 1986 verschenen artikel, getiteld „Hink, stap of sprong", ging Piersma in op de problemen die stelt lopers ondervinden als ze in het voor jaar terugvliegen vanuit de overwinteringsgebieden. Aanleiding voor een verhaal over dit onderwerp waren expedities naar Westafrika (Marokko, Mauretanië), waarbij Piersma als amateur-ornitholoog be trokken was (hij was toen nog stu dent biologie aan de Rijksuniversiteit van Groningen). Ook onderzoekers van twee op Texel gevestigde institu ten, het Nioz en het RIN, bevonden zich in het expeditiegezelschap. Hoe wel de gegevens nog niet volledig waren uitgewerkt, had Piersma toch voldoende stof om een waarschu wend artikel te kunnen schrijven, het geen dan nu met de Herman Klomp-prijs wordt beloond. Deze Her man Klomp was een zeer actief vo gelonderzoeker, hoogleraar te Wageningen, voorzitter van de Neder landse Ornithologische Unie (NOU), oprichter van wetensc happelijke tijd schriften en voorzitter van de Vogel bescherming. De naar hem vernoemde prijs is in het leven geroe pen door de NOU, Vogelbescherming en de SOVON (Samenwerkende Or ganisaties voor Vogel Onderzoek in Nederland). De prijs dient ter stimu lans van de ornithologie (speciaal voor jonge vogelaars) en wordt eens in de drie jaar uitgereikt; dit was de tweede maal. De verheugde Piersma, die sinds an derhalf jaar werkzaam is bij het Nioz als „jong onderzoeker" bij de afde ling Kustsystemen, kreeg de prijs uit handen van de heer Siegfried Wold- hek, directeur van de Vogelbescher ming. Wij zoeken iemand die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de Pontweg, Zuid-Haffel, Hoomderweg en Hemmerweg. Hier wonen ongeveer 43 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont, bijv. een scholier. De kranten moeten op dinsdag- en donderdagmiddag even na 15.00 uur in onze drukkerij in de War moesstraat worden opgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nade re informatie terecht bij de receptie vap de drukkerij. Parkstraat 10 1791 AC Den Burg, Texel Postbus 11, 1790 AA telefoon 02220-12741

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1