,Samma-toemooi: veel loelpunten beloond GIRO SS5 DEN HAAG. core volgens Amerikaanse telling Passant speelt elijk tegen Caïssa Denksportevenement weer eind december Kerstconcert Excelsior met „Rose Harmony" Big Sip pakt koppositie over van De Pilaar Opmerkelijk verlies Mantje van Texel BV Veranderingen in klaverjastop Bowling: Hordifood pakt koppositie IJDAG 22 DECEMBER 1989 ider wedstrijden, geen finale, ar misschien toch méér spanning doelpuntrijk zaalvoetbal. De in- iring van een op Amerikaanse st geschoeid puntensysteem zou aantrekkelijkheid van het aan- lande Gamma-toernooi wel eens iitief kunnen beïnvloeden. Zodra team meer dan drie goals lort. gaat elk volgend doelpunt extra winstpunt opleveren. Daar- jst is een overwinning goed voor winstpunten, een gelijkspel le- t één punt op en een nederlaag Veel aanvallend voetbal lijkt dus verwachten op het toernooi, dat irdt gehouden op woensdag 27 en nderdag 28 december in sporthal s Genoegen. tegenstelling tot voorgaande jaren er geen voorverkoop. Entreekaarten uitsluitend verkrijgbaar aan de ssa in de sporthal op beide toer- oidagen. Een dagkaartje kost f5,- passepartouts (toegang voor beide gen) zijn verkrijgbaar voor f 7,50. it Gamma-toernooi is dit jaar dus berder van opzet, maar de kwaliteit t bondsteam van schaakclub En ssant is er in de uitwedstrijd te il Caïssa uit Hoorn niet in slaagd de matchoverwinning uit st-Friesland mee terug naar het and te nemen. een kleine twee uur spelen zag t er naar uit dat En Passant regel- :ht op een overwinning afstevende, ts Drevel en Martien Witte stonden faal gewonnen en aan de overige den hadden de Texelaars veelal beste van het spel. Inderdaad lakte Drevel zonder de minste pro- imen de partij uit, maar tot ver- stering van zijn teamgenoten —en eer ook van zichzelf vergooide irtien Witte zijn huizenhoog ge- mnen stelling en verloor zelfs nog. naf dat moment ging de strijd zeer ijk op. Piet Bakelaar en Piet Corne- len wonnen voor En Passant, maar Eelman zag geen kans een con- ite aanval te krijgen voor een door m geofferd stuk. Na de tijdcontrole ek al snel dat zijn partij niet te Iden was. bovendien had Kees itenmaker die de hele middag de tere stelling op het bord had ge il, één zet voor de tijdcontrole een delijke blunder begaan, die hem sneens de partij kostte. Bij een md van 3-3 werden de partijen van ap Dros en Aad Bakker afgebroken, os moest met een pion minder or remise vechten, terwijl Bakker it een pion méér in een eindspel it zware stukken een winstpoging u kunnen wagen. De Westfriezen Iden voor beide partijen remise te ren en de match in een onbeslist laten eindigen. Na een snelle ana- e thuis op Texel bleek al spoedig t En Passant met het gelijkspel in it geheel niet ontevreden hoefde (4-4). Interne competitie de interne competitie wist de naar vijfde plaats opgerukte Dirk Leeg- iter de nog steeds ongeslagen ap Dros bijna op remise te houden, dat in de opening Dros al snel er een zeer voordelige positie be- hikte, voerde hij de aanval op on- ste wijze uit waarvan Leegwater jfiteerde door onmiddellijk een af- kkeling te forceren, die een totale disestelling op het bord bracht. De tlverdediger wilde echter van geen dise weten en bleef schuiven in de op op een foutje van Leegwater, en dat tenslotte kwam, moest egwater, misschien wat onver- snd, alsnog zijn koning inleveren, irard Zoetelief bestookte vanaf de 'ste zet de koning van Martien itte, die, verrast door de agressieve stelling van zijn tegenstander, er it in slaagde een sluitende verdedi- ig op te bouwen. Zoetelief ging ti materieel voordelig eindspel in, I hij gemakkelijk won. Taeke van 'gen, die dit seizoen als de runner- lin de competitie van En Passant ischouwd kan worden, kreeg een ivoelig lesje in positiespel van de utinier Auke Terpstra. Wetende dat m Lingen altijd ten aanval trekt, ik als de positie er nog niet rijp tor is, stelde Terpstra zich degelijk en wachtte af. Het initiatief van in Lingen liet niet lang op zich achten: hij stormde met de f-pion iar voren en liet daarbij de belang de centrale velden aan Terpstra. In ikele zetten forceerde de laatste 'volgens stukwinst. Wagen: Bruining-P. Eelman 0-1; G Zoetelief-M Wit- 1-0; E. de Visser-W Pranger - liW v.d. ke-T Witte 0-1, N. v. Heeringen-M. Birken- 9ar 0-1; T, v. Lingen-A. Terpstra 0-1; P. melissen-K Kistenmaker 1-0; F. Eijgenraam- Hoekman 1-0; J. Dros-D. Leegwater 1-0. van het deelnemersveld liegt er niet om. Vier profclubs, waarvan één Bel gische, verlenen hun medewerking en verder treedt een team van oude sterren voor het voetlicht, alsmede de organiserende vereniging Gamma. De naam PSV springt het meest in het oog. Net als in voorgaande jaren betreft het niet de eredivisie-selectie, maar het C-team van de landskampi oen. Het C-team is zeg maar de kweekvijver van de Eindhovenaren: jeugdige talenten die in sommige ge vallen deel uitmaken van het Neder lands elftal van 16 tot 18 of 18 tot 23 jaar. Eén ervan is de keeper van de UEFA-jeugd, Wim de Ron, die en kele toernooien geleden sensationeel de winnende treffer scoorde in de fi nale. Nu doorgebroken spelers als Linskens en Viscaal schitterden met PSV-C op het Gamma-toernooi. Op vallend is dat de hoofdtrainer/coach van PSV, Guus Hiddink, met dit team mee naar Texel komt. Hiddink is dan ook al jaren verslingerd aan de sfeer van het Texelse kersttoernooi. Naast hem op de bank zal oud-prof Huub Stevens zitten. Weer aanwezig Nog nooit ontbroken op het Gamma- toernooi heeft Leo van Veen. In de allereerste editie stal hij de show met FC Utrecht, toendertijd een grote bij zonderheid voor sportminnend Texel. Ditmaal is hij wederom present, maar dan als coach van RKC, de profclub waarbij Van Veen zijn brood verdient als trainer. In het team doen o.a. mee: topscorer Ad van der Wiel, Mar co Sogers en Eric Gouda. De Texelse profvoetballer Martin Koorn van PEC Zwolle versterkt de RKC-gelederen. Populair op Texel is Volendam. De ba lartiesten uit het palingdorp bereikten in het verleden herhaaldelijk de finale. Onder leiding van trainer Leo Steeg- man komen de volgende spelers naar Texel: de kersvers voor het echte Oranje geselecteerde Frank „Pico" Berghuis, coming-man Alex Pastoor, de getructe Johan Steur, Erik Stelten pool, keeper Jaap Schilder en Edward Burleson. Brazilië Buitenlandse gast is Lierse SK uit België. De Nederlandse inbreng daar Op zaterdag 30 december houden schaakclub En Passant en damclub Oosterend een denksportevenement in De Lindeboom, waarin naast schaken en dammen ook het spel Vier-op-een-rij gespeeld zal worden in de jeugdcompetitie. Voor de jeugd zijn er twee mogelijk heden om mee te doen, namelijk per onderdeel, dus öf schaken, öf dam men, óf vier-op-een-rij, terwijl het ook mogelijk is om aan alle drie de onderdelen mee te doen (jeugd-denk- sporttriathlon), waarbij de deelnemers strijden om de titel beste all- rounddenksporter bij de jeugd.Het toernooischema ziet er als volgt uit: 12.30 tot 13.00 uur: inschrijven f2,50 per persoon; 13.00 tot 14.00 uur: vier-op-een-rij; 14.00 tot 15.30 uur: dammen; 15.30 tot 17.00 uur: Aan het traditionele kerstconcert van de Chr. muziekvereniging Excelsi or" (onder leiding van Betty Bakker) wordt dit jaar medewerking verleend door het „Rose Harmony Quartet" (o.l.v. Hanny Roos). Het concert is op tweede kerstdag en wordt gehou den in de Ned. Hervormde kerk in Oosterend. De aanvang is 12.00 uur en de duur is precies één uur. De toegang is vrij, maar bij de uit gang is er een collecte voor de Stich ting Mensen in Nood, bestemd voor voedselhulp aan Polen. Voorts brengt Excelsior eerste kerst dag 's morgens van half acht tot on geveer negen uur kerstliederen ten gehore op diverse punten in Ooster end. Alleen bij slecht weer komen deze optredens te vervallen. Programma Het programma van het kerstconcert op tweede kerstdag is als volgt: Intrada voor kerst-Excelsior (componist Jan de Haan); opening, Sarabande-Excelsior (Handel, arr. Jan de Haan); Heft op uw hoofden poor ten wijd-Excelsior (arr. Jan de Haan); Away in a manger-Quartet (arr. Hanny Roos); Christ mas suite-Excelsior (Jan de Haan); Josef, lie- ber Josef mein-Quartet (arr. Leonhart Schröter), Everly Valley-Excelsior (Handel, arr. Jurjen Hempel), Lascia ch'io pianga (Lied van vrijheid)-Excelsior; The crown of roses (PI. Tsaikowski), My dancing day (onbekend)-beide Quartet; Comfort ye my people-Excelsior (Handel, arr. Jurjen Hempel); Calypso Carol- Quartet (M. Perry, arr. J Bertalot), Away in manger-Excelsior (arr. Jan de Haan), slot woord; For unto Us-Excelsior (Handel, arr. Jurjen Hempel). TEXELSE COURANT PAGINA 17 is van oud-Ajacied Barry Hulshoff die er nu trainer is, en van Eric Viscaal, ex-PSV en ooit topscorer van het Gamma-toernooi. De Oud internationals hebben zojuist een trip door Brazilië achter de rug, zodat de spieren voldoende moeten zijn opge warmd voor een goed potje zaalvoet bal, Coach Joop Stoffelen brengt o.a. de gebroeders Willy en René van der Kerkhof, Piet Schrijvers, André van der Ley, Wim Rijsbergen en Theo de Jong met zich mee. Thuisclub Gamma 1 tenslotte is ge noegzaam bekend. Na een jarenlange heerschappij van de Texelse hoofd klasse, zocht de club het hogerop. Aan het vasteland weet het team zich nu alweer enkele seizoenen te handhaven. Na het stoppen van Louis Uriot hebben jongens als Paul van Exel, Simon Brand, Gerrie Plaatsman en Ralf Koning het vaandel met suc ces overgenomen. Programma Woensdag 27 december: 17.00 u. Lierse S.K.-Gamma 17.45 u. Oud Internationals-R.K.C. 18.30 u. Volendam-PSV 19.15 u. Oud Internationals-Gamma 20.00 u. Volendam-RKC 20.45 u. PSV-Lierse S.K. Donderdag 28 december: 16.00 u. Volendam-Gamma 16.45 u. Oud Intern.-Lierse S.K. 17.30 u. RKC-PSV 18.15 u. Volendam-Lierse S.K. 19.00 u. Oud Internationals-PSV 19.45 u. RKC-Gamma 20.30 u. Gamma-PSV 21.15 u. RKC-Lierse S.K. 22.00 u. Volendam-Oud Intern. schaken. De prijsuitreiking vindt plaats na afloop van elk onderdeel, terwijl omstreeks 17.30 uur de allround-winnaar bekend gemaakt zal worden. Voor de senioren houdt En Passant tegelijkertijd een snelschaak- toernooi of een vierkampenwedstrijd, afhankelijk van de voorkeur van de deelnemers, terwijl damclub Ooster end een vierkampentoernooi voor dammers afwerkt. Het inschrijfgeld voor het semorendam- of schaaktoer nooi bedraagt f5,— per persoon. Er zijn fraaie prijzen in natura te winnen. Beide onderdelen beginnen om 13.30 uur. De clubs hopen op een grote be langstelling van de jeugd, huisscha kers en -dammers, toeristen en uiteraard de clubleden. De strijd tussen Big Sip en De Pilaar 1 vrijdag in café In Den Grooten Slock, was er een op het scherpst van de snede. Niemand wilde iets toegeven op de ander omdat verlies betekende dat de tegenstander de koppositie in de competitie zou nemen. De single partijen besloot De Pilaar met een 2-1 voorsprong, maar in de doubles lieten ze deze schieten en werd het 3-3. De Pilaar-spelers en - speelster gooiden de hele avond wel steeds hoger dan de Big Sippers, maar het uitgooien op de buitenste ring ging bij de Big Sip veel beter. Zoals al vele wedstrijden voorheen in de competitie moest ook nu het laat ste spel, de tac-tics, de beslissing brengen. Big Sip, onder leiding van Gerrit Sman, trok hierbij aan het langste eind en greep de overwinning met 5-3. Door deze uitslag staat de Big Sip nu één punt voor op De Pi laar 1. De hoogste score was voor Frits Bakker met 140 punten. Een an dere wedstrijd speelde zich af in 't Cafeetje in Oosterend, tussen 't Ca feetje en de Dikke Mik All Sorts. Dik ke Mik All Sorts was oppermachtig en won ook verdiend met 7-1. Hans van de Geest en Dave Platts gooiden allebei 140 punten. Opmerkelijk is dat 't Cafeetje na een hele goede com petitie start, nu al de derde nederlaag op rij moest incasseren. Bij navraag bij de teamcaptain bleek dat er wel goed wordt gegooid, maar dat er bij het uitgooien steeds dat kleine beetje geluk wordt gemist. Misschien dat het komende vrijdag beter gaat. Programma vrijdag 22 december: 't Cafeetje-Pilaar 2 in 't Cafeetje. Pilaar 1-De Zwaan in De Pilaar. De Kuip-Big Sip in De Kuip. De wedstrijden beginnen allemaal om 21.30 uur. In Ethiopië heerst hongersnood. Door droogte en oorlog zijn de oogsten mislukt. Mensen hopen op vrede, maar de honger blijft. Vier miljoen mensen worden met de dood bedreigd. De televisie toont weer beelden waaraan wij nooit gewend raken. Het is met de eerste keer dat wij uw hulp vragen. Maar we moeten doorgaan. Wij blijven geven om de levens van mensen. ETHIOPIË Die van hoop alleen niet kunnen leven. SAMEN KUNNEN WE ERGER VOORKOMEN. HISEI ZONDER GRENZEN - NENISI - MENSEN 11 NOOD - NOM/GIS! 1IN1IEEI - NEOERINNDSE NODE (RUIS - STICHTING OECUMENISCHE HULP - TEEN EOND - IERRE DES HOMHES - UNICEE NEOERKRO In de negende ronde van de hoofd klasse van het Texelse zaalvoetbal, was de meest opmerkelijke uitslag het verlies van Mantje met 3-1 te gen Texel BV 2. Texel BV kwam met 2-0 voor alvorens Mantje kon tegen- scoren. In een alles of niets-offensief kon Mantje echter niet langszij ko men en wist Texel BV in de laatste minuut de voorsprong tot 3-1 uit te bouwen. Lang zag het er ook naar uit, dat Ca sino 1 een punt zou verspelen aan De Krim maar twee minuten voor tijd wist Casino toch de wedstrijd in hun voordeel te beslissen. Jelleboog bleef goed in de race door met 5-1 van ZDH te winnen. Casino 2 haalde fors uit tegen Rab en Gamma 2 won met 3-1 van De Koog. Gamma 3 tenslotte versloeg het terugvallende Klif met 2-1. In de tweede klasse boekte Texel 2 z'n eerste overwinning van het sei zoen, terwijl ook Klif 4 zich in de kop nestelde door met 1-0 van De Koog te winnen. In de topwedstrijd in de derde klasse tussen De Koog 4 en Klif 5, trok De Koog 4 uiteindelijk aan het langste eind zodat, De Koog 4, Klif 5 en Oosterend 2 met z'n drieën met 14 punten in de derde Op de competitieavond van de kla- verjasclub Den Burg zijn nogal wat veranderingen in de top van het klassement opgetreden. Terwijl enke le hooggeplaatste koppels laag scoorden wisten andere koppels zeer hoog te scoren en daarmee door te dringen in de top van het klas sement. Winnaars van de avond werden Mar tien en Marja Bakelaar met 7727 punten, de op één na hoogste score van dit seizoen. Zij boekten hiermee zes plaatsen winst en staan nu op de derde plaats in het klassement. Jaap en Janny van Heerwaarden scoorden 7429 punten en werden hiermee tweede. Ook op de voorgaande avond bereikte dit koppel een zelfde score hetgeen hun naar de tweede plaats in het klassement omhoog- bracht, terwijl zij in de tweede perio de die nu voor de helft is afgewerkt de leiding hebben genomen. Met 7041 punten werden Gerrit Smit en Gerard Festen derde. Na enkele min der goede uitslagen nu weer een goede score voor dit koppel dat nu op een veertiende plaats in het klas sement staat Bertus en Gerda Ofrein scoorden 7031 punten en werden hiermee vierde met 6962 punten wisten Jan Kloosterman en Antoon van Heerwaarden als vijfde te eindi gen. Vrijdagavond 22 december is de derde avond om het kampioenschap van Texel. Totaalklassement na 44 partijen: 1. R Caspers-K. van Heerwaarden 71493; 2. Echtp. J. van Heerwaarden 70979; 3. Echtp. M. Bakelaar 707743; 4. Fr. Boer-Fr. Bos klasse op kop gaan. In de interregio nale klasse speelden Gamma en Smit Sport gelijk. Uitslagen: Hoofdklasse: Rab-Casino 2 1-8; Gamma 3-Klif 2-1; Casino-De Krim 1-0; De Koog-Gamma 2 1-3, Jelleboog-ZDH 5-1; Mantje-Texel BV 2 1-3 Tweede klasse: Klif 4-De Koog 3 1-0; Texel 3-De Muy 1-7, Texel 2-Casmo 5 8-2. Derde klasse' De Koog 4-Klif 5 5-2; ZDH 2-Texel 5 3-4. Vierde klasse ZDH 3-Texel 6 1-12; Rab 2-Oosterend 3 4-1; Casino 7-Jelleboog 4 2-3. Dames: De Koog-Casino 1-17. Junioren 1: Gamma-Texel BV 5-0; Texel- Gamma 2 3-10 Junioren 2 en 3: Oosterend 2-Casino 4 4-7, De Knm-Oosterend 1-2; Casi no 3-De Koog 0-1; Texel 3-Texel 2 6-1; Texel 7-Casino 5 2-1; Texel 6-De Koog 2 0-10. 70681; 5. Echtp. B. Ofrem 70485; 6. F. Halsema-E. Eelman 70180; 7 W. Derksen-P. v. Heerwaarden 69999; 8. J. Wiersma-J Vinke 69712; 9 C. Zijm-N v/d Veen 69453; 10 Echtp. J. Spaans 68630. Tweede periode na 15 partijen: 1. Echtp. J, van Heerwaarden 26200; 2. Echtp. M Bakelaar 25530; 3. Echtp. B Ofrein 25440, 4 Echtp F. Veeger 25286, 5. Fr. Boer-Fr. Bos 24208. Op de dinsdagavond-bowlingleague heeft BTS Hordifood door een spec taculaire 5-0 overwinning de eerste plaats verovert. Dinnie Nicolasen (187), Anneke Visman (175) en Frans Hopman (198 en 180) lieten het stuntelig spelende Top Oldies met een flinke kater zitten. Verseput Verzekeringen verstevigde de eerste plaats op de woensdag- donderdagleague dankzij een verplet terende 5-0 op de Champion Sisters. Jeannette Drijver hield Question met 5-0 overeind door een 181 game en 148 gemiddeld. Tiny Kok was voor het Kwartet met 173 en 177 in vorm wat 5-0 opleverde tegen De Lampe- rije. Reisburo Texel kon met moeite de aansluiting met de top houden door een nipte 3-2 op de Spare Ti mers. Kees Kooiman (202), Harry van Splunter (192) en Klaas Veldman (213) waren met Strandplevier net te sterk voor het topteam Tiffany Pub waar Ton Witte (204) en Piet Kok (224) wel goed tegenstand boden. Kiosk Pad Opduin had in Ron Vink nu de drijvende kracht wat resulteerde in een 4-1 zege. IBS Oele zette met 4-1 de Opmars goed voor. Pieter Jan Zijm gooide voor Texel BV zijn eerste 200 game en een mooi gemiddelde van 175 was net iets te veel voor De Jutter. Marcel Schuil 161 gemiddeld gaf Tatenhove de inspiratie voor een 5-0 overwinning. Dames-trioleague De T-ford Rina Drijver (171), Trui Mets (128) en Janie Eelman (145) rolden De Pins met 3-1 omver ondanks een mooie 178 game van Winnie Schraag. Tabakspec gaat ook onver moeibaar door Christiaan Krijnen (159), Clara Hemelrijk (157) en Leb- berdien witte (179) waren iets te sterk voor CCM waar Nel Feenstra een goed gemiddelde neerzette.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 21