Toeristisch Texel staat voor kansen en bedreigingen Astrid Peters de eerste Texelse brandweervrouw Oplaag „Waddeneiland Texel" afgestemd op vraag VVV verlegt promotiekoers „Molengat" was niet stuurloos Kerstmaaltijd bij baptisten "T Kerstfeest in 't Kamphui PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 DECEMBER 'MSI Wat hebben de recente veranderingen in Oost Europa te maken met de ontwikkeling van het toerisme op Texel? De bezoekers van de presentatieavond die de WV donderdagavond belegde in hotel De Lindeboom, kregen het antwoord op (onder meer) die vraag: het verdwijnen van het ijzeren gordijn zou met name in Duitsland kunnen veroorzaken dat veel Westduiters hun vakantie eens gaan doorbrengen in het Oosten. Dus niet op Texel. Boven dien zou de stroom Nederlanders die hun vakantieheil in oost Europa zoeken wel een flink kunnen toenemen, temeer daar het prijspeil in die landen zeer laag is. VVV-directeur Jaap Dekker noemde de recente veranderingen in Oost- Europa dan ook één van de bedrei gingen van de ontwikkeling van het toerisme op Texel en wel een die volkomen onverwacht aan de dag is getreden. Dit illustreert dat het pro motiebeleid flexibel moet zijn Dekker ging in op veel meer bedrei gingen die ertoe nopen dat Texel zijn promotieinspanningen niet verslapt, maar hij somde ook „kansen" en an dere gunstige factoren op waarvan gebruik moet worden gemaakt bij het presenteren van Texel als aantrekke lijk vakantieeiland. Uit.zijn betoog kwam naar voren dat het promotie beleid moet worden bijgestuurd om te kunnen inspelen op allertlei opnt- wikklingen die effekt hebben op de omvang en het karakter van de va- kantiemarkt. Zo blijkt het noodzakelijk te zijn om Texel nadrukkelijker te presenteren als gebied waar de grote (hoofd)vakantie op aangename wijze kan worden doorgebracht. Het huidige publiek is namelijk geneigd de grote vakantie steeds minder in eigen land door te brengen en bovendien neemt de lengte van die hoofdvakantie af: van drie weken vroeger tot een twee weken nu. Hoe sterk die ontwikkeling de afgelopen jaren al is doorgezet toonde Dekker aan de hand van reek sen CBS-cijfers die met de overhead- projektor op het scherm werden gebracht. Zuiniger Bedreigend voor de toeristenindustrie is ook het feit dat mensen in hun grote vakantie zuiniger zijn met geld, onder andere omdat ze ook een tweede of zelfs derde vakantie in hetzelfde jaar willen maken. Daarbij komt dat het aantal overnachtingen afneemt als gevolg van de daling van de gemiddelde gezinsgrootte. Van be lang is ook dat het vakantiepubliek avontuurlijker is geworden en meer dan vroeger geneigd telkens een an der vakantiegebied op te zoeken in- plaats van jaren achtereen op dezelfde plaats te komen. Een bedreiging van telkens wisselen de omvang is de vakantieperiode van de Duitse deelstaten ten opzichte van Nederland. Volgens een vijfjaarlijkse cyclus schuiven de vakanties van de diverse deelstaten elk jaar een week op. Voor Nederland en in het bijzon der Texel is het bijzonder ongelukkig als op een gegeven moment de Ne derlandse vakanties en die van Nordrhein-Westfalen (waar de meeste Duitse vakantiegangers vandaan ko men) samenvallen, waardoor een kor te periode van topdrukte wordt gevolgd en voorafgegaan door een tijd van stilte. Nog een bedreiging die de VVV- promotie als een uitdaging ziet: de concurrentie van toenemend accommodatie-aanbod (5 sterren bungalows en appartementen) en de groei van het aantal vakantiebestem- Hoewel de Teso-dubbeldekker Molen gat nog steeds met kleine storingen in de besturing kampt, had het draaien van de dubbeldekker zondag middag even na 13.00 uur hier niets mee te maken. De veerboot draaide omdat er een melding was ontvan gen van een in nood geraakt vaar tuig van de rijkspolitie. De motoren van het scheepje zouden zijn uitgevallen. Omdat de RP 19 vlak achter de Molengat voer, werd in verband met het stormachtige weer onmiddellijk omgedraaid om assisten tie te verlenen. Voordat de RP 19 be reikt was, werd duidelijk dat de motoren weer draaiden. De Molengat vervolgde hierna haar reis naar Den Helder. De storing in de besturing waar de Molengat zelf nog steeds mee kampt, duurt volgens kapitein Staal altijd maar even. „We schakelen dan heel kort over op de noodbesturing. Onmiddellijk daarna doet de normale besturing het weer." Technici zijn nog steeds doende de oorzaak op te sporen. mingen in Nederland en daarbuiten, onder meer Griekenland en Turkije. Verder blijken er voor het toerisme ongunstige effekten uit te gaan van de steeds vaker gepubliceerde berich ten over vervuiling van de zee, waar door nogal wat mensen denken dat je in de Noordzee niet veilig meer kunt baden. Concurrenten Daarbij zitten de concurrerende va- kantiegebieden niet stil wat hun pro motie betreft. Ook daar komen (gemeentelijke) promotiestichtingen van de grond die proberen vakantie gangers naar hun stad of streek te krijgen. Van sterk toenemende pro motieinspanning is sprake in het bui tenland, met name Spanje, waarbij gebruik wordt gemaakt enorme overheidsbudgetten. De trek naar het buitenland wordt ook aangewakkerd door de concen tratie van het buitenlands vakantie aanbod bij enkele zeer grote touroperators. Dekker noemde als in cidentele factor ook nog de wereld kampioenschappen voetbal in de komende zomer, die voor een deel van het vakantiepubliek aanleiding kunnen zijn om in die tijd thuis te blijven. Kansen Dekker noemde ook een reeks om standigheden die gunstige perspectie ven bieden voor de toeristische bedrijvigheid op Texel. Het eiland kan als doel van een tweede of derde va kantie belangrijker worden door de in voering van de ATV waardoor het aantal tweede en derde vakanties een sterke impuls kreeg. Hetzelfde geldt voor de VUT-regeling en de ver beterde pensioenvoorzieningen waar door een groot, ouder publiek dat wat geld heeft te besteden, zich als klant op de vakantiemarkt heeft aan gediend en in staat is op pad te gaan buiten de normale vakanties. Ook van de toenemende vakantieaktiviteit die het gevolg kan zijn van het wegvallen van de Europese binnengrenzen, kan Texel een graantje meepikken. Gunstig voor de positie van Texel is de enorme kwaliteitsverbetering die de accommodatie heeft ondergaan. Van de bungalows en appartementen die zijn opgesomd in de Vakantiereis gids hoort 65% tot de 4- en 5 ster rencategorie. Het percentage akkomodaties met drie of meer ster ren bedraagt zelfs 96%. Volgens Dekker treft men in geen ander va kantiegebied in het land een zo hoge gemiddelde kwaliteit aan De positie van Texel op de vakantiemarkt is vol gens Dekker ook heel sterk geworden door de goede bereikbaarheid sinds de volledige ingebruikneming van de „Molengat". Overigens is dat laatste nog niet algemeen bekend. Herhaal delijk wordt de VVV Texel op beurzen en bij andere gelegenheden gecon fronteerd met ongerustheid over hoe het zit met de boot en het wachten in Den Helder. Buitenwoon positief voor het toe risme is het zwemparadijs „Calluna". Dat het bad het eerste jaar 150.000 bezoekers trok, zegt genoeg. Beleving De aantrekkelijkheid van Texel is ver der toegenomen omdat op het eiland steeds meer is te beleven. De ope ningstijden van de musea zijn uitge breid, de vuurtoren kan worden beklommen, de hotels en restaurants zijn in kwaliteit verbeterd, Klif 12 in Den Hoorn heeft een verrassend cul tureel element toegevoegd aan de vermaaksmogelijkheden op Texel en ook de catamaranronde om Texel, het jazzweekend, de dorpsmarkten, de uitbreiding en kwaliteitsverbetering van het winkelaanbod het opknappen van de straten in Den Burg en het restaureren van huizen in de diverse dorpen hebben het eiland een „on waarschijnlijk grote" meerwaarde ge geven. Verder heeft Texel door de vele sportieve recreatiemogelijkheden zijn imago als dynamisch en gezellig eiland weten te versterken, waardoor ook jongere mensen zich aangetrok ken voelen. Hotels te klein Er zijn dus genoeg argumenten waar mee de VVV het publiek kan overtui gen om naar Texel te gaan, maar daarbij stuit men wel op enkele pro blemen. Zo zijn er geen hotels van voldoende grootte om groepen of partijen te kunnen opvangen waar door de bevordering van het zg con- grestoerisme niet goed van de grond kan komen. Ook het gsloten zijn van veel horeca bedrijven in de periode oktober/no vember tot maart/april is een probleem. Toeristen voelen zich daar door niet welkom. Dekker zei niet te verlangen dat ieder bedrijf openblijft, maar er zouden in onderling overleg toch regelingen kunnen worden ge troffen zodat het publiek op enkele adressen terecht kan voor een kop koffie e.d. Teveel kampeerbedden Remmend voor de groeimogelijkhe den van het toerisme op Texel is dat het grootste deel van de beschikbare bedden bestaat uit plaatsen op kam peerterreinen die zeer weersgevoelig zijn. Ze zijn daardoor buiten de zo merperiode niet beschikbaar maar ook in de zomer is de bezetting veel te sterk afhankelijk van de weersom standigheden. Bij slecht weer komen de mensen niet of gaan voortijdig weer weg. Een beperkende factor voor de ont wikkeling van korte vakanties van mensen die met de caravan naar Texel komen, is de bootprijs. Vandaar de speciale op deze categorie gerich te en door het NBT gesteunde cam pagne in 1990, waarbij toeristen die met een caravan of vouwwagen naar het eiland komen, een „verras singspakket" ter waarde van f35,- krijgen. De VVV betreurt om voor de hand liggende redenen ook de beperkingen die er uit bezuiningsoverwegingen zijn wat betreft het bezoeken van na tuurgebieden. 47000 Dekker herhaalde op de bijeenkomst wat hij in het artikel in de Texelse Courant naar voren bracht inzake de consequenties van het vasthouden aan 47000 slaapplaatsen als maxi mum op Texel. Door de verminderde groepsgrootte zal het aantal vakantie gangers dat op Texel terecht kan, steeds verder beneden de 47000 ko men te liggen. Om de nadelige effek ten daarvan voor de eilandeconomie te compenseren moet de groei wor den gezocht „in de breedte" (dus meer bezoek buiten de zomerperiode) maar daarbij stuit men op het pro bleem dat het grootste deel van de beschikbare bedden bestaat uit slaapplaatsen op kampeerterreinen waar men buiten de zomer niets aan heeft. Volgens Dekker moet daarom door deskundigen worden onderzocht of de huidige samenstelling van het accommodatieaanbod van Texel wel aansluit bij wat wenselijk is. Dekker zei aan het maximum van 47000 niet te willen tornen en was er zelfs trots op dat Texel deze „grens aan de groei" al in de zeventi ger jaren heeft gesteld en daarmee voorop liep in Nederland. Naar aanleiding van vragen van wet houder Klaas Barendregt legde Dek ker uit hoe beperkt de opnamecapaciteit van Texel in de winter feitelijk is. Het kleiner worden van de gezinnen incalculerend, re kende hij voor dat in de op de win ter afgestemde accommodaties niet veel meer dan 11.000 mensen te recht kunnen. Het door hem bepleite onderzoek moet antwoord geven op de vraag in hoeverre de huidige ac commodatie moet worden af gestemd op het toeristenaanbod in de komende decennia. De Baptistengemeente houdt zondag 24 december een kerstmaaltijd. Het programma is anders dan andere ja ren. Er wordt een dia-klankbeeld ge presenteerd met als thema: „Het licht". De maaltijd wordt gehouden in Eben Haëzer, Julianastraat 11. Vanaf 19.00 uur staat de koffie klaar en is ieder een welkom. Het avondvullende pro gramma begint om 19.30 uur. Voor inlichtingen en/of vervoer kan worden gebeld naar 12598. Er zijn nog steeds logiesverstrekkers die vinden dat de VVV hun belangen onvoldoende behartigt. De kritiek richt zich met name op het verschil in oplage tussen de twee belangrijk ste VVV-brochures: de „Vakantie reisgids" (in 1990 238.000 exem plaren) en „Waddeneiland Texel" (65.000 ex.). Laatstgenoemd orgaan is dat van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers waarin al hun adressen staan, terwijl het andere alleen melding maakt van meren deels grote bedrijven die meedoen met de reserveringscentrale van de VVV. Antwoord gevend aan vragenstellers Gerard Zoetelief en Peter Dral legde VVV-directeur Dekker donderdag avond uit dat de VVV niets anders doet dan tegemoet komen aan de vraag van het publiek en zo hoort het ook. Toeristen die informatie over Texel willen, worden op de hoogte gesteld van het bestaan van zowel het ene als het andere blad en krij gen wat ze willen. „Waddeneiland Texel wordt ook volop verstrekt op de beurzen. Vorig jaar zijn er 60.000 afgegeven en voor dit jaar zijn 5.000 exemplaren extra gedrukt. „We heb ben geen enkel belang bij het niet verspreiden van deze gids". Ook werd duidelijk gemaakt dat de VVV er zich bij neerlegt dat mensen die de vakantiereisgids bestellen, hiet via de VVV reserveren, maar de adressen en telefoonnummers van de betrokken bedrijven opzoeken en zelf boeken. VVV promotiemedewerker Robert van Hees vertelde tot verba zing van velen dat maar liefst 65% van de degenen die de Vakantiereis gids bestellen, het op die manier aan pakt. De VVV krijgt dan geen provisie, maar dat wordt geen drama gevonden want het hoofddoel van al le inspanningen is niet het exploite ren van een winstgevende boekingscentrale maar het naar Texel halen van toeristen. Bepalend voor al le handelen is de vraag: wat wil de klant. VVV truck Er was ook kritiek te beluisteren op de bekende Texel-truck waarmee de VVV op vooral kleinere beurzen pro motie voor Texel maakt. Iemand zei dat de truck, waarbij men achterin moet stappen om informatie te krij gen, niet vriendelijk overkomt. Vooral ouderen klimmen er niet in. Boven dien zou de truck zo smerig zijn, dat mensen die erin gaan er met vuile kleding uitkomen. Ook zouden de in- formatieartikelen zomaar in de regen worden neergezet. Directeur Dekker geloofde daar duidelijk niets van en maakte zich zichtbaar kwaad over deze opmerkingen, ,,'t Is me een raadsel hoe u déar bij komt". Hij was vol lof over de truck, de wijze waar op deze wordt schoongehouden door de eigenaars en hechtte veel waarde aan het promotionele effekt van deze in het oog springende wagen. Gateway De presentatiebijeenkomst werd bij gewoond door directeur Oosterhof van de VVV Noordholland. Hij stelde voor om de grote aantallen buitenlan ders die Amsterdam („gateway to Eu rope") te stimuleren om busdagtochten naar Texel te maken. Dat zou kunnen aansluiten bij de wensen van juist deze categorie toe risten omdat Texel een aardige af spiegeling is van Nederland. Directeur Dekker antwoordde dat iets dergelijks al eens is besproken, maar de be langhebbende busexploitanten voelen er weinig voor in verband met de af stand. Ze gaan liever naar Marken, Volendam e.d. Hotelier Harry Wuis ging in op het door Dekker gesignaleerde tekort aan grote hotels op Texel, waardoor het niet mogelijk is bepaalde vormen van congrestoerisme e.d. naar Texel te ha len. Wuis merkte op dat grote hotel- bedrijven er nauwelijks zijn omdat er geen vraag naar is, wat te maken heeft met de toeristische structuur van Texel. Dekker verwees naar de spreekwoordelijke kip- en eivolgorde. Hij had ervaren dat met name grote gezelschappen wel naar Texel zouden willen, maar het laten afweten omdat hotels van voldoende grootte ontbre ken. Gezelschappen willen meestal niet over meerdere hotels worden gespreid. Noorden De VVV maakt voor zijn advertentie campagnes in Nederland gebruik van De Telegraaf, het Algemeen Dagblad en de diverse bladen van de Regiona le Dagblad Pers. Reclamemaker Peter Dral merkte op dat hierdoor bepaalde gebieden in Friesland, Groningen en N.-Brabant niet goed worden bereikt en gaf de tip daar rekening mee te houden TLV-voorzitter Harry Wuis fe liciteerde de VVV met het nieuwe drukwerk en de andere promotionele inspanningen en deed een beroep op de plaatselijke overheid om het pro motiecontract met tien jaar te verlen gen. Deze boodschap werd onmiddellijk ontvangen want de bij eenkomst werd door diverse college- en raadsleden bijgewoond. Dinsdag 19 december Van 18.30 tot 19.00 uur wordt in het Scoutingebouw aan de Bern- hardlaan in Den Burg „inloopa vond" gehouden. Om 19.30 uur begint in het raad huis een openbare vergadering van de gemeenteraad. In de Hervormde kerk van Den Burg wordt de Volkskerstzang gehouden; aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draait „Indiana Jones"; 20.00 uur. De werkgroep Dialect van de Historische Vereniging heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een bij eenkomst. Ook belangstellende met-leden zijn welkom; 20.00 uur. Woensdag 20 december Van 9.30 tot 11 30 uur wordt in het Groene Kruis-gebouw koffie- inloopochtend gehouden. Kosten f2,- p.p. De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare ver gadering in het raadhuis. Inwoners en oud inwoners (van 55 jaar en ouder) hebben in de W Hnrnclrolrlor aon rlo Rnnrjflonn dorpskelder aan de Boodtlaan een kerstviering, aanvang 14.30 uur. Kosten f5,-. De Vereniging van Reumapatiën ten Texel heeft in Klif 12 in Den Hoorn een kerstbijeenkomst Van 19.30 tot 21.30 uur is in d( School met de Bijbel in Ooster end receptie ter gelegenheid vai het afscheid van adjunct- directrice G. Hooijer. Donderdag 21 december De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. De Doopsgezinde zusterkring heeft in de kerk een advents- avond, aanvang 19.30 uur. Mede werking wordt verleend door Biem Vlaming (zang). De Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk heeft om 20.00 uur een openbare bestuursvergade ring in dorpshuis d'Ouwe ULO. Hoogwater Oudeschild irov lOt s a egr iet kbe nbt bal ige iar lam 0.14 en 11.2! 0.55 en 12.10 1.50 en 13.17inn Di. 19 Wo. 20 Do. 21 Aan het strand is het een uur eerder hoogwater Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt 17 december om 8 43 uur en gaat onder om 16 29 uur. 20 december laatste kwartier, 14 december springtij. ei hte )or it d Wc ik t rsc et l nu ide ens d SS€ la ige lad ibs ISC tke c- - --liiflfcWPi Cocksdorp: ..Weer eens wat anders hè Astrid Peters met helm voor de kazerne van De Een unicum in de historie van de Texelse vrijwillige brandweer, zo mag de aanstelling als aspirant- brandwacht van de 20-jarige Astrid Peters uit De Cocksdorp wel worden genoemd. Zij is het eerste vrouwelij ke lid van het Texelse korps, sinds de oprichting in 1783. Als het aan Astrid ligt, komt in die situatie de komende jaren verande ring. Van haar mogen best meer meisjes en vrouwen zich bij de brandweer aanmelden. „Dat zou ik hardstikke leuk vinden. Zolang het maar niet zo is dat men aan een vrouwelijke sollicitante de voorkeur geeft alleen om het feit dat ze van het vrouwelijk geslacht is. Maar goed gemotiveerde vrouwen moeten de kans krijgen", aldus Astrid. De struise Cocksdorpse had spon taan gesolliciteerd, toen onlangs een oproep voor nieuwe brandwachten in de krant verscheen. Gevraagd naar de reden, verwijst Astrid naar enkele jaren geleden, toen ze nog in Apel doorn woonde en deel uitmaakte van een jeugdbrandweerkorps. „Dat was aanvankelijk opgezet voor de kinde ren van de beroepsbrandweer daar. Op een gegeven moment hadden ze versterking nodig en dat leek me wel wat. Weer eens wat anders hè. Ik voel me nu eenmaal aangetrokken tot, laten we zeggen, avontuurlijke dingen. Ik ben geen type voor ballet en zo." De jeugdbrandweer beviel haar best. Er werden zeer realistische oefeningen gedaan en de leden kre gen een mini-uitrusting (overall, laar zen en helm). „Toen we drie jaar ge leden verhuisden naar Texel, vond ik het 't meest verschrikkelijk dat ik de jeugdbrandweer moest opgeven." Op Texel zette zij haar brandweer activiteiten op een iets andere basis voort: zij kreeg verkering met een brandweerman uit De Cocksdorp, Eri Schuurman. Toch heeft hij haar niet hoeven aan te moedigen om te solli citeren; dat ging geheel van Astrid zelf uit. Zij bleek de enige dame in het elf personen tellende gezelschap sollicitanten, die in de race waren voor vier plaatsen. Al snel was dui delijk dat Astrid een zeer geschikte kandidate was. Tevoren was niet geïnformeerd hoe de groepsleden te genover vrouwelijke versterking zou den staan. Alle brandweermannen werden gebeld en de reacties waren positief, zodat voor Astrid de weg vr was de eerste Texelse brandweer-' vrouw te worden. De keuring (even zwaar als voor mannelijke kandida ten) leverde geen problemen op. Cursus Per 1 januari is Astrid officieel aspirant-brandwacht. Zij zal de maan delijkse oefeningen actief meedraai en, maar bij echte branden en anders rampen moet zij vooralsnog toekijken Pas over twee jaar, als ze een (weke lijkse) cursus in Den Helder met gcec gevolg heeft voltooid, zal Astrid als volwaardig korpslid te boek staan. Op eerste kerstdag is er 's middags om half vier in 't Kamphuis bij ..Elba op Zuid Haffel 29 een eenvoudig maar gezellig kerstfeest, leder die zin heeft om te komen, bekend of onbe kend, jong of oud, is hartelijk wel kom. Wie afgehaald wil worden moei bellen naar 12836 of 13770.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2