Ergernis over taalgebruik in nota ouderenbeleid THUIS IS HET ECHT GEZELLIGER ,U maakte deel uit van ie bedreigende groep" NATUURLIJK KUNT U OOK ZELF UW WARME OF KOUDE GERECHTEN SAMENSTELLEN Bij Vishal Albert Blom stelt u zelf een kerstvisdiner naar keuze samen! A-kwalificatie oor paard Udo oxeiaar moet alsnog boeten Opvang psychische patiënten besproken Kinderkerstloop voor vluchtelingen toffie-inloop in kerstsfeer Zeehonden terug uit „Molenkoog" Zeggenschap Sportvissersnieuws Geslaagd Parkeerautomaat nu hele jaar in werking Vakantie speel-o-theek IS DAG 19 DECEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Garnalencocktail met whiskeysaus Een overheerlijke vissoep Pasteitje met visragout Gepocheerde zalmforel gevuld met groente Gerookte zalm met ei en limoen Kreeftesoep Garnalenpasteitje Tong of scholfilet met dillesaus U completeert uw maaltijd met een fijne viswijn en een kaarsje op tafel WAT DACHT U VAN: een koude visschotel met door u gekozen vissoorten; een fantastisch opgemaakte saladeschotel met keuze uit: tonijnsalade - zalmsalade - zalmforelsalade - huzarensalade - krabsalade diverse sauzen, viswijn en zelfs kaarsen Schilderweg 265 - Oudeschild - telefoon 02220 - 13170 m Goönga toont zijn hoog beoordeelde paard Udo. t paard Udo van Willem Goënga Den Hoorn heeft vorige week manege Akenburg tijdens een DP-proef (Instelling Bruikbaarheids idarzoek bij Paarden) het zeer ho- puntenaantal van 95 gehaald. Dit •rde hem de kwalificatie AA op. is dit jaar in Nederland maar één gr een hoger puntenaantal geven. werden dinsdag door C S. Pompe mevrouw W. Blanken IBOP- proeven afgenomen voor rij- en tuig- paarden. Voorafgaand hieraan waren vier trainingsavonden verzorgd door Nico Calis uit Blaricum. De jury ver klaarde achteraf dat deze voorberei ding wel degelijk vruchten heeft afgeworpen. De uitslag: Rijpaarden: Triomf van J.J. van den Hof 76 C, Chivita van B. Wolf 82 B, Cadans van P. Beers 75 C en Baro nes van P. Daalder 80 B. Tuigpaarden: Astrid van comb. Daal der/Dros 80 B, Avelina van gebr. Beers 77 B, Udo van W. Goënga 95 AA, Dinie van comb. Spigt/Ellen 77 B en Cesar van W. Goënga 77 B. een jeugdwerkervaringsplauts van gemaakt. Joh. Bakker van de Stichting Bejaar denzorg Texel vond het een compli ment waard dat de gemeente kans had gezien 42 aspecten in één nota te comprimeren. Men is terughou dend met het bouwen van ouderen woningen in de buitendorpen. „De belangstelling ervoor is wisselend". Kleinere huizen voor zowel jongeren als ouderen is volgens Bakker een goed idee, mits er voorzieningen voor ouderen in de woningen zitten. „Al hebben ze dan een deur van 90 cm, het is beter dat er een dun jonkie in zit dan dat het leeg staat", aldus Bakker. Geërgerd Wil de Vries was namens de ANBO aanwezig. Ze had zich ook geërgerd aan het taalgebruik in de nota. Ze was van mening dat aanvragen om hulp via de indicatiecommissie moe ten lopen en niet via de stichting Welzijn voor Ouderen Texel. Zegers vond echter dat de commissie eerst ervaring moet opdoen en dat de ta ken dan pas kunnen worden uit gebreid. Henk Snijders van de stichting Wel zijn voor Ouderen verklaarde dat in Den Helder een seniorenraad als be langenorganisatie functioneert. Dat is wat anders dan het coördine ren van zaken. Zo'n raad kan ook de stichting adviseren". Wethouder Zegers beloofde dat reke ning zal worden gehouden met de meningen die tijdens de vergadering naar voren werden gebracht. Een eventuele opvangmogelijkheid op Texel voor geestelijk gestoorde pa tiënten zal worden besproken in de vergadering van het gewest. Wethou der Zegers beloofde dit onderwerp daar aan de orde te zullen stellen, in antwoord op een voorstel van van Ti ne Krijnen (Texels Belang), donder dagavond in de rondvraag van de raadscommissievergadering voor wel zijnsbeleid. In de gewestvergadering zijn ook het Riagg, de basis gezondheidsdienst en de afdeling psychiatrie van het Gemini-ziekenhuis afgevaardigd. De Texelse afdeling van de Vereni ging Vluchtelingenwerk Nederland heeft een viertal basisscholen bereid gevonden mee te doen aan de lande lijke kinderkerstloop woensdag 20 december, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan in Neder land verblijvende vluchtelingen. De leerlingen van de hoogste klassen van De Bruinvis uit Oudeschild, de Jozefschool uit Den Burg, De Redmer IJskaschool uit de Waal en de Jan Dri|verschool uit Den Hoorn zullen op woensdagmiddag 20 december langs de huizen gaan om de machtigings kaarten op te halen die deze week in alle omroepgidsen te vinden zijn. Het is niet de bedoeling de kinderen geld in contanten mee te geven, maar daartegen een bedrag op de machti gingskaart uit te schrijven. Voor wie geen omroepgids leest hebben de kinderen machtigingskaarten mee, zo dat men toch met de actie mee kan doen. Om herhaald bezoek te voorko men wordt bij elke deur die is aange daan een klein stickertje achterge laten. Omdat op Texel niet in alle dor pen wordt gelopen wijst de organisa tie op de mogelijkheid de machtiging via de post te versturen. Alle scholen staan positief tegenover de kinder kerstloop, maar veel basisscholen zit ten in de drukke decembermaand ronduit „vol". Desondanks zullen de leerlingen van de vier genoemde scholen hun beste beentje voorzetten om de kerstloop ook op Texel tot een succes te maken. Koos Postema pre senteert op dinsdagavond 19 decem ber een avondvullend amusements programma op Nederland 3, waarin een groot aantal beroemde artiesten optreedt en waarin de kijker boven dien wat meer te weten komt over de situatie van de vluchtelingen in Nederland. De opbrengst van de ac tie komt ten goede aan een taaipro gramma voor asielzoekers, zomervakantiekampen voor kinderen van vluchtelingen, rechtsbescherming voor asielzoekers en steun aan de betrokken organisaties. Wie aan de actie deelneemt maakt bovendien kans op een geldprijs (hoofdprijs f100.000,—Ook Texel levert een bijdrage aan de opvang van de nog steeds groeiende stroom van vluchte lingen. Vorig jaar besloot de Texelse gemeenteraad negen gezinswoningen beschikbaar te stellen voor de op vang van asielzoekers. Inmiddels ver blijven op Texel acht vluchtelingen in afwachting van de behandeling van hun asielaanvragen. «1 23-jarige Texelaar verscheen vrij- g wegens het niet betalen van een ete voor het plegen van openlijk weid in november 1987 voor de ilderse rechtbank. De Texelaar ver- larde de acceptgirokaart met een lete van f200,- nooit te hebben itvangen. „Ik ben in de tussentijd ree keer verhuisd en omdat drie in de tien betrokkenen geen boete egen, ging ik er van uit daar ook te horen." s Texelaar verklaarde best bereid te jn de boete te betalen. „Ik heb al pgebeld om dat te vertellen, maar ik nest per sé voorkomen. Nu heb ik m week vrij moeten nemen om hier kunnen verschijnen." De Texelaar liklaarde voorts niet schuldig te zijn in een actief aandeel in de geweld- eging. Hij had er slechts bijgestaan :«n vrienden van hem in de trapstraat te Oudeschild een ruit sloegen en een politieauto heen en ter duwden. Officier van justitie i C. Bosscher-Boon bleef van me rg dat de Texelaar medeschuldig in de geweldpleging was. „U stond 'bij, keek er naar en maakte deel uit ai de bedreigende groep." beschuldigde de Texelaar boven in van laksheid. „U reageerde pas en de dagvaarding op de mat lag. wist dat uw kornuiten wel eesten betalen, dus u had op zijn sist kunnen informeren." De officier ete een geldboete van f250, ie Texelaar maakte kenbaar het niet secht te vinden meer te moeten be llen dan zijn vrienden. Politierechter i L.A. Punt achtte de Texelaar niet ensprakelijk voor het niet tijdig beta- e en vonniste een bedrag van MO,-. Bij verstek si tweede van Texel afkomstige iïikrijder werd bij verstek veroor- sld tot f800,- boete. De politierech- i'achtte behandeling van de zaak in targenochtend is de laatste koffie- J'oopochtend van dit jaar in het "oene Kruis-gebouw, deze maal in arstsfeer. Er zijn takken, klei en an- b'e kerstbenodigheden aanwezig en "a zelf nog iets wil meenemen is talkom. De kinderen mogen mee- ':an, dus is het raadzaam hen oude üsding aan te trekken. "januari worden de ochtenden weer serieus'opgepakt met onderwerpen kinderziekten en omgaan met :'8kte bij kinderen. De koffie-inloop agint om 9.30 uur en duurt onge ler twee uur. De kosten bedragen het belang van de Texelaar, omdat zijn rijbewijs in juni dit jaar werd af genomen. De officier betreurde het dat de man niet aanwezig was. „Een eerdere veroordeling wegens rijden met drank op - in oktober dit jaar - heeft dus geen zoden aan de dijk ge zet. De man werd nu met een nog hoger promillage alcohol in het bloed achter het stuur aangetroffen. Ik had deze meneer graag even toegespro ken." Naast de geldboete eiste zij zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid met aftrek. De rechter vonniste conform de eis. Een toerist uit Deventer, die in mei op Texel met te veel drank op achter het stuur was aangetroffen, werd bij verstek veroordeeld tot f300, boete. De aanleg van de nieuwe waterzui veringsinstallatie in „Ecomare" was eind vorige week zo ver gevorderd, dat de filters in werking konden wor den gezet. De achttien zeehonden die gedurende twee maanden heb ben rondgezwommen in het zwem bad Molenkoog in Den Burg. konden daarom vrijdag worden terug gehaald. Donderdagavond was al begonnen met het wegpompen van het water uit het zwembad zodat de zeehonden makkelijk konden worden gevangen. Vrijdag rond het middaguur werden de robben in kisten gezet en in enke le transporten naar Ecomare ge bracht. Met spanning wordt nu afgewacht hoe de nieuwe waterzuiveringsinstal latie functioneert. Pas over enkele weken kan dat met zekerheid worden vastgesteld, maar de eerste indruk ken zijn uitstekend. Het water in de robbenbassins maar ook in de aqua ria is nu kristalhelder. Een belangrijk verschil met de oude installatie is dat nu niet alleen zwe vende bestanddelen uit het water worden verwijderd, maar ook de in het water opgeloste afvalstof ureum. „We willen het ouderenbeleid vol gens vaste uitgangspunten voeren, hoewel we natuurlijk niet té star moeten zijn. Ik ben reuze blij met deze nota". Dit zei wethouder Ze gers donderdagavond tijdens de commissievergadering voor welzijns beleid, waarin de nota Ouderenbe leid ter sprake kwam. Er zijn verschillende inspraakronden ge weest, eerst al over de inventarisa tienota en ook over de concept-versie van de beleidsnota. Donderdag werden nog een aantal kanttekeningen gemaakt, die zover mogelijk erin zullen worden ver werkt, voor de definitieve versie aan de raad wordt aangeboden. Wethouder Zegers legde uit dat de fi nanciële paragraaf van de nota al niet meer actueel was. „In de begro tingsvergadering is extra geld toege zegd aan het ouderenbeleid. Dit zal worden besteed aan dagopvang in de Gollards en stichting Sociaal Alarm. Het bedrag is niet structureel, maar aan de hand van deze nota moeten we volgend jaar wel een vast bedrag afspreken". Over de hoogte hiervan staat nog niets vast. Peter Bakker (PSP) vond de inhoud van de nota duidelijk. Hij had eruit afgeleid dat Texel in de toekomst ver zorgingsplaatsen te kort komt. Hij stelde voor dit onderwerp uit de nota te lichten en afzonderlijk de behoefte aan extra plaatsen te inventariseren, „Dan kunnen we ook tegenover ho gere overheden hardmaken wat we nodig hebben. Het moet duidelijk worden dat wij door onze eilandposi tie moeilijk een combinatie kunnen aangaan met een instelling aan de overkant", aldus Bakker. Hij pleitte ervoor de maaltijdvoorziening op het huidige peil vol te houden. „Daardoor geef je mensen de kans zo lang mo gelijk op zichzelf te blijven wonen". Erna Eelman van de VVD vond het goed dat ouderen veel zeggenschap hebben over hun eigen leefklimaat. Het eerste deel van de nota, dat voornamelijk gaat over educatie, vond ze minder belangrijk dan het tweede deel, dat minder uitgebreid is. „Be grijpt u mij goed, ik vind educatiemo gelijkheden voor ouderen wél belangrijk, maar niet zozeer een taak voor de gemeente". Ze viel over het taalgebruik dat op enkele plaatsen in de nota stond. „Het lijkt wel of u de ouderen onder schat. Ze zijn heus mondig genoeg om voor hun eigen mening op te komen". Dat er concrete bedragen in de nota worden genoemd, sprak Nel Eelman (CDA) aan. Bij het gedeelte over huis vesting voor ouderen miste ze de al ternatieve woonvormen. Handgrepen Gerard van der Kooi (PvdA) wilde de speciale behoefte aan bijvoorbeeld bredere deuren en handgrepen in de badkamer mee laten wegen bij het bouwen van kleinere woningen, on der andere in de buitendorpen. Hij had geconstateerd dat daar behoefte is aan centrale zorg. „We moeten luisteren naar ouderen. Een speciale seniorenraad zou het college kunnen adviseren in zaken die ouderen aangaan". „Het is jammer dat de kerken niet hebben gereageerd op de inspraak procedure", aldus Tine Krijnen van Texels Belang. Ze stelde voor ouderen in te schakelen voor geschiedschrij ving. „Het is belangrijk dat ouderen mogelijkheden worden geboden om veilig te wandelen. Er moet ook voor lichting komen over het voorkomen van ongelukken in huis en het verkrij gen van subsidie voor aanpassingen in woningen". Bonkjes Een versobering van de maaltijdvoor ziening leek haar niet nodig. „Soep maken kost haast niks. Ik trek bonk jes af en daar heb je liters zeer krachtige bouillon van!" Wethouder Zegers had een gesprek gehad met de directeur van Sint Jan. Deze had van de provincie gehoord dat er geen uitbreiding van het aantal verzorgingsplaatsen nodig is. „De doorstroming is groot. Men denkt dat we eerder leegstand kunnen ver wachten". Hij verzekerde dat het niet zijn be doeling was om ouderen te onder schatten. „Ik heb respect voor ze. De teksten in de nota zijn beslist niet denigrerend bedoeld". J. Donatz, directeur van Samen één/Gollards had de nota nog niet met het bestuur besproken. Hij zag wel mogelijkheden voor een klein schalige zorgvoorziening, uitgaande van de Gollards, in de buitendorpen. Open tafel Naast de warme maaltijdvoorziening begint in januari ook een „Open Tafel Project", waarbij het eten niet wordt rondgebracht, maar kan worden afge haald bij de Gollards. Ook is het mo gelijk het daar op te eten. Donatz verwacht dat er met zoveel gebruik van zal worden gemaakt. Qua perso neel is de zaak goed geregeld: er is De laatste viswedstrijd van het jaar is gehouden op 't Horntje. Zestien vis sers trotseerden de harde wind en wisten drieëntwintig vissen boven water te halen, met een totaal van 371 centimeter. Bij de jeugd is eerste geworden Stefan Raateland (32 cm, 2 vissenl en tweede werd Dolf de Kroon (14 cm, 1 vis). Bij de senioren werd eerste J. Hopman (69 cm, 4 vissen), tweede M. van der Zwaag (49 cm, 3 vissen) en derde C. J. Huisman (44 cm, 3 vissen). De vol gende wedstrijd is op 14 januari bij de IJsdijk. Sandra Heetveld heeft in Haarlem het diploma Verpleegkundige A behaald. In dezelfde plaats behaalde Jeroen Rommets het diploma operatie assistent, studierichting chirurgie. Bei de oud-Texelaars zijn werkzaam in het Elisabeth Gasthuis in Haarlem. Op het parkeerterrein aan de Wilhel- minalaan tegenover Albert Heijn wordt opnieuw een parkeerautomaat geplaatst. Deze wordt met ingang van 22 december in werking gesteld en zal er het gehele jaar blijven staan. B en W hebben dit besloten. Afgelopen zomer stond er voor het eerst een automaat op dit parkeerter rein, om het kortparkeren aldaar te stimuleren. Dat functioneerde naar volle tevredenheid, maar omdat het als seizoenmaatregel was bedoeld, werd de parkeerautomaat in septem ber weer verwijderd. Dat was direct merkbaar, want het terrein werd alras weer gebruikt door langparkeerders. Met een parkeerautomaat die het he le jaar in gebruik is, hopen B en W dit langparkeren aldaar te voorkomen. De speel-o-theek is morgen voor het laatst dit jaar geopend in verband met de kerstvakantie. Volgend jaar op 9 en 10 januari gaan de deuren van de zaal in d'Ouwe ULO weer open. De openingstijden zijn: dinsdagoch tend van 9.00 tot 11.00 uur en woensdagmiddag van 2.00 tot 4.00 uur.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5