„Ik zie voor het eerst waarover ik i Oostduitse familie bezoekt Texel Kleppertjes derde in Venhuizen Schrikdraadapparaat gestolen Exhibitionist 20 Kilo vuurwerk in Lotje voor Rotje-actie Schapenboet opengebroken Hoog spelniveau in kerstdarttoernooi M.S.T. Programma Zwartboek RST? Kom nou )0lfRIJDAG 5 JANUARI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ,,/n Oost-Duitsland is het nooit zo slecht geweest als in andere Oostbloklanden. Maar toch, een jaar geleden had ik niet kunnen dromen dat ik nu zo vrijuit mijn mening kan geven". Aan het woord is de 37-jarige Uwe Möller, die op tweede kerstdag sa men met zijn vrouw Christine en de kinderen Mareen en Step hen in hun 19 jaar oude Trabant naar Texel kwam voor een bezoek aan zijn nicht Marjon Duinker uit Oosterend. Voor het eerst een lange reis buiten de DDR. Möller is sport- en aardrijkskundele raar. Hij komt op Texel ogen tekort. „Voor het eerst zfe ik dingen waar over ik lesgeef, zoals dijken, een ha ven, eb en vloed en de Slufter". De Möllers woont in Erfurt, dicht bij de „Goethe-stad" Weimar. Begin november hoorden zij dat de gren zen van Oost-Duitsland zouden wor den geopend. „We konden het niet geloven. Pas toen we op televisie zagen dat het echt zo was drong de waarheid tot ons door", vertelt Christine. Ze zijn zo snel mogelijk even naar West-Duitsland gegaan om de hon derd mark „begroetingspremie" op te halen. Daarmee hebben ze de reis naar Texel betaald. „Marjon kwam altijd één keer per jaar naar ons toe en had ons al me nigmaal uitgenodigd. Daar konden we toen niet op in gaan, maar nu zijn we er dan toch", aldus Uwe. Verlichting Het eerste dat hen op reis door Ne derland opviel was de grote hoe veelheid verlichting. Christine: „Het was nog erg vroeg en dus donker. Maar overal waren lichten aan. En iedereen die ons onderweg zag rij den in onze oude Trabant toeterde en zwaaide. De overtocht met de boot was ook een belevenis". Marjon Duinker is geboren in wat nu de DDR is. Toen de grenzen gesloten dreigden te worden is haar moeder met haar naar West- Duitsland getrokken, haar vader volgde later. Enkele tantes bleven echter in het oosten wonen. Door haar huwelijk kwam Marjon op Texel terecht. Uwe en Christine Möller genieten van hun vrijheid en hun verblijf op Texel, maar denken er niet over om voorgoed uit Oost-Duitsland weg te trekken. „De mensen zijn hier aar dig en open, maar we willen nu niet weglopen. Het land heeft ons nodig voor de wederopbouw", aldus Uwe. Hun kinderen denken er anders over. Stephan verklaart dat hij Texel zo „toll" vindt, dat hij er graag zou willen blijven. De familie heeft on der andere bezoeken gebracht aan de vuurtoren, Ecomare en Calluna. „En ze kunnen geen genoeg krijgen van de winkels hier, die altijd vol lij ken te zijn", vult Marjon Duinker aan. Geen zorgen Familie Möller vertelt dat men in de DDR weliswaar geen zorgen had, maar niet vrij was om zelf iets te regelen of te beslissen. „Sociale voorzieningen zijn goed, maar alles is zeer strikt geregeld. Je mag niets zelf kiezen. Een baan bijvoorbeeld, die krijg je toegewezen. We hebben allemaal genoeg geld, maar er zijn niet genoeg goederen om het aan uit te geven. Voor winkels moeten we uren in de rij staan. Enkele luxe artikelen zoals televisie of een auto zijn zo enorm duur dat je er lang voor moet sparen, want het is niet mogelijk om een lening te krijgen". Dubbelzinnig Uwe heeft het er erg moeilijk mee gehad dat hij als leraar verplicht een bepaalde mening aan de leerlingen moest doceren en niet vrijuit mocht spreken. „Kinderen in de DDR wor den „dubbelzinnig" opgevoed. Op school wordt heel iets anders ge zegd dan thuis. Niemand gelooft wat op school wordt verteld. Ik heb daar als leraar gymnastiek niet zo veel last van gehad, maar met aard rijkskunde wél. Ik heb ook wel eens problemen gehad met de directeur omdat ik mijn mening weigerde te censureren", vertelt Uwe. Alle nieuwsberichten en kranten in Oost-Duitsland stonden bol van de partijpropaganda. „Het waren alle maal leugens. Er werd altijd gezegd dat alles beter ging, maar de rijen voor de winkels waren nog net zo lang. Een krant had ik vroeger in vijf minuten uit. Nu zit ik er twee uur in te lezen...", aldus Uwe. Alle hogere functies in Oost- Duitsland werden bezet door men sen van de communistische partij. Zo kon men controleren of iedereen zich wel aan de voorwaarden hield, die door de partij werden gesteld. Wie dwars lag, raakte zijn baan kwijt. Angst Angst voor de „Staatssicherheid", vergelijkbaar met de Roemeense „Securitate" heerste ook in de DDR. „Ze zaten overal, maar omdat de veranderingen bij ons zo snel gingen hebben ze geen tijd gehad om zich te verzetten. De onderdruk king is bij ons echter niet zo hevig geweest als in Roemenië. Daarvoor zaten we te dicht bij het westen. Men was veel te bang dat zoiets bekend zou worden", aldus Uwe. De toch wel plotselinge politieke veranderingen werden volgens de Möllers ingeluid door een periode van versoepeling. Christine: „Wij wonen dicht bij de grens en kunnen Westduitse televisie ontvangen. Dat was altijd streng verboden. Maar sinds enige tijd werd het oogluikend toegestaan". Ontvlucht Het openen van de grenzen volgde, nadat veel Oostduitsers via Hongari je het land waren ontvlucht. Veel hoger geschoolden maakten van de ze vluchtroute gebruik. Ook Uwe heeft erover gedacht zijn thuisland te verlaten. „Christine wilde niet, want we hebben er nog veel fami lie. Maar ik heb het serieus overwogen". Terwijl voorheen alles in Oostduits- land streng was geregeld en werd gecontroleerd, durft men nu ner gens controle meer op uit te oefe nen. Geen goede ontwikkeling, vindt Uwe. „Alles is omgeslagen van het ene uiterste in het andere. Ik kan niet zeggen dat wat nu ge beurt goed is. Mensen hebben ja renlang veel opgekropt en dat komt er nu ineens uit. Er zijn groepen die zich misdragen omdat ze hun vrij heid niet aankunnen. Ze willen nu allemaal snel rijk worden in het westen en trekken daarom weg. Ik De familie Möller met hun 19-jarige Trabant voor de woning van de familie Duinker in Nieuweschild. ben bang dat er maar weinig zijn die het geduld hebben om te wach ten tot de DDR zichzelf er weer bo venop heeft gebracht". Wederopbouw Uwe heeft nagedacht over de we deropbouw van de DDR. „Het com munisme werkt niet, dat heeft de tijd wel bewezen. Er zullen vrije ver kiezingen moeten komen, maar waar moeten we op stemmen? Er worden veel partijen gevormd, maar hoe weet je waar je vertrouwen in kunt hebben?" Hij ziet wel wat in het „Zweedse" systeem. Over de eenwording van beide Duitslanden zegt hij: „Ons land heeft rust nodig om alles weer op gang te brengen. Éénwording heeft voordelen, maar ik vind dat we wel een eigen land met een eigen rege ring moeten blijven. Misschien kan er een overkoepelende regering voor beide landen worden gevormd". Hij merkt op dat andere landen in Euro pa en de rest van de wereld wel eens ongerust zouden kunnen wor den bij het idee van één groot Duitsland. „Men hoeft niet bang voor ons te zijn. We willen weinig leger. We moeten ons land opnieuw opbouwen en daar zijn we voorlopig wel zoet mee. En daarna? Ach, we willen het land helemaal niet meer uitbreiden. In de scholen wordt bij ons nog altijd veel nadruk gelegd op de tweede wereldoorlog. De DDR heeft een groot deel van de schuld op zich genomen en doet er alles aan om de jeugd ervan te doordringen dat fascisme slecht is". Smog Milieuverontreiniging is een levens groot probleem in de DDR, dat zeer snel zal moeten worden aangepakt. Veel industrieën werken nog met steenkool, waardoor de omgeving ernstig is vervuild en de steden te kampen hebben met smogvorming, „Er werd ons altijd gezegd dat het mist was. Nu komt de waarheid pas boven tafel", vertelt Christine. Voor de toekomst hoopt familie Möller dat het rustig blijft in Oost- Duitsland. Uwe: „Verstandige men sen moeten de leiding nemen ledereen moet aan het werk, geen stakingen. Het grootste gevaar is het ongeduld. Er zijn nog steeds veel communisten in het land, maar ze zullen nooit meer de alleenheer schappij krijgen". De Möllers komen zeker terug naar Texel, al is het waarschijnlijk niet met hun bejaarde Trabant. „Ik denk niet dat we volgend jaar nog met die tweetaktmotor mogen rijden, maar we komen beslist!" Donderdag hield de kring Noordhol land-Noord de traditionele Equipe wedstrijd voor pony's in de manege OWF te Venhuizen. De Equipe wedstrijd voor pony's bestaat uit drie onderdelen, namelijk afdelings- dressuur voor viertallen, springen en een spel. De Equipe van de Kleppertjes be stond dit jaar uit de volgende combi naties: Lotte Beèrs met Gazal, Marjet Loning met Marina, Annette Kossen met Linardo en Diane Timmer met Bas. Door het uitvallen op het laatste moment van Jacobien de Wit met Tavarez (kreupelheid) moest Diane |met Bas als reserve invallen. Dat deed zij goed. De viertalproef leverde de Kleppertjes een gedeelde eerste plaats op met 126 punten. Een goede prestatie, vooral als men weet dat door het niet ontvangen van het programma, op Texel was getraind op een andere viertalproef. Maar door attent rijden van de combinaties en de wijze van commanderen (aanwijzingen tussen door! door instructrice Peggy Kam perman bereikten zij toch de eerste plaats. Het spel bestond uit een estafette, waarbij de ruiter met pony, soms lo pend ernaast dan weer erop, zo snel Uit een weiland op de hoek van de Ruyslaan en de Randweg is tussen woensdagavond en donderdagmorgen een groen schrikdraadapparaat van het merk „Koltec" gestolen. De waarde is f375,-. Een vrouw uit De Koog, die met haar twee honden in de duinen achter de Ruyslaan liep, kreeg dinsdagmiddag de schrik van haar leven, toen ineens een man met ontbloot onderlijf op het pad sprong. Zijn signalement luidt: tussen de 25 en 30 jaar, onge veer 1.75 1.80 lang, donkerblond haar en een smal postuur. Hij droeg alleen een t-shirt. Mochten meer mensen deze man hebben gezien, dan worden zij verzocht de politie te waarschuwen, telefoon 12222. mogelijk een vlag in een pion moest zien te plaatsen. Op dit onderdeel werden de Kleppertjes tweede. Door het uitvallen van Jacobien de Wit waren de Kleppertjes vooral voor het springen nogal gehandicapt. Voor de Equipe-wedstrijd telt namelijk het beste resultaat van twee springcom- binaties van de vier gestarten per vereniging. Nu hadden de Kleppertjes eigenlijk maar twee combinaties mee, waarvan men een foutloos parcours kon verwachten. Marjet Loning met Marina startte het springparcours, dat flink aan de maat was, goed. Zij verkeek zich echter op hindernis vijf, een dubbelsprong. Marjet kwam wel rond maar kreeg inclusief tijdsover schrijding 11% straf punten. Bijna als laatste van alle deelnemers moest Annette Kossen met Linardo sprin gen. Zij reed een goed parcours en kwam foutloos rond. Door de resulta ten van alle drie de onderdelen bij el kaar op te tellen, werd het eindresul taat berekend. De Kleppertjes werden derde na de Wieringermeerruiters en IJselmeerruiters. Een mooie afsluiting van het ponyseizoen 1989. Zeker twintig kilo vuurwerk is na oud en nieuw bij de politie ingeleverd in het kader van de actie „lotje voor een rotje". Er zijn 250 loten uitge deeld. Dat is meer dan vorig jaar. Het viel op dat vooral jonge kinderen, vaak in gezelschap van hun ouders, vuurwerk kwam brengen dat op straat was gevonden of niet was ge bruikt. Woensdagmiddag verrichtte burge meester Schipper de trekking van de loterij. De walkman ging naar de broers Freek Jan en Dirk Jurrien Buisman. Ze beloofden de burge meester dat ze geen ruzie om de prijs zouden maken. „We dragen 'm gewoon om de dag", verklaarde Dirk Jurrien. Op de Keesomlaan is tussen vrijdag avond en zaterdagmorgen een deur van een schapenboet opengebroken. Er werd niets vermist. Een getuige heeft drie jongens gezien met een gele volkswagen „kever". Deze had een Duits kenteken. Wie ook iets heeft gezien wordt verzocht de poli tie te bellen, telefoon 12222. Overzicht van het ingezamelde vuurwerk Dirk Jurrien Buijsman neemt van de burgemeester de walkman en de felicitaties in ontvangst. Het darttoernooi in café De Pilaar had een deelnemersveld van in to taal 18 personen, verdeeld over drie dames en 15 heren. Wat opviel was dat het niveau stukken hoger was dan de afgelopen jaren. Dit kwam tot uiting door de vele hoge scores. Er werd maar liefst 17 maal 140 punten gescoord. De spelsoort was 501 Best of Three. De eerste ronde was verdeeld in zes groepen van ieder drie deelnemers, ledereen gooide dus minimaal twee partijen. De nummers één en twee van iedere groep gingen door naar de volgende ronde en vanaf dat moment ging het knock-out systeem in, waar door alleen de winnaars de finale haalden. In deze ronde gingen Nico Bakker (1-2 tegen Pieter Mosk) en Jan Duinker (1-2 tegen Willem de Kort) ten onder. Pieter Mosk trof in de volgende ronde Nanning Kikkert. Het werd 2-0 voor Mosk. Klaas Fris tegen Willem de Kort werd 2-0. Arie Eelman tegen Dave Platts werd na een hele snelle, spannende wedstrijd 2-1 voor Eelman. Er bleven dus drie man over, Mosk, Eelman en Fris. De ze speelden een halve competitie. Fris wist beide partijen te winnen en Eelman won van Mosk. Uitslag was dus: 1. Klaas Fris; 2. Arie Eelman; 3. Pieter Mosk. Een extra vermelding is er voor Klaas Fris met een finish van 110 punten. Jan Duinker had de snelste partij, hij had maar 19 pijlen nodig om één spel van het begin tot het eind uit te gooien. Volleybal: Zaterdag 6 januari: Sporthal Ons Genoegen, Den Burg: 13.30 u. Tevoko 1-Los '82 1 (d) 13.30 u. tevoko-Batavo (j-B) 13.30 u. Smash'68 2-WSOV 4 (d) 15.00 u. Tevoko 1-Advendo 1 (h) 15.00 u. Tevoko 2-WSOV 1 (d) 15.00 u. Tevoko 3-Noordkop 3 (h) Sporthal 't Trefpunt, Julianadorp: 15.30 u. Juvoc 1-Tevoko (m-B) Maandag 8 januari: Sporthal Sportlaan, Den Helder: 18.50 u. Noordkop 1-Tevoko 2 (h) Donderdag 11 januari: Sporthal Multitreffer, 't Zand: 19.00 u. The Serve 1-Tevoko 1 (d) Mensen, als ik zoveel tegen de lei ding van een camping had, vertrok ik meteen. Als je electra wilt hebben in je tent of caravan dan weet je dat het niet op deze camping kan, dus moet je naar een camping gaan waar dat wél is. En als je dan 's eventjes wilt gaan vertellen hoe of 't dan wél moet en leden gaat werven onder het mom „de kampleiding laten we er buiten" dan krijg je die handteke ning wel. En als hij dan uiteindelijk onderuit wordt gehaald, nou dan kan je wel zeker 90% van je handteke ningen vergeten. Oprichters. Onze kampleider is een hartelijke man, evenals zijn vrouw. Hij zal ook wel 's de pest in hebben. Wie niet. Zeker als ze achter je rug de boel opjutten. Wat de toiletten betreft: Ze kunnen er slecht iemand bijzetten. Maar als de ouders hun kleine kinderen eens zouden begeleiden naar het toilet zou 't al heel wat schelen. De chemische toilets zijn in opkomst, daar komt echt ook wel een oplossing voor. En warme douche's en water gratis? Dat wordt een compleet waterballet. Het mag wel wat goedkoper, bijvoorbeeld 50 cent, maar dat komt misschien ook nog wel eens. Het jeugdkamp zal best wel problemen geven, maar het tweede jaar zal wel beter gaan. En plassen in de duinen, nou daar hoef je niet voor naar het jongenskamp, dat gebeurt regelmatig over de hele camping. Of zie ik dat alleen? Daar moest eigenlijk boete opstaan. Zelf heb ik maar één probleem: De schuif deur van de campers. Als die 's nachts (vaak hoor) open en dicht gaan zit je rechtop in je bed. De vuil containers hoeven niet te stinken als men de moeite neemt om de (gratis) vuilnis zakken te halen op het kan toor en ze te sluiten. Invaliden, oude ren en slecht ter been zijnden hebben mijn zegen om hun auto op het kamp te zetten. Nee, die club kunnen ze wel opdoeken. Zulke men sen verpesten de sfeer op de cam ping. Ik ga met plezier mijn 33e kampjaar in, en velen met mij. J. van der Veen-Moes Hilversum

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5