Bijeengeraapt podium toch leuk geheel Seizoensuitbreiding in museumsector merkbaar 200.000ste voor Ecomare Kerstbokaalwedstrijd brengt f4355,55 op Scouting houdt boerenkoolfuif Voorlichtingsavond akkerbouw Cursus kanoën in zwembad Calluna Ruit gesneuveld Verbranding kerstbomen Loslopende paarden Winkeldiefstal Info-team FIMV houdt maandelijks spreekuur Bowling houdt weer nieuwjaarstoernooi De Zwaan genekt op de twaalf TEXELSE COURANT PAGINA 7 ij VRIJDAG 5 JANUARI 1990 Marc Coehoorn was de 200.000ste bezoeker van Ecomare. Hij ontving uit handen van direc teur Jan Kuiper enige kadootjes. Ecomare ontving vrijdag de 200.000ste bezoeker, een absoluut record. Cijfers wijzen uit dat vooral in het voorseizoen meer mensen naar het centrum komen. Naast de seizoensverbreding heeft ook de openstelling op zondag voor een hoger bezoekers aantal gezorgd. Vorig jaar bezochten 178.905 mensen Ecomare. Precies een jaar geleden sloeg het „open podium" dat in Klif 12 werd gehouden, in als een bom. De crea- v tieve uitspatting van die nieuw jaarsmiddag schreeuwde als het ware om een herhaling. De organisa tie zette het evenement daarom voor de afgelopen jaarwisseling opnieuw op de kalender, ditmaal opgesplitst in een klassiek en een populair open muziekpodium. De aanmeldingen vielen tegen, zodat op het laatste moment werd besloten de optredens samen te voegen tot één program ma. Het als „klassiek" aangekondig de open podium op oudejaarsdag werd zodoende een smeltkroes van verschillende stijlen, die nochtans een aangenaam geheel vormde. De organisatie wilde wel eens zien hoeveel aanmeldingen men zou krij gen als slechts enkele mensen zou den worden benaderd om op te treden. Het aantal spontane reacties viel bar tegen, zelfs niet eens genoeg om één open podium te vullen. Met wat hulp uit eigen kring lukte dat tenslotte tóch. Van een „open podi um", dat juist de amateur-muzikanten die zelden of nooit voor het voetlicht treden in de gelegenheid stelt hun kunnen te vertonen, was toen geen sprake meer. Veeleer van een vere deld „vrienden van Klif"-programma, met een hoofdrol voor de familie Bar nard. Organisator Pip Barnard be treurde de geringe respons. „Ik weet zeker dat er genoeg mensen op Texel Op dinsdag 26 en woensdag 27 de cember werden in Manege Akenburg de traditionele Kerstbokaal wedstrij den verreden. De deelnemers wer den gesponsord door particulieren en bedrijven. Voor ieder behaalde punt bij de dressuurwedstrijden heeft de sponsor een bepaald be drag ingezet. Voorbeeld: Een deelne mer behaalt bij dit onderdeel 120 punten. Zijn sponsor betaalt hem dan een gulden per punt. De deelne mer zal zo een bedrag van f120,— aan sponsorgelden verdienen. Dit jaar reed Brian Witkamp het meeste sponsorgeld bijeen, namelijk f260,40; Hij won daardoor een prachtig ponydek, beschikbaar gesteld door de instructrices van de Waddenruiters en de Kloppertjes. Het sponsorgeld heeft de Stichting Overdekte Manege Texel hard nodig om de exploitatie dekkend te houden. Winnares van de Kerstbokaal 1989 werd Andréa Keyser met haar paard Unicum. Zij verzamelde de meeste punten bij de dressuur, het springen en de theorievragen over paard en paardesport tesamen. Er werd een totaalbedrag van f4355,55 aan sponsorgeld bij elkaar gebracht. De organisatie liep dankzij vele spontane helpende handen, vlekkeloos en het programma werd gejureerd en van commentaar voorzien door L. van Bronkhorst. Volgens instructrice P. Kamperman wordt er bewust voor gekozen om jongere ruiters aan deze wedstrijden deel te laten nemen. Men kan dan bekijken of ze geschikt zijn voor uitzending naar de federatie wedstrijden. Op de eerste wedstrijd dag liet men de ervaren wedstrijd ruiters deelnemen en op de tweede dag de ruiters met weinig of geen wedstrijd ervaring. Op de tweede dag werd er om deze reden een aange past springparcours gebouwd. Hier door hadden alle ruiters de gelegenheid om rond te komen. Uitslagen: L1 dressuur pony's: 1 Marleen Roeper met Pascal 132 punten; 2. Damèlle van Hove met Bianca 124+; 3. Femke de Harde met Sindie 124. L2 dressuur pony's: 1. Martine de Wit zijn die in het klassieke genre een mooie bijdrage kunnen leveren. Jam mer dat ze niet hebben gereageerd." Het nu gepresenteerde programma herbergde in elk geval voldoende kwaliteit. Zie bijvoorbeeld het eerste optreden, van Rachel Barnard (piano) en haar vriend Joeri de Vente (hoorn), die beiden een opleiding aan het Amsterdams conservatorium vol gen. De Vente is een van de weini gen die les krijgt van 's lands beste hoornspeler Jacob Slagter. Rachel Barnard opende fraai met een zwaar geladen stuk van Schumann, waarna De Vente niet geheel foutloos maar toch knap soleerde in een moeilijk werkje van Bernard Krol. Met Mozart sloten ze samen hun optreden af. Dwarsfluitiste Coja van Arkel, bekend als lid van Musica Texla, speelde een nummer van Claude Debussy, dat een enigszins vlakke vertolking kreeg. De Texelse kreeg evengoed een ste vig applaus van het in ruime mate opgekomen publiek, onder wie opval lend veel Duitse gasten. Twee niet-Texelse jongedames die bij een vriend op het eiland de jaarwis seling vierden, zorgden voor een stukje herkenbare „brunch-muziek". Loekie van der Heiden (viool, afgestu deerd aan het conservatorium) en Annemarie Pasterkamp (celliste in het Noordhollands Begeleidingsorkest) brachten een sonate van Vivaldi vlot en goed. Vervolgens was het de met Cinderella 119. M1 dressuur pony's: 1. Chloë Weel met Chamir 134. B dressuur paar den (niet fed.): 1. Andréa Keyser met Unicum 135; 2 Corrien Duin met Barones 125; 3. Cor Kossen met Zamora 124. B dressuur paarden: 1. Marian v.d Geest met Ciochrant 130; 2. Anne-Marie Reiding met Zorite 121. L dres suur paarden: 1. Corrien Duin met Barivaal 123. Stijlprijzen springen: pony's: 1. Chloë Weel met Chamir 73 punten; 2. Maartje Duin met Sophia 70; 3. Annemieke Kooiman met Xantha 66. paarden: 1. Andréa Keyser met Unicum 72; 2. Corrien Duin met Djahil met 71 3. Suzanne van Tongelen met Caprice Surprice 71; 4. Corrien Duin met Barones 69. B dressuur pony's A en B (niet fed.): 1. Benno Beuving met Robin 122; 2. Heidi Veenbaas met Kelly 118+-; 3. Josien Wolf met Spookie 118 B dressuur pony's C en D (niet fed.): 1 Harma Eilander met Valentijn 134; 2 Diana Kooiman met Tessa 128; 3. Felicity de Vries met Koko 127, 4. Petra Kooiman met Storm 126. B dressuur pony's: 1. Annelies Knip- scheer met Johnny 128; 2. Kirsten Zoetenlief met llkayso 113. Stijlprijzen springen: pony's A en B: 1. Benno Beuving met robin 75; 2 Christina Beuving met Robin 73; 3. Petra J. Noppert met Loes 72. pony's C en D: 1. Petra Kooiman met Storm 75; 2. Kirsten Zoetenlief met llkayso 72; 3. Diana Kooiman met Tessa 70; 4. Harma Eilander met Valentijn 68; 5 Natalja Witte met Hunter 67 Winnaars totaal dressuur, springen en theorie vragen: 1 An dréa Keyser met Unicum 276,5; 2 Chloë Weel met Chamir 274; 3. Marian v.d. Geest met Ciochrant 272; 4. Petra Kooiman met Storm 268,8; 5. Corrien Duin met Barones 267. Winnaar ponydek: Björn Witkamp met een bedrag van ƒ260,40. Scouting Texel houdt zaterdag om 18.00 uur voor de 44ste keer een boerenkoolfuif om het nieuwe jaar in te luiden. Alle leden zijn welkom in het gebouw aan de Bernhardlaan. Maandagavond is er een voorlichting savond voor de telers van akker bouwgewassen. Op deze bijeenkomst worden actuele zaken besproken zo als de mineralenboekhouding in de akkerbouw, braakregeling en teeltaan gelegenheden van allerlei akkerbouw gewassen. Deze voorlichtings avond wordt gegeven in het kader van het winterprogramma van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Texel" in „Bosch en Zee" en begint om 20.00 uur. beurt aan Pip Barnard in een voor ve len onbekend genre: „Elisabethan lo- vesongs". Engelse liederen uit de 17e eeuw. Begeleid door zijn zus Rachel op de piano zong Barnard met zijn luide, volle zangstem drie liederen, hetgeen hem met een zekere van zelfsprekendheid afging. Intermezzo Voor een afwijkend intermezzo zorg de Clarina Combé. Zij had speciaal voor het open podium uit leerlingen en oud-leerlingen een dansgroepje gevormd en een dans ingestudeerd op een klassiek nummer. Het ballet was iets onverwachts en oogste veel bewondering. Clarina Combé zélf zet te met een solo-dans op rock 'n' roll- klanken de deur open naar andere muziekstijlen. Lot Kombrink uit Oudeschild was de eerste met hedendaagse muziek. Een gevoelig optreden, waarin zij drie zelfgeschreven nummers zong terwijl ze zichzelf op gitaar begeleidde. „Na een mislukt optreden bij de Bandpromotie-avond afgelopen voor jaar, is dit mijn revanche", vertelde ze na afloop. De uitsmijter was toebedeeld aan een bekend Klif-duo: Saskia Oscar. Het laatste optreden van Saskia Eelman (zang) en Oscar Bremer (piano) in het Hoornder theater-restaurant dateerde alweer van een half jara geleden, maar ze klonken alsof ze nooit waren weggeweest. Aan zes popnummers van onder anderen Kate Bush, Carole King en Queen werd tot enthousias me van de zaal (die eigenlijk toch een klassiek menu dacht te krijgen voorgeschoteld) nog een toegift toe gevoegd. Voor Texelse geïnteresseerden orga niseert Zeekanocentrum Texel in ja nuari een zwembadcursus „eskimoteren". De eskimorol is een techniek waarmee een kanoër als hij is omgeslagen de kano weer kan oprichten, zonder dat hij de kuip van de boot hoeft te verlaten. Zeker op het buitenwater rond Texel is eski moteren een techniek die de veilig heid ten goede komt. Zowel ervaren als beginnende kanoërs kunnen deel nemen. De cursus is bedoeld voor ervaren kanoërs die de techniek nog niet of niet volledig onder de knie hebben, alsmede voor beginners die onder ge controleerde omstandigheden eerst wat meer zelfvertrouwen in de kano willen opbouwen, alvorens het bui tenwater op te gaan. De cursus om vat vier avondlessen van één uur in het bad van subtropisch zwempara dijs „Calluna". In principe is daarvoor op woensdag 17, donderdag 18, woensdag 24 en donderdag 25 ja nuari het zwembad gereserveerd van 22.00 tot 23.00 uur. In onderling overleg zou nog enigszins van deze tijden kunnen worden afgeweken. De prijs van de cursus bedraagt ƒ100,-, inclusief entree van het zwembad en gebruik van kanomateri aal van het zeekanocentrum. De prijs kan nog lager uitvallen, indien de ge meente Texel een subsidieaanvraag die voor de individuele deelnemers is ingediend, honoreert. Deze aanvraag zal echter pas na de cursus worden behandeld, zodat hierover vooraf geen zekerheid bestaat. Belangstel lenden kunnen meer informatie krij gen bij Zeekanocentrum Texel/Jos Engelvaart, Lijnbaan 37, of telefo nisch 15066 (ook voor aanmeldin gen). In de Kantoorstraat is in de nacht van zaterdag op zondag een ruitje van een winkel vernield, vermoedelijk omdat iemand er tegenaan is geval len. Deze persoon heeft zich niet gemeld. Mare Coehoorn uit Enschede betrad vrijdag als 200.000ste het centrum. Hij komt regelmatig naar Texel en bezoekt Ecomare om het jaar. Direc teur Jan Kuiper overhandigde hem een tas met kado-artikelen en het eerste exemplaar van de Texelse mu seumkaart. Begin juli werd in Ecomare de 100.000ste bezoeker verwelkomd. Het museum ontvangt jaarlijks meer mensen dan alle bezoekerscentra van de andere waddeneilanden bij elkaar. Zeker veertig procent van alle toe risten op het eiland gaat er naartoe. Ook in vergelijking met soortgelijke musea staat Ecomare aan kop. Een relatief klein aandeel van alle be zoek wordt gevormd door school- groepen. Ecomaredirecteur Jan Kuiper: „Er komen zo'n 15.000 scho lieren per jaar. Dat kunnen er ook niet veel meer worden, want we heb ben maar één zaal waarin we ze kun nen ontvangen. Maximaal zeven acht groepen per dag kunnen we hebben. In de loop der jaren is het aantal groepen dat hier komt wel gestegen, maar de grootte van de klassen is weer gedaald, dus dat heft elkaar op". Zomerweer Ondanks het mooie zomerweer, dat niet gunstig is voor musea, heeft Ecomare een goed jaar gehad. „Wij hebben daar toch niet zo'n last van omdat we ook een groot buitenge deelte hebben". Kuiper vertelt dat in tegenstelling tot andere jaren geen echte „piekdagen" zijn geweest, af gelopen jaar. „Het weer was ook constant mooi. Als je normaal een slechte dag tussen allemaal mooie hebt, stroomt het hier vol". Hoe kan de groei van het aantal be- Op de noodcamping aan de Wester- weg wordt zaterdag om 17.00 uur een traditionele kerstbomenverbran ding gehouden, onder toezicht van de brandweer. De Texelse jeugd haalt deze week zoveel mogelijk bomen op. Mensen die hun kerstboom zelf weg willen brengen, kunnen deze zaterdag afleveren bij de noodcamping. Op de Nieuwlanderweg heeft de poli tie in de nacht van woensdag op donderdag twee loslopende paarden gevangen en teruggezet in het wei land, waaruit ze waren ontsnapt. Uit een kadoshop in De Koog is don derdag een dameshorloge van het merk „Lorus" gestolen. Het had een waarde van ƒ139,-. zoekers worden verklaard? De zee honden van Ecomare zijn natuurlijk een grote trekpleister. In 1987 werd een enquête gehouden waaruit bleek dat éénderde van de bezoekers spe ciaal voor deze dieren naar het cen trum kwam. Sindsdien heeft Ecomare flink aan de weg getimmerd en is de naamsbekendheid veel groter ge worden. Trend Volgens Jan Kuiper is het stijgen van het bezoekersaantal een trend van de laatste jaren, die zich spoedig zal sta biliseren. „Vooral in het voorseizoen komen er meer mensen, maar die uit breiding houdt een keer op. Ik hoop dat het record dat we nu hebben ge haald geen eenmalige uitschieter is. De zeehonden hebben erg in het nieuws gestaan en veel mensen wil len die zo bedreigde soort zien, met het idee: nu kan het nog". Om het centrum voor de bezoekers zo aantrekkelijk mogelijk te houden wordt momenteel zaal drie over de zee opnieuw ingericht. Pronkstuk is de onlangs gevangen zeldzame krab. Daarnaast wil men de kwaliteit van de informatievoorziening nog meer verhogen. Kuiper: „Doordat het be zoekersaantal stijgt kén je dat ook. Vroeger hadden we seizoenskrachten tijdens de piekdrukte. Nu blijven vijf daarvan part-time in dienst. Kijk, die hoef je niet meer opnieuw in te wer ken. We proberen een specifiek Texel se natuurvoorlichting te geven met informatie die we niet zuiver uit boekjes halen. Het is een soort inter ne opleiding die alle werknemers hier krijgen". Ecosysteem Tot de plannen behoort ook de vor ming van een „mini-waddenzee" in het buitengedeelte van het museum, waarmee het ecosysteem wordt uit gelegd. „Dat zou in één moeite door kunnen, want we zijn daar nu toch Het info-team van de FNV heeft, naar aanleiding van de vele vragen die tot nu toe telefonisch werden gesteld, besloten een maandelijks spreekuur te houden. Vanaf 8 janua ri kunnen mensen iedere tweede maandag van de maand van 20.00 tot 21.00 uur terecht in het kan toortje achter woonhuis Gast huisstraat 60. Het FNV-team verstrekt ondermeer informatie over zaken als huursubsi die, studie-financiering, minimumloon, opzegtermijnen en ontslag op staan de voet. Voor spoedeisende zaken kan men uiteraard nog telefonisch bij het info-team terecht. aan het graven voor die waterzuive ring", aldus Kuiper. Hoewel er extra kassa-inkomsten zijn is het kaartje van Ecomare toch in prijs verhoogd. Dat moest, omdat men een financiële tegenvaller van ƒ60.000,- had. „De museumjaarkaart heeft een andere verdeelsleutel ge kregen. Vroeger kregen musea uitge keerd aan de hand van het totale aantal bezoekers dat er kwam. Dat was voor ons natuurlijk gunstig. Nu is dat niet meer zo en omdat hier re latief weinig mensen met een mu seumjaarkaart komen zijn we er helemaal mee gestopt", aldus Kuiper. Hij vindt de museumjaarkaart te duur geworden (ƒ40,-). Voordeelkaarten De prijzen van Ecomare zijn van ƒ5,- naar ƒ6,- (volwassenen) en van ƒ3,- naar ƒ4,- (kinderen) gegaan. Tevens zijn er twee nieuwe voordeelkaarten gemaakt: een meermuseakaart, waar mee een bezoek kan worden ge bracht aan Ecomare, het Maritiem- en Juttersmuseum, de Oudheidkamer en het Agrarisch- en Wagenmuseum. Deze kaart kost ƒ9,75 voor volwas senen en 6,75 voor kinderen. Daarnaast is er een Texelse museum jaarkaart, waarmee een jaar lang alle musea van de Stichting Texels Mu seum meermalen kunnen worden be zocht (Ecomare, Maritiem- en Juttersmuseum en Oudheidkamer). Deze kost ƒ17,50 voor volwassenen en ƒ12,50 voor kinderen. Door de prijsverhoging komt er extra geld binnen, dat niet alleen wordt ge bruikt om de tegenvaller van ƒ60.000,- op te vangen, maar ook voor het aantrekken van een extra medewerker. Enkele weken geleden is geadverteerd en daar zijn zeker vijftig reacties op gekomen. Jan Kuiper is blij dat Ecomare zo goed draait. „Je steekt er allemaal veel werk in en doordat daar een grote respons op komt kun je het steeds leuker maken. Geld overhou den zal ons niet gebeuren, want als we een keer zoiets beleven dan verla gen we de entreeprijs. De financiële drempel moet zo laag mogelijk zijn". In bowling De Koogel wordt zaterdag en zondag weer het jaarlijkse nieuw jaarstoernooi gespeeld. De voorron den bestaan uit twee games double en vier games single. De zes hoogst geplaatste dames en heren spelen hierna nog een finale over zes ga mes. Alles wordt gespeeld op basis van handicap. Zaterdag beginnen de Singles om 14.50 uur zondag wordt er om 11.00 uur gestart. De finales zijn zondagavond om 18.00 uur. Be langstellenden zijn zondagavond om 18.00 uur. Belangstellenden zijn beide dagen van harte welkom. Informatie bowling De Koogel, telefoon 17672. De Zwaan heeft tijdens de laatste dartpartij van het jaar 1989 een bit tere nasmaak aan het getal 12 over gehouden. In de wedstrijd tegen het eerste team van De Pilaar moest De Zwaan nog één 12 gooien om de wedstrijd met 5-3 te winnen. De 12 werd niet door hen, maar door De Pilaar gegooid. Deze kwam zodoen de op een hoger puntentotaal uit en won daardoor de wedstrijd met 5-3, en liet hun tegenstander met lege handen naar huis gaan. Een ander hoogstandje in deze wed strijd was de overwinning van Tanja Klaassen van De Pilaar, op de uit En geland afkomstige Rick Nicolls. Dit gebeurde op een overtuigende manier door in het eerste spelletje uit te gooien op 67 punten. De andere wedstrijd van de avond ging tussen De Kuip en The Big Sip. Twee weken terug was de eerste wedstri|d tussen beide teams in een overwinning voor de Kuip geëindigd, the Big Sip wilde aantonen dat die overwinning een foutje was geweest. Nanning Kikkert, die de vorige partij ongenaakbaar was, moest nu het spits afbijten te gen Jan Duinker van The Big Sip. Het werd een afgetekende overwin ning voor Duinker en zodoende een goede opsteker voor The Big Sip. De ze ging hierna onverdroten door, en nam een 4-2 voorsprong na de sing les en doubles. Bij de doubles gooide Jan Duinker een Shanghai als ope ning. Een Shanghai wil zeggen: de eerste pijl in de double, de tweede in de single en de derde pijl in de treble. De tac-tic werd een prooi voor De Kuip. Zodoende werd de uitslag 4-4. De hoogste score was voor Nanning Kikkert met 171 punten. Hij gooide tijdens de tac-tic drie keer 19. Door deze uitslagen is de stand als volgt: Pilaar 1 6-9, Big Sip 6-9; De Zwaan 6-7; Dik ke Mik AH Sorts 7-6; 't Cafeetje 6-5; Pilaar 2 5-3; De Kuip 6-3. Programma vrijdag 5 januari: Pilaar 1-Dikke Mik All Sorts De Kuip-Pilaar 2 De Zwaan-'t Cafeetje De wedstrijden beginnen om 21.30 uur. Cor van Heerwaarden bedankt alle deelnemers aan het open podium.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7