„Herboren" kersttoernooi op t.v.? volgend jaar weer Leo van Veen: „Opzet zeker niet sober" Eilandcompetitie volleybal Gymclub Oudeschild streed onderling Schaaksimultaan Opmerkelijk verlies Gamma 3 van ZDH Scouting hield poolexpeditie Nieuwjaarsvoetbal Dirk Westerlaken puzzelritkampioen Containerbrand Foto's: Arend Nijkamp VRIJDAG 5 JANUARI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Smaakmaker Johan Steur dreigend aan de bal Uitslagen dinsdag 2 januari 1990: Mannen: Stuc. v/d Woude-Graaf Spuiterij 0-3; Amrobank-Versluis 2-1; BCT Sportshop-Music Shop 0-3; Bremakker 1-Paal 28 3-0; Cockey's kapsalon-Kobeko 1-2; DGM-De Krim 0-3. Vrouwen: Witte en Witte-Mantje Sport 0-3; Zegel Modes-Visserbouw 3-0; 7-Porvinciën- Question 2-1; Taveerne-DA 3-0; Service Cen tre Texel-De Rival 2-1; Leydekkers-De Verfbus 3-0, Meermarkt-De Krim 3-0; Sportshop- Durper Drup 1-2; Ass. Bremer-ASC 3-0. De verdiende toernooiwinnaar Volendam. Tweede van links staand Johan Steur, gehurkt tweede van links viagger/supporter Dick Witte en vierde van links international Frank Berghuis. Veld A Mannen: 18.30 u. RWS-Bremakker 2 Paal 9 19.12 u. DGM-Paal 9 RWS 19.54 u. Teso-Haarstudio DGM 20.43 u. Music S-Paal 28 Teso 21.30 u. Gr. Slock-Kobeko Music S. 22.18 u. Krim-Autocent Kobeko Veld B; Vrouwen, gemengd en mannen: 18.30 u. Rentenaar-Krim ACS 19.12 u. ACS-Rival Krim 19.54 u. NBC-Euroase SStoepa 20.43 u. St.Jan-Stoepa NBC 21.30 u. Rabmix-Balcken St.Jan 22.18 u. Bremak.l-Versluis Gr.Slock Veld C Vrouwen: 18.30 u. Ass.Bremer-DA Cocky's 19.12 u. Vissers-Cocky's Bremer 19.54 u. 7-Prov.-Meermarkt Verfbus 20.43 u. Westerlaken-Verfbus Zegel 21.30 u. Zegel-Klif 23 Westerlaken 22.18 u. Question-Wïtte W Klif Wedstrijdleiding: Ilse en Andries (in formatie Agnes, telefoon 13540). Ad van der Wiel IRKC) stijlvol in actie tegen Jong PSV. Tegen RKC werd het 2-2, dankzij doelpunten van Rob van der Stap en Paul van Exel. De thuisploeg deed het dus niet beter of slechter dan in andere jaren: af en toe een puntje pakken, maar weinig kans op méér. Misschien is het een goed idee om het team volgende keer te versterken met een zeer goede gastspeler. Met bijvoorbeeld een Gerrie Mühren in de ploeg zouden de kansen aanzienlijk stijgen en kan leuk zijn voor het Texelse publiek. Gamma-speler Gerrie Plaatsman behaalde nog een klein persoonlijk succes. Hij won een wed denschap om tien pilsjes door tegen RKC de Texelse profvoetballer Martin Koorn (die bij de tegenpartij De jaarlijkse onderlinge wedstrijden van gymvereniging Oudeschild von den voor het eerst plaats in de nieu we sportzaal. De opkomst was groot, zowel van de deelnemers als van de toekijkende ouders. Verenigingskampi oen 1989 werd Mala Zwierenga met een totaal van 49,7 punten. Uitslagen Groep 1: I.Livia de Porto (44.1); 2. Cor Vonk (43,3); 3.Bart Tuitman (43,0). Groep 2 1.Marleen van de Werve (47,1), 2.Kim Groenedaal (45,6); 3 Saskia Witte (45,5). Groep 3: I.Mala Zwierenga (49,7); 2.Sebastiaan Schaatsenberg (47,2); 3.Colette Zijerveld (46,3). meespeelde) door de benen te spe len. De Oud-internationals waren niet met hun sterkste selectie het Marsdiep overgestoken (dit gold overigens voor méér ploegen en was mede te wijten aan het late tijdstip waarop het defi nitief doorgaan van het toernooi kwam vast te staan). Dit was echter geen excuus voor het wangedrag van het team tegen Lierse SK. Met name de gebroeders Van der Kerkhof trachtten hun tekortkomingen te ver bloemen met provocaties en grof spel. De scheidsrechter stuurde René van der Kerkhof en Wim Rijsbergen daarom een tijdje buiten de lijnen. PSV-trainer Guus Hiddink (een gewild object voor de t.v.), meegekomen met het wisselvallige Jong PSV, kon de verleiding niet weerstaan en voetbal de op de tweede avond mee met de Oud-internationals. Jong PSV tenslot te had in de voortdurend meevoetbal- lende Wim de Ron de beste doelman van het toernooi. Alleen Gamma keeper Charles Ipenburg kwam een beetje in diens buurt: allebei wisten ze een doelpunt te scoren.... Bij schaakclub Den Hoorn wordt woensdag in café Happy Days een simultaan gehouden door Texels kam pioen Jaap Dros. Het begint om 20.00 uur. Deelnemers kunnen zich opgeven bij Jan Commandeur, tele foon 19568. Afgelopen week kwam alleen de hoofdklasse in actie. De opmerke lijkste uitslag was ongetwijfeld de 6-4 winst van ZDH op Gamma 3, waardoor Gamma 3 de aansluiting met de subtop is kwijtgeraakt en ZDH is opgeschoven naar een plaats in de middenmoot. De koplopers maakten geen fout. Ca sino 1 won met 4-1 van het nu toch wel erg afgezakte Klif. Jelleboog won met dezelfde cijfers van Casino 2. Van de teams in de subtop kwam al leen Gamma 2 tot winst, terwijl Mantje een punt af moest staan aan De Krim. De stand in de hoofdklasse (uit 10 wedstrijden): 1. Casino 1 18; 2. Jelleboog 17; 3. Mantje 14; 4. Gamma 2 13; 5. Gamma 3 10; 6. Tex.BV 2 9; 7. De Krim 8; 8. Klif 8; 9. ZDH 8; 10. Casino 2 7; 11. De Koog 6; 12. Rab 3. Komende week komt de hoofdklasse twee keer in actie (vrijdag en zon dag). Het programma van zondag (7-1-'90) was oorspronkelijk het pro gramma van zondag 14-1-'90. De wedstrijden beginnen om 12.30 uur. Het is voor het eerst, dat de hoofd klasseteams op zondag in actie komen. Al ontbrak de sneeuw, de deelne mers aan de poolexpeditie van Scou ting Texel, die van donderdag tot zaterdag duurde, hebben het wél koud gehad. De Scouting-verkenners trokken aan de hand van opdrachten het hele eiland over. Op de barbecueplaats in de Dennen moest men zelf eten ko ken. In de Slufter moest via een touwbrug de geul worden overgestoken. Nie mand haalde een nat pak, wat gezien de temperatuur wel zo prettig was. De tocht eindigde in het clubgebouw, waar de deelnemers vermoeid, maar tevreden de laatste nacht van de tocht doorbrachten. Voor het eerst was er t.v. bij het Gamma-toernooi. Verslaggever John Haenen interviewt hier PSV-coach Guus Hiddink. enkele jaren geleden, heeft het onder de Nederlandse profvoetballers nog een grote reputatie. Dat zegt Leo van Veen, die eerst als speler (o.a. FC Utrecht) en nu als trainer (van RKC uit Waalwijk) alle kersttoernooien op Texel heeft meegemaakt. Desge vraagd vertelt hij het toernooi in zijn huidige vorm „absoluut niet sober" te vinden. Van Veen: „De opzet is goed. Het toernooi is sterk bezet en dan maakt het niet uit of je tien of zes teams hebt. De profs zorgen voor spectaculair, aanvallend voetbal. Saai spelende „echte" zaalvoetbalteams zijn er niet bij. Een klein deelnemers veld werkt in het geval van Texel ook selectief. Dankzij de uitstraling die het toernooi in de loop der jaren heeft opgebouwd, is het voor de clubs een eer om hier te mogen ko men. En als ze hier eenmaal zijn gaat het er fanatiek aan toe. Geen team kan het zich permitteren te verlie zen." Functioneel Dit laatste aspect kan doorslagge vend zijn voor proftrainers om te besluiten naar Texel te komen. „Som mige trainers zijn niet zo gechar meerd van zaalvoetbal, maar ik zie dit als een goede training die tevens functioneel kan zijn. In de zaal, op een kleine ruimte, kunnen bepaalde tekortkomingen of kwaliteiten van de spelers aan het licht komen, waar mee je bij de beoordeling van die spelers als trainer je voordeel mee kunt doen", aldus Leo van Veen. Hij vertelt dat het toernooi in brede kring bij de profvoetballers leeft, ,,'n Kwestie van mond-tot-mond reclame bij de spelers onderling. Volgende week op de training krijg je verhalen over hoe leuk het was op Texel. Ook ditmaal weer, ja. In dat chinees restaurant bijvoorbeeld was de sfeer ouderwets goed. Verder vind ik dat het eiland zich uitstekend voor een dergelijk meerdaags gebeuren leent. Texel heeft geen startgelden nodig." Johan Steur Het verreweg beste team, Volendam, werd ook toernooiwinnaar. Met Jo han Steur hadden de oranjehemden ook de ster van het toernooi in de gelederen. Steur was al een paar maal op het Gamma-toernooi aanwe zig geweest, maar nog nooit zo op vallend als nu. Vooral op de tweede dag groeide hij uit tot de grote smaakmaker, met weergaloos spel in de laatste wedstrijd als bekroning. Steur moest in die partij, tegen de Oud-internationals, liefst vijf goals maken om Eric Viscaal van Lierse SK (goed voor 10 goals) te passeren als topscorer van het toernooi. Tot vreugde van het publiek lukte hem dat. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat Steur, toen Volendam eenmaal een 4-1 voorsprong had bereikt, door zijn tegenstanders geen strobreed meer in de weg werd gelegd. Welis waar wist keeper Piet Schrijvers een aantal goede kansen ongedaan te maken, maar hij kon niet verhinderen dat tenslotte een 9-1 overwinning voor Volendam op het scorebord prijkte In die laatste wedstrijd stond weinig meer op het spel, omdat Volendam al toernooiwinnaar was. Dit gebeurde onder meer door eerst simpel Gam ma met 4-0 op te rollen en vervol gens de steeds beter spelende Belgen van Lierse in een spectaculai re wedstrijd met 8-5 te verslaan. Thuisploeg Gamma boekte, na de verrassende overwinning op de eerste avond, ook op de tweede avond een succesje. Traditioneel voetbalde ZDH op nieuwjaarsdag tegen een elftal, sa mengesteld uit voormalige eerste elf talspelers van deze club. Arie Dijker nam op zeer bekwame wijze de arbi trage voor zijn rekening en hield de touwtjes goed in handen. Ruud Bak ker had in de hoedanigheid van coach van het gelegenheidsteam de De laatste MAB puzzelrit van het jaar, de oudejaarsrit, verreden op za terdag, gaf het kampioenschap een onverwachte wending. Door het weg blijven van kanshebber Peter Daalder werd Dirk Westerlaken, door deze laatste rit te winnen, de nieuwe kam pioen. Simon van Tatenhoven behaal de in totaal een gelijk aantal punten maar haalde die uit vier ritten, terwijl Westerlaken het in drie deed, zodat hij zich de nieuwe kampioen mag noemen. Uitslag: 1. Dirk Westerlaken 11 straf punten; 2. Bert Barhorst 44; 3 Peter Hin 78; 4. Simon van Tatenhoven 84; 5. Gieze Ran 99 Eindstand: 1. Dirk Westerlaken 60 punten; 2. Simon van Tatenhoven 60; 3. Peter Daalder 54; 4. Bert Barhorst 50; 5. Anne de Vries 30. handen vol om de eigenzinnige ploeg naar zijn concept te laten spelen, maar uiteindelijk volgden zij toch zijn aanwijzingen op en traden zij als col lectief naar buiten. De wedstrijd ging zeer lang gelijk op met aan beide zijden kleine kansjes. Uiteindelijk deed het conditionele overwicht van jong-ZDH de oud- spelers toch de das om en werd mid dels een kopbal de wedstrijd in het voordeel van de huidige selectie beslist. Na deze match, waarvan de speelbal door oud-ZDH-er Doede de Vries werd geschonken, was er een drukbezochte nieuwjaarsreceptie, waarbij voorzitter Piet van Vliet in zijn nieuwjaarsrede de toehoorders wees op het feit dat ZDH een goed jaar achter de rug had: De prestaties van de teams stemde hem tot tevre denheid en ook binnen de vereniging loopt alles naar wens, waarvoor hij de actieve leden prees. Een uur voor de jaarwisseling vatte in De Cocksdorp een papiercontainer vlam, waarschijnlijk door een ver dwaald stuk vuurwerk. De brandweer was snel ter plaatse en had het vuur gauw onder controle. De voorraad oud-papier ging verloren. De imposante Piet Schrijvers verdedigde het doel van de Oud-internationals. Oud-international Wim Rijsbergen schermt de bal vakkundig af. De afgelopen editie van het jaarlijkse kerstzaalvoetbaltoernooi van z.v.v. Gamma heeft de vuurproef overtui gend doorstaan. Het publiek liet het sterk afgeslankte toernooi niet in de steek en dat deed organisator Wim Koorn na afloop opgelucht opmer ken: ,,We voelen ons als herboren. Deze grote belangstelling is een hart onder de riem om door te gaan." Ook de televisie liet het toernooi niet in de steek, een dreiging die aan het eind van de eerste avond even in de lucht hing. Veronica Sport maakte echter ook de volgende dag weer volop opnamen en zal er zaterdag 6 januari circa tien minuten van in beeld brengen. Verslaggever John Haenen toonde zich zeer positief en zei dat het Gamma-toernooi wat hem betreft volgend jaar weer op t.v. komt. Hae nen: „Sport is voor ons een stukje amusement. Nou, de amusements waarde lag hier hoog. We hebben hier leuk voetbal gezien, geen saai geschuif. Dat het daarbij ook nog erg gezellig was, telt voor een sportpro gramma minder maar is natuurlijk wel mooi meegenomen. Wat mij be treft komen we hier volgend jaar te rug." Dat heeft Haenen echter niet alleen voor het zeggen. Chef-sport Bob de Jong heeft het laatste woord. Juist De Jong was degene die geïrriteerd had gedreigd zijn cameraploeg terug te trekken, nadat hem enkele kriti sche vragen waren gesteld over de financiële constructie. Zoals wij in de vorige krant reeds meldden bleek de veronderstelling dat een reclamebu reau in opdracht van Veronica voor bordadverteerders zou zorgen, on juist. Niet de omroep, maar de toernooi-orgamsatie (de kersverse stichting Zaalvoetbalpromotie Texel) moest zorgen voor sponsors. Het „dreigement" bleek een storm in een glas water, want het reportage- team ging onverdroten door met fil men. Niet alleen in de sporthal werden opnamen gemaakt, ook in chinees-restaurant „Azië" (waar na afloop van de eerste toernooi-avond feestelijk werd gegeten), discotheek „Jelleboog" (prijsuitreiking) en op di verse mooie plekjes op het eiland. Hoewel het toernooi qua deelnemers veld is gehalveerd in vergelijking met

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9