„Ik heb m'n sigaretten maar thuis laten liggen" Rookverbod openbare gebouwen: Texelse A-junioren selectie Noordhollands kampioen Club van 50 kwam er bekaaid af.... Kerstboomverbranding grootser dan ooit Geslaagd Urineren Containerbrandjes PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 9 JANUARI 199[ Roken in openbare gebouwen een morele overtreding ten opzichte van met-rokers. Wegens een vergissing onzerzijds tij dens de opmaak van de vorige krant, is het artikel over de Club van 100 en de Club van 50 slechts ten dele geplaatst. Het verhaal kreeg hierdoor een nogal abrupt einde en met name de Club van 50 (ZDHI kwam hierdoor nauwelijks aan bod. Onder het aanbieden van onze ver ontschuldigingen, drukken wij bij de ze het ontbrekende stuk in zijn geheel af. „Op tijd de betalingen binnen heb ben, daar staat of valt de hele plan ning mee", aldus Weijdt. Bij de gymafdeling van Z.D.H. werd dit jaar een wens door de club van Vijftig vervuld. „Daar moest een nieuwe springplank komen", zegt Weijdt, „maar een goede kost f450,—. Doordat we echter f250,— van de gemeente als subsidie kregen omdat we een officiële club zijn, werd het zelfs een hele goeie van f700,-". Een bezoek aan Feyenoord, afgelopen zomer was voor zo'n 30 voetballert jes van Z.D.H. een pracht ervaring. Het hele elftal van deze eredivisie was aanwezig, de kleedkamers en de bestuurskamer werden bekeken en als klap op de vuurpijl mochten ze al het prijzenwerk bewonderen waaron der de eens gewonnen Europacup. Als voorbeeld van de activiteiten van de Club van Honderd vertelt Boswijk: „Vorig jaar stonden Bob Bakker en ik samen in de rij om het elftal van Texel 1 dat toen de promotie vierde, te feliciteren. In onze handen hadden we een bal als cadeau. Er stonden er nog een stuk of zes met een bal en toen bedachten we dat er iets anders moest gebeuren. Een scorebord op het A-veld misschien? Nee, een beter idee was om de verlichting op het trainingsveld te verbeteren, ook al omdat op dat veld veel jeugd speelt. We zijn nu dus aan het bekijken hoe we dat zullen doen, waarschijnlijk ko men er aan beide zijden van het veld in het verlengde van de middellijn twee lichtmasten bij. „Ook de trai- ningsdagen met Gerrie Mühren wer den door de "Club van Honderd" betaald. „Zoiets kost toch gauw f2.500,—, maar een succes was het wel", aldus Boswijk. Weinig dames Jammer vinden beide heren het dat er maar zo weinig dames lid zijn van hun club: in Den burg slechts één en Den Hoorn een paar. Een financieel voordeel zoals korting op de toe gangskaart bij een voetbalwedstrijd, geeft het lidmaatschap niet. Wel de voldoening dat een deel van de jeugd hun sport nog leuker kan beleven en dat moet een ruime compensatie zijn voor een financiële bijdrage. Wie inte resse heeft in het lidmaatschap, kan contact opnemen met de secretaris sen van beide clubs: dhr. Boswijk (tel. 13375) en dhr. Moeskops (tel. 19648). De kerstboomverbranding op de noodcamping is zaterdag naar volle tevredenheid verlopen. Onder ruime belangstelling vielen minstens 150 bomen aan de vlammen ten prooi. ,,We hebben nog nooit zoveel bomen gehad. Het is echt een topjaar", al dus Pablo Brandenburg (13 jaar), één van de organisatoren. Samen met Maarten Koorn en Rutger Zoetelief nam hij drie jaar geleden het initiatief om de kerstbomen in één grote partij te verbranden. In 1988 werd er met 20 bomen een aarzelend begin gemaakt, verleden In r Pablo Brandenburg, Rutger Zoetelief en Maarten Koorn, de drie initiatiefnemers van de boomverbranding Aan de Hogere Economische School slaagde Dorien Tolenaars voor Inter nationaal Management. Brandweervrouw Astrid Peters llinksl voor het eerst in actie bij de Texelse brandweer Overtreding Tegen mensen die de rookverboden aan hun laars lappen, kan weinig worden gedaan. „Er staan geen sancties of boetes tegenover," aldus Tijmen Jilderda van de Rijkspolitie. „Als de rechten van de niet-rokers geweld wordt aangedaan, moet dat meer als een morele overtreding wor den gezien." Op het politiebureau hebben de rook-perikelen niet tot pro blemen geleid. In overleg is vast gesteld op welke werkkamers mag worden gerookt. Een rookverbod in de kantine van SV Texel wordt door secretaris C. Scher mer met echt haalbaar geacht. „Don derdag hebben we bestuursvergadering, dan zullen we ons over de zaak buigen. Maar als het van het bestuur afhangt, weet ik het antwoord wel. We roken op één man na, allemaal. Nee, als het niet echt van bovenaf wordt opgelegd, zal er bij ons gerookt mogen worden." Sinds dat bord hier op de deur hangt, heb ik m'n sigaretten maar thuis gelaten. Ontzettend moeilijk, hoor. Vooral 's morgens bij de koffie mis ik het verschrikkelijk." De balie medewerkster van het raadhuis heeft het er niet gemakkelijk mee. ..Maar dat wil niet zeggen dat ik het rookverbod op zich geen goede zaak vind. Misschien is het nu eenvoudi ger om straks helemaal te stoppen De glazen deur van het gemeente huis is na de jaarwisseling voorzien van een verbodsbord, dat aan duide lijkheid mets te wensen overlaat. Het per 1 januari ingestelde rookverbod geldt voor alle openbare gebouwen die door de staat, de provincie of de gemeente worden beheerd. „Als er een ruimte was, waar je even heen kon gaan om te roken, zou ik er mis schien minder moeite mee hebben", vertelt een niet van zijn pijp los te denken ambtenaar. „Maar dit is een regelrechte ramp." Het college, dat zich overigens nog over het rookver bod moet uitspreken, heeft advies gevraagd van de medezeggenschap scommissie. jaar werd dit uitgebouwd tot 75 kerstbomen. Nadat de brand was uitgewoed, volg de een attractie die minstens zo groot was als het kijken naar de boomverbranding op zich. Onder toe ziend oog van de brandweer moch ten de kinderen het vuur zelf „uitspuiten". Brandweercommandant H. Groote is van plan volgend jaar in verschillende dorpen een georganiseerde boomver branding te houden. Hiermee wil de brandweer het „in het wilde weg" verbranden voorkomen. Aan de geor ganiseerde boomverbrandingen, uiter aard onder toezicht, kan dan een wedstrijd gekoppeld worden. Willem Kalk, pachter van gemeentelij ke sporthal Ons Genoegen, vertelt dat er nog onduidelijkheid heerst rond het rookverbod. „In de kantine wordt nog gewoon gerookt. Maar er hangt gelukkig een goede rookverdrij ver. Het is trouwens opvallend hoe veel er hier gerookt wordt Landelijk schijnen er twintig rokers op tachtig met-rokers te zijn. Hier ligt de situatie precies omgekeerd. Van de honderd man roken er beslist tachtig. Maar ik weet nog niet wat er gaat gebeuren. Ik wacht het af." Feestavonden Verzorgingstehuis St. Jan heeft slechts één recreatieruimte. Volgens de bepalingen mag één derde deel vrij worden gemaakt voor het roken, mits er voldoende afzuiging en venti latie is. Direkteur Hans Bakker: „Het roken heeft hier nog nooit problemen gegeven, omdat slechts een klein ge deelte van de mannelijke bewoners rookt. Die zitten alle dagen gezellig bij elkaar aan één tafel, in een hoekje van de zaal. Daarom gaan wij hier ook met tegen de bewoners zeggen dat er beneden niet gerookt mag worden. Je hebt wel kans dat we op feestavonden een rookverbod instel len." „In de overige delen van de openbare ruimten, zoals gangen, trappen en de lift, is het natuurlijk wel verboden. Over roken in de personeelskantine is in onderling overleg afgesproken dat er na een bepaald deel van de pauze gelegenheid is een sigaret op te ste ken. Maar dat is een zaak die onder ling is uitgevochten." Scheidingswand J. Donatz, direkteur van de Stichting Samen-Eén-Gollards, vertelt dat ro kende bewoners van Verpleeghuis Texel net zoals voorheen terecht kun nen in de recreatiezaal. „Mensen die hier wonen, moeten kunnen roken als ze daar behoefte aan hebben. De bewoners-familieraad heeft om die re den besloten dat het roken in de re creatiezaal niet afgeschaft wordt. De huiskamers in het Verpleeghuis waren al rookvrij, dus dat is geen punt. Als het roken in de recreatiezaal echter overlast geeft, kunnen we altijd de scheidingswand nog dichttrekken. Dat is niet ideaal, maar je zult wat moeten." Verleidelijk De enige ruimte waar volgens de re gels verder nog gerookt mag worden, is op de werkkamers. Jan Vonk, hoofd verpleging, is de enige die hier over in het Verpleeghuis beschikt. „Officieel mag ik hier m'n gang gaan, ja. Dat is natuurlijk heel verleidelijk, maar moreel vind ik dat ik dat niet kan maken tegenover de rest van het personeel. Ik ga dus een zware tijd tegemoet. Ik ga hier niet zitten paf fen, terwijl ik weet dat de anderen op een houtje zitten te bijten." In de recreatiezaal van de Gollards wordt een „rooktafel" ingesteld. De ze stamtafel is alleen bestemd voor rokende bewoners van het tehuis. Be zoek wordt geacht de rookwaren thuis te laten. Als desondanks nog overlast wordt ondervonden, wil de bewonerscommissie het helemaal verbieden en kunnen de bewoners al leen nog op hun kamer een rokertje opsteken. Onwerkbaar Het Jeugd en Jongerenwerk op Texel meldt de zaak erg onduidelijk te vin den, omdat ze - waarschijnlijk bij ver gissing - niet direct aangeschreven zijn. „in 't Asiel kan ik me trouwens geen rookverbod voorstellen. Dat wordt een volstrekt onwerkbare si tuatie," aldus Bart Heijnen. „Echte duidelijkheid over de verdere situatie in d'Ouwe Ulo hebben we nog niet. Daar moet nog uitspraak over volgen. In de Muziekschool heerste al een rookverbod, dus daar verandert niet veel. Aan de bar mag waarschijnlijk gewoon gerookt worden. Een paar meter verder mag het echter ineens met meer. Ik vraag me af hoe dat in de praktijk gaat werken." Voor het eerst in het veertienjarig bestaan van het Texelse zaalvoetbal heeft een Texelse selectie een Noordhollands kampioenschap ge wonnen. De A-junioren selectie heeft zondag de titel behaald door in de fi nale tegen het rayon Almaar de pe nalty's na de 3-3 eindstand beter te nemen. De afdelingsteams van Amsterdam, Leiden en Haarlem en de rayonselec- tie's van Den Helder, Alkmaar en West-Friesland en Zaanstreek en het Texelse team zijn de acht deelnemers die dit jaar in sporthal de Opgang in Hoorn streden om de titel Noordhol lands kampioen. Texel zat samen in de poule met Den Helder, Amster dam en Alkmaar. Stuk voor stuk ge renommeerde deelnemers die dit toernooi allemaal al eens hadden ge wonnen. Texel starte tegen Den Helder. Men liet van de overkanters geen spaan heel. Binnen tien minuten hadden de Texelaars de tegenstander naar een 3-0 achterstand geschoten, door drie doelpunten van Jeffrey Androg, die dit toernooi weer eens bewees Texels meestbelovende voetballer te zijn. Den Helder kwam nog even terug tot 3-1, maar kon tegen de consequent verdedigende Texelaars aanvallend niets meer uitrichten. De tweede wedstrijd tegen Amster dam won Texel met 1-0. Ook in deze wedstrijd bewees het eiland-team weer hun discipline. Men wil goed voor elkaar werken, een voorwaarde tot succes. In de derde wedstrijd was Alkmaar de tegenstander. In de poule waarin men speelde was geen van de ploe gen zeker van de kruisfinale, al mocht Texel deze wedstrijd met 3-0 verliezen om nog geplaatst te zijn. Twee onoplettendheden in de ploeg bezorgden Texel een 2-0 nederlaag, de enige die de selectie kreeg te slikken. In de kruisfinale tegen het team van Leiden bleek dat de gevreesde Leide- naren tegen het collectief van Texel geen antwoord hadden. In de andere poule hadden ze alle wedstrijden makkelijk gewonnen. Het sterk indivi duele spel moest het afleggen tegen Texel. Onder aanvoering van aan valsleider Germaine Raalte won Texel met 5-1 van de sterke tegenstander. In deze wedstrijd bereikte het team een absoluut hoogte punt. Met snel aanvalsspel, op zijn tijd een goede in dividuele actie van onder meer Gerko van Putten, reikte het team naar gro te hoogte. Texel had zich geplaatst voor de fina le tegen Alkmaar, dat de West-Friese selectie verslagen had. De wedstrijd begon aarzelend, beide ploegen ke ken eerst de kat uit de boom. Texel opende de wedstrijd door de twee eerste kansen te creëeren. Toch scoorde Alkmaar als eerste. Een van de weinige verdedigingsfouten werd onmiddellijk afgestraft. Texel kwam weer langszij doordat een getergde Sjoerd Postma een Alkmaarder verde diger flink opjoeg en zodoende de bal net genoeg wist te raken, waarmee de stand weer op 1-1 kwam. Arjen Rienks zette Texel met een verschrik-' kelijk schot op voorsprong. Alkmaar kwam weer op gelijke hoogte. In de tweede helft leek het of beide ploegen zodanig in evenwicht bleven: dat de wedstrijd 2-2 zou blijven, tot drie minuten voor tijd Texel een vrije schop kreeg. Marcel Ris joeg deze zo verschrikkelijk hard in de kruising, dal Texel op 3-2 voorsprong kwam. Alk maar paste een keeperswissel toe om zodoende een man-meer situatie ij te creëeren. En met succes, want men kwam weer gelijk. Bloedstollend De laatste twee minuten waren bloedstollend. Voor Texel kreeg Ger maine Raalte een prachtkans, terwijl aan de andere kant Jan Willem Kraay nog reddend moest optreden. Beide ploegen hielden elkaar in evenwicht, zodat penalty's de beslissing moesten brengen. De eerste drie gin- gen voor beide partijen gelijk op. Daarna was het Alkmaar dat de eer ste miste. Helaas voor Texel ging de beslissende penalty ook mis. Sander Stolk hield de volgende penalty van Alkmaar. Marcel Ris schoot de win nende penalty voor Texel onhoudbaar achter de Alkmaarse doelman, waar door de feestvreugde kon beginnen. De zege krijgt nog meer glans als men bedenkt dat Texel met twee B- junioren, Marcel Ris en Gerko van Putten speelde en vier debutanten in de selectie had. De twee wisselspe lers Sil Warnaar en Pascal Spigt le verden positieve bijdragen die zeker bijdroegen tot het succes. Na een vierde en een derde plaats werd nu een kroon op het werd van coach- duo Frits Androg en Willem Ooster hof gezet Het beleid van de rayon commissie Texel heeft z'n vruchten afgeworpen. Dit is mede mogelijk ge maakt door de sponsoring van Man- tje Sport en de Recreatie Stichting Texel. Een inwoner van Den Burg maakte bij de politie melding van een exhibitio nistisch voorval in De Koog. Rond ne gen uur 's avonds zagen de twee dochters van de Texelaar door het raam van het zwemparadijs een man urineren. Hij deed dit zo opvallend, dat hieruit opgemaakt kon worden dat hij gezien wilde worden. De brandweer rukte dit weekeinde tweemaal uit voor brand in contai ners. Vrijdagavond ging de inhoud van een gloednieuwe container op bungalowpark „Slufterhoek" in vlammen op. Zaterdagmiddag ont stond brand in een container op bungalowpark „De Krim". De brand weer had het vuur snel onder controle. De oorzaak van beide brandjes is met bekend. Eigenaar C. Hooyschuur van Slufterhoek vermoedt dat er smeu lende asresten in de container gewor pen zijn.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2