„Ik voelde mij altijd een man van het volk 1989 was een goed boerenjaar Henk Beumkes niet meer herkiesbaar Hl Minder en beterin plaats van steeds meerf' imp Texelpromotie en gemeenschapsgeld Subsidieverzoeken spoedig inleveren Texelse afdeling voor De Groenen Geheugentraining Spanning in top klaverjassen Wielerveldrit MM! PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 9 JANUARI 1990 „Ik ben een fervent bewonderaar van de democratie De bestuur ders moeten zoveel mogelijk rechtstreeks door het volk worden gekozen. Ik zou daarom best willen dat de Partij van de Arbeid met een alfabetische lijst aan de gemeenteraadsverkiezingen zou meedoen, net als Texels Belang. Ik denk dat dat beter is dan een lijst waarop de kandidaten staan in een volgorde die door de par tij is bepaald, zodat het vooral de partij is die uitmaakt welke mensen in de raad komen". Een uitspraak van Henk Beumkes, die straks niet meer in de Texelse gemeenteraad terugkeert omdat hij zich niet herkiesbaar heeft gesteld. Na vier perioden, dus totaal 16 jaar, vindt hij het welletjes. ,,lk ben nu 69. Ik ben gelukkig nog kerngezond en zou best nog een tijdje kunnen doorgaan, maar een raadslid van een jaar of zeventig vind ik te oud. Bo vendien wil ik wel eens wat vaker thuis zijn. Voor mijn vrouw is het niet leuk dat ik drie keer in de week 's avonds van huis ben". Eigen geluid Zijn voorkeur voor een alfabetische lijst bij de gemeenteraadsverkiezin gen, wordt door zijn partijgenoten niet gedeeld en er zijn dan ook nooit voorstellen in die richting gedaan. QT IU TCf buiten wwanrwQorbeHkhe«S v»n cv Burgemeester Schipper stelt in zijn beschouwing bij de jaarwisseling de Texelpromotie („aan de man bren gen") aan de orde. Hij hoopt dat aan de hand van argumenten en een zui vere discussie de vraag zal worden beantwoord, of de gemeente door moet gaan hievoor jaarlijks een flink bedrag beschikbaar te stellen. In een dergelijke discussie dient ook duide lijk te worden, wie de kosten voor het boottransport en het verblijf van een groot aantal extra mensen en auto's moet dragen. Extra kosten zijn immers te verwachten voor vergro ting van de capaciteit van de boot- verbinding, het onderhoud en de uitbreiding van wegen en verkeersre geling, de verwerking van afval, de inzet van politie en brandweer etc. Worden deze kosten nu volledig be taald uit de beoogde en zo noodzake lijk geachte economische injectie van toeristische bestedingen? Om deze vraag enigszins met de mij ter be schikking staande gegevens te beant woorden heb ik mijn gezinsuitgaven voor de boot en voor de gemeentelij ke belastingen (voor onroerend goed, riool en reinigingsrecht) van 1980 tot 1989 eens bekeken en vastgesteld, dat in deze periode sprake was van een aanzienlijke stijging. Zo gingen de bootkosten van ongeveer ƒ300,— naar ƒ1000,— per jaar en de belastin gen van ƒ300,— naar bijna ƒ500,—. Toch waren de jaren 80 geen uit gesproken inflatoire jaren (de inko mens en prijzen waren redelijk stabiel). Het is dus met onredelijk te vermoeden, dat de plaatselijke kostenstijging verband houdt met de genomen toeristenstroom, zodat de lasten hiervan vermoedelijk voor een deel op alle Texelaars worden afge wenteld. Of ook iedereen op gelijke wijze profiteert van de baten en lusten kan ieder zelf beoordelen. De doelstellingen van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer lijken niet voor alle Texelaars vanzelfsprekend te be horen tot het hoogste gedachten- goed. Het ware gewenst dat ons gemeentebestuur in deze krant eens uitlegt, hoe de kosten en baten van het toerisme over de bevolking zijn verdeeld. Dan kan langs democrati sche weg met meer inzicht worden vastgesteld of het geoorloofd en ge wenst is dat er nog meer gemeen schapsgeld in word geïnvesteerd. Wat aan de man gebracht wordt, mag niet aan de gemeenschap wor den ontnomen. Dr. ir. H. G. Fransz Den Hoorn Verenigingen moeten verzoeken voor exploitatiesubsidie van de gemeente vóór 1 maart inleve ren. Daarbij moet men een exemplaar van de laatst vast gestelde balans en jaarrekening geven. Ook de aanvragen voor investe ringssubsidie moeten op deze datum binnen zijn. Op de afde ling sociale zaken zijn speciale aanvraagformulieren ver krijgbaar. Overigens ziet Beumkes er ook de nadelen van in. Het systeem functio neert alleen als de kwaliteiten van al le kandidaten van de lijst bij het publiek goed bekend zijn. Dat maakt de kansen voor talentvolle, doch on bekende nieuwkomers klein, nog af gezien van het probleem dat de meeste kiezers gewend zijn aan het gebruikelijke systeem en min of meer automatisch het eerste hokje van de lijst van hun favoriete partij rood ma ken. Helemaal onverdacht lijkt Beumkes' voorkeur voor een alfabetische lijst niet. Want hij is een geboren en ge togen Texelaar, die zoveel kennissen en vrienden heeft dat er altijd genoeg mensen zijn die heel bewust op hem stemmen. „Bij de laatste verkiezingen werden meer dan 300 voor keursstemmen op mij uitgebracht. Ik denk dat dat nu weer zou gebeuren en om die reden wil ik helemaal niet meer op de lijst, dus ook met ergens onderaan op een zogenaamd niet verkiesbare plaats. Het is echt wellet jes zo". Dwars De afwijkende opvatting van Beum kes over de verkiezingstechniek is ty perend voor hem. Het is vaker voorgekomen dat hij in de raadsver gadering of daar buiten iets verkon digde waar zijn fractiegenoten het niet mee eens waren. Die moeten wel eens met de tenen krom hebben gezeten, maar Beumkes gaf daar „Groene" politiek heeft twee uit gangspunten: het ecologisch beginsel en het principe van gelijkwaardige behandeling. Politieke partij „De Groenen" wil op Texel een eigen af deling oprichten. Dinsdag 16 januari wordt hiertoe een bijeenkomst ge houden om 20.00 uur in De Witte Burcht. Spreker is Provinciaal Staten lid Gerben Uunk uit Amsterdam. niets om. Een voorbeeld is de critiek die hij spuide op het aankoop- en aanbestedingsbeleid van de gemeen te en daarmee op één lijn zat met de politiek heel anders gekleurde Cor Dros en Gerbrand Poster. „Uit dat verzet is iets goeds voortgekomen", zegt Beumkes nu. „Dat is de nota aankoopbeleid die door de raad is vastgesteld en waarin precies staat hoe het college moet handelen bij het aanschaffen van machines e.d. In elk geval moeten meerdere offertes worden ingewonnen". Molen Beumkes heeft met de genoemde Texels Belang-mensen gemeen dat hij ontvankelijk is voor wat hij „op straat" hoort en zich graag laat ge bruiken als vertolker van de stem des volks. Daarnaast geven heel persoon lijke ervaringen soms de doorslag bij het bepalen van zijn houding in de raad. Dat hij tegenstander is van electriciteitopwekkende windmolens in de buurt van won- of recreatiege bied, heeft te maken met het feit dat hijzelf vlakbij de NIOZ windmolen woont. „Ik weet dus zeker dat dat ding lawaai maakt en daarom vindt ik dat je molens op minstens duizend meter afstand van bewoners of re creanten moet houden". Beumkes fractiegenoten denken daar anders over, in het bijzonder de zeer voor windenergie geporteerde Hans Roe per. „Ja, die is helemaal gek van mo lens. Maar ik vind het prima dat de provincie geen goedkeuring heeft ge geven voor die PEN-molens bij de jachthaven van Oudeschild. En ik was er tegen dat ze tegen die afwij zing in beroep zijn gegaan. Ik denk dat het slecht is voor de jachthaven als die molens er toch komen, hoe wel ik natuurlijk voorstander ben van milieuvriendelijke energieopwekking". Paplepel Beumkes voelt zich in hart en nieren democratisch socialist. Het is hem met de paplepel ingegeven door zijn vader Kasse, die een jaar of twaalf in de gemeenteraad heeft gezeten en ook profiteerde van voorkeursstem men die op hem werden uitgebracht. „Allebei waren we lid van de SDAP. En allebei zijn we overgegaan naar de PvdA". Het was wijlen Jaap Westdorp, die Beumkes destijds polste voor het raadslidmaatschap Dat ging telefo nisch. „Ben jij nog socialist?", infor meerde „Wes". Hetgeen door Henk Beumkes'r Is welletjes Beumkes korzelig werd bevestigd. Natuurlijk, wat dacht je anders. „Mooi", sprak Wes. „Dan moet je NU aantreden". In die tijd maakte de PvdA deel uit van het Progressief Ak koord Texel (Paktl, waarin dus ook andere linkse partijen zaten. Beumkes houdt echter van „zuiver" democra tisch socialisme en vreest voor radi calisering die mogelijk voortvloeit uit samenwerking met andere partijen. Moeilijk Terugblikkend op de afgelopen 16 jaar stelt Beumkes vast dat het raadswerk veel moeilijker en gecom pliceerder is geworden. „De toevloed van papier wordt telkens groter. Ik kan het wel volgen, maar het kost me moeite. Je hebt er tegenwoordig een behoorlijke vooropleiding voor nodig, anders schiet je al gauw te kort. Die vooropleiding heb ik niet. Mijn vader was visserman en op mijn twaalfde moest ik al met de vlet de zee op. Ik moest het vooral hebben van mijn ervaring. En ik heb veel te danken aan Sieme de Waard die me met raad en daad ter zijde stond, vooral bij financiële vraagstukken en aangelegenheden die behandeld wor den in de raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid. Aan mijn vrouw Neelie heb ik ook veel te danken. Die gaf me de ruimte. Zon der haar medewerking zou er niets van terecht zijn gekomen". De inspanningen van het raadswerk werden volgens Beumkes echter ruimschoots beloond door de leuke kontakten met het publiek. „Ik voelde me soms een ombudsman. Ik werd enorm veel opgebeld en aangespro ken, veel meer dan andere leden van mijn fractie. Waar 'm dat in zat weet ik niet, maar ik vond het wel mooi want de mensen hadden blijkbaar vertrouwen in me. Ik bracht heus niet alles wat ze me vertelden in de raadsvergadering ter sprake, hoor. Als ze aan me doorgaven dat iemand ille gaal een sta caravan in zijn tuin had staan, deed ik daar niets mee. Dat controlewerk moet je aan de ambte naren overlaten, vind ik". Hobby Beumkes is beroepshalve altijd met de zee verbonden geweest, aanvan kelijk als visser en de laatste 25 jaar van zijn beroepsleven als haven meester bij het NIOZ. Zijn hobby ligt ook op het water. Hij heeft een ver gunning om fuiken te zetten. Naast zijn visboot beschikte hij over een kruiser waarmee hij er vijftien jaar lang regelmatig opuit trok. Dat hij die kruiser onlangs verkocht en inplaats daarvan een sta-caravan aanschafte, beschouwt hij als een ernstige ver gissing. „Dat hadden we niet moeten doen. In die sta-caravan op De Turkse Tent komen we haast nooit. Ik heb dat ding in De Vaarkrant aangebo den, in ruil voor een boot. Ik voel me lekker op en bij het water. Ik hoop dat we op deze plek in 't Horntje nog lang kunnen wonen. Het is de rand van de tobbe, zeg ik wel eens". Beumkes zal de lokale politiek met veel betrokkenheid blijven volgen. Hij hoopt binnenkort een hartewens in vervulling te zien gaan. „Ik hoop dat de PvdA niet alleen sterk uit de ver kiezingen tevoorschijn komt, maar eindelijk ook eens mag meeregeren in het college. Ik denk dat Dirk Terpstra een beste wethouder zou zijn". De cursus geheugentraining voor ouderen gaat binnenkort van start. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Men kan zich opgeven bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel, per adres „De Buure- ton", Molenstraat 2, Den Burg (tele foon 12696). De voorlichtingsmiddag wordt gehouden op woensdag 17 ja nuari om 13.30 uur in „De Buureton". Na de partijen op de afgelopen com petitieavond van de klaverjasclub Den Burg is aan de kop van het klasse ment een spannende situatie ont staan. Rob Caspers en Karei van Heerwaarden heroverden de leiding, maar diverse andere koppels staan zo dicht achter hen dat op de volgende avond hier gemakkelijk weer verande ring in kan komen. Winnaars van de avond waren Geri van de Slikke en Jaap Witte met 7191 punten. Hier mee wisten zij vier plaatsen winst te boeken en aansluiting te houden met de kopgroep van het klassement waarin zij nu de op de negende plaats staan. Het koppel Wil Derksen en Peter van Heerwaarden is de laat ste weken goed op dreef. Nu werden zij tweede met 7056 punten, terwijl zij in het klassement één van de kop pels zijn die nu een aanval kunnen doen op de eerste plaats. Bertus en Gerda Ofrein werden derde met 7005 punten. Dit koppel, dat ieder seizoen een goede positie in het klas sement weet te bereiken, doet het nu ook weer uitstekend en neemt de zesde plaats in. Freek van der Gracht en Henk van Loo werden met 6965 punten vierde en Bernhard de Bloois sr. en Bernhard de Bloois jr. met 6948 punten vijfde. In de tweede pe riode waarin Jaap en Janny van Heerwaarden nog steeds aan de lei ding gaan moeten nog twee partijen worden gespeeld. Hier moeten zij een voorsprong van bijna 900 punten ver dedigen tegen hun naaste achter volgers. Totaalstand na 56 partijen: 1. R Caspers-K. van Heerwaarden 91162, 2 Echtp. J. van Heerwaarden 90933; 3. Echtp. M. Bakelaar 90473; 4. W Derksen-P van Heerwaarden 90360; 5. E Eelman-F. Halsema 90152, 6 Echtp B. Ofrein 89851; 7 Fr. Boer- Fr Bos 88898; 8. C. Zijm-N. van der Veen 88853, 9. G. van der Slikke-J. Witte 88298; 10 J Wiersma-J. Vinke 88219 Tweede periode na 27 partijen: 1. Echtp. J. van Heer waarden 46154; 2. Echtp. M. Bakelaar 45260; 3. Echtp. B. Ofrein 44806; 4 Echtp. F. Veeger 44788; 5 R. Caspers-K. van Heerwaarden 43646. Bij de zaterdag gehouden veldrit gin gen drie man er direct vandoor na de start: Hans van Osch, Evert Koopman en Niels Jimmink. Ze bleven drie ron den bij elkaar, daarna demarreerde Evert Koopman. Hans van Osch kon nog enigzins volgen, maar Niels Jim mink viel ver terug. Hij werd inge haald door Richard Koopman die rustig van start was gegaan. Evert Koopman won gemakkelijk met op de tweede plaats Hans van Osch. Ri chard Koopman werd derde, terwijl Jan Buis de sprint van Niels Jimmink verloor om de vierde en vijfde plaats. De volgende wedstrijd is op 20 janu- arie om 15.00 uur. Klimatologisch gezien was 1989 een goed jaar voor zowel de agrariërs als voor de niet-agrariërs: groeizaam en bijzonder zonnig. Na een heel zachte winter konden de groei en voorjaarswerk zaamheden op tijd beginnen. De groei van de gewassen verliep vrij voorspoedig omdat naast de droge perioden meestal juist op tijd weer wat regenwater viel. Het eiland heeft dan ook nauwelijks tekenen van droogte op zijn velden laten zien. Onder een stralende zo merzon bleef Texel goed zijn frisse groene kleur behouden. De produk- ties van zowel het vee als de akkerbouw- en bloembollengewassen was later bij de oogst redelijk tot goed te noemen. Top-opbrengsten kwamen bij de laat geoogste suiker bieten voor. En het melkvee behaalde in 1989 een gemiddelde melkop- brengst van boven de 700 kg. per koe. De landbouw blijft door allerlei ont wikkelingen binnen de EEG en daar buiten aan veranderingen onderhevig. Het aantal landbouwbedrijven neemt nog steeds af. Zo zien we ook op Texel verschuivingen optreden. Vooral het aantal bedrijven met melkvee neemt jaarlijks af. Gelukkig bleef de vrijgekomen melk voor Texel behou den, Een zelfde beeld wordt gezien bij de akkerbouw- en bloembollen- teeltbedrijven. Het beëindigen kan verschillende oorzaken hebben. Dit kunnen zijn het niet beschikbaar heb ben van een opvolger of dat er te weinig rendement uit het bedrijf komt. Naar verwachting gaat deze ontwikkeling voorlopig nog wel even door. Vooral het moeten produceren voor een markt met lage garantieprij zen en in andere omstandigheden heeft gevolgen voor de agrarische sector. Eveneens heeft de zorg voor het milieu de nodige consequenties voor de landbouw. De landbouw zal hieraan zijn steentje moeten gaan bij dragen evenals de andere sectoren die de milieuproblematiek veroorza ken. Het streven naar steeds méér gaat veranderen in „minder en be ter". Kwaliteit krijgt steeds meer de aandacht. Dit vraagt om aanpassin gen van de bedrijfsvoering. Akkerbouw De akkerbouw heeft het binnen de landbouw het moeilijkst. De oorzaak moet vooral worden gezocht bij de dalende garantieprijzen. De ontwikke ling heeft ook gevolgen voor de Texelse akkerbouw. Het invullen van een bouwplan dat een redelijk inko men oplevert wordt steeds moeilijker. Daarom wordt er gezocht naar ande re gewassen die in de plaats kunnen komen van o.a. granen. Dit is geen eenvoudige opgave. Gewassen die door een ieder kunnen worden ge teeld zullen nauwelijks gaan bijdragen tot een verbetering van het inkomen. Méér zal gezocht dienen te worden naar produkten die een bepaalde spe cialiteit vragen en dat zal voor iedere akkerbouwer welicht weer anders zijn. Dat er mogelijkheden liggen is gebleken, met als voorbeeld de teelt van witlofpennen. Voor een verdere uitbouw van deze teelt liggen moge lijkheden als de toegevoegde waarde van deze teelt voor Texel kan worden behouden. De trek van pennen zou hiervoor op Texel dienen plaats te vinden. Uiteraard vraagt dit om veranderin gen van de huidige bedrijfsvoering en aanpak. De Texelse akkerbouwer heeft op meerdere gebieden een voorsprong door het kunnen telen van kwaliteitsprodukten. De grond soort, het klimaat plus het onderne merschap zijn daar de basis voor. Door de ruime vruchtwisseling vanuit het verleden is de gezond heidstoestand van de gronden over net algemeen nog erg gunstig. Van deze mogelijkheid kunnen de akker bouwers profiteren. Voor „bulkartike- len" zal immer een beperkte markt blijven en de prijzen zullen er even eens naar zijn. Groeiverloop Een droge, zonrijke zomer heeft meestal postitieve gevolgen voor de groei van de gewassen. Veelal is er dan een lagere druk van schimmel ziekten omdat de zonnestralen de sporen van de schimmels geen groei mogelijkheden bieden. Dit kwam tot uiting in een zeer lage druk van de fythopthora schimmel die de aardap pelziekte veroorzaakt. Ook de schim mels in de granen en erwten beleven weg^ Anders was het met de bladlui zen die reeds vroeg in het voorjaar in grote aantallen aanwezig waren in al lerlei gewassen. Wintertarwe kwam met goede kilogrammen opbrengste per hectare uit de bus. Wintergerst liet het wat afweten in korrelopbrengsten. Naast droogte- schade heeft dit gewas behoorlijk ge leden van het gerstvergelingsvïrus, dat overgebracht wordt door luizen. De in februari gezaaide percelen zo- mergerst en zomertarwe gaven hoge opbrengsten, de in april gezaaide zo mergranen kwamen met heel gewone opbrengsten tevoorschijn. Graszaad had eveneens een normale op brengst. De pootaardappelen gaven lagere kilogrammen opbrengste per hectare dan voorgaande jaren. Uitval werd vooral veroorzaakt door de aan wezigheid van knollen met een schurftaantasting. Doordat dit ver schijnsel in meerdere delen van Ne derland voorkwam, kan de prijs iets goedmaken t.b.v. de totale financiële opbrengsten van pootaardappelge- was. De aardappelen geteeld voor de industrie gaven eveneens wisselende opbrengsten. Na aftrek van de kosten zal niet iedere aardappelteler in 1989 met een positief financieel resultaat uitkomen. Het jaar 1989 zal voorlopig bekend blijven als een erg goed suikerbieten jaar. Naast vrij hoge kilogrammen op brengste per hectare was het suikergehalte van de meeste bieten erg hoog. Financieel gezien zal dit gewas, mits er een redelijk suikerquo tum aanwezig is, een goede bijdrage leveren aan het inkomen van de ak kerbouwer. Evenals in het verleden wordt het inkomen van de akkerbou wer deels bepaald door de kilogram men opbrengste per hectare. Maar voor een groter deel door de ge maakte kosten van gewasbescher mingsmiddelen, machines en kunstmest- en overige kosten. Ook in 1989 waren de verschillen van bedrijf tot bedrijf nog te groot. Veehouderij De melkveehouderij heeft een erg goed jaar achter de rug. De melkprijs steeg zelfs nog. Eveneens bleven de nuchtere kalveren hoog in prijs, ter wijl kunstmest en krachtvoer in prijs stegen. Tevens werd op de meeste bedrijven voldoende kwalitatief hoogwaardig ruwvoer gewonnen. Meerder veehou ders vragen zich dan ook af of dit zo kan blijven. Melkvervangers dienen zich reeds op de markt aan en zou den een deel van de zuivelmarkt over kunnen nemen. Dit heeft dan onge twijfeld gevolgen voor de melkprijs. Toch blijft de vraag naar melk vrij groot. Hoewel bedrijfseconomisch niet altijd verantwoord worden er transacties gedaan in koop of huur van melkquotum. Andere dan be drijfseconomische zaken spelen dan een rol. Voor de toekomst van de to tale Texelse landbouw is het van groot belang dat het huidige melk quotum op Texel blijft en indien mo gelijk zelfs nog iets wordt vergroot. Dit is om de landbouw zo sterk mo gelijk te houden. Het aantal stuks vleesvee neemt op Texel, evenals el ders, nog steeds in aantal toe. Dit om de stallen vol te houden en het gras tot waarde te brengen. Voor meerdere bedrijven is dit een nieuwe bedrijfstak met naar verwachting re delijke perspectieven. De meststier- enhouders hadden te maken met hoge aankoopprijzen van jonge kalve ren. Hierdoor wordt het rendement van deze tak negatief beïnvloed. In de schapenhouderij is in 1989 nau welijks iets veranderd. De prijsont wikkeling bleef matig. Landelijk is het aantal schapen enorm toegenomen. Op Texel kwam het aantal fokooien weer boven de 16.000 dieren. Bloembollenteelt De totale opppervlakte bloembollen steeg in 1989 nauwelijks. De opper vlakte beloopt zo'n 465 hectare. Vol gens de reacties vanuit de praktijk is het afgelopen jaar financieel gezien matig geweest. Ook hier wordt gesproken over overschotten met als gevolg lage prijzen. Evenals in de overige sectoren van de landbouw blijkt dat de produkten die door een ieder geteeld kunnen gaan worden, lage prijzen geven. Speciale produk ten die extra aandacht en arbeid vra gen blijken daarentegen een redelijk tot goed rendement op te leveren. Nu hangt het van de ondernemer in de landbouw zélf af in hoeverre hierop ingespeeld gaat worden. Dat er mogelijkheden liggen voor de landbouw in zijn algemeenheid is dui delijk, maar hoe dat ingevuld gaat worden hangt van de individuele on dernemer zélf af. Jaren '90 1989 was weer anders dan de voor gaande jaren en naar verwachting zullen de negentiger jaren nóg weer anders worden. Andere ontwikkelin gen komen op de landbouw af, denk alleen maar aan de mineralenboek- houding voor de veehouderij en ak kerbouwbedrijven, de wetgeving t.a.v. het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen, geïntegreerde land bouwsystemen en andere milieuwetgevingen. Maar gezien de aanpassingen aan de ontwikkelingen in de jaren tachtig is de Texelse land bouw dynamisch genoeg om deze veranderingen op te kunnen pakken. De basis van de vorm van de struc tuur van de bedrijven en de kwaliteit van de ondernemers is hiervoor aan wezig. Dit lukt met een flexibele opstelling en een positieve instelling. Naar verwachting liggen er daarom voor de meeste bestaande en toe komstige ondernemers in de land bouw op Texel goede mogelijkheden in de negentiger jaren.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 6