0 ZOUDEN ONZE STRANDEN ZO VOL ZIJN OMDAT NIEMAND MEER IN ZEE DURFT? GkeenTfAer Weer wintershow en veiling in manege h Rol gaas gestolen Cursus bokrechter Boerenkoolfuif Scouting Texel Uiteenlopende reacties op onbekend schilderij Franchimon in vorm «-vV Getuigen gezocht Club 2000 opgericht Sterke aanval brengt Tevoko dames zege Hobbymarkt voor ouderen Slechte remmen Kat in strik ZONDER UW HULP ZIJN WE NERGENS DINSDAG 9 JANUARI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De vier op Texel actieve veeteeltstu- n dieclubs houden woensdag aan staande voor de derde keer een wintershow-veiling van fok- en ander vee. Opnieuw zal dit evenement in de overdekte manege Akenburg 0 plaats vinden. De catalogus vermeldt 26 koeien voor de show en 15 num- mers voor de veiling. Spijtig is dat enkele bedrijven die in voorgaande jaren een goede inbreng hadden voor de show, dit jaar zijn uitgesloten omdat op deze bedrijven de z.g. „melkerskoorts" werd ge constateerd De showdieren zijn ver deeld in drie groepen: een tiental melkvaarzen, een achttal 3- en 4-jarige koeien en een achttal oudere koeien. Onder de 15 veilingdieren be vinden zich drie jonge stieren, drie koekalveren en enkele vleesrasdieren. Voor de in elke rubriek als 1a, 1b of 1c geplaatste koe plus daarin de koe met de mooiste uier is een beker be schikbaar. Later zal een algemeen winterkampioene en een uierkampioe ne uit de showdieren worden aange wezen, deze twee dieren zullen met een rozet worden getooid. De eerste groep showdieren zal om half twee in de ring verschijnen en het eerste vei- lingdier om drie uur. Als jurylid en veilingmeester zal ook dit jaar weer de bekende heer J, Aantjes optreden die als zodanig op verschillende plaatsen in Nederland actief is. 's Avonds om acht uur zal in de kan tine van de manege de prijsuitreiking plaats vinden waarvoor alle inzenders en kopers van de veiling en de leden van de vier fokkersclubs met hun da mes zijn uitgenodigd. Het evenement wordt mogelijk gemaakt door spon sering van een aantal Texelse bedrij ven. De entree in de manege is voor iedereen gratis. V, Vanuit een weiland tussen de Muy n en de Slufter is een rol gaas ont vreemd. De diefstal vond plaats tus sen 3 en 5 januari. Het gaas heeft een waarde van ongeveer Z263,-. Gedurende drie avonden - 19 januari, 16 februari en 2 maart - wordt in de n manege een bokrechterscursus ge houden. De avonden, onder leiding van C. van der Zalm, starten om 20.00 uur. Kosten: ƒ10,-. Opgave voor 15 januari bij Aaf Brans- Huitema, tel. 18223. Met de cursus bokrechter hopen de e Texelse verenigingen een betere en meer gelijke beoordeling te krijgen op de volgende samengestelde men- wedstrijden. Ter afsluiting worden er op 31 maart en 1 april, onder leiding van Van der Zalm en Marcel Koen- ders, oefendagen voor bokrechters en B menners georganiseerd. Het examen bokrechter valt in dit zelfde weekein de. De geslaagden ontvangen na af loop het certificaat „gediplomeerd Texels bokrechter". Vrijdag 12 januari vindt er in de ma- nege een exterieurkeurings-cursus plaats. Docenten: J. Maas-Nierob en D. Reine. Er wordt gekeurd in rij- en tuigpaarden. Aanvang: 20.00 uur. Toegang gratis. Scouting Texel luidde zaterdag het nieuwe jaar in met een gezamenlijke boerenkoolmaaltijd. Lang niet alle le den waren aanwezig, omdat het tijdstip praktisch samenviel met de kerstboomverbranding op de nood- camping. De wel aanwezige leden lie ten zich de maaltijd, die overigens voor de 44ste maal werd gehouden, goed smaken. Het is nog niet duidelijk welke Texel se situatie is afgebeeld op het schil derij van Ad Blok van der Velden, waaraan we twee kranten geleden aandacht besteedden. Verscheidene lezers reageerden, maar de menin gen lopen zeer uiteen. Omdat de af druk in de krant niet al te duidelijk was, waardoor enkele details weg vielen (zoals het boetje op het erf voor de boerderij en de duin-achtige vormen aan de horizon), plaatsen we de foto van het schilderij hierbij nog maals. Nic. Zoetelief meende stellig dat de boerderij op de voorgrond het oude „Vredelust" aan de Californiëweg is, waar hijzelf is geboren en opge groeid. Die boerderij werd in 1966 af gebroken, zodat er het huidige bungalowpark „Vredelust" kon wor den gerealiseerd. Volgens Zoetelief was het zandpad een eigen weggetje naar het hotel „Californië". „Blok zat er vaak te schilderen", herinnert Zoe telief zich. Aan de horizon op het schilderij ligt volgens hem Den Burg. Ook D.J. Zijm, uit de Pieter van Cuyckstraat, is er stellig van over tuigd dat de boerderij het oude „Vre delust" is. Zijn vrouw heeft er jarenlang gewoond. P. Kooiman („Mont Rosa") dacht aan het voormalige Molenweggetje, tus sen de Molenbuurt (Oosterenderweg) en Spang. De boerderij op de voor grond zou nog steeds bestaan, daar waar nu de familie Amsing woont. C. Mantje, die op diezelfde boerderij woonde, zei na grondige bestudering van de foto, dat het waarschijnlijk niet dezelfde boerderij was, gezien het schuurtje op het erf en het ont breken van enkele panden in de di recte omgeving. Maar de boomgroep achter de boerderij vertoonde opval lend veel gelijkenis met de toenmali ge werkelijkheid. Mevr. I. van der Werf dacht direct aan „Mariahoeve", tegenover „De Strooppot" aan de oude Kogerweg, eveneens vanwege de bomen. D. Hille, Willem van Beierenstraat, die vroeger als loopjongen op de bakfiets boodschappen bezorgde over heel Texel, herkende boerderij „Noordhaf- fel" (nog bestaand). Het tuinwalweg- getje op het schilderij zou dan de verbinding zijn tussen die boerderij en de Hoornderweg. Piet van Heerwaarden (Schoonoord singel) meldde ons dat het boerderij „De Leemkuil" moest zijn. Het weg getje op de voorgrond is volgens hem bij de ruilverkaveling verdwenen. Van Heerwaarden, die zelf eens een half jaar tekenles heeft gehad van „Blok", herinnerde zich dat de schil der vaak actief was in de buurt van de Leemkuil. Volgens de heer Bremer, Willem van Beierenstraat, betreft het een boerde rij op de hoek Veenselangweg/Haller- weg. Indertijd moet de familie Zijm daar hebben gewoond. Het weggetje voerde van het Schilderend naar de Hallerweg. Het begon daar waar nu Cees Drijver woont. Afgelopen zondag werd door 46 deelnemers de vijfde boscross ge houden. Ondanks de hoge lucht vochtigheid werd er weer prima gelopen. Theo Franchimon pakte het parcoursrecord weer af van John Boogaard (28.50). Bij de jeugd over 1.4 km liep Stefan Tijsen weer snel ler (6.45), net als Steven van Vliet (8.27), Martine de boer (8.10) en Ju dith van Vliet (8.36). Bij de 4.2 km vestigde Colinda Brou wer ook een persoonlijk record (17.40), net als Mirjam Arkenbout, Cecile de Boer, Bertha Bakker, Lenie Steffen, Carla Smit en Elly Kuyper. Ina van Sambeek liep voor het eerst (21.57) een prima prestatie. Eddy Zegers over dezelfde afstand verbeterde zich tot 16.44. Jan Dog ger pakte over 8.5 km ook zijn re cord. Opmerkelijk bij de veteranen waren de prestaties van Cees Vinke (34.57), Harry Schrama (41.14) en Henk Maas (41.25) die alle drie drie seconden van hun beste tijd afhaal den. Volgende week 14 januari is de halve Marathon van Egmond. De vol gende cross is op 21 januari. Overige uitslagen: 1.4 km meisjes: 1. Greetje Haak 7.20, 2. Ju dith van Vliet 7.56; 3 Martine de Boer 8.10 1.4 km jongens: 1. Rob Schraag 5.50, 2. Je roen Huizinga 6.37, 3. Joris Schrama 6 39 4.2 km meisjes: 1. Sabine Beijert. 4.2 km jon gens: 1. Denhard v.d. Slikke 16 45; 2. Ron vd. Slikke 16.46, 3. Wim Noordzij 17.33 4.2 km dames: 1. Colinda Brouwer 17.40; 2. Mirjam Arkenbout 20.30; 3. Corry Witte 21.42. 4.2 km heren: 1. Eddy Zegers 16.44; 2. Henk Schraag 18.56, 3. Jeroen Takes 20 26 8 5 km veteranen: 1. Piet Bakelaar 34.28; 2. Cees Vinke 34.29; 3. Theo Takes 35.53. 8.5 km dames: 1. Marijke Stark 37.55; 2. Erna Kuip 41.18. 8.5 km heren: 1. Theo Franchimon 28.50, 2 Rien Brouwer 31 46; 3. Herman Ploeger 32 30. Bij sporthotel Nieuw Breda aan de Postweg is een muurtje met licht mast omvergereden. Het incident heeft tussen 7 en 8 januari plaatsge had, mogelijk rond half vier 's nachts. De politie heeft sporen ge vonden, maar verzoekt eventuele ge tuigen zich te melden. Dit jaar was NJHC-herberg Panora ma voor het eerst in haar bestaan ook open in de kerstvakantie. Zo'n twintig familie's maakten van deze gelegenheid gebruik om de feestda gen op Texel door te brengen. Voor velen een eerste kennismaking. Bui ten deze groepen bezochten ook in dividuele gasten Panorama. De dagen werden gevuld met gezamen lijke bezoeken aan onder andere het Maritiem- en Juttersmuseum, zwem paradijs Calluna, en gezelschapsspe len. De dagen verliepen voor de bezoe kers dermate gezellig en leuk, dat besloten werd tot een jaarlijkse reü nie, met als hoogtepunt een grote festiviteit in het jaar 2000. De heren van Tevoko hadden een eenvoudig opwarmertje bij de eerste wedstrijd in het nieuwe jaar. Tegen stander was Advendo dat trooste loos onderaan staat in de regio klasse bij de heren volleyballers. Van een echte wedstrijd kon dan ook geen sprake zijn. Na de eerste set, die door Tevoko met 15-1 werd ge wonnen, werd middenspeler Marco Tuntelder vervangen door Jan Koop man, op een voor hem vreemde po sitie. Tevoko bleef echter duidelijk de beter spelende ploeg Het was jam mer dat de Tevoko-heren het behoor lijk opgekomen publiek niet wat meer leuke staaltjes van hun aan- valskunst liet zien. Dit was te wijten aan de vaak onnauwkeurige coördi natie tussen spelverdelers en aanval lers. Evengoed werden de tweede en derde set een gemakkelijke overwin ning voor Tevoko dat deze wedstrijd met 3-0 won, waardoor de Tevoko- mannen nu nog steviger op de twee de plaats staan, die aan het eind recht geeft op promotiewedstrijden naar de promotieklasse. Over veer tien dagen wacht de wedstrijd tegen Wieringen, waarvan eerder geheel onnodig werd verloren. De Tevoko dames hadden op papier een heel wat sterkere tegenstander, Los '82. Deze wedstrijd was door een vergissing in het programma op nieuw vastgesteld, nadat de vorige keer de Tevoko-dames door goede aanvallen het heft in handen namen en uitliepen naar 12-7. Ook een time out kon Los niet meer redden en Te voko won dan ook verdiend met 15-9. De tweede set was in het be gin een kopie van de eerste. Tevoko bleef echter steeds doorgaan met stevige aanvallen, hierin aangevoerd door aanvalskanon Rita Dogger. Los daarentegen probeerde het steeds meer met zachte aanvallen. Daar de ze te doorzichtig waren kon Tevoko profiteren en ook de tweede setover winning vieren. In de derde set had Tevoko twee andere speelsters inge zet waardoor de samenhang in het team iets werd verstoord. De passing werd onnauwkeuriger waardoor ook de aanval stroever verliep. De Los- dames profiteerden hier goed van door moeilijk serveren. Hierdoor ging de derde set volkomen verdiend met 12-15 naar Los. In de vierde set nam Tevoko de draad weer op en scoorde met goedlopende aanvallen, soms af gewisseld met een slimme taktisehe bal, punt na punt. Los kon dit niet bijhouden en moest dan ook be rusten in een nederlaag in deze set, 15-6. En daarmee de wedstrijd met 3-1. Al met al een door Tevoko sterk gespeelde wedstrijd die veel belooft voor de tweede helft van de compe titie. De heren van Tevoko 3 speelden tegen Noordkop. In deze gelijkop- gaande wedstrijd konden de Tevoko- jongens het op de beslissende mo menten niet aan, en werd steeds ge probeerd door persoonlijk succes te scoren. Als ook in de beslissende fa se als team wordt gespeeld heeft dit uiteindelijk meer rendement. Nu werd onnodig met 1-3 verloren. Bij het tweede damesteam van Tevoko be gint het lengteprobleem steeds meer parten te spelen. Het team heeft door de geringe lengte weinig moge lijkheden voor een stevige aanval, en ook de netverdediging is dan niet je- dat. De snelheid in de veldverdedi- ging kan dit niet compenseren. Dit resulteerde in de wedstrijd tegen WSOV dan ook in een kansloze 0-3 nederlaag. Setstanden: 12-15, 5-15 en 6-15. Jongens B1 (met één meis je) won in een regelmatige wedstrijd met 3-1 van Batavo. Uitslagen: Tevoko 1 (h)-Advendo 1 3-0; Tevoko 1 (d)-Los '82 1 3-1; Tevoko 2 (d)-WSOV 1 0-3; Tevoko 3 (h)-Noordkop 4 1-3; Tevoko (j-B)-Batavo (j-B) 3-1. De Stichting Welzijn Ouderen Texel wil een hobbymarkt houden, waarop Texelse ouderen hun hobbies kunnen tentoonstellen. Ouderen, die het leuk vinden hun hobby te laten zien en er eventueel tekst en uitleg bij te geven, kunnen zich melden bij Henk Snij ders, projektleider van de Stichting Welzijn Ouderen Texel, telefoon 12696. Men kan ook schrijven naar de stichting. Het adres is Molenstraat 2, 1791 DL Den Burg. Bij voldoende aanmeldingen zal op een nog nader te bepalen zaterdag de markt worden gehouden. Plaats van deze markt: „De Buureton". De leeftijdsgrens voor deelname is 55 jaar en ouder. De politie heeft vrijdag een opgevoer de bromfiets uit het verkeer geno men, omdat de remmen niet naar behoren functioneerden. De brommer, eigendom van een 20-jarige inwoner van Den Burg, zal aan een technisch onderzoek worden onderworpen. Een inwoonster uit De Koog meldde vrijdagavond bij de politie dat haar kat met een (stropers)strik om de nek was thuisgekomen. De strik was uit koperkleurig ijzerdraad vervaar digd. De kat mankeerde overigens niets. Op de Noordzee heerst 24 uur per dag een grote bedrijvigheid. Helaas is dat niet meer het dartelen van bruinvissen, tuimelaars en zeehonden. Wel het lozen en verbranden van chemisch afval. Het lozen van radioactief afvalwater. Het lich ten van gezonken chemicafiêntankers. Het blussen van brandende olieplat- lorms. Zelfs afs we nu stoppen mei vervuilen, dan nog zullen de gevolgen tot ver in de 21e eeuw merkbaar zijn. Als we dat niet doen. dan is onze eigen Noordzee al binnen een paar jaar één groot sterfhuis. Waarin zelfs simpel pootjebaden een levensgevaarlijke aangelegenheid wordt. Greenpeace voert actie tegen deze moordaanslagen op de Noordzee. Zoals altijd doen we dat zonder geweld. Maar zonder uw hulp zijn we nergens. Word daarom ook donateur van Greenpeace. Uw gilt helpt ons echt enorm. Ik help Greenpeace en word donateur Als ik min. 110.- stort, krijg ik bovendien 4i per |aar het Greenpeace Magazine. Deze bon gaat naar: Greenpeace. Antw.nr. 10734, 1000 RA A'dam. Direct storten kan ook: op gironr. 39 55 530 (o.v.v. 'nieuwe donateur'). Naam: Adres: Postcode: Plaats: De leden van Scouting Texel lieten zich de boerenkool goed smaken

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7