Zegers voelt zich in de steek gelaten PvdA hoopt op vijfde zetel Het beleg van Gouda. Geen drankverbod in sporthal? Terpstra wethouderskandidaat HEMA Drankrijder bestraft Teveel gedronken Hissen dijk en duinenrij Zondagsblaadjes Eerste echte overwinning voor Dames Moerbeek Zondagsblad stopt: nieuw plan op komst Inleveren voor TC 3 Hoge klassering bij veeshow en veiling EETJlfKOOPJF PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 JANUARI 1990 Wethouder Piet Zegers is zeer teleurgesteld over de wijze waar op de raadscommissie voor welzijnsbeleid zich opstelt tegenover het door b en w voorgestelde beleid om het gebruik van alcohol op Texel terug te dringen. Met name het feit dat een alcoholver bod voor de gemeentelijke sporthal Ons Genoegen vrijwel zeker van de hand zal worden gewezen heeft hem gegriefd, zelfs zo danig dat hij met zijn collegegenoten zal overwegen om het hele matigingsplan maar weer in te trekken. Zegers vindt dat het niet mag blijven bij voorlichting en mooie woorden, maar dat de gemeente ook een daad moet stellen en het goede voorbeeld moet geven door het droogleggen van de eigen gebouwen, waaronder dus de sporthal. In de donderdag avond gehouden commissievergade ring werd hij daarin alleen gesteund door Texels Belang bij monde van Ti ne Krijnen. De overige partijen we zen een drankverbod van de sporthal van de hand omdat het niet conse quent werd gevonden om alleen de sporthal aan te pakken en niet alle andere sportkantines, dorpshuizen e.d. Bovendien werd een drankverbod voor de sporthal onnodig gevonden omdat juist daar geen sprake is van alcoholmisbruik of andere excessen waar alcohol wat mee te maken heeft. Loos gebaar Zegers reageerde tamelijk verbitterd op deze tegenstand. Hij herinnerde eraan dat het de gemeenteraad zelf is geweest die telkens aandrong op maatregelen om wat te doen aan het alcoholgebruik (vooral door de jeugd) op Texel en het niet bij mooie woor den te laten. „Nu komt het college met concrete maatregelen en u laat het afweten. U bent niet consequent. Met alleen wat voorlichting komt er van het anti-alcoholbeleid niets te recht. Het wordt een loos gebaar, zonde van de centen en de moeite. Ik had echt gehoopt beter bij u te kun nen scoren". Peter Bakker (PSP) zei wel wat te voelen voor het niet meer verstrek ken van alcohol in gemeentelijke ge bouwen bij wijze van voorbeeld en symbool, maar schrok toch terug van de consequenties. Het zou dan niet meer mogelijk zijn dat een drankje wordt gweschonken als een mede werker afscheid neemt of jubileert. Het droogleggen van de sporthal vond hij alleen acceptabel als de an dere sportkantines op Texel ook on der zo'n verbod zouden vallen. Erna Eelman-van der kooi (VVD) zei graag te willen meewerken aan men taliteitsverandering wat betreft alco holgebruik en vond de nu aan de orde gestelde nota een goede aanzet. Alleen het daarin opgenomen alco holverbod voor gemeentelijke gebou wen wees ze af omdat daar geen sprake is van misbruik terwijl de hand wordt gehouden aan de regel dat jongeren er geen alcohol krijgen. Ongeveer hetzelfde was het stand punt van CDA en PvdA. Moed Een heel ander geluid kwam dus van Tme Krijnen. Dat het college een al coholverbod wil instellen in de eigen gebouwen zoals de sporthal vond ze getuigen van grote politieke moed met de verkiezingen in het vooruit zicht. „Als volwassenenen wat willen drinken na de sportbeoefening kun nen ze best naar een café lopen", zei ze. De andere leden van de Texels Belang-fractie denken er ook zo over, behalve Gerbrand Poster. Zegers gaf onmiddellijk toe dat er in „Ons Genoegen" geen sprake is van alcoholexcessen. „Ik heb er ook nog nooit iemand dronken gezien. Maar daar gaat het niet om. Waar het wel om gaat is om duidelijk te maken dat sport en alcohol met persé hoeven samen te gaan. Het kan best zonder. Door dat te laten zien doe je iets concreets. Ook recepties in het raad huis kunnen best gezellig zijn zonder alcohol. Het is helemaal niet zo moe dig van ons om met zo'n voorstel te komen. We doen immers niets anders dan gehoor geven aan de wensen van de raad". Een man uit Den Burg, die op 10 de cember werd betrapt op het rijden onder invloed, werd vrijdag in Den Helder veroordeeld tot f750,- boete en vijf maanden onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Een 30-jarige man uit Oosterend werd zaterdagavond op de Bernhard- laan aangehouden omdat hij met drank op achter het stuur zat. Hij blies 730 ug./l.# terwijl maar 220 ug./l. is toegestaan. Gerard van der Kooi van de PvdA veronderstelde dat de bezoekers van een drooggelegde sporthal na afloop van de sportbeoefening naar een ca fé zullen gaan en daar meer zullen drinken dan zij anders in de kantine van de hal zouden hebben gedaan. Ook om die reden achtte hij een al coholverbod voor de hal ongewenst. Van der Kooi citeerde Paulus: „Dron kelappen zullen het Koninkrijk Gods niet beërven. Maar hij zei ook: wijn is goed voor de maag". Waarmee Van der Kooi duidelijk wilde maken dat hij geen bezwaar heeft tegen matig al coholgebruik. De raadsleden die tegen het alcohol verbod voor gemeentelijke gebouwen waren, meenden dat daarmee het voorstel van b en w bepaald niet is „uitgekleed". Met alle andere maatre gelen die gericht zijn op matiging van alcoholgebruik, zoals de op de jeugd gerichte voorlichtingsactiviteit, gaat men immers wél accoord. Zegers had daar zijn eigen gedachten over: „Dat is net zoiets als de jongeren waar schuwen tegen drugs maar wel toe laten dat ze ermee in aanraking komen". Andere kantines ook De vergadering werd ook bijgewoond door de burgenmeester. Die zei dat het streven er wel degelijk op is ge richt om het alcolverbod ook op te leggen aan andere sportkantines, al leen nog niet op dit moment. „Voors hands willen we alle kantines niet aanpakken, maar op den duur wel degelijk. Eerst doen wij het zelf met onze eigen gebouwen. Dat is dan meteen een proef om te zien welke gevolgen zoiets heeft op de kantine- omzet. De consequenties voor de an dere sportkantines zijn dan beter te ramen". Dat bracht geen verandering in de opstelling van de commissie, maar meerdere leden verzekerden wel dat zij onmiddellijk akkoord zouden gaan met een alcoholverbod als dat nu direct voor alle sportkantines zou gelden. Geen bezwaar had de commissie te gen het beschikbaar stellen van f10.000,- voor voorlichtingsactivitei ten, in het bijzonder gericht op de jeugd. Het merendeel van het geld is nodig voor lesprogramma's voor ba sisscholen en scholen voor voort gezet onderwijs. Ook werd positief gereageerd op het voornemen om op andere manieren het alcoholgebruik bij jongeren terug te dringen, onder andere door het schriftelijk en mon deling benaderen van de horecabe drijven. Verder willen b en w het gebruik van alcohol in de dorpshuizen van De Waal en De Cocksdorp ver bieden tot een uur na afloop van de schooltijden en ook wordt gestreefd naar het stopzetten of beperken van alcoholreclame in gemeentelijke ge bouwen. Of dat allemaal doorgaat staat dus nog te bezien, want wethouder Ze gers beschouwt een alcoholverbod in gemeentelijke gebouwen zoals de sporthal als een onlosmakelijk onder deel van het totale alcoholmatigings- beleid. door Klaas Bonne Ons ouwe trouwe Tesselaar Gelouterd door de jaren Wist. hoe is het mogelijk Een zuigeling te baren En pa Van Wijk kijkt zeer vereerd Naar het pas geboren krantje En zegt wat iedere vader zegt Het wordt een bijdehandje De voedingsbron is geen probleem Want de kleine leeft met name Hoofdzakelijk van inlands voer Gemixed met wat reclame Maar in mijn groene brievenbus Was het hommeles geblazen Want daar lag de Zondagskrant Die wij voordien al lazen En toen daar ook nog TC3 Door het gleufje werd geschoven Ging het deksel door het rumoer Bedenkelijk naar boven Ik riep, terwijl ik daar zo stond Hou op met dat gedonder De beste komt vanzelf omhoog en de slechtste blijft wel onder Want ik weet niet of ons struise volk Bij al dat nieuws gebaat is maar ik nam ze beiden mee naar huis Want ze zijn tenslotte gratis. Op de eerste speelavond van het nieuwe jaar werden weer vier wedstrijden voor de eilandcompetitie basketball afgewerkt in de De Ko ninghal. In de eerste ontmoeting tus sen Paracentrum en Tasiel bleek Tasiel nog de meeste moeite te heb ben om het netje te vinden. Para centrum was wat sneller warm gedraaid en wist tot aan de rust tien punten voorsprong te nemen. In de tweede helft behielden zij lange „De PvdA is op Texel in vier jaar tijd behoorlijk gegroeid. Daarom hopen wij in de komende raadsverkiezing een vijfde zetel te behalen". Dit zei Mark Fonds, voorzitter van de PvdA, afdeling Texel. Zaterdag werd in De Lindeboom de officiële verkie zingslijst van deze partij bekend ge maakt. Lijstaanvoerder en wethouderskandidaat is Dirk Terpstra. De PvdA heeft momenteel een frac tie met vier personen in de gemeen teraad. Elk raadslid heeft een steungroep van drie tot vijf personen, waardoor veel informatie uit de „ach terban" wordt doorgegeven. Henk Beumkes keert niet terug in de gemeenteraad. Zijn plaats op de lijst wordt overgenomen door Gré Zegers uit Oudeschild. Ook nieuw op de PvdA-lijst op num mer vijf is bloembollenkweekster Ma rijke Palm uit Den Burg. „Het is historisch zo gegroeid dat onze frac tie bestond uit vier mannen. We heb ben ons uiterste best gedaan daar verandering in te brengen. Daarom hebben we bewust gekozen voor Gré op de plaats van Henk", vertelt Fonds. De lijst, die donderdag is goedge keurd door de ledenvergadering, ziet er als volgt uit: 1. Dirk Terpstra (42 jaar, postbode), 2. Gré Zegers (46 jaar, huisvrouw), 3. Gerard van der Kooi (56 jaar, leraar), 4. Hans Roeper (52 |aar, medewerker RIAGG), 5. Ma rijke Palm (43 jaar, bloembollen kweekster), 6. Trijntje Troost (44 jaar, ambulance verpleegkundige), 7. Els Dreesens (45 jaar, MBO Sociale Dienstverlening), 8. Ewout Adriaans (30 jaar, havenmeester en wschipper bij het NIOZ), 9. Reina Kuiter (36 jaar, huisvrouw), 10. Jacob van Wol- feren (61 jaar, gepensioneerd onder wijzer). Wethouderspost Het maakt Dirk Terpstra niet uit wel ke wethouderspost hij eventueel krijgt, als dat aan de orde komt. „Ik heb^de eerste raadsperiode ruimtelijke ordening gedaan en nu de financiële, economische en technische kant, dus op die punten ben ik het beste inge voerd in de materie. Maar dat wil niet zeggen dat ik problemen zou hebben met bijvoorbeeld welzijn". Om de bevolking bij het politieke le ven op het eiland te betrekken begint Radio Texel vanaf 20 februari met een politiek café. Iedere week wordt uit De Twaalf Balcken een uitzending verzorgd, waarbij alle partijen op Texel hun licht kunnen laten schijnen op actuele zaken. Tijdens de verkie zingsdag zal een maratonuitzending uit De Lindeboom worden gedaan. De presentatie is in handen van Joop Groen. Leerlingen van het LBO en de RSG zijn benaderd om een politieke opiniepeiling te houden op het eiland. Statenleden De verkiezingscampagne van de PvdA zal zich toespitsen op de laat ste maand voor de verkiezingen. Op 16 en 17 februari brengen enkele sta tenleden een bezoek aan het eiland. „Het is de gewoonte dat we eens in de twee jaar mensen van het gewets uitnodigen. Het is belangrijk dat de contacten met hen goed zijn", ver klaart Terpstra. Tijdens dit bezoek zal zeker aan de orde komen: het be leidsplan van het vliegveld, de haven van Oudeschild, vestiging van een ar cheologisch depot op Texel, de pro vinciale opstelling ten opzichte van windenergie, het toerisme en de pro motie van het eiland, de milieuaspec ten en de afvalverwerking. Dinsdag 16 januari Politieke partij „De Groenen" houdt een voor ieder toegankelij ke kennismakingsbijeenkomst in De Witte Burcht in de Mo lenstraat. Spreker is het Provin ciale Staten-lid Gerben Uunk uit Amsterdam: 20.00 uur. De afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging Texel heeft in d'Ouwe ULO een bijeenkomst, ook toegankelijk voor belangstel lende niet-leden. Aanvang 20.00 In de voorspeelruimte van de muziekschool (d'Ouwe ULO) wordt een voor ieder toegankelijk voorspeeluur gehouden, aanvang 19.30 uur. Woensdag 17 januari Van 9.30 tot 11.30 uur wordt een koffie-inloopochtend gehou den in het Groene Kruisgebouw. Thema: kinderziekten. Spreekster: Mieke Plettenburg. Kosten f2,-. De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een openbare verga dering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder meer over de financiering van sociale huurwoningen, de besteding van gelden die bestemd zijn voor ge meentelijke monumenten, de eer ste opzet van het bestemmingsplan Den Hoorn-zuid en enkele voorbereidmgs- besluiten. Donderdag 18 januari De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt on der meer over de reinigingsrech ten, het vuilnisoverslagstation en jaarverslag, begroting e.d. van het zwempark Molenkoog. Hoogwater Oudeschild Za. 13 10.26 en 22.15 Zo. 14 10.55 en 22.44 Ma. 15 11.10 en 23.25 Di. 16 11.24 en - Wo. 17 0.05 en 11.07 Do. 18 0.20 en 11.07 Vr. 19 0.45 en 11.50 Za. 20 1.04 en 12.35 Aan het strand is het een uur eer der hoogwater. Laagwater valt ge middeld 6 15 uur na hoogwater. De zon komt 14 januari op om 8.43 uur en gaat onder om 16.55 uur. 18 januari laatste kwartier, 12 januari springtij tijd hun voorsprong en beëindigden uiteindelijk de wedstrijd met 17 pun ten verschil (50-33). Daarna volgde de partij tussen Damesmode Moer- bek en de Twaalf Balcken. Damesmo de Moerbeek, dat dit keer was versterkt met gastspeler Walter Os kam, stond bij de wisseling van speelhelft nog met drie punten ach ter maar zorgde, mede door drie drie punters van Ria Zijm, voor een onverwachte ommekeer. Met 30-21 werd de wedstrijd in hun voordeel beslist. Dikke Mik en Datamarkt maakten er in de derde ontmoeting van de avond een verhitte strijd van mede, als gevolg van twee niet al te strak fluitende scheidsrechters. Irrita ties aan beide kanten over scheids rechterlijke beslissingen zorgden voor een gespannen sfeer in het veld. Ge lukkig legden beide teams genoeg discipline aan de dag om de wed strijd niet te laten escaleren. Dikke Mik trok uiteindelijk aan het langste eind en won met 39-19. Tot slot volgde de partij tussen Vespertina en Sportief Texel. Dit werd een weinig doelpuntrijke wedstrijd getuige de 14-6 eindstand in het voordeel van Sportshop Texel. Tot aan de rust wist Vespertina zelfs géén enkele bal in het netje te deponeren dus voor dit team was de winterstop wel te lang. Sportshop Texel mocht de meeste aanspraak op een overwinning maken maar zal ook in de komende weken meer wedstrijdritme moeten opdoen om het oude niveau weer te halen. Het Zondagsblad van Uitgeverij Brü- gemann uit Den Burg is afgelopen weekend voor het laatst verschenen. „We hadden er een potje met geld voor, dat was nog niet helemaal leeg. We zijn ons nu echter op nieu we ideeën aan het richten. Vóór de zomer komen we met iets dat er nog niet is op Texel", aldus Sjef Brü- gemann. Een drukkerij van de overkant, Rodi Media uit Heerhugowaard, heeft inte resse getoond voor het Zondagsblad. Directeur D. Ranzijn: „Er bestaat be langstelling uit Den Helder voor de Texelse adverteerdersmarkt. Maar er is inmiddels een TC3 op het eiland en het is de vraag of er ruimte is voor twee kranten". Hij wil voorlopig nog niet loslaten of hij daadwerkelijk een krant op het eiland gaat uitbren gen. „Ik wil eerst afwachten en on derzoeken wat er allemaal gaande is". Voor Brügemann is dat duidelijk. „Het team van de Zondagskrant be stond uit vrijwilligers. Die wilden niet met een bedrijf van de overkant in zee gaan, dus voor ons is de kous af", verklaart hij. Stand: 1. Paracentrum 12-22, 503; 2. Dikke Mik 12-18, 312; 3. Tasiel 10-16, 316; 4. Datamarkt 11-16, 241; 5. Sportshop Texel 11-16, 204; 6. S1-Gollards 11-10, 177, 7. Vespertina 12-6, 151; 8 Dames Moerbeek 12-6, 125; 9. 12 Balcken 12-0, 161. Programma: Vrijdag 19 januari: 20.30 u. Moerbeek-Datam. Sportsh. 21.00 u. Sportsh.-S1-Gollards Moerb. 21.30 u. Balcken-Dikke Mik Gollards 22.00 u. Tasiel-Vespert. Dikke Mik Verenigingen of instanties die berichten door willen geven voor de weekenduitgave TC 3, kunnen dit (liefst schriftelijk on der vermelding van „TC3") op maandag doen bij Langeveld en de Rooy, Parkstraat 10 in Den Burg. De uitslagen van de keuringen tijdens de vorige week woensdag gehouden veeshow waren: Algemeen Winterkampioene werd de koe Pietje 19 van C. W. Hin. Uier kampioene werd Trijntje 141 van H. Broekman en de prijs voor het best verzorgde geheel, wat betreft het toi letteren van de koe en het voorko men en voorbrengen door de eigenaar, was voor Jac. J. Zijm met de koe Emma 130. Bij de veiling, waarin 15 dieren in de leeftijd van twee maanden tot ruim vier jaar wer den geveild, was de totale opbrengst f29.325,—wat gemiddeld ƒ1955,— per dier betekent. Andere uitslagen: Rubriek melkvaarzen: 1A Pietje 30, eigenaar: P. C. Blom „Vrij en Blij", 1B Irene 89, eigenaar: G. Th. Witte „De Foenix"; 1C Emma 130, eigenaar: Jac. J. Zijml „De Leemkuil"; Pietje 30 werd aangewezen als vaars met de mooiste uier. De rubriek kreeg de beoordeling „goed". Enkele vaarzen met uitzonderlijk goede uiers. Rubriek 3- en 4-jarige koeien: 1A Trijntje 141, eigenaar: H. Broekman „Zee land"; 1B Ria 101, eigenaar: Fa. M. S. en J C j witte „Leiden"; 1C Fie 61, eigenaar: Jac. C. i Bakker „Marjoca"; Hier werd Trijntje 141 aan gewezen als de koe met de mooiste uier. De beoordeling van de rubriek luidde „goed", maar wat wisselend in de tweede helft. Rubriek oudere koeien: 1A Pietje 19, eigenaar: C W. Hin „De Doof pot"; 1B Roza 31, eigenaar. P. C. Blom „Vrij en Blij"; 1C Ina 121, eigenaar L. C. Eelman „Gollardshoeve"; Pietje 19 kreeg hier de prijs voor het mooiste uier toebedeeld. Deze ru briek werd beoordeeld als een goed bewaarde rubriek met twee beste kopnummers. De PvdA-ers van de verkiezingslijst op de trappen van het gemeentehuis, waarin velen van hen als raadsleden de komende tijd hopen door te brengen. Belegen Goudse kaas 1 kg 13r8tT" Schouderham. 150 gram l&r 1.95 Casino brood. wit of bruin- 1.85 Espressogebakje. Vers uit eigen banketbakkerij Per stuk 1.70 4 voor 4.95 Aanbiedingen geldig t/m 20 januari 1990 H89.237 16/1 Mini candybars met co cos. Zak 300 gram 3-^" 2.50 Pak 5 stercakejes. AHrl.85 Cótes du Ventoux. Fruiti ge rode Rhöne wi|n 4 75 2 voor 7.95 herkent u aanbiedingen m de Hema Echt Waar Voor Je Geld_

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2