Groen c2wartr(Jexels in het Geldleningen sociale woningbouw via WSW Texelse pakketten nu bij de gezinnen Terrassen dit seizoen groter dan paviljoens? Gemeente wil geen onnodige risico's lopen 't Stappeland als straatnaam erkend Informatiedag voor ondernemende vrouw Auto in de sloot: chauffeur (33) werd slechts lichtgewond Aanrijding Wedstrijd SV Texel Texel-logo op alle uitgaande poststukken OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.449 VRIJDAG 19 JANUARI 1990 14111 I Voor advertenties, abonnementen, etc. •I Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 I Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon I 02220-12741 8 Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. 3 Margreet Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Lxjs /1,10 Woningbouwvereniging Texel zal in het vervolg de financiering van so ciale huurwoningen via het Waar borgfonds Sociale Woningbouw (WSW) moeten laten lopen. Tot nu toe liep de financiering via de ge meente. Het collegestandpunt dat het Waarborgfonds een goed alter natief is voor vervanging van oude rijksleningen wordt door de meeste raadsleden gesteund. Hans Roeper (PvdA) en Peter Bakker (PSP) gaven gisteravond blijk van een afwijkende mening. Zij willen de woningbouw vereniging keuzevrijheid laten. De woningbouwvereniging zélf wil het liefst het geld bij de gemeente blij ven lenen. Voor de gelegenheid waren zowel de commissie ruimtelijke ordening en huisvestingsbeleid (ROH), als de raadscommissie voor en financieel, economisch en technisch beleid (FET) bijeen. Belangrijkste reden voor de gemeente om de financiering via het Waarborg fonds te laten lopen, is volgens de wethouders Schilling en Barendregt het feit dat de gemeente als het niet nodig is, geen risico op haar schou ders moet nemen. Bij geldleningen via de WSW heeft de gemeente al leen nog een taak als „achter vanger". Volgens Barendregt is het WSW bo vendien meer deskundig op het ge bied van vergelijkende cijfers. „Omdat ze zaken beter in kunnen schatten, kunnen we daar als gemeente ons voordeel mee doen." De planbeoorde ling blijft, ook via financiering door het WSW, in eerste instantie via de gemeente lopen. Goedkoper Volgens directeur Hans Wendrich kan Woningbouwvereniging Texel voor leenovereenkomsten echter goedko per, sneller en beter bij de gemeente Texel terecht. Het WSW zou controle uitoefenen op de financiële gang van zaken, zich vergaand kunnen bemoei en met bouw- en grootonder houdsplannen en geldleningen De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid is unaniem accoord met het voorstel van de dorpscommisie uit De Koog om de reeds ingeburgerde naam ,,'t Stappe land" voor de nieuw aan te leggen weg in het artikel 11 gebied te handhaven. Onder het motto „Een goede voorbe reiding is het halve werk" wordt op 30 januari een informatiedag gehou den voor vrouwen met ideeën/plan nen om een eigen bedrijf of winkel op te zetten in Den Helder en omge ving. De dag wordt georganiseerd door de stichting Vrouw en Werkwin kel Noordholland-noord en gehouden in Den Helder. De kosten bedragen ƒ10,- per persoon. Opgave en verdere informatie vóór 26 januari van maan dag t.e.m. donderdag van 9.30 tot 12.30 uur via tel. 02230-12990. zouden tegen een hogere rente ver krijgbaar zijn dan bij de gemeente. Volgens ambtenaar Jan Commijs is het „goedkoper uit" bij de gemeente een zeer betrekkelijke zaak, die ieder moment kan veranderen. „Volgend jaar kan het wel veel duurder zijn, omdat de marktpolitiek er op gericht is dat alle geldgevers gelijk gaan zit ten." Schilling voegde eraan toe dat niet moet worden vergeten dat de gemeente bij financiering voor miljoe nen guldens risico loopt en dat bij leenovereenkomsten via het WSW het belang van de volkshuisvesting bovendien totaal niet in het geding komt. „Tegen onnodige risico's mag je je als college toch indekken." Slagvaardig Bakker en Roeper wierpen op dat de WSW wel eens een vinger in de pap van het de sociale woningbouw op Texel zou kunnen krijgen. Roeper was bovendien bang dat door het in zee gaan met de WSW, de huur van de woningen wel eens duurder uit zou kunnen vallen. Hij vroeg zich af waarom er niet gewoon op de oude voet werd verder gegaan. „De manier van financiering lijkt misschien niet zo van gewicht, maar toch zijn er een aantal aspecten, waardoor het belangrijk is de zaak dicht in de buurt te houden. De controle van de WSW zou van invloed kunnen zijn op een slagvaardig beleid. We hebben het af gelopen jaar twee keer over een le ning gepraat, dat kunnen we toch blijven doen?" Traag Bakker was het in grote lijnen met Roeper eens. Hij vond het wel erg ver gaan om de hele zaak aan het ri sico op te hangen. Temeer omdat de Woningbouwvereniging bekend staat als een solide onderneming. Bakker vroeg zich daarnaast af, of de ge meente niet bang was om door een tragere gang van zaken, onverwachte extra contingenten als de bouw van de acht woningen in de Mars kwijt te raken. Schilling zei hier niet voor te vrezen. „Als we contingenten kwijt dreigen te raken, grijpen we in. Contingenten als de acht woningen in de Mars zijn echter heel bijzonder en behoren niet tot een normale gang van zaken. We hebben toen geïmproviseerd en zullen dat, als het nog eens zo mocht gaan, weer doen." Voordeel De argumenten van Wendrich dat le ningen via het WSW prijstechnisch gezien duurder zijn en dat vertraging in de beoordeling van de plannen op gelopen kan worden, kon de meer derheid van de raadscommissieleden niet overtuigen. Gerbrand Poster (Texels Belang) stemde in met het collegevoorstel. „De toelichting heeft het hogere lastenverhaal ontzenuwd." Controle door het WSW achtte Poster een goede zaak, waar zowel Woningbouwvereniging Texel als de gemeente haar voordeel mee kan doen. Ate Rienstra (CDA) merkte op dat de WSW „in ieder geval de deskundig heid heeft om de zaak te overzien", waarna ook hij zijn steun aan het college toezegde. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) schaarde zich in de rij. „We houden dus invloed op de plannen, ook als de leningen via het WSW lopen. Dat we altijd nog kun nen ingrijpen is voor mij het belang rijkste." Het college-standpunt kreeg voorts de instemming van Riet Huite- ma Vos (CDA) en Jan van Asselt (Texels Belang). De van Texel afkomstige pakketten met hulpgoederen zijn niet meer op geslagen in een gymzaal in Agnita, maar zijn nu in handen van de plaat selijke bevolking. De verdeling verliep geheel volgens plan, zonder wan klanken. Aldus verklaarde de heer H.J. Hendriks van het Rode Kruis Nederland, die vorige week donder dag persoonlijk ter plaatse was om toezicht te houden op de distributie. „Ik ben uitstekend tevreden", aldus Hendriks na zijn terugkeer in ons land, eerder deze week. Nadat de pakketten vorige week woensdag in Agnita waren afgele verd, is men in het gemeentehuis de zelfde avond nog hard aan de slag gegaan om ervoor te zorgen dat de distributie de volgende dag soepel zou verlopen. Er werden bonnetjes gemaakt, met daarop vermeld het aantal pakketten per gezin. Alleen ar beidersgezinnen kwamen in aanmer king, in totaal 4208 gezinnen uit Agnita en de omliggende dorpen. Voor 1054 van deze gezinnen waren er één of meer extra pakketten: 156 met vijf of méér kinderen, 723 met drie of vier kinderen en 175 noodlij- Zó stonden de Texelse hulppakketten opgestapeld in de gymzaal. Inmiddels zijn ze uitgedeeld dende gezinnen (bijvoorbeeld met al leenstaande ouders, invalide gezinsleden, ernstig zieke kinderen, enz.). Het systeem met de bonnetjes bleek donderdag perfect te werken. Nadat de bonnetjes bij het gemeentehuis waren afgehaald, togen de mensen naar de verscheidene verdeelpunten. Daar ontstonden volgens Hendriks rij en van 75 tot 100 meter lang, vier personen dik. Van gedrang was abso luut geen sprake; ieder wachtte keu rig op zijn of haar beurt. Alle zigeunerfamilies werden naar de gymzaal gestuurd waar de Texelse pakketten lagen opgeslagen. De orga nisatie had dit gedaan om scheve ge zichten te voorkomen. De zigeuners worden in Agnita met de nek aange keken en beschouwd als dieven. Dus stel je voor dat een zigeunerfamilie een groter pakket zou krijgen dan een niet-zigeunergezin.... Geen ruzie Omdat de Texelse pakketten allemaal even groot waren, kon bij de verde ling daarvan in elk geval geen ruzie ontstaan. We kunnen er dus van ver zekerd zijn dat alle in aanmerking ko mende zigeunergezinnen zijn voorzien van een Texels Rode Kruis-pakket! Dit betekent overigens niet dat de Texel se pakketten uitsluitend bij zigeuner gezinnen zijn beland. Zoveel zigeuners wonen er namelijk niet. De niet-Texelse pakketten die naar Agnita waren gebracht, zijn niet opengemaakt en herverdeeld. Dat zou onbegonnen werk zijn. De verde ling van die pakketten (grote en klei ne, inhoud meestal onbekend) geschiedde op basis van kennen. Ag nita is niet zo groot, de mensen ken nen elkaar. Dus als iemand van een groot gezin zich aanmeldde, kreeg die een groot pakket (of meerdere pak ketten). Alleen de zéér grote pakket ten werden opzij gezet. Tot slot maakte de heer Hendriks van de gelegenheid gebruik de Texelse bevolking hartelijk dank te zeggen na mens zijn organisatie, het Rode Kruis. i Het busje hangt total loss tegen de walkant van de sloot. Brandweer (rampenwagen) en ambu lance rukten woensdagavond om twintig voor zeven uit om de inzit- tende(n) uit een te water geraakte auto te bevrijden. Aangekomen op de plek des onheils, de Hemmerkooi, bleek dat niet nodig. De chauffeur, een 33-jarige inwoner van Den Burg, was er al in geslaagd uit de auto te klimmen en was met hulp van om wonenden op weg naar een arts. Het ongeval gebeurde toen de man in zijn bedrijfswagen over de Hemmer kooi reed richting Den Burg. Halver wege lette hij teveel op een tegemoetkomende fietster, waardoor hij niet bemerkte dat de weg een flauwe bocht naar links maakte. De auto schoof van de weg frontaal te gen de walkant van de sloot aan de rechterzijde. Via het voorraam, waarvan de ruit door de klap was weggeslingerd, slaagde de man erin zichzelf te be vrijden. De fietster begeleidde hem naar een huis in de buurt, waar een dokter werd gebeld. Een andere voor bijgangster had intussen de meldka mer van de politie in kennis gesteld. Er werd direct groot alarm geslagen, zodat brandweer en ambulance in ac tie kwamen. De auto werd nog de zelfde avond weggetakeld en zal waarschijnlijk total loss worden ver klaard. Op de Groeneplaats vond dinsdag middag een aanrijding plaats. Twee auto's raakten elkaar bij het inparke ren. De schade was echter zo gering dat deze onderling werd geregeld. SV Texel speelt zondag om 12.00 uur een wedstrijd tegen de Wormerveer- se hoofdklasser WFC. De voetbalclub kan tot nader bericht geen oud papier in ontvangst nemen, omdat de container waarin dit werd bewaard bij herhaling in brand is gestoken. De Jonge Ondernemers Organisatie Texel heeft een idee ontwikkeld voor een effectieve en betrekkelijk goed kope vorm van Texelpromotie: alle brieven van Texelse bedrijven zouden moeten worden voorzien van een „Texel-logo", een uniform vignet in groene kleur waarmee de aandacht wordt gevestigd op het eiland als natuurvriendelijk en makkelijk bereik baar recreatiegebied. De 25 Jonge Ondernemers doen in elk geval zelf mee en zijn van plan het logo op hun enveloppen te laten aanbrengen, naast de bedrijfsnaam. Alles zal in het werk worden gesteld om ook andere bedrijven en particu lieren daartoe te bewegen. De initia tiefnemers wijzen erop dat per dag vele duizenden brieven en andere poststukken het eiland verlaten, wat betekent dat het logo de naamsbe kendheid en het milieuvriendelijke ka rakter van Texel aanmerkelijk kan onderstrepen. Op die manier wordt ook kracht bijgezet aan andere vor men van promotie. Het logo zou te vens in sterk vergrote uitvoering gezet kunnen worden op vracht- en andere bedrijfswagens. Prijsvraag Het logo moet nog worden bedacht. De Jonge Ondernemers organisatie heeft daartoe een prijsvraag uitge schreven. leder die meent een idee te hebben, kan dat op papier zetten en binnen drie weken naar: Texellogo, postbus 66 Den Burg. Men hoeft geen bijzondere grafische kwaliteiten te hebben. Het gaat om het idee, waarbij een eenvoudig schetsje (dat later door een vakman wordt uitge werkt) voldoende is. Ook kinderen kunnen meedoen. In het logo moet de naam Texel (met een „x") in elk geval voorkomen, zo mogelijk (niet verplicht) met een aanduiding die verwijst naar de makkelijke bereik baarheid. Volgens de initiatiefnemers is dat laatste gewenst omdat Texel door veel mensen over een kam wordt geschoren met de andere Waddeneilanden, waar je niet „zo maar" heen kunt. Bij een equete zou zelfs zijn gebleken dat 52% van de Nederlanders niet weet dat je eerst naar Den Helder moet om Texel met de veerboot te kunnen bereiken. Geldprijzen Een commissie, bestaande uit JO- leden en aangevuld met mensen die zich bewegen op het gebied van me dia en kunst, zal het beste ontwerp kiezen. Voor de inzender van het ge kozen logo is f500,- uitgeloofd. De tweede prijs is f250,- en de derde prijs f100,-. Alle inzendingen worden eigendom van de Jonge Onder nemers. Het is waarschijnlijk dat de terrassen van strandpaviljoens komend seizoen niet evenveel vierkante meters moe ten beslaan als de paviljoens zélf. De 1:1 verhouding, zoals die nu door de gemeente Texel wordt voorgeschre ven, zal vermoedelijk worden losge laten, afgaande op uitspraken die woensdagavond tijdens een commis sievergadering werden gedaan. Wet houder Daan Schilling stelde voor de koppeling „niet expliciet aan te hou den", hiermee tegemoetkomend aan de wens van de strandexploitanten. Over de maximale totale oppervlakte van paviljoen en terras blijven de meningen uiteenlopen. De strandexploitanten willen het liefst uitbreidingsmogelijkheden tot 400 m2 terras en een evengroot paviljoen. Het college van B en W wil niet ver der gaan dan een paviljoen van 300 m2 en een terras van 400 m2 (De 1:1 verhouding wordt in dit geval dus losgelaten). Dit compromis wijkt sterk af van een ambtelijk advies, waarin een maximale oppervlakte van 250 m2 elk wordt voorgesteld (kop peling blijft gehandhaafd). Vorige maand kwam het onderwerp reeds ter sprake in dezelfde commis sie. Toen lieten de meeste commis sieleden doorschemeren het voorstel van B en W te vergaand te vinden. De strandexploitanten waren teleur gesteld over het verloop van die ver gadering en schreven naar aanleiding daarvan een brief met een nadere toelichting, in de hoop de commissie op andere gedachten te brengen. De kwestie werd hierop opnieuw op de agenda geplaatst. Namens de strand exploitanten voerde Mans Segers woensdagavond het woord. Segers zette nog eens de argumen ten voor de gewenste uitbreiding op een rijtje. „De tijd van alleen een pa tatje en een kopje koffie is voorbij. De mensen kunnen tegenwoordig een complete maaltijd krijgen in de strandpaviljoens. Daarvoor is uiter aard meer werkruimte nodig. De ter rassen worden ook anders gebruikt: velen verblijven er de hele middag in plaats van een half uurtje. De behoef te om langere tijd op het terras te zitten is sterk toegenomen, het is een luxere vorm van recreatie waarop wij moeten inspelen." Segers vond de koppeling van opper vlakte van paviljoen en terras een vreemde zaak. „Ik begrijp met waar die vandaan komt. In de praktijk geeft het problemen: als iemand zijn terras wil vergroten, is hij gedwongen tevens zijn paviljoen eveneens groter te maken." Segers constateerde dat de koppeling in werkelijkheid nergens een feit is. Gemiddeld zijn de pavil joens ca. 180 m2 groot en de terras sen 200 250 m2. Wethouder Schilling bestreed dat de koppeling indertijd uit de lucht is ko men vallen. „We hebben dat inge voerd na overleg met de paviljoenhouders." Dat de 1:1 verhou ding in de praktijk meestal niet op gaat, was Schilling niet ontgaan. „De reden daarvan is dat oud en nieuw beleid door elkaar lopen." Compromis De wethouder was bereid tot een compromis. Hij zei de 1:1 verhouding te willen laten varen. Zo wordt in gespeeld op de behoefte van de strandpaviljoenhouders aan meer ter rasoppervlakte, zonder dat zij tegelij kertijd voor problemen worden gesteld omdat ook het paviljoen zou moeten worden vergroot. Mans Se gers erkende dat sommige paviljoen houders op deze wijze zullen zijn geholpen. Volgens hem staan de meesten niet op het punt om uit te breiden: loslaten van de koppeling is voor hen al een stap in de goede richting. Peter Bakker stelde een minimum paviljoen-maat als voorwaarde. Want anders zou een kiosk een gigantisch terras kunnen aanleggen. Schilling antwoordde dat het voor de hand lig gend is om uit te gaan van het kleinste bestaande paviljoen (Paal 12, ca. 100 m2). In de gemeenteraads vergadering van februari wordt een definitieve besluit genomen.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1