Aan het werk dankzij Jeugdwerkgarantieplan Gemiddelde werkloosheid vertoont dalende lijn Tussenstand zaalvoetbal Anneke de Vries (18) de eerste Programma toernooi Mantje zaalvoetbal Uitzendingen Radio Texel ondervinden hinder van piraten lassieke' ontsnapping 1988 (9,4%) jéK Uitstekend spel van schaker Thijs Witte loud TEXEL schoon DE MOEITE WAARD 50 Vrijdag 19 januari 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Anneke de Vries zet haar handtekening onder het arbeidscontract. Zij wordt terzijde gestaan door Krista-Mirjam Dijkerman en directeur J.H. Donatz. De 18-jarige Anneke de Vries uit Ou- deschild is de eerste op Texel die een tijdelijke baan heeft gekregen dankzij het zgn. „Jeugdwerkgaran tieplan". Woensdagmiddag tekende zij het arbeidscontract dat haar voor maximaal twee jaar verbindt aan ver zorgingstehuis „Gollards". Anneke zal de functie van gastvrouw bekle den, zowel bij het „Open tafel"- project als bij andere gelegenheden. Het Jeugdwerkgarantieplan heeft tot doel tijdelijke banen te bieden aan jongeren van 16 tot 21 jaar die geen werk hebben kunnen vinden of een vervolgopleiding zijn begonnen. Tot de doelgroep behoren schoolverlaters die langer dan een half jaar werkloos zijn en jongeren die een baan hebben gehad maar intussen weer werkloos zijn en langer dan een half jaar hun school hebben verlaten. De deelne mer mag op zijn hoogst 20Vz jaar Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór -10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 9. Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Juli- anastraat, Zwaanstraat. Zaterdag vindt van 17.00 tot onge veer 23.00 uur het jaarlijkse toernooi van de zaalvoetbalvereniging Mantje plaats. Het toernooi bestaat uit twee afzon derlijke competities, een prestatie- en een recreatiepoule. In de prestatie poule strijden Jelleboog, Klif, het Alk- maarse Noordholland-Noord, de gelegenheidscombinatie Transportbe drijf Leen Eelman en Mantje om de hoogste eer. De recreatiepoule bestaat uit WCB, Texel veteranen. Noorderhaven en het tweede en der de team van de organiserende vereni ging. Per poule wordt een halve competitie gespeeld. Wedstrijdprogramma: 17.00 u. WCB-Mantje 2 17.18 u. NHN-Transp. Eelman 17.36 u. Noorderhaven-Mantje 3 117.54 u. Klif-Mantje 18.12 u. Texel veteranen-WCB 18.30 u. Jelleboog-NHN 18.48 u. Mantje 2-Noorderhaven 19.06 u. Transp. Eelman-Klif 19.24 u. Mantje 3-Texel veteranen 19.42 u. Mantje-Jelleboog 20.10 u. WCB-Noorderhaven 20.28 u. NHN-Klif 20.46 u. Mantje 2-Texel veteranen 21.04 u. Transp. Eelman-Jelleboog 21.22 u. WCB-Mantje 3 21.40 u. NHN-Mantje 21.58 u. Noorderh.-Texel vet. 22.16 u. Klif-Jelleboog 22.34 u. Mantje 2-Mantje 3 22.52 u. Transp. Eelman-Mantje zijn om deel te nemen, anders wordt binnen het tijdelijk dienstverband de leeftijdsgrens van 21 jaar overschre- den. Naast het werk zal aan scholing veel aandacht worden besteed. Mede daarom zal per week 19 uur worden gewerkt. De deelnemers ontvangen het minimum (jeugd-)loon en worden in dienst genomen door de gemeente Den Helder. Het project is opgezet door het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en de Stichting Weerwerk (Den Helderl. Consulente van laatstgenoemde stichting is Renske van IJsseldijk uit Den Burg. In het werk krijgen de deelnemers extra begeleiding. Banen in het be drijfsleven komen niet in aanmerking; het project heeft alleen betrekking op banen in de gesubsidieerde sector. Voorwaarde is dat de te creëren tij delijke arbeidsplaatsen van 19 uur niet meer dan vijf procent bedragen van de reeds aanwezige full-time for matieplaatsen. Oftewel: het is niet de bedoeling dat bestaande arbeidsplaat sen door deze „JWG-jongeren" wor den ingepikt. Renske van IJsseldijk is momenteel bezig om drie of vier Texelse jongeren in het kader van het Jeugdwerkgarantieplan een tijdelijke baan te bezorgen. Helpende hand In het geval van de Gollards is de functie van Anneke de Vries nieuw. Een gastvrouw is op de eerste plaats nodig voor het „Open tafel"-project, dat 1 januari j.l. van start ging. Ver der is zij een welkome aanvulling van het personeelsbestanu. „Zij kan de helpende hand bieden, waar anderen handen tekort komen", verwoordt Gollards-directeur J.H. Donatz. Voor beelden: mensen de weg wijzen, hel- v.l.n.r. Renske van IJsseldijk. hoofd verzorging pen instappen in de taxi, assisteren bij de soos. In de praktijk is dit al ge bleken; Anneke is namelijk al sinds half december aan het „warmdraai- en". Officieel werd het pas woens dag, toen zij haar handtekening mocht zetten. Anneke vertelde dat ze in contact met „Weerwerk" kwam via het ar beidsbureau. Zij stond daar als werk zoekende geregistreerd en op zekere dag kreeg zij een brief van de Helder- se stichting in huis. Ze werd ge vraagd naar welk werk haar voorkeur uitging. Naar aanleiding van haar ant woord ging „Weerwerk" aan de slag en arrangeerde een sollicitatiegesprek met de Gollards. Receptie Directeur Donatz denkt dat de gast vrouw min of meer kan uitgroeien tot receptioniste. Een zelfde constructie zou hij graag voor het Verpleeghuis Texel, de andere poot van de stich ting Samen Eén/Gollards, gerealiseerd zien. „Als je op zo'n kleine schaal werkt, is het moeilijk om de receptie als reguliere taak in te bouwen." Voor wat betreft de Gollards streeft Donatz naar een continue bezetting van de receptie tussen negen uur 's ochtends en negen uur 's avonds. Zowel voor de Gollards als voor het Verpleeghuis is de directeur momen teel bezig om ook arbeidsplaatsen te scheppen voor mensen die minder of niet arbeidsgeschikt zijn (geworden). In het kader van de zogeheten „WAGW" heeft de stichting de inspannings-verplichting om werkne mers die om de een of andere reden uit de roulatie zijn geraakt, opnieuw in de organisatie in te passen (bij voorbeeld voor twee uur per dag). <n lew* - bu<i*n v*r«nrwoordrtijVh(wJ v. Nadat al vele jaren etherpiraten veel plezier beleven aan deze hobby, al is het illegaal, gaat Radio Texel nu de R.C.D. inschakelen om de piraten te verdrijven. Had dit nu niet anders ge kund dan door middel van een stukje in de Texelse Courant? Veel mensen hebben jarenlang met veel plezier naar de piraten geluisterd en doen dat nog (en hopelijk nog heel lang). Daar ze niet commercieel zijn, berok kenen ze niemand schade. Maar ja, ze zijn illegaal. Ik persoonlijk vind dat iemand beter een illegale hobby kan hebben, waar men het best druk mee heeft, zoals bandjes en jingles opnemen, programma's voorbereiden, dan dat men het hele weekend over Texel zwalkt en van verveling ander mans eigendommen sloopt. De uit zendingen van Radio Texel verlopen ook niet altijd zo vlekkeloos, dus de jarenlange ervaring van de piraten kan ze nog van pas komen, niet door ze te verdrijven, maar door naar ze te luisteren. Edwin Vink Den Burg Hoorn Twee uitgeprocedeer de asielzoekers zijn gisteravond ontsnapt uit het huis van bewa ring in Zwaag (op Texel). Vol gens de politie heeft het tweetal de tralies voor de celramen door gezaagd en via aan elkaar ge knoopte lakens de vrijheid be reikt. Het gaat om een 23-jarige Joegoslaaf uit Lelystad en een 31-jarige Duitser, die in Amster dam werd aangehouden. (ADVERTENTIE) De meeste zaalvoetbalteams hebben de helft van de competitie er opzit ten, daarom kan nu een tussenba lans worden opgemaakt. De Hoofdklasse kenmerkt zich, net als de meeste andere klassen, door de spannende wedstrijden. Veel teams zijn aan elkaar gewaagd. Was de kampioen in het verleden makkelijk te voorspellen, dit jaar is het anders. Mede op het verzoek van Klif en Casino promoveerd de kampioen (standaardteam) naar de eerste klasse KNVB („overkant"). Het team zal echter de thuiswedstrij den wel op woensdag moeten spe len, daar de vrijdag is volgeboekt. Als Gamma of Texel BV ophouden te be staan komt er één plaats op de vrij dag vrij. Naar het zich laat aanzien heeft Klif het minste te vrezen voor promotie gevaar, daar men na een uitstekende start in de hoofdklasse is teruggezakt naar de onderkant van de mid denmoot. Het is een grote middenmoot. Er staan onder de vier koplopers zeven ploegen met een verschil van drie punten. Alleen Rab is te zwak voor de hoofdklasse en zal wellicht in een promotie/degradatie wedstrijd moeten uitmaken, of het verblijf in de hoofd klasse nog een jaar kan worden verlengd. Als tweede tegenvaller mag De Krim worden aangemerkt. Niet het spel, maar de sluitpost was een zorgen kindje van De Krim. Verrassend goed is het optreden van ZDH, De Koog en Texel BV 2. De eerste twee teams hebben na een niet zo sterke start de laatste weken uitstekende resultaten geboekt. Texel BV 2 beleeft een ge lijkmatige competitie met weinig top pen en dalen. Casino 2 en Gamma 3 behoren ook tot de middengroep, maar zijn nogal onberekenbaar. De kopgroep begint met Gamma 2, dat niet zo'n geweldige start had als andere jaren maar nu weer op toeren begint te komen. De derde plaats wordt ingenomen door Mantje, dat uitstekend speelt tegen de toppers, maar af en toe steken laat vallen te gen teams die lager staan dan Mant je. Op de tweede plaats staat Jelleboog, dat de race met Casino (één puntje voorsprong) uitstekend volhoud, al lijkt de ploeg wat minder te draaien dan in het begin van de competitie. Het zal moeilijk worden Casino van z'n tweede echte kam pioenschap af te houden. Casino heeft het meest evenwichtige team in de Hoofdklasse en zal daarom waarschijnlijk ook in de tweede helft van de competitie de minste punten verspelen. Te zwak In de eerste klasse heeft Klif 2 de beste papieren. Het is een uitstekend team, dat te sterk zal blijken voor alle andere teams in de eerste klasse. De Krim 2 en Casino 3 zijn goede sub toppers terwijl Texel, Albert Heijn en het verrassende Nioz nog in de strijd zijn voor een plaats in de Hoofdklas se. Onderaan blijkt dat Texel BV 3 iets te zwak is voor deze klasse. De strijd in de tweede klasse gaat tus sen attent, Texel BV 4 en de Land- boys Gamma 4. De derde klasse kenmerkt zich door de vele kanshebbers voor het kam pioenschap. Klif 5, Oosterend 2, Gamma 5, De Koog 4 en in mindere mate Gempo en Oosterend 1 maken er nog kans op. Texel 4 en 5 zijn in een te hoge klasse ingedeeld. In de vierde klasse gaat de strijd tus sen Texel 6 en Rab. In de Dames klasse is Casino 1 ook dit jaar weer veruit de sterkste. In de Junioren 1 klasse lijkt het een strijd te worden tussen beide Gamma teams, met Texel BV als subtopper. Van de Juniorenklassen is de Junio ren 2 klasse veruit de spannendste. Texel 4 en Oosterend 1 zijn momen teel de sterkste, maar ook Texel 3, De Koog, Casino 3 en zelfs De Krim maken nog kans op het kampioen schap. In de Junioren 3 klasse gaat het tussen De Koog en Texel 5. Gemiddeld aantal werkzoekenden 1989 (9,0%) 1980 (4,3%) 1981 (7,5%) 1987 (9,1%) 1986 (10,1%) 1985 (12,1%) 1982 (10,2%) 1983 (14,2%) 1984 (14,1%) In het Rotterdams Nieuwsblad van dinsdag 9 januari stond het volgende bericht. Ter verduidelijking: Zwaag ligt in Noordholland, vlakbij Hoorn en er is op Texel geen huis van be waring.... In vergelijking met november 1989 toont de maand december een stij ging van in totaal 88 bij Arbeidsbu reau Texel ingeschreven staande werklozen. De toename bij de man nen en vrouwen is respectievelijk 67 en 21. De groei heeft voornamelijk te maken met de afloop van de werkzaamheden in de bloembollen- bedrijven. In december 1988 lag het aantal in geschreven werklozen 85 personen lager. De werkgelegenheidsontwikke ling voor vrouwen lijkt gunstig. In de cember 1989 waren er 271 werkzoekenden, tegen 292 in decem ber 1988. Bij mannen bedraagt dit verschil 21 personen. Bij de langdurig werklozen is sprake van een wisselend beeld tussen de diverse groepen. Per saldo is er een toename van 7 mensen. Voor jeugdi gen op jaarbasis lijkt de werkgelegen heid zich ook gunstig te ontwikkelen. Het aantal werkloze schoolverlaters bleef in vergelijking met de afgelopen november-maand gelijk, maar ten op zichte van december 1988 zijn het er 25 minder. De leeftijdsopbouw van het aantal in geschreven werklozen stijgt - op en kele uitzonderingen na - in alle groepen. Vooral in de groep van 25-39 jaar nam het aantal werklozen de afgelopen december-maand met 45 personen toe. Dit is meer dan de helft van de totale stijging. In decem ber werden er 39 vacatures inge diend en 14 afgehandeld. Daling De gemiddelde werkloosheid over De standen zijn Hoofdklasse: 1 Casino 1; 2. Jelleboog; 3. Mantje; 4. Gamma 2; 5. ZDH; 6. Texel BV 2; 7. Casino 2; 8. Gamma 3; 9. De Krim; 10. De Koog; 11. Klif; 12. Rab. Eerste klasse. 1. Klif 2; 2 Texel; 3. Nioz; 4 De Krim 2; 5. Casino 3; 6. Klif 3; 7 Mantje 2; 8. Albert Heijn; 9. De Koog 2; 10. Casino 4; 11 Jelleboog 2; 12. Texel BV 3 Tweede klasse: 1. Gamma 4, 2. Attent; 3. Texel BV 4; 4. Klif 4; 5 Mantje 3; 6. De Koog 3; 7. De Muij; 8. Jelleboog 3; 9. Texel 2; 10. Texel 3; 11. Casino 5 Derde klas se: 1. Klif 5; 2. Oosterend 2; 3. De Koog 4; 4. Gamma 5; 5. Oosterend 1; 6. Gempo; 7. ZDH 2; 8. Texel 5; 9. Casino 6; 10. Texel 4 Vierde klasse: 1. Texel 6; 2. Rab, 3. Klif 6; 4. Ooste rend 3; 5. Jelleboog 4; 6 ZDH 3; 7. Casino 7 Dames: 1. Casino 1; 2. De Koog; 3. De Krim; 4. Gamma; 5. Casino 2. (Casino 1 winn 1e p, De Koog winn 2e p). Junioren 1: 1. Gamma 1; 2. Gamma 2; 3. Texel BV; 4. Casi no 1; 5. Casino 2; 6. Texel. Junioren 2: 1. Texel 4; 2. Oosterend 1; 3. Casino 3; 4 Texel 3; 5. De Koog; 6. De Krim; 7. Casino 4, 8 Texel 2; 9. Oosterend 2. Junioren 3: 1. De Koog 2; 2. Texel 5; 3. Texel 7; 4 Texel 6; 5. Casino 5; 6. Texel 8. Thijs Witte heeft de laatste weken een aantal uitstekende schaakpartij en gespeeld: vorige week won hij in moordende stijl van Gerard Zoetelief en in de uiterst belangrijke bonds wedstrijd tegen het Wognumse Atta queer bracht hij eveneens een kostbaar punt in voor En Passant. Maandagavond in De Lindeboom tij dens de interne competitie van En Passant bewees hij zijn goede vorm door Wim Hoekman van het bord te zetten. Hoekman, die vorig seizoen nog als derde eindigde, is er nog steeds niet in geslaagd de weg omhoog terug te vinden. Gedurende het hele seizoen heeft hij genoegen moeten nemen met een notering rond de vijftiende plaats en het was dus begrijpelijk dat hij er tegen Thijs Witte voluit tegen aan ging. Toen hij met wit na de opening niets had bereikt trachtte hij de zaak te forceren door met zijn ko- ningsvleugelpionnen op te stomen. Witte toonde met sterke zetten aan dat zijn tegenstander alleen het eigen kamp had verzwakt en won door middel van een krachtige koningsaan- val, zodat er voor Hoekman voorlopig nog geen plaatsje bij de eerste tien is weggelegd. Zijn zoon Douwe had meer succes in het duel met Klaas Bruining. Van het veelbelovende spel van Bruining aan het begin van de competitie is niet veel meer over; zijn jeugdige tegenstander zette de partij goed op en maakte al spoedig een stuk buit. Bruining trachtte nog water uit de rotsen te slaan, maar de wan- hoopsaanval waarmee hij op de prop pen kwam werd gemakkelijk gepareerd en leidde uiteindelijk tot nog meer materiaalverlies. Ferry van Tatenhove won zonder al te veel pro blemen van Wietse Pranger die in het middenspel een aantal ongelukkige manoeuvres uitvoerde, waardoor zijn koningsvleugel werd afgesneden van de eigen stukken. Van Tatenhoven stuurde snel zijn legers in de richting van dè onverdedigde monarch waar na Pranger van verdere tegenstand afzag. Uitslagen: W. Hoekman-Th. Witte 0-1; R. Vittali-J. Dros afgebroken; N. van Heeringen-G. Zoetelief 0-1; D Hoekman-K. Bruining 1-0; R. riegman-E. de Visser 1-0; P. Eelman-A. Terpstra 0-1; M. Witte-T. van Lingen 0-1; D. Leegwater-K. Kiste- maker 0-1; W. Pranger-F. van Tatenhove 0-1; F. Eijgenraam-W Vlaming 1-0. 1989 is in vergelijking met 1988 ge daald. Per maand daalde de werk loosheid met gemiddeld 18 personen, op jaarbasis met 216 mensen. In to taal waren in 1988 401 mensen zon der werk, het afgelopen jaar bedroeg dit getal 383. In 1989 werden op het arbeidsbureau 733 vacatures aange meld, waarvan 545 personen werden geplaatst. De drie bedrijfstakken met de meeste vacatures waren de hore ca (253), de landbouw (195) en de handel (76). In 1989 werden bijna 1200 werkzoekenden ingeschreven. Theo Zijm, directeur van het arbeids bureau, dicht de daling in de gemid delde werkloosheid van de afgelopen jaren toe aan de werkgelegenheid sontwikkeling in de leliesector. Ook de seizoensverbreding speelt een be langrijke rol. Werkzoekenden 1980 350 Werkzoekenden 1989 700 lllliimlllllllllllllll jan. feb. mrt. apr. mei. jun. jul. aug. sep. okt. nov. dec jan' feb' rnrt" apr' meK jun' iul- au9- sep- okt- nov- dec-

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5