Groen ^wartr^Jexels in het harL Aanstaande zomer twee kranten voor toeristen? Vuiloverslagstation acht ton duurder dan geraamd Geheel overdekte uitvoering Zomerrecreatiewerk gooit roer om Maanvis in netten Blind zeehondje Treintaxi tussen station en boot DINSDAG 23 JANUARI 1990 igOPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.450 14111 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy B.V, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741 Buiten werktijd deze weex ioi en mei u...»uatf o.o. Frans Hopman, Pater Witteplem 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.26.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Los ƒ1,10 Informatie over evenementen in het toeristenseizoen wordt ko mende zomer wellicht via twee bladen aan de man gebracht. Het dagelijks bestuur van de stichting Texelse Sportraad heeft besloten deze informatie te publiceren in een krant die zal wor den vervaardigd door drukkerij/uitgeverij Briigemann. Tot dusver gebeurde dit in de „Recreatiekrant", het 's zomers wekelijks ver schijnende, gratis blad voor toeristen, uitgegeven door Langeveld de Rooy. LenR claimt de naam en rechten van de Recreatie- irant en zal komende zomer zeker weer met een wekelijks ver- ichijnend toeristenblad op de markt komen. Binnen het :omerrecreatiewerk, dat plaatsvindt onder auspiciën van de Texelse Sportraad, zijn nog veel méér veranderingen op komst: er komt een speciaal evenementen-team en de sponsoring zal vjdrastisch toenemen. Inzake de „Recreatiekrant" staan twee meningen lijnrecht tegenover elkaar. Volgens Ger Praamstra, admi nistrateur van de Texelse Sportraad, is de Recreatiekrant een uitgave on der auspiciën van de Sportraad, waarvan de uitvoering (opmaak, Jdvertentie-acquisitie, verspreiding en tot enkele jaren terug ook de re dactie) in handen werd gegeven van De TX'29 „Helena Elisabeth" van schipper Marco Drijver ontdekte donderdagochtend een heuse maan vis in haar netten. De 50 centimeter lange vis werd 40 mijl uit de kust - ter hoogte van Kamperduin - gevan gen. De bemanning, die een dergelij ke vis nooit eerder boven water haalde, zette de maanvis dik in het ijs en bracht het dier naar Ecomare. De maanvis is zeldzaam in onze wa teren. Als de dieren echter de Neder- mdse kust aandoen, is het in de intermaanden. De exemplaren die in de Noordzee worden aangetroffen, zijn allemaal jong. Maanvissen kun nen ruim vier meter lang worden en een gewicht van 1000 kilo bereiken. Het nu gevangen dier is 70 centime ter hoog. In Ecomare zijn verschillende naslag werken over de maanvis geraad- ileegd. Een boekje uit 1940 brengt de vangst van een maanvis op 3 ja- ïuari 1925 als bijzonderheid. Het dier werd op de Rede van Texel met een jarnalenkor buitgemaakt. /olgens de boeken is de maanvis een snigzins „slome" vis. Dit hangt sa men met de bijzonder kleine kiewtjes die het dier heeft. Een maanvis eet leine kwalletjes en kreeftjes. comare is blij met de vangst. Om- at opzetten bij vissen niet goed aat, probeert het centrum er een zo atuurgetrouw mogelijk afgietsel van te maken. „Met hulp van Johan Rey- don wordt hij echter dan echt," aldus firekteur Jan Kuiper. LenR. Directeur Henk van Wijk van LenR daarentegen stelt dat de „Re creatiekrant" altijd een uitgave van zijn drukkerij/uitgeverij is geweest. „Een ander mag zeker niet met die naam en de door ons opgebouwde goodwill aan de haal gaan." Gezien de huidige ontwikkelingen rondom het zomerrecreatiewerk is de Sportraad op zoek gegaan naar meer sponsorgelden. LenR sponsorde tot' dusver het (mobiele) recreatieteam. De contractbesprekingen die in de af gelopen tijd met LenR zijn gevoerd, leidden volgens Praamstra niet tot het beoogde bedrag. Het dagelijks bestuur van de Sportraad hakte eind vorige week de knoop door. Uit drie aanbiedingen kwam die van Brüge- mann als de aantrekkelijkste uit de bus. Het is de bedoeling dat een contract met een looptijd van vijf jaar wordt afgesloten. Dit voorstel zal worden voorgelegd aan het algemeen bestuur van de Texelse Sportraad, dat overigens over het voornemen nog niet was ingelicht. Volgens voor zitter Albert Hoven is dat te wijten aan de snelheid waarmee de onder handelingen zijn verlopen. „Jammer dat het nu in de publiciteit komt. Als ikzelf lid van het algemeen bestuur was, zou ik het ook niet graag uit de krant moeten vernemen. Maar ach, wij streven naar openheid van bestuur, dus...." Niet afgerond Henk van Wijk vindt dat de contract besprekingen nog niet waren afge rond. Van een echte offerte was volgens hem dan ook geen sprake. Maar buiten dat laat Van Wijk na drukkelijk weten dat een ander niet zomaar de „Recreatiekrant" kan overnemen. „Wij hebben dat blad in dertijd, een jaar of vijftien tot twintig geleden, zélf opgestart. Het is ónze uitgave, geen drukwerkopdracht van de Sportraad." Volgens de LenR-directeur zal zijn be drijf de „Recreatiekrant" de komende zomer weer laten verschijnen, zij het wellicht in een andere opzet (gecom bineerd met TC3) of onder een ande re naam, „Per slot van rekening was één van onze doelstellingen bij het opzetten van TC3 een bredere infor matiestroom naar de toerist te creë ren." De komende zomer zal de mogelijk door Brügemann uitgebrachte krant in ongeveer dezelfde periode verschij nen als de huidige „Recreatiekrant". In het contract is opgenomen een Al jaren een bekend beeld: leden van het recreatieteam delen de gratis Recreatiekrant" uit op de aanstaande zomer? mogelijkheid tot extra uitgaven in de andere vakanties. Zomerrecreatiewerk Wat betreft het zomerrecreatiewerk is definitief gekozen voor een andere opzet. In de laatste jaren voorzagen steeds meer campings in een eigen" mini-recreatieteam, bestaand uit twee of drie recreatieleiders die door de Sportraad werden geleverd. Deze teams konden zelfstandig grote acti viteiten op touw zetten en waren niet meer afhankelijk van het mobiele recreatieteam. Deze ontwikkeling be tekent met dat het mobiele team, dat met twee busjes vol sport- en spel materialen tijdens de zomer het eiland afstroopt, nu overbodig is ge worden. Integendeel: de roep om as sistentie van recreatiewerkers is nog altijd luid, het mobiel team kan nog bij genoeg logiesverstrekkers terecht. Tevens moet worden gedacht aan het uitdelen van informatie op de diverse markten en aan volleybaltoernooien en dergelijke betrekkelijk eenvoudig te organiseren evenementen. Méér spektakel Om de hedendaagse toerist te boeien zou er méér spektakel moeten wor den geboden, concludeerde de orga nisatie. Komende zomer staat daarom Er is ƒ2.844.000,- nodig voor de bouw van een geheel overdekt vuiloverslagstation naast Texvis in Oudeschild. Dat is acht ton meer dan indertijd is geraamd. Deze aanzienlijke kostenverhoging heeft te maken met prijsstijgingen. Daarnaast is grondverbete ring op de plaats van het station noodzakelijk gebleken. Leden van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid vonden het verschil van acht ton wel erg groot, maar gingen er toch mee akkoord. „We kunnen nu wel teruggrij pen op een half overdekt gebouw, maar we hebben de bevolking van Oudeschild beloofd dat het een overdekt station wordt en dat moeten we nakomen", aldus Erna Eelman van de VVD. De bemanning van de TX'29 toont de tamelijk zeldzame maanvis. (Foto Bert Koning) Doordat de kosten voor vuilverwer king stijgen, wordt ook het reini gingsrecht verhoogd. Dit komt op zo'n f280,- per huishouden. „Het is jammer dat het besteedbare inko men van burgers hierdoor wordt aangepakt, maar we hebben op het gebied van milieu nog wat onbetaal de rekeningen liggen. We moeten het nu meteen goed regelen voor de toekomst", aldus wethouder Ba- rendregt. Doordat de vuilstortplaats van 't Homtje vol raakt, moet een ander al ternatief worden gezocht. Om milieu technische redenen is het niet mogelijk de stortplaats uit te breiden of hiervoor een andere lokatie te zoe ken. Afvoer naar de overkant is de enige mogelijkheid. In het rapport „Haalbaarheidsonder zoek afvalstoffenverwijdering Texel" is uitgebreid ingegaan op de wijze waarop het transport van het vuil moet gebeuren. Voor het vervoer van het afval naar de overkant is een overslagstation met autocontainers nodig. De plaats waar dit moet komen is, na overleg met de dorpscommissie en bezoeken aan diverse overslagstations aan de overkant, vastgesteld: naast Texvis in Oudeschild. Hierbij is de belofte ge daan dat het een overdekte ruimte betreft, om mogelijke overlast tegen te gaan. Prijsverschil tussen een half- of een geheel overdekt station is zo'n acht ton (f2.623.000,- tegen f3.444.000,-, inclusief BTW en gron daankopen). Globaal Op het investeringsplan van 1989 staat een bedrag van f1.640.000,- voor de bouw van het overslagstation (exclusief grondkosten). Bij de besluitvorming van het college van b en w is uitgegaan van een globale kostenraming van fl.980.000,-, maar ten behoeve van de bepaling van de verhoging van het reinigingsrecht 1990 is uitgegaan van een investe ring van f2.500.000,-. Voordat daadwerkelijk kan worden gestart met een Texels vuilo verslagstation, moet men eerst zeker heid hebben over waar het vuil aan de overkant naar toe moet. De pro vincie heeft aangegeven dat de niet- composteerbare gedeelten naar de verbrandingsinstallatie van Alkmaar moeten en het composteerbare ge deelte naar een installatie van het SOW in Wieringermeer. De oude VVI van Alkmaar is echter „volgeboekt". In overleg met de provincie is ge zocht naar een alternatieve oplossing om de periode na de sluiting van vuilstort 't Horntje en voor de ope ning van de nieuwe VVI van Alkmaar te overbruggen. Het Centraal Afval verwerkingsbedrijf Westfriesland is bereid in deze tussenliggende periode het Texelse afval in ontvangst te ne men. Men wil de afvalstoffen herge bruiken. Er zal dus gescheiden inzameling van huishoudelijk- en groente-, fruit- en tuinafval moeten plaatsvinden. Het college heeft besloten de vuilver werking op Texel in een aantal stap pen aan te passen. Na de bouw van het overslagstation en dus de sluiting van de stortplaats 't Horntje staat het invoeren van gescheiden inzame ling op het programma. In de loop van dit jaar zullen uitgewerkte voor stellen hierover worden ingediend. De provincie wil dat alle gemeenten overgaan op gescheiden inzameling. Er wordt dit jaar een proef gedaan in recreatiegebieden langs de kust (Ber gen en Schoorl). Zoals het zich nu laat aanzien zal de invoering van een gescheiden inzameling volgens de ge meente geen extra kosten voor de bevolking met zich meebrengen. Echte cijfers Wethouder Barendregt legde de com missieleden uitgebreid uit hoe het mogelijk is dat er zo'n verschil zit tussen de eerdere prijsramingen en het krediet dat uiteindelijk beschik baar moet worden gesteld. „Echte cijfers komen nou eenmaal anders uit dan ramingen. Het bouwplan is hele maal doorgelicht, maar er kan niets op worden bezuinigd. Het is een for se investering, maar we kunnen er niet onderuit. Het moet, want storten wordt verboden. Verbranden is nou eenmaal veel duurder dan storten en Lees verder pagina 2 markt onder het toerlstenpubliek. Hoe gaat dat een nieuw team in de startblokken: het .evenemententeam". De jongens en meisjes van dat team gaan zich geheel richten op het organiseren van zeskamfien, survivals en andere in het oog springende evenementen. Onder meer zal worden gebruikge maakt van gloednieuwe, grote recrea tiematerialen, in de trant van reuze-springkussens en zeephellingen. Een grote fabrikant in deze materia len, Nijha uit Lochem, zal optreden als sponsor van het zomerrecreatie werk door deze materialen ter uit- testing gratis beschikbaar te stellen. Texel als proeftuin dus. Volgens Ger Praamstra heeft Nijha de materialen vooraf uiteraard wel op deugdelijk heid getest. Waar het de fabrikant nu om gaat is of de spullen bij het pu bliek zullen aanslaan. Praamstra ontkent dat het recreatie- team nu op de commerciële toer gaat. „Het blijft een non-profit orga nisatie." Voor komende zomer zal de organisa tie nog in handen zijn van twee part timers. Een fulltime functie voor de coördinatie van het zomerrecreatie werk moet in de toekomst echter niet worden uitgesloten. Door pierenstekers Roel Veldman, Walter Bremer, Sjaak Bruin en Martin van der Werve is zaterdag achter de dijk bij De Cocksdorp een vijf weken oude kegelrob gevonden. Het dier, dat hevig ontstoken ogen heeft, is naar Ecomare overgebracht. In november werd door Rijkswa terstaat een kegelrob gevonden. Dit dier heeft de naam Linda" gekregen en verkeert in goede gezondheid. De zaterdag gevonden zeehond van het mannelijke geslacht is „Spitter" ge noemd. Waarschijnlijk blijft het dier blind. „Als dat zo is, mag hij hier blijven", aldus Wiebe Sytsma van Ecomare. Voor de fokgroep is Spitter niet zo belangrijk. „Kegelrobben zijn niet erg zeldzaam. Wij fokken met de gewone zeehond". In het centrum huist nog een blinde rob. Deze is in 1987 door Jan Bruin gevonden en verkeert in blakende ge zondheid. Den Helder krijgt per 1 februari een nieuwe vorm van openbaar vervoer: de treintaxi. Hiervoor komen twee standplaatsen bij de stationsrestaura tie bij het busstation. De treintaxi is een initiatief van de Nederlandse Spoorwegen, waarbij reizigers de mo gelijkheid hebben om in aansluiting op de treinreis goedkoop van een taxi gebruik te maken. Op vertoon van een geldig plaatsbewijs kan men voor vijf gulden een kaartje kopen bij elk bemand NS-station in Nederland. Met dit kaartje is het mogelijk om per taxi naar een bestemming binnen de ge meentegrenzen te rijden. De taxi rijdt de hele week vanaf 07.00 uur tot de aankomst van de laatste trein. Op het NS-station is een introductiefol der verkrijgbaar.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1