Groen ^warlsJGxels in het hart-, inderdagverblijf rijgt subsidie ■■mz&i S m GROEN IWRRT Paula 22 de jongste 100.000 liter-koe Nieuwe eigenaar van Unigro supermarkt nog niet bekend Aparte dame met teergevoelige uier' iSlsP MIDNIGHT EXPRESS ieen subsidie voor ïoornhertstichting f fA 1-, IH I I Klokgave dolfijn dood aangetroffen Onderhandelingen lopen nog Halve erkenning Geheimzinnigheid over zomerkrant QUESTION Zwaanstraat 5 *11 5ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.451 I Dor advertenties, abonnementen, etc inqeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ifefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 edactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Der\Burg, telefoon 2220-12741 —■niiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. essa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 VRIJDAG 26 JANUARI 1990 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36-25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs Ml,40 per half jaar; Los ƒ1,10 college van B en W heeft beslo- voor een kinderdagopvang op iel f85.000,- beschikbaar te stel- f. Van dit bedrag kunnen 17 extra (Batsen voor kinderen van nul tot Ier jaar gecreëerd worden. B en W lillen de opvangplaatsen echter Breiden. Tien plaatsen in kinderdag- pvang Oudeschild (f50.000,-) en ja overige zeven in een gastouder- fject (f35.000,-). realisatie van de 17 extra opvang- ■atsen dient uitgevoerd te worden loor één centrale organisatie. Het leid voor de tien extra plaatsingen Kt voorlopig naar kinderdagopvang Kooterkeet in Oudeschild, die Jdels deze subsidie voorlopig is zekerd van vaste inkomsten. Op mijn wil het college de centrale arziening ten aanzien van kinderda- perstraat is Oosterend... een politieberichtje in de vorige nt stond dat een bromfiets was stolen in de Peperstraat te Oude- ïild. Voor de lezers gaan denken de gemeente stiekum een nieuwe aatnaam in dit dorp heeft onthuld: is een zogenaamde „slip of the Het betreft wel degelijk de Pe- straat van Oosterend. it college van B en W wijst een nmalig subsidie-verzoek van ƒ500,- 'an de (landelijke) Coornhertstichting sf. De stichting wil ter bevordering /an de verdraagzaamheid in 1990 /oor de eerste keer de Coornhertpen- ting, mét een geldprijs, uitreiken aan emand die zich heeft ingezet voor de Destrijding van discriminatie. 3e Coornhertstichting is volgens B ;n W echter niet van specifiek be- g voor de gemeente Texel. Het llege is van mening dat aan bestrij- ig van discriminatie binnen de ge- ente genoeg aandacht wordt steed. De werkgroep Anti- criminatie - die wel gemeentelijke Ibsidie ontvangt - houdt zich actief izig met discriminatiebestrijding op :el. gopvang echter toch in Den Burg huisvesten. Het gastouderproject kan verspreid over het eiland plaatsvinden. Uit de f35.000,- die voor dit project be schikbaar wordt gesteld, kan een bu reau worden opgezet en kunnen de loonkosten van een eventueel partti me medewerklstler worden betaald. Uit de f50.000,- voor het dagverblijf in Oudeschild moet in principe 40 procent van de loonkosten worden betaald. Het resterende deel kan voor investeringen worden aangewend. Over twee jaar wil het college de verdeling evalueren. Cijferen Ria Visch van het kinderdagverblijf gaat de komende dagen met de pen ningmeester becijferen wat het be drag financieel precies voor het dagverblijf betekent. „We zijn natuur lijk erg blij dat er positief is besloten. Maar of we het met dit bedrag red den is de vraag. Verleden jaar hebben we subsidie voor 12 kindplaatsen ge vraagd, nu hebben we echter al 16 kindplaatsen. Je zou kunnen stellen dat we een groeiend bedrijf zijn." Het feit dat er van de 17 extra plaatsen, zeven stuks naar een gastouderpro ject gaan, is een zaak die Ria Visch bevreemdt. „Vooral omdat de raad scommissie omtrent gastouderschap niet positief heeft geadviseerd. Bo vendien is er, voor iets dat nog totaal van de grond moet komen, in ver houding wel een groot gedeelte van het beschikbare bedrag mee ge moeid." De families Abma en Roeper en ..superkoe" Paula 22 trotseren het gure weer voor een statieportret. De 13-jarige koe Paula 22 van Joh.C. Roeper uit Oosterend gaf dinsdag haar honderdduizendste liter melk. Zij is de achtste koe in de Texelse geschiedenis die deze „magische" grens heeft bereikt. Tevens is Paula 22 de jongste in dit selecte gezel schap. Eigenaar Roeper schoof woensdag tijdens een bescheiden plechtigheid bij hem thuis alle eer door naar bedrijfsleider Wiebe Abma, Op het strand aan de zuidelijke kop van de Slufter werd woensdagmid dag een in zeer gave staat verkeren de witsnuitdolfijn aangetroffen. Toen de vinder, Jaap Kreeft van Rijkswa terstaat Texel, het dier ontdekte was het waarschijnlijk net overleden. De 2,64 meter lange dolfijn is inmiddels voor onderzoek naar Leiden overge bracht. -V.-VV De aangespoelde witsnuitdolfijn. enkele uren na de vondst. Nadat Kreeft zijn spectaculaire vondst had gedaan, alarmeerde hij di rect EcoMare, die al vaker met dit bijltje heeft gehakt. Het stoffelijk overschot werd vervolgens op een vrachtwagen getakeld die bij de Sluf ter aanwezig was in verband met het transport van helmplanten. De dolfijn werd door truckchauffeur Jaap Hop man bovenop de helmplanten gelegd en naar EcoMare vervoerd. Daar werd door expert Johan Reydon vastgesteld dat het dier kort tevoren moest zijn overleden, te zien aan de nog goede conditie van de opper huid. Die begint namelijk al na een paar uur op het droge los te laten en dat was nu nog niet het geval. Na thouden van de gladde huid was dan ook een van de belangrijkste maatre gelen die men bij EcoMare trof. Volgens Reydon heeft de doodsstrijd van het dier zich nabij of op de kust afgespeeld en maximaal een dag ge duurd. De dolfijn vertoonde ook enke le bloedsporen, kennelijk was er bloed door de longen afgegeven. Naar de doodsoorzaak kan slechts worden gegist. Het betreft een wijfje met een ge schat gewicht van 300 tot 350 kilo gram, een volwassen exemplaar dat volgens Reydon groot voor z'n soort is. Mogelijk is het dier zwanger. In dat geval zal ook het embryo worden onderzocht, omdat daaruit indicaties voor de vervuilingsgraad van de zee zijn af te leiden. De sectie vindt plaats in het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie, een onderdeel van de Rijks Universiteit van Leiden. De witsnuitdolfijn is daar vandaag naar toe gebracht. Bij EcoMare zal men proberen een model te maken (een afgietsel van kunststof), zodat dit tezijnertijd voor het publiek kan worden tentoon gesteld. Het aanspoelen van een (dode) wits nuitdolfijn is zeker niet zeldzaam. Af gelopen zomer werd nog een dood, maar stukken minder fraai, exemplaar op het Texelse strand aangetroffen. De eerste dieren van deze soort spoelden in 1963 op Texel aan. Vóór die tijd was het gebruikelijk dat er tuimelaars aanspoelden (de in dolfi- naria gebruikte dolfijnen). Tegenwoor dig gebeurt dat nooit meer. Gedacht wordt daarom dat zich een verschui ving heeft voorgedaan in het biolo gisch mechanisme in de Noordzee. De tuimelaar zou zijn verdwenen en de witsnuitdolfijn zou diens plaats hebben ingenomen. die Roepers koeien al twintig jaar verzorgt. Paula 22 heeft haar melkproduktie niet van een vreemde. Haar groot moeder is namelijk de fameuze Paula 17 (ook uit Roepers stal), die destijds als een van de beste koeien van Texel gold. Zij presteerde het zelfs eens twee maanden lang meer dan vijftig liter melk per dag te geven, zo dat zelfs de melkketel te klein was om dat allemaal op te vangen. Klein dochter Paula 22 is een kind van Paula 19 en een half-Amerikaanse va der, een stier van Reijer Bakker van „Zandvrucht". Weliswaar heeft zij in korte tijd heel veel melk gegeven (nu nog iets meer dan 5000 liter per jaar en in haar topjaren dik boven de 10.000 liter), maar het vet- en eiwit gehalte is en was feitelijk te laag. Bedrijfsleider Abma noemde Paula 22 woensdagochtend „een heel sterk dier met slechts één nadeel: de uier". De koe is op dat punt teergevoelig en dat vereist speciale aandacht bij het melken. Paula 22 heeft in de dagelijk se melkbeurt dan ook weinig lol en laat dat soms driftig merken door met de staart te slaan of trappende bewegingen te maken. Abma neemt zijn voorzorgsmaatregelen door haar de beugel om te doen tijdens het melken. Roeper vindt haar „een aparte da me", hetgeen wordt beaamd door Abma. „Dat is zij zeker. Ze is ook echt de baas in de stal. Meestal is het zo dat oude koeien als eerste de melkstal in willen. Zij niet, ze wacht net zo lang totdat alle anderen bin nen zijn, dat is heel opvallend." Bijzonder is volgens Abma ook dat hij het dier nooit heeft hoeven bekap pen (d.i. het besnijden van de hoe ven). „Niet bekappen komt zelden voor. Ik vind het een unicum. Deze koe heeft hele sterke poten." Een koe met hoefontsteking is doorgaans ten dode opgeschreven: sterke poten maken de kans op een langer leven daarom groter. Verzorging Jaap Hin uit de Nes feliciteerde na mens de Rundveeverbeterings Organi satie Noordholland (RON) de families Roeper en Abma. Volgens hem is het beleid van de boer bepalend om een koe op een dergelijk niveau te krij gen. Hin doelde daarmee onder meer op de verzorging die nodig is om een 100.000 liter-koe te verkrijgen. Van nature moeten de koeien beschikken over een sterk gestel en het vermo gen om telkens op tijd drachtig te worden en te kalveren. Andere facto ren zijn goed voer en een juiste me dische begeleiding. Roeper dankte in dit verband voerleverancier Weten kamp en dierenarts Klinkers. Monster nemer Willem van Heerwaarde werd niet vergeten: „Met een rustige vent in de stal blijven de koeien op hun gemak." Roeper had verder een aan tal buren uitgenodigd, die hij dankte voor de goede verstandhouding, „ook al waait het gras wel eens tegen de ramen en ruiken ze wel eens een luchtje, maar dat heb je nu eenmaal met een boerderij in het dorp. Overi gens ruik je de buiten het dorp gele gen boerderijen soms veel sterker, maar krijgt Roeper in Oosterend evengoed de schuld...." Lees verder pagina 2 aan de Unigro. De zaak in De Koog is vervolgens verhuurd aan J. Daalder en die maakte er een seizoensbedrijf van. Enkele personeelsleden werden overgeplaatst naar de zaak in Den Burg. Door deze volksverhuizing is het onduidelijk of de CAO wel goed is nageleefd". Maandagavond zijn de problemen voorgelegd aan J. Berger voet, vertegenwoordigster van de dienstenbond FNV uit Zaandam. Zij gaat juridisch uitzoeken hoe het alle maal precies zit. Huisman: „Het gaat niet direct om salarissen, maar om overuren die men nog tegoed heeft en ook vakantie- en ATV-dagenregeli ngen. Er is naar onze mening geen kwade opzet in het spel. Er zijn ge woon fouten gemaakt uit onbekend heid met deze materie". Dekker van Unigro weet van mets. „Kijk, als het afspraken betreft met een vroegere werkgever, dan hebben wij daar natuurlijk niets mee te ma ken. Maar voor zover het ons betreft weet ik van geen problemen". Volgens Huisman gaat het echter al leen over de periode nadat Maas de winkels verkocht. „Het is veel te voorbarig om te zeg gen dat de nieuwe eigenaar van de Unigro-supermarkt in Den Burg be kend is. Pas als een handtekening is geplaatst staat dat vast", aldus Hans Poortman van de Unigro. Hij geeft toe dat er onderhandelingen worden gevoerd met B. Kamperman uit Oosterend. „Maar dat zegt nog niets. Van de zomer waren er ook onderhandelingen met iemand uit De Cocksdorp, maar die zijn ook af geketst". De woorden van Poortman worden ondersteund door de verklaring van H. Dekker, directielid van de Unigro in Houten. „De zaak is nog helemaal in handen van ons". Van problemen die er zouden bestaan over uitbetaling van salarissen van het supermarktpersoneel weet Dek ker niets af. Volgens J. Huisman van FNV Texel is er een onoverzichtelijke situatie ontstaan omdat de winkels van Unigro in Den Burg en De Koog verschillende malen in andere handen zijn overgegaan. „Ze waren allebei van Joop Maas, maar die verkocht ze De kinderdagopvang in Oudeschild heeft eindelijk enige erkenning gekre gen. De gemeente heeft het rijk om subsidie voor zeventien nieuwe kind plaatsen verzocht en f85.000,- ont vangen. Kinderdagopvang De Kooterkeet in Oudeschild krijgt hier van f50.000,- toebedeeld. Na alle af wijzingen op subsidieaanvragen (met uitzondering van een éénmalige sub sidie van f10.000,-), uiteraard een verheugende zaak. Het is minder verheugend dat het college - in deze fase - f35.000,- in een gastouderproject wil steken, dat nog helemaal van de grond moet ko men en zijn bestaansrecht nog moet bewijzen. Het koppelen van een gastouderproject aan een kinderdag verblijf kan op den duur zijn waarde hebben, maar eerst is het zaak er voor te zorgen dat de kinderdagop vang goed draait. Zoals de zaken er nu voor staan, geeft de gemeente aan de kinderda gopvang op Texel nog steeds geen cent uit. Volgens de subsidieverorde ning kan de Kooterkeet in aanmer king komen voor een gemeentelijke vergoeding van 40 procent in de loonkosten. Vergoedingen die de peu terspeelzalen op Texel wel krijgen. De Kooterkeet ontvangt dit niet, omdat de gemeente tot nu toe geen toe stemming voor formatieplaatsen (leidsters) heeft afgegeven. De kinderdagopvang, als experiment gestart, heeft in de loop der jaren haar bestaansrecht echter bewezen. De leidsters, inmiddels meer dan zes, hebben - tegen een minimale vergoe ding - andere vrouwen in staat gesteld een baan te aanvaarden. De ouderbijdragen zijn, in vergelijking met de landelijke normen, altijd aan de hoge kant geweest. Een logisch gevolg van de situatie. Sponsoring uit het bedrijfsleven heeft de zaak finan cieel nog wat kunnen verlichten. De erkenning die de Kooterkeet nu krijgt, is dus welkom. Maar niet om over naar huis te schrijven, want de rijkssubsidie geldt voorlopig maar voor twee jaar. Het zou toch op alle fronten meer vertrouwen geven als de gemeente - na de eventueel bin nengekomen rijksbijdragen - de verze kering geeft, de rest van het tekort tot een maximum van 40 procent voor haar rekening te nemen. Net zoals het voor de leidsters van de Kooterkeet een zaak van vertrou wen is, betrokken te worden bij een eventuele verhuizing van het kinder dagverblijf naar Den Burg. Een erken de en goed functionerende dagopvang is - zeker in verband met de geïsoleerde eilandpositie - een (nood)zaak waar heel Texel bij gebaat is. Volgens een artikel in de Volks krant zijn vrouwen de managers van de toekomst. Ook op Texel? Het algemeen bestuur van de stich ting Texelse Sportraad kwam woens dagavond in een extra vergadering bijeen om een besluit te nemen over de wijze waarop de informatie over het zomerrecreatiewerk komende zo mer naar buiten moet worden ge bracht. Na afloop van de besloten vergadering'weigerde het bestuur elk commentaar. Wel zal op korte termijn een perscommuniqué worden uitge geven. ZATERDAG OP VELER VERZOEK HERHALINGS OPTREDEN VAN De betere top 40 en speciaal Joe Cocker Toegang gratis

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1