Cjrocn cZwartsJexeh in het harL, %Bij noordwesten wind was een ramp op Texel gebeurd" Kustafslag tot tien meter Voorkeur kijkers gaat uit naar Engelse BBC -p Nu levende witsnuitdolfijn -op het strand aangetroffen Enquête Kabeltex afgerond: - Voorspeelavond Eén deur te ver Misplaatst Verduistering bij verkoop )PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.452. DINSDAG 30 JANUARI 1990 r advertenties., abonnementen, etc -.^—.geveld De Rooy B.V., Postbus 11. 1790 AA Den Burg, ■jBfoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741 3lliten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. -=rans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /41.40 per half jaar; Los f1,10 Er is een aanzienlijke hoeveelheid zand van de Texelse kust af geslagen in de storm van donderdagavond. Zeker tien meter ver dween in de golven tussen paal 27 en 28. In de erop volgende j dagen met harde wind ontstond geen nieuwe schade. „De wind kwam uit het zuidwesten. Als dat noordwest was geweest, zou het een ramp zijn voor Texel", aldus Bart Siemeling van Rijkswa terstaat (RWS). De waterstand bleef tijdens de orkaan beperkt tot een verhoging van 1.95 m. maximaal. Omdat er met eb weinig water wegstroomde werd toch nog veel zand door de zee verzwolgen. In; de storm van donderdagavond ver dween voor de Texelse kust tussen paal 8 en 17 gemiddeld vier meter. Tussen de palen 17 en 18 was er geen afslag, maar wel van paal 18 tot 21: zes meter. Tussen paal 21 en 24 verdween vijf meter en tussen 25 en 27 zes meter. De meeste afslag vond plaats bij paal 27 en 28: maar liefst tien meter zand verdween in de golven. Van paal 28 tot 30 sloeg ze ven meter weg. De storm van zondag deed velen het ergste vrezen, maar volgens RWS heeft zich daarbij geen nieuwe afslag voorgedaan. Siemeling: „De wa terstand was niet hoog en de wind kwam uit het zuidwesten. Hoewel het hard woei werd het water niet opgestuwd, dus bleef alles verder lig gen". Duinvoet Het noorden van Texel heeft het meest te lijden van de afslag. Deze tendens is van de laatste jaren en stromingen voor de kust zijn daar de bet aan. Bij De Koog is de vaste duinvoet nog niet aangetast, maar in Eierland wel. Hoe kritiek is de situatie? Siemeling: „Er bestaat nog geen gevaar voor mens en dier, zoals de minister zo mooi uitdrukt. Maar er zijn wel enke le natuurgebieden zoals de Manden vallei en de Slufter die worden Twee dagen na de vondst van een hood exemplaar werd afgelopen vrij- lag opnieuw een witsnuitdolfijn aan- letroffen op het Texelse strand, l/larinier Bruin van de Joost Dour- ainkazerne vond ditmaal op de zuid- Hint van de Hors een levend dier. Ma eerste hulpverlening in EcoMare rerblijft de dolfijn thans in het Dolfi- larium te Harderwijk, waar de sprin- jer volgens de laatste berichten ilweer aardig opknapt. Toen het dier werd aangetroffen, had iet zich behoorlijk diep in het zand ngegraven, kennelijk als gevolg van rargeefse pogingen om weer in het water te komen. De terstond gealar- neerde EcoMare-medewerkers had- Jen weinig moeite om het dier in te aden. „Het was meer dood dan le zend en bood geen weerstand." De aan één oog gekwetste dolfijn werd ri een klein bassin met weinig water jpgevangen. Nat houden was de be- angrijkste remedie. „Als je dat niet doet, wrijf je de huid er als het ware zó af." Verder was het dier in schuimrubber ingepakt, hetgeen een voorbereiding was op het transport later op de avond. Medewerkers van het Dolfinarium waren namelijk al on derweg naar Texel en zouden het nog dezelfde avond naar Harderwijk bren gen. 'De witsnuitdolfijn, een mannetje dat de toepasselijke naam „Storm" kreeg, werd in Harderwijk onder zocht. Vastgesteld werd dat de con ditie redelijk was, maar dat het dier nog in een kritieke fase verkeerde. Gisteren was de ongeveer 2.30 me ter lange dolfijn aan de beterende hand en ziet het ernaar uit dat hij het er levend vanaf brengt. Vis kan hij in middels zelfstandig verorberen. Vrij zwemmen is echter nog een te moei lijke opgave. De opvang in Harderwijk is uiterst professioneel: de dolfijn krijgt 24 uur per dag bewaking en er schijnt zelfs speciaal iemand extra voor in dienst te zijn genomen! bedreigd". RWS Texel vindt het be langrijk dat deze gebieden op korte termijn worden beschermd door een zandsuppletie. Men wordt daarin gesteund door de gemeente en Staatsbosbeheer. Ex-minister Smit- Kroes heeft vlak voor haar vertrek verklaard dat Texel dit jaar voor een suppletie in aanmerking komt, maar de huidige minister Maij-Weggen heeft daar nog niets op gezegd en houdt voorlopig de geldla dicht. „Wij zijn een uitvoerend apparaat met bepaalde onderhoudstaken voor de kust. Maar wij maken geen beleid en moeten ons voor grote zaken toch naar Den Haag wenden", aldus Sie meling. Hij is niet bang dat na nog zo'n storm, maar dan uit de noordwest-richting, mens en dier als nog in gevaar komen. „We kunnen nog wel heel even vooruit en des noods kunnen we camping Ko- gerstrand nog „inleveren". Het is natuurlijk te gek om over te praten, want het zou economisch een ramp zijn, maar in geval van nood is het mogelijk". Woensdagavond verzorgen leerlingen van de Texelse Muziek- en Dans school een voorspeeluur in de voor speelruimte van d'Ouwe Ulo. Er zal worden opgetreden door klarinet- en slagwerkleerlingen, het beginnersor- keset, een tweedejaars-speelklas en leerlingen op koperen blaasinstrumen ten. De avond begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. In een appartementenhotel te De Koog werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een deur ingetrapt. Ver moedelijk hebben bewoners van het appartement ernaast zich in een al coholische feestroes bevonden en zich in de deur vergist. De schade zal onderling worden geregeld. Ingepakt in schuimrubber werd „Storm" natgehouden in afwachting van het transport naar het Dolfinarium. De witsnuitdolfijn lag diep ingegraven in het strand toen hij werd gevonden. (Foto: Salko de Wolf. Ecomarel Herstelwerk bij paal 20. Met een shovel wordt een nieuwe afrit gemaakt. Ruim 68 procent van de 217 geën quêteerde abonnees van Kabeltex ziet liever Engelstalige programma's dan Duitstalige. In december werd de abonnees gevraagd bij eventuele uitbreiding van het zenderaanbod op de kabel, voorkeur uit te spreken voor de BBC, Rai Uno, Screensport of Sat 3. De BBC belandde met 134 stemmen aan de top. Screensport behaalde een tweede plaats (54), gevolgd door Sat 3 (39) en Rai Uno (12). Kabeltex is op het ogenblik in onder handeling om de BBC en Screen sport er bij te krijgen. Het abonnementsgeld wordt door de uitbreiding niet verhoogd. Uit de en quête blijkt voorts dat RTL-Veronique met 65.5 procent de hoogste waar dering krijgt. Eurochannel volgt met bijna 59 procent en RTL sluit met ruim 45 procent de top drie van best bekeken zenders. TV 5 wordt door 65 procent als slecht beoordeeld. Door 27 procent wordt de zender redelijk geacht. Duidelijk werd ook dat veel abonnees graag een Belgische zender op de ka bel zouden willen. Volgens Peter Schoorl is dit momenteel financieel niet haalbaar. Hetzelfde geldt voor de Duitse landzenders. Schoorl: „On danks alle kosten die dit met zich mee zou brengen, kan er geen per fect signaal worden gegarandeerd. Alleen al met de huur van het luch truim zijn astronomische bedragen gemoeid. Het is financieel en tech nisch op dit moment totaal niet haal baar." Op het ogenblik heeft Kabeltex het volgende zenderaanbod: Ned 1, 2, en 3, info-kanaal, RTL plus, MTV, Kabeltex kreeg 217 enquêteformulieren terug met de volgende waarderingen: TV5/Kindernet, Eurosport, Super- channel, CNN, Sat 1, RTL/Veronique. Het idee van Kabeltex om de kabela bonnees rond de kerstdagen gratis kennis te laten maken met Filmnet, sloeg aan. Binnen enkele dagen wer den 430 decoders bij de kabelexploi tant afgehaald. Na de actie besloten ongeveer 50 abonnees van de in to taal 1300 kabelaansluitingen om Filmnet de eerste drie maanden te behouden. Landelijk gezien heeft 2.5 procent van de kabelkijkers een abonnement op Filmnet. Op Texel bedraagt dit 6.5 procent. „Filmnet was met het uitein delijk resultaat zeer tevreden," aldus Peter Schoorl. „Er was nooit op zo'n grote respons gerekend. Ook voor het gratis kijken had Filmnet nooit op zoveel animo gerekend. Ze wilden aanvankelijk 300 decoders voor de actie laten komen. Wij voorzagen wel dat dit waarschijnlijk niet genoeg zou zijn. Daarom hebben we er in eerste instantie 300 laten komen, maar nog 200 weg laten zetten. Dat bleken we goed ingeschat te hebben, want ze waren hard nodig. Wat de gemiddel de reactie was van mensen die de decoder weer inleverden? De meesten vertelden het wel leuk te vinden, maar te prijzig voor een abonnement. Enkele mensen waren van mening dat er teveel oude films tussen zaten. Maar over het alge meen was men positief." RTL MTV TVS GOED 96 71 16 KINDERNET 67 EUROCHANNEL 123 SUPER 50 CNN 37 SAT 1 63 VERONIOUE 110 REDELIJK SLECHT 91 24 72 53 52 125 59 37 61 25 105 41 67 85 72 60 Een 49-jarige man uit Den Burg deed vrijdag bij de politie aangifte van ver duistering. Hij heeft van een 46-jarige man uit Eierland een landbouwbedrijf met alle bijbehorende machinerieën overgenomen, maar er blijken ver schillende tractoren en landbouw werktuigen te missen ter waarde van zo'n 750.000,- tot 775.000,-. Het bestuur van de stichting Texelse Sportraad heeft een conflict met de directie van drukkerij/uitgeverij Lange- veld en de Rooy. Twistpunt is de Re creatiekrant, de vraag luidt: „van wie is ie?". Hierdoor bestaat de kans dat komend seizoen twee concurrerende zomerkranten met een evenementen agenda zullen verschijnen. Tot zover de kern van het openingsar tikel op de voorpagina van de Texelse Courant van dinsdag 23 januari j.l. Sindsdien deed de Sportraad er het zwijgen toe, onder verwijzing naar een nog uit te geven persbericht. Tot onze verwondering heeft de Sport raad haar standpunt aangeboden als advertentie en niet -zoals gebruikelijk- t.a.v. de redactie Idesnoods als inge zonden stuk). Dit terwijl de Helderse Courant dezelfde tekst wél in redacti onele handen kreeg gespeeld. Door deze handelswijze betrekt de Sportraad de Texelse Courant in het conflict dat zij heeft met LenR, zoals bekend tevens uitgever van de Texel se Courant. Deze band tussen krant en uitgever was voor de Sportraad een belangrijke factor om het persbe richt als advertentie te laten plaatsen, zo werd ons duidelijk in een gesprek met de Sportraad-voorzitter. Ge vreesd werd dat, indien de tekst op de redactietafel zou belanden, de re dactie in het stuk zou gaan snijden, ook als het stuk voor de rubriek „Wat ik zeggen wou...." werd in gestuurd. Voor de Texelse Sportraad was het heel belangrijk om de opgegeven tekst letterlijk in de krant te krijgen. Niet als ingezonden stuk lomdat de redactie dan toch kan ingrijpen en het bovendien aanleiding kan geven tot een verdere discussie in de krant), wél als eenmalige mededeling richting de lezers. Het was niet de bedoeling om de integriteit van de re dactie in twijfel te trekken, aldus de voorzitter. Op dit laatste komt het echter wél neer. Wij kunnen niet anders dan conclu deren dat het de Sportraad kennelijk heel wat waard is om de redactie van de Texelse Courant te ontwijken. Zo'n grote advertentie kost niet niets. Waarom geen ingezonden stuk? leder ander die wel eens een omvangrijk en kritisch stuk heeft ingezonden, weet dat hierover afspraken zijn te maken met de redactie. De door de Sportraad bewandelde weg is een zware onderschatting van de Texelse Courant als onafhankelijk nieuwsblad en een aanval op de integriteit van de aan de krant verbonden journa listen. De Texelse Courant is de Texelse Courant en geen marionet van de uit gever. De redactie, niemand anders, bepaalt de inhoud, met als uitgangs punt dat zij op onafhankelijke wijze het lokale nieuws dient te verzorgen. Als medium in een kleine gemeen schap is het onverstandig om vriend jespolitiek te bedrijven. Van een belangenverstrengeling kén en még geen sprake zijn. Dat zou het vertrou wen in de objectieve berichtgeving schaden en op den duur een ernstige ondergraving van de krant betekenen. Een voorbeeld. Menig ondernemer weet dat de Texelse Courant een strenge scheiding tussen nieuws en reclame tracht te hanteren. Zou de TC zich wél met commercie inlaten in redactionele stukjes, dan is het nieuws gekleurdlaltijd positief t.a.v. het onderwerp). De lezer wordt in verwarring gebracht en weet niet meer of hij met een huis-aan- huisblad, dan wel met een serieus nieuwsblad te maken heeft. Juist in kwesties zoals die tussen de Sportraad en LenR is voor de Texelse Courant een afstandelijke werkwijze geboden, met zorgvuldige toepassing van algemeen gebruikte journalistieke principes. Herhaaldelijk is dit in het recente verleden ook gebeurd. Zo ook in het bewuste artikel van 23 ja nuari j.l., waarin hoor en wederhoor zijn toegepast en is gestreefd naar een correcte weergave van feiten en meningen. Het wantrouwen van de Texelse Sportraad jegens de redactie is ons inzien daarom onterecht en heeft ons diep getroffen. De adver tentie Ialias persbericht) elders in de ze krant is derhalve letterlijk misplaatst.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1