Actie taxichauffeurs tegen gemeentelijk paaltjesbeleid „Ik kom al heel lang bij het NIOZ over de vloer" 1 W. G. Mook maakt directie NIOZ compleet: Contract voor nieuwe Texel-film Klaverjaskampioenschap krijgt spannend einde Uitslagen pupillen voetbal in de zaal Nostalgie.... Geslaagd Barendregt: „Meteen al afgestapt van eerste kostenraming" 1 Portefeuille weg PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 30 JANUARI 1| De gewraakte palen op de Groeneplaats. „Ik ben moe, het regent en ik wil naar huis. Maar waar zijn ver domme alle taxi's?" Een vraag die menigeen zich in de nacht van zaterdag op zondag stelde op de Groeneplaats. De taxi chauffeurs van alle bedrijven hielden een gezamelijke actie tegen het paaltjesbeleid van de gemeente. Massaal verlieten zij tegen 02.00 uur 's nachts hun standplaats en stelden zich op bij de LTS. Het gaf geen chaos op straat, maar wel veel gemopper. Taxichauffeur Henk Boeyen: „Het is jammer dat de mensen er de dupe van worden en niet degene die besloten heeft tot het plaatsen van de palen. We hebben er eindeloos over gepraat in het raadhuis, maar je loopt daar tegen een muur van wel drie meter op". Wat is er precies aan de hand: de gemeente heeft bepaald dat op de Groeneplaats alleen mag worden ge parkeerd in de vakken en dus niet voor het raadhuis of het Waagge bouw. Omdat er vrachtwagens langs moeten kunnen, hangen de borden waarop dit staat aangegeven tamelijk hoog. Menige automobilist ziet dit over het hoofd en parkeert zijn auto wèl op een „verboden" plaats. Om hier een eind aan te maken heeft de gemeente palen geplaatst aan het begin van de Zwaanstraat, voor De Lindeboom en bij de telefooncellen vlakbij de doorbraak. Nu kan men de Onlangs tekenden Robert van Hees voor de VW-Texel en John Smit voor videolux Productions een con tract voor een nieuw te maken vide ofilm over het eiland. De film zal ongeveer drie kwartier gaan duren en zale en zo compleet mogelijk beeld van het eiland geven. De te maken video-film zal geen dro ge reportage worden, maar zal ook de geschiedenis van het eiland be lichten. De bedoeling is dat de opna mes een zo breed mogelijk publiek zullen bereiken en dat de film de vol le drie kwartier blijft boeien. Omdat de VVV de opdracht heeft gegeven, zal in de film geen bedrijfsreclame worden gemaakt. Wel krijgen bedrij ven de mogelijkheid een reclame filmpje achter de Texel-film te laten zetten, zodat de film ook te gebrui ken gaat worden als bedrijfsfilm. Scenario Inmiddels hebben de eerste gesprek ken met scenario-schrijver Frits Oost vogel plaatsgevonden, die ook het scenario heeft geschreven voor de film die Videolux maakte vnor de Provinciale VW Friesland. De eerste opnamen zullen in de komende we ken gemaakt gaan worden en het ligt in de bedoeling dat de film in decem ber gereed is. De film kan dan wor den toegezonden aan mensen die een vakantie op Texel bespreken, daarvoor wordt een bestelformulier opgenomen in het drukwerk van de VVV. Met het te vervaardigen beeldmateri aal zal tevens een kort promotiefilmp- je worden samengesteld, dat de VVV kan gebruiken op beurzen en in de Texel-truck. Het afdraaien van een vij fenveertig minuten durende film heeft in dergelijke situaties weinig nut, om dat het publiek maar enkele minuten geboeid blijft. Met het maken van de film is een bedrag van rond de dertigduizend gulden gemoeid, dat de VVV binnen anderhalf jaar hoopt terug te verdie nen uit de verkoop. De verkoopprijs van de film zal rond de f34,50 gaan bedragen en zal niet alleen te koop zijn bij de VVV, maar ook bij enkele plaatselijke winkeliers en waarschijn lijk ook aan de overkant. Groeneplaats niet meer oprijden. Maar, hoe moest het nu met de taxi's die zich normaliter 's nachts voor De Lindeboom opstellen? Ook hier had men wat voor bedacht: zes parkeervakken voor de Rabobank zijn na 22.00 uur 's avonds taxistand plaats. Niet gelukkig De taxibedrijven zijn hier niet geluk kig mee. Henk Boeyen: ,,Ten eerste staan er vaak gewoon geparkeerde auto's. Die gaan de hele nacht niet weg. Daarnaast staan we naast el kaar. We moeten steeds een plaats opschuiven en daarvoor opnieuw opsteken, want de klanten nemen de eerste taxi en niet die in het midden staat. En als er iemand komt moeten we eerst naar voren rijden, want de deuren kunnen niet eens open als we naast elkaar staan. Kijk, de gemeente wil ons niet in het centrum hebben, maar daar ligt toch het grote geld, dus tegenhouden kunnen ze ons niet. En wat krijg je nu? Iedereen gaat weer dwars door het centrum rijden". Enkele chauffeurs besloten naar het raadhuis te gaan om in overleg tot een betere oplossing te komen. Men stelde voor de chauffeurs een sleutel te geven, zodat men bij de telefoon cellen 's nachts één paal zou kunnen verwijderen. „Dan is er ruimte ge noeg om erlangs te kunnen. We zou den ons dan weer in een rij kunnen opstellen, draaien op het Waagplein en dezelfde weg terug. Eén van de vaste rijders zou de verantwoording ervoor kunnen krijgen dat die paal er Eerste op deze vierde avond van het klaverjaskampioenschap van Texel werden Jan Veeken en Geri van der Slikke met 7253 punten. Dit koppel is nu naar de zesde plaats in het klassement opgeklommen. Yvonne en Frans de Groot werden tweede met een scoren van 7135 punten, als derde eindigde Ingrid Hennink-Gerrit Smit met 7019 pun ten. blijft goed scoren en staat nu op de achtste plaats in het klassement. Met 6946 punten werden Ruth de Ruwe en Theo Witte vierde. Vijfde werden Nel van der Veen en An Bak ker met 6894 punten. De laatste avond belooft zeer spannend te wor den. Tussen de nummers één Nico Ooyevaar en Freek Veeger en de achtste plaats zitten maar 387 pun ten verschil. Stand Stand na vier avonden: 1. Nico Ooyevaar-Freek Veeger 26596 punten; 2. Huug Snoek-Tinus Veeger 25467 punten; 3. Piet Monster-Jan Meedendorp 25431 pun ten; 4. Piet Schrama-Willem Koomen 25411 punten; 5. Fenny Hopman-Jaap Witte 26310; 6. Geri van der Slikke-Jan Veeken 26256 pun ten; 7. Dames Rey 26187 punten; 8. Ingrid Hennink-Gerrit Smit 26109 punten; 9. Muus Smit-Jos Veeger 25672 punten en 10. Echt paar Vermuë 25653 punten om 06.00 uur weer staat. Om te voorkomen dat deze wordt gejat zou den we 'm zelfs in de auto kunnen meenemen". De gemeente ging hier niet mee akkoord. Slagboom Ook het voorstel van de taxibedrijven om een slagboom met een speciale kaart om deze te openen op kente ken bij de telefooncellen te zetten werd afgewezen. „En dat terwijl we zelf daaraan zouden willen mee betalen". De gemeente kwam zelf met het idee de taxi's dan maar in de door braak (Elemert) op te stellen, maar dit vonden de chauffeurs niet ver standig. „Dan gaat alles door de Parkstraat en krijg je daar weer ge luidsoverlast. En bij de bushalte is ook geen goede plaats, want dat is te ver uit het centrum. Dat krijg je weer overlast van lui die met hun dronken kop joelend die afstand af leggen", aldus Boeyen. Men kwam er niet uit en om toch de aandacht op het probleem te vesti gen besloten de chauffeurs tot actie. De politie werd vooraf op de hoogte gesteld. De telefonisten in de taxi centrales kregen het zwaar te verdu ren. Boeyen: „Er werd gevloekt en gescholden. Toen men eenmaal wist waar we stonden kwam iedereen daarheen gelopen. We hebben alle klanten uitleg gegeven". Meer acties De taxichauffeurs hopen dat deze ac tie resultaat oplevert. Zo niet, dan gaat men volgende week op de door braak staan en de week erna op al lerlei plaatsen waar het niet mag. De politie is niet blij met de situatie. Adjudant Muus Smit: „Er is nu nog maar weinig publiek, maar vóór de zomer moet een oplossing worden gevonden. Het gaat ons niet zozeer om palen of taxi's, maar om de openbare orde. Als de taxi's uit het centrum worden gehouden krijg je meer overlast. Zoals het nu is, is de situatie niet functioneel voor de taxi bedrijven en wij zijn ook helemaal niet gelukkig met de standplaatsen in de parkeervakken". Niet op de hoogte De gemeente was maandag nog niet op de hoogte van de actie. Wout Stam van afdeling Algemene Zaken: „Het probleem was dat de Groene plaats vol blikwerk stond. De politie kon aan het schrijven blijven. Van daar die palen". Men heeft niet al leen van taxichauffeurs, maar ook van toeleveringsbedrijven verzoeken om sleutels van de palen gekregen, maar daar wil de gemeente niet aan beginnen. „Dan gaat het net als met de strandslagen: in no-time heeft iedereen een sleutel en worden de palen niet meer teruggezet. Zodra we een uitzondering maken is het eind zoek", aldus Stam. De gemeente is met gevoelig voor de op- of aanmerkingen op de taxistand plaatsen in de parkeervakken. „Ze zijn er net, dus laat men het eerst maar even blijven proberen. En dat ze steeds een plaats op moeten schui ven komt omdat ze geen gezamelijke centrale hebben, dat is niet ons pro bleem". Dat de taxi's nu vaker een sluiproute door het centrum zullen nemen noemt Stam een „lulsmoes". „Ik weet uit eigen ervaring dat ze dat toch al doen. Ze rijden waar ze zin hebben. Als het absoluut niet blijkt te kunnen zullen we er heus wel wat aan doen, maar voorlopig nog even niet". Ook de bevoorradingsbedrijven heb ben problemen met de palen. Zij mo gen echter tussen 07.00 en 10.00 uur en tussen 13.00 en 14.30 uur door het centrum. Volgens de ge meente is het niet erg dat men met zware vrachtwagens door de win kelstraten van Den Burg gaat, mits de bedrijven zich aan deze tijden houden. „En de terrassen moeten zo klein zijn dat ze erlangs kunnen", ver klaart Stam. Dinsdag 30 januari: In Cinema Texel draait nogmaals „Sea of love" met in de hoofdrol Al Pacino. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 31 januari: Leerlingen van de muziek- en dansschool verozrgen een voor speeluur in de voorspeelruimte van d'Ouwe ULO, aanvang 19.30 uur. Er zal worden opgetreden door klarinet- en slagwerkleerlin gen, het beginnersorkest, een tweedejaars speelklas en leerlin gen op koperen blaasinstrumen ten. Belangstellenden zijn welkom, de entree is gratis. Donderdag 1 februari: Om 20.00 uur gaat in „Klif 12" de halve finale van het Amster dams Kleinkunst Festival 1990 van start. Tot en met zondag zal Neerlands kleinkunst-talent wedij veren om een plaatsje in de fina le. De entree is alle dagen gratis, plaatsbespreken is verstandig. Vrijdag 2 februari: Om 17.00 uur zal de nieuwe leeszaal van de openbare biblio theek Texel feestelijk worden ge opend. Tevens is de prijsuitreiking 5 van de fotowedstrijd. In „Klif 12" is vanaf 20.00 uur de tweede avond van de halve fi nale van het Amsterdams Klein kunst Festival 1990. Hoogwater Oudeschild Za. 27 8.35 en 21.04 Zo. 28 9.25 en 21.44 Ma. 29 10.10 en 22.30 Dl. 30 10.10 en 23.00 Wo. 31 10.20 en 23.25 Do. 1 0.04 en Vr. 2 0.04 en 11.17 Za. 3 0.45 en 11.50 Aan het strand is het een uur eer der hoogwater. Laagwater valt ge middeld 6 15 uur na hoogwater. De zon komt 28 januari op om 8.27 uur en gaat onder om 17 19 uur 2 februari eerste kwartier, 28 januari springtij. -uit. Zaterdag 27 januari: Tex. Boys F1-Tex. Boys F 2 ZDH F1- Tex. Boys F1 Tex. Boys F2- Oosterend F2 Texel F2-Texel F1 Oosterend F1-Oosterend F2 Ooosterend F1-Texel F2 Texel E3-Texel E4 Tex. Boys E2-Texel E4 De Koog E1-Oosterend E1 De Koog E1-Texel El Tex. Boys D3-Texel D3 Tex. Boys D1-Oosterend Dl Texel D3-Tex. Boys D4 Oosterend D1-Texel D1 Tex. Boys D3-Oosterend D2 Texel D2-Tex. Boys D1 ZDH D1-Oosterend D2 ZDH Dl-Tex. Boys D4 2-1 2-1 4-1 1-6 9-1 3-3 0-2 2-3 0-7 1-0 1-5 3-0 5-1 2-3 3-1 1-0 5-8 1-0 Aan de HBO-V opleiding te Alkmaar slaagde Betty Bakker uit Den Hoorn voor het diploma verpleegkundige. Nu nog even werkelijkheidmaar zeer binnenkort nostalgie: de Marsdiep en de Texelstroom beiden in de vaart. Zodra de Molengat terugkomt van de dokperiode, wordt één van de kleine schepen reserve, tot de nieuwe Schulpengat gereed is. Waar de klei ne schepen naar toe gaan is nog niet bekend. De foto werd gemaakt door Dirk Kuiter. „Het verschil in prijs tussen de ra ming en de uiteindelijke kosten (2,8 miljoen gulden) van het vuilover- slagstation in Oudeschild is maar vier ton. De eerste globale kostenra ming van 2 miljoen gulden zijn we meteen al vanaf gestapt", aldus ver klaart wethouder Klaas Barendregt. „Tussen de prijs van een half over dekt of een geheel overdekt station zit wel acht ton, maar we hebben de bevolking van Oudeschild beloofd dat we het zouden overdekken". Gemeentewerken deed de eerste kostenraming van 2 miljoen. Bij het vaststellen van de reinigingsrechten is de gemeente echter al uitgegaaifr van een overslagstation van zo'n ige miljoen. „Bij de herziene en definitto ve begroting van de Heidemij kwaO[ een prijsstijging van /"325.000,- enAl een post grondverbetering van de f75.000,- naar voren. Dat is dus vp< ton totaal", aldus Barendregt. "n Verevening^ De wethouder rekent nog op verevvc ning. Gemeente Texel maakt deel ist van een samenwerkingsverband tuG sen Noordhollandse gemeenten, wW betreft afvalverwerking. Men streets* naar een vuilverbrandingslnstallatie9< Alkmaar en een composteringsinstSf latie in de Wieringermeer. De kostetji voor overslag en transport met de 9' boot zijn voor Texel, door de eilandbi positie, vele malen hoger dan vooi^1 andere gemeenten in het samenwe1*1 kingsverband. Barendregt rekent erfc dat de andere deelnemers zullen bi™ dragen, zodat deze kosten voor Tei™ net zo hoog zijn als voor gemeente"1 aan de overkant. De kosten voor 4™ verbranding en het ophalen van he® huisvuil blijven voor eigen rekening® van de gemeente. Prof. dr. W.G. Mook (57 jaar) uit Ha ren (Gron.) is per 1 april 1990 be noemd tot hoofddirecteur van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ). Met de benoeming van Mook is de huidige directie, be staande uit ingenieur E. van Abs en de per 1 september 1989 benoemde drs. M.J. Rietveld, weer compleet. Het nieuwe directielid is getrouwd en heeft drie (uitwonende) kinderen. Na het afscheid en kort daarop het overlijden van prof. J. Zijlstra en het vertrek van prof. dr. E.K. Duursma in verband met het bereiken van de VUT-gerechtigde leeftijd, ontstonden er vorig jaar twee vacatures in de driehoofdige direktie. Mook werd geboren op 10 juli 1932 in Groningen. Aan de Rijksuni versiteit van deze stad studeerde hij natuur- en scheikunde, waarna hij in 1968 promoveerde. Vanaf 1963 was Mook werkzaam als weten schappelijk medewerker en vanaf 1969 tot heden is hij directeur van het Centrum voor Isotopenonderzoek van de Rijksuniversiteit van Gro ningen. Ouderdom Mook heeft zich veel bezig gehouden met de C14-methode, waarmee de ouderdom van archeologische gesteld." Met behulp van de metho de kan ook de ouderdom van hout, houtskool, botten, schelpen of vee- nafzettingen worden vastgesteld. Hoogleraar Sinds 1980 is Mook hoogleraar te Groningen en vanaf 1986 eveneens aan de Vrije Universiteit te Amster dam, waar hij zich bezig houdt met de toepassing van isotopen in de exogene aardwetenschappen. W.G. Mook, hoofddirecteur van het NIOZ vondsten kan worden bepaald. „Hier in is mijn relatie tot de oceanografie ook gelegen," aldus Mook. „In 1985 ben ik met de Snellius-expeditie mee- geweest om de ouderdom van het zeewater vast te stellen. Postma was toen expeditieleider en ik deed C14-werk aan boord. Dat bestond onder meer uit het nemen van water monsters. Analistisch werk, eigenlijk. De ouderdom van het water hebben we naderhand in Groningen vast- Mook kent het Nioz goed. Hij kende het instituut zelfs al toen het nog in Den Helder was gevestigd. Het nieu we directielid heeft al jaren zitting in de Commissie van Toezicht (het bestuur) en is tevens voorzitter van de Wetenschappelijke Commissie van het instituut. Mook blijft voorlopig als hoogleraar verbonden aan de Rijks- GeSl33QQ universiteit van Groningen. „Dat wil zeggen, zolang het van het NIOZ mag en zolang Groningen het wil." rr Als de verevening doorgaat, wil heh niet zeggen dat de kosten voor het" vuilverwerken omlaag gaan. De verT branding wordt namelijk steeds duin der. „De reinigingrechten zijn op eef] niveau vastgesteld van niet vereven de kosten voor transport en overslajl 9! Mocht verevening plaatsvinden, dadi is er een financiële meevaller, maaial die wordt weer gecompenseerd doK stijgende verwerkingstarieven. Korts! om: door het bedrag op f280,- perpi huishouden te houden, zitten wij w voorlopig op een stabiele prijs, vooTi zover het is te overzien". 2 z Voordeel V Een half overdekt overslagstation isv goedkoper in bouw, maar dit voor-£ deel werkt maar zeer gering door irjr de uiteindelijke kosten voor de vuil verwerking (f50.000,- verschil, datg zou op het bedrag voor de reinigings rechten maar zo'n f5,- uitmaken). k n f e Uit de kleedkamer van de sporthal'i zondag tijdens een zaalvoetbaltoer-1 nooi een zwarte portefeuille gestole J van een 55-jarige man uit Hillegom e Erin zat een kentekenbewijs, een riji bewijs, een betaalpas en enige cheques. 1 In zijn vrije tijd is Mook een hartstochtelijk pianospeler. Buiten het NIOZ om heeft hij tot nu toe weinig andere banden met het eiland onder houden. „Ik heb er vroeger wel eens gekampeerd, maar daar houdt het mee op. We verheugen ons er erg op naar Texel te komen. We zijn driftig op zoek naar woonruimte." Aan de Associatie SMK in Eindhovt| zijn de volgende leerlingen geslaagde voor het diploma machineschrijven: i Basisexamen: Jan Post, Ralph Ko- ning. Typist: Lia Witte, Lia van den Berg-Janssen, Martha Bodegraven- Stam, Ina Koorn-Boersen, Anja I Pansier-Weijdt, Marieke van Eist, 1 Franca Roeters, Joke Vlaming-van i Beelen, Lilian Dijker, Petra Zwart. I Praktijkexamen: Mieke de Zeeuw, 1 Marja Witte, Petra van Benthum. I

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2