Cfroen "Zwarts jexeh in het harL, Texelse Wol Onderneming •vil in Texvis-gebouw 'n plaats van nieuwbouw „Brugproject": kansen voor werkloze jongeren \m i nii CDA Texel positief over CIMV-idee Bunker bloot Slaande ruzie JV*' J Marineman overboord blijkt loos alarm Oppassen voor vallende bomen 19 "^GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.453 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1990 jor advertenties, abonnementen, etc ingeveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 adactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2220 12741 jiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. ans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Los ƒ1,10 )e Texelse Wol Onderneming (TWO) wil in plaats van een nieuw omplex te bouwen de al twee jaar leegstaande gebouwen van exvis b.v. in Oudeschild overnemen. Er is nog wel een verbou- ving van zo'n half miljoen nodig om de ruimten geschikt te ma- fin voor fabrikage van dekbedden. Volgens TWO-directeur Dick Jraaf scheelt deze oplossing hem zeker een miljoen gulden. Vaarom heeft men niet eerder ge- lacht aan de overname van de sinds 987 leegstaande Texvis-schuren? 'WO-directeur Dick Graaf: „Het was e duur. Pas zeer kort geleden kreeg i te horen dat men in prijs wilde akken. Wij hebben een bod gedaan vaar op in werd gegaan. Hierdoor ;omen we in totaal f 1 miljoen goed- oper uit dan dat we nieuw zouden ■wen". 'alingkwekerij Texvis b.v. kreeg hal- •erwege de jaren tachtig een subsi- lie van f195.000,- van de gemeente. >it bedrag werd verdeeld over vijftien tarlijkse termijnen van f22.500,-. ladat er drie waren uitbetaald werd Ie produktie van Texvis stopgezet. Vat betreft de TWO besloot de ge- neente eind 1989 de helft van de irondkosten voor de voorgenomen lieuwbouw te betalen. Als het exvis-pand wordt overgenomen ver- 'allen de nieuwbouwplannen. 3raaf heeft de gemeente nu ver- :ocht om in dat geval de subsidie roor Texvis voort te zetten voor 'WO. Het college van B en W heeft lier dinsdag over vergaderd en stond ir positief tegenover. )e raadsfracties zullen met een voor del worden benaderd, zodat zo snel Als gevolg van de aanzienlijke duinafslag is bij paal 28 (De Krim) een bunker-restant bloot komen te liggen. Wat heet: de afslag was ter plaatse zó hevig, dat het restant los op het strand staat, recht tegenover de afrit van het strandslag. Verder zijn wat losse stenen te zien. Deskundige Gerrit Gerrits uit Den Burg, bij wie wij infor meerden om welke bunker het zou gaan, vermoedt dat deze heeft behoord tot de oude noordbatterij, die in 1954 is gesloopt. Waarschijnlijk is het geen strategische bunker ge weest, gezien de bakstenen muren, maar mogelijk een deel van een onderkomen voor de soldaten. Deze staan volgens Gerrits echter niet ingetekend op kaarten die in de jaren vlak na de oorlog door Defensie zijn vervaardigd. (Foto: Dirk Kuiter) Dick Graaf van de Texelse Wol Onderneming. mogelijk een besluit kan worden ge nomen. Mocht men het in de raad aan de orde willen stellen, dan ge beurt dat vermoedelijk de eerstvol gende keer (13 februari). Stormachtig „De ontwikkelingen in de markt gaan razendsnel. Het overkomt ons ge woon en wij proberen het bij te hou den", tracht Dick Graaf de stormachtige ontwikkelingen rond TWO te verklaren. Er is veel vraag naar dekbedden van Texelse wol. De omzet van het bedrijf zal dit jaar naar alle waarschijnlijkheid verdubbelen en deze groei zal zich ook in de jaren erna voortzetten. Graaf: „Wij voeren de markt op het Een woordenwisseling tussen een 60-jarige Texelse jager en een 41-jarige man uit De Cocksdorp liep dinsdagavond zó hoog op, dat daarbij wederzijds rake klappen vielen. Aan leiding tot de ruzie was de vraag of de jager al dan niet legaal bezig was. De jager (met blauw oog) liet het er niet bij zitten en deed aangifte van mishandeling bij de politie. Tijdens de ruzie zou ook met het jachtgeweer zijn geslagen, waarbij het wapen werd beschadigd. De politie zal rap port opmaken en de zaak doorgeven aan justitie. gebied van woldekbedden aan met 4 procent. Andere fabrikanten leveren nog 2 procent, de rest van de markt draait om donzen- en synthetische dekbedden. In Duitsland is zo'n 30 procent van het marktaandeel voor wollen dekbedden en dat zal hier ook het geval worden". Prognoses Het natuurproduct wol is in opmars. Als de prognoses van Graaf kloppen, kan zijn marktaandeel nog minstens vijf keer worden vergroot, maar dat vereist tijdig investeren. „De machi nes die wij gebruiken, bestaan voor een groot deel uit hoogwaardige electronica. Dat veroudert snel en de apparatuur moet dus in korte tijd worden afgeschreven. Alles wat ik aan subsidies krijg wordt meteen ge bruikt voor de aankoop van machines en dat levert regelrecht werkgelegen heid op. Want door bijvoorbeeld één machine extra kan ik zoveel méér produceren dat ik meerdere mensen nodig heb om dat af te handelen". Personeel Graaf verwacht in één jaar tijd tien arbeidsplaatsen extra te hebben en over vijf jaar 50 tot 100. Als het Texvis-gebouw met inventaris wordt overgenomen zullen eerst de betonnen kweekbakken met filters en andere apparatuur worden verwij derd. Dit materiaal zal worden verkocht. In het gebouw moeten worden ge realiseerd: een atelier, een ruimte voor machinerieën, een garage en een showroom. Kantoren zitten er al in. Rondom zullen ramen worden ge maakt, waardoor het geheel een vriendelijker aanzien krijgt. Graaf wil de entree liefst verplaatsen naar de IJsdijk. Ernaast zal namelijk het vuiloverslagstation worden ge bouwd. „Dat is eigenlijk niet zo leuk, maar ja, het staat al vast. Daarom willen wij onze ingang verplaatsen naar de andere kant. De gemeente stond daar niet afwijzend tegenover", vertelt de TWO-directeur. Als het allemaal doorgaat met Texvis wil TWO over twee a drie maanden starten met de verbouwing, zodat in augustus of september van dit jaar de fabriek kan starten. „Het moet snel, want ik kan nu al haast niet aan de vraag voldoen. Dat is nóg een reden waarom overname van Texvis voor mij gunstig is: ik kan er dit jaar al in, terwijl nieuwbouw me een jaar extra zou kosten". TWO heeft enige machines in opslag staan, die wegens ruimtegebrek in het huidige pand aan het Wezenland niet kunnen worden benut. „Dat is i <i I «v<j De gebouwen van Texvis, binnenkort in gebruik als dekbeddenfabriek? natuurlijk zonde." Bezoekerscentrum De nieuwe TWO-fabriek kan tevens als een soort bezoekerscentrum func tioneren. Graaf: „We hebben er altijd al mee geadverteerd dat men bij ons mocht komen kijken. De verkoop van onze dekbedden reageert sterk op wat men hier ziet. De mensen kijken eerst bij ons, slapen thuis onder zo'n ding en het kan niet meer stuk." In het oude gebouw was de arbeids inspectie niet zo blij met de belang stelling voor het produktieproces. „Men liep vlak langs de machines, boog ervover heen, wees ergens naar, kortom: levensgevaarlijk. Maar in het nieuwe gebouw is er veel meer ruimte." TWO wil een videozaal inrichten voor bezoeker. Daar wordt een film vertoond die begint bij het begin: schapen en lammetjes. Nadat de totale fabrikage van de dekbedden is uitgelegd mogen bezoekers volgens een vaste route die op de grond en met borden zal worden aangegeven, kijken hoe het in het echt in het werk gaat. „Als in de praktijk blijkt dat er toch nog vragen zijn of bege leiding nodig is, dan zullen we daar iemand mee belasten", aldus Graaf. PEN-subsidie? Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland (PEN) heeft een potje met geld (zo'n acht miljoen) van de Arbeids Duur Verkorting, dat wordt besteed aan projecten ter stimulering van de werkgelegenheid. Texvis kreeg indertijd ondersteuning van het PEN in de vorm van goedkope energie (het koelwater werd voor de paling bassins gebruikt). Momenteel wordt onderzocht of ook aan de TWO een subsidie kan worden gegeven. PEN- bedrijfsleider W. ten Have: „Het milieu-aspect telt voor ons ook. Kijk, Texvis had een goede benutting voor dat afvalwater, maar TWO levert meer arbeidsplaatsen op. Wij wegen af of we daar nog wat centen voor kunnen lospeuteren". Over de hoogte van het bedrag dat men eventueel beschikbaar zou willen stellen, wil Ten Have nog niets zeggen. Langdurig werkloze jongeren aan een baan helpen. Dat gebeurt sinds onlangs in den lande door middel van zogeheten „brugprojecten", een initiatief van de CNV Jongeren. Ver tegenwoordigers van deze organisa tie waren dinsdagavond op Texel om hun plannen te presenteren aan het Texelse CDA. Bestuur en raadsleden van deze partij stonden er na afloop positief tegenover. Toegezegd werd zich nader te informeren en, als blijkt dat zo'n project kans van sla gen heeft op Texel, via de gemeen tepolitiek de zaak aan te kaarten. Van een concreet plan toegesneden op de Texelse arbeidsmarkt is nog geen sprake. Dinsdagavond werd, in gebouw „De Poort" naast de gere formeerde kerk van Den Burg, alleen het landelijke plan uiteengezet. Vol gens Albert Daverschot, landelijk ver tegenwoordiger van de CNV Teso-passagiers op de boot van 19.30 uur uit Den Helder werden gisteravond (woensdag) ingescha keld bij een zoekactie naar een over boord geslagen marineman, ledereen werd verzocht aan stuurboordzijde (rechts) uit te kijken naar de drenke ling, terwijl met zoeklichten over het water werd geschenen. De boot leg de de afstand naar Texel langzaam varend af. Navraag bij de officier van de wacht van de Marine in Den Helder leerde dat het een loos alarm betrof. Eén van de opvarenden van de op de re de liggende Hr.Ms. De Ruyter werd vermist, waarna werd aangenomen dat hij overboord was gevallen. Tijdens de zoekactie die volgde werd de man heelhuids aan boord aange troffen. De officier noemde de deel name van Teso en de opvarenden aan de speurtocht zeer loffelijk. Het is momenteel niet zonder gevaren om zich in het Texelse dennenbos te begeven. Staats bosbeheer verwachtte in eerste instantie, daags na de orkaan vorige week donderdag, alle omgevallen en gevaarlijk over hellende bomen in één week tijd te kunnen opruimen. Deze werkzaamheden verlopen ech ter moeizaam, mede omdat de wind nog altijd krachtig is en dit voor de medewerkers in het bos soms tot risicovolle situa ties leidt. De verharde wegen vormen geen probleem meer, maar natuur- en ruiterpaden nog wél. Het verwijderen van alle „gevaarlijke" bomen kan nog enkele weken in beslag ne men. Staatsbosbeheer waar schuwt dat ook losgewaaide takken letterlijk in de weg kun nen liggen. Afgelopen week sloeg al een fietser over de kop toen hij een grote tak op een fietspad in de Dennen niet zag liggen. Jongerenorganisatie, loopt in een met Texel redelijk vergelijkbare gemeente (Olst in Overijssel) met succes een brugproject, dat een permanent ka rakter heeft. Hoeveel banen kunnen worden gecreëerd, is niet te voorspel len. Dat kan per plaats sterk verschil len. Zeer succesvol gaat het bijvoorbeeld in Dalfsen. In samenwerking met vier gemeenten hielp het brugproject „Salland-noord" in één jaar veertig mensen aan het werk. Dat resultaat kostte in totaal iets meer dan f60.000,- (vooral salariskosten t.b.v. de projectcoördinator). De redenatie van de CNV Jongeren is dat die veertig mensen geen uitkering meer nodig hadden, waardoor de arbeid- scoördinator zichzelf voor een groot deel terugverdiende. „Project" wil niet zeggen dat, net zo als bijvoorbeeld bij de leerlingen bouwplaats indertijd, de betreffende jongeren gezamenlijk te werk gaan. Het gaat hier om plaatsing van indivi duele jongeren bij bedrijven of over heidsinstellingen. De deelnemers krijgen persoonlijke, individuele bege leiding van de projectcoördinator. Belemmeringen In brugprojecten wordt geprobeerd samen met deelnemers een pad uit te stippelen dat leidt naar betaald werk. Dat valt vaak niet mee, want iedere langdurig werkloze heeft wel specifieke belemmeringen die hem of haar uit het arbeidsproces houden. Gebrekkige scholing bijvoorbeeld, geen werkervaring, of gebrek aan ini tiatief. Of combinaties daarvan. Sa men met de projectcoördinator wordt eerst bijvoorbeeld een beroepentest afgenomen, of wordt gekozen voor een cursus of gezocht naar een wer kervaringsplaats. Brugprojecten worden georganiseerd op regionaal of lokaal niveau. Aan in stanties in dat gebied (gemeente, so ciale dienst, arbeidsbureau) wordt gevraagd of ze willen participeren. De project-organisatie biedt haar „know-how" aan en het halve salaris van een projectleider. De andere helft van het salaris moet door de partners worden opgebracht (plus beschik baarstelling van faciliteiten en des kundige inbreng). Pleiten De CNV Jongerenorganisatie had brieven geschreven aan alle politieke partijen op Texel. Alleen het CDA ging in op hun verzoek eens te ko men praten. Bij de presentatie van dinsdagavond waren tevens aanwezig Wim Timmermans, CNV Jongeren- vertegenwoordiger van de Kop van Noordholland, en Wilma Koorn na mens deze organisatie op Texel. CDA-voorzitter Kees Hin zei na afloop dat zijn partij bij de gemeente zal pleiten om mee te werken aan het welslagen van een eventueel project op Texel. Eerst wil het CDA het jaar verslag bekijken, zodat men inzicht krijgt in de resultaten die brugprojec ten tot dusver hebben opgeleverd, en tevens een gesprek arrangeren tus sen de gemeente en de landelijk coördinator van de brugprojecten. Geen standpunt De ook aanwezige CDA-wethouder Zegers wilde geen voorbarig stand punt innemen. „Over het algemeen staan we positief tegenover werkge legenheidsprojecten, maar ik kan nu nog geen toezeggingen doen over de financiering en mogelijkheden van de gemeente om mee te werken. In elk geval zullen we zeker moeten weten dat het project effectief zal zijn en door vakbekwame mensen wordt ge rund. Vandaar dat ik blij ben dat we dit overleg hebben gehad", aldus Ze gers. Hij zei het initiatief vooralsnog aan het CDA te laten. De wethouder maakte van de gele genheid gebruik mee te delen dat de gemeente dinsdag een jongere in dienst heeft genomen in het kader van het Jeugdwerk Garantieplan, dat door de Helderse stichting „Weer werk" wordt begeleid. Het gaat om een tijdelijke dienstbetrekking. On langs werd in dit verband een Texels meisje in de Gollards aan een tijdelij ke baan geholpen.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1