Opgraving bij de Mars levert geen grafveld op 4 I van 3 en 4 februari GEVRAAGD WOONRUIMTE Kerkdiensten 4 februari Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging VVD schrijft brief aan minister over zandsuppletie z.s.m. in de buurt van Den Burg voor echtpaar. Telefoon 02220-12527 Leegwater onderuit in kansrijk eindspel Armeense dansen PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 2 FEBRUARI en avontuur als In Ghostbusters I. Vrijdag 2 februari: Om 17.00 uur wordt de nieuwe leeszaal van de openbare biblio theek in Den Burg feestelijk ge opend. Tevens is dan de prijsuitreiking van de foto wedstrijd. In „Klif 12" begint om 20.00 uur de tweede avond van het klein- kunstfestival. In Cinema Texel draait „Ghost busters II", aanvang 20.00 uur. Zaterdag 3 februari: Op het parcours aan de Biesbos- weg (de Dennen) wordt de laat ste wielerveldrit van het seizoen gehouden, aanvang 15.00 uur. Na afloop is de prijsuitreiking van het Texels kampioenschap. De toneelgroep Oud-leerlingen van de Texelse landbouwschool brengt in het Eierlandsche Huis de tweede uitvoering van het kluchtige blijspel „Het vrolijke tankstation", aanvang 20.00 uur. Vanaf 20.00 uur kan men in „Klif 12" terecht voor de derde avond van het kleinkunstfestival. In Cinema Texel draait vanaf 20.00 uur „Ghostbusters II". Zondag 4 februari: Atletiekvereniging Texel houdt een boscross. De jeugd start om II.00 uur, om 11.30 uur de overi gen. In „Klif 12" wordt het klein kunstfestival afgesloten. Het pro gramma begint om 15.00 uur en de laatste act eindigt om 17.30 uur. De film „Ghostbusters II" is te zien in Cinema Texel, aanvang 20.00 uur. Maandag 5 februari: Jaap Vlaming uit Den Burg ver zorgt in d'Ouwe ULO een avon^i over het onderwerp „biologisch* tuinieren". De aanvang is 20.00 uur. Entree f6,- bij voorinschrij ving en /7,50 aan de zaal. Hete betreft een thema-avond in een'6 serie die door de sectie 16 vormings- en ontwikkelingswert'5 is opgezet. In Cinema Texel draait vanaf 20.00 uur „Ghostbusters II". In Cinema Texel draait vanaf 20.00 uur „Ghostbusters II". Dinsdag 6 februari: Mevr. drs. Dodo van Uden uit Amsterdam houdt in de Doops 11 gezinde kerk van Den Burg een" lezing over „gerechtigheid" in h*J Leerhuis. Aanvang 20.00 uur. NI BI Woensdag 7 februari: Tussen 9.30 en 11.15 uur: koffie» inloopochtend in het Groene Kruisgebouw. Thema: zwanger |c zijn en bevallen. |g ia In Tasiel houdt de Voedingsboncle FNV een voor iedereen toegankrlt lijke looncontrole-avond, van e; 19.00 tot 21.00 uur. if 'a Hoogwater Oudeschild 0.45 en 11.50 1.30 en 12.37 2.40 en 14.50 4.45 en 16.26 6.05 en 18.36 7.14 en 19.24 8.35 en 20.24 9.25 en 21.14 Aan het strand is het een uur eer der hoogwater. Laagwater valt ge middeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt 4 februari op om 8.16 uur en gaat onder om 17.32 uur. 9 februari volle maan; 4 februari doodtij. Za. 3 Zo. 4 Ma. 5 Di. 6 Wo. 7 Do. 8 Vr. 9 Za. 10 werking tussen de stukken van zijn tegenstander in de kiem te smoren. Rond middernacht toen zijn stelling nog wat meer was kaalgeplukt, had Zoetelief genoeg van zijn positie en gaf zich gewonnen. Taeke van Lingen zwoegde urenlang om Ferry van Tatenhove op de knieën te krijgen, die echter met prozaïsche zetten opvallend gemakkelijk overeind wist te blijven. Het lukte van Lingen niet de stelling in taktisch vaarwater te brengen en de partij werd tenslot te afgebroken in een ongeveer gelijke stand. Om nogal onduidelijk redenen offerde Paul Eelman plotseling een stuk voor twee pionnen in zijn duel met Wim Hoekman. Weliswaar ver kreeg Eelman het initiatief voor het offer, maar met enkele adequate ver- dedigingszetten toonde Hoekman incorrectheid aan van de strategief| van zijn tegenstander. Klaas Bruin^ won op fraaie wijze van Roel RieJt man die optisch over de beste poÉ leek te beschikken. Toen Riegman^ echter zijn voordeel wilde verzilveS in de vorm van materiaalwinst vlo plotseling het bord in brand. Vanu het niets organiseerde Bruining ee dodelijke overrompeling. Verbouwt reerd hield Riegman het voor gezii toen mat niet meer te voorkomen was. Uitslagen: T Witte-D. Leegwater 1-0; F. v Tatenhove-T. v. Lingen afgebr., W. Hoekma Eelman 1-0; P. Bakelaar-G. Zoetelief 1-0; I Birkenhager-D. Hoekman 1-0; M. Witte-J. 0-1; H. Tuinema-A. Terpstra 0-1 en K. Kistenmaker-P. Cornelissen 0-1. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. J. Kok Uitzending Lichtboei De Waal: dienst in De Koog De Koog 9.30 uur ds. De Jong Den Hoorn 11.00 u. ds. De Jong Oosterend 9.30 uur ds. Ter Haar Oudeschild 11.00 uur ds. Ter Haar De Cocksdorp 11.00 uur ds. J. Kok GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur drs. Salakay 19.00 uur uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 en 19.00 uur ds. G. J. Kamp uit Heiloo GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. Knip- scheer BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur, voorganger ds. Tensen Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Zaterdag 19.30 uur herenkoor Uitzending via Lichtboei. Zondag 10.45 uur dameskoor kindercrèche De Koog, zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 Openbare Lezing: 11.20-12.30 Wachttorenstudie: Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur: Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, telefoon 12023. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur: tele foon 02230-23024. Voor tandheelkundige hulp buiten de normale werktijden: G. J. van de Meent, telefoon 13746. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuyl, telefoon 11446. „Het is verschrikkelijk jammer dat we geen urnenveld hebben ontdekt," aldus amateur-archeoloog Govert van Noort. „Ik ben er van overtuigd dat het er wel in de buurt ligt." On der supervisie van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) heeft Van Noort, samen met ROB-medewerker Hans Peeters, vorige week een opgraving gedaan in het gebied tussen de Duykerdam en Sluyskoog in de Mars. Het onder zoek, bemoeilijkt door barre weers omstandigheden, heeft dan wel geen urnenveld opgeleverd, maar eerdere theoriën rond de zogenaamde kring greppels wel in een ander daglicht gesteld. Van Noort ontdekte in november tij dens een .afgravingkje nabij de Duy kerdam - een nieuwe weg in de Mars - een zwarte cirkel (koolresten) en de onderkant van een pot. Peeters van het ROB kwam polshoogte nemen en tijdens dat bezoek werd opnieuw een zwarte cirkel gevonden. Tien centi meter naast de fundering van de nieuwbouw werd bovendien nog een halve pot aangetroffen. „Die vondsten gaven ons de indruk dat er toch wel wat meer moest zitten." WD-Texel heeft een brief aan minis ter Maij-Weggen van Verkeer en Wa terstaat geschreven, waarin de dringende noodzaak van een zand suppletie op het eiland nog eens wordt benadrukt. In de brief wordt de huidige minister erop gewezen dat haar voorgangster Smit-Kroes op 6 november vorig jaar het gemeentebestuur van Texel heeft bericht dat in 1990 maatregelen ter bescherming van de Texelse kust moeten worden genomen. Suppleren noemde zij op korte termijn de enige mogelijkheid. Hiermee kan tijd wor den gewonnen, waarin een gedegen studie kan worden gemaakt van het al of niet aanleggen van harde verde digingswerken. Rijkswaterstaat heeft eind 1989 de opdracht gekregen een zandsuppletie voor de Texelse kust besteksklaar te maken voor uitvoering in de zomer van 1990. De financiering ervan moet echter door de huidige minister worden geregeld. WD-Texel dringt er met klem op aan bij Maij-Weggen dat geld zo snel mo gelijk ter beschikking te stellen, voor al nu de kust nóg weer meer is afgeslagen in de afgelopen storm. Donderdag 1 februari: In „Klif 12" start om 20.00 uur de eerste avond van het klein kunstfestival, programma zie el ders in deze krant. De entree is gratis. De film „Ghostbusters II" draait voor de eerste maal in Cinema Texel, aanvang 20.00 uur. De in houd in het kort: Vier jaar gele den redden de Ghostbusters New York van de ondergang en nu ko men ze weer optima forma in ac tie. Het verhaal speelt zich af rond Dana (Sigourney Weaver), die een verhouding had met Ghostbuster dr. Peter Venkman (Bill Murray). Ze trouwde met een andere man, scheidde weer en nu moet ze haar acht maan den oude zoontje Oscar alleen opvoeden. Op een dag geberut er iets mysterieus met Oscar. Hij wordt bedreigd door een boven natuurlijk wezen. Dana probeert hem te redden, maar moet de hulp van de Ghostbusters inroe pen. Het speciale van Ghostbusters II is dat de rolbezetting met Bill Murray, Dan Aykroyd als Ray Stantz, Ernie Hudson als Wïnsston Zeddemore en Harold Ramis als Egon Spengler nog precies dezelfde is. Dat belooft derhalve minstens zoveel actie Thijs Witte en Dirk Leegwater speel den maandagavond in De Lindeboom tijdens de wedstrijden voor de inter ne competitie van schaakclub En Passant een boeiende partij, waarin beide spelers door het razend inge wikkelde middenspel gedwongen werden het onderste uit de kan te halen. Leegwater leek de partij naar zich toe te zullen trekken toen hij in een afwikkeling een kwaliteit voor een pion wist buit te maken, maar toen hij vervolgens een onbeduiden de pion van het bord sloeg kreeg Witte plotseling de kans met een sterk koppel vrijpionnen naar voren te marcheren. Aldus pakte Witte als nog het volle punt. Gerard Zoetelief beleefde een onaan genaam avondje als gevolg van de wurgende houdgreep waarin Piet Ba- kelaar hem vrijwel de hele avond ge vangen hield. De laatste offerde een stuk voor drie pionnen en slaagde er bovendien in elke potentiële samen- in die week natuurlijk een veel grote re oppervlakte willen bewerken, maar de regen heeft enorm vertragend ge werkt. Met goed weer hadden we twee maal zo ver kunnen komen. Het was echt pech. Maar ik zoek door. Die gitzwarte cirkels blijven me intri geren. Ik ben er van overtuigd dat dat urnenveld vlakbij zit." De aangetroffen scherven en potten worden ter beschikking van de stich ting Texels Museum gesteld. Waar schijnlijk zullen ze binnenkort in Ecomare te bezichtigen zijn. Hans Peeters en Govert van Noort gebogen over de kaart waar de sporen op aangetekend staan. Omdat in maart huizen op het be wuste terrein worden gebouwd, moest de opgraving binnen vrij korte tijd plaatsvinden. Het ROB kon een dergelijk snelle actie niet zo snel in passen, maar de gemeente Texel boord uitkomst. Zij bleek bereid de afgraving te subsidiëren. Van Noort en Peeters togen verleden week aan het werk. „We hebben ten zuiden van de waterpartij in De Mars met een graafmachine een oppervlakte van 10 bij 50 meter tot een diepte van 50 centimeter afgegraven. Het was uiteraard de bedoeling een veel groter deel van het terrein bloot te leggen, maar dat is vanwege het slechte weer niet gelukt." Zuiver De sporen die gevonden zijn, sluiten aan bij de vondsten die Govert in no vember deed. De doelstelling van het onderzoek werd echter niet waarge maakt, want in de put werden geen sporen gevonden die op de aanwezig heid van een urnenveld wijzen. „Dat wil echter niet zeggen dat er geen urnenveld in de buurt ligt," vertelt Peeters. „De sporen die wel gevon den zijn dateren van de late bronstijd tot de vroege ijzertijd, grofweg van 800 voor Christus tot het begin van de jaartelling. De sporen zijn vrij zui ver, er zijn weinig recente verstorin gen aangetroffen. Er is een kuilenkrans gevonden, die waarschijn lijk van 600 tot 800 jaar voor Christus dateert. De krans wordt doorsneden door een slotensysteem, dat in de late ijzertijd ontstaan moet zijn. Duidelijk is dat de sloten in fa sen hun oorsprong hebben gekre gen." Het betreft voornamelijk afvalsloten. Eén zat er helemaal vol met aarde werk. Op een stuk van één vierkante meter werd een 10-liter zak met aar dewerk geborgen. In sportzaal De Ferrever werd zondag een cursus Armeense dansen gehou den door Volksdansgroep Texel. De les werd gegeven door Tineke van Geel, op de foto temidden van de Texelaars, die in grote getale waren opgekomen. De archeologen hebben vlak bij el kaar ook drie kringgreppels aange troffen, die gigantisch diep gegraven zijn. „De cirkels gaan wel een meter diep. Het moet verschrikkelijk moeilijk zijn geweest om dergelijke greppeltjes te graven. De cirkels moeten met een vrij smal graafvoorwerp zijn aange legd In eerdere opgravingen aan de vaste wal zijn ook kringgreppels ont dekt, maar die gingen veel minder diep dan de Texelse." Peeters acht de opgraving in die zin geslaagd. Het onderzoek heeft over het karakter van de greppels extra informatie op geleverd. De functie van de cirkels is zeer moeilijk te bepalen. Op wat scherven na is er nog nooit iets in gevonden waar uit op te maken valt waar de greppels precies voor dien den. Tot nu toe is aangenomen dat het graskuilen waren. Volgens de on derzoekers is wel duidelijk geworden dat de kringgreppels regelmatig schoon gemaakt zijn. Ze zijn meerde re malen dichtgeslibt en later weer schoongemaakt. Rituelen Voorts zijn er enkele paalgaten in het onderzochte stuk terrein aangetrof fen. Hoe oud die zijn is nog niet vast te stellen. Daarvoor zou de opgraving verder uitgebreid moeten worden. Vondsten zijn er, op een enkele scherf na, ook niet in gedaan. Uit de diverse sporen die inmiddels over heel Texel zijn gevonden, kan opgemaakt worden dat er heel vroe ger een bewoningsintensiteit heeft plaatsgehad. Het vreemde is dat er nog nooit een grafveld is gevonden. Volgens Peeters is van de manier waarop de samenleving in die tijd met zijn doden omsprong, helemaal niets bekend. „Of ze er rituelen bij hadden, of dat de doden werden ge cremeerd, zijn dingen waar we niets van weten. Als je dan iets tegenkomt wat afwijkt van de agrarische sporen, dan moet je de zaak toch even goed in de gaten houden. Daarom is het fantastisch dat de gemeente op deze manier heeft willen meewerken." EcoMare Govert is van plan - zolang het wat de bouw betreft tenminste nog kan - het gebied op verschillende punten verder te onderzoeken. „We hadden

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2