lBelangrijkste drijfveer is oescherming van het milieu Sportlokaal zondag toch weer op radio Publiek oordeelt mee bij kleinkunstfestival Li Nobby groeide uit tot bedrijf Va extra redactie-overleg: MST Programma Voetbalprogramma Texelse bowlers goed in Alkmaar MjgJDAG 2 FEBRUARI 1990 TEXELSE COURANTPAGINA 5 üRUP oksels worden vermalen tot zeer fijne, kleurige snippers. tuurlijk ben ik ermee begonnen uit het oogpunt van milieu- cherming. Ach, je komt overal en je doet wat nuttigs". Hen- msing van de Spangerweg haalt al zo n vier jaar oud papier ilastic op. Wat uit hobby begon is uitgegroeid tot een be fje, compleet met twee grote persen, zodat het materiaal dat jor recycling in aanmerking komt tot balen kan worden samen- J&opslagcapaciteit bij de boerderij is beperkt en daarom wil enny Amsing haar inzamelingspunt het liefst verhuizen naar gt nieuw te bouwen vuiloverslagstation. Daarover ga ik bin- enkort onderhandelen met de gemeente. Het moet natuurlijk 'el financieel haalbaar zijn, want rijk word je hier niet van". Imdat haar man Ben voor zijn werk eel in het buitenland was, hield lenny Amsing veel vrije tijd over. Ze rilde er iets mee doen en begon o'n jaar of vijf geleden met het inza- telen van glas. Ze belde naar hotels n café's, die gretig van haar aanbod m het op te halen gebruik maakten, dgauw werd gevraagd of ze ook niet et oud papier kon meenemen. ,,Het vas echter niet de bedoeling om couting Texel of andere verenigingen lie dat ophaalden in de wielen te rij- len. Ik nam het alleen mee op plaat- en waar zij niet kwamen", vertelt fenny. >e glasbussiness liep niet lekker. Via amilie Amsing ging het naar een fir- na in Den Helder, die het weer loorstuurde naar Dordrecht. De afne- ner ging failliet. „Toen zijn wij met glas inzamelen gestopt, maar het pa pier ging door". Aangereden Henny haalde alles op in een Fiat Panda. Vier jaar geleden werd ze vlakbij haar huis aangereden. „Ik ben een tijdje uit de running geweest, daarna hebben we een bestelauto gekocht". Ben Amsing kwam op het idee ook papier in te zamelen, toen hij tijdens zijn werk in Libië over de Sahara al lerlei plastic zag waaien. „Zes maan den later waren we in Niger, aan de andere kant. De wind was gedraaid en toen vloog al die rommel daar heen. Ik dacht: we verzieken ons mi lieu op een verschrikkelijke manier. Thuis hebben we het idee uitgewerkt en sindsdien haalt Henny plastic op". Henny Amsing wordt bij het ophalen en verwerken van de materialen bij gestaan door zoon Aad en neef Henk Mosk. In de zomer heeft dochter El- ma met haar vriend Martin Eelman het ophalen voor haar rekening geno men, zodat moeder Henny ook nog eens een dagje vrij had. Ze geeft toe dat haar belangrijkste drijfveer het milieu is. „Toen we begonnen kregen we geen poot aan de grond, nu lijkt het wel een rage". Wisselende prijs Het ingezamelde papier levert een prijs op die sterk wisselt. Verenigin gen die het inzamelen krijgen via de gemeente vijf cent per kilo, maar fa milie Amsing niet. „Het papier is nu niets waard. Dat komt omdat Duits land en Amerika momenteel aanvoe ren op de Nederlandse markt. Vroeger voerden wij gerecycled pa pier uit", vertelt Henny. Zowel het plastic als het papier wordt uitgesorteerd, voor het wordt geperst. „We verzamelen zes soorten plastic. In het begin valt het niet mee om alles uit elkaar te houden, maar we zijn er inmiddels wel deskundig in geworden' Er werd een tweede bestelwagen aangeschaft, waar meer gewicht op kan. „Het is belangrijk om een auto op reserve te hebben. Toen ik er nog maar eentje had ben ik wel eens veertien dagen uit de running ge weest, omdat er iets kapot was. Dan kan je geen kant op en iedereen hangt aan de telefoon waar ik blijf". Geen vetpot Het inzamelen van papier en plastic voor recycling is geen vetpot. Familie Amsing heeft tevens veel moeten in vesteren om dit werk op verantwoor de wijze te kunnen doen. Men heeft let programma „Sportlokaal" zal ondagmiddag tóch op Radio Texel ij'n te beluisteren. Dat is het resul- aat van een extra redactie-overleg voensdagavond, nadat in eerste in- tantie afgelopen zondag via de ra- lio was aangekondigd dat het vekelijkse sportprogramma de laat- ta uitzending had beleefd. Reden laarvan was dat het medewer- ersteam te klein was geworden, nu sdacteur Dick Oudendag had beslo et! om te stoppen. let team bestond de laatste tijd uit liet meer dan drie programmamakers Dick Oudendag, Gerrit Verhoeven en rea van Leeuwen) en een technicus Jeroen Haak). Toen de man van het erste uur, Dick Oudendag, vorige veek aankondigde ermee te zullen toppen omdat het radiowerk een te irote belasting voor hem werd, za- lejn de anderen het nut van verder laan niet meer in. Oudendag ver- laarde zijn besluit te hebben geno ten omdat hij ook wel eens een ondagje vrij wilde zijn. „Dat kon niet iet zo'n klein team. We hadden het lubbele aantal mensen nodig, zodat iet twee teams om beurten een pro- iramma kon worden gemaakt." Falen lij: verwijt het bestuur van Radio exel, dat die niets zou hebben ge- laan aan uitbreiding van het mede- verkersbestand. „Het falen van het «stuur gaf voor mij de doorslag. Het iestuur moet zijn best doen om vol- loende programmamakers bijeen te rijgen en nieuwe medewerkers een loede cursus te bieden. Dat heb ik herhaaldelijk naar voren gebracht, maar zonder resultaat." Het steekt Oudendag met name dat de zogehe ten „WRT'ers" die weer in de Radio Texel-gelederen zijn opgenomen, vol op programma's maken waarin slechts plaatjes worden gedraaid, ter wijl de meeste „echte" Radio Texel- programma's dringend medewerkers nodig hebben. Dudendag: „Diskjockey-programma's :ijn niet de opzet van lokale radio. daarvoor worden we niet gesubsi dieerd. Ik vind het best dat program ma's met alleen muziek in de programmering van Radio Texel een plaatsje kunnen krijgen, maar daar moeten dan wél voldoende andere programma's tegenover staan. Dus moet het bestuur eerst die andere programma's steunen." IMiet eenvoudig Hoofdredacteur en bestuurslid Jan Driehuis deelt Oudendags mening niet. „We weten dat hij op zoek was naar nieuwe medewerkers, maar dat waren wij ook. Zo eenvoudig ligt het echter niet. Dick vergeet dat niet iedereen in staat is om een program ma als Sportlokaal te maken. De nieuwe mensen die we de afgelopen tijd toch hebben kunnen aanwerven, zijn overigens wél gevraagd om even tueel het team van Sportlokaal te versterken. Maar je kunt niemand dwingen." Volgens Driehuis heeft Oudendag de laatste tijd tegenover het bestuur niet laten blijken dat het water hem zó tot de lippen was gestegen. Hij be treurt ook dat Oudendag het bestuur of de hoofdredactie niet tevoren heeft ingelicht, maar het besluit om te stoppen plompverloren in de ether slingerde. Driehuis nam wél direct maatregelen om het programma, één van de langstlopende en steeds beter be luisterd door sportminded Texel, niet verloren te laten gaan. In een verga dering woensdagavond gingen de resterende medewerkers akkoord met voortzetting. Zij zullen zondag wor den gesteund door technicus Kees Slik en redacteur Jan Brandenburg, die een deel van de presentatie op zich zal nemen. Signalement Jan Driehuis zélf zal met ingang van vanavond elke donderdag met een nieuw programma te beluisteren zijn. Onder de naam „Signalement" brengt hij tussen 20.00 en 22.00 uur een informatief programma met on der meer een consumentenrubriek, interview met een Texelaar, vacature bank en vraag en aanbod. Het cabaretfestival dat vanaf van avond (donderdag) tot en met zon dagmiddag in theater „Klif 12" wordt gehouden, telt veertien deel nemers. Allemaal zijn ze afkomstig van de overkant en trachten via een goed optreden in Den Hoorn de fina le te bereiken van het „Amsterdams Kleinkunst Festival". Negen acts, die elk een half uur de tijd krijgen hun kunnen te demonstreren, mogen doorgaan; er vallen derhalve vijf deelnemers af. Dit wordt bepaald door een jury, maar ook de toe schouwers mogen een woordje meespreken. De waardering van het publiek telt niet mee voor het eindrapport van de jury. Waar het wél om gaat, is dat de mensen in de zaal elke avond een winnaar bepalen, die de speciaal in het leven geroepen „publiekdagprijs" zal ontvangen. De organisatie hoopt door de inbreng van dit extra competitie-element de aantrekkelijk heid van de avonden te verhogen. Het Amsterdams Kleinkunst Festival (AKF) wordt voor de derde keer ge houden. De eindronde is van 26 fe bruari tot en met 18 maart in theater „Bellevue" in Amsterdam. Aanko mende en talentvolle kleinkunstgroe- pen strijden in een concours om de „Wim Sonneveld-prijs" Twee jaar ge leden was de thans nationaal door brekende (en op Texel bekende) Job Schuring de winnaar en vorig jaar sleepte Kiki Heessels de prijs in de wacht. De laatste selectieronde, ge makshalve de halve finale genoemd, vindt nu in Klif 12 plaats. Hoe krijgt het Hoornder thea- ter/restaura'nt een dergelijk evene ment binnen de poorten? Het blijkt het resultaat van contacten die Klif 12-eigenaar Cor van Heerwaarden vorig jaar heeft gelegd met de orga nisatie van het AKF. Die kenden het snel naam makende Texelse theater en zagen wel brood in een weekend je Texel. De afmetingen van het to neel vormden geen bezwaar, immers, kleinkunstenaars moeten in principe aan niet al teveel vierkante meters voldoende hebben. De kandidaten worden gejureerd door een comité, bestaande uit Evert de Vries, Marjon Smit, Robert van 't Wout, Cor van Heerwaarden en Ben Zegeren. Programma Het programma ziet er als volgt uit: Donderdag 1 februari: 20.00 uur; Tweetal Toustant; 20.45 uur: De roos en de vuilnisbak; 21.15 uur: pauze; 21.35 uur: De Platina's; 22.20 uur: Thedo Keizer en Dolphe Pierie. Vrijdag 2 februari: 20.00 uur: Epha; 20.45 uur: Robert Brouwer; 21.15 uur: pauze; 21.35 uur: Heieen Suiker; 22.20 uur: Te Voi Adar. Zaterdag 3 februari: 20.00 uur: Adrian Goemans; 20.45 uur: Man of Man; 21.30 uur: Reinder van der Naait. Zondag 4 februari: 16.00 uur: De Gier; 16.45 uur: Lars Hogendoorn; 17.30 uur: Pieter van der Sman. Het uitsorteren van de plasticsoorten gebeurt met de hand. een zwaar en vies karweitje veel steun gehad van Ab Vermanen van de firma Pothuizen, die de mate rialen van Amsing afnemen voor ver werking. „De goeie man kende me niet eens, maar hij leverde me zó een pers, in ruil voor een vracht papier en plastic. We hebben via hem ook een hakselaar gekregen, zodat we plastic doppen van potten kunnen vermalen. Als je zó iemand achter je hebt, dan kan je tenminste wat". Een kennis van de familie verklaarde hen voor gek dat ze de materialen gratis ophalen. „Hij vertelde dat in Amsterdam geld toe wordt betaald als hij het komt halen. Maar een pro bleem was dat als hij daar een con tainer neerzette, deze al snel vol huisvuil zat". Met dat probleem heb ben de Amsings ook te maken ge had. Bij Ria Trap in Oosterend is een container geplaatst, waar aanvanke lijk van alles werd ingegooid. „De mensen klaagden nou wel dat die mi- nicontainer zo groot is, maar ze gooi den wel rotzooi in dat ding bij Ria! Je hebt ook mensen die het wel goed doen hoor. Die hebben gehoord dat de etiketten van plastic flessen af moeten en knippen die er helemaal uit". Op de container bij Ria zit te genwoordig een slot. Wie er wat in wil gooien, moet dit eerst laten con troleren door Ria. „Er zijn nog steeds mensen die met rommel aankomen. Ze hebben altijd een smoesje. De buurvrouw heeft het erin gestopt of een schoondochter. Soms liggen we scheel van het lachen om die verhalen' Wat kan wel Omdat er zoveel verschillende soor ten plastic zijn zullen we nog eens duidelijk vermelden wat familie Am sing kan gebruiken voor recycling: plasticfolies, boodschappentassen, vrijwel alle shampoo- en afwasfles- sen mits omgespoeld („als het regent heb ik soms het schuim op de auto staan"), kunstmestzakken, kin derspeelgoed, plantenbakken, oude afd. Volleybal: Zaterdag 3 februari 1990: Sporthal Quelderduin, Den Helder 15.00 u. heren HCSC 4-Tevoko 3 15.00 u. dames WSOV 3-Tevoko 3 15.00 u. dames HCSC 1-Tevoko 1 Zuiderzeehal, Wieringerwerf 17.00 u. dames Advendo 1-Tevoko 2 17.00 u. heren Advendo 1-Tevoko 1 17.00 u. j-b. Advendo 1-Tevoko 1 kratten en viskisten, tuinstoelen, bo- terkuipjes, plastic serviesgoed en bestek, potdeksels en melkflessen. De etiketten moeten, voor zover mo gelijk, worden verwijderd. Wat beslist niet kan zijn de bekende Spa-flessen, piepschuim en de ver pakkingen van chips, koek en snoep. Deze laatste zijn gelijmd met een zeer giftige substantie Bij twijfel kan men altijd even bellen naar Henny Amsing, telefoon 18800. Ook met oude kleding kan men bij haar terecht. „Ik verzamel het en geef het weg aan een goed doel. De zak van Max of Sint Jan. Waarom niet, ik krijg het tenslotte zelf ook gratis. Je moet wat over hebben voor een ander". Zaterdag 3 februari: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: SRC B2-Texel B1 12.00 u. Texel B2-Geelzwart B1 13.30 u. HCSC B2-Oosterend B1 12.45 u. Tex. Boys B1-Flevo B2 13.30 u. ZDH Bl-Wiron BI 13.30 u. Succes Cl-Tex. Boys C1 1315 u. Dirkshorn C1-Oosterend Cl 13.00 u. SRC C3-Texel C2 12.00 u. Zondag 4 februari: KNVB: llpendam-Texel 14.30 u. KNVB afdeling Noord-Holland: Kreileroord-ZDH 14.00 u. Wherevogels-Tex. Boys 14.00 u. CSV-Oosterend 14.00 u. Texel 2-Hollandia T2 14.00 u. Petten 2-0osterend 2 14.00 u. Tex. Boys 2-De Koog 2 12.00 u. Tex. Boys 3-Succes 6 14.00 u. Texel 3-winkel 2 11.30 u. ZAP 10-Texel 4 11.00 u. Junioren: Texel A1-Hollandia A2 11.30 u. Dames: Tex. Boys-Duinzanders 14.00 u. De Koog-Winkel 3 12.00 u. Henny Amsing bedient één van de twee persen. Sporthal 't Trefpunt, Julianadorp 17.00 u. heren Turnlust 1-Tevoko 2 Sporthal Waldervaart, Schagen 15.30 u. m-c. Polisport 2-Tevoko 1 Donderdag 8 februari: 19.00 u. dames V.C.W. 1-Tevoko 2 Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan, Noordwester. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. De Texelse bowlingcombinatie Opel Rentenaar, Tessel Air en Jos Kager heeft de afgelopen week goed strijd geleverd in Alkmaar. In de eerste wedstrijd wist de tegen stander de Texelaars ondanks de goe de scores iets voor te blijven. In de tweede game ging men goed door met een perfecte game van 244 van Klaas Veldman zodat hier de winst werd gepakt. In de tweede wedstrijd konden de Texelaars niet aan de winst komen ondanks dat er goed gegooid werd. Met een serie van 372 van Ton Witte werd er met klein verschil verloren. De derde wedstrijd (tegen Poelenburg) verliep bij beide teams zeer wisselvallig. De tegen standers hielden elkaar lang in even wicht maar in de tweede game wisten de Texelaars hun slag te slaan door mooie games van Klaas Veld man en Henk Plaatsman. Er werden deze dag 4 punten verdient. Het ge middelde was: Kees Kooiman 147; Ton Witte 170; Joop v. Hove 154; Henk Plaatsman 171 en Klaas Veld man 180.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5