I erfkamperen toegelicht Bezwaren tegen regeling Dagje Thialf: massaal op zoek naar de goede slag VAH MET RAADHUIS m m Geslaagd Sierfazanten weg Openbare dronkenschap Zeemeermin kreeg staartje op Texel TEXELSE COURANT Rl RIJD AG 2 FEBRUARI 1990 'en deel van de Texelse schaatsfanaten op het schaatsovaal van Thialf. Let op de drukte op het ijs. PAGINA 7 MEDEDELINGEN VAN B EN W De regelmatig verschijnende rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aandacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de afdeling algemene zaken van het gemeentehuis. Ge meentelijke advertenties zullen voort aan worden samengevoegd tot één advertentie en als regel eenmaal per week worden geplaatst in de krant van donderdag. Dit geldt niet voor personeelsadvertenties. Nadere in lichtingen: toestel 247. Verkiezingen Bewoners van de Molenstraat hebben laten blijken, gelet op de loopafstand, liever in het gemeentehuis te zullen stemmen. Met ingang van de komen de raadsverkiezingen zullen zij daar kunnen stemmen. Het is mogelijk dat er voor enkele an dere straten ook nog een wijziging komt omdat „De Mars" steeds meer bewoners krijgt. Zodra dit bekend is zal hiervan in deze rubriek medede ling worden gedaan. Nadere inlichtin gen: toestel 247. Cursus typen Op dinsdag 6 of 13 februari a.s. gaat de cursus typen van start. Deze wordt georganiseerd door de Be roepsgerichte Volwassenen Educatie in samenwerking met de gemeente Texel. De lessen worden gehouden van 3.00 ot 5.00 uur n.m. In 18 we ken wordt de cursist(e) opgeleid voor het basisdiploma of voor het praktijk diploma van het VSLM. De cursus is bestemd voor degenen die voor minimaal 13 uren bij het Ar beidsbureau als werkloze werkzoe kende staat ingeschreven. Het inschrijfgeld bedraagt f60.—. Infor matie of aanmelding: BVE, mw.. Th. Prud'homme de Lodder, sluis dijkstraat 65, 1781 EV Den Helder, telefoon 02230 - 17300. Toestemming minderjarigen paspoorten/toeristenkaarten Kinderen beneden de leeftijd van 18 jaar hebben voor het verkrijgen van een paspoort of toeristenkaart toe stemming nodig van hun ouders. Daartoe moet een schriftelijke verkla ring worden overlegd. Om er zeker van te zijn, dat de handtekeningen van de ouders zijn moet in ieder ge val bij de aanvraag door één van de ouders persoonlijk op het gemeente huis worden getekend. Nadere inlich tingen: telefoon 62120. Inlichtingen/uittreksels uit het bevolkingsregister De gegevens van het bevolkingsre gister zijn in principe geheim. In som mige gevallen moeten inlichtigen wel verstrekt worden, bijv. aan overheids instanties, incassobureaus, deurwaar ders. Vaak doen ook particulieren een beroep op de aanwezige gegevens, bijv. voor een commercieel doel. De gevraagde informatie wordt dan ge weigerd. Zo komt het ook regelmatig voor dat iemand een uittreksel vraagt voor een goed bekende buurman enz. Ook daarmee wordt kritisch omgegaan. In het algemeen worden geen uittrek sels vertrekt aan anderen dan de per soon zélf of zijn/haar naaste familieleden (ouders/kinderen, man/vrouw). Nadere inlichtingen: te lefoon 62120. Abonnement raads- en commissiestukken De gemeenteraad heeft besloten de kosten voor een abonnement op de raads- en commissiestukken te verla gen. De tarieven luiden thans: Raadsstukken, exclusief begroting ƒ41,70; Commissie stukken, per commissie ƒ21,35 (ruimtelijke orde ning 24,35); Alle commissiestukken ƒ60,80; notulen ƒ15,—; notulen van één raadsvergadering f3,35. N.B. Ge noemde bedragen zijn exclusief por tokosten. Opgave voor een abonnement: toestel 224. .ekker glijden was er alleen kort na Ie middag even bij. Voor de rest van 1e tijd deed de beroemde overdekte jsbaan Thialf" in Heerenveen in tiets denken aan de spiegelgladde /loer waarop een week eerder nog wereldtijden waren gerealiseerd. Bij- ia honderd Texelaars, vertrokken in twee bussen, beleefden er zondag tietlemin een gezellige dag. „Ach, lok als het niet vriest wil de Texelse 'Jsbond iets voor de Texelse tchaatsliefhebbers organiseren", ver daan de organisatie. Al enkele jaren doet de Ijsbond dit .dagje Thialf". De 97 deelnemers ✓an zondag betekenden een record. Dpvallend was de grote belangstel- ing van jeugd: vijftig procent was 15 aar of jonger, zo hadden de organi- Gedeputeerde Staten van Noordhol land zullen vóór 23 februari een besluit nemen over een viertal be zwaren dat door Texelaars was inge diend tegen de gemeentelijke regeling inzake kamperen bij de boer. Het gaat om de bezwaarmakers C. van Liere (Oost), Bakker Astrid b.v. «(De Koog), de Werkgroep Land- —schapszorg en D. Stoll (Eierland). Tij- ■dens een hoorzitting in het provinciehuis in Haarlem konden zij hun bezwaren toelichten; alleen Stoll maakte niet van de gelegenheid ge bruik. De gemeente was eveneens in Haarlem vertegenwoordigd. De par tijen brachten weinig nieuwe feiten naar voren. Wat hun toelichting heeft uitgehaald, blijkt pas uit het aanstaande GS-besluit. Afgelopen jaar was sprake van een tijdelijke regeling, vooruitlopend op een algehele herziening van het bestemmingsplan buitengebied. Ook vOor 1990 wil de Texelse gemeente raad van half maart tot eind oktober maximaal vijf tenten of toercaravans w tóestaan op zogenoemde „A- bjokken". Boerenbedrijven in land schappelijk kwetsbaar geachte gebie den en in de directe nabijheid van natuurgebieden worden hiervan uit gesloten. De regeling (bestem mingsplanwijziging) is ter góedkeuring voorgelegd aan de pro vincie, nadat de gemeenteraad alle bezwaren hiertegen vorig jaar onge grond verklaarde. Vier bezwaarmakers zóchten het dus hogerop. Drie van hen, Van Liere, Bakker en -Stoll, vinden de regeling te beperkt, terwijl Landschapszorg het kamperen ïJbij de boer juist helemaal afwijst. De bezwaarmakers waren vorig jaar Sal op Texel in een openbare vergade ring in de gelegenheid gesteld hun ifbezwaren uiteen te zetten. Toen ge- beurde dat tegenover een gemeente lijke commissie, ditmaal verdedigden zijn zich tegenover twee provincie- ipalnbtenaren, de heren C. Rozenmeijer (voorzitter) en A. de Jager. In Haar- Ifllem kwamen hoegenaamd geen nieu we argumenten ter tafel. Ingeslapen Namens Van Liere voerde mevr. G.A. —Roeper het woord aan de hand van een origineel opgezette toelichting. Volgens haar is Oost een ingeslapen, vergrijsd dorp, waarin een kleine toe- ristische impuls al zal leiden tot een opleving van de onderlinge contac ten „Dat werkt tevens stimulerend op de vestiging van |onge gezinnen. Een gezond evenwicht tussen jong en oud is beeldbepalend en in het di- 'recte belang van een cultuurhisto risch en van oorsprong levendig buurtschap als Oost", aldus haar be- satoren uitgerekend. Evenzeer in het oog sprong de geringe interesse van de Texelse schaatscracks. Degenen die normaliter de eilandelijke ijsbanen teisteren en afreizen naar overkantse toertochten, ontbraken bijna allemaal zondag. Ook in voorgaande jaren was dat het geval. Op de heenweg schommelden de bussen vervaarlijk in de bulderende storm die over de kop van Noordhol land gierde. Dat beloofde nog wat op de Afsluitdijk! Maar nee, het viel reu ze mee: vóór de wind, geen centje pijn. Tegen elven konden de Texelaars hun schaatsen onder binden. De eer ste kennismaking met het ijs viel niet mee. Uitgetrapte bochten maakten een behoorlijk rondje op tempo vrij wel onmogelijk. De slijtage was geen wonder: de drukte op de ijsbaan was toog. Voorts stelde ze: „Wij erkennen de kwetsbaarheid in landschappelijk opzicht en menen deze onaangetast te kunnen laten daar de situering van het betreffende perceel niet zichtbaar is vanaf de openbare weg." Wethouder Schilling, eveneens naar Haarlem afgereisd, brak voorzichtig een lans voor Van Liere bij de provin cie. Hij zei dat de huidige regeling een compromis is tussen gemeente en provincie, waarbij precies is af gesproken welke A-blokken wél en welke niet in aanmerking komen voor erfkamperen. Schilling: „Het college van B en W had liever een iets rui mere regeling gehanteerd, maar we hebben nu eenmaal dit compromis gesloten met GS. Als die afspraak minder hard was geweest, dan zou den B en W in het geval van Van Lie re bereid zijn een uitzondering te maken. Nu kunnen wij dat niet meer doen, het besluit ligt in handen van GS." Onterecht J. Bakker van Bakker Astrid b.v. hield een emotioneel betoog. Hij vindt het onterecht dat zijn bedrijf als „niet- agrarisch" is aangemerkt. Hierdoor wordt hij niet alleen uitgesloten van de mogelijkheid tot kamperen bij de boer (daar is immers de status „A- blok" voor nodig), tevens kan dit voor zijn bedrijf nadelige gevolgen hebben bij de toekomstige bedrijfs voering, zo meent Bakker. Vooral kwalijk achtte Bakker het dat de aan wijzing als „niet-agrarisch" is geno men op basis van cijfers uit 1986. „Het is een volledig ondernemers- recht om te bepalen welke hoeveel heden ik verbouw, afhankelijk van de markt. Het ene jaar meer, het andere jaar minder. Dat slechts naar de cij fers van één jaar is gekeken, vind ik daarom niet terecht. Er is voor veel geld geïnvesteerd binnen de agrari sche bestemming van het bedrijf. Ik ben nog steeds bollenteler, enkele anderen die wél als A-blok op de lijst staan, kunnen dat niet zeggen. Wan néér ben je nou een reëel agrarisch bedrijf?", aldus een verontwaardigde Bakker. Hem was toegezegd dat LNO, dat de gegevens uit 1986 had onderzocht, ook recente cijfers zou doorlichten. „Waarom is dat nog niet gebeurd?", vroeg Bakker. Ambtenaar Hut van de gemeente Texel kwam met het ant woord op de proppen. „We hebben zowel schriftelijk als telefonisch ver zoeken gedaan aan LNO. Uiteindelijk kwam het bericht van LNO dat zij geen reden zag tot nieuw overleg met Bakker. LNO zal derhalve niet op het advies terugkomen." Bakker rea geerde woedend: „Er wordt met mijn rechtsgevoel gesjoemeld. Ik heb ge- overstelpend. „Het lijkt wel alsof al het publiek dat hier vorige week op de tribune zat, nu over het ijs gaat", zei iemand heel treffend. In de meute werden ook twee beken de gezichten herkend: de voormalige topschaatsers Yep Kramer en Jeen van der Berg draaiden ontspannen in de rondte. Het schaatsen zelf was onwennig. Naarmate de dag vorderde keerde het „schaatsgevoel" in de be nen terug, maar voor velen bleef het tot aan het einde toe een kwestie van zoeken naar de goede slag. Schaatsen is vooral een technische beweging, het is een uitdaging om die perfect onder de knie te krijgen. Redenen leder had zo zijn of haar reden om mee te gaan naar Friesland. Jan Knippenberg: „Ik doe het voor mijn zoon, ik wil hem leren schaatsen. Vo rige weekend riep hij voor de t.v. al dat hij graag eens naar Thialf wilde gaan. Nu zijn we er al, voor zo'n joch toch een prachtbelevenis." Zoontje Mikel zélf knikte en herinnerde pa er- gevens voor hertoetsing, maar ze ver luizen het.... Mijn bedrijf wordt gewoon gedeeltelijk ontmanteld." Overschrijding 47.000? De Werkgroep Landschapszorg Texel was vertegenwoordigd door G.C. Ca- dée. De argumenten zijn bekend; in zijn algemeen vindt de werkgroep dat kamperen bij de boer afbreuk doet aan de kwaliteit van het landschap. In Cadée's betoog waren twee speer punten verwerkt: mogelijke overschrij ding van de 47.000 toeristische slaapplaatsen en vervuiling van het oppervlaktewater doordat veel bedrij ven in het buitengebied niet op de ri olering zijn aangesloten. Bovendien zei Cadée te betwijfelen of de ge meente goed genoeg is toegerust om naleving van de regeling effectief te aan dat hij drie winters geleden al eens van Waalenburg naar De Cocks- dorp had geschaatst.... Loek van Vliet had een kort en krach tig antwoord: „Ik ben een schaatsfa naat." Het was voor hem niettemin de eerste maal dat hij in de Heeren- veense ijstempel kwam te schaatsen. „Het is nu te druk. Ik wil zeker nog eens terugkeren, maar dan op een ander tijdstip." Knippenberg was het hiermee eens. Vier jongens, Frans Witte, Albert Zandstra, Jasper Braam en Udo Visser, zeiden vooral meege gaan te zijn voor de gezelligheid. Drie van hen waren vorig jaar ook gegaan en hadden zich graag wéér opgege ven. „Hoe wij de tijd hier doorbren gen? Veel rondjes schaatsen, maar ook tijd nemen om wat te kletsen." Henk Gemser „Reisleider" Martin Visser trof zijn vaste schaatsmaat Benno Bakker, die op eigen gelegenheid vroeger op de dag was afgereisd. Het tweetal is be kend in Thialf. Ze kregen zelfs enkele malen training van niemand minder dan de oud-kernploegcoach Henk Gemser, die er een eigen schaats- school is begonnen. Volgens Visser zijn diens adviezen zijn schaatsslag ten goede gekomen. „Ongelofelijk wat die man allemaal ziet." Leonie Kooiman bleef in de middag pauze niet rustig op haar stoel zitten. Ze wilde graag een uurtje later terug naar Texel, met de boot van kwart voor vier in plaats van kwart voor drie. Na de middag zouden de Texe laars namelijk slechts drie kwartier kunnen schaatsen, omdat de baan pas om twee uur weer werd geopend (na een dweilpauze van anderhalf uur). Leonie's idee werd door velen gesteund, alleen moesten de bu schauffeur van Van Boven nog even worden ingelicht. Het resultaat was dat de helft een uur langer kon door schaatsen en een bus later vertrek ken. Voor de anderen was nog drie kwar tier op de smalle ijzers genoeg. Na de eerste heerlijke rondjes over het vers gedweilde ijs, begonnen de kuit-, bovenbeen-, bil- en rugspieren lang zaam maar zeker te protesteren. De tijden dat je uren achtereen kon doorschaatsen, leken heel ver weg. De hoogste tijd dus dat het weer eens écht gaat winteren. kunnen controleren. Schilling ant woordde dat de gemeente de zorg over de vervuiling van het oppervlak tewater met Landschapszorg deelt. Voor het overige was hij het absoluut oneens met Cadée, die de wethouder en passant ziedend maakte door te suggereren dat Schilling zélf het ook niet zo nauw zou nemen met de re gels. Toen Schilling hem uitdaagde te vertellen waarop hij precies doelde, maakte voorzitter Rozenmeijer een eind aan de discussie. Desgevraagd vertelde bezwaarmaker Stoll dat hij niet was komen opdagen bij de provinciale hoorzitting, omdat dit volgens hem geen nut had. „Ik kan praten als Brugman, maar de provincie zal alles afwiizen, omdat zij zich moet houden aan de wet zoals die nu is," Stoll wil namelijk méér dan vijf kampeereenheden per erf toestaan. Dit is mogelijk zonder dat het totaal aantal tenten op boerener ven op Texel toeneemt, door een quotering in te stellen. Boeren die kampeerders niet op hun erf mogen of willen hebben, kunnen hun quo tum van vijf eenheden doorverkopen aan een boer die wél tenten op zijn erf wil/mag hebben. Stoll blikt vooruit naar de in de maak zijnde wijziging van de Kampeerwet, waardoor tien eenheden per erf zou den worden toegestaan. Als de pro vincie, zoals hij verwacht, zijn bezwaar ongegrond verklaart, zal Stoll in beroep gaan bij de Kroon. „Daar maak ik meer kans, dus ik houd nu liever mijn kruit droog." Theo Bakker voltooide zijn opleiding aan de Hogere Hotelschool te Maas tricht met goed gevolg, in de afstu deerrichting facilitair management. Een inwoner van De Koog mist sinds eind vorige week acht sierfazanten. Deze bevonden zich in een ren aan de Westerweg, die bij de zware storm van donderdagavond omver werd geblazen. Wie één of meerdere sierfazanten aantreft, wordt verzocht contact op te nemen met de politie, tel. 12222. Een oudere vrouw uit Oudeschild werd dinsdagmiddag door de Texelse politie wegens openbare dronken schap mee naar het bureau geno men, naar aanleiding van klachten uit de buurt. Tegen de vrouw werd pro ces verbaal opgemaakt en vervolgens werd zij ter ontnuchtering ingesloten. Het was niet voor het eerst dat we gens verstoring van de openbare orde tegen haar moest worden opgetre den. lang na het vertrek belandde het in zware zee, met windkracht 9 en 10. Onder deze krachten bezweek het boegbeeld, vermoedelijk ter hoogte van Het Kanaal. Mogelijk is het staartstuk er eerst afgeslagen. Beide onderdelen werden op de stroom on der invloed van de zuidwestenwind richting Nederland gestuwd. Als de kotter het grootste stuk niet had op gepikt, zouden beide delen waar schijnlijk op Texel zijn gestrand. Het verhaal krijgt ook figuurlijk nog een staartje. De verzekering onder zoekt wie de reparatiekosten op zich moet nemen: de werf of de ontwer per. Klaas Uitgeest vindt het in elk geval niet zo vreemd dat het boeg beeld het niet lang heeft uitgehou den, wijzend op de slechts 10 mm dikke bouten die uit het staartstuk steken. De vondst werd maandag van Texel opgehaald. Hulpstrandvonder Klaas Uitgeest vond vorige week op het strand bij paal 20 een merkwaardig gevormd stuk hout, dat het staartstuk van een vier meter lang boegbeeld, voor stellende een zeemeermin, bleek te zijn. De rest van het boegbeeld werd vrijwel gelijktijdig aan land gebracht door een Helderse kotter, die het had opgevist tussen Texel en Den Helder. Beide delen zullen weer tot één geheel worden gesmeed en op nieuw aan het schip, de ,,Kanrin Ma- ru" dat momenteel op reis is van Nederland naar Japan, worden be vestigd. Toen Uitgeest het object aan de wa terlijn zag liggen, dacht hij uiteraard niet onmiddellijk aan het ondereind van een zeemeermin. „Gezien de kleur dacht ik eventjes aan een lijk. Toen ik dichterbij kwam leek het me meer een beest, maar uiteindelijk was het dus een stuk hout." Uit geest bracht het aan bij de strand vonderij en trachtte de herkomst te achterhalen. Spoedig was het raadsel opgelost. Het boegbeeld was afkom stig van de „Kanrin Maru", die begin januari door de scheepswerf „De Merwede" te Hardinxveld- Giessendam werd opgeleverd. De werf bouwde het schip in Japanse opdracht. De „Kanrin Maru" betreft namelijk een kopie van een zogehe ten „schroefstoomschip", dat Japan in het midden van de vorige eeuw in ons land bestelde en dat samen met het door Nederland geschonken ra derstoomschip „Kanko Maru" de ba sis vormde van de moderne Japanse marine. De replica zal gaan dienen als trekpleister voor Oranda Mura, een nagebouwd Hollands dorp bij Naga saki. De opdrachtgever was dan ook Nagasaki Holland Village Co. Ltd. uit Japan. Het 66 meter lange zeilschip vertrok na de definitieve oplevering richting Japan (via het Panamakanaal). Niet Vinder Klaas Uitgeest toont het 50 kg zware staartstuk. Inzet: het vier meter lange boegbeeld, toen dat Ibegin januari! nog aan het schip was bevestigd.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7