(jrom "Zwart,-Jexeh in het hart-, „De situatie kon niet nog een half jaar voortduren" Kleinkunst festival: begin van traditie Schoottogopediste verlaat Texel Organisatie lovend over lokatie-Texel - 100-jarige barometer kreeg opknapbeurt Molengat vaart: uurdienst hervat GS wijst windmolenpark Oudeschild opnieuw af GEPLAATST IN189JI WW* DE VISSERSVEHflIH**;. Loos alarm OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.454 DINSDAG 6 FEBRUARI 1990 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Buiten werktijd deze week tot en met diwdag a.s. Margreet Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties AmroBank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /41.40 per half jaar; Los f\, 10 Basisschoolleerlingen met spraak-, stem-, of slikproblemen krij gen sinds 1 januari geen logopedie meer op de Texelse scholen. Logopediste llanda de Dood uit Heerhugowaard kreeg in decem ber een baan aangeboden in Alkmaar, die ze per 1 januari heeft aanvaard. „De situatie waarin ik verkeerde kon echt niet nóg een half jaar voortduren. Niet ten opzichte van de kinderen, maar ook niet ten opzichte van de vrijgevestigde logopedistes. Bovendien kon ik er zelf ook niet langer tegen." Volgens wet houder Zegers heeft ziektekostenverzekeraar Noord-Holland- Noord inmiddels mondeling toegezegd dat er mogelijkheden zijn om tot een akkoord te komen. Een schriftelijke bevestiging is echter nog niet binnen. De ziektekostenverzekeraar had begin december beloofd vóór 1 januari uit sluitsel over een mogelijke regeling te geven. De logopedie op de scholen raakte in het slop omdat de gemeen te vorig jaar besloot de behandeling van spraakstoornissen niet meer voor haar rekening te nemen. De preven tieve uren - dat wil zeggen het ipsporen van spraakstoornissen - rergoedde de gemeente nog wel. Na dat logopediste llanda de Dood vorig jaar juni voor 320 uur preventieve lo gopedie door de gemeente was aan genomen, werd na enige tijd duidelijk dat ziektekostenverzekeraar Noord- Holland-Noord (NHN) haar niet toestond de „ziekenfondsleerlingen" te behandelen. Dit zou bij de vrijge vestigde logopedistes op het eiland moeten gebeuren, omdat anders de behandeling niet werd vergoed, llan da de Dood raakte in een bijzonder vreemdsoortige positie. „Toen ik hier pas was aangesteld, had ik het voor nemen hier minstens drie jaar te blij ven. Maar toen na enige tijd duidelijk werd hoe de vork in de steel stak, werd mijn positie steeds moeilijker en liteindelijk onhoudbaar. Tegenover de andere logopedistes kon ik het naar mijn gevoel niet langer maken be paalde behandelingen gewoon gratis te geven. Ik werkte ruim 30 uur per week gedeeltelijk voor niets, want die 320 uur had ik er allang opzitten." Onbetaald Omdat ik niet alleen de particuliere kinderen - die de behandeling door NHN wel vergoed kregen - wou hel pen, nam ik de ziekenfonds-kinderen er gewoon onbetaald bij. Maar daar had ik weer een akelig gevoel van als ik de ouders van de particuliere kin deren wél een rekening presenteerde. Ik werd er op het laatst echt gek van. Steeds maar schuldgevoelens. Dat kon naar mijn gevoel niet al te lang meer doorgaan. Begin december heb ik mezelf ten doel gesteld 1 ja nuari af te wachten. Toen er taal noch teken van NHN was ontvangen, heb ik besloten weg te gaan. Dat werd me wel heel erg makkelijk ge maakt, omdat ik mijn nieuwe baan zo in de schoot geworpen kreeg. Finan cieel kon ik het ook niet langer bol werken. Alleen van opsporing van spraakgebreken kun je echt met le ven. Maar ik ben huilend van Texel afgegaan. Het was mijn eerste baan. Ik geloof dat ik door alle ervaringen wel gelijk een stuk wijzer ben gewor den." Hoewel het contract van llanda de Dood met de gemeente officieel tot 1 mei loopt, kan haar voortijdig ver trek geen contractbreuk tot gevolg hebben. Zij heeft aan al haar ver plichtingen (360 uur preventieve hulp) voldaan. De gemeente heeft in middels op de ontslagbrief gerea geerd. De Heerhugowaardse heeft het verzoek gekregen een verslag van Lees verder pagina 2 Wethouder Piet Zegers. Laten we hopen met NHN zo spoedig mogelijk tot een regeling te komen." Sinds vrijdagmiddag glimt de baro meter bij de Ned. Hervormde kerk in Oosterend weer als nieuw. Het kastje .waarin het instrument zich bevindt, kreeg een opknapbeurt en een nieuw verfje. Vroeger, toen er nog geen ra dio was, ging men in Oosterend voor Ie weersverwachting naar het Kerk plein, naar ,,het glas". Van dit weerg las Ibarometerl werd grif gebruik lemaakt, zowel door visserlui als foor degenen die aan wal bleven. De plaats, op een paal tegen de muur van de kerktuin, was niet toevallig gekozen. Het Kerkplein was de plaats waar de Oosterenders, en dan met name de vissers, te „beurzen" gin gen. 's Zomers verplaatste de beurs zich naar de Achtertune, waar een bankje stond en men in het zonnetje con zitten. 'recies een eeuw geleden liet de Vis- iersvereniging de barometer plaatsen. Het jaartal 1890 wordt althans ge noemd in het boekje „Oosterend ver telt" van Janna Couperus-Medema. In de passage over de barometer ver meldt zij: „Elke morgen moest iemand zorgen het losse pijltje met het aangevende pijltje gelijk te zetten. Dit deed meester Jac. Daalder Inaar wie de openbare school is vernoemd, red.). Hij was de enige met een sleu tel van de visserijvereniging en ver richtte zijn werk nauwgezet. Dat meester Daalder voor zijn werk vol doende vis kreeg, spreekt voor zich zelf." Intussen veranderde veel Anno 1990 is „het glas" allang niet meer in ge bruik. Er is geen schoolmeester meer die het instrument bijstelt en nie mand tikt nog tegen het glas. Wél is het nog een saillante herinnering aan het verleden. Sinds vrijdagmiddag wordt de aandacht op de barometer gevestigd via een bordje met op schrift, vervaardigd door medewer kers van gemeentewerken. Sinds gistermiddag is de Mo lengat van Teso weer in de vaart, waardoor de normale uurdienst weer wordt hervat. De kleine boten zullen, mits er niets bijzonders gebeurt, pas weer in de Paasvakantie wor den ingezet. Het door de gemeente Texel in gestelde Arob-beroep tegen de door Gedeputeerde Staten geweigerde verklaring van geen bezwaar voor plaatsing van vier windmolens langs de IJsdijk te Oudeschild, is opnieuw afgewezen. De gemeente heeft de schriftelijke motivering rond de afwijzing nog niet binnen, maar volgens provincie ambtenaar Raimond Fillet heeft het opnieuw bekijken van de lokatie geen herziening van het eerder ingenomen standpunt opgeleverd. Met weinig woorden maar met veel kolderieke daden bespeelde ..Man of man" zaterdagavond het uitverkochte theater ..Klif 12". (Foto: Arend Nijkamp) ledereen, de deelnemers en wij van de organisatie, zei una niem: dit is fantastisch." Kernachtiger konden Robert van 't Wout en Evert de Vries, mede-organisatoren van de halve finale van het Amsterdams Kleinkunst Festival dat van donderdag tot en met zondag in ..Klif 12" werd gehouden, het niet uitdrukken. De twee verklaarden namens de organisatie stellig volgend jaar wéér naar het eiland te komen, waarmee Texel in één klap een aantrekkelijk cultureel evenement rijker lijkt te zijn geworden. Hans Bakker IlinksI en Koos Witte van gemeentewerken tijdens de montage van de gerenoveerde barometer vrijdagmiddag De goede publieke belangstelling heeft zeker bijgedragen tot het welslagen van de theater-vierdaagse. De verwachtingen werden ver over troffen. Op de eerste avond, donder dag, waren ruim zestig belangstellenden naar Den Hoorn ge komen, vrijdagavond was dit aantal al gegroeid tot ongeveer honderd en zaterdagavond was er zelfs sprake van een uitverkochte zaal (meer dan 150 toeschouwers). Zondagmiddag bleken de Texelse liefhebbers nog niet verzadigd en vulden met een kleine honderd in getal de zaal. Wat zij kregen voorgeschoteld was gevarieerd en tevens van uiteenlo pend niveau. Voor de deelnemers stond heel wat op het spel en soms werkte dat door in de optredens. Zo viel zondagmiddag de show van de vooraf als één der favorieten aange merkte Lars Hogendoorn in het wa ter, omdat de cabaretier-in-spé door zenuwen overmand verstrikt raakte in de zelfbedachte teksten. Normaliter zou het publiek na een mislukte voor stelling teleurgesteld huiswaarts ke ren, maar tijdens dit festival was de sfeer anders. Als een artiest niet overtuigde, kon hij of zij evengoed op een bemoedigend applaus rekenen. De toeschouwers hadden wat om over na te praten (omdat elke dag een publieksprijs uit te delen viel, mochten de toeschouwers een beetje in de schoenen van de jury staan) en opgewekt werd alvast vooruit geblikt naar de volgende voorstelling van een half uur. Tussen de drie of vier acts zal toch vast wel één hele goeie zitten, was men geneigd te denken. Bovendien was de entree gratis, dus wat zou men klagen. Afvallers Het gemiddelde aantal leuke/goede voorstellingen lag in „Klif 12" bedui dend hoger dan één per dag. De jury, waarin de Texelaars Cor van Heer waarden en Ben Zegeren zaten, had het dan ook met eenvoudig om vijf afvallers aan te wijzen. De twee acts die het festival donderdag hadden geopend, „Tweetal Toustant" en „De roos en de vuilnisbak", doorstonden de selectie niet, evenals Heieen Sui ker (vrijdag), Adrian Goemans (zater dag) en de eerder genoemde Lars Hogendoorn (zondag). Winnaars aan wijzen deed de jury niet, maar uit reacties van de aanwezigen bleek welke voorstellingen een kans toege dicht moeten worden in de finale, die in maart in het Amsterdamse theater „Bellevue" wordt gehouden. Het op de „Berini's" (eerder te bewonderen in Klif 12) gelijkend humoristische duo „De Platina's" kreeg donderdag avond veel applaus, terwijl het clow neske duo „Man of man" en beginnend conferencier Robert van der Naait zaterdagavond de schaterla chende zaal aan hun voeten kregen. Het hoogtepunt voor sommige insi ders was tot het laatst bewaard: de Belg Pieter Vandersman met zijn ab surdistisch ingestelde theatergroepje „Belangrijk", die zondagmiddag de publieksprijs won. Ongestoord Het festival werd goed ondersteund door het bedrijfsleven, dat hiermee een belangrijk steentje bijdroeg aan het welslagen van het initiatief. Over de opvang op Texel in zijn geheel wa ren de organisatoren uitermate te spreken. „Het is hier prima voor el kaar. Het onderkomen, in De Ark, is uitstekend te noemen met ieder een eigen appartement. Daarnaast is het theater heel geschikt, we beschikken hier over alle gewenste faciliteiten", aldus Van 't Wout en De Vries. Wat hen feitelijk het meest is bevallen, is de gelegenheid om ongestoord met theater bezig te zijn. „Wat dat betreft merk je dat je op een eiland bent. Weg uit de grote stad, lekker rustig. De omstandigheden vormen een sti mulans. Na het repeteren kun je een heerlijke wandeling maken bijvoor beeld." Een beetje ontspanning konden de meesten wel gebruiken, want hard werken stond voorop. De kandidaten werden namelijk door vakmensen be geleid in de aanloop naar hun voor stelling. 's Morgens kregen zij een videoband te zien van het optreden waarmee ze de voorronde in Breda hadden overleefd. Aan de hand van die beelden ging men vervolgens doelgericht aan de slag („werkses sies"). In het geval van „Man of man" leidde dat bijvoorbeeld tot nieuwe vondsten, zoals provisorisch vervaardigde achtergrondgeluiden ter ondersteuning van een nummer, die in een merkbaar beter geheel resul teerden. „Man of man" werd zelfs beloond met de publieksprijs. Straattheater Martin Pragt van dit Achterhoekse duo: „Ongelooflijk dit succes. Dit komt totaal onverwacht, ik weet niet wat we er mee aan moeten. Eigenlijk is dit een probeersel, ter afwisseling van het straattheater in de zomer. We hadden ons opgegeven om eens kritiek van professionals te krijgen, we zijn namelijk nog nooit geregis seerd. Na de voorronde in Breda was Texel onze prijs. Maar nu, nu gaan we nog naar Amsterdam ook!" Organisatoren Van 't Wout en De Vries tot slot: „Vorig jaar hielden we geen halve finale, toen deden we na de voorronde meteen de finale. Dit tussenstapje is ons uitstekend beval len. Het gaat tenslotte om de bege leiding van de artiesten. Wij als organisatie moeten proberen hen zo goed mogelijk voorbereid in de finale te krijgen. De omstandigheden hier op Texel zijn wat dat betreft ideaal, we zouden niet weten waér in Ne derland we gelijke omstandigheden kunnen treffen. De halve finale op Texel wordt 'n traditie, denken we." In de nacht van vrijdag op zaterdag ging het automatische alarm van het PTT kantoor van De Cocksdorp af. Toen de politie ter plaatse kwam, bleek er niets aan de hand. Navraag leerde dat er een nieuwe installatie was geplaatst, die mogelijk last van kinderziektes heeft.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1