Nieuw onderkomen SBB officieel geopend Wipper ploeg De Koog Geslaagd heeft „nieuwe" truck Joyriding De sociale woningbouw in de kou Pluim voor Teso Telefoons gekraakt Winteruitvoering DEK in De Waldhoorn Geslaagd a PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 13 FEBRUARI 19 De nieuwe Unimog Mercedes voor het reddingboothuis van de KNZHRM aan de Badweg in De Koog. Vnnr hpt tvnp-Hii „We hebben er de afgelopen dagen lekker mee kunnen oefenen en zijn ontzettend tevreden." Theo Kooi man, commandant van wipperploeg De Koog, is over de nieuwe truck - een Unimog Mercedes 404 - zeer te spreken. Afgelopen donderdag lever de Kasper Kools van KNZHRM Am sterdam de knalgele aanwinst voor de deur van het reddingboothuis af. De oude truck, die ruim 30 dienstja ren achter zich heeft, gaat binnen kort naar het Maritiem- en Juttersmuseum in Oudeschild. Dat het voor de oude wagen ook echt wel tijd was een plaatsje in het museum te krijgen, werd ter plekke nog eens bewezen. Toen beide wa gens van het strand naar het boten huis wilden terugkeren, dreigde de oude truck in de tamelijk steile bult te „stikken". Met veel stuurmans kunst en vol gas kreeg de comman dant na meerdere pogingen de wagen pas de strandopgang op. De nieuwe Unimog, hiervoor in dienst als terreinwagen van de brandweer op vliegveld Soesterberg, is gebouwd in 1974. De zes cylindertruck is in het bezit van vierwielaandrijving met sper en een dubbele carburateur. In vergelij king met de 55 pk van de oude wa gen, is hij met 120 pk eens zo sterk. De Unimog kan een snelheid bereiken van ongeveer 95 kilometer per uur. De truck heeft het afgelopen halfjaar bij de KNZHRM in Amsterdam gestaan, waar de nodige aanpassin gen hebben plaatsgevonden. De wa gen is onder meer voorzien van een lier, een trekhaak aan de voorkant en een zoeklicht. De oude touw-trossen zijn vervangen door modern nylon-koord. In het reddingboothuis aan de Bad weg waren vele bij het reddingswerk betrokken medewerkers aanwezig om de nieuwe wagen te verwelkomen. Na een eerste inspectie werd er op de aanwinst gezamenlijk een „Jut- tertje" gedronken. De aankoop is gesponsord door Peter Kaan uit Oudeschild, die met zijn draaiorgel „De Zigeuner" een belang rijk deel van de KNZHRM-activiteiten op Texel financieel ondersteunt, en door Langeveld en de Rooy, die bij haar 100-jarig bestaan in plaats van cadeau's om geld voor de red dingsmaatschappij op Texel verzocht. De burgemeester en wethouders van de gemeente Texel hebben de com missies R.O.H. en F.E.T. geadviseerd om de Woningbouwvereniging en de Stichting Bejaardenzorg hun financie ring van woningen in zowel nieuw bouw, renovatie en grootonderhoud voortaan te laten doen door het W.S.W. (Waarborgfonds Sociale Wo ningbouw). In een akkoord tussen de Vereniging Nederlandse Gemeenten en het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer is men overeengekomen dat er een keuzevrijheid dient te bestaan. Het is zo, dat de gemeente echter niet verplicht is, om in dit geval, aan de Woningbouwvereniging een ge meentelijk aanbod te doen voor ge rantstelling door de gemeente of financiering. Wat is er nu aan de hand? Er is dus overeengekomen dat er een keuzemogelijkheid is. De Wo ningbouwvereniging maakt gebruik van deze mogelijkheid, en dan ontne men het college en de raadsleden van Texels Belang, C.D.A. en V.V.D. vreemd genoeg hen weer de keuze. Ik vind dit vreemd, ja zelfs onbegrij pelijk, omdat de gemeente alle be lang heeft bij een goed functio nerende Woningbouwvereniging. De Woningbouwvereniging kan, en zo is het altijd gegaan, sneller èn zelfs iets goedkoper bij de gemeente terecht. Tevens wordt er een mogelijk vertra gende bemoeienis door de W.S.W, in allerlei projecten mee voorkomen. Een bemoeienis door de gemeente is m.i. altijd beter, omdat de gemeente en de Woningbouwvereniging elkaar duidelijk nodig hebben. De verdeling van het beschikbare aantal woningen is toch immers op basis van fifty- fifty! Als er noodgevallen zijn op het gebied van de huisvesting dan kan de gemeente altijd wel bij de Wo ningbouwvereniging aankloppen en wordt er naar een oplossing gezocht. Ook gebruikt de gemeente als argu ment om afwijzend te adviseren dat het dan geen risico loopt mocht het fout gaan bij de Woningbouwvereni ging. Wel, m.i. is dit risico prima in de hand te houden, de Woningbouw vereniging is in de loop der jaren ge lukkig een open vereniging geworden, met een bestuur en werkgroepen die voor de nodige controle zorgen, naast de instanties die toch al jaar lijks de boeken controleren. De ge meente ontvangt elk jaar de jaarrekening en de begroting waar door zij precies kan weten hoe of een en ander er voorstaat. Het argu ment risico lopen is mij in dit licht mij ook niet erg duidelijk, en waarom verstrekt de gemeente dan steeds zonder slag of staat garanties aan le ningen voor particulieren. Zo gaat het tenminste in de raad het zijn daar steeds hamerstukken, terwijl de be dragen in een jaar enorm oplopen en de risico's m.i. veel groter zijn. Risi co's die de banken niet willen lopen als er geen gemeentegarantie is ge geven. De raad vergadert op 13 fe bruari, en ik hoop dat de mensen van Texels Belang, CDA en VVD inzien, wat gelukkig de P.v.d.A. en P.S.P. wel zien, dat het in het belang is van de Sociale woningbouw op Texel en de gemeente, dat er een sfeer van over leg en goede samenwerking blijft bestaan. Jaap Huisman Buytengors 69, Den Burg. Afgelopen maandagavond, tijdens de jeugdtraining van SV Oosterend, brak één van de |eugdspelers zijn arm. Na dat de huisarts de arm had bekeken, besloot hij dat nader onderzoek in het Gemini-ziekenhuis noodzakelijk was. Omdat de laatste boot op punt van vertrekken lag, werd snel Teso gebeld zodat de speler nog diezelfde avond naar Den Helder kon. Ook voor de terugtocht, de laatste boot vanaf Den Helder, was Teso zo vrien delijk nog even te wachten. Zodoen de kon de meegereisde jeugdtrainer Klaas van der Weide die de speler en diens moeder naar het ziekenhuis had gebracht, nog terug naar Texel. Vanaf deze plaats wil het SVO- bestuur het Teso-personeel en de mensen die wat langer op het ver trekken van „hun" boot moesten wachten, bedanken. Daarnaast zijn wij Klaas van der Weide veel dank verschuldigd voor zijn prima optre den. Al deze medewerking heeft de pijn voor onze jeugdspeler enorm ver zacht. Rob Vonk, bestuur SV Oosterend. Voor het type-diploma slaagden de volgende kandidaten: Alexander Wit te, Den Burg; Elisabeth Krugers, Den Burg, Anneke Hoogenbosch, Den Burg; Evert Koopman, Den Burg; Jo zef Smidt, Den Burg; Tjallien Stark, Oosterend; Wilma Koorn, Oosterend; Janneke Stark, Oosterend; Justine Kikkert, Den Hoorn. Eerder slaagden reeds: Gerbrand Dros, Den Burg; Ed win van Lubek, Robert Oudendag, Den Burg; Angela Maas, De Cocks- dorp; Danielle Witte, De Waal. Zij werden allen opgeleid door het Scheidegger Instituut. Een 48-jarige inwoner van De Koog ontdekte gisteren dat zijn auto niet meer op dezelfde plaats stond waar hij deze (met de sleutels erin) had achtergelaten. De wagen werd in de buurt van zijn huis aangetroffen met aanzienlijke schade aan de zijkant. De politie stelde een onderzoek in en hield een 20-jarige Texelaar met zijn 27-jarige vriend aan. Onder invloed van drank had het tweetal joyriding gepleegd en daarbij een heining bij paal 17 geraakt. De schade zal op hen worden verhaald, terwijl ze te vens een proces verbaal kregen. De KI l-telefoonautomaten op de campings Om de Noord, De Shelter en De Luwe Boshoek zijn zondag opengebroken, waarbij vermoedelijk zo'n ƒ150,- kleingeld is buitgemaakt. De toestellen raakten hierbij flink be schadigd. Op zaterdagavond houdt DEK haar jaarlijkse winteruitvoering in dorps huis „De Waldhoorn" in Den Hoorn. De aanvangstijd is 20.00 uur en de toegangsprijs is f 2,50 per persoon. De majoretten staan onder leiding van Baukje Drijver en de tamboers onder leiding van Piet Knol. George A. Eelman uit Den Burg slaagde donderdag 8 februari in Alk maar voor het CCV chauffeurs diploma. Het orkest staat onder leiding van Klaas Modder. Het programma voor deze avond luidt als volgt: Gammel Jegermarsj (gezamenlijke mars orkest en drumband) Opening door de voorzitter van DEK Majoretten: La Ballade des gens heureux (Gerard Lenorman) Aurora (Nova) Ga je mee naar het circus (Bassie en Adriaan) Hoi Pippi Langkous Ga je mee (Ministars) La pulce d'agua (Angelo Branduardi) Tamboers: Marsvaardig (Theo van Campen) Variant (A. van Veluwen) Patrouille met majoretten (A. van Veluwen) Dinsdag 13 februari: In de raadszaal van het gemeen tehuis begint om 19.30 uur de maandelijkse vergadering van de Texelse gemeenteraad. Vrouwenbond FNV heeft in de Buureton een bijeenkomst, aan vang 20.00 uur. Het onderwerp is „Anatevka". De afdeling stambomen van de historische vereniging heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in d'Ouwe ULO. In Cinema Texel draait voor de laatste maal de geprolongeerde film „Ghostbusters" met in de hoofdrollen o.a. Bill Murray en Dan Aykroyd. Woensdag 14 februari: Eventueel zijn in het t.v.- programma Bart B.O.O.S. opna men te zien van de kinderen De Vries van „Bornrif" (over het voorgenomen paardenrustoord). Donderdag 15 februari: De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft een openbare vergadering in het raadhuis, aan vang 19.30 uur. De Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk heeft een bestuursver gadering in d'Ouwe ULO, aanvang 20.00 uur. Eveneens in d'Ouwe ULO houdt Rika Duyn een lezing over na tuurgeneeswijze „Reiki", aanvang 20.30 uur. Vrijdag 16 februari: Op uitnodiging van de plaatselij ke PvdA-afdeling brengen staten leden van deze politieke partij een bezoek aan Texel, dat duurt van 17.15 tot 22.30 uur. In de Bijenkorf in Oosterend geeft wereldkampioene dammen Olga Lewina een simultaan, aan vang 19.45 uur. In Cinema Texel draait voor de eerste avond „Back to the future II", aanvang 20.00 uur. De vereniging van Oud-leerlingen der Texelse landbouwschool heeft de jaarvergadering in hotel „Rebecca", met een spreekbeurt over „tractor-pulling". Hoogwater Oudeschild Za. 10 9.25 en 21.14 Zo. 11 10.05 en 21.55 Ma. 12 10.30 en 22.15 Di. 13 10.30 en 22.44 Wo. 14 10.40 en 23.15 Do. 15 10.50 en 23.25 Vr. 16 10.56 en 23.47 Za. 17 11.10 en - - Aan het strand is het een uur eer der hoogwater. Laagwater valt ge middeld 6.15 uur na hoogwater, De zon komt 11 februari op om 8.04 uur en gaat onder om 1 7.45 uur 17 februari laatste kwartier, 11 fe bruari springtij. Camera Lucida: Divertimento 5 delen (Mozart) Orkest: Andante Festivo (Paul Huber) Slovakian Dances (Kees Vlak) Music for the royal Fireworks 1e Ouverture (G. F. Handel arr. bij Jennifer Faith) 2e Triumphant Festival (G. F. Handel) Pauze met verloting Vervolg orkest: Arromanches (A. E. Kelly) Largo Sounds from „The New World' (Anton Dvorak arr. Sipke Bakker) Leichte Cavalerie Ouverture (F. on suppe-arr. W. Meijns) Herb Alpert Selection No. 1 (Wechter-Pisano-Coleman arr. Willy Hautvast) Don't Look That Blue Again (Michiel van Delft) Chatterbox -Cha-Cha (Kees Vlak) Give Us Peace Dona Nobis Pacem (arr. Ted Huggens) Bal na. 555 v,'. Burgemeester Schipper haalt het visje, met daarin de sleutel van het nieuwe SBB-gebouw. uit de bek van de lepelaar. „Tjonge, jonge, ik dacht dat het er gemakkelijk af zou gaan." Burge meester A. Schipper had vrijdagmid dag - tijdens de officiële opening van het nieuwe onderkomen van Staats bosbeheer aan de Abbewaal in de Mars - een kleine worsteling met een uit klei bestaand visje. In het visje bevond zich de deursleutel, een attribuut waar je bij een opening niet omheen kunt. De klei liet zich met de blote handen echter niet verwij deren. Een medewerkster van SBB bracht uitkomst door een grote ha mer aan te reiken. Met enkele rake klappen wist de burgervader de sleu tel uit het harde omhulsel te be vrijden. Voordat Schipper het visje uit de bek van een in de vijver staande lepelaar haalde, deelde districtshoofd R. Klaassen mee dat juist die dag de eerste lepelaar weer op Texel was ge signaleerd. „Dat is zo verschrikkelijk vroeg dat het haast symbolisch lijkt voor de opening van ons nieuwe kan toor." De festiviteiten rond de opening van het nieuwe kantoorpand van SBB na men in Ecomare (het tweede „te huis" van SBB op Texel) een aanvang Teleurgesteld Burgemeester Schipper toonde zich tijdens zijn speech verheugd dat SBB de bevolking, al dan niet via het ge meentebestuur, meer en meer bij de beheersplannen wordt betrokken. „Mits ook gehoor wordt gegeven aan datgene wat door de bevolking wordt aangedragen. Ik weet dat het niet tot uw afdeling behoort, maar in dit ver band kan ik niet nalaten te stellen dat het gemeentebestuur teleur gesteld is. Ondanks een duidelijke uitspraak van de gemeenteraad, gaat uw ministerie door met het aankopen van gronden met een agrarische be stemming. Dit ten behoeve van doel einden, die met direct tot de landbouw gerekend kunnen worden." Regiohoofd J. de Vrieze beloofde de ze opmerking door te laten klinken naar de beleidsdirecties. Na zijn kritische woorden vertelde Schipper de nieuwe behuizing in overeenstemming te vinden met het feit dat SBB zich steeds meer in de gemeenschap begeeft. „In Drente moest je kantoren van SBB zoeken in bosrijke omgevingen. Maar Staats bosbeheer op Texel is uit het bos ge kropen, letterlijk en figuurlijk en is daar zeer drastisch in geweest. Voor de doorgewinterde bosbeheerders misschien zelfs wel iets te veel. Geen boom om je achter te verschuilen." Om SBB toch iets te geven om zich achter te „verbergen" overhandigde Schipper aan Klaassen het kleinste boompje van heel Texel. De Vrieze, regiohoofd Staatsbosbeheer, deed hij een schilderij van de Slufter cadeau. Reorganisatie De minister van landbouw en visserij besloot in 1987 tot uitvoering van het beleidsvoornemen om het onder deel Staatsbosbeheer te reorganise ren en te verzelfstandigen. Alle districtskantoren in het hele land zijn opgeheven, behalve die op Texel en Terschelling. Staatsbosbeheer is opgedeeld in 14 regio's en iedere regio wordt vanuit een centraal regiokantoor bestuurd. Voor de regio „Hollands noorden", dat wil zeggen de provincie ten noor den van het Noordzeekanaal, staat dit in Alkmaar. Regiohoofd De Vrieze meldde in zijn toespraak dat de hoofdtaken van SBB op Texel de natuur en recreatie omvatten. „Voor wat betreft de re creatie beseffen we terdege dat de bossen en duinen van Texel een be langrijk draagvlak vormen voor de economie en de leefbaarheid van he eiland. De recreatietaak die SBB vooj ogen staat is gericht op de natuur liefhebber in ruime zin, de rustzoeke met oog voor de omgeving waar hij te gast is. Niet alleen weet deze ca tegorie ons produkt op waarde te schatten, ook de kans op conflict met de natuur is gering." Volgens D| Vrieze verdient de relatie tussen re creatie en natuur op Texel meer aan dacht dan elders. „Er is in zekere zin sprake van een dilemma. Teveel re creatiedruk veroorzaakt schade aan de natuur of verstoort broedende of, doortrekkende vogels." Vervreemdini van de bijzonderheden der natuur ka I volgens de Vrieze op den duur weei ten koste gaan van de inspanningen en kosten ten behoeve van natuurbe houd: het recreatieve produkt verlies aan kwaliteit en de natuur verliest haar maatschappelijk draagvlak. „He dilemma zal moeten uitmonden in een evenwicht." SBB verwacht dit jaar een nieuw concept beheersplan voor te kunnen leggen. Bewaking Ecomare-directeur Jan Kuiper verteld I voor het behoud van natuurgebieden op langere termijn, voorlichting aan het publiek van groot belang te vin den. „Het effect van voorlichting is moeilijk meetbaar, maar heeft wel degelijk een economisch belang." Ook aan bewaking van de betreffen de gebieden tegen ongewenste be zoekers of indringers wordt door Kuiper veel belang gehecht. „Er is eerder meer bewaking nodig dan minder". Hij meldde daarom blij te zijn dat de huidige bewaking in iedei geval op peil wordt gehouden. Kuiper overhandigde de Vrieze een schilderij van een schip uit de 19e eeuw. „Ik hoop alleen wel dat u het op Texel laat," aldus de Ecomare- directeur. Na de toespraken in Ecomare - het nieuwe onderkomen van SBB had al Ie genodigden nooit kunnen herber gen - werd het gezelschap uitgenodigd een kijkje in het nieuwe gebouw te nemen. Voor dit doel stond een bus gereed, die de geno digden in snel tempo naar de Abbe waal vervoerde. Van de 18 personeelsleden van SBB op Texel, zijn er zeven in het nieuwe onderkomen gehuisvest. Naar tevre denheid, want in vergelijking met de voormalige Elemert is het er licht, zonnig, tochtvrij en comfortabel. Hel gebouw wordt - in opdracht van de Rijksgebouwendienst - door Veperco verhuurd aan SBB. Aannemingswerk zaamheden werden door de Texelse Bouwonderneming verricht. De firma Veltkamp verrichte het loodgieters- werk, de firma Westerlaken het grondwerk. Het schilderswerk is ver zorgd door de Verenigde Schilders.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2