Texelaars meer bewust maken van natuur op eigen eiland Honderdvijftig keer „Witte Lieuw" Onbekend schilderij „Blok" op Vlieland Casinodames zijn we zaalvoetbalkampioen Volleybal-heren gezocht voor Waddenuitwisseling Voetbaluitslagen Lijstenloting Adriaan Dijksen: Mensen moeten beseffen dat Texel ook PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 13 FEBRUARI 1 Eind vorig jaar verscheen in de Texelse Courant voor de hon- derdvijftigste keer de rubriek „Witte Lieuw". Een aanleiding om eens te praten met een man van het eerste uur, Adriaan Dijk sen. Samen met Jaap van Groenigen, die in 1983 verhuisde naar de overkant, begon hij de rubriek met de bedoeling de Texelaars bewuster te maken van het natuurschoon op eigen eiland. Is dit gelukt? En is er veel veranderd aan de rubriek in de loop der jaren? De eerste „Witte Lieuw" met als titel „Albinisme bij vogels" verscheen op 22 december 1978 en werd geschre ven door Adriaan Dijksen (43 jaar). Hij is werkzaam bij Staatsbosbeheer en verzorgt voorlichting vanuit Eco- mare. Hij is tevens één van de oprichters van de Werkgroep Land- schapszorg Texel. „Het idee voor de rubriek is geboren bij Staatsbosbe heer. Men wilde de Texelaars wat meer op de natuur wijzen. Jaap zat ook voor een groot deel in de voor- lichtingshoek, dus hebben wij het de eerste tijd samen gedaan", vertelt Dijksen. De verschijningsfrequentie was om de twee weken. Afwisselend ver scheen er een verhaal van de hand van Dijksen van Van Groenigen. Niet alleen de natuur werd belicht, ook het beheerswerk dat Staatsbosbeheer doet kwam aan de orde. „Maar de meeste aandacht was voor de Texel se natuur. Als iets heel gewoon is, omdat je ermee opgroeit en je het al tijd hebt gezien, dan ervaar je dat niet als iets bijzonders. Als je een aantal Texelaars verplicht vijf jaar in de Randstad zet, dan hebben ze waarsch ijnlijk pas als ze terugkomen goed in de gaten wat het betekent om hier te wonen met zo'n natuur bij de hand". Afbraak Volgens Dijksen is de houding van de Texelaars ten opzichte van de natuur aan het veranderen. „Dat is niet al leen hier zo. Alle media besteden mo menteel veel aandacht aan de natuur en de afbraak daarvan. Het is natuur lijk de vraag of men er dan ook nog naar handelt. Weten is één, maar er wat aan doen is de volgende stap". Hij vindt het moeilijk om aan te ge ven in hoeverre de rubriek „Witte Lieuw" iets heeft bijgedragen aan de natuur-bewustwording van Texelaars. „Als ik daar iets van zeg ga ik in fei te mezelf een pluim zitten geven! Misschien heeft het geholpen. De vo gelwerkgroep is na die tijd ontstaan en kreeg veel leden, het IVN was weer in opkomst, dat is allemaal sterker geworden. De rubriek zal daar best aan hebben bijgedragen". Dijksen vindt het belangrijk dat het door de „Witte Lieuw" voor veel mensen duidelijk is geworden wat voor werk Staatsbosbeheer doet. „Het is niet een dienst die alleen maar de natuur wil beschermen. We zijn ook bezig met andere zaken. Het karakter van de stukjes is echter in de loop der jaren wel meer op de na tuur komen te liggen en minder op het beheerswerk. Dat komt ook om dat Jaap van Texel afging. Hij zat al tijd op het kantoor in Den Burg en was dus erg betrokken bij die be heerszaken, terwijl ik meer een soort vooruitgeschoven post in de natuur bezet en daardoor minder in contact kom met dat soort werk. Trouwens, daar raak je toch wel een keer over uitgepraat" Vogels Over de natuur raakt Dijksen niet gauw uitgeschreven. Omdat zijn per soonlijke interesse vooral uitgaat naar In de woonkamer van de familie K.G. Houter op Vlieland hangt een schil derij van Ad Blok van der Velden, dat sterk doet denken aan het „on bekende" schilderij waarover begin januari in de Texelse Courant een le vendige discussie ontstond. De vraag was toen welke boerderij was afgebeeld. Het antwoord was tenslotte: het oude „Vredelust". Ook de heer Klaas Houter, die vroeger in de landbouwschool op Texel cursus sen gaf, is benieuwd naar de boer derij op zijn „Blok" en hoopt dat de lezers van deze krant de situatie her kennen. De heer Houter heeft het schilderij cadeau gekregen na afloop van een cursus op Texel. In 1946 was hij werkzaam bij de Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst, afdeling fruitteelt, in Hoorn. In de landbouwschool gaf hij acht lessen voor amateur fruitkwekers. „Het was een bar ge zellige ploeg", herinnert Houter zich. „Er waren zelfs dames bij. Dat waren de dames Bakker-Hin uit Den Hoorn en G. Dijt, Geus, G. Agter-van der Lee en G. Vrijdag-Keizer uit Den Burg." Vanuit heel Texel namen liefst 44 personen deel, een grote cursus voor die tijd. Na afloop werd docent Houter toegesproken door Gert Re- nooy, die indertijd met hoeve „De Veen" het enige volwassen fruitbe- drïjf op Texel had. Houter ontving uit dankbaarheid een doos sigaren, een pak sigaretten en een schilderij van Ad Blok van der Velden. Wat hij zich nu weet te herinneren is dat het gaat om de boerderij van ene Witte. (Mis schien wel een cursist, meent Hou ter. Op de cursus zaten A. en H. Witte uit Den Burg en T. Witte uit Nieuwland). De boerderij zou ergens in het land hebben gestaan. Wie iets denkt te weten, kan contact opne men met de redactie, tel. 12741. vogels, schrijft hij daar regelmatig over. Toch komen ook planten, vlin ders, landschappen en andere natuu robjecten bij hem aan bod. Sinds Jaap van Groenigen van het eiland afging, neemt Dijksen de ru briek alleen voor zijn rekening. Daar om verschijnen er minder van. „Het is niet zo dat ik de samenwerking mis, want die was er eigenlijk niet. We lazen eikaars teksten bijvoorbeeld niet na. We overlegden alleen maar wie wanneer iets schreef, zodat we allebei eens per maand wat hadden". In het verleden zijn in de „Witte Lieuw" ook wel bijdragen van ande ren verschenen, zoals Wilma Eelman, Kees Bruin, Erik van der Spek, Jan Boshamer en Marcel Groenedaal. „Daar hebben we hen speciaal voor gevraagd. De laatste tijd is dat niet meer gebeurd. Je moet er dan toch achteraan zitten hè". Reacties Op de verhalen krijgt Dijksen meestal weinig reacties. „Soms komen er mensen terug op iets dat is geschre ven. Bijvoorbeeld na een stukje over een koolmees, komen er vragen over dat vogeltje binnen, dat gebeurt wel eens. Maar lang niet op ieder stuk wordt gereageerd". De laatste weken zijn regelmatig arti kelen over de natuur van de hand van Adriaan Dijksen verschenen in het weekendblad TC3 onder de naam „Kiek déér nou toch es". Betekent dit dat de „Witte Lieuw" een vroege dood is gestorven? „Nee hoor, die bestaat gewoon nog. Eigenlijk horen die TC3-verhalen er ook bij. Maar als er aanleiding toe is verschijnt er mis schien wel weer eens eentje in de Texelaar". Welke Texelse boerderij wordt hier afgebeeld? Eigenaar Klaas Houter van Vlieland wil het graag weten. Kloof Jaap van Groenigen schreef in zijn laatste „Witte Lieuw" in mei 1983 iets over de kloof die er bestaat tus sen boeren en natuurbeschermers. Adriaan Dijksen denkt dat deze nog bestaat. „Ik ben bang van wel, als je tenminste praat over sómmige boe ren en natuurbeschermers, want er zijn allerlei gradaties. Ik hoop dat er meer agrariërs inzien dat de weg waarop ze nu aan het produceren zijn voor de natuur rampzalig is. En dan spreek ik zuiver als natuurbescher mer. Je moet goed begrijpen dat ik de mensen zelf niet aanval op de manier waarop ze het doen. Het wordt ze zo geleerd en er is in het verleden nooit op gewezen wat voor problemen dit voor de natuur met zich meebrengt. Je moet dus wel, als boer. De meesten zijn ervan over tuigd dat ze het zo goed mogelijk doen en dat is ook zo. Maar ik denk dat als het zo doorgaat, met de mo derne manier van produceren, dat het rampzalig is, zowel voor Texel als voor heel Nederland". Andere wijze Dijksen beseft dat het niet mee zal vallen om hier iets aan te doen. „Een boer kan moeilijk zeggen van: nou, ik zie het in, ik stop met deze manier, ik ga het anders doen, ik ga op een natuurlijke wijze boeren. Dat kan bij na niet in deze maatschappij. Dat moet langzaam worden omgebogen". Naar zijn mening zijn er goede alter natieven, maar het grote probleem is: geld. „Agrariërs die biologisch- dynamisch of natuurvriendelijk boe ren, die zijn ook bereid om een stukje geld in te leveren. En dat moet je ook maar kunnen. De tegenstelling tussen natuurbescherming en geld bestaat. Als wij als natuurbescher mers tegen een fietspad door de dui nen zijn, wordt onmiddellijk geroepen dat dat is voor de toeristen. Die moe ten worden gestimuleerd om de fiets te pakken. Dan vecht je tegen een economisch belang". Botsen Dijksen is er niet bang voor dat zijn betrokkenheid bij de Werkgroep Land- schapszorg botst met zijn werkzaam heden voor Staatsbosbeheer. „Als de werkgroep ingaat op zaken die mijn werk betreffen, dan hou ik me afzij dig. Trouwens, ik zit bij die groep als gewone burger, niet als ambtenaar. Daar heeft mijn werkgever geen pro blemen mee". De Werkgroep Landschapzorg wordt door veel Texelaars als „extreem" ge zien. Volgens Dijksen komt dat om dat een duidelijk standpunt wordt ingenomen en daar niet zo gauw van wordt afgeweken. „Het is makkelijk om iemand zijn zin te geven, met iemand mee te praten of een com promis te zoeken, maar wij vinden dat daar al teveel van zijn geweest. Dat moet maar eens uit zijn. Dan ben je dus heel extreem. Als een bur ger, een particulier iets leuks wil doen, dan komen ineens die lui, wij dus. Dan wordt er gezegd: die willen dat niet, die lui die maar wat in de natuur „feugeltjes zitten te kieken" en wel een goeie baan hebben, ter wijl wij moeite doen om wat geld ex- Het Texelse zaalvoetbal heeft afgjj pen week alweer de eerste kam pioen van het seizoen '89/'90 kunnen bejubelen. Het eerste da mesteam van Casino werd door 5-2 overwinning op De Krim nu a onbereikbaar voor de overige da- j mesteams (15 wedstrijden gespa en 30 punten) en mag zich ook d seizoen kampioen in de damesklaj noemen. In de hoofdklasse was er de strijdig tussen ploegen in de onderste regt nen De Krim won met 6-4 van R* terwijl Klif en De Koog de puntenï' deelden. Jelleboog houdt goed aa VYi sluiting met Casino 1 door tegen pr Texel BV 2, dat overigens zonder fljj seis in het veld kwam, met 3-1 tel winnen. In de eerste klasse lijkt li kampioenschap te gaan tussen Tela en Klif 2. Texel versloeg Mantje 2B. met 4-3 terwijl Klif 2 met 4-0 de Ha meerdere bleef over Casino 4. CasK( 3 blijft het goed doen en is door I. 4-1 overwinning op Klif 3 opgekloïj men naar een derde plaats. De Krt 2 wist na een aantal nederlagen ve rij de draad weer op te pakken enK wist Nioz met 3-2 te verslaan al va 1 ail tra te verdienen". Volgens Dijksen is dat niet de schuld van de werkgroep, maar van de wet. Die geeft iedereen inspraakmogelijkheid om tegen plan nen te ageren. „Wij vinden onszelf niet extreem. We laten een heleboel gaan waar we niet blij mee zijn. We maken keuzes. Ik weet dat men denkt dat we overal tegen zijn, maar dat is absoluut niet zo. We willen echter een duidelijke lijn aanhouden, anders ben je met geloofwaardig". Voetbal Adriaan Dijksen is niet altijd met na tuur bezig, al wordt die indruk mis schien gewekt. „Wel veel, maar ik interesseer me voor meer. Ik reis graag en ik hou van aardrijkskunde, andere landen, levenswijzen, politiek ook nog wel. Ik voetbal ook nog bij de rekreanten van Den Hoorn. Dat kwam vreemd over op mensen die me eens belden over een bepaald vo geltje. „Vóétbalt hij?" vroegen ze stomverbaasd, of het iets vies is. Ze vonden het kennelijk niet passen bij een natuurbeschermer". Hij kan zich wel voorstellen dat velen hem een beetje zien als een soort „geitewollensokken-type". „Tja, als ik naar Den Burg fiets hang ik een ver rekijker om. Ik kijk echter alleen als ik een vogel zie wegvliegen die ik met het blote oog niet kan herkennen". De interesse voor vogels is Dijksen met de paplepel ingegoten. Hij is op gegroeid aan de rand van de Dennen en zijn ouders leerden hem de vogels rond het huis herkennen. „Je woont buiten, dus ben je al geïnteresseerd en op gegeven moment wilde ik élles weten van vogels. Dat is nog aange wakkerd door meester Bakker van de Thijsseschool. Die was er erg mee bezig en nam ons ook wel mee naar buiten. Dat was een extra stootje". Dijksen wil zich in de toekomst blij ven inzetten voor de natuur. „Texel is er ontzettend rijk aan. Er gaat echter veel achteruit, maar omdat er hier zo veel van is valt het niet zo op. Dan denken ze: er kan nog wel een stuk- kie af. Dat is waar ik bang voor ben. Dat men steeds weer compromissen blijft sluiten. Dat men niet inziet dat Texel ook „op" kan". Voor de sportuitwisseling tussen de Waddeneilanden, die dit jaar in het weekend van 19 en 20 mei op Schiermonnikoog wordt gehouden, is nog altijd geen Texels herenvolleybal team geformeerd. Volleybal behoort tot de basissporten van het Wadden- toernooi, zodat een afvaardiging fei telijk niet mag ontbreken. Aanmelden dient (nog deze maand) te geschie den bij de afdeling culturele zaken van de gemeente, tel. 62156. Samen reizen Ook dit jaar is het voor deelnemers weer mogelijk georganiseerd naar het toernooi te reizen. Zaterdagochtend 19 mei vertrekken bussen vanuit Den Helder. Wie inschrijft voor deze geza menlijke reis kan rekenen op een fi nanciële bijdrage van de Texelse Sportraad. De afgelopen jaren scheel de dat 50 procent van de reiskosten (exclusief de overtocht Texel-Den Hel der v.v.; de deelnemers moeten op eigen kosten met de boot mee). Ook hiervoor kan men zich aanmelden via tel. 62156. Hij hoopt dat er zo snel mogelijk wat aan de kustafslag wordt gedaan en ziet zandsuppletie als een goede oplossing. „Het is de meest vriende lijke en minst ingrijpende manier. Het betekent wel dat je het iedere vijf jaar moet herhalen, maar je moet een weg ook iedere vijf jaar asfalteren, daarvoor wordt ook geen andere oplossing gezocht". Dat er natuurge bieden door de zee dreigen te wor den verzwolgen gaat hem aan het hart. „Rijkswaterstaat heeft natuurlijk jéren gezegd dat er pas wat wordt gedaan als er mensen, levende have en goed wordt bedreigd, voor de na tuur moet een ander maar betalen. Nou, het ministerie van landbouw be- taalt daar niet voor. Er wordt wel aan milieubescherming gedaan, maar natuurbescherming is een onderge schoven kindje. Tja, dat is de politiek. Veel partijen hebben de natuur hoog in hun vaandel staan, maar soms denk ik wel eens dat dat is om stem men te winnen, het komt niet uit het hart. Het wordt afgedwongen door dat de mensen natuurbewuster wor den. Maar ze zouden zelf zo slim moeten zijn en zover vooruit moeten kijken dat ze zélf in de gaten hebben dat het, zoals het nu gaat, in het jaar 2000 niet meer kan". stond Nioz vlak voor tijd nog voor met 2-1. In de tweede klasse was het het verrassende verlies van At tent tegen De Muy met 2-1. In de eerste klasse A van de afdeling Noordholland haalde Texel BV een verdienstelijk gelijkspel tegen JP Q| pont. In een weinig hoogstaande wedstrijd bleven beide ploegen stt ^e ken op 2-2. Komende vrijdag wore er in de hoofdklasse de topper gespeeld tussen Gamma 2 en Ca; 1. Aanvang 20.15 uur. Hierna spee De Krim tegen Jelleboog en Mant tegen Casino 2. Tenslotte ontmoet Texel BV 2 - Gamma 3. Zaterdag 10 februari: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: JVC A1-Texel Al W.meer B1-Texel B1 Hollandia T C1-Texel C1 SVAP B1-Texel B2 ZAP B2-Tex.Boys B1 Tex.Boys CI-Geelzwart C1 Texel C2-ZAP C3 Zondag 11 februari: KNVB: Texel-Spirit KNVB afdeling Noord-Holland: Tex. Boys-Beemster Woudia-De Koog 1 De Kog 2-HRC 6 Oosterend-Knollendam Texel 2-Helder 3 Wiron 4-Texel 3 Tex.Boys 2-Call.oog 3 Zeemacht 4-Tex.Boys 3 Texel 4-W.vogels 7 Helder n.o afgel Dames: Tex.Boys-Woudia Schagen-De Koog Burgemeester Schipper verricht de loting voor de kieslijsten. Burgemeester Schipper verrichtte donderdagmiddag de loting voor de laatste twee kandidatenlijsten voor de komende raadsverkiezing. De lijsten één tot en met vier zijn verdeeld op basis van het aantal stemmen dat vorige keer is benaaio. Lijst één is voor Texels Belang, twee voor de PvdA, drie voor het CDA en vier de VVD. Voor de overige plaatsen moest woi$ den geloot tussen Groen Links en l Groenen. Het lot besliste dat De Groenen lijst vijf krijgen en Groen Links lijst zes.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 6