,Er is nog ruimte binnen je 47.000 slaapplaatsen" De gevolgen van de zachte winter '89/'90 f litgebreid programma *ü-'. Met Oudleerlingen dagje naar Flora Spreekbeurt over „tractor-pulling" Aanrijding Veroordelingen DINSDAG 13 FEBRUARI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 \lèI vasthouden aan de 47.000 toeristische slaapplaatsen maxi mal. maar daarbinnen bijvoorbeeld kunnen verschuiven van ampeerplaatsen naar kwalitatief betere bungalows en apparte- ïenten. Eén van de punten uit het uitgebreide VVD-Texel verkie- ingsprogramma. De visie van de partij en de uitgangspunten irorden erin uit de doeken gedaan, evenals een terugblik op het rogramma van de vorige verkiezing. Natuurlijk wordt ook de vi- ie voor de komende vier jaar toegelicht. Dt VVD heeft enkele hoofduit- langspunten op papier gezet: et voortzetten van het strakke fi- janciële beleid van de afgelopen ja ren. om zo geld vrij te kunnen 4iaken voor nieuw beleid. Tevens wil hen hierdoor voorkomen dat de be- lastingtarieven onnodig worden ^ferhoogd. let handhaven en zelfs versterken ran de economische sectoren op het iland. Daar moeten immers de inancieel-economische impulsen 'andaan komen. let verder ontwikkelen van een ef- èctief gemeentelijk milieubeleid, in e eerste plaats om het eiland ge jond te houden en ongewenste be- noeienis van hogerhand met het lt'§jexelse milieu te weren. ),c Het voortzetten van een evenwichtig uimtelijk beleid. Waar dat mogelijk aioën noodzakelijk is moet ruimte wor- 5£ den gegeven aan initiatieven uit het '^particuliere bedrijfsleven, maar tege- ijkertijd moeten de vele natuurlijke rvaarden op het eiland worden be- chermd. be contacten met provinciale en lan delijke overheden zijn voor de VVD ':eer belangrijk. Voorzitter Willem Bak- ;er: „Dat is afgelopen jaren duidelijk haar voren gekomen. Denk maar aan [iet fietspad naar Den Hoorn en de lanleg van de dubbeldekssteiger bij feso". De partij nodigt regelmatig de- egaties uit, waaronder statenleden, gedeputeerden en kamerleden. Piet Iplauw, lid van de vaste kamercom- Btussie voor verkeer en waterstaat, heeft na zijn bezoek aan Texel veel Jjruk uitoefend in Den Haag, ten gun ste van het eiland. „Het is prettig als e zo iemand eens hebt gezien, dan jel je elkaar ook makkelijker op als er wat is", vult Erna Eelman aan. Lobby toe zandsuppletie ter bescherming wan de kust is nog steeds een onder- t/verp dat voor „lobby" via zulke poli tieke kanalen in aanmerking komt. LHet heeft er een beetje de schijn wan dat deze minister zich niet al te weel gelegen laat liggen aan besluiten wan haar voorgangster. Neelie Smit- Kroes heeft op één van haar laatste dagen in functie gezegd dat suppletie op Texel in de zomer van 1990 moet plaatsvinden, maar Hanja Maij- Weggen staat nog niet te zwaaien met de geldbuidel. Dus moeten we weer druk op de ketel zien te krijgen. Tot onze vreugde hebben we ge constateerd dat ook andere partijen deze weg willen bewandelen", aldus Bakker. De VVD heeft onlangs een brief naar Den Haag geschreven en er staan nieuwe acties op het programma als daar niet spoedig een reactie op komt. Werkloosheid Volgens de partij bevindt de werk loosheid op het eiland zich nog op een te hoog peil. Men wil in de re creatieve sector de seizoenswerkloos heid terugdringen. Harry Wuis: „Door een toename van het toerisme de laatste jaren is er een verbetering in het aantal vaste werkgelegen- heidsplaatsen in deze sector. Door het voor- en naseizoen nog meer te stimuleren, kan dit nog meer worden uitgebreid". Door het verruilen van kampeerplaat sen voor bungalows en appartemen ten wordt volgens de VVD de seizoensverbreding gediend. Bakker: „Het maximale aantal overnachtings- dagen op kampeerterreinen is onge veer 50. Dat valt midden in een toeristische piekperiode, dus eigenlijk komt dat niet goed uit. Daarnaast verandert de gezinsgrootte, waardoor ruimtes voor zes personen bijvoor beeld maar door de helft worden be zet". Wuis vult aan dat kampeerders maar weinig extra werkgelegenheid voor het eiland opleveren. Daarnaast is deze sector altijd oververtegen woordigd geweest op het eiland. Voor korte vakanties, die toch in op mars zijn, lenen bungalows en appar tementen zich ook beter. Wethouder Barendregt: „We willen gewoon wat meer evenwicht tussen de verschil lende soorten van toeristische voor zieningen brengen. Het is niet de bedoeling dat het kampeertoerisme verdwijnt". Nog over In de piekdrukte in de zomer, als er zo'n 10.000 vreemde auto's op het eiland rondrijden, zijn er maar zo'n 36.000 toeristen. Dit leidt de partij onder andere af uit cijfers van Teso. „Dat betekent dat er nog 11.000 on bezette slaapplaatsen zijn! Dat geeft te denken", aldus Bakker. De VVD is voorstander van de con centratie van het toerisme op bepaal de punten op het eiland. „Als je tot vermenging zou overgaan met, laten we zeggen agrarisch gebied, dan krijg je allerlei ongewenste effecten. Kamperen bij de boer is landelijk be leid dat we moeten accepteren. Wij hebben ons beperkt tot vijf eenheden op A-blokken", aldus Klaas Baren dregt, die het met Erna Eelman eens is dat hierdoor het aanbod voor toe risten wordt verbreed, maar niets voelt voor een verdere verspreiding van toerisme over het eiland. Sportieve recreatie wil de partij sti muleren. Bob Rienks: „Het trekt voor al de jeugd. En ik maak persoonlijk mee dat mensen die eenmaal op het eiland zijn geweest voor bijvoorbeeld een surfvakantie of om parachute te springen later terug blijven komen. Men doet via sport goede ervaringen op met het eiland en komt jaren erna nog met plezier. Door een voorwaar denscheppend beleid te voeren kun nen zulke ontwikkelingen worden bevorderd". Landbouwgrond De structurele maatregelen in de landbouw zijn ingevoerd door de overheid. De VVD wil zich inzetten voor het behoud van de huidige hoe veelheid landbouwgronden. Erna Eel man: „Agrariërs moeten zoveel mogelijk in vrijheid hun bedrijf kun nen uitoefenen. Versoepeling van be paalde regels zouden we wel willen, maar dat zal niet meevallen. Er ko men juist meer beperkingen op ons af die we moeten inpassen. We pro beren dat zo te doen dat we de boe ren ontzien, maar het kan niet altijd. Het verbod op het scheuren van grasland bijvoorbeeld, daar zijn wij tegen". Landbouw en visserij worden als twee factoren gezien die zeer belang rijk zijn voor het eiland, maar die qua werkgelegenheid voor de toekomst weinig perspectieven bieden. De par tij wil zich er in ieder geval op rich ten om de omvang van deze sectoren in stand te laten. Dorpskernen De VVD wil dat de kernen van de buitendorpen worden opgeknapt. Ge rard van der Kooi: „Men komt graag naar Den Burg en dat zal altijd wel zo blijven, maar door de andere dor pen te verfraaien maak je het voor De winter van 1989/90 zal als zacht en redelijk droog in de boeken komen. Vorstdagen zijn er nog nauwelijks geweest. De temperatuursom van 200 graden werd reeds begin februari be reikt, te zien aan de ontwikkeling van de gewassen en de activi teiten van de vogels. Natuurlijk heeft een zachte droge winter voordelen, maar voor de landbouw in zijn algemeenheid ook nadelen. Enkele dagen strenge vorst zouden erg gunstig zijn geweest. Onge wenste plantengroei, zoals opslag van aardappelen en éénjarige zaadon kruiden, evenals grote luizenaantallen kunnen erdoor worden verminderd. Wanneer zo'n winter uitblijft (en daar lijkt het nu op) zullen andere maatre gelen getroffen moeten worden om aardappelopslag, éénjarige zaadon kruiden en luizen op een andere wij ze te bestrijden. Dit om een onkruid en ziektevrij gewas te kunnen ver bouwen. Een zachte droge winter zorgt er eveneens voor dat het bo demleven doorgaat. Organisch mate riaal wordt afgebroken en er komt extra stikstof vrij. Uit grondonderzoek op stikstof blijkt dat er gemiddeld 40 kilo méér voorradig is dan in 1989. Voor de praktijk betekent dit dat er minder stikstof gestrooid kan worden voor de gewassen. Om een juist in zicht van de stikstofvoorraad van de percelen op het bedrijf te hebben is grondonderzoek noodzakelijk. Sjef Beers (02220 - 13861) neemt deze monsters voor het bedrijfslaboratori- um Oosterbeek. Inzaai zomergranen Uit onderzoek en praktijkwaarneming 's bekend dat vroeg (februari) gezaai de zomergranen hoge opbrengsten kunnen geven. De korrelvulling is meestal beter en het eiwitgehalte la ser, wat bij zomergerst van belang is voor de brouwkwaliteit. Vroeg zaaien heeft ook risico's. Verslempen van de gronden in een nat voorjaar behoort tot de mogelijkheden. Maar wanneer er direct gezaaid wordt in combinatie met ploegen nemen de risico's sterk af. De grond blijft dan vrij „grof" lig gen, geen sporen. De doorlatendheid is beter, evenals het waterbergend vermogen. Wanneer de grond vol doende droog is om te ploegen, kan het zaaien meteen worden uitge voerd. Wachten heeft geen enkele zin. Naast een hogere opbrengstver wachting aan korrel heeft een vroeg gezaaid gewas minder last van aan tastingen van luizen die het gerstver- gelingsvirus overbrengen. Op het moment dat de luizen actief worden is het graangewas reeds afgehard en minder aantrekkelijk voor de luizen. Bemesting en mineralen- boekhouding Afgelopen winter is in de voorlich tingsbijeenkomsten van De Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting Texel in samenwerking met de teams Veehou derij en Akkerbouw van de landbouw voorlichting in Hoorn extra aandacht besteed aan de mineralenboekhou- ding voor veehouderij- en akkerbouw bedrijf. Het doel van een dergelijke boekhouding is inzicht te verkrijgen in de aan- en afvoer van de minera len stikstof, fosfaat en kali op het be drijf en het milieu zo weinig mogelijk te belasten. De aanvoer vindt vooral via kunstmest, organische mest en aankoop van veevoer plaats. Bij de bemesting van de gewassen inclusief het grasland is het van groot belang dat er op de norm wordt bemest. Dit is mogelijk door de grondanalyse- uitslagen als basis te gebruiken per gewas. Wanneer er organische mest (varkensdrijfmest, kippemest of ande re) wordt gebruikt, moeten ook deze hoeveelheden bij de berekening van kunstmest worden betrokken. Dit dus niet als toegift zien, maar als een volwaardige bemesting meenemen bij de berekeningen. Wanneer op een dergelijke wijze wordt gewerkt, spaart het ongetwijfeld het milieu, maar ook de portemonnaie van de veehouder of akkerbouwer. Wanneer het opstellen van een bemestingsplan problemen oplevert, kan altijd een be roep worden gedaan op de voorlich ting. Op onafhankelijke wijze wordt dan advies uitgebracht. Aardappelen Door de meeste bedrijven zijn de aardappelen van oogst 1989 geëx porteerd. Wegens een grotere vraag dan in 1988 lijken de kilogrammen- prijzen voor de pootaardappelen be ter. Gezien de kosten voor dit gewas is dat ook noodzakelijk. Voorbereidin gen worden er thans op de bedrijven getroffen om het pootgoed voor de oogst van 1990 in goede staat te krijgen. De pootaardappelen worden weer in kiembakjes gezet, zodat bij het poten aardappelen aanwezig zijn met korte stevige kiemen. De kiem- lust is bij de meeste rassen vrij groot na de warme en droge zomer van 1989. Korte, stevige en afgeharde kiemen zijn te verkrijgen op de poters door de aardappelen veel licht te geven. Met de VVD naar een kansvolle toekomst op het Klaas Barendregt en Erna Eelman. bezoekers interessanter om ook eens daar rond te neuzen. Het is moeilijk om ergens nieuwe winkels te creë ren, maar door de omgeving te ver beteren stimuleer je ondernemers wel". Op deze wijze hoop de partij de autobewegingen tussen de ver schillende concentratiegebieden terug te dringen. Ook de route naar de Noordkop (Postweg) moet worden aangepakt. Studies hierover zijn in aantocht. Verkeersveiligheid De groei van het toerisme brengt en kele randverschijnselen met zich mee. De mobiliteit, verkeersafwikkeling en verkeersveiligheid moet goed in de gaten worden gehouden. Daarnaast moet alles acceptabel worden inge past in het landschap. Barendregt: „Wij willen de auto niet van Texel verbannen. Van ons mag hij komen, maar eenmaal op het eiland moet er zo min mogelijk gebruik van worden gemaakt. Om dat te stimuleren wil len we het aantal fietspaden en par keerplaatsen buiten de dorpskernen uitbreiden. We willen de hoeveelheid toeristische slaapplaatsen zoveel mo gelijk benutten, maar wel met duide lijke voorwaarden eraan verbonden om negatieve bijwerkingen af te zwakken". Utopie Volgens Willem Bakker maakt het in het aantal auto's dat naar Texel komt niet uit of er een verschuiving plaats vindt van kampeertoerisme naar de wat luxere onderkomens. „Het is een utopie om te denken dat mensen die in tenten zitten allemaal op de fiets komen. Dus als er meer mensen naar Texel komen, zijn er ook meer auto's op het eiland. Het gebruik daarvan zul je moeten afremmen door een verbetering van je infrastructuur, wat betreft fietspaden". De VVD is een absolute tegenstander van dwingen de maatregelen waarmee het autoge bruik wordt afgeremd. „Als een toeristisch concentratiege bied allerlei voorzieningen heeft, zo dat de toerist niet ergens anders heen hoeft om zich te vermaken, dan neem je de noodzaak van dat heen en weer rijden weg, maar je kunt niks afdwingen", verklaart Baren dregt, Harry Wuis legt uit dat het au togebruik is gestegen door de toename van de korte vakanties. „Men wil dan een keer het hele eiland over en neemt minder gauw een fiets mee". Openbaar vervoer wordt door toe risten niet zo erg benut. De VVD zou graag zien dat er een proef met een belbus wordt gedaan om dit te sti muleren. Hierdoor zouden plaatsen die met een normale busdienst niet worden bereikt, toch kunnen worden aangedaan. Hiervan zou de eigen be volking van meeprofiteren. Milieu De VVD vindt dat de relatie tussen de agrarische sector en het milieu moet worden verbeterd. Barendregt: „Dat moet van onderaf gebeuren, bij de boeren zelf. Het werkt niet als dat wordt opgelegd. Mensen moeten zelf zien dat het van belang is. Er is mo menteel enorm veel gaande. Minera- lenbalans, bio-technologie....dat zijn ontwikkelingen die we toejuichen. Het is een goede zaak om minder af hankelijk te zijn van chemische bestrijdingsmiddelen, voor het milieu en voor de portemonnee van de boer". Voorlichting, vooral gericht op de dagelijkse praktijk, vindt de partij een belangrijke taak van de ge meente. De havenmond in Oudeschild zal op korte termijn moeten worden verbe terd. „Er is al onderhandeld over overname van de haven door de ge meente, maar er werd niet genoeg geboden om ook die toegang aan te pakken. Het liep stuk en nu bestaat de kans dat van hogerhand een be drag in de algemene uitkering wordt gestort waarmee de haven kan wor- eiland, v.l.n.r.: Gerard van der Kooi. Nic Dros. Harry Wuis. Femy Buijs. Willem Bakker. Bob Loos. den geëxploiteerd, zonder overleg over de hoogte ervan. Dan loop je het gevaar dat je te kort komt en dat via het heffen van liggelden moet aanvullen. Dat kan je niet verkopen tegenover de vissers. Je hebt dan de kans dat ze naar een andere haven uitwijken, dus verlies van werkgele genheid", vertelt Barendregt. Ander probleem is dat de havenmond dreigt dicht te slibben, waardoor kotters problemen hebben met het in en uit varen. Nutsvoorzieningen Texelpromotie is iets waar de partij beslist mee door wil gaan. „Het is iets dat indirect zijn weerslag heeft op de totale bevolking. Doordat we zijn afgestemd op het toerisme heb ben we veel meer voorzieningen, ook nutsvoorzieningen, die we anders niet zouden hebben", legt Erna Eelman uit. De VVD is voorstander van de hand having van het Texeltarïef bij Teso. Verder bepaald dit bedrijf zijn eigen beleid, waar de gemeente verder niets mee te maken heeft. Overleg over knelpunten acht men belangrijk. De liberalen vinden dat het beleid van Teso afgelopen jaren wel degelijk in het belang van Texel is geweest. Met name het bewerkstelligen van de komst van de dubbeldeksboot wordt als een pré gezien. Tariefsontwikke ling en de vaststelling of iemand wel of geen Texelaar is zijn zaken waar de VVD alert op wil zijn. De VVD is met gelukkig met de schoolbegeleidingsdienst. „Het kost veel en het effect is er niet naar. Er kan beter wat minder geld in worden gestoken. We willen naar sobere dienstverlening, toegespitst om speci fieke probleemsituaties. Wat overblijft zou direct aan de scholen ten goede moeten komen in hun algemene uit kering", aldus Wuis. Men is blij met de verschillende schooltypen die er zijn op het eiland, verdeeld over de dorpen. Wijkagent De openbare orde en de veiligheid wil de VVD bevorderen door de politie meer op straat te krijgen, liefst door het begrip „wijkagenten" weer in te voeren. Wuis: „De verloedering en ledereen die dat wil kan donderdag 22 februari vanaf Texel per bus naar de Westfriese Flora in Bovenkarspel. Het reisje wordt georganiseerd door de Vereniging van Oudleerlingen der Texelse landbouwschool. Voor inlich tingen en opgave: Dirk Roeper, tel. 18484. Vertrokken wordt met de boot van 9.05 uur, de terugkeer staat gepland voor de boot van 16.35 uur. Verza meld wordt op het parkeerterrein aan de Emmalaan, tegenover de Rijks scholengemeenschap. De prijs be draagt f30,- per persoon, inclusief kosten van boot, bus en entree. De Westfriese Flora wordt dit jaar voor de 57e keer gehouden. Van 15 tot en met 25 februari staat Bovenkarspel weer geheel in het teken van deze vermaarde bloemenshow. Ook lief hebbers van andere zaken dan bloe men kunnen op de hedendaagse Flora aan hun trekken komen. De Flo ra bestaat uit drie onderdelen: de voorjaarsshow met bloembollen en andere voorjaarsgewassen, een me- chanisatiebeurs en een huishoud beurs. De stands in de huishoudbeurs variëren van meubels en huishoudelij ke produkten tot sieraden, mode en vele andere artikelen. Met name mo de is een belangrijk onderdeel. Nieuw is de „groei en bloei"-stand waar voorlichting over de verzorging van bloemen en planten wordt gegeven. In alle drie Flora-shows staat het the ma „Egypte" centraal. onveiligheid begint hier ook al enigs zins door te dringen. Er moet preven tief worden opgetreden". De partij wil dat de gemeente, net als met de dorpscommissies, land bouworganisaties en visserijcommis sie, over bepaalde kwesties overleg gaat plegen met vertegenwoordigers van het midden- en kleinbedrijf. De VVD wil na de verkiezingen graag naar de verschillende partijpro gramma's kijken en op basis daarvan komen tot de vorming van een colle ge. Barendregt: „Je kan wel in het college gaan zitten als je zeer ver schillende uitgangspunten hebt, maar dan kom je nergens uit. Je hebt bepaalde doelstellingen die je nastreeft voor Texel en dat zal in het collegeprogramma tot uiting moeten worden gebracht". Hij wil niet op voorhand zeggen of er bepaalde par tijen zijn waarmee de VVD niet sa men in één college zou willen zitten. „We staan voor allen open. Maar of wij meespelen hangt af van het aan tal zetels dat we halen. Al zestien jaar is de VVD vertegenwoordigd in het college en dat willen we eigen lijk wel voortzetten". De Vereniging van Oud-leerlingen der Texelse landbouwschool houdt op vrijdag 16 februari de jaarvergadering. Deze vindt plaats in hotel „Rebecca" in De Waal en begint om 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer een bestuursverkiezing. Voorzitter Jan Grisnigt legt zijn functie neer. Kandi daat staan Jan Willem Vlaming („Utopia") en Henk Witte („C.P.- hoeve"). Een deel van de avond is uitbesteed aan een spreker, over het onderwerp „tractor-pulling" (trekker- trek). Dit is een sport in opkomst die vooral in Amerika enorm populair schijnt te zijn. Op de veerhaven aan 't Horntje vond vrijdagmorgen vroeg een botsing plaats, toen een 74-jarige automobi list uit De Koog bij het afrijden van het parkeerterrein geen voorrang ver leende aan een 22-jarige, over het Landsdiep rijdende vrouw. Door de klap vloog haar wagen door een schrikhek van rijkswaterstaat en raak te een 26-jarige mede-inzittende ge wond aan het hoofd. Beide wagens waren zo zwaar beschadigd dat de kentekens moesten worden inge vorderd. De politierechter L. Punt heeft vrijdag in Den Helder enkele veroordelingen uitgesproken. Een inwoner van De Waal kreeg twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf, een boete van f1000,- en zes maanden voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid wegens het rijden onder invloed op 4 juli vorig jaar. Een jeugdige inwoner uit Hoofddorp werd op 17 augustus op het eiland aangehouden omdat hij met drank op zonder rijbewijs een auto bestuurde. Hij kreeg een totale boete van f650,- en een voorwaardelijke rijontzegging van acht maanden. Een Utrechtenaar werd op 21 augus tus op Texel betrapt op het rijden on der invloed. Hem wachtte een zware straf: twee weken voorwaardelijke opsluiting, f2500,- boete en negen maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Een andere inwoner van Utrecht kreeg f1500,- boete en zes maanden voorwaardelijke ontzegging omdat hij op 7 juli 1989 achter het stuur was gekropen met een flinke slok op.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7