Groen "Zwarts jexeh in het hart oot uit de vaart en Sarasani esterstorm zorgde anzienlijke kustafslag voor Radio uit de Texel nog niet problemen in puin VOORUITZICHTEN NIET SLECHT MAAR... Minister op zoek naar f18 miljoen voor een snelle zandsuppletie UgEr|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.460 DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 ,r advertenties, abonnementen, etc. aeveld De Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg. toon 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 14111 I dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741. iten werktijd deze week tot en met dinsdag as ms Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /41.40 per half jaar; Los A1,10 De krachtige westerstorm die giste- n over ons land raasde, heeft ook op Texel flink huis gehouden. Net zo- as bij de orkaan eind januari had de atuur het meest te lijden. Hoewel ♦"■ijkswaterstaat nog geen metingen heeft verricht, staat vast dat hier en daar vele meters zijn afgeslagen. In het bos sneuvelden wederom tiental len bomen. De veerdienst werd tot weemaal toe gestremd, éénmaal ndat de reserveboot Texelstroom in e haven was losgeslagen en één aal wegens te hoog water. De jectaculairste stormschade deed ch voor bij de voormalige popboer- erij „Sarasani", waarvan aan het egin van de middag de voorpui in- ortte. vergelijking met de orkaan van )nderdag 25 januari was de storm in gisteren een stukje minder krach- 3, 's Morgens werd door haven- eester Kees de Graaf in Oudeschild »n zuidwesterstorm genoteerd, met ■tschieters van 12 Beaufort. Tegen middag draaide de wind naar pal est en om een uur of één 's mid- jgs was het hoogtepunt bereikt met ïmiddeld windkracht 12. In de loop in de middag „luwde" de storm tot 10 Bf. De windrichting bleef est, hoewel was voorspeld dat de ind verder zou ruimen naar west- )ordwest. Dat er zeer hoge wa- rstanden zouden worden bereikt, ond toen al vast. Gisteren was het jmelijk springtij. Verwacht werd een and van 2.30 meter boven NAP. Sarasani, een half uur na de ineenstorting van de voorpui. De pannen vlogen op dat moment met bosjes tegelijk van het dak. Let op de letters SAR, links tussen het puin. ;ze verwachting zou fors worden ■erschreden. Toen het om kwart )or tien 's avonds hoog water was in Oudeschild, kon liefst 2.90 meter )ven NAP worden genoteerd. Eén in de hoogste waterstanden sinds 3.20 meter in 1976, die toen de recte aanleiding vormde voor de otestactie in Den Haag en de daar- >volgende verhoging van de Wad- nzeedijk tot Delta-niveau. Gerucht oeveel de Noordzeekust precies eft ingeleverd, is nog niet bekend. B rondgang die mensen van Rijks- aterstaat Texel gisteravond maak- n, leverde schattingen op die •liepen tot acht meter afslag bij het imslag. Enkele vierkante meters raatklinkers zijn daarbij in zee stort. Een bericht over de scanner t het paviljoen van Piet Zijm op de ind van de afgrond stond, bleek een tucht. Het in verbouw zijnde pavil- «n had geen enkel gevaar te duch ten. Verder constateerde RWS dat ook bij paal 9 heel wat zand verloren was gegaan. Met eigen ogen zagen wij gisteravond de duinen ter hoogte van de Badweg (paal 20) afkalven. Het keerpunt bovenaan de oprit was een stuk afgebrokkeld; onderaan de steile afgrond ging de zee woest te keer. De bestaande duinvoet ter hoogte van camping Kogerstrand moet, nadat het opgespoten strand bij de vorige storm volledig verloren ging, derhalve stevig zijn aangetast. Griezelig Vanochtend kan daar nog meer zijn afgeslagen omdat de wind krachtig bleef en het omstreeks tien uur hoog water was. Maar mogelijk is de scha de vanmorgen meegevallen, omdat het gisteravond afgeslagen zand als een soort drempel is opgeworpen voor de eerste duinenrij. Hoofd J. Reeder van de dienstkring Texel van RWS liet gister blijken wei nig vertrouwen te hebben in het eindresultaat. Windrichting en -kracht waren volgens hem absoluut on gunstig voor de Noordzeekust. „Als de wind dinsdag nog aanhoudt, slaat er weer een massa kust weg. De si tuatie bij camping Kogerstrand wordt dan echt griezelig", aldus Reeder. De Waddenzeekant had ondanks het hoge water weinig te lijden, zo constateerde een team van het Wa terschap Texel, dat in het kader van beperkte dijkbewaking gisteravond in spectie hield. De meest sensationele stormschade was ongetwijfeld het inwaaien van de voorgevel van „Sarasani". Dat ge beurde omstreeks twee uur 's mid dags, op het moment dat de storm op zijn hoogtepunt was. Inleiding was een regenbui-vlaag die het ver houdingsgewijs kolossale dak even oplichtte. Daarbij waaide een hoek van het dak kapot. Overdruk De wind stond recht in het ontstane gat, waardoor in de schuur een over druk ontstond. Het dak werd weer gelicht, de zelfdragende muur was zijn steun kwijt en toen de elf meter hoge topgevel naar binnen viel, ging de rest van de muur ook. „Onbegrij pelijk. De schuur had al zóveel orka nen doorstaan", was de reactie van Hans Jimmink, die „Sarasani" (eigen dom van Jimminks schoonmoeder mevr. Keijser-van Kampen) exploiteert als winterstalling van caravans. Door dat de pui naar binnen is gevallen, is de schade enorm. Jimmink schat dat er van de veertig gestalde caravans zeker 10 15 total loss zijn. De cara vans behoren niet tot Jimminks kam- peercentrum, maar zijn van derden. Volgens Jimmink lopen zij zélf het ri sico van stormschade en zullen zich hebben moeten verzekeren. Er werden gisteren méér caravans ernstig beschadigd, 's Ochtends waaide op de Zwinweg, hoek De Kaay, een caravan achter een auto vandaan van de weg. De restanten belandden op de kop in de sloot. Auto en inzittenden liepen geen schade op. De politie slaagde erin de caravan van de auto te ontkoppelen. De eigenaar, een 51-jarige inwoner van Bochelt (Bondsrepubliek Duits land), verklaarde juist de terugreis te hebben aangevangen. Later op de dag werden drie stacaravans op cam ping Loodsmansduin door de storm weggeblazen. Twee raakten total loss, de derde werd zwaar bescha digd. De inventaris werd alle kanten opgeblazen en lag her en der over het terrein verspreid. Bomen geveld In het bos gingen wederom veel bo men tegen de vlakte. Bomen die over de weg vielen, zoals kort na de mid dag op de Ploeglanderweg, werden terstond verwijderd door de aanne mer die momenteel in de Dennen dunningswerk verricht. Het bosge- deelte aan de Mienterglop dat juist dunning achter de rug had, lag nu kennelijk open voor de westerstorm waardoor daar enkele bomen sneu velden. Een gevaarlijke situatie was er op de Grensweg, waar een half ontwortelde boom vervaarlijk over de weg hing. Opvallend was overigens de noncha lance van het publiek. Ondanks (of dankzij?) het risico van vallende bo men was het in de Dennen een druk te van belang. Veel autoverkeer en zelfs een groep ruiters trokken zich weinig aan van de gevaren. Weer Juliana Het dak van appartementenhotel „Ju liana" aan de Badweg was, net als eind januari, weer het mikpunt van de storm. Een ventilator waaide stuk en hier en daar begon het dakleer weer te scheuren. Van rondvliegende tegels bleef men ditmaal bespaard. Een team van de Texelse brandweer schoot te hulp. Men waagde zich zelfs op het dak om met tegels de als een waterbed tekeer gaande dak bedekking tot rust te brengen. Dat Lees verder pagina 2 Wellicht krijgt Texel toch al aan staande zomer een zandsuppletie. Minister Hanja Maij-Weggen van ver keer en waterstaat beloofde vorige week tijdens de begrotingsbehande ling van haar departement in de Tweede Kamer, dat zij zal proberen een bedrag van f18 miljoen voor een spoedige zandsuppletie vrij te ma ken. Wie weet zal de minister, gea larmeerd door de berichten over de jongste afslag (tijdens de storm van gisterenhaast maken met haar zoektocht". Maij-Weggen deed eerst een voor Texel zeer ongunstige uitspraak maar kwam -onder druk van een grote meerderheid van de Tweede Kamer een dag later verrassend op haar standpunt terug. De Texelse lobby tij dens de afgelopen weken van met name politieke partijen en het college van B en W, lijkt hiermee zijn vruch ten te hebben afgeworpen. De minis ter had in het debat van woensdag verkondigd de zandsuppletie voor het 'kustvak Eierland te willen uitstellen tot begin volgend jaar. Zij handelde daarmee niet in de geest van de toe zegging die haar voorgangster minis ter Neelie Smit-Kroes in november vorig jaar had gedaan. Smit-Kroes had, het verhaal is bekend, op de laatste dag van haar regeerperiode besloten dat aanstaande zomer een zandsuppletie ten noorden van De Slufter zou moeten plaatsvinden. Over de financiering werd met geen woord gerept. Dat geld is er ook nu dus nog niet, zodat het nog te vroeg is om te jui chen. De nieuwste kustafslag- ontwikkelingen zullen Maij-Weggen moeten overtuigen van de noodzaak. Dat geldt dan niet alleen ten aanzien van het kustvak Eierland, maar ook voor de situatie bij De Koog waar men inmiddels het water tot de lip pen ziet stijgen. Geluiden om de kust tussen paal 18 en 24 met spoed aan te pakken, met het oog op het eco nomische belang van de bedreigde camping Kogerstrand, klinken de laat ste dagen steeds harder. 9s de Zwinweg waaide een caravan m de sloot Radio Texel staat er niet al te beroerd voor. Het aantal medewer kers is wat gestegen, de financiële situatie is iets minder alar merend dan zich vorig jaar liet aanzien en de luisterdichtheid neemt kennelijk toe. Er zijn echter nog steeds problemen die be dreigend zijn voor het voortbestaan en de kwaliteit van de omroep. Een en ander kwam uitvoerig aan de orde in de donderdagavond in het studiogebouw gehouden vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting Lokale Omroep Texel. Voor zitter Martin de Weijer maakte daar in zijn jaarrede een vergelijking met andere lokale omroepen in het land en konstateerde dat Texel daarbij gunstig afsteekt, vooral op het ge bied van de programmering. Dat is een verheugende zaak, vooral als in aanmerking wordt genomen dat Texel minder dan 13000 inwoners telt, zo dat het „voedingsgebied" waaruit men medewerkers met de vereiste kwaliteit kan betrekken, nogal klein is. De groei van het aantal medewer kers is vooral te danken aan de te rugkeer van enkele mensen van de vroegere piraat Weekend Radio Texel, die in de vorige vergadering waren opgestapt nadat een ruime meerder heid van het algemeen bestuur de door hen bepleite wijze van program ma's maken had afgekeurd. Donateurs Het aantal medewerkers is echter nog steeds veel te klem. Het zijn steeds dezelfde mensen die overal voor opdraaien. Dat is niet alleen een probleem bij het eigenlijke radiowerk maar nog veel meer bij het uitvoeren van allerlei andere taken. Om die re den is de werving van donateurs nog steeds niet goed van de grond geko men. De mensen die daarvoor de boer willen opgaan zijn er eenvoudig niet. Dat is zeer te betreuren want al les wijst erop dat het Texelse publiek de omroep een goed hart toedraagt en best in de beurs wil tasten. De weinige mensen die tot dusver zijn benaderd, zijn allemaal over de brug gekomen. Er zijn plannen in de maak voor een vrij spectaculaire donateursactie, waarbij de band Monkeys Revival wordt ingeschakeld en de radio in al le dorpen uitzendingen op locatie verzorgt. De financiële situatie van Radio Texel is thans ongezond. Er wordt feitelijk verlies geleden, maar het is niet be kend hoe groot dat verlies is omdat men nog steeds niet weet hoeveel huur de gemeente zal berekenen voor het studiogebouw. Over de schreef Radio Texel tracht ook geld te halen uit sponsoring. Bedrijven geven een bijdrage voor programma's waarin die bedrijven een rol spelen, zonder dat van echte (thans nog verboden) radi oreclame sprake is. Dat het voor de medewerkers moeilijk is om de ma zen van de wet te ontwijken, is in middels gebleken want radio "Ipxel is al over de schreef gegaan. Er is bijv. een rechtstreeks uitzending geweest vanuit een bepaalde winkel in Den Burg, waarbij de naam van die winkel telkens werd genoemd Zoiets kan tot forse boetes leiden. Het bestuur wenst dat risico niet te lopen, weten de dat er locale rapporteurs zijn die dergelijke overtredingen melden aan het Mediacommissariaat. Iets derge lijks zal dus niet opnieuw gebeuren, maar dat betekent wel dat de om roep niet meer hoeft te rekenen op schenkingen in de vorm van cadeau bonnen e.d. Naar aanleiding van dat laatste werd vanuit de vergadering opgemerkt dat het niet erg consequent is om alle politiek café-uitzendingen ter gele genheid van de gemeenteraadsverkie zingen te maken vanuit „De Twaalf Balcken", terwijl andere horecabedrij ven daar ook wel interesse voor had den. De Weijer erkende dat. Opsparen Om bedrijven ertoe te brengen de omroep te steunen zijn er nu plannen voor een „opspaarregeling": onderne mers die bereid zijn de omroep finan cieel te steunen, krijgen later (na opheffing van het reclameverbod) korting op hun reclamespotjes. Een probleem is dat de programma's een nog betere kwaliteit zouden moeten hebben om verzekerd te zijn van financiële steun van zakenleven en publiek. De Weijer sprak van een vicieuze cirkel: „Bedrijven sponsoren pas als er een goed product is, maar dat goede product komt er pas als er...geld is". Zender te zwak Voordat men grootscheeps donaties en andere vormen van steun gaat vragen, zal er in elk geval in tech nisch opzicht wat verbeterd worden. De zender is thans te zwak en wordt daarom in Oosterend minder goed en in De Cocksdorp zelfs slecht ontvan- Lees verder pagina 2

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1