LBO-actie voor Unicef feestelijk gestart Circus Custers in Koninghal: Visitekaartje] van Texel Klepper-de-klep Radio Texel Vallende meubelen uit open aanhanger Westerstorm Reddingboot pikte Duitse surfer op Wereldgebedsdag in diverse kerkgebouwen Vernielingen op Boodtlaan Oefenwedstrijd basketball PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 27 FEBRUARI j In De Waal wordt in de Ned. Herv. kerk Wereldgebedsdag ge- vierd, met een dienst die begint om 20.00 uur. Donderdag 1 maart: Vandaag staan geen bijzondere activiteiten op het programma. Vrijdag 2 maart: Om 14.30 uur begint in De 8uu reton een discussie over het ou derenbeleid in de jaren '90, Deelnemers zijn het Anbo- regiobestuur en -afdelingsbestuu en de fracties van de politieke partijen op Texel. In diverse kerken op Texel wordt Wereldgebedsdag gevierd. In De; Burg in de Doopsgezinde kerk om 19.30 uur en in Oudeschild in de Ned. Herv. kerk, eveneens om 19.30 uur. Om 20.00 uur ka men terecht in de Ned. Herv. kei ken van Oosterend en De Cocks dorp en in Ons Huis in Den Hoorn. Om 20.00 uur is in Cinema Textl het duo Theo en Thea te zien in hun bioscoopfilm „De ontmaske ring van het tenenkaas imperi um". De lelijkste tweeling van Nederland, bekend geworden via de televisie, heeft in de bijrollen de steun van Adele Bloemendaal en Marco Bakker. Hoogwater Oudeschild Za. 24 7.35 en 20.05 Zo. 25 8.35 en 20.45 Ma. 26 9.25 en 21.46 Di. 27 10.14 en 22.20 Wo. 28 10.40 en 22.44 Do. 1 9.55 en 23.14 Vr. 2 10.40 en 23.44 Za. 3 11.07 en - Aan het strand is het een uur eer der hoogwater. Laagwater valt ge middeld 6.15 uur na hoogwater De zon komt 25 februari op om 7.35 uur en gaat onder om 18.12 uur. 26 februari springtij personeel kreeg hierdoor de gelegt heid om de kapotte kabels te verv gen door nieuwe. Aan 't Horntje inmiddels een lange file ontstaan, wachtende auto's stonden voorbij verste stoplichten, een abnormaal beeld voor een maandag in februa Te hooi De onderbreking van de dienstregi ling 's avonds werd veroorzaakt i de extreem hoge waterstand. De boot kon nog wel in de fuik afme maar lag zó hoog dat laden en los sen niet meer verantwoord was. F sagiers die op ziekenbezoek in hel Gemini-ziekenhuis wilden, werden over het verwachte oponthoud gei formeerd, waarop de meesten bei ten rechtsomkeert te maken. De „Molengat" bleef tot 22.45 uur in fuik aan 't Horntje afgemeerd. Aar beide zijden van het Marsdiep stor den nog 20 30 auto's en enkele vrachtauto's opgesteld, die allema voor hun lange wachten werden t loond. Opvallend was dat het onderbreke van de veerdienst niet werd gemef via de ANP-nieuwsbulletins, in tegl stelling tot de overige Nederlandstj veren. Attracti| Het stormachtige weer had ook f positieve zijde. Voor de vele toerist die momenteel op Texel krokusvakj tie vieren, was de storm een attral van de eerste orde. ledereen wildilin striemende zand- en zoutvlagen te spijt, de kolkende zee zien, bij voo keur inclusief duinafslag. Ook bijl Slufter en de haven van Oudeschi (beide onder water) was het druk Sommige automobilisten moesten alternatieve wijze van hun bezoekj aan het strand terug naar huis. Ee aantal auto's kreeg namelijk te ka; pen met vol zand geblazen luchtfi ters, waardoor rijden niet meer mogelijk was. de De stormachtige wind van de afgelopen weken heeft in De Waal tot onmin tussen twee buren geleid. Een inwoner van die plaats meldde bij de politie last te hebben van het voortdu\ rende geklepper van de dak goot van zijn buurman. Zijn vrouw en hij zouden er werke lijk slapeloze nachten van heb ben. De politie adviseerde de man zijn buurman te vragen d: dakgoot vast te zetten. De buurman weigerde, zodat de man zich wederom tot de poli tie richtte. Hermandad advi seerde hem de naburige dakgoot nu zélf te repareren. Storm in een glas water V. VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 het hoogtepunt van de storm, tussen de middag, lag de Texelstroom weer veilig aan de ket- Op het tallud ligt nog een stukje van de afgebroken kabel. gen. De formaliteiten die nodig zijn om het zendvermogen op te voeren tot 99 watt, hebben inmiddels goed deels hun beslag gekregen. Gebleken is dat de zender in de probleemgebie den nog het beste kan worden ont vangen door radio's die van een verticale antenne zijn voorzien. Radio 10 weg? Een ander probleem dat zich mogelijk straks zal aandienen, betreft het „raamprogramma" van Radio 10 dat de Texelse zender dag en nacht brengt op de uren dat er geen lokaal programma is. Het is mogelijk dat Radio 10 binnenkort verdwijnt als zou komen vast te staan dat deze zend gemachtigde niet aan de wettelijke eisen beantwoordt. Radio Texel dan moeten uitkijken naar een andere zender die de lege uren opvult, an ders loopt de luisterdichtheid snel te rug. Mogelijk komt „Sky Radio" in aanmerking als opvolger. Rampen Radio Texel zal met de gemeente een regeling aangaan voor het gebruik van het station bij watersnood- en andere rampen. De plaatselijke over heid kan dan over de zender beschik ken, voor het bekendmaken van spoedeisende mededelingen en coör dinatie van hulpverlening. Mensen van de brandweer zullen worden ge traind om in zo'n geval met de appa ratuur te kunnen omgaan. Overigens is gebruik van de zender door andere instanties dan Radio Texel nadrukkelijk verboden. Baas Het algemeen bestuur stelde donder dag het huishoudelijk reglement van Radio Texel vast. In het door voorzit ter De Weijer gemaakte ontwerp wer den enige wijzigingen aangebracht. De belangrijkste was het schrappen van de regel dat de hoofdredactie „onder geen beding" mag ingrijpen in de details van de programma's om aldus de zelfstandigheid, creativiteit en het karakter van de medewerkers te eerbiedigen. Het algemeen bestuur vond dus dat wél ingegrepen moet kunnen worden als het echt nodig is omdat dit een normale bevoegdheid is van een hoofdredactie. Verder werd op voorstel van Jan Branden burg bepaald dat de makers van de verschillende soorten programma's zoveel mogelijk evenredig in de hoofdredactie vertegenwoordigd moe ten zijn, waardoor wordt voorkomen dat de hoofdredactie door een be paalde groep van programmamakers wordt overheerst. Steunstichting Het dagelijks bestuur werd gemach tigd een „flankerende organisatie" in het leven te roepen. Dat wordt een formeel los van Radio Texel staande stichting die zich met sponsoring en andere financiële activiteiten (waar mee de Stichting Lokale Omroep Texel zich krachtens de mediawet niet mag inlaten) zal bezig houden. De opbrengsten van de commerciële inspanningen van de flankerende stichting zullen in de vorm van dona ties aan Radio Texel worden overge dragen. Een Texelse bestuurder van een mo torfiets reed zaterdagmiddag een donkerrode stationcar met een open aanhanger op de Waalderweg tege moet. De motorrijder zag uit de aan hanger een met ribfluweel beklede stoel vallen en keerde terstond om de bestuurder van de stationcar hier op attent te maken. Terwijl hij de wagen achterop reed, viel er opnieuw iets uit de aanhanger, ditmaal een leuning. De motorfietser kon het voorwerp niet meer ontwij ken en reed er overheen. Op dat mo ment leek de motor geen schade te hebben opgelopen. Nadat hij de bestuurder van de personenwagen op de vallende meubelstukken had ge wezen, reed hij huiswaarts. Thuis ontdekte hij dat de kuip van zijn mo torfiets echter wel degelijk schade vertoonde. De motorfietser verzoekt de bestuurder van de donkerrode sta tioncar, brildragend en tussen de 20 en 25 jaar oud, contact met de poli tie op te nemen. lukte. De beheerder is van plan nu zandzakken op het dak aan te bren gen. Een ander dak, van een VTB-loods aan de Maricoweg, zag er eveneens verfomfaaid uit. Al 's morgens waren een stuk of vijftien asbest golfplaten losgerukt, een gat van ongeveer 30 vierkante meter veroorzakend. De weggewaaide dakplaten hadden met voor verdere schade gezorgd. Verder hadden enkele particulieren bij de po litie aangifte gedaan van stukgewaai- de schuttingen. Uiteraard gingen er ook weer tientallen dakpannen de lucht in. Uit de vaart Teso's veerdienst geniet een goede reputatie bij stormweer: de boot vaart bijna altijd. Gisteren was de „Molengat" echter tot tweemaal toe uit de vaart. Eerst 's morgens van 10.35 tot 12.35 uur en vervolgens 's avonds van 19.00 tot 22.45 uur. 's Morgens gebeurde dat uit veiligheid soverwegingen. Nadat de „Molen gat" om 10.05 uur van Texel was weggevaren, dreigde de reserveboot „Texelstroom" van de onderhoudska- de af te slaan. Twee staaltrossen hadden het begeven. Bij de Teso werd het risico dat de „Texelstroom" met een klap de haven binnen zou komen vliegen, te groot geacht. De „Molengat" kreeg daarom de op dracht in Den Helder te blijven. Dit gebeurde mede omdat bij aankomst van de dubbeldekker het water in de havenmond extra roerig zou kunnen worden, met kans op knappen van de laatste trossen, aldus Teso- directeur Hoogerheide. Teso ripe de hulp in van een een particuliere sleepboot. Deze bleek echter niet achter de brug van Den Helder van daan te kunnen komen. Hierop werd een beroep gedaan op de marine. Een marine-sleepboot verleende as sistentie door de „Texelstroom" terug naar de kade te duwen. Het Teso- zongen. Bij de gevoelige nummers kwam zelfs een aantal aanstekers voor de dag. Het optreden kon dank zij Hotex Electronica doorgang vin den. Op het laatste moment bleek de geluidsapparatuur van Circus Custers niet te functioneren. In allerijl schoof de meegekomen geluidstechnicus van het duo achter het gereedstaan de mengpaneel van Hotex, waarmee het optreden gered was. Hotex kreeg een complimentje voor de kwaliteit van zijn apparatuur. Terwijl Circus Custers zich na het succesvolle optreden naar het vlieg veld spoedde, gingen de leerlingen de straat op om de eerste meters touw te laten sponsoren. De komende we ken blijven de leerlingen „de eindjes aan elkaar knopen", om een zo groot mogelijk bedrag voor Unicef bij elkaar te krijgen. Circus Custers achter het voor de actie zo symbolische ..touw". Dinsdag 27 februari: In dorpshuis d'Ouwe ULO kan ieder die dat wil ervaringen uit wisselen over verslavingen, ge heel vrijblijvend. Men kan er terecht van 19.30 tot 21.30 uur. De FNV Vrouwenbond houdt in De Buureton de jaarvergadering, aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait voor de laatste maal de geprolongeerde film „Back to the future II", aan vang 20.00 uur. Radio Texel houdt weer een poli tiek café in de Twaalf Balcken. Het thema is sociale en gezond heidszorg en ouderenbeleid. De discussie duurt van 21.00 tot 22.00 uur en wordt rechtstreeks uitgezonden via de vaste uitzend frequentie FM 106.1. Woensdag 28 februari: In de kapel „Bethel" in Zuid- Eierland is er een verkoping van patchwork met als thema „speel goedbeesten". Voor de kinderen zijn er spelletjes. De verkoop is van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 20.00 uur. Aansluitend is er een bingo-avond. De organi satie berust bij de hervormde vrouwengroep „De Duinroos". Gymvereniging Oosterend houdt in dorpshuis De Bijenkorf de jaar vergadering, aanvang 20.00 uur. De Texelse reddingboot „Siegfried Egmundis" is zondag uitgevaren om een surfer in nood op te pikken. De ze, een jonge toerist uit Möncheng- ladbach, was op de sterke ebstroom het Eierlandse Gat uitgedreven en niet in staat op eigen kracht terug te zeilen. De reddingsactie verliep suc cesvol: binnen een half uur was de surfer veilig aan boord gehesen. Omstreeks het middaguur werd hoofd Piet Stam van de kustwacht Eierland gealarmeerd door een Duitse vakantieganger die had gezien dat de surfer in moeilijkheden kwam te ver- De jaarlijkse Wereldgebedsdag wordt gehouden op vrijdag 2 maart en ook op Texel wordt dit gevierd. Het the ma is dit jaar „Een betere toekomst, gerechtigheid voor iedereen". De liturgie wordt elk jaar door een ander land verzorgd. Dit jaar zijn de kerken van Tsjechoslowakije aan de beurt. Op Texel zijn vrijdagavond in verscheidene kerkgebouwen gebeds bijeenkomsten. De Waal bijt morge navond al het spits af, met een dienst om 20.00 uur in de Ned. Herv. kerk. Vrijdag zijn om 19.30 uur bij eenkomsten in de Doopsgezinde kerk van Den Burg en in de Ned. Herv. kerk van Oudeschild. Om 20.00 uur kan men terecht in de NH kerken van Oosterend en De Cocksdorp en in Ons Huis in Den Hoorn. Drie op de Boodtlaan in De Koog ge parkeerde auto's zijn zaterdagnacht tussen 02.00 en 04.00 uur openge broken. Alle drie de wagens - twee van de vaste wal, éen van een 67-jarige Texelaar - bleken door mid del van braak te zijn opengemaakt. Er werden zijruiten kapotgeslagen en lakbeschadigingen toegebracht. Uit één wagen werd een bril ont vreemd. Het voorwerp werd vernield naast de auto teruggevonden. Uit een andere auto werd een autoradio gestolen. De radio werd aangetroffen in de buurt van de derde opengebro ken wagen, waaruit niets wordt ver mist. De politie neemt aan dat de daders tijdens het inbreken zijn gestoord. Afgelopen vrijdag vond de start van de sponsoractie „Texel ingepakt" plaats. De verzamelde LBO-leerlingen genoten in de Koninghal van een be langeloos optreden van Circus Custers en begaven zich vervolgens de straat op om sponsors te werven voor het Unicef waterproject in Rwanda. De actie hangt samen met het 25-jarig bestaan van het Lager Beroepsonderwijs op Texel. Toen de leerlingen tegen half twee de Koninghal binnenkwamen, werden zij muzikaal onthaald door de LBO- schoolband. S.A. Siersma, adjunct-directeur, kreeg hierna het woord en herinnerde aan een vergelijkbare actie van een jaar of wat geleden, waarbij de leerlingen van het totale voortgezet onderwijs middels een sponsorloop een bedrag van f100.000,- ophaalden. Ook toen werd de actie opgezet met de Texel se Rotary. „De actie die nu gaat star ten moet een heleboel geld opleveren voor een drinkwaterproject in Rwan da. Als jullie kans zien de komende weken een groot aantal meters „touw" (om Texel in te pakken) te verkopen, levert deze actie ook een grote hoeveelheid geld op," aldus Siersma. Jeannet Van Abs kreeg vervolgens namens de organisatie het woord. Om de zaken te verduidelijken, trachtte zij de situatie in Rwanda naar Texel te verplaatsen: een in Den Burg wonende vrouw zou in dat ge val iedere dag naar Oudeschild moe ten lopen om aan (onveilig) drinkwater te komen, „Unicef is - in samenwerking met de Rwandese re gering - bezig een even eenvoudig als geheid programma in elkaar te zet ten. Voor weinig geld wordt er ont zettend veel vooruitgang geboekt." In de ban LBO-leraar Wil Huizinga had vervol gens de eer Circus Custers aan te kondigen. Vanaf het eerste moment hield het duo de leerlingen in de ban. Voormalige top 40-nummers als „Ik ben verliefd tot over mijn oren" en „Monica" werden luidkeels meege- keren. Stam lichtte reddingbootschip- per Jaap Groen in, waarna besloten werd om hulp te bieden. Om onge veer 13.00 uur werd de surfer, die zich op ongeveer een mijl ten noord westen van de vuurtoren bevond, op gepikt. Volgens Groen was de jongeman nog niet onderkoeld, maar had het niet veel langer moeten du ren. Op de plaats waar hij werd op gepikt stond een flinke deining en de plank dreef richting branding. De sur fer had zich aan zijn plank vastge klampt; nadat hij op een gegeven moment was gevallen, was hij te ver moeid om het zeil uit het water om hoog te trekken en terug naar de kust te varen. s V r»t>r»,r Texel behoort tot de eilanden zoals Vlieland. Terschelling, Ame land en Schiermonnikoog. Texel is de enige die bij Noord-Holland hoort. Texel is het grootste wad deneiland en zat vermoedelijk vroeger aan Noord-Holland vast. Texel is twintig km lang en ne-d gen km breed Er wonen ongeveerl twintigduizend mensen die leven I van de visserij, veeteelt (vooralI schapen), toerisme, scheepvaart enl "strandjutterij Bedreigingen voorl het mooie eiland Texel zijn het toejr risme, militaire oefeningen en aardt' gasboringen Er zyn ongeveer, 25 000 schapen op Texel, een be langrijk exportprodukt. Er leven' geen mollen, want dan moet een mol de zee oversteken en hij kan niet tegen water Texel staat bij de l jongeren bekend als vakantie-ei-1 land Er zijn geen middelbare scho-l len, daarvoor «3061 je naar Den Hel-™ der Ninke de Jong De heren van de basketballvereniging „De Mareis" spelen dinsdag 27 fe bruari om 18.30 uur in de Koninghal een oefenwedstrijd tegen de mari niers van de MOK. De mariniers zijn zich aan het voorbereiden voor het Nederlands kampioenschap basketball voor mariniers. De leeftijd van de ma riniers varieert van 18 tot 45 jaar. Dit berichtje stond op de kinderpagi na van de Gooi en Eemlander van 23 januari:

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2