grariërs: verzet tegen aankoop „Dorpszicht" i i r>.: Financiering rouwcentrum met „obligaties"? :^r Niet druk genoeg f 1 fö&tt Goiden retrievers ontmoetten elkaar Schoolklas naar Texel genoemd Georgië wil bevrijding vieren met Texelaars „Comedia" studeert op tafelmanieren Andere interpretatie Jutters kochten whippertruck Glas in lood vernield Lakschade IINSDAG 27 FEBRUARI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 In scherpe bewoordingen hebben de gezamenlijke landbouworga nisaties van Texel geprotesteerd tegen de verkoop van boerderij ffiiCorpszicht" bij De Cocksdorp aan de Dienst Beheer Land bouwgronden. In een brief aan minister Braks wordt zelfs ge- iaarschuwd dat de boeren zich zullen schuldig maken aan lurgerlijke ongehoorzaamheid" als „Dorpszicht" in gebruik lordt genomen als rotganzenreservaat. Llgens Staatsbosbeheer staat ech- ter nog niet vast dat „Dorpszicht" - naast „Zeeburg" rotganzenreservaat 9 wordt. Daarover wordt pas beslist na drie tot vijf jaar „overgangsbe- m;heer". In die periode zal de grond op ingepaste wijze agrarisch worden gebruikt, in overleg met de zg. Rot- Einzencommissie en met inschake ling van Texelse agrariërs als -ipachters. Gegadigdenh zijn er ge il noeg Als in de praktijk blijkt dat de yKond als (mede)opvang van rotgan gen kan dienen, gaat deze te zijner tijd over in handen van Staatsbosbe heer, anders wordt „Dorpszicht" weer afgestoten. De aankoop door de Dienst Beheer Landbouwgronden H wraarbij Staatsbosbeheer als advise- B rende instantie was betrokken) kreeg «nd december al zijn beslag. Het Pachtvrij let gaat om een totaal ca 75 hecta re omvattend terrein, waarvan 15 Hectare (gelegen naast de natuur- Na naar het politiek café op Radio exel te hebben geluisterd, werd ik ntzettend boos. Boos over uitspra- jn van partijen die vinden dat Texel zomers nog niet druk genoeg is. Jtraks moeten onze kampeerders en aravanbezitters nog wijken voor l-sterren accommodaties. Kamperen of de vakantie doorbrengen in een aravan heeft niets met geld te ma- het is ook een levensfilosofie. Er tjn mensen die wél geld genoeg abben voor luxe bungalows, maar ever een paar weken de natuur wil len beleven in een caravan of tent. ,|e vakantie doorbrengen zonder luxe is een avontuur en kan heel verfris- end zijn. Daarom moet aan het aan- kampeerplaatsen en caravans niet korden gesleuteld in verband met de [7.000 bedden-grens. Wij moeten de lartijen van de zogenaamde „wel- laart" eens goed in de gaten hou- len, want als de kip met de gouden |ieren is geslacht, is het te laat. S. Boon-Griener, De Cocksdorp. historisch belangwekkende Rog- gesloot) is aangemerkt als relatienotagebied dat inmiddels eigen dom is van Staatsbosbeheer. Aan de orde is nu het ca 60 ha hectare gro te resterende gebied met het boerde rijgebouw. Sedert het begin van de Eierlandse polder was dat in het bezit van de familie Van Tuyl van Seroos- kerken en al die tijd was de pacht in handen van de familie Reuvers. „Dorpszicht" is nu pachtvrij aan de nieuwe eigenaar opgeleverd. De hui dige pachter Willem Reuvers moet er per 1 november af, maar hij blijft pachter van het eerder genoemde gras- en rietland langs de Rog- gesloot. Oude kwestie De aankoop van „Dorpszicht" met de bedoeling er een „natuurfunctie" aan te geven, hing al jaren in de lucht en er is van agrarische zijde en ook van gemeentewege herhaaldelijk protest tegen aangetekend. Uitgangs punt van de agrarische standsorgani saties is dat op Texel geen agrarische produktiegrond kan worden gemist, mede met het oog op de ongunstige effekten daarvan voor andere bedrij ven zoals loonwerkbedrijven, kunst- mestleveranciers e.d. Onpractisch In de protestbrief aan Braks gaat het bestuur van de gezamenlijke landbou worganisaties er vanuit dat „Dorps zicht" het tweede Texelse rotganzenreservaat moet worden. De verwachting wordt uitgesproken dat de overlast die de agrariërs van de ganzen ondervinden daardoor niet wordt verminderd maar juist vergroot. „Het aantal buren met aangrenzende gronden wordt groter en de overlast zal hierdoor sterk toer gaan nemen". Gezien de situering van de percelen van hoeve „Dorpszicht", grenzend aan openbare wegen, zal de opvang van de rotganzen minimaal zijn en verstoring van de rust zal de ganzen verjagen naar rustiger oorden waar voldoende lekker kort eiwitrijk gras staat, zo wordt gesteld. De landbouworganisaties vinden het daarom veel beter om „Zeeburg" an ders in te richten en te beheren zo dat de ganzenopvang daar optimaal wordt. Want, zo schrijft het bestuur, deze hoeve voldoet nog steeds niet aan de voorwaarden voor optimale opvang. In de periode dat de ganzen op Texel zijn is er niet altijd gras van de juiste lengte en kwaliteit voorra dig. De oorzaak daarvan is niet een te kleine oppervlakte, maar het be heer, Een intensiever graslandbeheer zou de situatie veel verbeteren, zo menen de agrarische organisaties en zij wijzen de aankoop van „Dorps zicht" dan ook als ongewenst en overbodig van de hand. „Indien u zou besluiten om hoeve Dorpszicht aan te kopen en de grond voor rotganzenop- vang te bestemmen, dan verwachten we dat wij en U te maken zullen krij gen met burgerlijke ongehoorzaam heid van onze leden omdat er steeds van een theoretische benaderingswij ze wordt uitgegaan om de rotganzen- problematiek op te lossen. Naar praktijkoplossingen wordt niet ge luisterd. Wijziging van de agrarische bestemming in rotganzenreservaat is voor ons onaanvaardbaar". Begrafenis- en crematieondernemer A. Maat uit Den Burg tracht het rouwcentrum dat hij aan de Bern- hardlaan laat bouwen, gedeeltelijk te financieren door het uitgeven van „bouw fondsobligaties". Vorige week heeft hij huis aan huis een briefje laten bezorgen waarin hij de mensen uitnodigt een obligatie te kopen voor f75,-. Als iemand die in het bezit is van zo'n waardepapier, komt te overlijden wordt zijn of haar stoffelijk overschot gratis van het sterfhuis (als dat tenminste op Texel staat) naar het rouwcentrum overge bracht. Bovendien wordt in zo'n geval een nader te bepalen korting verleend op de huur van het centrum. Het erg korte briefje viel de mensen nogal koud op het dak en velen wa ren ook verbaasd over deze aanpak, die doet denken aan de wijze waarop het zwemparadijs Calluna is gefinan cierd. Maat wijst echter op een van de verschillen: „Bij Calluna zwemmen aandeelhouders voor half geld en houders van van een rouwcentrum-obligatie worden geheel gratis naar het centrum overgebracht na hun overlijden". Mensen die een begrafenis- of cre- 0p voorstel van Peter Agter uit Den Burg kwamen zondagochtend 29 golden retrievers bijeen op 't Kercke- nd nabij De Koog. De honden - en n eigenaren - brachten er enkele zellige uren door. Terwijl de hon- n zich heerlijk stoeiend met elkaar iderhielden, wisselden de eige nden ervaringen uit. Het initiatief E van Agter krijgt een vervolg. Volgend jaar wordt er weer een bijeenkomst 1 belegd, maar dan op het strand. s ,;Dan kunnen we na afloop in een ijjaviljoen gezamenlijk een kop koffie ijrinken," aldus Peter Agter. „Er wa ren zelfs twee golden- retrieverbezitters van de vaste wal naar het eiland gekomen. De leeftijd van de honden liep sterk uiteen. Er waren een stuk of acht pups, de oudste was een jaar of veertien." Alle honden liepen op 't Kerckeland los door elkaar heen. Een aantal plonsde zelfs enthousiast te water, een initiatief dat onbedoeld door een eigenaar werd gevolgd. Bij het leren zwemmen van zijn hond viel hij van een vlot. Agter was opgelucht dat er geen vechtpartijen plaatsvonden tussen de reuen. „Er is geen wanklank gevallen. Na afloop was het alleen wel raad zaam te controleren of je werkelijk je eigen hond wel mee naar huis nam. De tatoeage in de oren kwam hierbij goed van pas." De opening van een nieuwe basis school in Purmerend, afgelopen don derdag, had een Texels tintje. Eén van de klassen heeft de naam „Texel" meegekregen en Jan Kikkert van „Hoorn en Burg" hielp, verkleed als strandjutter, mee de openingshande ling te verrichten. De school staat in de wijk Purmer-Zuid en heeft de naam ,,'t Eiland" meegekregen. De lokalen in de school hebben de na men gekregen van verschillende m 9°lden retrievers werden zondag zowel letterlijk els figuurlijk ..uitgelaten". Waddeneilanden en de vroegere Zuiderzee-eilanden Urk en Marken. Daarnaast hebben andere ruimten in de school benamingen gekregen die op het eilandleven betrekking heb ben, zoals ,rfe Havenmeester" (direc tiekamer), „de Juttershut" (handarbeidlokaal), enzovoort. Rond de opening wordt een thema-week gehouden, waarbij in de klassen ex tra aandacht wordt besteed aan het eiland waarnaar die klas is genoemd. Om aan extra informatie te komen werden alle VW-kantoren van de ei landen aangeschreven. De respons was groot, maar met jalouzie keken de overige klassen naar de hoeveel heid brochures, knipsels en andere informatie die over Texel werd op gestuurd. Op de foto staat het on- derwijsteam van ,,'t Eiland" voor een door de leerlingen geschilderd eiland Texel. (Foto: Holland Photo Service) Het Texel-Georgië Kontakt ontving van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Georgië een uitnodiging om met twintig Texelaars in mei a.s. naar Tibili- si te komen om daar gezamenlijk het einde van de Tweede Wereldoorlog te herdenken. De Texelaars zullen gedu rende tien dagen gasten zijn van de Georgische autoriteiten. In verband hiermee verzoekt het Texel- Georgië Kontakt belangstellenden die op een of andere manier binding heb ben met Georgiërs die in de oorlog op Texel waren, -te denken valt bijvoor beeld aan "gast"gezinnen, kinderen van Georgiërs, helpers, of anderen-, en die willen deelnemen aan de genoem de reis zich aan te melden. De reis- en visumkosten worden geraamd op on geveer f1290,-. Opgeven voor 8 maart a.s. bij het Texel Georgië Kontakt, bij voorkeur tussen 18.30 en 19.30 uur, tel. 17266 of 17019. matieverzekering hebben die recht geeft op vergoeding van de kosten van het overbrengen naar een rouw centrum zullen uiteraard minder geïn teresseerd zijn in het kopen van Maat-obligaties, maar toch wordt ook een beetje op hen gerekend. In hun geval wordt het bedrag dat voor de obligatie is betaald verrekend met de begrafenisrekening en bij deze cate gorie overledenen wordt evengoed re ductie gegeven op de huur van het rouwcentrum. Om een indruk te krijgen van het voordeel dat een obligatie biedt, moeten eventuele geïnteresseerden wel weten wat de normale prijs is van het overbrengen van een stoffe lijk overschot naar het rouwcentrum. Dat staat niet in het briefje van Maat maar hij gaf deze informatie desge vraagd alsnog: „Vanuit een sterfhuis in Den Burg zal het ten tijde van de ingebruikneming van het centrum on geveer f130,- kosten, maar hoe sterk dat bedrag in de loop der jaren zal stijgen, is natuurlijk moeilijk te zeg gen. Wie ziet wat het algemeen prijspeil de afgelopen twintig jaar heeft gedaan - zo lang hopen de meeste mensen toch op zijn minst nog te leven - weet dat het flink kan stijgen. Volgens Maat betreft het geen uniek initiatief. Meerdere collega's van hem elders in het land hebben op deze wijze goedkoop kapitaal aangetrok ken ter gedeeltelijke financiering van een kostbaar rouwcentrum. En als het niet lukt de (niet over draagbare) bouwfondsobligaties te verkopen? Maat: „Dan is het jammer en moet ik de financiering op een an dere manier zien rond te krijgen. De bouw van het centrum is er in elk geval niet van afhankelijk. De bouw begint het komende voorjaar en in de herfst is het centrum gebruiksklaar". Theatergroep „Comedia de la Nioz" heeft een stuk in studie genomen: „Table manners" (Tafelmanieren) van Alan Ayckbourn. Het stuk maakt deel uit van het drieluik „The Norman Conquest". Comedia hoopt het stuk vrijdag 27 april voor de eerste maal op de planken te zetten. In twee artikelen in de vorige Texelse Courant konden uit een tweetal zins neden verkeerde conclusies worden getrokken. Voor tweeërlei uitleg vat baar is de opmerking van de heer Jan Kuip in de reportage over de kookcursus voor 55-plussers. Kuip zei dat de warme maaltijden bij Sim Jan een aflopende zaak waren. Hij be doelde daarmee dat hij er persoonlijk niet zo lang meer van gebruik zal kunnen maken. Sommige lezers wa ren in de veronderstelling dat deze gewaardeerde voorziening zou ver dwijnen, maar dat is geenszins het geval. Van verscheidene kanten kregen we ook reacties op een uitspraak die mevrouw E. Kuijper-Reuvers deed tij dens een hoorzitting over de bouw plannen van de heer Hooyschuur aan de Kikkertstraat. Mevrouw Kuijper stelde dat postkantoor en slagerij al verdwenen zijn. Uiteraard is dat niet zo: in de zaak van de heer J. van 't Noordende bevindt zich een posta gentschap en in de supermarkt is de slagerij van Siep de Boer gevestigd. Postzegels en vlees kopen is dus nog steeds goed mogelijk in De Cocks dorp. Mevrouw Kuijper zei desge vraagd dat zij had bedoeld dat de slagerij en het postkantoor die vroe ger aan de Kikkertstraat waren ge vestigd, nu niet meer bestaan. Ze vindt dat het „loopje" wel erg kort aan het worden is en vreest een si tuatie van „inladen en wegwezen". De Stichting Juttersmuseum heeft van de KNZHRM de truck gekocht, die 28 jaar in gebruik is geweest bij de whipperploeg van De Koog. tn de wagen werd de op vuurpijlen werkende lijnwerp- installatie met toebehoren be waard en - in geval van IdreigendeI scheepsstranding of oefening - naar het strand ver voerd. Ook diende de wagen de laatste jaren als trekker voor de rubberboot waarover de whipper ploeg beschikt. De truck is oorspronkelijk een Amerikaans legervoertuig drie tonner") van het merk Chevrolet, gebouwd in 1944. In 1962 kocht de KNZHRM uit de dump een se rie van deze wagens en statio neerde deze op diverse plaatsen langs de kust als mobiele bases voor de whipperploegen. De voertuigen vervingen de tot op dat moment in gebruik zijnde Dodge „Beeps". Twee jaar geleden meldde de Stichting Juttersmuseum léén van de vier organisaties die parti ciperen in het door de Stichting Texels Museum beheerde Mari tiem en Juttersmuseum van Ou- deschild) zich reeds als gegadigde voor de truck, toen bekend werd dat deze binnen af zienbare tijd zou worden vervan gen. In die tijd legden de jutters ook de hand op de legendarische strandreddingboot „Joan Hods- hon". Wat hen betreft komt aan het verwerven van oude red dingsmiddelen en andere op scheepsstrandingen ad. betrek king hebbende voorwerpen nog geen eind; er is inmiddels ook in teresse getoond voor de Caterpil lar tractor waarmee de strandreddingboot in zee wordt gebracht. De toezegging dat ze over twee jaar over dit voertuig kunnen beschikken, is al binnen. De nu gekochte truck, die on langs werd opgevolgd door een nieuw Mercedes voertuig, ver keert in redelijke staat en wordt voorlopig in depot gehouden en onderhouden door jutter Hans Bremer. Het bestuur van de Stichting Juttersmuseum streeft ernaar dat het voertuig en allerlei andere historische bezienswaar digheden op het gebied van red dingen en scheepsrampen worden samengebracht in een apart gebouw van ca 250 m2, dat deel uitmaakt van het com plex van het Maritiem en Jut tersmuseum in Oudeschild. Volgens het bestuur is thans al zoveel materiaal verzameld, dat een zeer attractieve tentoonstel ling zou kunnen worden samen gesteld. De foto toont jutter Hans Bremer met de „nieuwe" aanwinst bij het gebouw aan de Bakkenweg, waar het voortuig voorlopig wordt gestald. In de r.k.-kerk in De Koog zijn in de nacht van zondag op maandag acht glas in lood ruitjes beschadigd en vernield. In de nabijheid is een stuk hout gevonden, waar glasresten op werden aangetroffen. De politie con cludeert hieruit dat de ruiten opzette lijk zijn vernield. Een personenauto van een 25-jarige inwoner uit Oudeschild liep in de nacht van zaterdag op zondag aan zienlijke lakschade op. De in de Parkstraat geparkeerd staande wagen werd over de hele lengte bekrast.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5