Rechter wijst eis RMT van de hand Mantje: „Blij dat ik dit heb mogen doen" r Open dag R.S.G. Getuigen gezocht Bocht te krap Worsten bekroond Afscheid van reddingscommissie „Diamanten" speld voor AbvaKabo-lid Cor Moens PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 MAART 1 Dinsdag 6 maart Tot 16.00 uur kan in ,,De Scha kel" kleding en schoeisel worden ingeleverd voor de kledingmarkt van de Hervormde Vrouwen dienst. In „De Twaalf Balcken" wordt politiek café gehouden, van 21.00 tot 22.00 uur. Uitzending via Radio Texel. Thema's: welzijn, onderwijs, sport en cultuur. De Vrouwenbond FNV heeft in „De Buureton" een bijeenkomst, waarop de vervuiling van de Waddenzee onder de aandacht wordt gebracht: 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Theo en Thea". In dorpshuis d'Ouwe ULO is een bijeenkomst, waarbij ervaringen worden uitgewisseld over versla vingen. Woensdag 7 maart Van 9.00 tot 17.00 uur kan in „De Schakel" in Den Burg kle ding en schoeisel worden ingele verd voor de kledingmarkt van de Hervormde Vrouwendienst. Van 9.30 tot 11.00 uur is in het Groene Kruisgebouw een koffie- inloopochtend, waarop notaris Boswijk zal vertellen over „voog dij". Entree f2,-. Donderdag 8 maart Van 9.00 tot 17.00 uur wordt in De Schakel kledingmarkt gehou den ten bate van „Artsen zonder grenzen" in Ethiopië. In De Lindeboom houdt de heer W Kalkman een lezing over de opstand van de Georgiërs, aan vang 20.00 uur. Leden van de Historische Vereniging hebben gratis toegang; niet-leden betalen f2,50. In het arbeidsbureau in Den Burg is een vacaturepresentatie waar bij 400 extra banen voor vrou wen onder de aandacht worden gebracht. Hoogwater Oudeschild Za. 3 11.07 en -. - Zo. 4 0.24 en 11.50 Ma. 5 1.14 en 13.10 Dl. 6 2.27 en 14.50 Wo. 28 4.20 en 16.44 Do. 8 5.45 en 18.04 Vr. 9 7.14 en 19.15 Za. 10 8.26 en 20,04 Aan het strand is het een uur eer der hoogwater Laagwater valt ge middeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt 4 maart februari op om 7.20 uur en gaat onder om 18 24 uur 4 maart doodtij Er zijn mensen die Mantje autoritair vinden. Hij werd wel eens spottend „de koning van Texel" genoemd. De voorzitter van het hoofdbestuur had hem zo eens aan koningin Juliana voorgesteld. Mantje had daar direct aan toegevoegd: „Majesteit, ik wil u geen concurrentie aandoen". Een speciaal dankwoord richtte Mantje tot zijn vrouw Joke. „Zonder haar medewerking had ik er weinig van recht gebracht". De scheidende voorzitter sprak ver trouwen uit in zijn opvolger Engel vaart. „Je gaat het ongetwijfeld anders doen, maar ik hoop dat je zoveel plezier aan dit werk beleeft i 'i' ik. Maar één ding zul je me niet na D doen 25 jaar lang voorzitter blijven'! De Recreatie Stichting Texel (RST) hoeft aan de Recreatie Maat schappij Texel (RMT), de exploitant van het zwemparadijs „Call na" niet jaarlijks f150.000,- over te maken, zo heeft de Alkmaarse rechtbank vorige week uitgesproken. Dat betekent dat de RMT het geding dat zij tegen de RST had aangespannen heeft verloren. Beide partijen zijn nu even ver als in de zomer van 1988, toen het conflict zich openbaarde. Volgens de RMT was met de RST overeengekomen dat die elk jaar een bedrag van an derhalve ton in ineens zou betalen. In ruil daarvoor zouden de gasten van de RST-campmgs (o.a. Kogerstrand en Loodsmansduinl tegen gereduceerde prijs het zwemparadijs mogen bezoe ken. Interim-directeur A. Fister van de RST bestreed deze uitleg: hij ont kende dat de RST een dergelijke af spraak met de RMT had gemaakt. De RST was wel bereid om op elk toe gangskaartje voor haar gasten f3,- korting te geven, tot een maximum van 50.000 baden, oftewel fl 50.000,- (de zgn. „variabele va riant"). Geen bedrag in één keer vooruit dus, maar een telkens wisse lende bijdrage achteraf, afhankelijk van het aantal aan RST-gasten ver kochte kaartjes. RST en RMT konden er samen niet uit komen, waarop een gerechtelijke procedure werd gestart. Na verhoor van getuigen aan beide zijden, kwam het begin februari tot pleidooien voor de Alkmaarse rechtbank. Alsnog regelen? Afgelopen donderdag volgde de uit spraak. De motivatie is nog niet be kend, die volgt schriftelijk. RST-directeur Menno Hoffman toonde zich verheugd over de uitspraak (on- De Rijksscholengemeenschap Texel in Den Burg houdt op dinsdag 13 maart weer een open dag. Het R.S.G.-gebouw aan de Haffelderweg 24 staat dan voor bezoek open van 13.45 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 20.30 uur. Deze open dag is niet alleen bedoeld voor de leerlingen die in maart een schoolkeuze moeten gaan maken, maar voor iedereen die zich voor on derwijs interesseert. De R.S.G. wil iedereen in de gelegenheid stellen om kennis te maken met een scholenge meenschap die bestaat uit MAVO, HAVO en ATHENEUM. Er wordt op deze schoolsoorten les gegeven in een groot aantal algemeen vormende vakken en op zo'n twintig plaatsen wordt daarvan een beeld gegeven. Verder wordt informatie gegeven over de doorstroming binnen de R.S.G., de mogelijkheden die de diverse diplo ma's bieden en er wordt uit de doe ken gedaan wat de onderwijsverandering - waaraan nu voor het derde jaar enthousiast wordt gewerkt - inhoudt. der voorbehoud van de precieze tek van het vonnis), al betreurt hij het dat er nog altijd geen goede oplos-; sing is. „Onze gasten zijn het slacht offer. Helaas heeft de RMT de door ons uitgestoken hand consequent gp weigerd. Maar nu staan we beide weer op nul. Er liggen geen afspra ken, maar het blijft beider belang on tot een regeling te komen. Ik zou te gek vinden om dat te ontkennen", dus Hoffman. Afwachten De RMT onthoudt zich van commen taar. Joop Jellema: „We willen eerst de overwegingen en conclusies van de rechtbank bestuderen. We kunne nu nog niet zeggen of we ons bij di vonnis zullen neerleggen". Aan verschillende auto's op Texel Is afgelopen week schade veroorzaakt door onbekenden. Een op 't Horntje geparkeerde Peugeot 309 van een 54-jarige man uit Oudeschild is dins dag beschadigd, vermoedelijk door ffi een aanrijding. In de Vliestraat in Oosterend is don derdag de rechter buitenspiegel van een wagen gebroken en ontstond lakschade op de zijkant. Op het parkeerterrein bij Albert Hei; j is vrijdag tussen 15.00 en 16.00 uuf„ schade ontstaan aan een auto van een inwoner van Den Burg, vermoe delijk door een boodschappenwagen Eventuele getuigen van deze zaken worden verzocht de politie in te licit ten, telefoon 12222. Een 46-jarige man uit Oosterend riff vrijdag op de Oostkaap de bocht naar Zevenhuizen te krap en raakte de wagen van een 42-jarige man ui1 Maarssen. De schade bleek gering. Opnieuw is slager Rob Maas uit Oosterend in de prijzen gevallen bij de wedstrijd/tentoonstelling van de Slagersvakschool in Utrecht. De do* hem ingezonden leverworst werd bff kroond met een tweede prijs en hei zelfde gebeurde met een gekookte worst. Het was de derde keer dat Maas deelnam aan deze jaarlijkse vt kwedstrijd en steeds ging hij met prijzen naar huis. Mandje Uit handen van plaatselijk commissie lid Wim Grisnigt kreeg Mantje van de redders een ingelijste tekening van Niek Bakker, voorstellende de Texelse kust met de reddingboot Siegfried, de nieuwe whippertruck met rubber boot en op de voorgrond in het duin zand een mandje... Dezelfde tekening Het echtpaar Mantje met de grastrimmer die de mensen van KNZHRM-Texel als afscheidscadeau gaven redders overhandigde Engelvaart een grastrimmer. Vrijwillig Het voorzitterschap van de plaatselij ke reddingcommissie is onbetaald vrijwilligerswerk. In zijn dankwoord zei Mantje dat het voor hem weinig had uitgemaakt. „Vrijwillig is niet vrij blijvend. Je hebt een taak en die moet je vervullen". In de Texelse red dingsorganisaties zitten mensen met zeer uiteenlopende karakters en ach tergronden. Niettemin draait het te genwoordig allemaal prima. Mantje had daar een verklaring voor: „We worden allemaal gedreven door het zelfde ideaal: mensen helpen die in nood zijn". De scheldende voorzitter noemde verschillende gebeurtenissen uit de plaatselijke reddingsgeschiedenis, die hij als hoogtepunten beschouwde. Zoals de stranding van de „Benares", waarbij de Texelse strandreddingboot op een gegeven moment mede op aanraden van Mantje in het zeer zware weer was uitgevaren en een tijd spoorloos was. De boot, die meerdere zware grondzeeën te verdu ren had gehad, kwam gelukkig terug en schipper Arie Boon had nuchter opgemerkt: die boot kan meer heb ben dan ik dacht. Een dramatisch hoogtepunt was ook de stranding en ondergang van de „Rigel". Mantje werd gewaarschuwd toen hij net bezig was een lezing te geven voor een groep artsen in hotel „Juliana". Er waren dus dokters ge noeg bij de hand toen hulp moest worden gegeven aan de overlevenden die kort daarom aan wal kwamen. Daarbij was sprake van frappant toe val. Piet Eelman van de whipperploeg had verondersteld dat de in moeilijk heden verkerende „Rigel" wel eens bij paal 17 zou kunnen stranden. Op goed geluk gingen de redders daar heen in de stikdonkere nacht. Ze wa ren precies op de juiste plaats en het juiste moment, want de schipbreuke lingen strompelden net uit de bran ding en liepen de Texelaars recht in de armen. Mantje noemde ook dieptepunten uit de afgelopen 25 jaar. Zoals de zeer moeilijke vergaderingen in De Hoop waar getracht werd stukgelopen ver houdingen tussen mensen te herstel len, maar ook de mislukte redding van een van Vlieland afkomstig hert en de weigering van de gemeente toen de KNZHRM-mensen verzochten voortaan in het raadhuis te mogen vergaderen. „Wij deugden blijkbaar niet". Mantje zei blij te zijn met de sfeer van kameraadschap die mo menteel de Texelse reddingsorganisa tie beheerst en hij toonde zich dankbaar voor de vele blijken van hartelijkheid die hij persoonlijk had ondervonden van de KNZHRM- mensen, in het bijzonder in de perio de toen hij met leukemie in het VU- ziekenhuis lag en de vooruitzichten niet al te best waren. De jubilarissen van AbvaKabo bijéén. gestreept, want dat heeft de man van het hoofdbestuur al gezegd". Theo Kooiman, commandant van de KNZHRM whipperploeg haalde herin neringen op. Zo vertelde hij over oe feningen die de ploeg hield in „De Toekomst" waarbij de whippertros aan een pilaar was vastgebonden en over gekke gebeurtenissen die zich bij oefeningen en echte reddingen soms voordeden. Dat de ploeg gevoel voor eigenwaarde heeft, liet Kooiman ook blijken: „Mantje kwam alleen bij ons als het slecht ging. Dus kwam hij niet zoveel". Namens de redders van de „Siegfried Egmundus", vroeger „Ida Mary" en daarvoor „Joan Hodshon" sprak schipper Jaap Groen woorden van dankbaarheid. „U hebt veel geschillen opgelost. Meevaren deed u niet zo veel. U voelde u blijkbaar meer thuis in het bos dan in de Eierlandse gron den". Groen zei ervan overtuigd te zijn dat tijdens het bewind Mantje de redders en de mensen van de plaat selijke commissie veel meer begrip voor elkaar hebben gekregen en dich ter bij elkaar zijn komen te staan. Goede organisatie De op dat moment nog vice- voorzitter zijnde Jo Engelvaart zei vol lof te zijn over de wijze waarop het reddingswezen op Texel thans func tioneert. Hij sprak van een organisa tie waar men trots op is en die moet worden gekoesterd. Als gezamenlijk cadeau van plaatselijke commissie en van mijn ogen, dus kon ik die baan niet langer houden." Moens toog vervolgens aan de slag bij de sociale werkplaats, waar hij nog ruim 13 jaar werkte. Gedurende die jaren stapte hij over naar de Ab vaKabo. „Toen ik stopte met werken, heb ik besloten lid van de bond te blijven. Eenheid is een goede zaak. De bond heeft veel goed werk ge daan en moet dat kunnen blijven doen." Maandagavond ontving Cornells Moens uit handen van voorzitter Cor van Poelje een „diamanten" speld. Mevrouw T. Blom uit Oudeschild, C. Maas uit Den Burg, M.J. Sikkeleras uit Oudeschild en H. Veldman uit De Koog ontvingen eremetaal voor hun 40-jarig lidmaatschap. A. Eelman uit Den Burg, M. Manuels uit Oudeschild, F. Tuitman uit De Waal en S. de Waard uit Den Burg kregen een speld wegens 25-jarig lid maatschap. De echtgenoten kregen bloemen overhandigd. Cornelis Moens. „Ik ben dankbaar dat ik dit zoveel jaren heb mogen doen, al zal het niet altijd naar ieders zin zijn geweest. Ik heb het gedaan omdat ik het graag deed". Woorden van Maarten Mantje uit De Koog, toen hij vrijdagavond in hotel „Tatenhoven" officieel af scheid nam als voorzitter van de plaatselijke reddingscommissie van de KNZHRM. Mantje heeft de functie 25 jaar ver vuld maar vond het nu welletjes. Hij wordt opgevolgd door oud burgemeester Jo Engelvaart die als vice-voorzitter al zitting had in de commissie. Meerdere sprekers uitten vrijdagavond tijdens de receptie hun erkentelijkheid en dankbaarheid voor de wijze waarop Mantje aan zijn functie inhoud heeft gegeven. In het bijzonder werd gewezen op zijn tact en mensenkennis, waardoor hij pro blemen die zich soms voordeden tus sen de sterk in karakter verschillende mensen die bij het reddingswezen op Texel zijn betrokken, tot oplossing bracht. Mantje laat een goed functio nerende organisatie achter. „Het is een organisatie die letterlijk bruist", zei opvolger Engelvaart. „Alles draait lekker". Perfect „Een perfecte voorzitter die je als voorbeeld kunt stellen". Dat oordeel over Mantje gaf de heer Gmelich Meijling, burgemeester van Den Hel der die op de afscheidsreceptie het woord voerde namens het hoofd bestuur van de KNZHRM omdat voorzitter Dudok van Heel verhinderd was. Gmelich Meijling bracht in herinnering dat Mantje al in 1959 lid werd van de plaatselijke commissie en in 1965 tot voorzitter werd uitgeroepen. Zo'n langdurige periode als voorzitter komt zelden voor. Meestal is de voorzitter van een plaatselijke commissie de burgemeester van de betreffende ge meente. „Die mensen moeten zo no dig carriere maken en houden het daarom niet zo lang uit". Mantje maakte in zijn functie gebruik van de grote bestuurlijke ervaring die hij in zijn gewone werk (hoofd van het dis trict Texel van Staatsbosbeheer) en in andere functies (onder andere bij Ro- tary) had opgedaan. Hij en zijn vrouw muntten ook uit in gastvrijheid, zoals de hoofdbestuursleden ervoeren als zij op Texel op bezoek kwamen. Op vallend was dat Mantje zich altijd vrij wist te maken als een besluit moest worden genomen, als een ruzie moest worden beslecht of als er iets anders te regelen viel bij de KNZHRM. Niet voor niets was hem in juni 1984 de „verguld-zilveren medail le" van de KNZHRM toegekend. „U had een goed gevoel voor verhoudin gen en situaties waarin mensen sa menwerken en in hun enthousiasme wel eens doordraven". Gmelich Meij ling had meerdere afscheidscadeau's meegebracht: Vier zilveren lepeltjes („Er wordt er meestal maar één ge geven, dus je moet het ver schoppen om er vier te krijgen"), een wan- dschild met het embleem van de KNZHRM, een KNZHRM-stropdas, het boek „De reddingboot" en een kostbaar horloge met inscriptie. sierde de uitnodigingskaart voor de afscheidsreceptie. 100% Oud-kustwachthoofd en lid van de plaatselijke commissie Jac. Postma betreurde duidelijk dat Mantje zijn functie had neergelegd. Ook hij wees op de bemiddelende en kalmerende activiteiten waarin Mantje sterk was. „Als ik eens een warmloper had, wist je me altijd tot rust te manen. Ik had je graag willen houden. Je hebt gezegd dat je stopt omdat je niet meer voor 100% functioneert. Oat vind ik niet zo'n goede reden. Zelf ben ik ook geen 100% meer, maar ik ga niet weg, hoor. Maarten, je wordt bedankt, ik zal je missen. De rest van mijn toespraak ik heb ik door- Maandagavond huldigde vakbond AbvaKabo liefst negen jubilarissen. De 80-jarige Cornelis Moens uit Den Burg bleek met 60 jaar lidmaatschap de „senior" van de jubilerende le den. Moens begon op zijn vijftiende jaar te werken, waarna hij zich aan sloot bij de vroegere Landarbei- dersbond. Nadat Moens jarenlang vaste knecht op Madura was geweest, werd hij los arbeider. „In die tijd was het ontzet tend belangrijk om lid van de bond te zijn. Vooral als je met ziekte te kam pen kreeg. De bond zorgde ervoor dat je goed werd ondersteund." Later trad hij als vogelwachter bij Natuur monumenten in dienst. Een baan waar hij met genoegen aan terug denkt. „Dat was schitterend werk. In die tijd begon ik echter last te krijgen

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2