w Koninginnemarkt 1990 Activiteiten op licht- ;hip door ecomare ezing over Georgiërs )udeschilder visserskoor iert vijf-jarig bestaan Bouw Schulpengat goed op schema N.H. Kampioenschap wielrennen Morele overwinning voor SV De Koog Crosskampioenschappen voor de zesde keer PvdA aardig voor KTF! Dorpentocht PvdA Dorpscommissie vergadert Geen verrassingen in zaalvoetbal Zaalvoetbalprogramma Autovernielers opgepakt Sollicitatie-cursus met week uitgesteld s< 191 ""dinsdag 6 MAART 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 loMare houdt tijdens de Noordzee- Inistersconferentie activiteiten voor [holen op het lichtschip „Borkum- dat in de haven van Schevenin- jn ligt- Daar is tevens een [ntoonstelling te zien van EcoMare het Wereld Natuur Fonds Duits- Ind, namens de Nederlandse. Duit en Deense Waddeneilanden. it en met donderdag 8 maart dient it voormalige lichtschip „Borkum- f" als expositieruimte in het kader m de Noordzeeministersconferentie. t schip is voor publiek gratis toe- ngkelijk. Voor een aantal scholen in ;n Haag vormt een bezoek aan het .hip de afsluiting van hun water- oject. Naast een rondleiding over >t schip krijgen de leerlingen ook in- jbrmatie over de voormalige functie ygn het schip en over zeevervuiling, liet als voorbeeld de vervuiling van I e zee met stookolie en de gevolgen I ervan voor de vogels. Donderdag I orden de educatieve activiteiten af- I jsloten met een presentatie van de 1 nderactiviteiten en een „Kinderpers- I jnferentie". Kinderen van de deelne- iende scholen kunnen dan - in ■aats van pers - vragen stellen aan II Noordzeemimsters van verschillen- I e Noordzeelanden. Aansluitend op I sze Kinderpersconferentie is de af- 1 uitende persconferentie van de ei- I ndgemeenten en het Wereld Natuur I jnds Duitsland, ledereen is welkom I j al deze activiteiten. Openingstijden I in het schip en tijden van de ver- I :hillende activiteiten zijn: Het lichtschip is geopend van 10.00 tot 19.00 uur voor alle belangstellen- in en ligt in Scheveningen aan de Iriaan Maaskade (aan het einde van boulevard). Op de volgende tijden art een educatief programma van ngeveer 5 kwartier: dinsdag 6 maart 10.00 uur en 13.00 uur; woens- ag 7 maart om 10.00 uur en 11.00 ur; donderdag 8 maart om 11.00 ur. De kinderpersconferentie is don- rdag 8 maart om 13.00 uur. onderdagavond, aanvang 20,00 uur, oudt W. Kalkman uit Den Helder ■nede-auteur van het boek: „Texel, ederlands laatste slagveld") in De indeboom een lezing over de pstand van de Georgiërs. De avond rordt georganiseerd door de Histori- che Vereniging en het Maritiem- en uttersmuseum, waar vanaf die dag en expositie over dit onderwerp is e bewonderen. De toegang is gratis oor leden van de Historische Vereni- ing, niet-leden betalen 72,50. et Visserskoor uit Oudeschild viert 7 maart haar vijf-jarig bestaan. Dit erste lustrum wordt in samenwer- ing met het Wieringer visserskoor de Bunzingers" feestelijk gevierd in orpshuis 't Skiltje. 1985 kwamen Peter Kok (de in- nddels overleden accordeonist/gar- alenvisser) en Alphons Boom op het dee de Texelse vissers samen te la in zingen. „We hadden het er sa- len al een paar keer over gehad," ertelt Alphons Boom. „Dat ging zo de trant van: zou het lukken als re wat jongens van de kotter pluk en en er een accordeonist tussen- etten?" jij die woorden bleef het niet. In laart 1985 werd tijdens een bonte vond van de Gemeenschap Oude- child een groep zingende vissers ge- oren. „Helemaal niet met de edoeling er gelijk een officieel koor an te maken," vertelt Alphons, maar door het enthousiasme van de angens en de reacties van het pu- liek hebben we besloten door te aan." i vijf jaar tijd groeide het visserskoor 'an 15 naar 40 personen. Iedere za- erdag wordt er in 't Skiltje een ge- ellig samenzijn georganiseerd, rvaarbij uitsluitend zeemnasliederen morden gezongen. „Het sociale leven 'an de zeeman is van dien aard, dat ten behoefte heeft om onder elkaar lezellig wat bij te praten en te zin- len," aldus Boom. let weekeinde van 17 maart is het Vieringer visserskoor „De Bunzin- lers" toevallig op Texel aan het pot erteren. „De betrekkingen met de Nieringer vissers zijn altijd heel goed leweest," meldt Alphons. „Ze komen iet als wij, wekelijks bij elkaar om te ingen. We voelen om die reden ver- vantschap met elkaar. Het idee om et vijf-jarig bestaan samen te vieren omt daar ook uit vandaan. Toen het lezamenlijk optreden in Oudeschild lekend werd, heeft de telefoon oodgloeiend gestaan. Er bestaat veel lelangstelling voor." Het koor betreurt de samenloop van imstandigheden rond de viering van Texel 575 jaar stad, waarvan verschil- ende festiviteiten ook op 17 maart ilaatsvinden. Toen het visserskoor iet dorpshuis in oktober 1989 voor 1e viering van het lustrum afhuurde, Was er van stadsfeesten echter nog 'niets bekend. De bouw van nieuwe Teso- dubbeldekker Schulpengat loopt goed. Volgens schema zijn inmiddels enige secties geplaatst. Op de bij gaande foto. gemaakt door Studio Frans Lossie in Heusden, is te zien hoever men is bij Verolme. Binnenkort wordt een proefopsteliing van het stuurhuis gemaakt. De Teso- kapiteins en eerste machinisten kun nen daarover dan hun mening geven. De machinisten krijgen bij Geveke, de leveranciers van de dieselmotoren, een speciale cursus. Het zal voor hen het Wielercomitee Texel en Wieler vereniging Texel organiseren zater dag 19 mei een grote wielerronde over Texel. Het gaat hier om het Open Noord-Hollands Kampioen schap voor niet licentie houdende re creanten. Deze klassieker (afstand 85 km) wordt over het gehele eiland verre den en komt door of gaat langs alle Texelse dorpen. Start en finish zijn in Den Burg (Emmalaan). Jaarlijks doen ongeveer 130 renners van 16 jaar en ouder aan de wedstrijd mee. De start: 13.45 uur. Inschrijving door overmaking van f 12,50, rekening nummer 3625206310, t.n.v. W.C. Texel, Polderweg 1, De Waal, De in schrijving staat open tot 5 mei. In lichtingen: D. Eelman, tel. (02220) 12851 (liefst na 18.00 uur). Tegen Vesda heeft De Koog zich, vooral in de eerste helft, weer eens van de beste kant laten zien. Met een democratisch gekozen elftal kon De Koog echter maar één maal profi leren van een veldoverwicht tijdens negentig minuten voetbal. Ondanks het gelijkspel bleek ook tij dens deze wedstrijd weer eens het gebrek aan kansen en, daarmee sa menhangend, kansenbenutters. Toch is een stijgende lijn zichtbaar in het spel van De Koog, dat zich voor hon derd procent inzette. De spelers lijken doordrongen te zijn van het feit dat nu de punten gepakt dienen te wor den. In de eerste helft leek De Koog sterker dan Vesdo maar reëele kan sen leverde het overwicht niet op. De Koog liet bij vlagen zien uitstekend te kunnen voetballen en onnodig onde rin te staan. Jan Plaatsman, stand-in voor Charles Ipenburg, liet als sluit post een goede indruk achter. Op het middenveld zwoegde John List als vanouds en leverde Hans Polderman een goede prestatie als rechtermid denvelder. Ook Cees van Beek leek door het omschakelen van 4-4-2 naar 4-3-3 beter te draaien. Over het alge meen werd het veld breder gehouden en vooral op rechts bleek veel ruimte te liggen waar achtereenvolgens Den nis Saai en Bernard Ipenburg gebruik van maakten. Toen na een kwartier in de tweede helft Vesdo via Reijne 1-0 maakte, gaf menigeen De Koog wei nig kans meer om gelijk te komen. Toch gebeurde dat, en verdiend, toen John List demonstratief voor het ge brek aan echte uitgespelde doelkan sen, via een vrije trap gelijk maakte. Hierop volgden nog wat „halve" kan sen voor én Vesdo én De Koog maar de stand bleef gelijk. Toch een wat katterig gevoel voor De Koog dat nu zeker meer aanspraak op een overwi ning had dan in de afgelopen weken. Met de inzet en het voetbal van vooral de eerste helft moet De Koog in de thuiswedstrijd tegen Watervo gels van volgende week de winst weer eens binnenhalen. even wennen zijn. In de Molengat staan Duitse MAK-motoren, terwijl in de Schulpengat gebruik zal worden gemaakt van Amerikaanse Cater pillars. Als het schip aan het eind van het jaar in de afbouwfase verkeerd, zul len de machinisten bij toerbeurt een week meelopen, om vast aan het schip te wennen. Wanneer de Schulpengat precies op Texel arriveert is nog niet bekend. ,,lk hoop dat we 'm met de kerstboom kunnen binnenhalen", aldus Tesodi- recteur Hoogerheide. In verband met de tocht Assen-Texel zijn de Open Texelse Crosskampioen schappen dit jaar een week opge schoven en worden ze nu gehouden op zondag 25 maart. De vorige edi ties vonden allen op zaterdag plaats, maar de Atletiek Vereniging Texel hoopt dat met de verschuiving naar de zondag de deelname bij de jeugd wat groter is, en bijvoorbeeld alle hardlopende voetballers van de partij zullen zijn. Als gebruikelijk is de kantine van Dennenoord het trefpunt en zijn de starts om 13.45 uur (jeugd t/m 12 jaar over 2.6 km, t/m 16 jaar 5.2 km) en 14.30 uur (dames 7.2 km, heren 10.8 km, recreanten 3.6 of 7.2 km). Nieuw is de instelling van een kam pioenschap dames veteranen (35 jaar en ouder). Hopelijk is het parcours door bos en duin voldoende vrij van omgevallen bomen om tijden verge lijkbaar met vorige jaren mogelijk te maken want voor verbeteringen van de parcoursrecords worden extra prij zen beschikbaar gesteld rranrwoonlet^khmj van dn «dakd* Kandidaat-raadslid voor Texels Belang M. D. Kuiper maakt in de vorige Texelse Courant bezwaar tegen deze advertentie: de PvdA mèg niet aardig zijn voor KTF, want anders denken de mensen dat KTF bij de PvdA hoort. Komische redenatie. We zijn gewoon aardig voor instellingen! En voor wat KTF betreft even het geheugen op frissen: Ongeveer anderhalf jaar gele den leek KTF geen investerings subsidie voor instrumenten te krijgen. Ze hadden hun aanvraag namelijk niet uitgesplitst in uniformen (onder houd) en instrumenten (vervanging). Het college van B en W wilde niet in uniformen investeren. Voorzitter Hui- zinga belde me om te proberen er wat aan te doen. Na overleg met de penningmeester en opnieuw de voor zitter heb ik me er intensief mee be moeid, en het college heeft alsnog besloten de subsidie-aanvraag te ho noreren. Dus: PvdA aardig voor KTF. En: aardig voor de kinderopvang, èn voor de gymzaal in Skil, èn voor de bibliotheek, èn voor de muziekschool (in december geen kans meer op her- bezettingsgeld, in de welzijnscommis- sie een sfeertje van: jammer, maar eigen schuld, wethouder Zegers fel tegen verder uitstel om ze nog een kans te geven, met steun van Peter Bakker dat vurig bepleit, de muziek school -over tijd- alsnog een accepta bel project ingediend en gelukkig nog ƒ35.000,— gekregen). We kunnen dat natuurlijk niet alleen. En we doen dat ook niet omdat het PvdA- instellingen zijn. We doen dat, omdat we deze instellingen van algemeen Texels belang vinden. Daar kan M. D. Kuiper toch niets tegen hebben? P.v.d.A.-raadslid G. v.d. Kooi Rozendijk 19 De PvdA maakt in verband met de gemeenteraadsverkiezingen binnen kort per bus propagandatochten door de dorpen. De PvdA wil door middel van deze tochten de afstand kiezer-gekozene verkleinen. Be langstellenden kunnen met raadsle den en kandidaatsraadsleden van gedachten wisselen over dorpse aangelegenheden en knelpunten. Za terdag 10 maart worden De Waal. De Koog, Eierland en De Cocksdorp aangedaan. Op 17 maart bezoekt de PvdA Den Hoorn, 't Horntje, Oude schild, Oosterend en Oost. Dorpentocht 10 maart: De Waal: 10.00 - 10.45 uur De Koog: 11.00 - 11.45 uur Eierland: 12.00 - 12.45 uur De Cocksdorp en vuurtorengebied: 14.00 - 16.00 Dorpentocht 17 maart: Den Hoorn: 10.00 - 10.45 uur 't Horntje: 11.00 - 11.30 uur Oudeschild: 11.45 - 13.00 uur Oosterend en Oost: 14.15 - 16.00 uur De dorpscommissie van Den Hoorn vergadert op woensdag 14 maart om 20.00 uur in De Waldhoorn. Naast de gebruikelijke agendapunten wordt er een bestuursverkiezing gehouden. Af tredend en niet-herkiesbaar zijn Siet- se Broersma, Eugenie van der Wel en Piet de Wit. Het bestuur is nog op zoek naar nieuwe kandidaten. Na de pauze wordt door dijkgraaf J.S. Dijt een inleiding gehouden. In de kwartfinale om de Texelse zaal voetbalbeker, waren geen verrassin gen te melden. Alle favorieten wisten hun wedstrijd te winnen, zo dat voor de halve finale zich twee eerste klasse en zes hoofdklasse teams hebben geplaatst. Casino 3 versloeg Klif 4 met 3-1, ter wijl Klif 3 duidelijk z'n meerdere moest erkennen tegen de leider van de hoofdklasse Casino 1. Het treffen tussen de hoofdklasseteams Jelle- boog en De Koog eindigde in een rui me overwinning van Jelleboog met 8-3. De Krim had nogal wat moeite met Albert Heijn, maar won uiteinde lijk toch met 3-1. Texel BV 2 versloeg Attent met 10-2 terwijl Nioz de winst Woensdag 7 maart: 16.45 u. Texel 5-Casino 5 (j) 17.15 u. De Koog 2-Texel 7 (j) 17.55 u. Texel 2-Casino 4 (j) 18 35 u. Casino 2-De Koog (d) 19.25 u. De Krim-Casino 1 (d) 20.15 u. Klif 4-Texel 3 21.10 u. De Muy-Attent 22.00 u. De Koog 3-Casino 5 Zaaldienst: Casino Donderdag 8 maart: 17.15 u. De Koog-Oosterend (j) 17.55 u. ZDjH 3-Texel 6 18.45 u. Rab 2-Jelleboog 4 19.35 u. Jelleboog 3-Texel 2 20.25 u. Texel BV 3-Albert Heijn 21.15 u. Gempo-De Koog 4 22.05 u. Oosterend-Texel 4 Zaaldienst: Texel BV Vrijdag 9 mart: 17.00 u. Texel 3-Oosterend 1 (j) 17.45 u. Texel BV 4-Mantje 3 18.35 u. Klif 2-Jelleboog 2 19.25 u. Texel-De Krim 2 20.15 u. De Krim-Gamma 3 21.05 u. Jelleboog-Klif 21.55 u. Texel BV 2-Casino 1 22.45 u. Gamma 2-Mantje Zaaldienst: ZDH Maandag 12 maart: 17.00 u. Texel 7-Texel 5 (j) 17.30 u Casino 3-Texel 4 (j) 18.15 u. De Krim-Texel 2 (j) Zaaldienst: Casino Bekeruitslagen zaalvoetbal: Klif 4-Casino 3 1-3; Klif 3-Casino 3-11; Klif 2-Casino 4 7-2; Krim-Albert Heyn 3-1; Jelleboog-De Koog 8-3; Texel BV 2-Attent 10-2; Casino 2-Gamma 2 1-3; Nioz-Mantje 3-7; Eerste klasse; Jelleboog 2-Texel BV 3 3-2; Casino 4-Casino 3 5-6, De Koog 2-Texel 3-4; Nioz-Mantje 2 3-1; Albert Heyn-Klif 3 3-1; Tweede klasse: Texel 3-Attent 3-7; De Muy-De Koog 2-0; Vierde klasse Oosterend 3-Jelleboog 4 8-3; Dames: De Krim-Casino 2 6-3; Junioren 1: Casino 2-Texel 3-0; Gamma 2-Texel BV 4-2; Gamma-Casino 6-4, Junioren 2: Texel 4-Oosterend 4-5, Oosterend 2-Casino 4 4-2; De Koog-Texel 2 2-1, Junio ren 3: Texel 7-De Koog 2 1-7; Texel 8-Texel 6 5-0. Vrijdag 9 maart: 17.00 u. Texel 3-Oosterend 1 (j) 17.45 u. Texel BV 4-Mantje 3 18.35 u. Klif 2-Jelleboog 2 19.25 u. Texel-De Krim 2 20.15 u. De Krim-Gamma 3 21.05 u. Jelleboog-Klif 21.55 u. Texel BV 2-Casino 1 22.45 u. Gamma 2-Mantje Zaaldienst: ZDH Maandag 12 maart: 17.00 u. Texel 7-Texel 5 (j) 17.30 u. Casino 3-Texel 4 (j) 18.15 u. De Krim-Texel 2 (j) Zaaldienst: Casino met 7-3 aan Mantje moest laten. De koploper in de eerste klasse Klif 2 wist zich ten koste van Casino 4 eveneens te plaatsen. De wedstrijd tussen de reserveteams van Gamma en Casino eindigde tenslotte in een 3-0 overwinning voor Gamma 2. De halve finales worden gespeeld op vrijdag 27 april 1990. In de eerste klasse blijft het gaan tussen Texel 1 en Klif 2. Terwijl Klif 2 niet in het veld kwam won Texel met 4-3 van De Koog 2. Casino 3 rukt op naar een derde plaats door met 6-5 Casi no 4 te verslaan. Nioz wist na drie nederlagen op rij de draad weer op te pakken en Mantje 2 met 3-1 te verslaan. In de tweede klasse rukt de Muij op naar de suptop van de twee de klasse. Dit keer versloeg de Muij, De Koog 3 met 2-0. De andere wed strijd in de tweede klasse ging niet door daar zowel Jelleboog 3 als Mantje 3 niet kwamen opdagen. In de Junioren 2 klasse leed Texel 4 z'n eerste nederlaag. Oosterend versloeg Texel 4 met 5-4 het tweede Ooster end team behaalde z'n eerste over winning door met 4-2 Casino 4 te verslaan. In de Junioren 1 klasse be haalde Gamma 2 het derde periode kampioenschap door Texel BV met 4-2 te verslaan. Komende vrijdag staan er weer enkele belangrijke wedstrijden op het programma: In de eerste klasse ontmoeten Texel en De Krim 2 elkaar. In de hoofdklas se, speelt Texel BV 2 tegen Casino 1 terwijl Gamma 2 speelt tegen Mantje. De politie heeft vrijdag een 21- en 20-jarige inwoner van Den Helder aangehouden. Zij werden betrapt op het vernielen van en stelen uit enke le auto's op het Tesoterrein aan 't Horntje. Het tweetal wachtte na een avondje stappen op de eerste boot. Om de tijd te doden werd de portierruit van een Fiat ingeslagen en werden cas settebandjes en een aansteker gesto len. Ze hebben ook geprobeerd de wagen te starten, maar dit lukte niet. De achterruit van een Renault werd vernield, waarna enige telefoon- aansluitingsapparatuur uit de auto werd ontvreemd. De nachtwaker van Teso kreeg hen in de gaten en waarschuwde de politie. Na een verhoor en het opmaken van het proces verbaal werden de jon gens op de boot gezet Er zijn nog plaatsen vrij voor deelne mers aan de korte cursus solliciteren. Om eventuele gegadigden nog een kans te geven is besloten nog een weekje te wachten met de start van deze cursus. De eerste les is nu aan staande donderdag in d'Ouwe ULO, aanvang 20.00 uur. Aanmelding is mogelijk bij Siem Zijm, tel. 11741. Het comité Koninginnemarkt verzoekt verenigingen of organisaties die ook dit jaar weer wensen deel te nemen aan de Koninginnnemarkt op 30 april 1990, onderstaand strookje (voor 1 april) volledig ingevuld op te sturen aan het onderstaande adres. Graag het aantal plaatsen of marktkramen met uw voorkeursplaats mededelen. Daarnaast verzoeken wij de huur (725,— per plaats of kraam) uiterlijk per 1 april over te maken op bankre kening 3625.60.781 van de RABO- bank t.n.v. Koninginnemarkt. Het giro nummer van de bank is 87548. Evenals vorige jaren geldt: Wie het eerst betaalt, het eerst maalt. Daarbij heeft men eerst recht op een markt plaats na ontvangst van de over schrijving. Comité Koninginnemarkt p/a Bernhardlaan 3 1791 XA Den Burg Telefoon 13498 Aanmeldingsstrook koninginnemarkt 1990 Naam vereniging: Adres: Telefoon: Postcode, Plaats: Contactpersoon vereniging: Benodigdheden: Doorhalen wat niet van toepassing is) Stroom? JA/NEE voor: Water? JA/NEE voor: Welke activiteiten wil uw vereniging op de markt ontwikkelen? (blokletters) Aantal kramen: Voorkeursplaats:

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5