Nieuws uit Assen op 'n papier aan het raam Het „persbureau" van Bram van der Meulen: t Amateurtje verruilt de klucht voor de ernst Extra banen voor vrouwen bij het arbeidsbureau J|NSDAG 6 MAART 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 po t ipl Ik ir i' Berichten van „de jongens" uit As sen kon je te neten komen in de Weverstraat. Voor de ramen van het woonhuis van de heer A. IBram) van der Meulen hingen regelmatig hand geschreven mededelingen, zodat het thuisfront volkomen op de hoogte werd gehouden. Van der Meulen was de enige die telefonisch contact mocht onderhouden met „Assen". Deze Van der Meulen, vertegenwoor diger van Keijser Co, was al spoe dig nadat de eerste en tweede groep Texelse mannen in november 1944 van het eiland waren vertrokken, be trokken bij de tot stand brenging van een informatielijn Texel-Assen. In een door hemzelf opgetekend verslag in zake de deportatie schrijft Van der Meulen dat hij samen met de heer A, Eelman van het postkantoor het ini tiatief hiertoe nam. Zij riepen de hulp in van de directeuren van postkanto ren in Harlingen, Leeuwarden en As sen. In deze laatste plaats werden tevens particulieren ingeschakeld. „In Leeuwarden heeft ook een mevrouw Jorna zich zeer verdienstelijk ge maakt, door haar onvermoeide pogen contact met de jongens te maken, ondanks de storm en sneeuwbuien", schrijft Van der Meulen. Hij brengt hulde aan het personeel van de genoemde postkantoren en dat in Den Burg. „Hen was niets te veel om telefonische inlichtingen te verstrekken." Comité Van der Meulen nam ook plaats in een comité dat werd opgericht om de belangen van de tewerkgestelde mannen zoveel mogelijk te kunnen behartigen. Hij werd daartoe ontbo den bij de burgemeester op het raad huis. Na een lange bespreking werd het uitvoerend comité samengesteld uit de heren W.N. Kelder, G.J.B. Mul der en A. v.d.Meulen, waarvan de laatste als penningmeester fungeerde. Van der Meulen zou tevens de tele foonberichten coördineren, alsmede zorgdragen voor de expeditie van post en pakketten. Buiten de burge meester om werd een subcomité ge vormd om eventueel behulpzaam te zijn, omdat men niet wist hoe lang een en ander zou kunnen duren. Allereerst werd afgesproken een ver- voersmogelijkheid voor een rechtstreekse post- en pakkettenver- binding met Assen te organiseren. Een bespreking met de autoriteiten had een gunstig resultaat. Jaap Schoorl werd met het bekende resultaat benaderd. De belanghebben den droegen spontaan bij in de on kosten. Na Schoorls eerste reis op 23 november, werd een tweede transport samengesteld dat op 1 de cember per Teso naar Harlingen werd vervoerd. Van daaruit zorgde het Ro de Kruis voor verder transport. We gens gebrek aan vervoersmiddelen ging deze zending in gedeelten, zodat veel vertraging ontstond. Toen op Sinterklaasavond de Duitsers met een grote razzia circa 130 „staatsgevaarlijker!" hadden opge pakt, kwam het comité wederom in actie. Bram van der Meulen in zijn verslag: „Na een vergeefse poging om verschillende mensen vrij te krij gen, vertrok deze groep op 7 decem ber 1944 's morgens om zeven uur lopend naar Oudeschild. Te Oude- schild gelukte het om voor 32 men sen uitstel te krijgen, in verband met hun gezondheid en leeftijd." Van der Meulen roemt zijn mede- comitélid Kelder, ambtenaar van de gemeentesecretarie. „De heer Kelder ging naar Assen om enige sociale re- /lX irt -J-L- yCZ." c yO. Sr ZZ-- X- c A-' yU-y.-fZyy c y M -J '*yrr:- l/jsiyrrw A- j cjU. -/ yU Ju iai. Ui-C-:. C - CtrP-i- /z.- yj.*. f (y, .ft-, /c, i .Ct, </y,- 1 «*- c ■^.Z/ L r /«y J lA Z- i - A -/../«■ j. L4-<scty v Voorbeeld van een raambiljet met handgeschreven mededelingen over ,,de jongens" in Assen. gelingen en verdere verzorging van de jongens te bepleiten en tevens stappen te ondernemen voor hen die moeilijk konden worden gemist. Voor al de boeren waren zeer gedupeerd. Hulde aan de heer Kelder voor het geen hij daar in samenwerking met de heren Scharp, van der Kolk en Ben Mulder tot stand heeft ge bracht." Misbruik Er werd begrijpelijk zeer vaak getele foneerd tussen Assen en Texel. De Duitsers vonden dat er sprake was van misbruik en stelden een verbod in. Alleen Van der Meulen mocht, na veel moeite, als enige van de tele foon gebruik maken. Zodoende werd afgesproken dat alle mededelingen die aan het comité in Assen moesten worden doorgegeven en dat Van der Meulen elke avond tussen zes en ze ven uur zou bellen. Het gebouw Port Natal gaf echter geen toestemming om te bellen. Geen nood, de in As sen aanwezige Van der Kolk en Mul der kregen de gelegenheid om ten huize van dokter H. Kroeze de tele foonberichten van Texel op te van gen. Het huis van Van der Meulen werd gepromoveerd tot „persbureau" en telefoon- en berichtendienst. Van der Meulen schrijft dat hij zodoende „het genoegen mocht smaken iedere avond vóór acht uur veel damesbe zoek te ontvangen om de laatste be richten uit het verbanningsoord te vernemen" Hij zorgde ervoor dat het middelste raam steeds werd ververst met aanplakbiljetten met het laatste nieuws. Voorts had hij de regeling van de pakkettendienst. Smeekbeden „Ook dit was vaak een bron van smeekbeden om de pakketten iets zwaarder te mogen maken dat was toegestaan", aldus Van der Meulen. Er moest echter een norm worden gesteld aangezien het éénmaal voor gekomen was dat een aanhanger we gens te zware belasting defect raakte, wat op een afstand van 170 kilometer (Texel-Assen) niet minder dan rampzalig was. Van der Meulen: „De dames waren matadoren in het bedelen om iets zwaardere pakken en ik werd wel eens zenuwachtig van al dat knipogen." Voor zieken en voor hen die heel no dig kleren moesten hebben, werd een uitzondering gemaakt. Het comité maakte zich hard voor een wekelijkse postverbinding. Met het postkantoor in Den Burg was overeengekomen de postroute als volgt vast te stellen: eerst naar Den Helder, dan met de bus van de mari newerf naar Den Oever, vandaar per dijkwacht naar Kornwerderzand, van daar naar Harlingen en dan verder per spoor naar Assen. Dijkwachters namen de post dus mee over de Af sluitdijk. Klachten „Deze verbinding was echter niet ideaal, omdat door omstandigheden de post niet altijd mee kon komen. Gevolg was dat telkens post bleef liggen en er kwamen reeds klachten uit Assen en Vries, waar of de post toch bleef. Want post betekende voor die jongens méér dan een briefje van honderd." Besprekingen met de autoriteiten werden gevoerd om een andere oplossing te bewerkstelligen. Het mooist zou een rechtstreekse koerier- dienst van Assen naar Texel en om gekeerd zijn. In eerste instantie lukte dat niet. Wél kreeg de heer Scharp vergunning om de post per fiets uit Harlingen op te halen. Op 29 januari kwam de toestemming voor een rechtstreekse verbinding Texel-Assen v.v. Als koeriers werden aangewezen de „Assenaren" Van der Kolk, Scharp en Mulder Die smaakten dus het ge noegen af en toe thuis te komen! Tandem Het waren echter geen pleziertocht jes. Voor één man waren zulke toch ten eigenlijk niet te volbrengen. De oplossing kwam in de vorm van een tandem, beschikbaar gesteld door Fup Zegel en Jan Maat. Met Pinksteren was iedereen weer terug op Texel. De laatste groep zat op een gegeven moment in Harlin gen. Groot was de vreugde toen Van der Meulen hun namen aanplakte. Terstond werden plannen beraamd om hen vóór de pinksterdagen thuis te krijgen. Teso had geen schip vrij, maar het lukte met twee beschikbaar gestelde blazers. Op het laatste mo ment kwam Teso-directeur Van der Vlies echter opdraven met het be richt dat alsnog van de „Voorwaarts" gebruik kon worden gemaakt. Met vele bedankjes besluit Van der Meulen zijn verslag. Het laatste dan kwoord is gericht aan de Assenaren. Dank aan de burgers van Assen waar zovelen een tweede huis von den en waar zelfs verschillende jon gens een stevige kennismaking met het vrouwelijk schoon hebben opge daan. Wij wachten met spanning op de bruiloft." De woning van Van der Meulen aan de Weverstraat. ïoneelvereniging 't Amateurtje heeft er met het stuk „Soms is het te at" bewust voor gekozen eens iets inders te brengen dan de gebruikelij- Je klucht. De vereniging voerde voor en zeer goed gevulde zaal een he- lendaags stuk met een lach en een raan ten tonele, zoals de vooraan- ondiging al luidde. Daarmee bleek tiets te veel gezegd. Het toneelstuk, leschreven door J. Hemmink-Kamp, «vatte beide elementen. Hoewel et spel hier en daar wat meer sub- iliteit had kunnen gebruiken, hield let de aandacht van het publiek van et begin tot het eind gevangen. lia Kleinveld speelde Susan van Laar, en vrouw die door haar man en kin leren wordt beschouwd als een stuk en het meubilair. Haar zorgen voor iet gezin worden als vanzelfsprekend leschouwd. Susan heeft naast haar uishoudelijke beslommeringen, in al- b stilte kans gezien boeken te schrij- 'en. Op een dag ontvangt zij een jrief, waarin staat dat haar roem de- |initief is en dat zij zich als een ver- logende vrouw kan beschouwen. Is zij dit heuglijke feit aan haar ge zin wil mededelen, blijkt er niemand ok zelfs maar tijd te hebben om jven naar haar te luisteren, lia Kleinveld stond in de rol van Su- :an voor de zware taak wanhoop, lenzaamheid en vechtlust uit te beel- len. Zij deed dit op een zeer accep- abele, onderkoelde manier, waarin 'ooral de eenzaamheid goed uit de 'erf kwam Aannemelijk ook was zij n haar uiteindelijke weigering alles in jet huis zelf te doen. Aleen de kof- leschenkerij zat was dwars. Haar weigering om koffie in te schenken vas in het begin voor het publiek re ien om te lachen, en riep in het weede bedrijf medevoelen op. De rerbazing rond de weigering ■offie te schenken speelde in het lerde bedrijf echter nog. Iets wat on natuurlijk overkwam, tèmeer daar het hele stuk op het laatst van koffiedrin ken aan elkaar leek te hangen. Ook al is iets symbolisch bedoeld, als het te vaak wordt herhaald, boet het aan kracht in, waardoor het zelfs irritant kan worden. Regisseuse Tjitske Lui ken, die de regie verder beslist niet onverdienstelijk heeft gevoerd, had hier wellicht een stokje voor kunnen steken. Zwijggeld Dirk Roeper speelde Frans Van Laar, de echtgenoot van Ria Kleinveld. Roeper zette een zeer aannemelijke schuinsmarcheerder neer, die zijn kin deren zwijggeld betaalt om zijn esca pades geheim te houden. Roeper speelde zijn rol overtuigend. Ten op zichte van zijn vrouw was hij beurte lings bevelend, onverschillig en niets (ont)ziend. Marjan Heerschap was te zien als dochter Yvonne. Zij speelde een pri ma rol, die aan uitstraling niets te wensen over liet. Lui, uitsluitend le vend voor zichzelf, wist zij niettemin het publiek met haar levenslust (voor feestjes en dergelijke) in haar ban te krijgen. Ab-Jan Witte viel te bewon deren als zoonlief Edwin, ook liever lui dan moe. Hij maakte met deze rol een aardig debuut, waarbij hij gelijk bij opkomst de lachers door zijn „langharige" uitmonstering al op zijn hand kreeg. Witte leek van zenuwen geen last te hebben en wist, ook dankzij een goede timing, de lachers te behouden. Thea Hin en Jo Zoetelief traden op als de ouders van Ria Kleinveld. Rol len die duidelijk de sympathie van het publiek hadden. Terecht, want beiden zetten een niet onderdienste- lijk stuk toneel neer. Het tweetal had weinig woorden nodig om hun mis noegen tegen schoonzoon Dirk Roe per kenbaar te maken. Jo Roeper maakte vooral indruk tijdens een woedeaanval. Zo sterk, dat het pu bliek even vreesde dat hij met zijn A IBramvan der Meulen. stok de schoonzoon werkelijk te lijf wilde. Bliksem Annie Hin en Henk Tjepkema vertolk ten de rollen van de ouders van Dirk Roeper. Tjepkema slaagde er goed in een vader neer te zetten, die met le de ogen toeziet zijn zoon de zaak langzaam maar zeker naar de bliksem helpt. Tjepkema deed het vooral goed in de scène waarin hij het roer weer van zijn zoon overneemt. Hij wist doortastendheid te mengen met afkeer. Annie Hin maakte haar debuut als een moeder die tussen haar man en zoon probeert te schipperen. Zij deed dit niet onverdienstelijk, haar rol was echter niet groot genoeg om werke lijk een oordeel te kunnen geven. Jos Witte speelde Bas, vriend van de zoon des huizes. De rol van Jos Wit te diende een schril contrast te vor men met de rol van Ab-Jan Witte. Jos Witte slaagde hierin, hij zette een hardwerkende, begrijpende jongen neer. Corine Plaatsman vervulde als Bella (de vriendin van Dirk Roeper) een korte maar krachtige rol. Zij spreidde in woord en gebaar de juiste dosis „dellerigheid" ten tonele, waarmee ze Dirk Roeper volledig naar haar hand wist te zetten. Dien Plaatsman was souffleuse, Ank Plaatsman en Regina Luiken waren verantwoordelijk voor de grime en de techniek was in handen van Bert Key se r. Ria Kleinveld (r) met haar toneeloudersThea Hin en Jo Zoetelief Voor deze banenpresentatie zijn alle werkgevers in Noordholland benaderd om speciaal vacatures voor vrouwen te melden. De uit verschillende re gio's afkomstige vacatures zijn in Alkmaar verzameld, vermenigvuldigd en verspreid naar elf arbeidsbureaus in Noordholland, waaronder Alkmaar, Schagen, Wieringerwerf, Den Helder en Den Burg. De Job Centra bieden 8 maart een uitgebreid overzicht van vacatures in tal van branches; zoals b.v. admi nistratief, commercieel, verzorgend, technisch en horeca. Mevr. Koorn is coördinatrice van dit project dat een initiatief is van de emancipatiecom missie. „Opvallend is dat er relatief veel vacatures voor technische be roepen zijn ingediend. Kennelijk zijn werkgevers ervan doordrongen, dat de „traditionele" beroepsbevolking te rugloopt en dat vrouwen prima krachten zijn. Daarnaast zijn er een flink aantal vacatures in de sector bejaarden- en verzorgingstehuizen, is er veel vraag naar (leerling-) bejaarden- en ziekenverzorgsters. De horecabranche aan de kust vraagt voor het komende seizoen dames voor de bediening, schoonmaak- en keukenwerkzamheden. Een aantal in stellingen en bedrijven hebben meer dere vacatures ingediend; zij verwachten via de vacaturepresenta tie snel in contact te komen met ge motiveerde en vakkundige vrouwen. Deze dag is voor (herintredende) vrouwen de gelegenheid zich te oriënteren op de arbeidsmarkt of wel licht direct de ideale full- of part-time baan uit te zoeken. Daarnaast kun nen zij terecht in het informatiecen trum waar deskundige consulenten aanwezig zijn om alle vragen op het gebied van de arbeidsmarkt en (bij)scholing te beantwoorden. Ik wil daarom vrouwen die (weer) aan het arbeidsproces willen deelnemen, oproepen om op 8 maart naar het ar beidsbureau in hun omgeving te ko men", aldus mevr. Koorn. Op 8 maart. Internationale vrouwen dag, organiseren de arbeidsbureaus een intergewestelijke banenpresenta tie voor vrouwen. Dit is een geza menlijk project van vijf GAB's in Noordholland, waarbij werkgevers benaderd zijn om vacatures voor vrouwen in te dienen. Vrouwen die (weer) aan het arbeidsproces willen deelnemen, worden uitgenodigd de ze dag naar de Job Centra van de arbeidsbureaus te komen. Hun komst zal zeker de moeite waard zijn; er zijn maar liefst 400 extra va catures gemeld.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7