Groen c2warts<Jexels in het hart-, inister beslist: komende :omer suppletie op Texel Stadsfeesten ingeluid op herdenkings-bijeenkomst 'er fax bekend gemaakt pperploeg De Koog nt op Anneliese Texel, van harte gefeliciteerd! Stem dus VVD lijst 4 Geen politiek Fietsend meisje gewond Het is gelukt: binnenkort komt er een aanbesteding voor zandsuppletie die nog dit jaar wordt aangebracht. Wij, als VVD, zijn er trots op dat we via onze politieke kanalen, onze steen hebben mogen bijdragen in de totstand koming van deze positieve beslissing van de minister. Stem dus 21 maart a.s. op een partij die op momenten dat het echt nodig is haar stem laat doorklinken over de grenzen van onze gemeente heen. bGERlCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.464 DINSDAG 13 MAART 1990 or advertenties, abonnementen, etc. eveld De Rooy B.V. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 «dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2220-12741 .,t»n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. a de Graaff, Pater Wittepleih 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742, N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Los ƒ1,10 Momenteel wordt door de directie Noordholland van Rijkswa- rstaat met spoed een zandsuppletie voorbereid voor het strand ir hoogte van Eierland. De aanbesteding gebeurt in de eerste jielft van mei. In het begin van de zomer kan de uitvoering be- linnen". Dit schrijft minister Hanja Maij-Weggen in een faxbe- cht aan burgemeester en wethouders van gemeente Texel, lurgemeester Schipper heeft te kennen gegeven dat hij hoopt at spoedig wordt besloten tot een suppletie bij De Koog, waar e situatie ook nijpend is. |)e Vereniging van Strandexploitan- i Texel en afdeling Texel van de VD hebben een afschrift van de van de minister gekregen. Zij liadden beiden de minister schrifte- op de hoogte gebracht van de ióestand van de duinen op het iiland. Bok via andere kanalen, zowel poli tieke als particuliere, is aangedron gen op maatregelen voor Bescherming. [exel vraagt al meer dan een jaar om jen zandsuppletie voor het strand ter loogte van Eierland. Vlak voor haar Ifscheid beloofde minister Smit-Kroes Joe dat er in 1990 iets zou worden ledaan. Ze stelde echter niet het be- lodigde geld beschikbaar, zodat deze Toezegging weinig waarde had. opvolgster, Hanja Maij-Weggen, de beslissing aanvankelijk uit mei, dan wordt de kustnota be- Onder druk van de Tweede beloofde ze te zoeken naar fi nanciële middelen in haar begroting en gaf ze Rijkswaterstaat de op dracht de plannen voor Texel besteksklaar te maken. Bij eerdere suppleties is steeds zand uit de Waddenzee gehaald. Dit vol doet niet, om verschillende redenen: het Waddenzeezand is lichter van structuur en spoelt snel weer weg; daarnaast ontstaan nieuwe, afslijpen de stromingen door de geulen die zijn gegraven voor de zandwinning. Voor een nieuwe suppletie zou het zand dus verder weg moeten komen, uit de Noordzee. Dit betekent meer ver voer, dus hogere kosten. Rijkswa terstaat kwam globaal op totaal 18 miljoen gulden. Stormseizoen Het stormseizoen deed ondertussen zijn intrede op onzachte wijze. In ja nuari viel de schade nog mee, on danks zeer harde wind. In februari was het echter raak en de situatie op Texel werd kritiek. In het noorden i wipperploeg uit De Koog heeft fan de stranding van de Anneliese lankbaar gebruik gemaakt. Voor het ferst in tenminste 28 jaar tijd kon i ploeg op een echt schip oefenen, len eerder verzoek in die richting werd door Rijkswaterstaat afgewe- ien, omdat het schip, onder de k/rakkenwet vallende, niet betreden jiocht worden. Zondagmorgen Jcheen dit beletsel niet meer van Repassing. De wipperploeg toog er i alle vroegte met negen man sterk af. Nadat de wipperploegleden Hans lakker en Dirk-Jan Kooiman, verge- jeld door hond Jolle, zich op het Schip hadden geinstalleerd, werd van- at de duinen een lijn over de Annelie- geschoten. Bakker en Kooiman jrokken vanaf het schip de lijn naar i toe, waarna vanaf de kant het Ivipperblok aan de lijn werd be- festigd (het touw om de wipper- heen en weer te trekken zat il aan vast). werden natuurgebieden als de Man denvallei ernstig bedreigd. Ook de zuidelijker gelegen camping Ko- gerstrand loopt gevaar. Langer uitstel len van een beslissing leek onverantwoord. Dat deed de minister dan ook niet. Ze loofde dertig miljoen gulden uit voor herstelwerkzaamhe den langs de hele Nederlandse kust. Vrijdag maakte ze bekend dat Texel nog deze zomer op een suppletie kan rekenen. Of het geld ervoor uit de beloofde dertig miljoen komt of apart daarvan is begroot is niet duidelijk. De hoofddirectie van Rijkswaterstaat kon daar nog geen antwoord op ge ven. Marianne Nijssen van de afde ling voorlichting: „Wij hebben het ook net te horen gekregen. Tegen het eind van de week hopen we meer te weten over het tijdsbestek en de fi nanciële kant van de zaak". Structureel Zoals gezegd wordt in mei de nota „Kustverdediging na 1990" in het ka binet aan de orde gesteld. Men wil een beslissing nemen over structurele aanpak van de kustverdediging in de toekomst. De minister schrijft hier over: „In haar brief deelde mijn voor gangster u mee dat een suppletie ook kan dienen om tijd te winnen voor een gedegen studie naar de vraag of het zinvol is op langere ter mijn over te gaan tot de aanleg van harde verdedigingswerken, zoals een zeewaartse dam. Naar mijn mening geeft de ervaring van de nu ten ein de lopende winter des te meer reden deze studie met kracht aan te pakken". Zonder problemen verlieten Dirk-Jan Kooiman en hond Jolle via de „broek" de Anneliese. De zogenaamd zwaar gewonde Hans Bakker verliet als laatste het zinkende schip. De oefening werd bijgewoond door de directeur van de KNZHRM, S. Wiebenga. Piet Liefhebber, die een film over de reddingsmaatschappij aan het maken is, legde de hele oefe ning op film vast. Commandant Theo Kooiman is over de actie zeer te spreken. „Het is heel nuttig geweest. We hebben het nieu we materiaal ook gelijk kunnen testen. Tot voor kort wipperden we met behulp van hele dikke trossen, nu lopen de katrollen over een nylon koord. De wipperlijn zelf is nu ook van nylon, het loopt allemaal heerlijk soepel. Niettemin moest er, ondanks de nieuwe motor die de trommel met het touw aandrijft, toch weer hand kracht aan te pas komen. De mannen trokken het touw namelijk dwars doormidden. Maar dat ze een handje met kracht hebben, was al bekend." Met het oog op de naderende verkiezingen heeft de redactie besloten na vandaag tot en met woensdag 21 maart even geen ingezonden of redactio nele stukken te plaatsen die gaan over politieke partijen op Texel. Dit om te voorkomen dat er scheve gezichten ont staan, omdat aan de één meer aandacht zou worden ge schonken dan aan de ander. Een 16-jarig meisje werd aan een knie gewond toen zij gisteren op het kruispunt Hollewal- Gasthuisstraat in Den Burg ver zuimde om voorrang te geven aan een bestelauto. Bij de aanrij ding werd de fiets beschadigd. Moeite r rrlpperploeg van De Koog haalt tijdens de oefening de laatste man van de Anneliese af. v<°: Bert Koning) Na de openingsspeech speelde Musi- ca Texla, onder leiding van Bernard Teilegen, onder meer de Brandenburg Simfonia. Vervolgens vond de uitgifte plaats van het boek „Veldnamen van Texel", geschreven door J.P.G. Schraag. Dijk graaf J.S. Dijt kreeg van Schraag het eerste exemplaar overhandigd. Hij omschreef het boek als een produkt van een uit de hand gelopen hobby. Burgemeester Schipper en Aris van Zeijlen, ieder gewapend met het document waaraan Texel haar stadsrechten ontleent. Een herdenkingsbijeenkomst in de Hervormde kerk luidde zaterdagmid dag de viering van Texel 575 jaar stad officieel in. De twee uur duren de plechtigheid droeg een stijlvol ka rakter en werd muzikaal omlijst door optredens van verschillende koren en het orkest Musica Texla. Wethouder Zegers vertelde in zijn ope ningstoespraak dat 575 jaar stads rechten een terechte aanleiding zijn om feest te vieren. „Meerdere van ons zullen zich nog wel de grootse feestelijkheden herinneren van 26 jaar geleden. Ik heb echter geen idee of er in het jaar 1414 ook feest ge vierd is. Dat heb ik uit de geschiede nisboeken niet kunnen lezen." Zegers vertelde dat hij, toen hij een jaar geleden gevraagdwerd voorzitter te worden van een werkgroep tot viering van de stadsfeesten, zich had voorgenomen een sobere maar stijl volle herdenking te organiseren. „Het hele feest te laten bestaan uit een bijeenkomst zoals deze. Maar de le den van de wergroep, en later ook de leden van de gemeenteraad, maakten mij al snel duidelijk dat ze geen so ber, maar een echt feest wilden. Dat gaf consequenties. Er moest veel meer werk worden verricht en er was geld voor nodig. Gelukkig was de ge meenteraad zo vriendelijk een bedrag van f50.000,- beschikbaar te stellen." Volgens de wethouder was het van het begin af aan de bedoeling de feesten, buiten het toeristenseizoen om, over heel Texel - in alle dorpen - te laten plaatsvinden. „We hebben geprobeerd een programma samen te stellen, waaraan zoveel mogelijk Texe laars kunnen meedoen. Zonder echter iets op te leggen, maar door het aan dragen van ideeën, het geven van on dersteuning en het verrichten van hand- en spandiensten." Het uitein delijk samengestelde programma werd door Zegers als divers en veel zijdig betiteld. De wethouder riep de Texelaars op de gala-cultureel voor stellingen in Ons Genoegen bij te wo nen. „Wij hopen daar een kleine 3000 Texelaars te ontmoeten." De voorstellingen, die vrijdag 23 maart en zaterdagmiddag en -avond 24 maart worden gehouden, besluiten de stadsfeesten. „Het is voor het bestuur van Water schap Texel een grote eer het eerste exemplaar in ontvangst te mogen ne men. We kunnen er slechts naar ra den hoeveel moeite het heeft gekost dit project tot een goed einde te brengen. Er is al veel over gesproken en lang naar uitgezien. Het is de moeite waard geweest om er op te wachten," aldus de dijkgraaf. Na een optreden van de Christelijk Gemengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria", onder leiding van Jan Beijert, droeg A.J. van Zeijlen de transcriptie van het document 575 jaar stad voor. „Willem, bij der genaden Gods, palensgrave upten Rijn, hertoge in Beijeren, Grave van Henegouwen, van Hollandt, van Zeelandt ende Here van Frieslandt doen condt allen luden want onse landt van Texsel lange tijt in crancken ende snode regimente gedaen heeft, dat ons in geenre wijs langer en staet te lijden, etc." Het document, waaraan Texel haar stads rechten ontleend, werd door Van Zeij len aan burgemeester Schipper overhandigd. Alle aanwezigen kregen bij het verlaten van de kerk een exemplaar mee. Gregoriaans Het Herenkoor Sint Cecilia, dat overi gens voor het eerst in het openbaar optrad, zong onder leiding van wet houder Zegers een drietal Gregoriaan se liederen. Gelein Jansen overhandigde vervol gens namens de Historische Vereni ging het eerste exemplaar van de speciale „575 jaar stad" uitgave van het verenigingsblad aan J.C. Dros, lid van de interview-groep van de Histo rische Vereniging. Het interkerkelijk koor Cantorij, onder leiding van Dyo Wassink, beëindigde onder de noemer „Vijf eeuwen kerk- muziekin tien minuten" het muzikale gedeelte. „De vraag zou gesteld kunnen wor den of het wel enige zin heeft om stil te staan bij het hebben van 575 jaar stadrechten en herinneringen op te roepien aan wat allemaal allang is gepasseerd," wierp burgemeester Schipper tijdens zijn slottoespraak op. „Deze vraag zou ik met nee en ja willen beantwoorden. Het heeft in derdaad geen zin als het louter blijft bij herinneringen, omdat deze op zich zelf nu eenmaal nutteloos zijn. De vraag kan positief worden beant woord als je iets met die herinnerin gen doet, want dan worden het ervaringen. En van ervaringen word je wijs." Schipper besloot de plechtigheid met de mededeling dat zaterdagmiddag op waardige wijze de eerste stap was gezet voor een gevarieerd pak ket aan activiteiten die de komende weken over het hele eiland zullen plaatsvinden. „Graag wens ik de in woners van Texel een goed vervolg toe." J

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1