Theaterweek mondt uit in druk bezochte „Uitmarkt" a w Band promotie trekt veel publiek naar zich toe Tentoonstelling rond deportatie naar Asseil Cursus uitgesteld Radioprogramma „Springtij" live vanuit Oudeschild Mk JÊ0 I Uitslagen pupillenvoetbal| A A Z y v a PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 13 MAART J "XfJ /vwvw\y Voor de workshop slagwerk/percussie ontwierpen de leerlingen een grafische notatie, waarvan deze afbeelding een gedeelte is. De theaterweek van de Rijksscholen gemeenschap en het Lager Beroeps onderwijs heeft vrijdag een boeiende „uitmarkt" opgeleverd. Nadat aan vankelijk de verrichtingen enigzins stroef verliepen, werden deze aanloop-problemen in de loop van de week overwonnen. Dit resulteerde vrijdag in een dag vol drama, zang, mime en dans, die veel belangstel lenden trok. Ruim 800 leerlingen hielden zich de afgelopen week met allerlei vormen van theater bezig. Zij werden hiertoe opgedeeld in 59 groepen van gemid deld 15 kinderen. Lang niet altijd bleek de gekozen richting ook te zijn wat het beloofde. Zo bleek de works hop „sfeer tekenen" weinig met een potlood van doen te hebben De organisatie bleek op deze prakti sche problemen te zijn ingesteld. In de bibliotheek van de RSG konden leerlingen terecht bij het „crisis team". LBO-leraar Wil Huizinga: „De organisatie heeft het vanaf het eerste moment af in de hand gehad. Er is niets gebeurd waar we geen rekening mee hebben gehouden. Sommige leerlingen moeten echter een barrière overwinnen, alvorens zich te kunnen geven." Op de schouders van de studenten van verschillende beroepsopleidingen rustte dus een zware last. Volgens organisatrice Mariana Höhner, is in drie dagen tijd enorm veelwerk ver zet. „Het was ook voor de meeste studenten de eerste keer dat iets der gelijks plaatsvond. Om die reden wer den sommigen zelf - van de opleiding uit - nog begeleid. Mariana Höhner en Wil Huizinga vin den het een grootse prestatie dat de studenten de grootste „boeven" van de school dansend, zingend en acte rend het toneel op hebben weten te krijgen. „Heel stille kinderen, van wie we het nooit hadden verwacht, ston den te swingen op de planken en de grootste raddraaiers, waar in de klas weinig tot niets mee te beginnen valt, liepen bij wijze van spreken met vleugeltjes op. Onvoorstelbaar." Jurken Wat de studenten meeviel was het feit dat jongens op Texel erg makke lijk in een jurk het toneel op te stu ren zijn. De organisatie vermoed dat dit aan de jaarlijkse Ouwe Sunder- klaasfeesten te danken is. Ook de ve le prachtige pruiken en andere requisieten die aan dit feest werden „ontleend", wekte de verbazing van de studenten op. „Op de aanwezige zangachtergrond van de kinderen was ook niet gerekend," aldus Corrie Goes, lid van de ouderraad van het LBO. „Maar op Texel groeien kinderen met zingen op. Er wordt op de scho len erg veel aandacht aan besteed." Gespannen Vrijdagmorgen, D-day, bleken al veel leerlingen ver voor tijd aanwezig. Ze nuwachtig en elkaar moed insprekend werden de eerste groepen gegri meerd. het bleek „echte schminck", wat de feestvreugde sterk verhoog de. Serieus en gespannen werden de eerste optredens ten tonele gevoerd. De opvoeringen vonden op vier ver schillende locaties plaats. In de aula en gymzaal van de RSG, de Koning hal, en de Ferrever. Langs de Emma- laan heerste dan ook de hele dag een koortsachtige activiteit van leer lingen, familieleden en andere be langstellenden die zich van voorstelling naar voorstelling spoed den. De leerlingen hadden opvallend veel belangstelling voor eikaars optre dens. De manier waarop ze met el kaar meeleefden gaf al aan dat er serieus tegen de zaken werd aan gekeken Basistechnieken Een van de hoogtepunten bleek de opvoering van „Romeo en Julia meet again", waarbij een dubbele groep leerlingen alle hoeken van de Koning hal benutte. Een indrukwekkende tra gedie, waarbij de leerlingen de onverdeelde aandacht van de toe schouwers naar zich toe wisten te trekken. Dat de basistechnieken van theater in drie dagen tijd zijn aan te leren, bleek verder uit een optreden dat „Clownerie" heette. De clowns pro beerden met verschillende technieken het publiek bij de opvoering te be trekken. Dat lukte al vrij snel. Ook de zogenaamd „rake meppen" die wer den uitgedeeld, hadden de leerlingen goed onder de knie. Alle optredens mochten tien minuten duren. Om hieraan de hand te hou den was iedere „zaal" uitgerust met z In Het Dorp, een workshop van de theaterweek, poging om zwerver Sander te bekeren. een zaalregisseur plus assistent. Het liep allemaal perfect. De „Uitmarkt" bleek een bekroning op drie dagen hard werken. Het Texelse vervolgonderwijs heeft een bijzondere week achter de rug. Vijf dagen lang geen gewone lessen. Niet kijken naar kunst, maar het zelf proberen. Een waardevolle week, in meerdere opzichten. Saxofonist Jan Kuhne van Black Cadillac tijdens Bandpromotie in actie. Bandpromotie vierde haar tien-jarig bestaan het afgelopen weekeinde met een daverend optreden in De Lindeboom. In totaal trok het festival ruim 1200 mensen. Vooral zaterdag avond was de belangstelling groot. De bands leken zichzelf dit jaar te overtreffen. Hierbij viel wel op dat er steeds minder eigen werk ten geho re wordt gebracht. De groep Cease Fire vormde hierop de enige uitzon dering. Het gebodene bevatte niette min veel variëteit, waarbij het showaspect een steeds grotere rol lijkt te gaan spelen. Ook de optre dens in de kleine zaal trokken veel belangstelling. De eerste band die vrijdagavond op trad, was de groep Reeb. Met Gijs Keijser als stuwende motor, werd stevige muziek op het podium ge bracht. Nummers als „A whole lot of Rosie" en „Batman" werden er in een ijselijk tempo door'gejast, iets wat trouwens voor het hele repertoi re van Reeb geldt. Zanger Jesse v.d. Meent spaarde zijn publiek met. Hij voerde enkele „charges" richting zaal uit, waarbij een aantal mensen het moest ontgelden. Met een „ontplof fing" van een van de versterkers werd het optreden beëindigd. Nils Lely startte zijn optreden in de kleine zaal met twee zangeressen, maar eindigde solo. Zichzelf begelei dend op de gitaar bracht hij eigen werk. De ballade-achtige nummers gaven het publiek even gelegenheid op adem te komen voor het optreden van Silfa in de grote zaal. Stevig geluid In Wim Trap blijkt Silfa een vervanger gevonden te hebben voor de onlangs uit de band gestapte gitarist Jaap Dros. Het geluid van Silfa is in verge lijking met vorig jaar iets steviger ge worden, wat de nummers ten goede komt. De hartenbreker van de avond was de 10-jarige Josje Schëfer. samen met vader Ger en een gitarist bracht zij werk uit de zestiger jaren. Met de nodige flair kreeg het trio de bomvol le kleine zaal op de knieën, wat re sulteerde in een hartverwarmend applaus. Dolorean bracht vervolgens stevige rockmuziek, onder leiding van Pieter nel Geurtz. Martin Wiggers - met on navolgbare gitaarsolo's -, bassist Alex Bijma, toetsenist Jan-Siem Dros en drummer Hans Vlaming wisten in de zaal de voetjes van de vloer te krijgen. De gitaarsolo's van Martin Wiggers lieten het instrument niet onberoerd. Tijdens één van de laatste nummers lieten zij spontaan het leven. Na dit optreden vulde de kleine zaal zich weer voor een optreden van Lot Kombrink. Zij werd begeleid door gi tarist Bart Heijnen. Wervelend Eén van de hoogtepunten van vrij dagavond was het optreden van No thing tot Lose. Een wervelende show, geleid door zanger ben Starink en de drie zangeressen Claudia Rey, Belinda van Diessen en Lynn van der Star, bewees dat de veranderingen in de bezetting niet ten nadele van de band zijn. Met Marten Zegel als op volger van bassist Rikus Kloosterhuis werden in hoog tempo nummers als Time to Hide (Wings), Trust me (The Motels), Streetlife (Crussaders) en Al le the Time (Nothing toLose) ge bracht. Helaas ging de immer bescheiden gitarist Orph Oostveen in het geweld ten onder. Het volume van de gitaar kwam in de met ruim 600 mensen gevulde zaal niet tot z'n recht. Jaap Dros bracht in de kleine zaal wat eigen werk ten gehore en bege leidde zichzelf hierbij op de gitaar. The Shakin' Legends vormden een gezellige afsluiting van de vrijdag avond. Met prima rock roll werd weer eens bewezen dat er op het eiland genoeg talent voorhanden is. Verrassing Zaterdagavond openden de LL Inbet- weenies de rij. Het al vroeg toe gestroomde publiek werd met rockmuziek aangenaam vermaakt Theun Geurt zorgden voor de ver rassing van de avond. De conservatorium-studenten Jan Jacob Zegel (Theun) en Wilco Witte vertolk ten in de kleine zaal een nummer van Bach op marimba en bas. Negative Youth lijkt zijn beste tijd te hebben gehad. De show die Reeb nog op de been houdt, is bij deze formatie ver te zoeken. De alleen maar harde muziek dreef het publiek richting kleine zaal. Het duo Sass en Oss, Saskia Eelman en Oscar Bremer, verzorgde als altijd een klinkend optreden. Nummers van Kate Bush (Man with the child in his eyes) en Queen werden uitstekend uitgevoerd. Het duo beschikt over eigen aanhang, gezien de vele men sen die speciaal voor dit optreden naar de kleine zaal kwamen. Last Kiss (Kees de Jong en de voor malige Feedback) bracht hard rock met een zacht tintje, afgewisseld door balladeachtige nummers. In de kleine zaal wisten de Bowema's (Marcel Wernand en Bouwe Kuipers) met een speciaal voor de gelegen heid geschreven act de lachers op hun hand te krijgen. Cease Fire bracht als enige groep van het festival veel eigen werk. Het optreden liep als een trein. Sessie De band Black Cadillac besloot het officiële gedeelte van de avond. Na een enigzins aarzelend begin haalde Cor Trap als vanouds uit, zodat het publiek één swingende massa werd. Bandpromotie werd besloten met een sessie. Niet geheel ongeorganiseerd, er was van tevoren geoefend. In ver band met het tien-jarig bestaan brachten leden van verschillende bands groepsgewijs allerlei „oude" nummers. Menno Keijser, lid van de voormalige Sassie Call en tegenwoor dig woonachtig in Den Haag ont kwam uiteraard niet aan een optre den. Bandpromotie 1990 werd aldus met enige nostalgie besloten: Frits Bonne, J.J. Dros, Nils Lely, Alex Bij- ma, Rikus Kloosterhuis, Silvia de Ruyter, Hillary, Marcel Buysman, Cor Trap, Hans Vlaming, Orph Oostveen, Rob Kooiman en Jan Kuhne. Geluidsoverlast was dit jaar niet aan de orde. Er kwamen althans geen klachten binnen. Organisator Marten Zegel: „Wellicht is de tolerantiedrem- pel iets verhoogd. Maar misschien lag het ook aan de kwaliteit van het geluid. Het is al met al een geslaagd optreden geworden." doet geestelijkeJacob-Pieter een zoveelste De eerste avond van de cursus Ster renbeeldtypologie die onder leiding van Hans Hornstra op woensdag 14 maart zou beginnen in de Vrije School aan de Gasthuisstraat wordt wegens familie-omstandigheden een week uitgesteld. Het programma „Springtij" van Ra dio Texel verzorgt donderdag een rechtstreekse uitzending vanuit dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. Tijdens de uitzending - van 18.00 tot 20.00 uur - zullen medewerkers van de lokale omroep de deuren langsgaan om de inwoners van het havendorp te vragen donateur te worden. Oudeschilders die de uitzending bij willen wonen, zijn van harte welkom in 't Skiltje. Springtij heeft donderdag uiteraard ruimschoots aandacht voor allerlei Oudeschilder aangelegenhe den. Het is de bedoeling binnen korte tijd alle Texelse dorpen op deze ma nier aan te doen. De lokatie- uitzendingen vinden om de veertien dagen plaats. Dinsdag 13 maart Van 13.45 tot 16.30 en van 19.00 tot 20.30 uur houdt de I Rijksscholengemeenschap openl huis. De gemeenteraad vergadert in I het raadhuis, aanvang 19.30 uj In Cinema Texel draait om 20.G] uur „K-9". In „De Twaalf Balcken" wordt van 21.00 tot 22.00 uur politie! café gehouden, uit te zenden door Radio Texel. Thema's zijn deze keer economie, werkgele genheid, verkeer en vervoer. In dorpshuis d'Ouwe ULO wor den van 19.30 tot 21.30 uur er varingen uitgewiseld over verslaving. Woensdag 14 maart Texelse koren houden een geza menlijke zangavond in de R.K, kerk in Den Burg, aanvang 20.0 De dorpscommissie van Den h. Hoorn heeft een openbare verg®^ dering in dorpshuis De Wald hoorn; 20.00 uur. Donderdag 15 maart De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Om 19.15 uur begint in het ge bouw van de Rijksscholenge meenschap de studie- en beroepenvoorlichting. 10 11 Za. Zo. Ma. 12 Di. 13 Hoogwater Oudeschild 8.26 en 20.04 9.05 en 20.55 9.25 en 21.24 9.40 en 21.44 9.35 en 22.04 10.10 en 22.34 10.45 en 23.05 10.47 en 23.20 Aan het strand is het een uur eer der hoogwater. Laagwater valt ge middeld 6 15 uur na hoogwater De zon komt 11 maart februari op om 7.04 uur en gaat onder om 18 37 uur. 11 maart volle maan 1 2 maart springtij. Wo. Do. Vr. Za. 14 15 16 17 Zaterdag 10 maart: SVCF1-ZDHF1 3 Tex.Boys F2-De Koog F1 0 Texel F2-Texel F1 afge Oosterend F1-Tex.8oys F1 8 Texel E3-SVC E1 afgft Tex.Boys E2-Texel E2 I Oosterend E1-0e Koog El 4 Tex.Boys E1-Texel E1 3| Texel D1-ZDH 01 af Oosterend 01-Texel D2 Ij Tex.Boys 01-Tex.Boys D2 Programma Woensdag 15 maart 1990: Texel E3-SVC El 17.08] „Deze tentoonstelling is een middel om de generatie die geen weet heeft van wat oorlog werkelijk betekent, over te brengen wat er toen is ge beurd. Een waarschuwing." Burge meester Schipper sprak deze woorden vrijdag bij de opening van de tentoonstelling rond de deportatie van ruim 700 Texelaars naar Assen in 1944. „Gelukkig kunnen we er 46 jaar later in alle vrijheid over napra ten, ook - voorzover ze in de tussen tijd niet zijn overleden - diegenen, die de barre tocht hebben meege maakt of de kans tot onderduiken hebben benut." Het raadhuis telde vrijdagmiddag in derdaad veel gezichten van mannen die de deportatie naar Assen onder gingen. Eén van hen is Dick Lemstra, de inrichter van de expositie. Begin november 1944 sloeg de oproep tot aanmelding in als een bom. De mededeling dat vrouw en familie in gevaar kwamen als aan de oproep geen gehoor werd gegeven, deed de paniek nog verder toeslaan. De tocht leidde uiteindelijk naar Dren te. Gedeeltelijk te voet, gedeeltelijk per trein. In Assen werden de Texe laars te werk gesteld. Zij groeven loopgraven en legden tankversperrin gen aan. Alle Texelaars keerden uit Assen terug. De „staatsgevaarlijken" het laatst. Terwijl heel Nederland de bevrijding vierde, brak op Texel de Georgische opstand uit. De tentoonstelling geeft een aardig beeld van de omstandigheden rond de deportatie. Lemstra is ruim twee jaar aan het verzamelen geweest. Het materiaal voor de tentoonstelling in Assen, die 15 maart wordt ge opend, is ook van Lemstra afkomsf In de expositie-kelder van het Texel raadhuis hangen ondermeer schilde en van Blok van der Velde, die zelf Assen verbleef. Daarnaast zijn er foto's (illegaal ge maakt, want fotograferen was stre verboden) en hangen er oude kranil berichten ter bezichtiging. De expc tie toont zelfs een etenspannetje, de Texelaars in Assen bij zich droegen. „De tocht naar Assen werd nooit voren zo uitgediept," aldus Gelein Jansen van de Historische Vereni ging, die meldde dat de vereniging trots is, voor het eerst in haar vijf jarig bestaan, een expositie in te k nen richten. De tentoonstelling is 24 maart tijdens kantooruren te të zichtingen. Dick Lemstra, inrichter van de exposition] de deportatie van Texelaars naar Assen. H I

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2