)e Groenen stellen milieu >oven economische groei t m ^g. 'Sm;* Lading „Anneliese" toch door water aangetast? R- aadsvergadering oekenweek-prijsvraag in bibliotheek Texel Thema-avond over allergieën Slechte week voor Casino 1 Voorlichting over studie en beroepen op RSG Uitslag prijsvraag Expositie Anneliese Waarom slopen? SDAG 13 MAART 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ft moet nu echt iets gebeuren aan t f groei in de verkeerde sectoren, of bunnen Nederland - en dus Texel j het grofvuil zetten. Het gaat helemaal verkeerd." Voor de lenen - Texels jongste partij - is gang van zaken rond het milieu punt van grote zorg. Aan het Jeu moet volgens deze partij een lere prioriteit worden toegekend aan de economische groei. Een leefbaar mogelijk milieu voor ns, dier en natuur op Texel, dat an de Groenen voor. Zuinig zijn het eiland en niet te veel toege- aan de grillen van de moderne rjst. .Texel mag geen Torremoli- worden Het autoverkeer dient worden teruggedrongen door het den van alternatieven en verkeers- snelheidsbeperkende maat- elen. I Groenen zijn begin november be- linen met het oprichten van een I tij op Texel. Nummer één op de is Ger Schafer, gevolgd door Au- fcta van Sambeek, Wilma Blom en iet de Wolf. Toevallig allemaal uit isterend. De partij stelt beslist fen splinter te willen zijn van Groen jks (PSP en EVP|. „We willen daar t absoluut geen stemmen van [ghalen. We zouden het betreuren Groen Links ten koste van ons zetel verliest," zegt Augusta van mbeek. „Wij verwachten stemmen mensen die voorheen absoluut !t wisten waar ze hun stem aan lesten geven. En van jongeren die sd over de stand van zaken rond milieu hebben nagedacht." Op t eigen zetel wordt gehoopt, maar t echt gerekend. „Ook zonder ze- kunnen we echter veel doen," ildt Augusta. „We hebben in ieder ral een alarmerende functie. Het is k met zo dat we - in het geval we :h een zetel halen - het beleid wel is even zullen veranderen. Het is s doel te praten over zaken waar dere partijen over zwijgen. De VVD aft zogenaamd het milieu hoog in |t vaandel, maar wil tegelijkertijd iten over uitbreiding van het ver- ir richting het noorden van het md. Dat valt niet met elkaar te rij- m. Je kunt niet praten over milieu- icherming en tegelijk reclame ken voor autogebruik en vliegver keer" Desastreus it verschil tussen de Groenen en [oen Links bestaat volgensGer ihafer hierin, dat Groen Links uit- tat van een linkse ideologie. „Wij zijn niet links en niet rechts, wij zijn ,gf°en We staan voor wezenlijke pun ten en zijn nog „groener" dan Groen jLihks. Als je eerbied hebt voor het Rologische systeem, hoef je niet |meer over klassenstrijd te praten. Dat islnamelijk een logisch gevolg. Wij Ger Schafer en Augusta van Sambeek ,.Wij zijn willen de werkelijke problemen oplos sen." Het milieu staat centraal bij de Groe nen. „De huidige welvaart kan niet langer bestaan zonder dat het de- sastreuse gevolgen heeft voor het milieu," vertelt Augusta. „Milieu beschermers mogen niet langer als idealistische geitenwollen- sokkendragers worden betiteld. Het zijn wel degelijk mensen die belangrij ke dingen te vertellen hebben." Calluna De Groenen vinden dat in het kader van de economische groei veel mi lieuschadelijke, mensonvriendelijke en natuuronterende projecten worden goedgekeurd, terwijl het eiland niet meegroeit. „Neem de dubbeldekkers van Teso, de aanpassingen aan de haven, de afslagen op de Pontweg en Calluna. Het zwemparadijs staat er nu, maar schoolzwemmen is niet eens toegestaan," aldus Augusta. Ger Schafer vult aan dat de golfbaan niet links en niet rechts. Wij zijn groen." zijns inziens ook in dit rijtje thuis hoort. „In een ruimte-arm land als Nederland zou dat niet van toepas sing mogen zijn. Men wil een ander soort toeristen trekken, mensen met meer geld. Het gaat louter om het economisch belang, verder wordt er niet gekeken." De eerste „groene daad" richtte zich dan ook tegen een zaak van econo misch belang. Er werd een bezwaar schrift ingediend tegen de proefboringen in de Waddenzee. Schafer: „De Waddenzee is een na tuurgebied. Dat is internationaal vast gelegd. Olie- of proefboringen horen daar dus niet plaats te vinden. Ne derland is door de olie- en gasborin gen in het noorden al 60 centimeter gezakt." De Groenen willen zandwin ning uit de Waddenzee stopzetten, daar dit volgens hen medeveroorzaker is van de kustafslag. „Er wordt iede re dag zand gewonnen uit de Wad denzee, waardoor stroomveranderingen optreden. Er is nu wel toegegeven dat er voor de vorige suppletie nooit zand uit de Waddenzee gehaald had mogen wor den, maar over de rest van het zand dat er vandaan wordt gehaald, hoor je niemand. Dat gebeurt echter wel dagelijks." Kritisch De gemeente dient volgens de Groe nen een kritisch beleid te voeren ten aanzien van de ecologische gevolgen bij het verlenen van hinderwetvergun ningen, Ger Schafer vindt dat er op Texel te vaak van het bestem mingsplan wordt afgeweken. „Er worden aan de lopende band artikel 19-procedures gevoerd. Die bestem mingsplannen liggen er echter niet zomaar, die zijn ervoor om gebieden te beschermen. Als je daar telkens ontheffing voor verleent, schiet het nog niet op." Augusta van Sambeek vindt dat er binnen het milieu moet worden geke ken naar wat er economisch haalbaar is. „Niet eerst naar de economie kij ken en dan voor de gevolgen alle maal maar weer betalen. Want het geld is altijd weer belangrijker. Dat geldt ook voor een eventueel verhar de landingsbaan op het vliegveld. Er is onderzoek gedaan naar de econo mische haalbaarheid, maar er is nie mand die zich afvraagt hoe de Texelaars daar over denken. Daar wordt niet naar gevraagd." Uitbrei ding van het vliegveld achten de Groenen dus niet gewenst. Ook het- gemotoriseerd sport- en reclamevlie- gen dient in verband met co-2 uitstoot en geluidshinder te worden teruggedrongen. Bollengrond Het gebruik van chemicaliën in on dermeer de landbouw en de bollen teelt moet volgens de Groenen drastisch worden beperkt. Er moet een scherper beleid komen en er die nen alternatieven te worden geboden. „Landelijk gebruiken bollenboeren zo'n 130 kilo landbouwgif en bestrij dingsmiddelen per hectare. De laatste tien jaar is de bollengrond op Texel bijna verdubbeld, tot zo'n 440 hecta re. Dan kun je uitrekenen hoeveel kilo gif er hier per jaar wordt rond gestrooid," meldt Schafer. „De na tuurlijke bestrijdingsmiddelen die op het ogenblik worden ontwikkeld, zou den een alternatief kunnen zijn. De overheid moet in deze het voorbeeld geven en eisen stellen bij de grond die daar in eigendom is." „Maar het gaat niet alleen om de boeren, ook op kleine schaal wordt er veel te veel gif omgezet. Er wordt bijvoorbeeld ook nog steeds reclame gemaakt voor vieze middeltjes tegen alg." Riolering Aanleg en onderhoud van de riolering op Texel wordt door de Groenen ook van belang geacht. Augusta van Sambeek vertelt buiten Oosterend te wonen. „Wij zijn niet op de riolering aangesloten. Dat is een slechte zaak. Wij lozen direct op de sloot, je moet ook niet kijken hoe die d'r uit ziet." De vele oude grespijpen werken vol gens Schafer ook aan bodemvervui ling mee „Er moet een goed rioleringsplan voor Texel komen." De Groenen vinden dat de overheid rond het afvalprobleem duidelijke, concrete informatie moet gaan ver strekken. „Mensen weten vaak niet wat ze kopen en wat ze weggooien," zegt Augusta van Sambeek. „We hebben hier wel een grote grijze con tainer - die mijns inziens averechts werkt - maar informatie krijgen we niet. Het koopgedrag van de mensen moet veranderen. En zolang er plastic tasjes worden verstrekt en er vieze wc-blokjes in winkels te koop liggen, blijven mensen het meenemen." Kapitaalkrachtig De bovengrens van 47 000 overnach tingen dient volgens de Groenen ab soluut gehandhaafd te blijven. Daarnaast moet er een eerlijke verde ling plaatsvinden zodat Texel bereik baar blijft voor de minder kapitaalkrachtigen. „Er mogen geen kampeerplaatsen wegvallen om plaats te maken voor bungalows," zegt Ger Schafer. „Er zijn natuurlijk mensen die uit principe kamperen, maar er zijn ook veel gezinnen die om financiële redenen niet anders kunnen. Er zijn genoeg mensen die een bedrag van f650,- per week niet kunnen opbrengen, laat staan daar naast nog uitjes met de kinderen te ondernemen. Kamperen is voor hen nog betaalbaar. De tendens verlegt zich de laatste tijd naar de kapitaal krachtigen. Steeds meer luxe bunga lows en grootse attracties. Het is toch niet doenlijk als je hier met drie kinderen op vakantie bent, iedere week te gaan zwemmen in Calluna? Voor de Texelaars zelf trouwens ook niet." Kippenhok Augusta vindt dat de kwaliteitsverbe tering niet langer aan de Texelaars zelf ten goede komt. „Vroeger had je nog het idee dat de Texelaar er zelf beter van werd, als hij bij wijze van spreken in het kippenhok kroop en zijn huis verhuurde. Maar tegenwoor dig. Neem het Stappeland in De Koog. Daar stapt één of andere me neer van de vaste wal in, die met een dikkeportefeuille weer vertrekt. De Texelaars kunnen tegen een mini mum salaris de rotklusjes opknap pen." De ontwikkeling en het gebruik van alternatieve energie dient te worden gestimuleerd, vinden de Groenen. Er zouden energie-zuinige woningen moeten worden gebouwd. Windener gie zou op bescheiden schaal moeten worden toegepast. „We zijn niet te gen windenergie, maar het moet wel eerst goed zijn." Het tweede wonmgbezit, buiten de daarvoor bestemde parken, moet worden teruggedrongen. De enorme leegstand van woningen gedurende vele maanden van het jaar is abso luut onaanvaardbaar, zeker als er nog een lijst urgente Texelse woningzoe kenden is. Texel is groot genoeg voor ieders behoefte, maar te klein voor hebzucht, vinden de Groenen. De agenda van de raadsvergadering Tn aanstaande dinsdag is als volgt: 1. Opening. Vaststelling volgorde stemming. Vaststelling besluitenlijst raads- Jrgadering de dato 13 februari 1990. 4. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. Investeringen Dienst Sociale rkvoorziening „De Bolder" (pre- Iviesl. Kostenoverzicht herinrichting Kik- (rtstraat, uitvoering in één fase (pre- Ivies). Voortzetting contract met Stich ting VVV Texel Promotie (pre-advies). 8. Nota Werkgelegenheid (pre- advies, wordt nagezonden!. 8 Begroting 1990 N.V. Luchtvaart terrein Texel (pre-adviesl. 10. Grondwateronderzoek Vogelen- zang en omstreken (pre-advies). Herziening raamsubsidie Stichting Texels Museum (pre-advies). 12 Uitbreiding Redmer IJskaschool 'e De Waal (pre-advies). V Reconstructie riolering 5e fase te Eudeschild (pre-advies). B Aanleg linksafvak op de Pontweg nabij de Californiëweg (pre-advies). 15. Voorbereidingsbesluiten ten be- ~eve van het bouwplan van: a. de Gemeente Texel ter realise- B( Tsr gelegenheid van de Boekenweek, HpViÜ t0t en met rnaart, houden bibliotheken in de Noordkop en op B*® gezamenlijk een prijsvraag. De ueeinameformulieren zijn vanaf 14 ödct in de bibliotheek verkrijgbaar en moeten uiterlijk 24 maart zijn in- Rftv®rd- De Plaatselijke bibliotheek R r0ne b°ekenbonnen ter waarde 7r'~~ t8r beschikking. Daar- dingen alle goede inzendingen naar de twee hoofdprijzen, ter e van ƒ250,— en ƒ150,-. ring van een parkeerterrein te De Cocksdorp; b. de heer G. Barhorst, Wilhelmina- laan 14 te Den Burg voor de ver plaatsing van een bedrijf; c. de heer J.S. Keyser, Hallerweg 33 te Den Burg voor de wijziging van de bestemmming; d. mevrouw C. Sprenger-Pool, Ko- gerstraat 92b te Den Burg voor de plaatsen van een garage; e. uitbreiding bedrijventerrein Ma- ricoweg. 16. Toekennen van geldelijke steun voor het treffen van voorzieningen aan 120 woningwetwoningen te Texel (pre-advies en ontwerp-besluit, wordt nagezonden). 17. Rondvraag. 18. Sluiting. De niet toegezonden stukken liggen op de gebruikelijke wijze voor de raadsleden ter inzage. Maandagavond 19 maart organiseert het Vormings- en Ontwikkelingswerk in samenwerking met de B.A.S.- vereniging in d'Ouwe ULO een thema-avond over allergieën. Aan vang 20.30 uur. De entree bedraagt f2,50. De inleiding wordt verzorgd door een lid van de B.A.S.-vereniging (een vereniging die is ontstaan uit mensen die zelf, of waarvan de kin deren een allergie hebben, veroor zaakt door additieven hulpstoffen in de voedingsmiddelen). De spreekster is de natuurgeneeskundi ge Maria van der Spek-Trap. Aan de hand van de lezing, praktijk voorbeelden en de toegepaste Kinesi- ologie (de leer van de spieren en hun bewegingen) wordt op deze avond meer duidelijkheid gegeven omtrent allergieën. Dit betreft zowel allergieën op voedingsmiddelen-additieven- inhalatie als contact-allergieën. Aan meldingen: tel. 15582. Inlichtingen over de inhoud van de lezing: tel. 14717. Het was in de hoofdklasse van het Texelse zaalvoetbal een slechte week voor koploper Casino 1. Afge lopen week kreeg dit team van de tuchtcommissie twee punten in min dering voor de gestaakte wedstrijd tegen Gamma 2. Vrijdag kwam Casi no 1 tegen Texel BV 2 niet verder dan 1-1. Lang zag het er naar uit dat Casino met de winst zou gaan strijken, maar in de allerlaatste minuut wist Texel BV 2 gelijk te maken, Jelleboog had op papier een gemakkelijker tegen stander, maar kon pas in de laatste minuut een goed spelend Klif op ach terstand zetten zodat Jelleboog nu drie punten voorstaat op Casino 1 en de koffers kan gaan pakken voor het spelen aan de vaste wal, maar of dat de bedoeling is De wedstrijd Gam ma 3 - De Krim begon chaotisch. Na dat een speler van Gamma vijf strafminuten kreeg, drie minuten later gevolgd door een collega met twee minuten, zag het er naar uit dat Gamma 3 met 2 spelers verder zou moeten. Dit ontging kennelijk de tijd waarneming en deze liet de eerste speler weer het veld ingaan. Na deze wat rommelige openingsfase kwam de wedstrijd in een rustiger periode terecht waarin De Krim uiteindelijk met 3-2 won. Gamma 2 en Mantje, beide suptoppers, hielden elkaar in een goede wedstrijd aardig in even wicht en sloten af met 3-3. In de eerste klasse blijft de strijd gaan tus sen Klif 2 en Texel. Klif 2 versloeg Jelleboog 2 met 5-0 terwijl Texel met 4-1 de baas bleef over De Krim 2, In de 2e klasse versloeg Mantje 3 ver rassend Texel BV 4 met 6-3, Attent won met 4-1 van De Muy en heeft hierdoor het oprukkende De Muy voor even een halt toe geroepen. Texel 2 haalde uit en won met 13-0 van Jelleboog 3. In de 4e klasse wisten de beide koplopers hun wed strijd te winnen, Texel 6 versloeg ZDH met 4-2 en Rab 2 versloeg Jel leboog 4 met 4-1. Rijkswaterstaat Texel vreest dat de bij paal 18 liggende coaster „Anne liese" bij de stranding lekken heeft opgelopen, waardoor water bij de la ding potas is gekomen. Als dat waar is, zou de lading bij verkoop wel eens veel minder kunnen opbrengen dan was gehoopt. Tot dusver was ervan uitgegaan dat de lading van omstreeks 800 ton een waarde heeft van ongeveer f200.000,- zodat dit de opbrengst bij verkoop kan zijn. Vandaag wordt de lading nader onderzocht. Het is de bedoeling dat de Texelse aannemer Willem Bakker in opdracht van het sloopbedrijf Van Schie de lading met een kraan gaat bergen. Als alles nog droog is, wordt de potas opgeslagen bij A. Bakker in Oudeschild. Willem Bakker zal ook een begin maken met het slopen van de opbouw van het schip; later komt het sloopbedrijf Van Schie zelf er met groot materieel bij. Om te beginnen zal de coaster wor den vastgelegd aan enkele in de grond gegraven spuitpijpen, om te voorkomen dat het wrak nadat het is gelost, bij een hoog tij water op drift raakt. Zolang de slopers niet zijn begonnen blijft de coaster onder bewaking. Be veiligingsbedrijf Best heeft er de han den vol aan en kan niet altijd voorkomen dat mensen er toch in slagen om (even) aan boord te ko men. Een ramp is dat niet omdat er niets meer is te halen, maar het is wel strijdig met de wrakkenwet die op het schip van toepassing is. De bewakers traden dan ook streng op tegen Ruud Kikkert uit De Cocks dorp die zondagmiddag op ludieke wijze onder de aandacht wilde bren gen dat hij het niet eens is met de op handen zijnde sloop en het schip in tact wil laten om er een strandpa viljoen van te maken. Nadat Kikkert aan boord was geweest om het bord waarop zijn wens was geschreven, tegen een der flanken te bevestigen werd hij door de bewaking gesom meerd mee te komen naar de wacht post op het strand in afwachting van de politie. Toen Kikkert aanstalten maakte om uit het raam te springen en te vluchten, werd hem dat op hardhandige wijze belet. De politie nam nota van het incident en moet inzake verdere afhandeling nog een beslissing nemen... Op donderdag 15 maart wordt 's avonds voor de ouders en de leerlin gen van de derde en hogere klassen van Mavo, Havo en Atheneum een grote studie- en beroepenvoorlich- ting gehouden. Op deze avond zullen voorlichters van verschillende oplei dingen informatie geven over de di verse studieinrichtingen, die leerlingen na hun Mavo-, Havo- en Atheneumexamen kunnen volgen. De volgende 15 opleidingen zijn ver tegenwoordigd: de HEAO uit Amster dam, de Hogere Laboratoriumschool uit Alkmaar/Beverwijk (chemie- opleiding en milieu-opleiding), de HTS uit Alkmaar, de opleiding Toegepaste Vrijetijdswetenschappen en de Hoge re Hotelmanagementschool (beide uit Leeuwarden), de Universiteit Twente, de Vrije Hogeschool uit Driebergen, het Middelbaar Toeristisch en Recre atief Onderwijs en de Middelbare Ho telschool uit Groningen, het Hippisch Centrum uit Deurne, de M.E.A.O., de M.T.S., M.DG.O.-verzorging, het K.M.B.O. uit Den Helder en het Be roepsbegeleidend Onderwijs (werken en leren). Tevens zullen in de hal videofilms vertoond worden over verschillende studieinrichtingen. Het is van groot belang dat leerlingen zich goed oriën teren op hun studie- en beroepsmo gelijkheden. Daarom wordt de leerlingen en hun ouders geadviseerd om op deze voorlichting aanwezig te zijn. De voorlichting begint om 19.15 uur en vindt plaats in het R.S.G.- gebouw aan de Haffelderweg. Ook andere belangstellenden zijn van har te welkom. Voor meer informatie kan men zich wenden tot de decanen van de R.S.G.-Texel: A. Studulski en R. ten Have-Beers, tel. 12958. De oplossing van de prijsvraag die tij dens de open dag van het LBO werd gehouden is: 466 moeren. Winnaar is Erik Jan Veeger, Lieuwstraat 28 in Den Burg (Thijsseschool 450). De be kende leerkracht F. Wgman werd niet geraden. In de hal van het Maritiem- en Jut- tersmuseum is vanaf vrijdag 16 maart een foto-expositie te zien over de „Anneliese", de kustvaarder die op 27 februari bij paal 18 strandde. De expositie is tot eind maart te be zichtigen. Waarom moet een schip als de An neliese worden gesloopt? Natuurlijk, krachtens de wet is men dit ver plicht. Maar zou het in dit geval, waarbij het om een nog zo gaaf schip ais de Anneliese gaat, niet veel leuker, intressanter voor duizenden mensen en vooral creatiever zijn, om het schip te lossen van z'n vracht, recht te zetten, van ballast te voor zien, vervolgens het dek vlak maken en als terras in te richten, in de be staande opbouw een binnenruimte en keuken te realiseren, de brug te ver huren aan de organisatie van 't Rondje Texel en zodoende een zeer charmant strandpaviljoen te creëren. Het argument dat het schip een ge vaar voor de duinen zou opleveren lijkt eerder theorethisch dan reëel. Het enige argument is dat het schip krachtens de wet moet verdwijnen. Er is vast wel iemand die er iets leuks van wil maken. Waarom slo pen, 't is een prachtig schip. R Kikkert De Cocksdorp MÈtn: Omdat zijn bord niet op het schip zelf mocht blijven hangen, hing Ruud Kikkert het maar aan het prikkeldraad van het pad dat bij de strandingsplaats uitkomt.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5