Eigen ruimte voor expositie Georgiërs? Vriendenkring speelt zwak in flauwe klucht w Volle zaal in Den Hoorn ,Beter tot z'n recht" Jamenwerking ROT Met Veronique op Je Hiswa openbaar Gezamenlijke kooravond Nog éénmaal Conifeer van graf gestolen Subsidie herstraten dorpskern Oosterend Post en VVV samen in één gebouw? Subsidies voor SWOT en vereniging Ypsilon It DINSDAG 13 MAART 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 oor een slagboom te verwijderen lende oud-burgemeester J. Engel- ,art donderdagmiddag in de twee- e wierschuur van het Maritiem en uttersmuseum een expositie over e opstand der Georgiërs. Willem eter van der Vis. conservator van et museum, benadrukte dat de ex- ositie, die eens in de vijf jaar wordt jntoongesteld, veel beter tot zijn icht zou komen in een eigen ruim- waar de materialen permanent ouden kunnen blijven staan. e expositie is opgesteld in het kader an de viering 575 jaar stad. In al eze jaren hebben veel belangrijke beurtenissen plaatsgevonden en én van de meest ingrijpende was de ussenopstand die precies 45 jaar eleden begon. én der Vis vertelde dat de ten- jonstelling eigenlijk niets met het ïaritieme karakter van het museum maken heeft en dus een eigen lekje vereist, bijvoorbeeld een spe- iaal museum over Texel in de Twee- Wereldoorlog, al dan niet in ombinatie met een georgisch cultu- :el centrum. Maar tot die tijd wordt et materiaal met zorg beheerd in ludeschild. Niet thuis loewel de expositie er eigenlijk niet ïuishoort hebben medewerkers en rijwilligers van het Maritiem en Jut- ersmuseum er alles aan gedaan om e expositie zo goed mogelijk tot zijn icht te laten komen. De teksten zijn angepast aan nieuwe feiten en ieuw materiaal is toegevoegd. De •ddmgboot Joan Hodshon, die een larkante rol heeft gespeeld in de O Alle medewerkenden o.l.v. mevr. H. oos: Londondairy Air (bewerking I. oos). 'rgamsatie: Contactorgaan voor Zang en luziek. •aterdag werd op de Hiswa door de ommissie-voorzitter van de Ronde m Texel, Cees Graaf en Jur Raatjes an Veronique aan de pers bekend emaakt dat Veronique dit jaar een Wedstrijdverslag gaat verzorgen van |ngeveer dertig minuten over de Ron- |e m Texel. Dit zal naar alle waar- ■fcnijnlijkheid op maandag 18 juni 0 en uitgezonden, tevens werd de "euwe Ronde-poster 1990 geïntro duceerd. opstand, staat sinds een week op het terrein van het museum, vlak naast de schuur waarin de ten toonstelling wordt gehouden. W. Kalkman, mede-auteur van het boek „Texel, Nederlands laatste slag veld" gaf een uitgebreide geschied kundige uiteenzetting bij de opening, 's Avonds verzorgde hij een lezing over het onderwerp in De Lin deboom. Smakelijk Oud-burgemeester Engelvaart ging in op de na-oorlogse contacten tussen Texel en georgië. Hij is zelf enige ma len in het land geweest en wist met smakelijke verhalen het publiek aan het lachen te krijgen. Hij besloot met het voordragen van de vertaling van het prachtige lied dat door het koor „Rustavi" werd gezongen tijdens het optreden in de De Koninghal en op de begraafplaats Loladze. De expositie zelf is zeker de moeite waard om een kijkje te nemen. Naast veel historisch materiaal, onder ande re foto's en uitrustingsstukken, is een compleet model van een bunker en een uniform uit die tijd te zien. Op zaterdag 24 maart is het mu seum de hele dag gratis toegankelijk voor publiek. de RK-kerk vindt woensdag 14 naart een gezamenlijke kooravond laats. Aan de avond nemen de vol- ende acht koren deel: Texels Ihristelijk Mannenkoor, Texels Vrou wenkoor, The Singers of the Lord, he Gospeltrain, The Messengers, he Rose Harmony Singers, Soli Deo Gloria en Advendo. Aanvang: 20.00 de kerk is vanaf 19.30 uur leopend. under leiding van Hannie Roos wordt ^Londonderry Air" als gezamenlijk llotnummer uitgevoerd. De toegang bs gratis. Na afloop wordt een collec- i gehouden. let programma ziet er als volgt uit: The Messengers o.l.v. J. v.d. Slikke: ita op en zing (medley); He will carry ou Texels Vrouwenkoor o.l.v A. Groen: 'ere Languores (A. Lotti); Van Minnen en ic dus gewont (Jacob Clemens non •apa); La dique, dique don (bewerking iean Lambrechts); Tea for Two (V. You- ians, arr. A. Groen). Gospeltrain o.l.v. dhr. H Kievits- Wat oude wereld anders zijn (H Jongerius- van Erp); Ezelkiel saw the Wheel Gospeltrain en Advendo o.l.v. H. Kie- its, orgel dhr P Krayma Wohl mir, ass ich Jesum habe (J.S. Bach). Advendo Gemengde zangvereniging v. H. Kievits: Ecce guomodo moritur Jacob Handl); Cent mille chansons (ned. ekst K Hille,bewerking Lex Karsemeyer). Singers of the Lord o.l.v. N. Ichreur-Visser: Kom in mijn hart; Eens omt de nieuwe morgen (A. Mozart); Re- >ice in the Lord always. Soli Deo Gloria o.l.v. dhr. J. Beyert Ik ouw op u (J. Sibelius); Roll Jordan roll; luod libet (Louis Toebosch) The Rose Harmony Singers o.l.v. ievr. H. Roos: Bleib bei uns, Herr (Ant. candello 1517-1580); Medley van film- lelodieen (samenstelling Hanny Roos, pi- no lemke Roos) Don't sit under the pple tree (Brown-Tobias-Stept); Good ight, sweetheart (Noble-Cambell- onnelly); Linger a while (Owens-Rose); ove's old sweet song (Bingham-Molloy); /hen I grow too old to dream lammerstein-Romberg). IT- Texels Christelijk Mannenkoor o.l.v V- de Visser. De Heer is mijn herder pew Klaas J. Mulder); O. Bone Jesu ralestrina); Signore delle cime (Bape de przi). 0. A W. Kalkman hield een inleiding over de opstand der Georgiërs n v®'»nr*roo«l»>5kf*ed vi PvdA is aardig voor KTF In de Texelse Courant van dinsdag 6 maart, gaat de heer G. van der Kooi in op mijn bezwaar tegen een politie ke advertentie van de PvdA. Hij vindt het maar komisch dat ik bezwaar maak dat de naam KTF wordt ge bruikt door de politiek. Voorts noemt hij een aantal dingen op die zijn partij heeft gedaan ten bate van verenigin gen en instellingen (je zou bijna den ken dat de PvdA met haar vier zetels een meerderheid in de raad heeft). En voorts proef ik in zijn verhaal een soort „voor wat, hoort wat" theorie: Wij zijn aardig voor KTF, wij hebben daar het een en ander voor gedaan, dus KTF-minnend publiek, laat dit meewegen als je gaat te stemmen. Maar goed, ondanks het feit dat de heer Van der Kooi mijn redenatie ko misch vindt (leuk, om zo kleinerend te doen tegen iemand waar je het niet mee eens bent) en ondanks de vele nobele dingen die de PvdA alle maal doet, gaat zijn betoog volstrekt langs de kern van de zaak heen. Ik heb in mijn vorige artikeltje duidelijk willen maken dat je de politiek weg moet houden daar waar ze niet thuis hoort. In een algemene vereniging behoor je ieder in z'n waarde te laten of anders gezegd: respekt te hebben voor ieders overtuiging. En dat is in het geding als er een link wordt ge legd tussen een politieke partij en de bewuste vereniging. Duidelijker nog: elke indruk omtrent een mogelijke band tussen die twee dient verme den te worden. Daar gaat het om en om niets anders! Of moeten we soms weer terug naar vroeger tijden, waarin de confessionele partijen hun stellingen betrokken om de belangen van hun verenigingen en organisaties veilig te stellen en de algemene vere nigingen het maar uit moesten zoe ken met de liberale en socialistische politiek? M. D. Kuiper Oosterend Discussie gesloten. - Red. Tussen 5 en 9 maart werd van een graf op de begraafplaats aan de Ko- gerstraat in Den Burg een conifeer gestolen. De politie beschouwt de diefstal als een geval van grafschen nis en tracht de dader te ach terhalen. Overeenkomstig het investeringsplan 1990 heeft het college van burge meester en wethouders het voorstel gedaan om ƒ180.000 beschikbaar te stellen voor het herbestraten van de dorpskern van Oosterend. De bestrating van de Oosterender dorpskern verkeert in slechte staat. De wegen zijn uitgereden waardoor ruimte is ontstaan tussen de straatstenen en er is een grote ver storing opgetreden van het lengtepro fiel, waardoor de afwatering slecht is. Voor het verbeteren van deze situatie zouden de straten moeten worden opgebroken, de zandbaan opnieuwe moeten worden geprofileerd en de straten opnieuw bestraat. Dit zou in twee fases moeten gebeuren, eerst de Oesterstraat, de Blazerstraat, het Kerkplein en de Kerkstraat, en vervol gens een gedeelte van de Koetebeu- urt en een gedeelte van de Peperstraat. Met dit alles is een be drag van ƒ180.000 gemoeid. B en W willen nu handelen overeen komstig het investeringsplan 1990 en de herbestrating van Oosterend aan gaan pakken. Als het even kan, en als de financiële middelen het toela ten, zouden bovendien de oude lan- In het belang van de service voor de toerist en de efficiency zou het ge wenst zijn als in De Koog de VVV en PTT-post zouden worden ondergebracht in één gebouw en daar nauw zouden samenwerken. Dit idee is gelanceerd door de post- bestellers, tevens gemeenteraadsle den Peter Bakker en Dirk Terpstra en voorgelegd aan de burgemeester, de directeur van het postkantoor Den Helder en de directeur van de Stich ting VVV Texelpromotie. Door de samenwerking zouden twee problemen kunnen worden opgelost: het niet rendabel zijn van het huidige postkantoor van De Koog omdat daar in de winterperiode haast niets is te doen en het feit dat de VVV- dependance in De Koog zwaar drukt op de exploitatie van de stichting VVV Texelpromotie. Suggesties Enige tijd geleden kregen de werkne mers van PTT-post het verzoek van hun directeur in Den helder om sug gesties te doen wat betreft de toe komst van het kantoor in De Koog. In het zomerseizoen zijn daar voldoende werkzaamheden, maar daarbuiten zijn er nauwelijks voldoende handelingen om een rendabele exploitatie mogelijk te maken. Onlangs werden de gemeenteraadsle den geconfronteerd met de jaarreke ning van VVV Texelpromotie waaruit bleek dat de exploitatie van het VVV-kantoor in de badplaats een naar verhouding dure aangelegenheid is. Door beide instellingen in één ge bouw onder te brengen kunnen niet alleen de huisvestingskosten worden gehalveerd, maar de samenwerking ligt ook om andere redenen voor de hand. De informerende en service verlenende taak van de VVV past goed bij de gelduitgifte, zegelverkoop en telefoondienst van de PTT. Er zijn nu zelfs overlappingen: de verkoop van strippenkaarten voor bus en tele foon gebeurt door beide organisaties. Een tweede idee is om de informatie- taarns in het dorp moeten worden vervangen door nieuwe, en beter in het dorpsbeeld passende lantaarns. diensten van VVV en de loket diensten van PTT te integreren. De VVV-informatrice doet dan loket- dienst en/of de PTT man/vrouw geeft toeristische informatie. Bakker en Terpstra veronderstellen dat hierdoor ook buiten de zomerperi ode service geboden kan worden aan de Kogers en de gasten. Als deze „joint venture" niet in een der be staande gebouwen zou kunnen wor den ondergebracht, zou kunnen wor den uitgekeken naar een locatie in het artikel 11-gebied. Het tweetal denkt dat het idee ook aantrekkelijk is voor andere toeristengemeenten met een kleine eigen bevolking en sluit niet uit dat in de toekomst kom- binatie mogelijk is met nog meer dienstverlenende bedrijven. Bij de WV is met interesse kennis genomen van het idee maar nog niet kon worden gezegd of het uitvoer baar is. Het voorstel is op de agenda van de bestuursvergadering gezet. Het college van B en W willen de gemeenteraad voorstellen subsidie toe te kennen aan de Stichting Wel zijn Ouderen Texel en de Vereniging Ypsilon in Schagen. De Stichting Welzijn Ouderen Texel heeft een verzoek om subsidie inge diend om de cursus Geheugentrai ning voor Ouderen, die de SWOT organiseert in samenwerking met de basiseducatie, mogelijk te maken. Het aantal aanmeldingen voor deze cur sus was dermate groot, dat niet alle kosten vanuit het samenwerkingsver band tussen de SWOT en de Basise ducatie kunnen worden gedragen. B en W willen derhalve voorstellen het tekort (van ƒ700) aan te vullen. Ook wil het college subsidie verstrek ken aan de Noordhollandse afdeling van de Vereniging Ypsilon. Dit con tactorgaan van ouders en familiele den van chronisch psychotische en schizofrene mensen werkt regionaal. De afdeling Schagen voorziet onder meer in de door de Texelse leden ge maakte reiskosten. Dit was voor B en W voldoende aanleiding om een sub sidie van ƒ200 beschikbaar te willen stellen uit.de post onvoorzien. Verder zal vanuit het college een voorstel naar de raad gaan om de Vereniging Ypsilon jaarlijks een dergelijke subsi die toe te kennen. De lachsalvo's die zaterdag af en toe uit het overvloedige publiek kwamen tijdens de uitvoering Voor drie dagen mijn vrouw" van De Vriendenkring in Den Hoornwaren zeken geen maatstaf voor de kwaliteit van zowel het spel als de klucht zelf. Het valt niet mee om iedere keer maar weer met een leuk stuk voor de dag te komen. De toneelvereniging uit Den Hoorn had de laatste jaren een reputatie opgebouwdmaar de neus voor amusante kluchten heeft hen dit keer even in de steek gelaten. Het verhaal is zwak. Ex-student en vrijgezel Rob leeft op kosten van zijn rijke tante die in Engeland woont. Hij is verliefd op huisgenote Gerie, die zich echter stiekum heeft verloofd met de andere huisgenoot Bennie. Trees is de eigenaresse van het huis waarin het drietal woont en probeert Rob aan haar kippige dochter Sjouk- je te koppelen. Tante schrijft een brief dat ze komt logeren en Rib is in alle staten, want hij heeft haar allerlei leugens verteld, om zijn toelage te vergroten. Zo heeft hij verzonnen dat hij getrouwd is en een baby heeft. De ramp is compleet als tante, met haar Engel se wederhelft, een dag eerder komt om Rob te verrassen. Gerie en Sjoukje worden allebei ge vraagd voor drie dagen de vrouw van Rob te spelen, wat de nodige verwikkelingen geeft. Buurman Toon en zijn dochter Loesje proberen te redden wat er te redden valt. Uiteindelijk rolt Rob in de armen van Sjoukje en blijken de oom en tante niet de échte familieleden. Ze waren door Loesje ten tonele gevoerd om Rob een lesje te leren. Nichterig De verliefde Rob, die zijn hart nogal makkelijk van Gerie op Sjoukje over zet, werd gespeeld door Joop Groes- kamp. Onherkenbaar vermomd met een langharige pruik deed hij wat „nichterig" aan en dat is vreemd voor iemand die zijn hart in korte tijd aan twee meisjes verliest. Zijn mi miek en timing waren prima, zodat hij voor veel lacheffecten zorgde. De butant Jan Lap als de huisvriend Bennie begon wat aarzelend, maar werd later beter. Het was duidelijk te merken dat hij vooral lekker draaide in samenspel met de sterkere spelers in de Vriendenkringgeleder en. Het is als recensent niet leuk om iets negatiefs te moeten zeggen over iemand, die overduidelijk zeer z'n best doet, maar absoluut niet uit de verf komt. Natuurlijk is het maar amateurtoneel, maar de eerlijkheid is er niet mee gediend als alles met de mantel der liefde wordt wordt be dekt. Gerie, vriendin van Bennie, waarop ook Rob verliefd is, werd op de planken gezet door Anita van der Gracht-Kiljan. Haar teksten klonken opzeggerig en waren af en toe slecht verstaanbaar. Doordat ze erg afwach tend was, gaf ze Gerie niet de kor daatheid die de rol vereiste. Ze probeerde het wel, maar het lukte niet. Ordinair Anneke Hillebrand-Kikkert zette huis bazin Trees neer als een ordinaire del op mannenjacht, voor zowel haar dochter als zichzelf. Ze deed dat lek ker overdreven, met een plat accent. Haar dochter Sjoukje werd gespeeld door Gitta Witte. Haar tekstvastheid was met name in de laatste twee be drijven niet optimaal of kwam dat door het te haastig willen spreken? De kippigheid van Sjoukje werd door Gitta uitstekend benut voor grappige effecten. De schreeuwerigheid van sommige tekstgedeelten klonk gefor ceerd, maar al met al was het niet slecht wat zij deed. Tweede nieuweling op de planken was de jarige Kees Zijm als de drank zuchtige buurman Toon. Ook hij had last van de zenuwen in het eerste deel, maar kwam later beter op gang. Hij kwam zelfs op grote hoogte als „zangpedaloog" die moest „diri-diri- dingesen". Pittig De beste debutante van de avond was ongetwijfeld Miranda Bruijn als buurmeisje en huishoudhulpje Loesje. Een pittige tante die de zaakjes wel even regelde. Ze bleef meer dan over eind in de tamelijk grote rol en is echt een aanwinst voor de toneelver eniging. Bep van Duijn-Rodenburg is een ge- routinierd speelster. Dat bleek uit de prima wijze waarop zij de krengige tante Louise neerzette. Ze benutte al le facetten van de rol en kon zich er heerlijk in uitleven. Knaller van de avond was Jaap Lap als de zogenaamde Engelse oom Wil fred, de man van tante Louise. Zijn „dear" deed de toehoorders schater lachen. Hij kon het niet helpen dat het „hoeperdepoep" en zijn bijnaam „doedelzakje" na een uur wel een beetje flauw werden. Hij buitte het gekke accent volop uit. De regie was in handen van Bert Bruijn. Hij heeft kans gezien de chao tische klucht helder te houden, maar sommige spelers hadden meer bege leiding moeten hebben. De routiniers redden het zelf met mimiek en bewe ging, maar juist die anderen hadden daar beter op gewezen moeten worden. Souffleuse Linda Zijm deed haar werk goed en onhoorbaar. Grimeuse Gerdy Grabowski-Lap verrichtte een huzarenstukje: Kees Zijm kreeg een kokkert van een neus toegemeten, die vrijwel onzichtbaar was aange bracht. Een compliment moet worden ge maakt voor de kleding van enkele spelers. Met name de „hoerige" out fit van Trees, de truttige jurken van tante en de bespottelijke korte broek met bolhoed en vlinderstrik van Wil fred gaven een sterk komisch effect. T.d.G. V VM v;i S.vC-.'*'v Tante Louise 1Bep van Duijn) berispt haar Wilfred (Jaap Lap). Oud-Burgemeester Engelvaart opent de slagboom en daarmee de expositie.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7