Jeugdtandverzorging zit in financiële problemen I/leer activiteiten, groter erras en snookerbiljarts llll iH Geld inzameling voor dovenschool Telefooncel gekraakt Overvol... LtQucn Hüu.. Milieulijn Texel around Britain in grote Hiswa-stand indeboom als bridgehotel outje in programma 575 jaar stad De Waal Vrouwenbond FNV Hartverwarmend Open dag Vrije school Tegenliggers raakten elkaar Lindeboom-beuk door ziekte geveld (SDAG 13 MAART 1990 TEXELSE COURANTPAGINA 9 Sinds 1988 draait de Stichting Jeugdtandartsverzorging met een jaarlijks verlies van zo'n ^12.000,-per jaar. Dit komt doordat het zieken fonds volgens het zg. „Besluit Tand heelkundige Hulp Jeugdigen Verzekerden Ziekenfondsverzeker den" niet meer financieel mag deel nemen in de Texelse Stichting. Het ziekenfonds betaalde in het ver leden voor ieder deelnemende scho lier vooruit een abonnement van /Ï00,-. Dit is gewijzigd in een vergoe ding achteraf per verrichting. Sinds 1988 bestaat ook de garantstelling voor jaarlijkse tekorten door de ge meente en het ziekenfonds niet meer. Wel betaalt de gemeente jaarlijks een bedrag van /Ï4.600 aan de Stichting Jeugdtandverzorging. Dit is bedoeld voor de educatie van de scholieren tijdens de tandverzorging. Voorzitter van de Stichting P. Seegers verklaart desgevraagd dat wordt ge werkt aan een oplossing. „Op dit mo ment werken de tandartsen (een enkele uitgezonderd) op loonko ntrakt met de stichting. In een brief aan de tandartsen is gevraagd mee te den ken over een efficiëntere behandeling van de patiënten, zonder dat de kwa liteit hier onder lijdt. De arbeidsover eenkomst zouden bijvoorbeeld met enkele weken per jaar bekort kunnen worden". Een andere oplossing is het overgaan tot vergoeding op basis van verrich tingen. Aan de tandartsen is ge vraagd hier voor 1 april een standpunt over in te nemen. Een bijkomend probleem is de Dental car. Deze is al afgeschreven, maar zal nog wel enige jaren mee kunnen. Tot op heden is echter geen enkele reser vering voor vervanging opgenomen. Voor deze investering moet een be drag van zo'n Z200.000 worden be- Het eilandelijk diaconaal werkver band zamelt tot 30 april geld in voor een dovenschool in Riberalta te Boli via. Dit ligt in Zuid-Amerika. Twee echtparen met drie hulpen zet ten zich daar in voor een zondags school en een dovenschool. Ze geven o.a. les in gebarentaal en bezoeken per boot indianen en rubbertappers, die aan de rivier wonen. Met name door het geven van kosteloze ge neeskundige behandelingen heeft de plaatselijke bevolking veel vertrouwen in en respect voor de medewerkers aan het project. Opnieuw is de muntautomaat van een telefooncel opengebro ken. Deze keer gebeurde het op camping „Loodsmansduin". De beheerder deed aangifte bij de politie. De politie heeft tegen een be drijf uit De Koog proces verbaal opgemaakt wegens het vervoe ren van een veel te groot aan tal passagiers in een taxibusje. In het busje, bestemd voor acht passagiers, bleken zich buiten de 27-jarige chauffeur dertien personen te bevinden. Bovendien zat de achterklep los, zodat sprake was van een gevaarlijke toestand groot. Volgens Seegers is het ontzettend belangrijk dat de school- tandartsverzorging blijft bestaan. „Het is bekend dat bij opheffing van zo'n voorziening het tandartsbezoek onder de schooljeugd waarschijnlijk terugloopt met 20 a 25 procent". Tandarts Van Karsen werkt al op ver richtingenbasis en is zeker bereid mee te zoeken naar een oplossing, zonder dat daardoor de kwaliteit van de tandverzorging in het geding komt. „Er zijn mogelijkheden. Zo zou je bijvoorbeeld de wat meer gecom pliceerde gevallen na een behandeling door kunnen verwijzen naar de eigen tandarts. Mochten de andere colle ga's hier ook zo over denken, dan zal het wel lukken om de jeugdtandver zorging in leven te houden". Grotere zorgen maakt Van Karsen zich over de Dental car. „Het ziet er naar uit dat deze zich nog wel enkele jaren goed houdt, maar als men nu niet begint aan een jaarlijkse reserve ring blijft het probleem onopgelost". Binnenkort zal aan de gemeenteraad gevraagd worden een eenmalige bij drage in het tekort te doen van 24.000,- rc/i/.cy ij ai i *mh toan tww n fr\ O» nóskt* De T.V. uitzending genaamd milieulijn van woensdag j.l. behandelde een aantal natuurproblemen op Texel. Eni ge items werden daarin op professio nele wijze behandeld. Een domper vond ik Uw optreden, mijnheer Cor Ellen. Uw manier van benaderen van o.a. een aantal ambtenaren, kwam mijns inziens niet in aanmerking voor de schoonheidsprijs. Tijdens Uw commentaar op het strand legde U tevens het verband tussen uw aan wezigheid aldaar en het Juttersmu- seum. Als vertegenwoordiger van genoemd museum heeft U deze zaak geen goed gedaan. Ik hoop en ver wacht dan ook dat de overige mede werkers en bestuursleden van de Stichting Juttersmuseum zich zullen distantiëren van Uw weinig profesio- nele uitlatingen. Al met al geen goe de reclame voor Texel en in het bijzonder voor het Juttersmuseum. Om in uw eigen termen te spreken: voorlopig een gele kaart voor U. Aad Schol Oudeschild Stichting Texel around Britain, die de recordpoging varen rond Engeland or ganiseert, heeft een fraaie stand op de Hiswa (tot en met 18 maart in de Rai te Amsterdam). Daar is eenzelfde type boot opgesteld als waarmee de recordpoging zal worden onderno men. De echte recordboot is al wel besteld, maar wordt nog extra verste vigd door de fabrikant in Spanje. Op borden staat het doel van de po ging en de goede doelen die hiermee zijn gemoeid vermeld. Via een kaarte nactie wordt het publiek gevraagd te raden wat de uiteindelijke eindtijd zal worden. De deelnemerskaarten moe ten voor een klein bedragje worden gekocht en het geld gaat naar de Dr. Daniël den Hoedkliniek voor kinderen met leukemie. Zondag was zanger Lee Towers aan wezig om de actie luister bij te zet ten. Hij deed een oproep tot steun en deelde handtekeningen uit. Ook de Texelse Wol Onderneming heeft een bijdrage geleverd aan „Texel around Britain". In ruil daarvoor is in de boot een opvallende slaapzak van de firma uitgestald. t te- ie let heeft niets te maken met kspelen", aldus bedrijfsleider M. Vries van hotel De Lindeboom, lendom van de BCN-groep van renger BV. Om het hotel rendabe- te maken, wil men de activiteiten [breiden en het terras vergroten, ir moeten elke avond bridgers zit- v Het bestaande blijft zoals het is. komt alleen meer bij. Maar er ko en beslist geen flipperkasten of jordat de grote beuk is verdwenen n het terras van de Lindeboom )rden vergroot. Hierdoor hoopt men bar beter bij de exploitatie te kun- rn betrekken. „We hebben zowat de ooiste bar van Texel, maar niemand 'm". witte hal, die nu als ontbijtzaal l0r de hotelgasten wordt gebruikt, worden ingericht met zes zg. ,ol- of snookerbiljarts. Hierop kan rden gespeeld na inworp van een ipaald bedrag, net als bij andere ifé-biljarts. De hotelgasten gaan ar het restaurantgedeelte. „Zo [engen we er meer rust in. Nu oest men zich vaak tussen de eten- mensen doorworstelen op weg iar de zaal of juist de andere kant fet hele jaar door wil men één fond in de week een dansavond iuden. „We gaan ook proberen lorstellingen te organiseren, bijvoor- :eld Texelse koren samen met een ipzangeres als Mieke Telkamp of aroline Kaart", vertelt De Vries. Daarnaast komt er eens per week et hele jaar door een bingo-avond, at gebeurt onder de vlag van sport- irenigingen, anders mag het niet. m grote prijzen gaat dat echter bus met". Gemeente oor het bingoën moet vergunning bij e gemeente worden aangevraagd, iaar voor de overige vernieuwingen eeft men niets te maken met de ge- leente. Wout Stam, hoofd van de (deling Algemene Zaken is nog met op de hoogte van de plannen. „Ik kan er dus geen uitspraak over doen Het is net als met dat Golden Ten in dertijd: de politie controleert of iets al of niet mag en grijpt dan in. Ik weet niet wat dit is. Het lijkt me niet ver standig dat er vanuit wordt gegaan dat het allemaal zomaar mag. Als ik hen was zou ik me daar eerst eens terdege op oriënteren". Volgens De Vries en zijn adviseur I. de Jonge zit dat wel goed. Niet eruit De kleine zaal met de fraai gerestau reerde wand zal voorlopig voor de bridgers worden ingericht. Mocht het „snookeren" een grote vlucht nemen, dan wil men hier ook biljarts op stellen. „We jagen de huidige gebruikers van de Lindeboom er niet uit hoor. Op maandagavond zijn de Texelse brid gers welkom en de schakers natuur lijk ook. De Rotary wordt voor de keus gesteld te verhuizen naar de zaal. En ook het „marktvolk" van maandagmorgen kan bij ons terecht", aldus de bedrijfsleider. Hij benadrukt dat de Lindeboom straks drie facet ten heeft: een hotelgedeelte, een spel- en activiteitengedeelte en zaale venementen. Voor het begin van het zomerseizoen moet alles geregeld zijn. Voor het beheer van de grote zaal is Nico Erwich uit De Koog aan getrokken. Geen noodsprong Waarom wordt deze ingrijpende uit breiding ineens zo snel doorgevoerd? De Vries: „Het is niet ineens, we lo pen al een jaar rond met deze ideeën. Het is geen noodsprong om dat we slecht draaien of zo. Het sei zoen komt eraan en we willen zo snel mogelijk beginnen met het be nutten van de mogelijkheden die we tot nu toe hebben laten liggen". Niet iedereen is het eens met de ver nieuwingsplannen. Kok Jaap Mets kan zich er niet in vinden en vertrekt aan het eind van deze maand. „Ik wil niet werken in zo'n systeem en daar- rl MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat ^formatie en mededelingen van de jmeente Texel. Lezers die vinden |at aan een bepaald onderwerp aan- acht moet worden geschonken, jnnen contact opnemen met de af- ïling Algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: jestel 247. Bouwvergunningen N. M. J. A. Dankers voor het gedeel- P|k veranderen van een gevel, Ko- rweg 145, Den Burg; H. J. Witte or het plaatsen van een veld- huur, Stuifweg 9, Oosterend; E. J. itte voor het plaatsen van een lig- xenstal, Genteweg 2, Oosterend; Heimann voor het gedeeltelijk ver roten van een zomerhuis, Zanddijk 4, De Cocksdorp; W. B. V. Texel or het gedeeltelijk veranderen van 20 woningen, Ankerstraat, Tjak- rstraat, Lieuwstraat, Bernhardlaan Stolpweg; A. Rienstra voor het aatsen van een schuur, Thijsselaan 5, Den Burg; L. Noordzij voor het rmeuwen/vergroten van een gara- /berging, Wilhelminalaan 27, Den rg; A. Schoo voor het plaatsen van n kozijn, Wintergroen 5, De Koog; W. N. voor het vernieuwen van n popstation en dienstgebouw, esterweg 6, Den Burg; J. Spigt or het gedeeltelijk vergroten van n woonhuis, Thijsselaan 4, Den rg; Grensweg B.V. voor het plaat- fgelopen donderdag hebben wij utieve informatie gepubliceerd om- ent de festiviteiten rond 575 jaar ad in De Waal op zaterdag 17 aart. Hieronder nogmaals het pro- amma, met de juiste aan- ngstijden. 00 uur: Feestmuziek vanaf de to- n- 9.15 uur: dorpsomroeper. 10.00 ur: koffie met een stuk Texelse klei- ek in het dorpshuis. 10.30 uur: uit- agen en prijsuitreiking aan de •nnaars van de kleurplaten, tekenin- en en de speurtocht (van 16 maart). •00 uur: voor de jeugd is er pop- nkast in het dorpshuis, ouders en dere belangstellenden kunnen in de rk een optreden van het jubilerende isserskoor uit Oudeschild bijwonen. •30 uur: Waalder feestmarkt langs et Hogereind (tot 16.30 uur), gele- nheid de boerderij van H. Tjepkema bekijken (Oosterenderweg 9), dia- ne in het Wagenmuseum. 16.45 Ur" 'aatste nieuws van de dorpsom- eper. 18.00 uur: historische maal- J 'n het dorpshuis, met onvervalste a?*i0r sner*' Waalder boerenkool Waalder worst. sen van een sporthal, Grensweg 106, Den Burg; A. C. Legierse voor het vergroten van een garage, Oran jestraat 19, Oosterend; Fa. Frans Ze gel voor het plaatsen van een bedrijfsschuur, Heemskerckstraat 25-29, Oudeschild; W. Leijdekkers voor het gedeeltelijk veranderen van een woonhuis, Waalderstraat 18, Den Burg; C. De Waal voor het gedeelte lijk veranderen van een winkelpand, Binnenburg 23, Den Burg; P.TT.-Post regio west voor het plaatsen van een geld-emissie-automaat met luifeltje, Parkstaat 5, Den Burg; J. J. F. Duin voor het gedeeltelijk veranderen van een kantoor/cafepand, Zwaanstraat, Den Burg; H. Stock voor het plaatsen van een open haard met pergola, Gerritslanderdijkje 280, Den Burg; J. Dekker voor het gedeeltelijk verande ren van een woonhuis met dakop- bouw, Heemskerckstraat 62, Oudeschild. Derden-belanghebbenden kunnen te gen de beschikkingen ingevolge de wet AROB een bezwaarschrift indie nen. Nadere informatie: kamer 205 of telefonisch 62125. Op dinsdag 20 maart verzorgt het Eendagsbestuur van de Vrouwen bond FNV afd. Texel in De Buureton om 20.00 uur een avond met als on derwerp: Milieubewust winkelen. Het gaat om het kritisch maken van mensen bij het doen van de dagelijk se boodschappen om zo de consu ment te laten meehelpen bij het verkleinen van onze afvalberg. Wij al len, en ook de komende generaties, zijn hierbij zeer betrokken. Een wereld zonder bijv. plastics is weliswaar niet meer voor te stellen, maar het is wel belangrijk te weten wat voor soorten afval meer en/of minder schadelijk zijn. Ook het klein chemisch afval (K.C.A) hoort er bij, en vooral ook: hoe het risico van vervuiling zo klein mogelijk te houden, door te weten wat waarin is verwerkt. De heer R. Buitenweg, ambtenaar van de afd. Mileubeheer van onze gemeente en mevrouw H. Amsing uit Oosterend gaan op deze problematiek in. De avond is voor ieder vrij toegankelijk, ledereen is welkom met vragen en/of ideeën. Op verzoek wordt er al plastic opge haald door Henny Amsing, onder meer bij Ria Trap in Oosterend (Oranjestraat) en Liesbeth Roeper uit Den Burg (Molendwarsstraat). Men sen die het milieu een warm hart toedragen en ook een „verzamel punt" willen oprichten, kunnen hier toe contact opnemen met Henny Amsing, tel. 18800. De onttakelde beuk voor de Lindeboom. naast heb ik niet de mogelijkheden die ik zou willen hebben". Hij heeft al een nieuwe baan gevonden bij 't pak- huus in Oudeschild. Directeur W. Poortinga van het Sprengerconcern is op zoek naar een nieuwe kok en schijnt in onderhandeling te zijn met iemand van de overkant. Ter introductie van het snookerbiljar ten zal Steve Fodor van Snookervere niging Nederland een week naar Texel komen om les te geven in deze vorm van biljarten. Wanneer hij pre cies komt wordt nog nader aan gegeven. lij.lcn (Jc rfrljk!hi De actie voor Roemenië loopt goed. De eerste bijdrage kwam van een vrouw uit Jan Dirkszoord die twee tassen vol handgebreide mutsen en sokken kwam brengen, in alle kleuren en maten. Verder kreeg ik heel veel poppen, knuffels en ander kin derspeelgoed, zóveel dat ik er Zegel mee zou kunnen bevoorraden. Verder schoenen, kleding in allerlei maten, ook voor baby's. Aardig zijn ook arti kelen zoals een fraai verpakt stuk zeep, een mooie fles champoo, le vensmiddelen, koekjes, snoepgoed enz. enz. Het is heel hartverwarmend om dat allemaal bezorgd te krijgen. Een mooie geste was er van de Texelse Wol Onderneming die stukken De Vrije School, Gasthuisstraat 55 houdt zaterdag 17 maart een open dag. Iedereen is welkom en er is voor oud en jong iets te beleven. Om half drie laten leerlingen uit de klassen 1 t/m 4 (groep 3 t/m 6) iets zien van de manier van werken op de Vrije School. Alle klassen laten iets zien en horen uit het taal- en re kenonderwijs, het onderwijs in vreemde talen en ze zullen zingen en fluitspelen. De eerste klas laat uit de Duitse les een herhaalsprookje zien en de klassen 2, 3 en 4 doen een Engels zangspelletje. Om vier uur zal een tafelpoppenspel worden gedaan voor de peuters en kleuters. De titel van dit poppenspel is „Het verhaal van de zoete pap". Verder zijn er de hele middag allerlei dingen te doen als een grabbelton, steltlopen, gelegenheid om zelf (stok)broodjes te bakken of een be zoek te brengen aan het restaurant waar men iets kan drinken en waar allerlei zelfgemaakte lekkernijen te koop zijn. Er is een boekentafel met jeugd- en prentenboeken en boeken over het opvoeden van kinderen. In een andere kraam worden spullen verkocht uit de houtwerkplaats en de weverij van het Maartenhuis. Deze spullen zijn gemaakt door pupillen van dit gezinsvervangend tehuis. Er zijn kleine popjes, houten figuurtjes gemaakt die ten bate van de school worden verkocht. Ook is er een kraam waar Zonnekindkoppen en poppenkleertjes kunnen worden be keken en gekocht. Verder is er schrif telijk en kunstzinnig werk van de leerlingen te zien en zijn de leer krachten steeds aanspreekbaar voor inlichtingen. De open dag is toegan kelijk voor iedereen en duurt van 14.00-17.00 uur. katoen gaf (honderden kilo's) ge schikt om lakens en ondergoed van te maken. Ik kreeg ook een verzoek om voor in Roemenië wonende ken nissen een pakket mee te nemen, maar dat gaat niet. Het land is 1200 km lang. Er wordt op drie steden ge reden en vandaar gaat alles weer di verse richtingen uit - onder meer naar weeshuizen, kindertehuizen en bejaarden. Het gebeurt allemaal on der politiebegeleiding; anders is iiet niet veilig. Alle artikelen voorzien in dringende behoefte want er is daar letterlijk aan alles gebrek. Zelf breng ik de spullen van Texel naar Den Hel der, vanwaar het transport per vrachtwagen begint. We hebben het er druk mee, maar mijn goede groot moeder zei altijd: zolang je loopt schimmelt je kont niet. Daar zal ik het maar op houden. Tot 15 maart kunt u alles nog bij mij kwijt. J.K.R Zwan Kogerweg 157 Den Burg. Op de Postweg nabij De Cocksdorp passeerden twee tegenliggers elkaar van zo'n korte afstand, dat beide auto's een spiegel verloren. Een van de gedupeerde chauffeurs was een inwoner van De Cocksdorp, die aan gifte deed. De andere automobilist heeft zich nog niet gemeld. Donderdag heeft de firma Tatenhove uit Den Burg een aanvang gemaakt met het kappen van de waarschijnlijk 90-jarige beuk bij Hotel de Linde boom. Na onderzoek bleek dat de beuk door een ziekte niet meer is te redden. Bij eventueel nieuwe stormen zou de boom een gevaar voor de om geving kunnen vormen. De gemeente had reeds enige maanden geleden een kapvergunning verstrekt-

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9