Ordeverstoringen en criminaliteit nemen af op Texel KIJK Groen c/tvart,-J^xels in het hart-, Stichting VVV/Texelpromotie (rijgt vijf jaar /150.000,- „Lindeboom-beuk" was aangetast door zwammen Ma drie uur en veel schorsingen: JTATERDAG OF BONDAG IN UW BRIEVENBUS Postbus weg Zandsuppletie start half mei Kapvergunning terecht? Auto op zijn kant Wat betreft (kleine) criminaliteit en ordeverstoringen is op Texel sprake van een verheugende ontwikkeling: er is de afgelopen vijf jaar sprake van duidelijke afname. Vijf jaar f150.000.-. Gaat de verhuizing nu door? ambtelijke vertegenwoordiging binnen het bestuur voldoende en zag niets in het plan voor de twee TVL- afgevaardigden. „De belangen voor kleine en grote logiesverstrekkers ko men binnen het bestuur van TVL aan de orde. De stichting VVV/Texelpro- motie doet z'n werk voor allemaal, groot en klein". Triest Peter Bakker (PSP) vindt het triest dat het promotiebeleid kennelijk als een kaartenhuis ineen stort als de gemeente het voortouw niet neemt. Lees verder pagina 2 bij de verbouwing van De Lin de- boom ook al gerommeld in de bodem en als een beuk érgens niet tegen kan, dan is het gewroet bij de wor tels. Die liggen relatief dicht aan de oppervlakte", aldus de man van de gemeente. De zwammen eraf halen is geen oplossing. „Er zitten schimmeldraden aan die de boom al vanbinnen heb ben aangetast. De expert zei dat daar geen medicijn tegen is. Dan kan je natuurlijk wel half Nederland gaan afbellen, maar dat doe je niet". Moord Architect Jan Visser heeft het moei lijk met het verdwijnen van de beuk. „Ik liep vorige week naar huis en dacht nog: hé, ze gaan 'm snoeien. Maar na de middag vond ik dat ze er wel èrg veel afhaalden. Het begon op moord te lijken! Die boom ligt me na aan het hart. Tien jaar geleden heb ben wij plannen voor verbouwing van De Lindeboom gemaakt, waarbij we het ding hebben ontzien". Visser in formeerde bij de gemeente en kreeg het rapport van de Heidemij te zien, waarin staat dat de beuk is aange tast door de honingzwam, de reuzen zwam en de harslakzwam. Op 27 oktober 1980 is door de firma Copijn uit Utrecht een onderzoek ge daan naar de levensvatbaarheid van de beuk. Boomchirurg Jan Mensch heeft de beuk behandeld. Jan Visser: „Dat bleek toen best de moeite waard. Het kostte in totaal zo'n der tig veertig duizend gulden". Visser vindt het jammer dat niet meer in het werk is gesteld om de beuk te behouden. „Misschien had men weer die firma Copijn erbij moe ten halen. Het ging allemaal zó snel. Als de kapvergunnmgen voortaan ook eerst openbaar worden gemaakt via een advertentie, zou je het nog tegen kunnen houden door een AROB- procedure aan te spannen". Waarde De architect pleit ervoor het bomen- bestand zoveel mogelijk in stand te houden. „De waarde van een boom, zéker van deze, is hoog. Neem nou de belevingswaarde, ledereen vond het een prachtige beuk". Boomchirurg Jan Mensch is ervan overtuigd dat de beuk tien jaar gele den nog niet was aangetast. „Maar zoiets kan heel snel gebeuren, zeker als de weerstand is verminderd. Vooral de honingzwam is eigenlijk al tijd in bomen aanwezig en deze kan altijd plotseling de kop opsteken.". Hij vindt dat er wel een poging is te wa gen om de zwammen te bestrijden. „De resultaten zijn wisselend. Het hangt van de resterende kracht van de boom af of het lukt". Vooral tussen 1985 en en 1987 was de teruggang van het aantal aange geven diefstallen en vernielingen spectaculair. Het totale aantal geval len was in 1985 nog 642, in 1986 579 in 1987 401, in 1988 384 en vorig jaar 387. Het aantal diefstallen uit auto's zakte in die periode van 92 tot 41, het aantal diefstallen van bromfietsen zakte minder hard: van 26 naar 22. Diefstallen op campings (vooral uit tenten) werden in 1985 66 keer gemeld: vorig jaar slechts 37 keer. Het aantal diefstallen uit woningen zakte van 20 naar 10. Het aantal vernielingen aan auto's bleef hoog: 77 gevallen in 1985 en 74 ge vallen vorig jaar. Aldus blijkt uit het jaarverslag van de Texelse Rijkspolitie, dat onder an dere ter kennis is gebracht van het gemeentebestuur. De Koog Bekijkt men alleen de ontwikkeling in De Koog, dan is het aantal aangiften nog sterker gezakt, al geldt dat niet voor alle categorieën van misdrijven. Het aantal diefstallen uit auto's in de badplaats zakte van 57 naar 19, het aantal diefstallen uit woningen en zo merwoningen van 9 naar 4. Diefstal len uit bedrijven (waaronder winkeldiefstallen) gingen van 29 naar 8, maar het aantal vernielingen aan auto's bleef vrij hoog en ging van 43 naar 30 terwijl ook de diefstallen op campings (voornamelijk uit tenten) minder hard zakte: van 34 naar 25. Hierbij moet in aanmerking worden genomen dat het aantal verblijfsre- kreanten op Texel de afgelopen jaren aanzienlijk is toegenomen, waardoor het beeld nog verheugender wordt en de stabilisatie waarvan de afgelopen twee jaar sprake is, ook op vooruit gang duidt. De politie zelf schrijft deze ontwikke ling onder meer toe aan de diverse maatregelen die de afgelopen jaren zijn genomen: nachtbewaking op en kele campings, meer nachtelijke sur veillance van de politie op straat, de cafésluitingsregeling en de „susploeg" in De Koog, e.d. Vorig jaar werden 201 fietsen gesto len, waarvan er 41 op Texel zelf wer den teruggevonden en aan de eigenaren teruggeven. Ook werden enkele tientallen fietsen, al dan niet In de nacht van zaterdag op zondag werd uit een tuin aan de Schilderweg in Den Burg een groene PTT-bus ont vreemd. vernield, terugevonden zonder dat de eigenaar bekend werd. De samenstellers van het jaarverslag vinden dat spoedig een „fietsgraveer- projekt" moet worden gestart op Texel ter beperking van de rijwiel diefstallen en om gevonden fietsen makkelijker te kunnen thuisbrengen. Van de in 1989 gepleegde feiten, wist de politie ongeveer 25% tot oplossing te brengen, een aanmerke lijke verbetering in vergelijking met 1988 toen het oplossingspercentage niet hoger kwam dan ongeveer 17. Het landelijke percentage is ongeveer 23. Voor de zandsuppletie op Texel is 2,5 miljoen kubieke meter zand no dig. Dit zal van ribbels in de Noord zee. tien kilometer uit de kust, worden gehaald. Ter plaatse is het water twintig meter diep. Het werk moet half mei starten. Begin mei vindt de openbare aan besteding voor de suppletie in Eier- land plaats. Via advertenties zullen aannemers worden gevraagd een bod te doen. Het zand zal worden op gespoten via een zinkerleiding die 2,5 kilometer uit de kust wordt gelegd. De kosten zullen worden betaald uit de dertig miljoen gulden die minister Maij-Weggen onlangs heeft toege zegd. Dit bedrag is namelijk bestemd voor suppleties in Bergen aan zee, Egmond, Bloemendaal en op Texel, maar bij de andere plaatsen gaat het maar om relatief zeer kleine hoeveel heden zand. (Bergen 500 000 kubie ke meter en de andere twee plaatsen ieder 250.000 kubieke meter) De minister heeft als eis gesteld dat het werk uiterlijk 15 oktober klaar moet zijn. PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.465 DONDERDAG 15 MAART 1990 advertenties, abonnementen, etc. CLueW De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 14111 »dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2220-12741. lllten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s de Graaft, Pater Witteplein 3. Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.9917.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Los ƒ1.10 jen stichting bestaat bij de gratie van de geldschieters en wie eld heeft, heeft de macht. Dit werd dinsdagavond tijdens de aadsvergadering geopperd door Peter Bakker (PSP). Dat bleek ichter niet zo simpel. De raad had moeite om het eens te wor- len. Na drie uur vergaderen en drie schorsingen werd met acht egen zeven stemmen besloten dat de gemeente vijf jaar lang 150.000,- bijdraagt aan de Stichting VVV/Texelpromotie voor Ie promotie van het eiland. Tevens werd bepaald dat er een ver- egenwoordiger uit het college van b en w in het bestuur moet ilaatsnemen, bij voorkeur de wethouder van financiën. Namens Ie Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) moeten er wee afgevaardigden in het stichtingsbestuur komen: één voor Ie kleine en één voor de grote logiesverstrekkers. De gemeente loopt dat de onenigheid binnen die organisatie hierdoor if neemt. PvdA indertijd heeft gehoopt de zaak op gang te kunnen brengen, waarna het berdijfsleven het over zou moeten nemen. Hij pleitte voor afscherming van de bedragen die aan promotie en informatievoorziening worden gege ven. „Eventuele toekomstige kostenstijgingen moeten door het be drijfsleven worden opgevangen. We moeten ons er niet voor schamen eisen te stellen als we doorgaan met Texelpromotie-geld geven. Er moet wat tegenover staan". Omdat de ge meente er financieel „tot de nek aan toe" inzit volgens de PvdA, wil men het instellen van een egalisatiefonds, waarmee tegenvallers in inkomsten kunnen worden opgevangen. jaarverslag en een accountantsrap port van de stichting op de tafel van de gemeente komt. Ook het idee van de twee TVL-afgevaardigden in het stichtingsbestuur werd door Poster genoemd. Op haar kont De PvdA had in commissieverband al enige voorstellen naar voren gebracht die men als voorwaarden aan de sub sidie wilde verbinden. Dirk Terpstra: „De gemeente brengt buiten die f150.000,- wel meer grote financiële offers om het toeristische product te verbeteren. Zou de stichting op haar kont gaan als wij ons terugtrekken? Dat is droevig". Hij verklaarde dat de Evenwicht Ate Rienstra van het CDA stemde in met de voorstellen van het college om de subsidie met tien jaar te ver lengen en na twee jaar te evalueren of bijstelling noodzakelijk is. Hij zag het niet zitten om twee TVL- vertegenwoordigers in het bestuur te plaatsen „Dan wil straks elke subsi diegever twee afgevaardigden, anders is het evenwicht zoek". Ook de VVD is voorstander van voortzetting van de subsidie voor tien jaar. Erna Eelman: „Dan is planning voor langere termijn mogelijk. En de nieuwe huisvesting voor de VVV. We kunnen hiermee deze belangrijke eco nomische factor versterken". Ze vond „Een boom heeft ook zijn einde. Hij was aangetast door zwammen en ten dode opgeschreven. Het is dus terecht dat er een kapvergunning is verleend". Aldus verklaart Piet Bolier van de gemeente de kapvergunning die is afgegeven voor de beuk bij Hotel de Lindeboom. „We zouden het natuurlijk wel toejuichen als er herplanting plaats vindt". Vorig jaar oktober benaderde de eige naar van De Lindeboom Bolier. Men wilde wat takken snoeien die tegen het dak kwamen en vroeg advies. Bolier constateerde enige zwammen in de boom en waarschuwde de af deling Bomendienst van de Heidemij uit Apeldoorn. „Die mensen van De Lindeboom wilden 'm beslist niet weg hebben. Er is in het verleden een flink bedrag aan het opknappen van de boom besteed", vertelt Bolier. De man van de Heidemij zag de toe komst van de beuk (Fagus sylvatica) somber in en er werd een tweede deskundige, gespecialiseerd in zwam men, bijgehaald. Ook deze gaf te kennen dat er geen redden meer aan was. Bolier: „Dat was wel even slikken". Het vervangen van de beuk door een andere grote boom valt volgens Bo lier niet mee. „De gemeente heeft het niet verplicht gesteld dat er een nieuwe boom moet worden geplant. Trouwens, de resultaten van het over planten van een groot exemplaar zijn niet altijd even goed". Weerstand Zwammen krijgen vooral de kans een beuk aan te tasten als de weerstand is verminderd. „Tien jaar geleden is van een markante boom. Ih 1986 werd de Stichting ^VVV/Texelpromotie zoals die nu jestaat opgericht. Er zijn vier deel- emers: Texels Verbond van Onder nemers (TVO), Texelse Vereniging Voor Logiesverstrekkers (TVL), Re- reatiestichting Texel (RST) en de emeente. Ook Teso geeft jaarlijks en bijdrage, maar heeft geen afge- aardigde in het stichtingsbestuur. Alle deelnemers geven een jaarlijkse jijdrage van ƒ150.000,-. Deze is astgelegd in een vijfjaarlijks con- act, dat dit jaar afloopt. Reden voor Ie gemeente om te bezien of men leze subsidie moet voortzetten, os hiervan geeft de gemeente 260.000,- voor het functioneren Van de VVV. èxels Belang, bij monde van Ger- irand Poster, was bereid tot voortzet ing van het promotiegeld-contract, mts dit maximaal voor vijf jaar is. )ver het functioneren van de VVV had men twijfels, met name over de VL-poot. „De kleine logiesverstrek- ■fcers komen in het gedrang. Ze zijn zo joed als monddood gemaakt. We lebben er moeite mee dat bij de A/V kennelijk neerbuigend wordt ge- daan over de eenvoudige accommo- laties. Maar we moeten verder met e stichting. Door forse gemeentelij- e inmenging kunnen zaken worden erbeterd". )e fractie eiste dat voor 1 juli een en 26-jarige vrouw uit De Cocks- orp kwam met de schrik vrij bij een mgeluk dat haar vrijdagmiddag op Ie Randweg overkwam. In de buurt /an de barbecueplaats dreigde ze net de van haar moeder geleende iuto links van de weg te raken. Ze .tuurde scherp bij waarna de wagen egen een boom botste en op zijn :ant bleef liggen. De auto liep aan /oor- en achterzijde schade op.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1