„Het rijk heeft de plicht de kust te onderhouden' van 17 en 18 maart Korenavond weer daverend succes Geslaagd Concert in Scholerie Texelpromotie - Kerkdiensten is maart Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging De Toverbal brengt jeugdtoneelstuk Kinderdansgroep folklore Tentoonstelling in Oosterend PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 15 MAART V. QC De gezamenlijke zangavond van de Texelse koren, die gisteren in de R.K. kerk te Den Burg werd gehouden, is wederom een daverend succes ge worden. De talrijke toeschouwers ge noten van optredens van het Texels Christelijk Mannenkoor, het Texels Vrouwenkoor, the Singers of the Lord, the Gospeltrain, the Messen gers, the Rose Harmony Singers, Soli Deo Gloria en Advenda Aan de Alco faculteit van de Post Graduate School Centartium in Lei den is Ingrid Koorn-Robertz geslaagd voor voetzöne-reflexologie. Bezoekers van de tentoonstelling in de Scholerie in Zuid-Eierland kunnen daar zondagmiddag tevens luisteren naar een concerterend Texels trio. Van 15.00 tot 17.00 uur worden op clavecimbel en fluit werken van G.P. Telemann en A. Vivaldi ten beste gegeven. VERVOLG VAN PAGINA 1 Hij kon zich voorstellen dat het CDA er geen voorstander van is een afge vaardigde uit het college in het bestuur. „De vorige keer dat dit ge beurde met een CDA-wethouder kostte het ons een hoop geld Toch was hij het met hen eens. „Zo iets moet je gescheiden houden". Hij schaarde zich achter de standpunten van de PvdA. Vruchten afgeworpen „Als je bepaalde bevoegdheden over draagt, moet je daar ook verantwoor delijkheid neerleggen", aldus burgemeester Schipper. „We stellen geen vragen, we controleren achter af. Als we vooraf voorwaarden gaan stellen mengen we ons in het be leid" Hij vroeg zich af waarom enke le raadsleden al na vijf jaar willen heroverwegen. „We hebben nu zo'n periode gehad, die duidelijk vruchten heeft afgeworpen. Nu is continuering nodig". Schipper vond het met relevant om nu al de f260.000,- in de discussie te betrekken. „We dragen een taak van de gemeente over. Stel je toch voor dat we in plaats van die HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Salakay; gez. dienst met de Gereformeer den. Uitzending Lichtboei De Waal 9.30 uur dienst in De Koog De Koog 9.30 uur dhr. Kuiper Den Hoorn 11.00 u. dhr. J. Wieten Oosterend 9.30 uur ds. De Jong 19.00 uur. themadienst in de Ge- ref. kerk Oudeschild 11.00 uur dhr. M. D. Kuiper De Cocksdorp 11.00 uur ds. de Jong; bevestiging ambtsdragers; koffie GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 9.30 uur gezamenlijke dienst met de Hervormden in de Ned. Herv. Kerk drs. J.J.T. Salakay 17.00 u. Jeugddienst drs. J.J.T. Salakay Oosterend 10.00 uur dr. H. Koet sier, Heemstede 19.00 uur dr. H. Koetsier Uitzending Lichtboei GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst. Donderdag 22 maart: 19.00 uur ds. J. S. v.d. Net GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur Kerkdienst ds. Knipscheer m.m.v. dhr. B. Vla ming. BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur, voorganger ds. Zijlstra uit Blokker Creche ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur Oe cumenische Gebedsdienst. Zondag 10.45 uur herenkoor en the Gospeltrain. kindercrèche De Koog zondag 9.30 uur Woord- Communiedienst Oosterend zondag 9.30 uur Woord-Communiedienst De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur St. Jan zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 Openbare Lezing: „Zorg ervoor dat uw gehoor niet afstompt" 11.20-12.30 Wachttorenstudie: „Gods oordeel tegen, de mens der wetteloosheid". Opgaven voor vermelding in de lijst ,,Voor het weekend' moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18,00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur: Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. 12023. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur: tele foon 02230-23024. Voor tandheelkundige hulp buiten de normale werktijden: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, telefoon 11446. f260.000,- te geven die taak zélf zouden moeten doen...." Inbreng van twee TVL-afgevaardigden in het stichtingsbestuur leek de bur gemeester verhelderend. Grenzen Dirk Terpstra verklaarde het niet ver keerd te vinden dat de gemeente veel geld aan het toerisme besteedt, maar dat er grenzen aan moeten worden gesteld. Hij steunde het voor stel van Texels Belang om voor maxi maal vijf jaar accoord te gaan met de subsidie. Hij hield ook vast aan punt één van het PvdA voorstel dat de in formatieverstrekking door de stichting niet alleen een gemeentelijke taak is en er dus voor wat betreft de f260.000,- die de gemeente hiervoor betaalt moet worden gesproken over een bijdrage in de kosten. „We willen het wel koppelen, want promotie be vordert de vraag en wij zijn de aan gewezen instantie om de kostenverhoging die dat met zich meebrengt te voldoen". Terpstra hoopte dat het bedrijfsleven een voorzet wil geven hoe men denkt de service in de toekomst te verbeteren. De eis tot vorming van een egalisatiefonds wilde hij intrek ken als het bestuur aantoont dat het niet nodig is. Geen loket Bakker achtte het prima dat beleid wordt gedecentraliseerd, maar waar schuwde ervoor dat de gemeente geen financieel loket mag worden zonder mogelijkheid tot beleidsbijstel ling. „We praten hier over tien jaar. Voor andere stichtingen wordt per jaar de zaak onder de loep genomen. Meer toerisme heeft gevolgen voor iedereen op Texel, ook ongemakkelij ke. Het heeft meer invloed dan bij voorbeeld de muziekschool. We moeten als vertegenwoordigers van de samenleving een oor hebben voor problemen en dus wél de mogelijk heid hebben om tussentijds te kun nen bijsturen". Bemoeizucht noemde Erna Eelman al le voorwaarden die Terpstra aan de subsidieverstrekking wil koppelen. „Ik krijg een onbehaaglijk gevoel, net als of men bang is. Als we niet voor vijf jaar accoord gaan komt de verhuizing in gevaar Ik vind het bekrompen en het getuigd van gebrek an durf". Verlengen Bakker verklaarde dat hij met de in tentie heeft de subsidie na vijf jaar te stoppen. „Als de stichting goed func tioneert is er toch mets aan de hand en kan men het contract gewoon weer vijf jaar verlengen". Na weer een schorsing werd beslo ten de contractduur in stemming te brengen. Theatergroep De Toverbal uit Oude schild voert zondag 18 maart haar jaarlijkse jeugdtoneelstuk op. Ditmaal gaat het om een toneelsprookje van Wim Burkink, dat Hendrik van Gun- der en Hemeltje Lief" heet. Het stuk wordt ditmaal niet in de Lindeboom gespeeld, maar alleen in dorpshuis 't Skiltje. Aanvang: 15.00 uur. Entree: f2,50. De kinderdansgroep van de Stichting Folklore Texel gaat 20 maart weer beginnen. De dansgroep beschikt over een nieuwe lerares, Vroni Mosk uit De Koog, die plannen aan het ontwikkelen is om de kinderen in het vervolg met levende muziek (accorde on en viool) te begeleiden. Kinderen die lid van de dansgroep willen wor den (vanaf vijf jaar oud), kunnen zich dinsdagmiddag in de Jozefschool opgeven. Donderdag 15 maart Om 19.15 uur gaat in het RSG- gebouw de studie- en beroepen- voorlichting van start De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. De commissie behandelt onder meer de reacties op voorgestelde wijzigingen van de subsidieverordening. Verder wordt onder meer gesproken over renovatie van het kleuterbad van „Molenkoog" en de jeugd- tandverzorging. Vrijdag 16 maart Van 18.00 tot 20.00 uur wordt in de aula van de Rijksscholenge meenschap bloed afgenomen door het Rode Kruis. In Cinema Texel draait voor het eerst „A dry white season", aan vang 20.00 uur. Leven met een leugen. De Zuidafrikaanse ge schiedenisleraar Ben du Toit (Do nald Sutherland) kan dat niet. Hij was een gerespecteerd man in zijn blanke omgeving, gelukkig met zijn gezin in een mooie bui tenwijk van Johannesburg. Hij dacht dat het daar met de apart heid wel meeviel. Met het zwarte personeel staat hij immers op uit stekende voet en Jonathan, het zoontje van de zwarte tuinman, is vast speelkameraadje van zijn zoon. Maar dat vredige bestaan wordt verstoord door de verdwij ning van Jonathan, nadat hij meeliep in een geweldloze pro testmars van schoolkinderen in Soweto. Wat daar gebeurde liet eerder een film als „Cry Free dom" zien: zonder meedogen werden tientallen kinderen door de politie van het apartheidsre giem neergeschoten. De tuinman gaat op zoek naar zijn zoon, maar als ook hij verdwijnt, gaat de ongeruste Du Toit informeren bij een hooggeplaatste beambte van de veiligheidsdienst (Gerard Thoolen). Dat bezoek bertekent het eind van Du Toits rustige le ventje. Langzaam gaan zijn ogen open en gaat hij inzien welke misdaden in naam van de natio nale veiligheid worden gepleegd. Zaterdag 17 maart De PvdA houdt een dorpentocht in verband met de verkiezingen van woensdag. Van 10.00 tot 10.45 Den Hoorn; van 11.00 tot 11.30 uur 't Horntje; van 11.45 tot 13.00 uur Oudeschild en van 14.15 tot 16.00 uur Oosterend en Oost. Om 11.00 uur treedt het Oude schilder visserskoor, samen met het Urker koor „De Bunzingers" op in de Hervormde kerk van De Waal en om 20.00 uur in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. Van 14.00 tot 17.00 uur houdt de Vrije School (Gasthuisstraat) open huis. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „A dry white season". In Het Eierlandsche Huis wordt het stuk „Bredero" opgevoerd, aanvang 18.30 uur. Zondag 18 maart Met de boot van 15.30 uur uit Den helder arriveren de deelne mers van de tocht Assen-Texel op Texel. Ontvangst op de Groene- plaats. De sportvissersclub heeft van 8.00 tot 10.10 uur een wedstrijd op de dijk ter hoogte van de as- faltfabriek. In de Gereformeerde kerk aan de Elemert in Den Burg wordt een speciale jeugddienst gehouden, aanvang 17.00 uur. Theatergroep De Toverbal brengt het stuk „Hendrik van Gunder ei Hemeltjelief" in dorpshuis 't Skiltje. Entree f2,50. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „A dry white season". Maandag 19 maart De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hebben in Het Eierlandsche Huis een bijeen komst, aanvang 19.45 uur „ledi re tijd is leeftijd". In De Lindeboom is van 10.00 tot 18.00 uur een manifestatie, verzorgd door de vrouwenverem gingen van Texel. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „A dry white season". De Stichting Texelse Sportraad heeft een openbare bestuursver gadering in het raadhuis 20.00 uur. De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid heeft een openbare vergadering in het raadhuis; 19.30 uur. In dorpshuis d'Ouwe ULO wordt een thema-avond over alergieën (mbt geur-, kleur- en smaakstof fen) gehouden, aanvang 20.30 uur. In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk wordt een Leerhuis avond gehouden, deze keer ver zorgd door Y. Moéd uit Amster dam die een lezing houdt over rt Russische joden. Toegang gratis, aanvang 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Za. 17 10.47 en 23.20 Zo. 18 11.00 en 23.40 Ma. 19 11.40 en Di. 20 0.20 en 12.50 Wo. 21 1.30 en 14.10 Do. 22 3.00 en 16.10 Vr. 23 4.54 en 17.45 Za. 24 6.20 en 18.34 Aan het strand is het een uur eer der hoogwater. Laagwater valt ge middeld 6 1 5 uur na hoogwater De zon komt 18 maart op om 6.48 uur en gaat onder om 18 49 uur. 19 maart laatste kwartier Tine Krijnen Baijs (Texels Belang) stelde tijdens de rondvraag van de raadsvergadering voor „hard" te la ten horen dat zeewaartse verdedi ging de enige mogelijkheid is onze kust te redden. „Ik ben van mening dat het rijk in moet staan voor poli tie, justitie en waterstaat. Omdat iedereen belasting betaalt en daar mee een stuk macht uit handen geeft, heeft het rijk de plicht de kust te onderhouden. Onder invloed van enkele stormen krijgen we nu een suppletie aan de noordkant van het eiland. Daar ben ik nog lang niet te vreden mee." Suppletie bij het Kogerstrand acht het Texels Belang-raadslid ook drin gend nodig. „Als er zonodig een nota „hard" bestudeerd moet worden, zou ik alvast maar „hard" laten horen dat zeewaartse verdediging de enige mo gelijkheid is om onze kust te behou den. Dat zou ik graag bij het bedankbriefje ingesloten willen zien," aldus Tine Krijnen. Schipper vertelde dat de studie naar de gevolgen van dammen in zee wel degelijk van belang is. „Hoewel het u niet ver genoeg gaat, zou ik u willen waarschuwen deze geluiden te laten horen. Vanuit het oogpunt van ver keer en waterstaat is de veiligheid op Texel helemaal niet in het geding. We nemen een bijzondere positie in, dat we desondanks een suppletie hebben gekregen. Laten we alstublieft voor zichtig zijn." Tine Krijnen stelde hierop dat voor het op hoogte brengen van de Delta- dijken ook mensen van Texels Belang het voortouw moesten nemen. „Toen kwam het pas voor elkaar." Erna Eelman-v.d. Kooi (VVD) stelde dat dit In het kader van de viering van 575 jaar stad wordt in de Bijenkorf te Oosterend een tentoonstelling gehou den. Er is onder andere te zien: een maquette van het vliegveld zoals het er voor de oorlog uitzag, een wier- persmodel en een dwarsdoorsnede van de Waddenzee, gemaakt door het Nioz. De tentoonstelling is geopend op vrij dag (16 mrt.) 19.00-22.00 uur zaterdag (17 mrt.) 10.00-19.00 uur zondag (18 mrt.) 14.00-17.00 uur niet waar was en deed vervolgens de volgende suggestie aan de hand: „Mens neem een schop en ga op het strand staan." Dubbele von Sion „Veel Texelaars vragen zich af wat de bedoeling is van de organisatoren van Texel 575 jaar stad. Men krijgt met deze opzet de indruk dat het een groot Dubbele von Sion evene ment is, met een portie cultuur waar je van begint te duizelen." Gerbrand Poster (Texels Belang) vroeg zich af waar het grote feest bleef. „Kunt u mij de weg wijzen naar het échte feest? Waar is de braderie, waar is het buurtfeest. Waar is de strijd om de man en de vrouw? Waar is de denderende slotavond met vader Abraham, BZN en de Twee Pinten. Misschien over 25 jaar? Volgens Zegers is het grote feest af gelopen zaterdag tijdens de herden kingsdienst gestart en zal het feest het komendweekeinde met de gala- cultureel avonden in de sporthal ein digen. „Bijeenkomsten speciaal voor en door Texelaars. Dat moet toch aanspreken." Vriendschapsband Henk Beumkes (PvdA) informeerde hoe het met de Georgische contac ten stond. „Deze mensen waren vast van plan de vriendschapsbanden die er waren, te vernieuwen en hechter te maken. Ik ben bang dat door een weifelachtige houding de hele zaak misloopt. Zeg toch gewoon ja of nee" Burgemeester Schipper stelde dat de ze zaak weloverwogen moet worden afgehandeld. „Het moet door de be volking worden gedragen en dat geldt in dit geval zeker. We maken pas een keuze als alle contacten met landen waar we een vriendschaps band mee aan zouden kunnen gaan, zijn geïnventariseerd." Beumkes stelde dat het optreden van de minister van defensie onder de PvdA-leden een golf van verontwaar diging heeft veroorzaakt. „Ondanks het verzoek van de Helderse en Texelse gemeenteraad heeft hij toch weer de militaire belangen voor laten gaan. De schepen uit de Oosteurope- se landen mogen de Texelstroom, laat staan de havens van Den Helder bij storm niet binnen. Voorlopig lacht het militaire gedoe weer." Naar aanleiding van een vraag van Erna Eelman-v.d.Kooi (VVD) naards ontwikkelingen rond het Stappelani in De Koog vertelde Barendregt dat het college bij de projectontwikkeb op bezoek is geweest. „We hebber, het bedrijf bezichtigd en gesproken over het Texelse project. Men heelt nog steeds belangstelling, maar is nog bezig met een haalbaarheids»» derzoek. Zodra dat gereed is zullen wij ons hierover beraden en de cot tacten intensiveren. We wachten of, dit moment af." Rienstra (CDA) vroeg zich af of de discussie en besluitvorming rond Is gescheiden ophalen van het groent fruit- en tuinafval (GFT) ondanks di problematiek rond de vuilverbrandit sinstallatie in Alkmaar doorgang vond. Volgens wethouder Barendie verschijnt de GFT-nota de tweede helft van dit jaar. „We gaan gewod door." Hans Roeper (PvdA) vertelde bij laatste storm geconstateerd te hef ben dat pas geleegde mini-contains op de Pont weg, ondanks de liggend I positie - over de weg werden gebb zen. „Er ontstond een echt gevaat' ke situatie. Verschillende automobilisten zijn gestopt om de containers aan de kant te leggen" Barendregt zei niet te weten hoe d, opgelost kan worden. „Het is een calamiteiten-situatie. De eigenaars van de container zouden hooguit bakken zo snel mogelijk van de Pof weg kunnen verwijderen." Gerbrand Poster..Waar blijft dg dendererll slotavond met vader Abraham

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2