Lik was ongelooflijk blij weer naar buiten te kunnen" Voetbalprogramma Programma pupillenvoetbal Henk Beumkes Historische maaltijd in De Cocksdorp Onderzoek naar recreatiekrant Lossen coaster loopt gesmeerd Dorpscommissie De Koog vergadert over zes maanden onderduiken: Naar blijven de fexelse donors? Tocht Assen-Texel vanmiddag gestart Bus bekrast Dief bezorgde lege portemonnee terug.. Springteam naar WK in Thailand Bedrijfsleider voor Calluna in volle gang bij paal 18. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 8. Kogerstraat. Wagemakerstraat, Waalderstraat, Marelstraat. Zaterdag 10 maart: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: Texel B1-ZAP B1 14.45 u. Texel C1-JVC C1 13.30 u. Texel B2-SVAP BI 13.30 u. BKC B1-0osterend B1 14.30 u. ZDH BTHelder B2 14.45 u. Tex. Boys B1-ZAP B2 13.30 u. Geel Zwart Cl-Tex. Boys C1 13.15 u. W.Waard C1-0osterend Cl 14.30 u. ZAP C3-Texel C2 13.15 u. Zondag 11 maart: KNVB afdeling Noord-Holland: WSW-De Koog 14.00 u. ZDH-Oudesluis 14.00 u. Tex. Boys-Strandvogels 14.00 u. Oosterend-GSV 14.00 u. Geelzwart 2-Texel 2 14.00 u. Kaagvogels 4-Texel 3 14.00 u. De Koog 2-WGW 4 14.00 u. Oosterend 2-Callantsoog 3 12.00 u. Tex. Boys 2-SRC 4 12.00 u. Watervogels 5-Tex. Boys 3 14.00 u. Helder 6-Texel 4 14.00 u. Junioren: Texel A1-ZAP A1 14.00 u. Dames: Winkel 2-Tex. Boys 14.00 u. LSVV-De Koog 14.30 u. Recreatie: ZDH-ZDH 10.30 u. Zaterdag 17 maart: ZDH F1-De Koog F1 10.00 u. SVC Fl-Tex. Boys F2 10.00 u. Texel F1- Tex. Boys F1 10.00 u. Oosterend F2-Texel F2 10.00 u. Oosterend F1 vrij De Koog E1-Texel E1 11.00 u. Oosterend E1-Tex. Boys E1 11.00 u. SVC E1-Texel E2 11.00 u. Texel E3-Tex. Boys E2 11.00 u. Tex. Boys D2-Texel Dl 12.00 u. Texel D2-Tex. Boys Dl 12.00 u. ZDH DTOosterend D1 12.00 u. t goNDERDAG 15 MAART 1990 De tentoonstelling in het raadhuis over Texelaars die tijdens de tweede wereldoorlog naar Assen werden ge deporteerd, wordt druk bezocht. Er waren echter ook mensen die niet gingen en onderdoken. Eén van hen is Henk Beumkes van 't Horntje. „Ik weet wel dat natuurlijk niet iedereen kon onderduiken, maar ik verdomde het gewoon voor de Duitsers aan de gang te gaan. Van 9 november tot 6 april, het be gin van de Georgische opstand, zat Beumkes - in feite onder de ogen van de Duitsers - ondergedoken op de nettenzolder van zijn vader. „De verveling was eigenlijk het ergste. Zes maanden kunnen dan verschrik kelijk lang duren." Henk Beumkes, nu 69 jaar oud, toen nog maar net 24 en pas getrouwd, weet zich nog goed te herinneren dat heel Texel door de oproep tot mel ding in paniek was. Beumkes woonde in de oorlogsjaren al aan 't Horntje, waar zijn vader en hi| een vrij groot visserijbedrijf had den „Ik was net 14 dagen getrouwd toen het huisje waar mijn vrouw en ik woonden, bij een bombardement in 1940 onherstelbaar werd vernield. Het gebeurde terwijl we lagen te sla pen. Van een kast die twee meter bij ons bed vandaan stond, bleef niets over. Later bleek dat er negen bom men op ons huis terecht waren geko men. Mijn vrouw heeft daarbij haar voet verloren. We mogen echter nog van geluk spreken dat we er levend zijn af gekomen." Dat we goed de pest aan de Duit sers hadden, moge duidelijk zijn. Mijn vader had al een onderduiker in huis toen op 9 november de oproep voor deportatie kwam. Die onderduiker was Wim de Bloois uit De Cocks- dorp. Hij werd gezocht door de Duit sers, maar ik weet niet precies waarvoor. Wim en ik voelden ons verzetsmensen. Toen het 's avonds donker begon te worden, die 9e no vember, zijn we naar onze verzetslei der in Den Burg gegaan. Die man was echter zo vreselijk over z'n zenu wen van de oproep, dat er geen ge sprek mee viel te voeren.. Hij keek op z'n horloge en zei: 'het is tien voor acht, er zal nog wel iemand op de „commandantur" zijn.' Met andere woorden, ga je maar melden. Wij voelden daar helemaal niets voor. Na dat Wim en ik hadden beraadslaagd, zijn we teruggelopen naar 't Horntje. Na overleg met mijn ouders en mijn vrouw besloot ik me bij Wim op de nettenzolder te voegen." Afgegrendeld „Mijn vader was helemaal niet bang voor de Duitsers. Eventuele sancties die er op het herbergen van onder duikers stonden, deerden hem niet. De bezetters hadden namelijk verteld dat onderduiken zwaar gestraft zou worden. Het kon je ouders of andere familie het leven kosten." „Op 't Horntje, in die dagen afge grendeld gebied, hadden we in ver band met de staandwand-visserij - ontzaglijk veel netten liggen. Op de zolder waar die dingen opgeborgen lagen, was een onderkomen gemaakt om onder te duiken. Wim zat er al, ik hoefde er alleen maar bij te gaan zit ten." „We zaten eigenlijk op de lip van de Duitsers, als we uit het dakraam ke ken konden we ze zo zien lopen. Wim en ik waren vrienden en allebei 24 jaar oud. Mijn vrouw woonde maar 500 meter van me af. We had den in die dagen een dochtertje van drie jaar oud, maar die heb ik tijdens het onderduiken nooit gezien. Dat was te gevaarlijk. Mijn vrouw zag ik wel regelmatig, die had natuurlijk ge woon de smoes even bij haar schoonouders op bezoek te gaan. Of af en toe eten voor de poes te gaan brengen. Dat was ik dan. Aan mijn vrouw heb ik veel steun gehad in die dagen." Schuilplaatsen „Het huis van mijn ouders had meer dere schuilplaatsen. In de boeterij, waar de netten werden gerepareerd, hadden we een hele gang onder de vloer gemaakt. Met een deksel erop. In de huiskamer was ook een schuil plaats onder de vloer gefabriceerd, waar je in geval van nood in kon gaan liggen. We zijn maar heel af en toe tijdens het onderduiken in dehuis- kamer geweest. De angst was alleso verheersend. Dan maar liever op zolder blijven." „De verveling was tijdens het half jaar dat we er zaten groot. Wim was een man van weinig woorden, hij sprak alleen in zijn slaap. Overdag las hij. Ik vermaakte me met het repare ren van netten. Als dat klaar was, ging ik ook lezen. Omdat ik in die da gen rookte, miste ik de tabak ver schrikkelijk. Dat was echt heel vervelend. Om het maar niet te heb ben over het zien van de zon, het luisteren naar het gekwetter van de vogels en te weten dat je niet naar buiten kunt. Ik was toen al een bui tenmens en dat maakt opsluiting misschien nog wel erger." Buitenlucht „We hadden wel een radiootje tot on ze beschikking, waardoor we op de hoogte bleven van de ontwikkelingen. Op de dag dat de Georgiërs in opstand kwamen, durfde ik het voor Henk Beumkes: ..De verveling was tijdens de onderduikperiode het ergste." het eerst aan naar buiten te gaan. Ik was echt ongelooflijk blij weer eens buiten te kunnen staan en frisse lucht te inhaleren. Heel Texel stond op z'n kop, het was ongelooflijk. Toen de batterijen van de Duitsers enkele weken later door de Canade zen op 't Horntje werden overgeno men, was dat een glorieus moment. Ik vergeet dat nooit meer." „Hoewel ik het goed had bij m'n ouders, was ik na de onderduikperio de net een geraamte. Niet door een tekort aan voedsel, maar door de opsluiting. Het constant op je hoede zijn vreet ook aan een mens. Toch heb ik er nooit een seconde spijt van gehad. Ik was voor die Duitsers niet bereid ook maar één vinger uit te steken." „Later zijn we zelf in het huis van mijn ouders gaan wonen. Afgezien van de schuilplaats in de boeterij, zit alles er nog. Ik heb het bewust laten zitten. Ik beschouw het als een vreemd soort aandenken. We zaten in feite in het hol van de leeuw on dergedoken. Als de Duitsers aan de deur kwamen, gooide mijn vader met een groots gebaar de deur open, waarna hij zich omdraaide. Ze zijn nooit over de drempel heengeweest. Het hol van de leeuw bleek een heel beste plaats." gingen en ook radio Texel besteedde er aandacht aan. Desondanks loopt het nog niet storm. Aan de vrijwilli gers die betrokken zijn bij de organi satie en uitvoering van de afnameavond, zal het niet liggen: de artsen, verpleegkundigen, colonne mensen, EHBO-ers, welfarewerksters, het voltallige Rode Kruis-bestuur, mensen van Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer en tal van andere hulpvaardigen staan weer in de start blokken om de „prikploeg" en het mobiele team van de bloedtransfusie dienst terzijde te staan. Wie bloed wil afstaan is op 16 maart welkom in de aula van het gebouw van de Rijksscholengemeenschap, tussen 18.00 en 20.00 uur. Tevoren opgeven is mogelijk bij Frans Eijgen- raam, telefoon 19338. In het Eierlandse Huis wordt zaterdag om 18.00 uur een historische maal tijd gehouden met zuurkool, boeren- koolstampot en slagersworst. Om 19.00 uur wordt de eenakter van Bredero opgevoerd, gevolgd door mu ziek en dans. In de oude kleuterschool is een ten toonstelling ingericht, deze is te be zichtigen op: vrijdag (a.s.) 14.00-21.00 uur zaterdag 14.00-17.00 uur zondag 14.00-17.00 uur vrijdag (23 mrt.) 14.00-21.00 uur zaterdag (24 mrt.) 14.00-21.00 uur zondag (25 mrt.) 14.00-17.00 uur Op bovengenoemde tijden is de vuur toren ook voor publiek geopend. „Ik vind de affaire tussen de Sport raad en Langeveld en de Rooy over de recreatiekrant onbehaaglijk. Wij willen een nader onderzoek. Als blijkt dat L en R bepaalde rechten heeft, moeten we daar op in gaan". Dit zei Tine Krijnen namens Texels Belang tijdens de raadsvergadering van dinsdag. Wethouder Zegers ver klaarde niet te beroerd te zijn iets uit te zoeken, als de raad er op stond, maar hij stond niet te trappelen. Zegers verklaarde dat de Sportraad geen gemeentelijke instelling is, maar een onafhankelijke. „Er zijn geen ge meentelijke bestuursleden, maar de administratie wordt wel door afdeling Culturele Zaken gedaan". Hij vroeg zich af of het de taak van de ge meente is om dit conflict op te lossen. Tine Krijnen had zich verbaasd over de grote (dure) advertentie die de Sportraad had gezet van de subsidie gelden. Zegers vertelde dat zijn eer ste reactie ook was: had dat geen Sinds gisterochtend is aannemer Wil lem Bakker bezig met het bergen van de lading potas van de gestrande „Anneliese". Mede dank zij het fraaie weer loopt het werk gesmeerd. Het ziet ernaar uit dat het karwei van daag of morgen wordt voltooid. ingezonden stuk (en dus gratis ge plaatst) kunnen zijn? „Men wilde kennelijk onafhankelijk zijn van wie dan ook. Tja, wij bemoeien ons niet met de besteding van het geld. Ik weet niet zo goed wat ik moet on derzoeken. Ze zijn oud en wijs ge noeg om het zelf uit te vechten". Gerbrand Poster van Texels Belang waarschuwde dat als er een proces van komt, dat de nodige kosten met zich meebrengt, de gemeente als subsidiërende instantie zal worden aangeklampt. Hij stelde ook voor die per op de zaak in te gaan. „Als u het zo erg op prijs stelt wil ik dat wel doen", aldus Zegers. De dorpscommissie van De Koog ver gadert donderdag 22 maart om 20.00 uur in de dorpskelder. Er staan onder andere bestuursverkie zingen op het programma. Aftredend en herkiesbaar zijn G.C. Rüngs-Wuis, J.G. Huisman en N.J. Ruis. Niet her kiesbaar is J.M. Henstra-Verlaan. Als nieuwe kandidaat wordt V.M. van Beek-Flokstra voorgedragen. Om er met de kraan goed bij te kun nen werd eerst een grote berg zand naast het schip geschoven en werd de verschansing gesloopt. Gebleken is dat het grootste deel van de lading nog droog is en in goede staat kan worden geborgen. Onderin bevindt zich echter een natgeworden massa die aan elkaar is geklit. Deze is waar schijnlijk veel minder waard en moet apart worden gehouden. De kraan brengt de potas over in een contai nerwagen van Niek Dros die er ver volgens mee naar het parkeerterrein paal 17 rijdt. Daar wordt de volle bak van het onderstel gehaald om vervol gens te worden overgenomen door de firma A. Bakker die het wit-grijze poeder transporteert naar het groot handelsgebouw in Oudeschild. Om te voorkomen dat de lege co aster bij een hoog tij water op drift raakt, is zij met de ankerkettingen vastgelegd aan enkele in het strand ingegraven zuigbuizen. Direct na het lossen begint Bakker met het slopen van de opbouw van het schip. Pas in een later stadium, afhankelijk van de voortgang van het werk, komt het eigenlijke sloopbedrijf Van Schie in actie. Niemand durft bij benadering te schatten wat de lading en de restan ten van het schip straks bij openbare verkoop (door de burgemeester) zul len opbrengen. Dat met de opbrengst een groot deel van de sloopkosten zal worden gedekt, wordt echter uit gesloten geacht. Inmiddels is gebleken dat Texelaars al eens eerder met de „Anneliese" te maken hebben gehad. De heren Jaap Mosk (nu in Zoutkamp) en Klaas Platvoet (nu in Tilburg) hebben er in de jaren vijftig, toen het schip nog Nederlands was en Jan Herman heette, op gevaren als matroos resp. bootsman. TEXELSE COURANT )e mensen van het Rode Kruis op fexel maken zich zorgen over de iterk verminderde animo om bloed al te staan. De hoeveelheid bloed lie op de periodieke bloedafnamea- onden wordt gewonnen, is in de jop der jaren gestaag teruggelopen. In 1976 waren er nog 396 donors; torig jaar waren dat er 275. laar de oorzaak van deze achteruit- lang is geen onderzoek ingesteld. In Ik geval is het een landelijk ver- chijnsel. Ook elders melden zich under donors. Er wordt wel eens ledacht dat het te maken heeft met iet „ik"-tijdperk waardoor mensen neer aan hun eigen welzijn denken lan aan de noden van anderen. Ook Ie aids-angst zou een rol spelen. Wat êxel betreft kan de oorzaak mede vorden gezocht in de verandering ran de leeftijdsopbouw van de bevol ing. Alleen mensen tussen 18 en 65 aar mogen bloed geven. Een feit is Jat juist die leeftijdsgroep op Texel steeds minder sterk vertegenwoor- Jigd is, bij een ongeveer gelijkblijvend otaal aantal inwoners. Veel jongeren rekken naar het vasteland, maar de Juderen zijn op het eiland „over"ver- egenwoordigd. Iet Rode kruis doet er alles aan om et aantal donors op te voeren, want e behoefte aan bloed neemt sterk oe. Oproepen om zich te melden deze menslievende taak zijn ver dienen in alle dorpskranten, er zijn rieven gestuurd naar de sportvereni- PAGINA 5 De deelnemers aan de tocht Assen- Texel hebben vanmiddag met de boot van één uur het eiland verlaten om er eerst zondag weer terug te keren. Het gezelschap woont van middag de opening van de eveneens door Dick Lemstra ingerichte ten toonstelling (rond de deportatie van Texelaars) in Assen bij. Morgenoch tend start de eerste etappe van de tocht, waarna in Donkerbroek wordt overnacht. Zaterdagmorgen gaat de tocht rich ting Witmarsum. Zondag wordt het gezelschap met de boot van 15.35 uur terugverwacht Om half vijf ver zamelen de hardlopers, wandelaars, tourfietsers, wielrenners en skeelers zich op de Groeneplaats, waarna om 16.45 een ontvangst in het raadhuis plaatsvindt. De bestelbus van een 32-jarige man uit Oudeschild is in de nacht van maandag op dinsdag voor zijn wo ning in de Houtmanstraat bekrast. Een inwoonster van Den Burg raakte zaterdag in een discotheek als gevolg van diefstal haar handtas kwijt. In de tas zat onder meer een portemonnee met wat geld en een bankpas. De onbekende dader bezorgde later de portemonnee met de bankpas bij de eigenares terug maar hield het geld zelf. Het springteam Mafia" vroeger „Mafia-brothers") neemt deei aan de wereldkampioenschappen para chutespringen die van 7-77 april bij Chiang Mai in Thailand worden ge houden. Het team komt uit op het onderdeel koepelrelatief springen en heeft goede hoop bij de eerste drie te eindigen. Het team bestaat uit Herman Lands man, Ernst en Simon Woerlee en Iwan Spilker. Als reserve gaat Ado de Schipper mee. Landsman en Spilker zijn werkzaam bij het paracentrum Texel; de andere leden van het team komen er regelmatig als „vaste sprin gers". Het is de derde keer dat het Mafia-team aan de WK meedoet. In 1986 werd in Australië de derde prijs behaald en in 1988 in Frankrijk de vierde prijs. Het team heeft ook nu intensief getraind om de kans op succes zo groot mogelijk te maken. Het afgelopen jaar trokken de para's naar Frankrijk en Spanje voor trai ningsstages en morgen gaat het team naar Zuid Frankrijk om direct daarop (26 maart) te vertrekken naar Thailand, waar ook nog geruime tijd zal worden geoefend. De 34-jarige Bert Bergsma uit Zoe- termeer is door de Recreatie Maat schappij Texel benoemd tot algemeen bedrijfsleider van het zwemparadijs „Calluna" in De Koog. Hij is inmiddels aan zijn nieuwe taak begonnen en heeft met vrouw en kind de bedrijfswoning bij het bad betrokken. Bergsma is niet alleen verantwoorde lijk voor de gang van zaken in het bad, maar zwaait ook de scepter in het horegadeelte en de tennis- en midgetgolfbanen van het complex. Voordat hij naar Texel kwam was de in Apeldoorn geboren Bergsma gedu rende zeven jaar gymnastiekleraar bij de gemeentepolitie in Den Haag. Ook heeft hij ervaring als tennisleraar, was een half jaar werkzaam in de horeca en is altijd nauw verbonden geweest met de zwemwereld. Hij zat zelfs in de nationale zwemtop als lid van de vereniging ZIAN. Drie jaar was hij Nederlands kampioen 100 meter vrije slag en in 1972 deed hij mee aan de Olympische Spelen. Bergsma geeft in Calluna onder meer leiding van de daar actieve zwemon derwijzers, maar zal zonodig ook zelf les geven.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5