Vrouwenmanifestatie in Lindeboom goed bezocht GROEN LINKS Bloedafname-avond kende record-opkomst: 371 donors Gemeenteraadsverkiezingen live op radio en televisie Schrikdraad tegen overlast katten Wie praat mee in „invalidenplatform"? TEXE Val van paard Na-reünie ULO Opgepakt PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 20 MAART Tijdens de modeshow toont de bruid de diverse lagen van de zelfgemaakte japon. Kabelkijkers in Den Burg hebben woensdagavond een primeur. De ge meenteraadsverkiezingen kunnen rechtstreeks via de beeldbuis wor den gevolgd. De uitzending op de kabel is een experiment van Video- lux en Hotex Electronica. Omdat het een experiment is, mag niet op een volwaardige televisie-uitzending wor den gerekend. Volgens de initiatief nemers is er eerder sprake van ondersteunende beelden bij de radi ouitzending van de lokale omroep, die op 106.1 FM over het hele eiland is te ontvangen. Met medewerking van de kabelexploi tant zijn de beelden te verkrijgen op kanaal 2, waar momenteel „pro 7" opzit. Twee camera's zullen het ver loop van de avond registreren. De centrale presentatie van de radio uitzending is in handen van Gauke van Lingen en Peter Agter. Interviews met de „komende en gaande" politici worden verzorgd door Hannie van Zoelen en Joop Groen. Techniek: Ho tex Electronica. De live-uitzending be gint om 20.00 uur (zowel op radio als tv) en eindigt omstreeks 22.30 uur. Medewerkers van Langeveld en De Rooy houden zoals altijd de verkie zingsborden bij. Dinsdagavond vindt in taveerne De Twaalf Balcken het slotdebat van het politiek café plaats, waarbij voormali ge en toekomstige lijsttrekkers aan wezig zijn. Aanvang: 21.00 uur. Een bewoner van de Buyten- gors (De Mars) wilde paal en perk stellen aan de kattenover- last in zijn buurt en plaatste een schrikdraad in zijn tuin. Krachtens het zgn. „schrikdra- denbesluit" is dit echter verbo den. Vrijdagavond stond de politie dan ook voor de deur. De bewoner kwam er af met een waarschuwing. Hij moest de stroom uitschakelen, het draad mag blijven hangen. De gemeente streeft ernaar om de begaanbaarheid van de straten, trottoirs, opritten en toegangen in de dorpen zoda nig aan te passen, dat invali den en andere slecht ter been zijnden er zich zonder proble men kunnen verplaatsen. Nie mand weet beter dan een invalide zelf wat er op dit ge bied nog te verbeteren valt. De gemeente riep daarom enige tijd geleden een „invalidenplat form" in het leven. Dat is een gespreksgroep van mensen die „affiniteit hebben met mobili teit", oftewel zich betrokken voelen bij dat probleem en tips aan de hand kunnen doen voor verbeteringen. Op de gemeentelijke oproep in de krant om zich bij het plat form aan te sluiten, kwamen slechts drie reacties. Toch is de werkgroep van start gegaan, maar wethouder Piet Zegers zou graag zien dat zich alsnog meer invaliden, ouderen en an deren die in de praktijk hinder ondervinden van de „knelpun ten" zouden aansluiten. Wie in teresse heeft kan contact opnemen met de afdeling Cul turele Zaken van het raadhuis. Dat er in Den Burg en andere dorpen nog diverse drempels, hellingen en andere hindernis sen zijn voor invaliden, staat vast. In de donderdagavond ge houden vergadering van de raadscommissie voor welzijns beleid, wees Peter Bakker bij voorbeeld op het feit dat de trottoirs in de buurt van het Verpleeghuis worden ver sperd door bomen die er mid denin staan, zodat rolstoelers die een ommetje willen maken dit trottoir niet kunnen ge bruiken. Er is in elk geval geld om ver beteringen te bekostigen. De gemee nte heeft voor dit jaar f35000,- beschikbaar, nadat uit deze pot al eerder f11.000,- was gehaald voor het plaatsen van rustbanken. Wie gerecht vaardigde wensen naar voren brengt zal dus op zijn wenken kunnen worden bediend. gospelavond van de actie Jozua 13. Toegang gratis. De Dorpscommissie van De K005 vergadert in de Dorpskelder aan de Boodtlaan. Onder andere bestuursverkiezing. Aanvang 20.00 uur. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt on der meer over de herbestrating van Oosterend en de Californiè- weg, de problemen bij de jeugd- tandverzorging, de verhoging van de subsidie voor de Stichting Texels Museum, de begroting var zwempark Molenkoog, zuivering van afvalwater en de aankoop van panden in Oudeschild. Vrijdag 23 maart In De Bijenkorf te Oosterend wordt een gospelavond gehou den in het kader van de actie Jo zua 13; aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. In Cinema Texel draait „De Kas siére" van Ben Verbong, aanvang 20.00 uur. In De Lindeboom wordt de „Na reünie" van de ULO-school ge houden, vanaf 14.30 uur. In De Witte Burcht heeft het Ka tholiek Vrouwengilde een avond over handleeskunde; 20.00 uur. In sporthal „Ons genoegen" wordt het „gala-cultureel" ge houden ter afsluiting van het stadsrechtenfeest. Hoogwater Oudeschild Za. 17 10.47 en 23 2 Zo. 18 11.00 en 23.« Ma. 19 11.40 en Di. 20 0.20 en 12.5! Wo. 21 1.30 en 14.11 Do. 22 3.00 en 16.11 Vr. 23 4.54 en 17.4: Za. 24 6.20 en 18.3* Aan het strand is het een uur eerder ho« water Laag water valt gemiddeld 6 15 na hoogwater. De zon komt 18 maart t» om 6 48 uur en gaat onder om 18 49 uu 19 maart laatste kwartier. Dinsdag 20 maart Van 21.00 tot 22.00 uur wordt in „De twaalf balcken" politiek café gehouden, uit te zenden door Ra dio Texel. Het slotdebat tusen de lijsttrekkers van alle partijen. De Vrouwenbond FNV heeft in De Buureton een avond over mi lieubewust winkelen, aanvang 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. Toegang gratis. De afdeling dialect van de Histo rische Vereniging heeft in dorps huis d'Ouwe ULO een voor ieder toagankelijke bijeenkomst, aan vang 20.00 uur. Van 19.30 tot 21.30 uur worden in dorpshuis d'Ouwe ULO erva ringen uitgewisseld op versla- vingsgebied. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „A dry white season". Woensdag 21 maart In het Groene Kruis-gebouw is een koffie inloopochtend over „Moeder zijn en een baan heb ben". Van 9.30 tot 11.15 uur. Kosten f2,-. De uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen worden vanaf 19.30 uur bekend gemaakt in ho tel De Lin deboom. Toegang vrij voor ieder. Donderdag 22 maart Van 11.00 tot 13.00 uur wordt Texel „ingepakt" door leerlingen van het LBO. De actie wordt om 12.15 uur feestelijk en officieel afgesloten op de veerhaven. In het Gemini ziekenhuis in Den Helder wordt van 14.00 tot 16.30 uur een infobijeenkomst gehouden over kanker. Dokter Clarijs vertelt over borstkanker. Om 20.00 uur begint in De Waldhoorn te Den Hoorn een VOOR EEN den door de vereniging geadopte Bij de vrouwenbond FNV liggen k ders over herintreedsters op tafel] wordt de aandacht gevestigd op milieu-vriendelijk winkelen. Van?/ is er een voor iedereen toegankei bijeenkomst in De Buureton, aam acht uur. Dat de verschillende vrouwenorga saties creatief zijn, bewijzen de te ze zelfgemaakte poppen, kralentc voorwerpen van papierfiligraan, b en haakwerken, kleipoppen, enzo voorts. „Veel van dit werk wordt de creativiteitsavonden gemaakt,' vertelt een lid van het Katholiek Vrouwengilde. „Maar dat is niet h enige dat we doen. Onlangs hebb we een cursus stervensbegeleidin gedaan. Dat vindt niet iedereen f aangenaam, maar het luchtige m worden afgewisseld door serieuze onderwerpen." Een 18-jarig Texels meisje viel vnj middag om ongeveer half tweev haar paard, maar raakte daarbij gewond hoewel ze met haar op de grond viel. Wél werd zij de ambulance naar huis Het ongeval gebeurde langs de weg, ter hoogte van de kruising de Californieweg. ten met het bekijken van de plaatse lijke etablissementen. De mensen van de Prikploeg zijn er van overtuigd dat hier nog jaren over gesproken zal worden. Als zo'n stijging van het aantal donoren ook in de rest van Nederland te realiseren is, is het bloedtekort opgelost. Bij de eerstvolgende bloedafname- avond is het van belang dat de orga nisatie rekening houdt met 375 (of wie weet 400) donors. Het C.L.B. zal dan met een grotere prikploeg aan treden en meer apparatuur meebren gen, zodat dergelijke problemen kunnen worden voorkomen. De 60 vrijwillig(st)ers hebben keihard gewerkt, zonder een enkele onderbre king. Het bestuur heeft grote waar dering voor deze mensen en natuurlijk de 371 donors niet te ver geten! Assistentie werd belangeloos verleend door: personeel R.S.G, de mensen van Rijkswaterstaat, Staats bosbeheer, de E.H.B.O.'ers, Colonne hulpverlenenden, artsen en verpleeg kundigen. Ditmaal stond er nog een rij van naar schatting 100 wachtenden, die na tuurlijk niet naar huis konden worden gestuurd. De mensen van het Central laboratorium van de bloedtransfusie dienst waren niet voorbereid op zo'n enorme opkomst en noemden dit een uitzonderlijke situatie. Boot gemist Het bleek al spoedig dat de laatste boot niet meer gehaald zou kunnen worden. Teso heeft de boot nog 10 minuten laten wachten, echter terver- geefs. Er werd door de 60 betrokke nen keihard gewerkt tegen de klok. De apparatuur werd razendsnel inge pakt en in een ijltempo reden bus en auto's naar de boot. (Onder het mot- Een inwoner van Den Burg werd za terdagmiddag door de politie van straat opgepakt wegens openbare schennis van de eerbaarheid en dron kenschap. De man misdroeg zich tus sen het winkelend publiek in de Weverstraat. De politie sloot hem ter ontnuchtering enkele uren op. 's Avonds werd hij weer op vrije voeten gesteld. De man was die dag al eer der met de politie in aanraking geko men, omdat zijn hond nabij en op het Molwerk losliep, onder meer tussen schapen. „Allemaal zelf gemaakt? Goh, toch knap hoor. En voordelig ook," ver zucht een mannelijke aanwezige tij dens de modeshow maandagmorgen in De Lindeboom. Het is de dag van de Texelse vrouwenverenigingen. Al les wat vrouwen op Texel doen. moet tijdens de manifestatie worden getoond. Het is in ieder geval een drukte van belang, er is rond half twaalf 's morgens haast geen door komen aan. Voor iedere getoonde creatie - voorzien van commentaar door Bieuwk Monen uit De Cocks- dorp, klinkt eenluid applaus op. Marian Vonk-Houtlosser, voorzitster van de overkoepeling van Texelse vrouwenorganisaties, opende de ma nifestatie rond tien uur met een ci taat van Pythagoras. „Beijver u niet om stof tot de geschiedenis bij te dragen, het gelukkigste volk is datge ne, waarover men weinig spreekt." Volgens de voorzitster hebben de Texelse vrouwen weinig faam in de eilandelijke geschiedenisboeken. „De oorzaak is misschien te vinden in de rol van de vrouw. Veelal werkt ze op de achtergrond, bezig met ondersteu nend werk. Hoewel de Texelse vrou wen zich niet sterk hebben geprofileerd, betreft het zeker geen ondergestofte groep." Mevrouw Vonk haalde aan dat nog niet zo lang geleden de eerste vrouw tot de gemeenteraad toetrad, en dat op dit moment al vier vrouwen zijn vertegenwoordigd. Zij vertelde blij te zijn dat alle bij de overkoepeling aan gesloten verenigingen aanwezig wa ren. „Laten we hopen dat het zien van zoveel verschillende bezigheden nog meer vrouwen zal stimuleren om zich aan te sluiten bij onze verenigin gen." Poëzie-albums Tegen twaalf uur wordt in de marme ren hal bij de borden van Knipkring Texel druk gediscussieerd over de cryptogram-achtige namen. „Ik moet eens even kijken, want ik heb op een foto in de krant al gezien dat mijn naam er ook tussen zit." Het is drin gen voor de borden. In korte tijd wor den er zeker tien namen geraden. De Plattelandsvrouwen uit De Cocks- dorp leggen veel eer in met een ver zameling van 60 poëzie-albums. Het oudste album stamt uit 1892. „Ik heb geprobeerd albums van vier geslachten te laten zien," vertelt lemkje Zuidema, die erg blij is met de door Bakkers Ijzerhandel beschikbaar gestelde vitrinekasten. „Je moet de albums wel achter glas zetten. Som mige zijn zo oud dat ze bijna uit el kaar vallen als je eraan komt." In de grote zaal wordt een stand be zet door de Vrouwen Advies Com missie voor de woningbouw. Op tafel staan twee grote maquettes van Den Burg noord-west en oost-zuid-oost. „Moet je kijken, zelfs m'n bijkeuken staat erop," roept iemand verbaasd uit. Op de tafel van zusterkring Helpt El kander uit Oosterend, prijkt onder an dere een foto van adoptiekind Mirmal Twalu uit Ethiopië, twaalf jaar gele- ln lange rijen werden de donoren van een hoeveelheid bloed ontdaan De Texelse bloeddonors kwamen vrij dagavond in grote getalen om een halve liter bloed te geven. Er kwa men 371 donors, waarvan er 12 werden afgewezen wegens te lage bloeddruk of een te laag HB gehalte (bloedarmoede). Het hoogste aantal op Texel was tot dusver 365 in 1976. Het afgelopen jaar waren er 272 donors. Tot grote vreugde van de organisatie meldden zich vooral veel jongeren en daar moet men het toch van hebben met het oog op de toekomst. Al van af december is de organisatie druk bezig geweest met werving van nieu we donors, onder andere door het benaderen van alle Texelse sportvere nigingen en de dorpskrantjes. De lo kale omroep heeft een behoorlijk steentje bijgedragen en niet te verge ten TC3 en de Texelse Courant. Men had wel gerekend op een grotere op komst dan vorig jaar, maar niet op 100 nieuwe aanmeldingen. Vandaar dat de afnamecapaciteit niet was af gestemd op zo'n grote stroom men sen. Er ontstonden dan ook wachttijden, die soms opliepen tot drie kwartier. De wachtenden vatten dit gelukkig positief op en het was eigenlijk heel gezellig! Voorgaande ja ren werd om 20.00 uur ingepakt voor vertrek naar de laatste boot. to, „ons kan niets gebeuren, we heb ben bloed bij ons"). Helaas waren zij twee minuten te laat en hadden dus het nakijken! De reacties waren uit eenlopend van zeer verdrietig tot een soort hoera-stemming. Er moest in eens van alles geregeld worden. De productieploeg op het C.L.B. die voor bewerking van het bloed normaal 's morgens om 7 uur aantreedt, moest worden afgezegd, bijna iedereen moest naar huis bellen, kortom een hele consternatie. Door het improvisatie-talent van Frans Eijgen- raam, die deze dag al voor meer pro blemen had gestaan, werd na spoedoverleg met dhr. Van Abs besloten acht mensen die per sé naar huis moesten, over te zetten met de Niozboot. Sommigen stapten huiverig aan boord van „De Griend" en durfden gedurende de oversteek naar Den Helder niet in het kleine ka juitje. Een spannend avontuur; geluk kig was het nagenoeg windstil. De overige tien leden van de „prik ploeg" werden ondergebracht in een hotel. Zo'n onverwachte „Texel bij Nacht" ervaring wilden zij wel benut- De ULO-réunie van oktober vorig jaar was voor velen een onvergetelijke gebeurtenis. Het organiserende co mité heeft zoveel reacties binnen ge kregen dat is besloten op vrijdag 23 maart een na-réunie te houden in De Lindeboom. Tijdens de bijeenkomst in oktober zijn zo'n 90 foto's gemaakt en een an derhalf uur durende videofilm. Deze kunnen worden bezichtigd tijdens de na-réunie. Nabestellen is ook moge lijk. De foto's (ansichtkaartformaat) kosten ƒ1,50 per stuk en de video band 25,-. Deze prijzen zijn inclusief verpakkings-, porto- en organisatie kosten. Het geld moet contant wor den afgerekend, waarna het bestelde op korte termijn wordt toegestuurd. Het feest begint om 14.30 uur. Dit vroege tijdstip is gekozen omdat aan de overkant wonende belangstellen den dan nog in de gelegenheid zijn met de laatste boot naar huis te ke ren. Voor diegenen die blijven: het feest zal ook 's avonds doorgaan. Het organisatiecomité is bereikbaar op nummer 14141 (overdag) of 12107 (van 18.00 tot 19.00 uur) voor nadere inlichtingen. Ook andere belangstellenden zijn welkom. Réuniegangers die hun bad ge nog hebben worden verzocht deze op te doen.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2