wa Toch wat spektakel tijdens lauwe viering 575 jaar stad Sterke klucht van Bredero 1 v i vyv'vw rin/ÉËanc- j- =QER V i rVlSSERMAN, 575_ R De deelnemers aan het buurtfeest van de Molendwarsstraat onder hun erepoort. (Foto Daan KoopmanI DINSDAG 20 MAART 1990 TEXELSE COURANT ledereen had veel werk gemaakt van de kostumering. De Waal verkeerde zaterdag in feeststemming. Erepoorten markeer den de ingangen van het dorp en veel gevels waren in het kader van 575 jaar stad versierd met bloemslin gers. Nadat 's morgens het Vissers koor uit Oudeschild indruk had gemaakt met een optreden in de kerk, verzorgden de Waalders zater dagmiddag een gezellige feestmarkt, waarbij vele kraampjes stonden op gesteld. Worsthangen Spelletjesliefhebbers kwamen op de markt ook aan hun trekken. „Worst- hangen", waarbij het publiek moest proberen zo lang mogelijk aan een stuk glad hout te blijven hangen, bleek een topper. Het warme weer maakte de handen glad, zodat „echte toptijden" er niet in zaten. Vanuit het dorp vertrok 's middags ook enkele malen de „Heinplezier", waarin belangstellenden die de boer derij van Hein Tjepkema wilden be zoeken, konden plaatsnemen. Glas melk Tjepkema verzorgde een uitgebreide rondleiding, die een aanvang nam met een glas volle melk, zo van de koe. Van de levende have waren de pas geboren lammetjes het meest in trek. Het publiek maakte tegelijkertijd kennis met Hein's slaapoptrek in de stal, compleet met wekker en kleuri ge gordijntjes. „Tijdens de lammerij is het wat slapen altijd wat behelpen, maar op deze manier gaat het best," aldus Hein Tjepkema. Plafonds eruit In De Scholerie in Zuid-Eierland kun nen belangstellenden ook het komen de weekeinde nog terecht. Eén van de tentoonstellingen behelst het on derwijs op de voormalige school. Op de vele groepsfoto's zijn onder ande re meester Klimp, juffrouw Dousma, juf Beukers en meester Visser te zien. Er hangen voorts enkele fraaie examenwerkstukken van Marie Klimp. Niek Welboren heeft de afgelopen maanden verschrikkelijk hard gewerkt om de plafonds van De Scholerie in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Het er uit slopen van de verlaagde plafonds heeft extra ruimte opgeleverd, die gelijk is benut voor het ophangen van allerlei oude schoolplaten. Het resultaat mag er zijn. De Scholerie krijgt nog steeds spullen binnen en wordt ieder jaar completer. Ook met Pasen is de Scholerie open. Ook op het vliegveld werd zaterdag avond een historische maaltijd met na afloop feest gehouden. Riddertoernooi In Den Burg hielden bewoners van de Molendwarsstraat een buurtfeest. Voor de kleintjes werd een kleur- wedstrijd gehouden en in de middag werden allerlei spelletjes gedaan, Boer en visserman575 jaar van levensbelang. Een eenvoudigde maar indrukwekkende voorstelling uit één van de Waalder tuinen. Zo weggelopen uit 1415... De 9-jarige Cyrina Zoetelief uit Den Burg. Even dagdromen in De Scholerie. Ala een zeer aarzelend begin lijken de Texelaars nu toch wel wat warm te lopen voor de viering van Texel 575 jaar stad. Hier en daar althans: in De Cocksdorp en Eierland was er veel werk van gemaakt, evenals in De Waal. Andere dorpen deden het af met een tentoonstelling of een buurtfeest. Het leeft nog niet erg, maar misschien komt het nog wel. De viering duurt nog een week. In De Cocksdorp werd zaterdagavond een historische maaltijd van boere- kool en zuurkool met worst gehou den. Zo'n honderddertig personen, de één nog fraaier uitgedost dan de an der, genoten er uitgebreid van. Veel kinderen mochten opblijven voor het feest en vierden, ook in historische kostuums, dapper mee. Tijdens de eenakter van Bredero wer den de jongsten naar een andere ruimte gedirigeerd. Wat op het toneel ten gehore werd gebracht was nog niet voor hun oren bestemd. De klucht over de slimme molenaar is met behoud van het rijm, in begrijpe lijk Nederlands vertaald door Gerhard Smeenk. Hij speelde zelf de hoofdrol. Wat leuk voor de souffleuse (Carien Graaf) om ongestraft zoveel vieze woorden te mogen roepen.... Pikant Het stuk kenmerkt zich door zeer pi kant taalgebruik. In vroeger jaren nam met geen blad voor de mond. In de humoristische klucht zit echter wel degelijk een moraal. Een keurige reizigster (gespeeld door Ria Zoetelief) vraagt logies voor een nacht bij een molenaar en zijn vrouw (Gerhard Smeenk en Adri Schraag). De molenaar, die regelmatig een slip pertje maakt, probeert haar te versie ren en dat lijkt te lukken, maar de reizigster levert hem een streek. Ze licht de vrouw des huizes in, die op de afgesproken plek plaatsneemt. Later schept de molenaar tegen zijn knecht (gespeeld door Gerard Mo- nen) op dat „stadse" vrouwen toch zoveel beter kunnen vrijen en nodigt hij hem uit om het ook even te pro beren. Dat gebeurt, maar de mole naarsvrouw herkent de knecht en maakt de grootste stampij. De molenaar kan niet anders dan de knecht ontslaan en hem zwijggeld betalen. De moraal van het verhaal: wat gij niet wil dat u geschiedt, zo doe dat ook een ander niet.... Hans de Beurs beproeft zijn krachten op ft* worsthangen in De Waal. waaronder een „riddertoernooi" en taartgooien. Verkleed in historische kledij werdi de fiets een rondje door Den Burg gereden. Tussen de middag werdb ten een bourgondische maaltijd ge nuttigd, terwijl de „historische" t maaltijd 's avonds bestond uit Chil nees eten.... Voor de afsluitingsbon werden nog enige exemplaren vam stadsrechten, die vorige week bijS opningsmanifestatie zijn uitgedeeld, aan deelnemers uitgereikt. De molenaar krijgt er van langs van de vrouw en de reizigster. Met de Heinplezier" comfortabel van De Waal naar de boerderij van Hein Tjepkema en vice versa.(PIX)

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 8